AGENDA. BINNENLAND. BUITENLAND. BEDEN: Nu(sffeboutt\ Lezing A. R. de Jong over ereldcrisis en wereldrevolutie". 8 u n.m. Prinsenstraat 74: Samenkomst te 8 u n.m. Stadsgehoorzaal: Filmavond 8 uur n.m. VolksgeboowSpr. P. Alma, 8 uur nam. Volkshuis: LeziDg van dr. Jan Tinbergen, 8i/t uur nam. Katwijk aan Zee: Zaal van Chr. Prot. Belangen. Muziekuitvoering 7'/j uur nam. Vrijdag. Schouwburg: 4e wedstrijdavond „Litleris Sacrum". Opvoering van „Phvllis". 8114 uur nam. Stadsgehoorzaal: Derde Abonnementscon cert, Albert Spalding, 8 uur nam. Voorschoten: (Wapen v. Voor scholen)- Tweede Nutsavond. Spr.: Raden Mas Nolo Soerolo, 8 uur nam. De avond-, nacht, en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 8 tot en met Zondag 15 Der a.s. waargenomen door apotheek W. Pelle. Kort Rapenburg, tel 59-f RECLAME. RUWE HU/D Schrale Lippen Gesprongen Handen 5184 OFFICIEELE OPENING VRIÏZ. CHR. FEDERATIEHUIS. Groote belangstelling uit Vrijz. Prot. kringen. Gisterenmiddag is onder zeer groolc be langstelling het Vrijz Chr Fcderatirhuis geopend, in het geheel ver-bouwde pand aan het Gerecht 10. Dit huis beoogt te zijn een verzamelplaats voor allen, die zich lot de Vrijzinnige groepen rekenen en kwam lot stand onder medewerking van dé Vrijzin nig Hervormde Gemeente, de Luthersehe. de Itemonstranlsohe en de Doopsgezinde Ge meenten. den Protestanten Bónd. den Vrij zinnig Chrislelijken Studenten Bond en den Yrijzinniti Christelijker .Tongerenbond. Onmlddèllijk bij het binnentreden omgeeft een aangename, warmgesl'emde sfeer den bézoekér de restauratie kan dan ook'als vol. komen geslaagd beschouwd wordën en wekt herinneringen op aan het bekende en Ver trouwde „Oolgaardlhuïs" tc Arnhem, het hoofdgebouw van den V S.C.B. en waar het meorendcel der gisleren aanwezigen wel ec-ns gelogeerd zullen heben. Ook dil gebouw beoogt gelegenheid te bieden tot het houden van vergaderingen, bijeenkomsten enz (er- wijl in de kamers op de bovenverdieping zoowel vrijzinnige als andere gclijkdenken- den kunnen wonen Verschillende smake lijk ingerichte vergaderlokalen. o.a voor den VCS.B. en den Y.C.J.B' trekken on middellijk de aandacht, terwijl achterin een groote vergaderzaal ligt. die aan 130 be zoekers plaats biedt en waar de openings- büeenkomst op een plechtige en feestelijke wijze gehouden werd Allereerst zij hier 'n woord van oprechte hulde gebracht aan de velen, die zich be ijverden dit gebouw in te richten: het is voor hen gisteren ongetwijfeld een dag van groote voldoening geweest Wij zijn er van over tuigd. dat dil Huis, een der eerste in den lande, in een dringende behoefte voorziet en dal er veel gebruik van gemaakl zal wor den, onder de go-^de leiding van de direc trice mevrouw de wed T. M. Keslerde Begt. Wij zagen tal van vooraanstaande per soonlijkheden uil vrijzinnige kringen o a. de hoogleeraren prof. Eerdmans. prof Knap pert, diverse predikanten, mevrouw Boes- singh, den heer Dirkzwager, afgevaardig den van de vrijzinnige vercenigingen en voorts een groot aantal belangstellenden. Nadat allen zich bij de thee verkwikt had den. begaf men zich naar de met bloemen gelooide vergaderzaal, waar allereerst het woord gevoerd werd door den voorzitter van hef V.C.F Huis, den beer G. J. Fros. Deze wijdde eerst eenige ontroerende woorden aan de- nagedachtenis van prof. H T. de Graaf, die zich zoo ontzaglijk veel moeile voor de totstandkoming van het Huis gegeven had. Geslagen als men was, had men er een oogenblik aan gedacht de opening uit te stellen, meenende dat een gebeuren, waarin blijdschap tc speuren was. onder deze omstandigheden niet mocht plaats vinden. Een oogenblik van twijfe len maar daarna viel hel beslui! met zekerheid toch deze plechtigheid te vieren, omdat men wist. dat hij gezegd zou heb ben. de onzekerheid ziende. ....werkt voort! Zijn nagedachtenis werd vervolgens door een korte indrukwekkende stilte geëerd, waarna vioolspel volgde. Hij heette vervolgens allen welkom, in hel bijzonder de leden van hel Moderamen van d<- VC.F, de Slichtingsbestuursleden. de leden en oud-leden van de Commissies van Advies, de Predikanten en voorgangers der aangesloten godsdienstige groepen, de afge vaardigden der kerkgenootschappen en die der bij de federatie aangesloten vereeni- gingen de vertegenwoordigers van de Cen trale Commissie van hel Vrijz Protestan tisme van de Vrijz Chr. Jeugdcentrale, van den Vrijz Chr S'udentenbond van den Raad van Advies der Vrijz. Jeügdkerk de Trustee der Obligaliehouder^ den architect enz Spr, noemde nog mevrouw Roessingh die genoodigd was als blijk van erkentelijkheid voor hem die gewerkt heeft mede aan het doel, het Huis waarin, naar spr. hoopt, het Vrijz. Protestantisme zal opgroeien, volgens zijn wil, de familie Dirkzwager, die het mogelijk gemaakt heeft dat tot stand te brengen, waarop men Irotsch kan zijn. Vervolgens gaf spr. een klein histori9ch- practisch overzicht van den arbeid, die tot nu toe werd verricht. Hij herinnerde eraan, hoe in 1929 door hel Moderamen van de V.C.F. behoefte werd gevoeld aan een centrale plaats, een hui9 waarin een opbloei mogelijk was. Er is toen onmiddellijk met enthousiasme gewerkt en binnen zeer korten tiid was het resultaat verrassend groot. Toen het huis was aangekocht, werd de zorg steeds groo- ler. Hel benoemde Stichtingsbestuur was zich bewust van een groote verantwoorde lijkheid. Spr. gaf een gedetailleerd overzicht yan de vele verrichte arbeid, besprak de inrichting van het gebouw en wees op de verschillende factoren, die maakten, dat aan het doel beantwoord kon worden- nl. het samenbrengen der belangen van ouderen en jongeren. Hij memoreerde de benoeming van de directrice, mevrouw Kesler. die nu reeds blijk gegeven heeft het streven goed te verstaan, bij haar is de leiding in goede handen Tevens bracht hij een woord van dank aan de inrichtingscommissie, bestaan de uit mej. van Manen en den heer Maars, tenslotte aan den vertrouwensman, den hoer Zitman. Het Bestuur, aldus spr.. heeft een groot deel van zijn taak volbracht en op dezen dag mag het dit resultaat wel overdragen aan de V C.F. Hierop behandelde spr. de idieole zijde van het werk van het bestuur: bewezen is nu wel, dat een federatief c^mcn arbeiden mogelijk is. Gezocht is naar dat gene, wat binden kan. Het succes, hier ter stede bereikt, moge een stimulans zijn voor .andere steden. Een samenwerken der cen tra voor geheel Nederland moge bereikt 'worden, met hel uiteindelijk doel een Fede- ntie van Vrijz. Godsdienstige Huizen over fe geheele wereld. De invloed daarvan zal dan niet uitblijven! Daarna verklaarde spr. het Huis voor ge opend. Als volgende spreker trad op de heer J. A. Riedel, voorzitter van het Moderamen. In een zeer uitvoerige rede schetste deze clt verschillende pogingen, die verricht zijn om tot grootere eenheid te geraken en vroeg zich af, of er wel de wensch leefde, om in betrekking met de anderen te komen: een geweldige vraag. Hij constateerde, dat thans iets tot stand gebracht is, dat groote reden tol blijdschap geeft, doch deze blijd schap zij getemperd. Hij wees - er op, dat gezamenlijke federatieve arbeid voor de toekomst een groote opgaaf beteekent en dat er nog enorm veel te doen valt. Omdat de arbeid zwaar zal zijn, bood spr namens het Moderamen een voorzittershamer aan jn den vorm van een houweel en wekte allen tol gestadige medewerking op. Zijn belangwekkende rede werd met groote aandacht gevolgd. Ds. Tjalsma bracht een kort woord van hulde aan degenen, die zich gespannen heliben achter dit móeilijke pionierswerk en sprak de hoop uit, dat de federatieve geest zou zegevieren. Hij overhandigde na mens de Rem. Gemeente een Bijbel en een a-stemmige liederenbundel. Dr. Boonacker schonk eenige boeken na mens de afdeeling Leiden van den Ned. Protestantenbond, de heer van Leeuwen, voorzitter van het Hoofdbestuur der V C. J C. uitte de hoop, dat het nieuwe Huis nog vele jaren het godsdienstig leven in vrijzinnigen geest zal mogen bevorderen, doch dat het spoedig veel te klein zal blij ken te zijn. Ook mej. dr. A. Bruining bracht geluk- wenschen over namens de Centrale Com- Ten slotte werd op eenvoudige en waar- achtig-gestemde wijze het woord gevoerd door ds. Bonga, predikant der Doopsgezinde Gemeente, die zulks deed in de plaats van wijlen prof. de Graaf. Deze behandelde de diverse voorwaarden, die aan een waar achtige vrijzinnige levens- en geesteshou ding gesteld dienen te worden en bleek nog ©enigszins somber gestemd ten opzichte van hel ideaal, dat men voor oogen heeft De groepen staan nog te veel van elkaar verwijderd, er is dikwijls te weinig contact. De Federatie moet niet zijn een verbond in naam, maar in gezindheid en in daad. De eenheid wordt gezocht, maar zij is er nog lang niet Het doel is ver. maar de inspan ning waard. Men moet er op vertrouwen, dat God in den hemel hel zal doen geluk ken. Na deze bijzonder leerrijke en innerlijk bezielde rede, werd het ademloos luiste rend gehoor nog op eenige muzikale soli vergast en zong men gezamenlijk van lied 118 het eerste vers, waarna gelegenheid geboden werd. het frissche en ruime ge bouw. te bezichligen, waarin het een groote vreugde moet zijn bijeen te komen ter be reiking van bet hooggesteldp doel. Wij zijn er van overtuigd, dat verdraagzaamheid, bescheidenheid, opofferingsgezindheid en eerbiediging van anderer persoonlijkheid eenige der door ds Bonga besproken voor waarden er steeds zullen heerschen. Nog lang bleef men bijeen, vol bewonde ring voor de schitterende inrichting, vol dankbaarheid voor de schoone woorden, die men uit den mond der verschillende, als met een heilig vuur bezielde sprekers, had mogen vernemen 1 Ii. K.H. Prinses Juliana heeft gister middag omstreeks half twee een bezoek ge bracht aan het clubgebouw der vereeniging van vrouwelijke studenten alhier. Gisteren stonden 1345 werkzoekenden bij de Arbeidsbeurs ingeschreven tegen 651 op 10 December 1929 Gistermorgen omstreeks kwart over 9 is in de bovenleiding van de eleclri9che spoor tusschen Leiden en Warmond kort sluiting ontstaan De tremen tusschen Lei den en Warmond kregen 16 minuten vertra ging, die in omgekeerde richting 10 minuten DE VERDEELING VAN DEN ZENDTITD. Het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart krijgt zendtijd toegewezen. Naar wij vernemen, heeft de Minister van Waterstaat mr. P. Reymer, thans voor de eerste maal aan een „bijzondere om- roepvereeniging" vasten zendtijd toegewe zen. Gedurende vier jaar had het Onder wijsfonds voor de Binnenvaart een half uur per week vakonderwijs voor de binnen; schippers uitgezonden, welke radiolessen in steeds grooter kringen waardeering vonden. Na het zendtijdbesluit van 15 Mei j.l. heeft het bestuur van het fonds zich tot den Radioraad gewend met het verzoek zend tijd toegewezen te krijgen voor het voort zetten van de lessen, bij voorkeur op de „algemeene omroep"-dagen, dit laatste om dat de ontwikkeling van de schippers een algemeen belang geacht kon worden. Thans heeft de Minister in overeenstem ming met het advies van den Radioraad, in afwachting van een definitieve verdeeling van den zendtijd voor de bijzondere om- roepvereenigingen bepaald, dat aan het Onderwijsfonds door elk der vier omroep- vereenigingen bij toerbeurt een half uur zendtijd per week tusschen 18 en 20 uur moet worden afgestaan. Wij vernemen, dat zeer binnenkort de uilzending der lessen zat worden herval en wel afwisselend op Dinsdag- en Woensdag avond. ROOMSCH-KATHOLIEK FILMCONGRES. In Den Haag is gisteren, gelijk gemeld, hel eerste nationale roomsch-katholieke filmcongres gehouden. Bij bespreking van de mogelijkheid om de vertooning van moreel goede films te bevorderen, werd o.m. gevraagd of de Ka tholieke Filmcentrale nu niet iels positiefs kan doen. Er zijn toch goede katholieke boeken, welke verfilmd kunnen worden. Men moet komen tot een internationale commissie, welke dit werk ter hand neemt. Pater Hyacinth Hermans zette vervol gens de moeilijkheden uiteen, welke aan zulk internationaal werk verbonden zijn. Men praat over verschil in mentalitiet tus schen het Zuiden en het Noorden van ons land, maar dan moet men niet vragen naar verschillen, welke zich op internationaal gebied voordoen. De pastoors kunnen veel gemakkelijker een nieuwe kerk bouwen, dan wij aldus spr. een nieuwe film. Van andere zijde wérd betoogd, dat men wel degelijk katholieke cineasten heeft, welke zuivere films kunnen produceeren. De middelen daartoe behoeven werkelijk niet zoo buitensporig te zijn. Maar men moet klein beginnen, zooals de eerste christenen in de catacomben. Vervolgens kwam men lot deze conclu sies: De samenwerking met de Kathol. Film centrale moet eendrachtig zijn en van ge- hpel katholiek Nederland uitgaan: a. Derhalve is oprichting gewenscht van plaatselijke propagandacentra tot moreelen financieelen steun. b. De pers onthoude zich van afbreken de critiek. Zij verleene steun door opbou wende en propagandistische artikelen en houde geregeld voeling met het bestuur. c. De christelijk georiënteerde gemeente besturen zullen trachten hun invloed uit te oefenen op de plaatselijke bioscopen om zich bij de K.F.C. aan te sluiten en bij aan sluiting zullen zij toezicht houden op de te vertoonen films. Nadat nog eenige opmerkingen waren ;emaakt. werd ook deze conclusie aange nomen. De voorzitter dankte daarna alle aanwe zigen voor de betoonde belangstelling in dit uiterst moeilijke vraagstuk, dat echter van zoo eminente beteekenis is. Ten slotte deelde de voorzitter nog mede. dat hel bestuur van de K.F.C. binnen korten tijd met meer concrete voorstellen zal komen Pater Hyacinth Hermans huldigde ten slotte nog mr. Tepe. die dezen zomer het feit herdacht, dal hij 25 jaar zich gewiid heeft aan de Katholieke Sociale Actie. Spr. herdacht in enkele woorden de groote ver diensten van mr. Tepe. EXTR A-UITKEERING SPOORWEG-PERSONEEL. In de gistermiddag gehouden conferentie tusschen de directie der Nederl Spoorwe gen en den Personeelraad is overeengeko men dit jaar aan het personeel 2 dagen extra-loon met een minimum van f. 10 uit te keeren In verband met de uitkomsten van hel bedrijf kan de directie niet verder gaan. Over de jaren 1928 en 1929 werd aan het personeel onderscheidenlijk 7 en 10 dagen loon toegekend. KATHOLIEKE ARBEIDERS BEWEGING. Omtrent het ledental der Katholieke ar beidersbeweging op 1 October j.l. geeft de .Volkskrant" de volgende cijfers: Gezamenlijke vakbonden 148474. waarbij inbegrepen een aanwinst van 1847 leden in hel derde kwartaal van dil jaar. Gezamenlijke diocesane bonden 118 520 (aanwinst 1073). Het totaal aantal leden der Kalh. arbei dersbeweging in Nederland (leden van vakbonden e leden der dioc. bonden voor zoover niet aangesloten bij een vakbond) bedroeg 167.852. Op 1 Januari bedroeg dit aantal 154.859. op 1 April: 160.083; op 1 Juli? 165,349. VERSPREIDE BERICHTEN. Te Zutphen is op 86-jarigen leeftijd overleden de heer H. J. Reesink, oud-in dustrieel, oprichter der bekende ijzerfirma H. J. Reesink en Co. De gemeenteraad van Haarlem heeft besloten de Janskerk aan te koopen voor f. 35.000 en in te richten tot gemeente archief. De gewone audiëntie van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen zal op Maandag 15 December niet plaats hebben. UIT NED. OOST-INDIE. IN DEN KRATER DER MERAPI VERONGELUKT. PADANG, 10 December (Aneta). Hel on derzoek naar den bij een tocht naar den Merapi verdwenen heer Bosschaart is zon der resultaat gebleken. Men heeft geen spoor kunnen ontdekken van den dokter, den koelie en de bagage. Men veronderstelt dat zij tijdens de explosie zich op den kra terrand bevonden of zeer onvoor zichtig den Zuidkant van den krater zijn afgedaald. De nasporingen worden voortge zet. Het mistige weer is hiervoor zeer on gunstig Den Zaterdagnacht hebben beiden in een inlandsche woning doorgebracht. Merkwaardig is. dat zij voor hun vertrek den aanwezigen de hand hebben geschud. DE PROPAGANDA-TOCHT VAN DEN HEER VAN TIIEN. TEGAL. 10 December (Aneta). Omtrent de propaganda-tocht die de heer van Tijen in zijn Pandervliegtuig Adelaar over Java maakt en waarbij hij vergezeld wordt door het vliegtuig van de Nederl.-Ind. Vliegclub „De Kriel", op uitnoodiging van welke club de heer van Tijen deze tocht heeft onder nomen, kan nog worden gemeld: Heden morgen om 7 uur landden de beide vlieg tuigen te Cheribon. De vliegers werden hier ontvangen door den waarnemenden burge meester. Op het terrein waren veel belang stellenden en schoolkinderen aanwezig. Den heer van Tijen werd hulde gebracht door het aanbieden van een krans. Nadat de vliegers van Cheribon waren vertrokken werd koers gezet naar Tegal. Zij werden aldaar ontvangen door den burgemeester, die eveneens een krans aanbood. Veel be langstellenden uit de stad en de omliggen de suikerfabrieken waren aanwezig. Het zoontje van den resident bood den vliegers bloemen aan. Voorts werd hun een eere- lunch aangeboden. Morgenochtend vertrek ken de beide toestellen weer van Tegal met beslemming naar Semarang. HET AUTO-ONGELUK OP DEN PRIOKWEG. BATAVIA, 11 December (Aneta). Omtrent dön toestand v^n baron van der Feltz, die bij het auto-ongeluk op den Priokweg werd gewond, kan nader worden gemeld, dat het gevaar voor zijn leven is geweken. DE ALGEMEENE TOESTAND. De Fransche crisis. Om een goede verhouding te scheppen tusschen de meerderheden in de Fransche Kamer en den Senaat is wel bijzonder moeilijkt. Ook senator Laval i9 daarop ver ongelukt Wel toevallig is dat zoowel Poin caré als Briand. dieVeide het eerst in am- merking zouden komen, achter gezond heidsredenen schuil gaan! BELGIE. Uit de Kamer. De Kamer heeft zonder hoofdelijke stem ming een motie van vertrouwen in de re geering aangenomen in verband met de interpellaties over do maatregelen, genomen om de dumping met Sovjetproductcn te be strijden. Verder is met 136 tegen 9 stemmen en 9 onthoudingen het wetsontwerp aangeno men. dat de Nat. Mij. van Buurtspoorwe gen machtigt een leening van 600 millioen fres. te sluiten. Met 88 stemmen tegen 5 en 68 onthou dingen heeft de Kamer de wet aangenomen tot verhooging der invoerrechten op suiker en verlaging van den accijns op binnen- landsche suiker. De socialisten besloten elk voorstel lot verhooging der militaire uitgaven te be strijden. o DUITSCHLAND Rumoerige Rijksdagzitting. In den Rijksdag heeft gistermiddag een woordvoerder van de nationaal-socialisti- sche fractie onder veel tumult geprotes teerd tegen het feit, ,,dat het rijksdaglid dr. Fabricius het slachtoffer is geworden van het optreden der politie" ten gunste van een film, die de frontsoldaten op de gemeenste wijze door het slijk haalt." Dr. Fabricius bevond zich sedert den vorig en avond, toen hij bij de straatbetoo- ging gearresteerd werd, in preventieve hechtenis. De spreker drong er bij den Rijksdag op aan. dat tot onverwijlde invrijheidstelling van Fabricius besloten zou worden. Spre ker eischte tevens, dat de overige beraad slagingen zouden worden geschorst en dat het seniorenconvent terstond zou bijeen komen. Met 214 tegen 137 stemmen werd beslo ten, de beraadslagingen te schorsen, waar. na de voorzitter het seniorenconvent bij eenriep. Na heropening der zitting deelde presi dent Loebe mede, dat men het er over eens gewordeD was, dat het nationaal-so- cialistisch voorstel terstond in behandeling zou komen. Het voorste] om Fabricius uit de preven tieve hechtenis te ontslaan, werd daarop met algemeene stemmpn aangenomen. In den loop van de zitting deelde de voorzitter mede, dat Fabricius inderdaad in vrijheid was gesteld Hij werd door den „snelrechter", voor wien hij zich te verant woorden had wegens het niet opvolgen van de politievoorschrifteü tijdens de ,,Re- «narque-betooging" veroordeeld tot 30 Mark boete wegens het overtreden van de Berlijnsche straatverordening en tot 150 M. boete wegens beleediging van een ambte naar in d© rechtmatig© uitoefening zijner bediening. De verdediging ging onmiddellijk in hoo- ger beroep. Bij het ontwerp tot wijziging van het strafrecht kregen communisten en nazi's het weer eens met elkaar aan den stok. Gevolg tal van relletjps, ingrijpen van dpn voorzitter etc. o FRANKRIJK Ook Laval slaagt niet. Ook de poging Laval om een kabinet re vormen is mislukt. Hij bood de socialistisch radicalen vier portefeuilles (financiën, ma- rinp,. landbouw en. koloniën) aan en twee onder-staatssecretariaten onder de dubbele voorwaarde der opneming in het kabinet van Tardieu en één lid der Republikein- sche Democratische Unie. In overeenstemming met de vroegere be sluiten weigerde echter de groep Hrrriot deze voorstellen. Zij constateerde dat de crisis en de onmogelijkheid om een repu- blikeinsche verzoening tot stand te bren gen, klaarblijkelijk te wijten zijn aan per soonlijke pretenties van Tardieu. Daarop schijnt Laval nog een poging te hebben gedaan om het zonder de socialis- tisch-radicalen te klaren, doch deze was weldra mislukt, waarop hij president Dort mergue de opdracht maar teruggaf. De geruchten houder aan, dat Poincaré thans met de vorming van het Kabinet belast zal worden, ofschoon Poincaré eenige dagen geleden een dergelijke opdracht ge weigerd heeft met het oog op zijn gezond heidstoestand. DENEMARKEN. Aanslag in hel parlement. Gisteren is tijdens de zitting van het Folkething een aanslag op den minister voor sociale voorzorg Steincke gepleegd. Toen deze aan het woord was, stond plot seling iemand op de publieke tribune op en nep „in naam der werkloozen". Verder kwam hij niet, daar hij direct gearresteerd werd. De persoon naast hem trok een re volver en schoot op den minister. De kogel boorde een gat in het plafond. Ook deze man werd dadelijk gegrepen. Het bleken twee bekende communisten te zijn. Nog twee andere arrestaties hadden plaats. HONGARIJE. Minister Walko afgetreden. De Hongaarsche rijksbestuurder heeft den minister van buitenlandsche zaken, Walko, op diens verzoek van zijn ambt ontheven. Horthy bracht den scheidenden minister dank voor de den lande bewezen diensten --en overhandigde hem zijn por tret, voorzien van zijn handteekening. Tot \Valko's opvolger is graaf Julius Karolyi benoemd POLEN. Uit den Landdag. De Poolsche Landdag heeft den vroegc- reu minister-president Switalski tot voor zitter gekozen. Van de 441 afgevaardigden brachten de 238 afgevaardigden van het regeeringsblock hun stem op Switalski uit, terwijl 6L stem men op den candidaat der oppositie werden uitgebracht. Verscheidene afgevaardigden van de op positie hadden op hun stembiljet slechts het woord Brest Litowsk geschreven, onl zoodoende te herinneren aan het onrecht, dat voor en tijdens de verkiezingen tegen over de oppositie is begaan. Twee dringende interpellaties zijn inge diend over deze aangelegenheid, terwijl tevens de onmiddellijke vrijlating der nog gevangen gehouden afgevaardigden wordt geëischt. VEREENIGDE STATEN. Voor de werkloosheid. - De toetreding tol het Intern. Hof. Het Huis van Afgevaardigden heeft het wetsvoorstel aangenomen, waardoor een bedrag van 100 tot 150 millioen dollar ter beschikking van den president wordt ge steld voor het laten uitvoeren van open bare werken ter bestrijding van de werk loosheid. Van democratische zijde werd een voor stel van veel verdere strekking gedaan, doch dat we^d afgewezen. Daaruit blijkt echter, dat de samenwerking met de demo craten niet zoo goed is. Hoover heeft thans bij den Senaat hefc protocol ingediend voor de toetreding der Vereenigde Staten tot het Internationale Hof. Het voorstel is begeleid door een spe ciale boodschap van Hoover, waarin hij be toogt, dat het protocol de Ver. Stater vrij waart voor elke verwikkeling in de diplo matie der andere naties. Hij voegt er bij, dat het Hof den steun heeft gehad van Wilson, Harding, Coolidge, Hughes, Kel- loee en Simpson. Hoover stelt voor, dat het ontwerp zal behandeld worden zoodra dp Senaat gereed is gekomen met de wetgevende maatrege len, gerechtvaardigd voor de buitengewone omstandigheden en de aanhangige crediet- aanvragen. 2—1

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 2