Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland 71ste Jaargang DONDERDAG 11 DECEMBER 1930 No. 21699 OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. OPENBARE VERGADERING. Het Voornaamste Nieuws 1 van heden. LEIDSCH DAG BLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel voor advertentiëD uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd rijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts peT regel. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 80. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. .RIJS DEZER COURANT:] Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week .....Ws.. 0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per weet „0.18 Franco per post f. 2.35 portokoste-n. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. AFSLUITING PASSAGE MAREDIJK. Burgemeester en Weihouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat in ver band met de uitvoering van rioleerings- werkzaamheden, de Maredijk, gelegen tus- schen de Aloëlaan en den Rijnsburgersingel, met ingang van 15 December a.s. tot nadere aankondiging voor alle rijverkeer zal zijn afgesleten en dat dit verkeer zal worden geleid over het Schuttersveld. A VAN DE SANDE BAKHUIJZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris*. Leiden, 11 December 1930. 5213 LEIDSCHE CHR. ORANTEVER. Openbare feestvergadering. In gebouw „Prediker" heeft gisteravond de Leidsche Chr. Oranjevereeniging een goed bezochte feestvergadering gehouden, waarvan de hoofdschotel \yas een lezing van den heer J. A Christiaanse over Neder land. Zwitserland en de Italiaansche meren. In een kort openingswoord wees de voor zitter. ds. H Thomas op het feit. dat de Oranjevereeniging thans haar 22-jarlg be staan herdenkt Ds. Douma. thans te Arnhem, heeft den grooten stoot tot de op richting gegeven en in de eerste jaren heeft de vereeniging een tijd van grooten bloei gehad! Ze is echter ook niet aan de kinder ziekten ontkomen De menschen. die in den eersten tijd de veroen jging „aardig" vonden, gingen er spoedig tusschen uit. Aan menschen. die voor de „aardigheid" leven, heeft men niets. Andere menschen ging het niet naar den zin. Bovendien is de mentaliteit zeer ver anderd. met name door de ontwapenings- propa panda. Daardoor wordt ons volk ont zenuwd, daardoor wordt de ruggegraat van on,9 volk gebroken. Hoe kunnen de opvoe ders van onze kinderen die kinderen maken tot wat we zelf zijn. als ze de eenzijdige ontwapening propageeren. Wat moet van de vertelling van het Oude Testament, van de Vaderlandsche geschiedenis terecht komen bij zulk een opvoeding. De ziel wordt er uitgehaald op deze manier. Ja zeker, wij moeten propaganislen zijn van den vrede; van den vrede, die gevonden wordt in de schaduw van de kribbe, in de schaduw van het kruis, propagandisten van de liefde, van de nederigheid van geest, maar wij moeten vasthouden aan het woord van Paul us, dat de Overheid het zwaard niet tevergeefs draagt, dat zij een wreekster is dergenen die kwaad doen. Uil dezen geest leeft de Leidsche Chr Oranjevereeni ging. uit dezen geest en uil de leuze, die ook van avond ons weer moge bezielen: Oranje in 'l hart en niemands knecht. Spr. heette daarna allen welkom, speciaal mej M Schuts en mej Jarony Boekkooi, die den avond uit zang en muziek zouden op luisteren en den heer Christiaanse. Mej. Schuts zong, begeleid door mej. Boekkooi vervolgens eenige Holla*ndsche liedjes op inderdaad verdienstelijke wijze, waarna de heer Chrisliaanse zijn lezing aanving Bij een aantal prachtige lantaarnplaatjes voerde spr. de aanwezigen mede in de eerste plaats door het schoon van het Hol- landsche landschap, om daarna over de grenzen le gaan naar Zwitserland met zijn onbeschrijfelijk mooie bergen en rotsgevaar ten. dalen en meren en vandaar naar het heerlijke Italië met zijn romantische pracht. Bii een andere gelegenheid hebben we van deze lezing van den heer Chrisliaanse reeds uitvoerig verslag gegeven. zoodat we thans kunnen volstaan met te zeggen, dat de aanwezigen aan één stuk door hebben genoten en dat de heer Christiaanse met zijn groote waardeering. ook voor het Hol- landsche landschap, zijn gehoor heeft welen te bezielen, zooals ook uit het applaus wel is gebleken. Ds Thomas zette den dank van de aan wezigen ook tegenover de beide dames, die met haar zang en muziek den avond had den opgeluisterd vlak na de pauze lieten mej. Schuts en mej. Boekkooi zich ander maal hooren in woorden om. waarna de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze werd gesloten Het was een goede avond, die slechts in zooverre niet geslaagd Is, dat een groot ge deelte der leden thuis was gebleven, een feit, in de eerste plaats voor henzelf te betreuren. Gisteravond kwam de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rijnland te Leiden in haar gebouw aan den Stationsweg in openbare vergadering bijeen. Na opening door den voorzitter, den heer D ten Cate Brouwer en goedkeuring der no tulen kwamen de ingekomen stukken in be handeling. Hieronder bevond zich een schrij ven van het H. B. der P. T. T„ houdende mededeeling van een wijziging in de rege ling inzake de telefonische aflevering var telegrammen, dat voor kennisgeving werd aangenomen. Besloten werd adhaesie te betuigen aan een adres der K v. K. te Zwolle, waarin maatregelen van verweer worden bepleit tegen den invoer van tanve uit Rusland. Voorts werd besloten de zoodanige gege vens beschikbaar te stellen ten behoeve van een reolamc-campagne der Ned Ver. van Kaashandelaren Ier propageering van het ■kaasverbruik. De heer van Zonneveld ver klaarde zich uit principiëele redenen tegen het voorstel van het Bureau der Kamer om een klein bedrag beschikbaar te stellen, welk voorstel daarop werd teruggenomen. Van mrs Briët en Gunning was ingeko men een schrijven houdende bericht van de verwerping van het cassatieberoep der Spaarbank voor Noord wijk en omstreken door den Hooge-Raad De Kamer heeft aldus de principiëele uit spraak uitgelokt, dat ook spaarbanken ver plicht zijn zich te laten inschrijven in het Handelsregister. De heer Raaphorst klaagde erover dat weliswaar de eerste posfhestelling te Alphen is vervroegd zeer ten gerieve van de groot industrie doch daarmede tevens ook de avond'bestelling, waardoor geen stukken meer worden besteld, welke na halfzes ten postkantore te Alphen arriceeren Dit is een groot ongemak voor den plaatseliiken mid denstand Besloten werd deze klacht ter kennis van het K. B. der P. T. T. te brengen met verzoek een me^r bevredigende rege ling fe treffen. De voorzitter deelde mede. dal de bezor ging van monsters hier ter stede gelijktijdig met de brievenpost per extra-bestelling zal geschieden, uitsluitend aan die firma's, die daartoe den wens^b te kennen geven Naar aanleiding van een klacht van ..de Hanze" te Zoelerwnude over onvoldoende postbesle'- ling in de Weipoort i«? een adres gezonden aan het FT B met verzoek daarin verbete ring te brengen Deze handelwijze werd goedgekeurd. De heer Dijkdrent 'n«Jd in een vorige ver gadering geklaagd over bet le lange wach ten aan het loket vap het postkantoor te Kalwijk-aan-Zee. Naar aanleiding daarvan is pen onder zoek ingesteld doch het luirpau kwam tot de conclusie, dat d't wachten de grens van bet abnormale niet bereikt, zoodnt bel ."een termen aanwezig acht om tot verzending van een adres over te gaan De inspecteur zegde evenwel in den seizoentijd maatrege len ter verbetering toe De hper Diikdrent handhaafde zijn bezwaar, waarna de voor zitter een nieuw onderzoek toezegde. Do heer Molkenboer deelde vervolgens het een en ander mede over de hier ter slede ge voerde actie terzake van den zwendel in het afhetalingsstelsel bii den naaimachinehan del. Het volledige rapport der commissie hopen wii binnen enkele dagen te kunnen publiceeren. De voorzilfer deelde mede. dat de gepu bliceerde berichlen betreffende een te ver wachten aanzienlijke verbetering in de spoorwegverbinding LeidenUtrecht in den a.s. Zomerdienst onwaar zijn. Alleen wordt officieel medegedeeld, dat wordt overwogen één enkelen trein tusschen Leiden en Al phen in tp lasschen De heer van Zonneveld achtte de houding der Ned Spoorwegen on begrijpelijk, waar zij steeds klaagt over con currentie van de zijde der autobus-onder nemingen. Hij stelde derhalve voor een ern stig protest bii den Spoorwegraad in te die nen. De heer Raaphorst informeerde naar het stadium, waarin de concessie-aanvrage van de Leidsche Autoboxen-garage inzake de exploitatie van een geregelden autobus- dienst LeidenUtrecht v.v. verkeert. Besloten werd een zoodanig protest tot den Spoorwegraad te richten. De voorzitter deelde mede, dat het stop- wetje op het Nijverheidsonderwijs is inge trokken hetgeen voor Leiden de verblijden de consequentie met zich draagt, dat de Ambachtsschool hier ter stede weeT gelden voor de zoo hoog noodige uitbreiding zal ver krijgen. Besloten werd aan de hoofdinge nieur van den Rijkswaterstaat een adres te richten met verzoek inlichtingen fe willeri verstrekken over het tracé van den nieuwen rijksweg OegstgeesfSassenheim. Tenslotte was ingekomen een verzoek van de N.V. Leidsche Autoboxen-garage om haar concessie-aanvrage lot exploitatie van een autobusdienst LeidenUtrecht te onder steunen. Naar aanleiding hiervan heeft het Bureau aan Ged. Staten verzocht de behandeling van deze aanvrage uit te stellen. Dit heeft niet mogen baten; juist vandaag is de zaak behandeld; met welk resultaat is momenteel nog niet bekend. De beslissing zal later wor den bekend gemaakt. Het Bureau zal aan deze zaak verder aandacht schenken en o.a. ook de kwestie van zijn gedragslijn t. o. v. de andere autobus-ondernemingen, zooals de M. O. D. A. overwegen. Deze immers heb ben toch in zekeren zin de oudste rechten. Hierna werd gepauzeerd. Na de pauze kwa.m Ier 9prake het contact met de Kamers van Koophandel in Zuid- Holland, Noord-Holland en Utrecht inzake doorvaarthoogte en dooTvaarlwijdle van bruggen. Besloten werd het (reeds door ons vermel de) concept-sphrijveD aan den Provincialen Waterstaat te verzenden. Hierna bracht de voorzitter in bespreking een ontwerpschrijven van den Minister van Waterstaat, inzake de tollen op het Goudsche Bijpad. Besloten werd aan den Min. te verzoeken de opheffing van deze tollen te bespoedigen. Naar aanleiding van een schrijven van het lid der Kamer, jhr. Roëll, besloot de Kamer een adres le zenden aan den Minis ter van Financiën inzake de werking van art. 91 der Wet op de Inkomstenbelasting en de reorganisatie van den Belastingdienst. Besloten werd volgend schrijven te ver zenden. In verband met enkele opmerkingen in het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de Begrooting van Financiën voor 1931 en het daarop door uwe Excellentie in de Me morie van Antwoord gegeven bescheid, ver oorlooft de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Rijnland zich. uwe Excellen tie het volgende mede te deelen. A'llereerst deelt de Kamer de meening van die leden der Tweede Kamer, welke van oor deel zijn. dat de verhooging van den aan slag met 25 pet. krachtens art. 91 der wet op de Inkomstenbelasting, remmend werkt op de neiging om in beroep te komen ook van personen, die eerlijk overtuigd zijn dat hun een te hooge aanslag is opgelegd. Uwe Excellentie anlwoordt daarop dat hem geen concrete gevallen bekend zijn. waaruit zou kunnen blijken, dat eenige voorziening noo- dig is. Naar de meening der Kamer kan deze onbekendheid slechts het gevolg zijn van het feit. dat door de betrokken ambtenaren nim mer naar deze aangelegenheid een serieus en volkomen objectief onderzoek is inge steld. De Kamer zou het daarom zeer op prijs stellen indien een dergelijk onderzoek als nog zou kunnen plaate hebben. Vervolgens veroorlooft de Kamer zich uwe Excellentie mede te deelen. dat de in overweging genomen reorganisatie van den belastingdienst bij haar de vraag heeft doen ontstaan, of deze reorganisatie wel zal mede werken om het contact tusschen de belas ting-ambtenaren en het publiek beter tot zijn recht te doen komen. Dit contact acht de Kamer van zeer groot belang daar de belastingen tegenwoordig zoo hoog zijn en er velen zijn, die ongetwij feld naar een hooger inkomen betalen dan zij hebben genolen. Hel feil, dat er ook zijn die nog steeds kans zien om de belasting te ontduiken, moge aanleiding geven om scherp toe te zien. zulks mag echter geen reden zijn om anderen en dat juist hen die het minst in staat zijn een behoorlijk verweer te voeren, in nog hooger mate dan thans het gevaar te doen loopen, te hoog te worden aangeslagen. Mocht het contact worden verzwakt, door dat b.v. inspecties voor de directe belastin gen zouden worden opgeheven, dan is naar de meening der Kamer te vreezen. dat nog meer dan thans de aanslag naar eenmaal a'- gemeen aanvaarde normen wordt opgemaakt, zoodat degene die minder succes in zaken heeft en minder goed kan bewijzen, dat de algemeene regel niet op hem van toepassing is. daarvan de dupe wordt. Mocht de voorgenomen reorganisatie in derdaad tot het gevreesde gevolg leiden, dan zal tevens het gevaar voortspruitende uit de bepaling van het in den aanhef genoemde art. 91 der wet op de Inkomstenbelasting, zich in dubbele mate doen gevoelen. De Kamer veroorlooft zich dientengevolge uwe Excellentie met verschuldigden eerbied te verzoeken, het gevraagde onderzoek naar de werking van art. 91 te willen doen instel len en haar te willen mededeelen of er aan leiding bestaat, te vreezen dat het platteland op de geschetste wijze de dupe van de reor ganisatie wordt. Tenslotte wordt nog besloten een schrij ven te richten aan den Minister van Water staat om aan belanghebbende organisaties te vragen hoe de proef inzake de telefoon tarieven voldaan heeft. Hierna ging de Kamer in huishoudelijke vergadering. GOUDEN DOCTORAAT. Woensdag 17 dezer zal het 50 jaar ge leden zijn, dat dr. J. Brouwer, arts te 's-Gra- venhage, aan de Leidsche Universiteit werd bevorderd tot doctor in de medicijnen. PROF. MR. H. B. GREVEN 8o TAAR. Naar wij vernemen hoopt prof. mr. H. B. Greven, oud-hoogleeraar in de staat huishoudkunde en statistiek aan de univer siteit alhier Zondag 21 dezer zijn tachtigsten verjaardag te herdenken. Prof. Greven heeft echter den uitdmk- keltjken wensch te kennen gegeven, dien dag geheel onopgemerkt te laten voorbij gaan. o DE VOLKSBITEENKOMSTEN. De derde avond. Emile Kellenaers, declamator en de Man dolineclub „Krebustlipo" hebben gisteravond den derden avond in dit seizoen van do Commissie voor de Volksbijeenkomsten op geluisterd. Gelijk gewoonlijk was de groote Stadszaal behoorlijk gevuld met belangstel lenden, die het spijt ons dit te moeten zeggen het declameeren soms schier onmogelijk en de mandoline-muziek som9 bijna onhoorbaar maakten. Onophoudelijk werd er met de voeten geschoven, gehoest en zelfs gepraat, waardoor het moeilijke declameeren in de Stadsgehoorzaal onnoodig verzwaard weid en de uit den aard der zaak niet harde mandoline-muziek soms onhoor baar werd. Wel werd na de pauze op ver zoek van Emile Kellenaers met meer stilte toegeluisterd, doch ideaal was het nog niet! „Krebustlipo" speelde gelijk wij dit van haar gewend zijn, met geestdrift en toewij ding onder de bezielende leiding van haar directeur. Onder meer bracht zij ten gehoore een Menuet van Beethoven en een Ragotzky- bewerking van „Der Freischütz". Emile Kellenaers toonde zich een decla mator van groote begaafdheid In hel fijne gedicht „Moeder" van V. de la Montagne wist hij door sobere voordracht elkeen te ontroeren; terwijl in Herman Teirlinek's humoreske „Van Tip" de Vlaming in den declamator op den voorgrond trad. Met zijn voordracht van „Het Salie-avondje bij juf frouw Pieterse" van Multatuli, nam hij het publiek dermate voor zich in, dat hij op het podium teruggeroepen werd. Het geheel was een hechte schakel in den keten der Volksbijeenkomsten! KINDERKOOR TONG HALLELUIA". Gisterenavond kwam dit Kinderkoor, onderafdeeling van het groote Koor „Halle luja" voor het eerst in het gebouw Natha- naël bijeen, en het bestuur mag zeker wel van voldoening spreken, daar niet minder dan 75 kinderen zich voor het kinderkoor hadden doen inschrijven. Nadat de voorzitter deze samenkomst met gebed had geopend, richtte hij zich in de eerste plaats tot de kinderen, vervolgens tot de ouders die aanwezig waren en gaf daarna de leiding aan mej. Tilly Leening. De inzet getuigde reeds, dat het Kinderkoor aan haar i9 toevertrouwd. Enkele kinderen lieten hun stemmen hooren waarna werd overgegaan tot het tweestemmig zingen van Vader landsche en Christelijke liederen. Ds. Groot Enzerink, eere-voorzitter van het groote koor deed tijdens de repetitie van zijn be langstelling blijken en sprak aan het einde de kinderen toe en sloot dezen welgeslaag den eersten avond met dankgebed. LIBERALE STAATSPARTIJ „DE VRITHEIDSBOND". In de onder voorzitterschap van prof. dr. B. D. Eerdmans gehouden vergadering van het afdeelingsbestuur van bovengenoemde partij, welke bijeenkomst ook werd bijge woond door een aantal daartoe uitgenoo- digde leden, werd besloten de campagne, voorafgaande aan de aanstaande verkiezin gen, met kracht te voeren.. In verband daar mede werden verschillende commissies ge vormd. waaraan een deel van het propa gandawerk werd opgedragen. Het ligt in de bedoeling dit werk-comité zooveel mogelijk uit te breiden en de leden op geregelde tijden bijeen te roepen. ACADEMISCHE EXAMENS. Candidaatsexamen Slavische taal en let terkunde mej. I. de Gunzbarg (Amsterdam). Doctoraal examen geneeskunde de heeren A. Commandeur 'Berkhout), P. B. de Waard (Rotterdam) en C. Borgmeyer (Den Haag). Candidaatsexamen rechtsgeleerdheid de heer J. W. P. Cohen Stuart (Den Haag). Candi daatsexamen godgeleerdheid d© heer G. Cadée (AvereesÜ. BINNENLAND. Ons parlementair overzicht. (3e BTad). Ook aan het Onderwijsfonds voor ds Binnenvaart is thans zendtijd toegewezen. (Binnenland, le Blad). BUITENLAND. Ook de Fransche Senator Laval slaagt niet in de vorming van een kabinet. (Bui tenland en Tel. le Blad). Aanslag op een Deensch minister. (Bui tenland en Tel. le Blad). Relletjes in den Dnitschen Rijksdag. (Buitenl. le Blad). Sedert October vermiste vliegers gevon den. (Tel. le Blad). BEGRAFENIS VAN EEN J CHINEESCH STUDENT. i Onder groote belangstelling werd Woens dagmiddag op de begraafplaats Jaffa te Delft ter aarde besteld het stoffelijk over schot van den bij het ongeluk op den Oost singel aldaar om het leven gekomen Chi- neeschen 9tudent uit Leiden, Liem Rie In. Voorafgegaan door een rijtuig met tal- looze kransen en bloemstukken reed de lijkwagen het kerkhof op. Een twintigtal vrienden droeg vervolgens de baar naar het graf, dat onder bloemen bedolven werd. Namens de Chineesche vrienden sprak de heer Li Wing Tok en uit naam van de In donesische vrienden de heer Nazir Pa- montjak. Vervolgens sprak de voorzitter der Chi neesche Vereeniging uit Leiden, de heer Lie Giok Tjofin. De heer'K O. Sie dankte namens de fa milie voor de bewezen eer en de belang stelling en bracht daarbij in herinnering het groote gemis voor den vader, die zijn eenigen zoon heeft verloren. De begrafenis werd bijgewoond door ver tegenwoordigers van Oostersche Studenten verenigingen uit Leiden, Delft en Rotter dam. Ongeveer 100 Chineesche en Indone sische studenten bewezen aan hun collega de laatste eer. WATERSCHAP RITNLAND. Vereenigde Vergadering. In de gisteren gehouden Vereen. Verg. van het Hoogheemraadschap van Rijnland heeft de Dijkgraaf eenige woorden gewijd1 aan den onlangs overleden hoofdingeland voor het 6e district J. M. D. Graaf van Lyn- den, te lisse, die dit ambt sinds 1897 ver vulde. Verder werd mededeeling gedaan van het door den hoofdingeland-plaatsvervanger voor het 3e district. Joh. Verkuyl te Heem stede genomen ontslag als zoodanig. Tot lid der financieele commissie werd be noemd de heer E. J. Speelman te Sassen heim, tot lid der commissie voor het gaar- derboek werd herbenoemd de heer J. A. Dui- nisveld te Zoetermeer. Besloten werd tot het toekennen van een vermindering van pacht over het jaar 1930 aan de huurders van de Oegstgeesterlanden, welke in 1929 bij openbare verpachting, vóór het uitbreken van de algemeene ma laise zeer hoog waren verhuurd. Verder werd o.a. besloten tot het aanstel len van een tweeden kadastralen teekenaar en tot het veranderen van de leiding in den dienstkring Spaarndam, waarin de tegen woordige werkbaas C. J. van Beijeren als op zichter zal worden benoemd. Ten slotte werd de begrooting voor het jaar 1931 met een pindcijfer in uitgaaf en ontvangst van f. 1366393.93 goedgekeurd. Onder de uitgaven is o.a. f. 400000 opgeno men als eerste uitgave voor de nieuwe wer ken tot bemalinz én waterinlating ten W. van Gouda, aan het te graven verbindings kanaal tusschen IJsel en Gouwe. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL Wijziging: Coöp. Boerenleenbank te Hazerswoude— Koudekerk, Rijndijk A. 108, Hazerswoude. Overleden Lid Raad van Toezicht: A. de Jong, Hazerswoude. Uittredend Lid Raad van Toezicht: M Heijker, Hazerswoude. Nieuwe Leden Raad van Toezicht: W. Lommerse, Hazerswoude en N. P. Kaptein, Hazers woude.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1