GOEDE OPLOSSINGEN. PRIJSRAADSELS. OPLOSSINGEN. CORRESPONDENTIE. Zoo wreef hij óók* over Amat's hand en daarna fluisterde hij tot oom Ru: „Deze jongen heeft iets slechts op zijn geweten, Of hij met het verdwijnen van uw dasspeld iets te maken heeft, zal ook blijken. Want hij is de eenige, die mijn haan niet heeft durven aanraken. Kijkt u maar zelf. Toe- wan bésaar! Alléén zijn hand heeft hel houtskool-poeder, waarmee ik den rug van mijn haan dik bestrooide, niet aangeraakt. Ziet u maar eens hoe zwart de handen der anderen zijn!" Oom Ru bekeek toen de handen van allen, die neergehurkt waren. .Ta, 't was waar! „Dit is heel slim van je bedacht, Penghoe- loe. fluisterde hij lachende. „Wij zullen het maar eens dadelijk onderzoeken, of hij wer kelijk de dasspeld in zijn bezit heeft!" Hij wenkte toen den jongens naderbij te komen. „Sta op Amat"! beval hij hem op strengen toon. ..De haan heeft tot den Penghoeloe gekraaid, dat jij de dasspeld hebt gevonden! Kom, voor den dag er mee!" Op deze onverwachte beschuldiging in geheel niet bedacht, raakte Amat plotse ling zóó van streek, dat hij, met van angst bevende vingers een groezelig geldzakje vanuit den lederen riem, die zijn kaïn (heupdoek; bijeenhield, le voorschijn haal de. en uil dit zakje kwam niet de verdwe nen dasspeld, maar wèl een... pandbriefje! Want juist dien morgen had Amat de das speld naar hel pandjeshuis gebracht, en had voor het sieraad, dal zooveel waarde bad. slechts tien gulden ontvangen Maar den volgenden dag bracht de Chinee9che pandhuis-houder, begeleid door den We- dono. zelf de dassneld aan oom Ru terug, terwijl Amat, die zoo slim dacht te zijD. met zijn hand niet op den haan le leggen, reeds in de boei (gevangenis) van Malang 7.at na te denken over den haan. die werke lijk nog veel slimmer was geweest, omdat die toch aanwees, dat hij. Amat. de das sneld. welke hij in hel sèrvel van oom Ru had gevonden, had verpand Sinds dien dag snoefde oom Ru ook nim mer meer op de eerlijkheid der Javaansche bedienden! TANTE JOH. GOEDE OPLOSSINGEN DER RAADSELS ONTVANGEN VAN: Chris Burg, Corry van der Veen. Ma- rierlje den Hoed. Francien den Hoed. Ncellje Meuldijk. Lida Collee, Jo Gussekloo, Wini (ïussekloo, Maartje van de Marei, Gerard dc Geus, Dorus de Geus. Rika Piena. Frans Piena, Leni Prins, Clazientje Spaargaren. Torna de Jaeger. Frans Schouten, Piet Nie- boer, Garda Lepelaar, Rie Lepelaar, Frans Aan der Nat, William Post. Jo de Wekker. Abram Crama, Anje de Gelder. Greta van oer Linden, Franciena Brussee, Wim Kruit. Frieda Sladek, Annie Zaalberg, Celia Kret, Nico Kret, Suze van Polanen, Annie Boot en ia, Jacoba Betgen. Bas van Dijk, Ru van Dijk. Marietje Laterveer, Jacobus Laurier. Lem Outshoorn, Arie de Kort. Henk Boom, Dirkje Hopman, Klaas Vonk, Henk Vonk, Helena van Appel, Bep Vos, Willy de Neys, Leni Scbilp, Willie Schilp, Marie van Veen, Leo van Veen Koos 91ootweg, Ly<3ia Sloot- Aveg, Ne! Hagoort, Jannie Hagoort. Abram Wijnnobel, Bert van Reenen. Rika KlapAvijk, Agnes Louise Planje, Arie de Graaff, Piet Brouwer, Annie Brouwer, Koosje Nicboer, Al ie Krassenburg, Annie Boekestein. Martha Schimmel, Annie van Woudenberg. Johan Ouwersloot. Pelronella Ouwersloot, Clara Ouwersloot, Karei West. Dirk Binnekamp. Jan Wassenaar, Eempicn Wassenaar, Adrie Bouw, Gerrit van Rhcenen, Annie van der Logt, Adrie Bavelaar. Leny Ooslveen, Jan nie de Water, Frans de Water, Gerharda Eggink, Christiaan Eggink, Matje Vogelaar, Oor Vogelaar, Martinus Offringa. Bram Eyk- man, Jeanne Eyfcman, Phip van de Haar. Reinier den Hertog. Annie Hertog. De laatste 5 ontving ik pas nadat ik de correspondentie al had geëindigd. Wacht <och niet lot het laatste oogenblik met de brieven te verzenden, vooral met de prijs raadsels met het oog op het loten. o PRIJSRAADSELS VOOR GROOTEREN EN KLEINEREN. De grooteren moeten de beide versjes opschrijven, de kleineren alleen het eerste. Van -deze versjes staan van ieder woord (behalve van de titels) de letters weer in verkeerde volgorde, zooals ik de laatste weken ook telkens een spreekwoord liet raden. DE KIKVORSCH. ab, taw si 't douk riek ni ned spal! ki rilt ten fo ki trooksig saw; gaz ki chot resneg raam nee neest ah,ah raad nigred gtil re nee: un neb ki raalk, raad pih ki po ne mraw nrjm kuibje ne nfrm pok. ne soekret em ni ned nozennijsch tad laz nee stokkijl staalpje njjz. sap taz ed kikvorsch lew et eevr. raad po nied neest, fo eew, o, eew. raad mawk nee oustet nojneg naa, ied raah la kaav dah daawk egnaad, ne nu koo reew nee eehel dnah lov tneestsej pochozt tui teh dnaz. raaweem ijh teems raan 't raem steeb, tad nee eewt, ierd ne dood ebsdeevr, nijz oet chtuvl raan ed piedet man. ne leeb tien reew et roovnijsch mak'.v. DE VOGEIyS IN DE KOUDE. ndik„ovleg, 't si zoo tibret douk, ik teeAv tien, oeh eg 't elnev dtouh. ovleg: „ndik, 'k loev ni n\jm reevnekap leeh neeg ouked fo nogekam, ne neb vene doeg ebdwaar sla ijg naa ned rawnem draab". ed paank chtad: ooz. nad si teh doeg, nes aw revgdeuh ne lew gedoem. tnaw ijh dah koo nee rawem saj ied doeg vegrdoe ne terpgit saw, nee uireg stum tem fomnef naa, raawin ijh nav teh oukde reew. ijban neeg tsal dah tui et naast, ijh piel po 't sij taw po ne reen, keke slree snee raan teh laaschnesjjrued, ne gign noet flez naa 't naabjet ijglned, tot jjh revdoeira saw ne lovnaad, ne oovrkijl si raan suili egnaag. Is het dus goed begrepen? De grooteren schrijven de beide versjes op, de kleineren alleen het eerste vers over De kikvorsch. Het is niets moeilijk, iedereen kan er aan meedoen, even nadenken, de letters in een andere volgorde zetten. En dit is nu een soort dat jullie nog nooit hebt ge daan, ik wou wat nieuws hebben, nu ik zóó\reel extra-prijzen, namelijk 20 boeken, mag verloten, ter eere van het feit, dat ik dan 10 jaar de Leidsche raadseltante ben. Naam en leeftijd vermelden tijdig inzen den. Waagt allen een kans! OPLOSSINGEN DER RAADSELS UIT HET VORIGE NUMMER. 1. Ambachtsschool, bas, schacht, mol, tol 2. Golf, wolf, kolf. Dolf. 3. K oor Greta Koevoet hoofd pet t 4. Kroes, roes, roe. 5. Een ezel stoot zich in het algemeen, Geen tweemaal aan dezelfde steen. fi. Broekspijpen. 7. Purmerend, peen, deur, nummer. Willen allen dit even lezen. Naar aan leiding van het blijde nieuws verleden week over extra prijzen, kwamen nu vele vragen om nadere inlichtingen en daar antwoord ik nu in het algemeen aan allen te zamen op. In December 1920 in de week vóór Kerst mis verscheen weer voor het eerst na al die moeilijke oorlogsjaren, de kindercourant van het Leidsch Dagblad en toen werd ik Raad seltante. In die kindercourant gaf ik voor het eerst raadsels aan de jeugd. En daarom rekende ik het zóó uit, dal ik dan dit jaar in de kindercourant, die in de week A'óór Kerst mis verschijnt, den uitslag wil mededeelen van de loting, waarbij ik 20 kinderen mag gelukkig maken. Er zijn kinderen, die mij gevraagd hebben, om naar Leiden te komen om met de jeugd feest te vieren, ook vroe gen er of ik wou komen en receptie houden voor allen, die in die 10 jaar hebben meege daan en dan konden de ouders die dat wil den. ook mee komen, maar heusch lieve jeugd, dat is mij onmogelijk door mijn ge zondheid. Ik zou het anders dolgraag heb ben gedaan, dat verzeker ik jullie. Hoevelen heb ik in die 10 jaren goed leeren kennen door hun brieven, wat heb ik veel hartelijke vriendschap mogen ondervinden, dat waar deer ik zeer Al zal ik ook extra werk hebben als ik vele brie\ren krijg, toch hoop ik dat zeer A'elen een kansje willen wagen voor die extra prijzen. 20 boeken, is het niet heerlijk? En nu nog even een antwoord op ontel bare vTagen of ik een goede St Nicolaas heb gehad. Ja hoor, ik ben erg bedorven door bekenden en onbekenden. Willen allen er nu goed aan denken: van af 11 jaar behoort men tot de grooteren; zet A*ooral naam en leeftijd onder het prijs^ raadsel; zorgt dat de brieven er 's Maan dags vóór 9 uur op het Bureau Leidsch Dagblad zijn; zet mijn naam of het woord Prijsraadsel op hél couvert. Die de brieven over de post zenden, vinden mijn adre9 onder de correspondentie. Zorgt dal ik die Maandags in Den Haag heb. Corry van der Veen en Chris Burg, de nieuwe raadsels in dank ontvangen, maar helaas ik kan ze niet allemaal plaatsen, want verscheidene er \ran hebben er al in gestaan. Ja, het is vreeselijk vroeg donker de laatste dagen. Lida Collee, lees het begin der correspon dentie. dan zie je dat je nu nog wat le vroeg was, met je gelukwenschen, maar beter te vroeg dan te laat, zegt men altijd van goede dingen. Neeltje Meuldijk is Jelly ziek? Toch niet erg, hoop ik. Laat ze maar zorgen, dal ze wéér beter is met de prijsraadsels met extra prijzen, zoodat ze een kansje kan wagen. Je hebl een goeden Sint gehad, lees ik uit je brief. Marietje en Francien den Hoed. met de prijsraadsels ieder het op een apart papier schrijven, anders kan je niet allebei mee- loten William Post, ook je naam onder je raad sels zetten, niet enkel op hel couvert. Rika Klapwijk, als je den brief over de post stuurt, doe hel dan naar ben Haag, Van Beuningenstraat-42. Annie Boekestein. heerlijk hoor. zoo'n mooie schooltasch, nu ga je zeker met nog meer plezier naar school. Annie \ran Woudenberg, wat heb je veel gekregen. Heb je al op het kacheltje ge kookt? Martha Schimmel, heel hartelijk wat je schreef, dat de Sint hel mij graag zou gun nen en waarom. Nu ik ben ook heel goed bedacht. Alie Krassenburg, jij ook al zulk leuk pa pier om aan mij te schrijven Annie en Piet Brouwer, gaat voortaan maar 9amen meedoen, dat mag gerust. Neen Annie, ik had je nog niet vergeten. Arie de Graaff, al weer zoo'n aardig lang gedicht om mij nu over St. Nicolaas te ver- lellen. Frans van der Nat, zeker mag je meedoen en mij Tante noemen. Arie de Kort, mooi rapport hoor, je zal er zeker Avel mee in je schik zijn. Piet Nieboer, je bent een dergenen die hel langste meedoen, zes van de tien jaar

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 13