NIEUWVEEN UIT DE RIJNSTREEK. LAND- EN TUINBOUW. AARLANDERVEEN. Van een bewoner van het Zuideinde, die roet toeslemming der verschillende land eigenaren mollen tracht te vangen, wend niet minder dan een vijftig-tal mollenklem- men vermist of ontvreemd. De heer W, Gerner alhier, is benoemd tot onderwijzer aan do Chr. school aan de Helmerstraat te Amsterdam. o-- ALPKEN. ZEER BELANGRIJKE MIDDENSTANDS- VERGADERING. Da keuring ran het vleesch Aansluiting bij ia Pederaite. De vereeniging van den handeldrijvenden en industrieeion middenstand voor .Alphen aan den Rijn en omstreken" hield in het ho tel „Centraal" een algemeene ledenvergade ring. Voorzitter D. Raaphorst, secretaris G. v. d. Kolk, aanwezig plm. 30 leden. De voorzitter opende de vergadering op do gebruikelijke wijze met een welkomstwoord In het bijzonder den rechtskunde»" ..„vi- seur den heer mT. A. Korvcr die ve .m.en- de zaken zou toelichten. Na voorlezing der notulen door den secre taris den heer G. v. d. Kolk werden deze on veranderd vastgesteld, waarvoor de voorzit ter dezen dank brengt. Ingekomen stukken. Een mededecling van den Kon. Middenstandsbond betreffende de openstelling van de winkels gedurende het tijdvak van 1831 December a s., zulks in verhand met het werktijdenbesluit. Mede gedeeld worden dat de winkeliers gedurende dit tijdvak 62 uur per week hun personeel zullen mogen laten arbeiden. - Bovendien is ingekomen een mededeeling betreffende het houden van lezingen of het ujtnoodigen van sprekers gedurende de a s wintereampagne. Een en ander werd ter fine in handen van het bestuur gostcid. 9 Hierna kwamen aan de orde een van da hoofdpunten dezer vergadering n.l. de keu ring van vleesch en vleeschwaren te dezer plaatse. Omtrent dit punt ontspon zich een bijzonder breedvoerige discussie waarover ongeveer 1 1/2 uur werd gediscussieerd. Door tal van leden worden de verschillende be zwaren tegen de toopas9ing van deze veror dening in onze gemeente naar voren ge. bracht en wel speciaal die betreffende de nl of niet verplichting om blikjes verduurzaamd vleesch al of niet te laten keuren. Ook werd besproken, wat is te verstaan onder verduurzaamd vleesch vleesch en vleeschwaren en w.o. nu b.v. valt reuzel, vet, spek, rookvleesch etc. In de verordening is een en andor niet specifiek met de juiste bewoordingen om schreven. Ook art. 2 der vleeschkeuringswet geeft omtrent dit begrip eon zeer korte defi nitie. Door den rechtskundigen adviseur der vereeniging mr A. Korvcr werden de ver schillende sprekers op zeer duidelijke wijze beantwoord. Wat de keuring der blikjes ver- duurzaamd vleesch betreft, meent spreker dat deze absoluut vrij van keuring zijn, bo vendien is het volgens spr. geen keuren zooals hier de verordening wordt toegepast. Men kent de inhoud niet doch de blikjes worden afgestempeld. Volgens spreker is dan ook geen keurloon verschuldigd en hij geeft den aanwezigen in overweging deze blikjes niet meer ter keu ring aan te bieden en te wachten totdat een der winkeliers wordt vorbaliseerd, om 'n uit spraak van den rechter uit te lokken. Bo vendien zou spreker dan willen adviseeren als het blijkt dat do keuring der blikjes in derdaad niet opgaat, de reeds betaalde keur- loonon, van de gemeente terug te vorderen. Wat echter de keuring van andere vleesch waren betreft, geeft mr. Korver in overwe ging voorzichtig te zijn en hieromtrent eerst een onderzoek in te stellen en hiervoor ee:i commissie te benoemen van vakmenschen. Voorts wijst spreker uitdrukkelijk op het ver schil tussehen de vleeschkeuringswet en de warenwet; vervolgens dat keuring op bederf ten allen tijde mogelijk is en dat de ambte naren slechts hel recht hebben deze blikjes open Ie maken. Ook wordt nog uitvoerig besproken de in voering van vleesch per postpakketde keu ring daarvan is voor particulieren vrijge steld en voor de winkeliers en slagers voor wederverkoop echter niet. Na vole overwegingen wordt tenslotte oangonomen het voorstel van hel bestuur om, van nu af aan geen blikjes verduur zaamd vleesch meer te laten keuren of ter keuring aan te bieden, en de keuring hier van te weigeren. De vereeniging neemt hel risico der gevol gen op zich. Bovendien werd een commis sie van onderzoek benoemd, waarin zitting zullen nomen de hoeren C Vonk. F. Schmal! en W van Wijngaarden die een enquête zullen instellen naar het begrip vleesch, vleeschwaren en verduurzaamd vleesch. Bovendien zal deze commissie tol taak hebben besprekingen Ie voeren met de auto riteiten van den vieeschkcuringsdiensl om te onderzoeken, hoe deze wet en dergelijke ver ordeningen in andere plaatsen worden toe gepast. 9*9 Hierna kwam aan de orde de oprichting van een Middenstandsfederatie, welk punt door den heer Daros nader werd toegelicht, waarbij spreker o.a. releveerde hoe de ver schillende vereenigingen elkander tot nu toe slechts bij feestelijkheden ontmoetten, wat echter een alg. belang zou zijn. is zich hech ter te organiseeren met de omliggende plaat- son ter behartiging van de verschillende slreekbelangen. Spr denkt hierbij o.m. aan de middenstands handelsavondschool, die toch zeker bij een federatie evenals b.v. eon Nutsambachisteekenschool belangrijk kan uitgebreid worden. Ook nog tal van andere belangen worden deer spreker naai voren gebracht. Verschillende leden stelden hierna vragen en geven blijk de juiste werking van de fede ratie niet te begrijpen terwijl weer anderen naar de voordeeln informeerden. De tweede voorzitter de heer Honselaar en de heer Laros die deze zaak in beginsel hebben behandeld en met de omliggende plaatsen hebben vergaderd beantwoordden de verschillende leden. Hierna werd besloten zich bij de op ie richten federatie die zal heeten „Midden- standsfederatie „Rijn en Gouwe" en alhier zal worden gevestigd, aan te sluiten. Hierna moesten 3 algevaardigden der ver eeniging worden gekozen die zitting zullen nemen in het bestuur der federatie. Na ge houden stemming werd met 20 van de 23 uit gebrachte stommen gekozen de heer Laros, ten 2e. met 13 van de 16 uitgebrachte stem men de heer G. v. d. Kolk en ten 3e. na ge houden herstemming tussehen de heeren Honselaar, Sporman en Schmall de heer Honselaar met 10 van de 16 uitgebrachte stemmen. De commissie van afgevaardigden zal dus bestaan uit de heeren Laros, v. d. Kolk en Honselaar die allen deze functie aanvaard den. Vervolgens kwam in behandeling de ge wijzigde postbestelling in onze gemeente. De voorzitter deelde mede, hieromtrent met den voorzitter van de „Hanze" een onderhoud te hebben' gehad met den directeur van het Postkantoor die hen had medegedeeld, dat deze wijziging was tot stand gekomen op verzoek van de groot-industrie Door de vervroeging van de ochlendbe- slelling moesten ook de andere bestellingen vervroegd worden, waardoor de correspon dentie, die alhier met den trein van des 's avonds 6 uur aankomt niet meer in de avondbestelling kan worden opgenomen, en eerst des 's morgens wordt besteld. De direc teur had bij dit onderhoud tevens medege deeld, dat wederom een wijziging van de avondbeslelling vrijwel tot de onmogelijkhe den behoorde. Hij deed echter de toezegging dat bij indiening van een verzoek, de moge lijkheid misschien zal kunnen worden over wogen, dat belanghebbenden hun correspon dentie des avonds nog aan het postkantoor kunnen afhalen. Hoe meer belanghe ben den, hoe grooter dus de kans dat een derge lijk verzoek wordt toegestaan. Besloten werd de gelegenheid open te stel len dat een ieder belanghebbende zich onver wijld opgeeft aan den secretaris de heer G. v d. Kolk, Vijverstraat en den secretaris van de „Hanze" de heer A. D. v, Vliet, Julia- nastraat om daarna gezamenlijk een derge lijk verzoek bij de bevoegde postoutoriteilen in te dienen. Een ieder belanghebbende het zij lid of niet lid der Middenstandsvereeniging kan zich dus vanaf heden bij genoemde heeren opgeven. Hierna volgde mededeelin- gen. Het vervolg verslag van de vergadering van den bond moest wegens het niet aan wezig zijn van den afgevaardigde den heer de Vries worden uitgesteld, Tijdens de rondvraag werd op een desbe treffende vraag een uitvoerige bespreking gehouden omtrent een waarschijnlijk gevat van oneerlijke concurrentie en of misleiding, van een winkelier die door het plaatsen van verschillende advertentie's waarschijnlijk getracht heeft het publiek te misleiden. Het bestuur wees er op, dat het doel der vereeni ging en hare leden steeds zijn misleiding met klem te bestrijden en de eerlijkheid ho ven alles te handhaven en elkaar onderling niet te beconcurreeron. Nadat vervolgens door oen ander iid nog een bemerking werd gemaakt over de route van de muziek ter gelegenheid van de laatst gehouden winkelweek, hetgeen ook de aan dacht van het bestuur zat hebben, werd de vergadering omstreeks kwart over twaalf door den voorzitter gesloten. Bij do gisteren len overslaan van den notaris Jhr. G. J. Stoop gehouden verkoo- ping van hel woon- en winkelhuis Pr Hen drikstraat 116 werd dit perceel in bod slaande op f. 3200.— afgemijnd op f. 600— door den heer J. Post te Leiden Naar de directie ons mededeelt heeft zich alhier een comité gevormd bestaande uit de heeren A. van Bergen. E. Bunnik, Adr. den Hertog, .1. Molenaar. B. Sprey. J. P. Liefhebber en C. Y, Ponsioen, dal ter gelegenheid bij de ingebruikneming van het nieuwe bankgebouw van de Coöp Boe renleenbank alhier aan hel bestuur een ge denkplaat zal aanbieden, met hel verzoek deze te doen aanbrengen in de iial van hel gebouw. o BOSKOOP. Bijeenkomst Kerk en Vrede. Voor de vereeniging ..Kerk en Vrede" afd. Boskoop hield ds J Riemens van Leiden in de Ned. Herv Kerk een rede De predikant had lol onderwerp gekozen ..Zekerheid en vragen ten opzichte der Vredesbeweging", hetgeen de geachte spre ker op boeiende wijze vertolkte Jammer echter dat het Kerkgebouw slechts matig bezet was, want zij die aan wezig zijn geweest, hebben een goeden avond gehad, terwijl de thuisblijvers veel hebben gemist. O HAZERSWOUDE. Ring van Gerei. Jongelingsver. De Ring Koudekerk en omstreken van Jongelingsvcrcenigingen op Gereformeerden Grondslag heeft zijn vorgadorinc gehouden in do zaal van den heer Angenent. onder leiding van den voorzitter, den heer C Meer burg. Door don heer K Binnekade van Kou- dokerk werd behandeld de waarde van hoi dogma en door Ph. de Gelder werd ingeleid het nut van de schetsmethode. Op beide onderwerpen volgden breedvoerige bespre kingen De vergadering, geopend door den voorzitter, werd door ds. G. M. den Hartogih met dankgebed gesloten. De opkomst was bevredigend. De bietencampagne. De bietencampagne is alhier geëindigd Op de weegbrug op den Middelweg werden ge wogen 2.099.301 K.G. suikerbieten. Raadsagenda. De Raad dezer gemeente komt od Don derdag 11 December des voormiddags te 10 uren in openbare vergadering biieen. 1. Ingekomen stukken. 2. Voorstel tot vaststelling van het aan- tal te heffen opcenten op de gemeentefonds belasting over het belastingjaar 1931-1932. 3. Voorstel tot onderhandsche verhuring: o. van de conciërgewoning van hel Raad huis; b. van het voormalig tolhuis aan den Rijndijk; c. van een strookje tuingrond langs den Gemeeneweg; d. van stukje grond van den tuin achler de openbare school. 4. Voorstel lot hef aangaan van een geld- leening. groot f. 108100. 5. Vaststelling van het suppleloirkohier hondenbelasting 1930. 6. Benoeming Commissies tot wering van schoolverzuim voor het Dorn en den Rijndijk wegens periodieke aftreding. 7. Benoeming van twee leden van de Commis6ieven Toezicht op het Lager Onder wijs. wegens periodieke aftreding 8. Tijdelijke benoeming van P. Plomp als tolgaarder. Geref. Kerk. Door de stemgerechtigde manslidmalen der Geref. Kerk wend als ouderling gekozen de heer Jac. van Beek Jbzn. en als diiaken de heer D. Oualn:. Burgerlijke Stand. Bevallen: A. van Veen geb. Elswijk, Z. Getrouwd: A. Bremmer 23 j. en A. Mar- chant 21 j. J. de Gra/uf 26 j. en H, C. de Bruin 22 j. J. W. Haagen 25 j. en E. M. Bos 22 j. A. van Aalst 27 j. en K. S. Kap- tein 27 j. KOUDEKERK. Tot directeur van de Chr. zangvereeni- ging „Koudekerks Gemengd Koor" is be noemd de heer P. de Rook url Leidon LEIDERDORP. Beroeper. Beroepen bij de Ned. Hen'. Gemeente alhier Ds Streeder te Heinenoord. Burgerlijke Stand. Geboren: Petrus Johannes, z. van P. J. S Duyverman en M. .T. Neuteboom Aaltje Marritje, d. van L. H. Rietveld en A. Karnperman Hugo Cornelis. z. van P. J. Goedhart en A. J. Brinkers. Ondertrouwd: Johannes Sierat, jm, 22 jaar en Aleida Geertruida Koerts. jd 23 jaar. Overleden: Johanna Hendrika van Zui- dam, wed. J. v. d. Zijden. 81 jaar Johan Cornells Bron-wasser 38 jaar. Gevestigd: B Struijk en M. Straijk. Ouderzorg 6 G. A. de Grecfi. kinderhuis „Voordorp" P. J 'S J. W. C Duiiverman. v.d. Valk BoumanW. 1 D. Lammertsma. Hoofdstraat 39 H Hooseboom, kinderhuis ..Voordorp" J. C. G. Alkcmade, Jaagpad 41 G J P. v. d. Broek. Zijlweg 21 P. v. d. Hoed, Doesstraat 4ö J. Guldemond Hoofdstraat 172 A Corts, Hoofdstraat 43a Vertrokken: H. Mordt, naar Zei-hem, N.H. Pastorie W. G. Wesselo. naar Leiden, Witte Singel 56 P. van Leeuwen, naar Zoeterwoude, Hooge Rijndijk A. H. Hor- tog. naar Leiden, Utrechts Jaagpad 108 H Rotmense. naar Leiden. Kruisstraat 18 W. H van Bekkum. naar Frankrijk J. A. Verkuylen, naar Leiden. Leeuwerik- straat 21 A L. Deegenaars. naar Leiden, Medusastraat 28 P, C. F. Bosschaart, naar Leiden. Merelstraat 3 A. Slinger landde Graaf naar Leiden. Groenesteeg 17 M I Weijnen, naar Hiüeeom, Bui- lenlust S. M. Dam. naar Woubrugge A. 157. Abonnementen en advertentiën kunnen worden opgegeven aan P. DE GEUS, Kerkstraat, alhier. OUDE-WETERING. Onze plaalsgenoole, mej. C. C. van der Maai is benoemd tot onderwijzeres aan een Chr, schoot te Harderwijk Aan de Chr. school alhier is benoemd tol onderwijzeres, mej. A. J. Vermeer te Kuilcndam. o- WADDINXVEEN. Burgerlijke stand. Geboren: Albert Jan. z. van A. Monster en M, Bron Neeltje, d. van F. H. Lensen en T. van Eijk. Getrouwd: J N. Zinkhaan en M. J. E. Theussen Th. M. Hagen en J. Boore. Overleden: M van Zwietende Blom. 87 jaar. ZWAMMERDAM. A.-R. Kiesveieeniging. Onder voorzitterschap van den heer C. van Muiswinkel Mzn. hield de A.-R. Kiiesver. alhier een ledenvergadering. Na opening met gebed en het voorlezen van Psalm 49, las de secretaris, de heer A. R. Koster, de notulen voor en daarna de ingekomen stukken, waaronder een schrijven van de Statensectie Gouda en een van de A.-R Kiesvereeniging te Hazerswoude Dorp en Rijndijk, betreffende een eventueele can- didatuur als lid der Prov. Staten van den heer P A. Colijn, burgemeester van Bos koop. Vervolgens werd overgegaan tot stem ming voor een 5-tai namen op de groslijst van candjdaten voor de a.s. Statenverkie zing. De uitslag hiervan was, dat de heeren C. van Muiswinkel Mzn. alhier. C. .T. Hoo- gendijk, te Ouderkerk a. d. IJssel, C. van Baren., te Zevenhoven, mr. J. A. de Wilde, te Den Haag en P. v. d. Bas, te Moordredht, de meeste stemmen verwierven. Ten slotte kwamen nog enkele gemeente zaken in bespreking, o.a. of de stichting van de nieuwe algemeene begraafplaats met aula niet te grootsch was opgezet in verband met de gomeente-financifin. waarna de ver gadering door den 2den voorzitter, den heer W. Domburg, op de gebruikelijke wijze werd gesloten. Loop der bevolking. GevestigdUit Oegstgeest, Catbanna L. v. d. Wolf, echtgenoot© van J. v. d. Laan D. 37 Uit Driebergen, Alida J. Nmaber van Eijben, C. 4 Uit Hooge en Lage Zwaluwe, Pie ter Gh. Th. üijtenmerk en gezin, stations chef, A. 152 Uit Bodegraven, wed. Gerrit J. v. Dijk en ge>zin, C. 103 Uit 's-Graven- zande, Agethon C. J. Verburg, bakkersknecht A 131 Uil Stolwijk, Catharina J. v. Nieuw koop, dienstbode, C. 125 Uit Heemstede, K'lora Wcssei, onderwijzeres, C. -16 Uat Reeuwijk. Pieter Slappendel. bakkersknecht, D. 5 Uit Reeuwijk, Jacobus Gardenier, boomkweekerskneOht, D. 62 Urt Reeuwijk. Pieter Hooge rbrugge en gezin, boomkwee- kersknecht. D. 62. Vertrokken: Naar Utrechts, Houtensche Pad 52, Rens Slik en gezin. Stationschef, A. 152 Naar Boskoop, Reijneveld 1. Maarten Splinter, boomkweeker. A. 18 Naar Gouda Varkensmarkt 27, Larrïbertus J. Dikhooff en gezin, wasebibaas, C 108b naar Gouda, KarnomeNcsloot 59, Geertruida J. de Brum, Wed. H. Atteveld en gezin. C. 35 Naar Naarden, Keverdijk 37, Arie J. v. d. Hoven, schipper. A 73 Naar Boskoop,. Ridder- buurt 72, Hendrik je A. de Jong, B. 49 Naar Wijk aan Zee, Zeeweg 162, Jansje v. d. Hoven, dienstbode A 73 Naar Amsterdam, Sloterdijkermeerweg 132, Jannetje Zaal, B. .18 Naar Alphen a. d. Rijn. Steekterweg 66, Cornells v. d. Lede en gezin, arbeider, B 4 Naar Westwoud, SI. Jozel-school, An ton ia Schouten, onderwijzeres, C. 46 Naar Leiden, Hooglandse he Keriogracht 5. Gerrifcje Kruyt, dienstbode, B. 87 Naar Reeuwijk, C. 18, Pieter A. Konijn cn gezin, bakker. D. 55 Naar Warmond. Bijloveldstr. 19, Oornelis J. Barends en gezin, tuinman, C. 46 iNaar Bodegraven, Meije, Jacoba M. Voor- douw, dienstbode, B. 29. Door de wed. Sctfi. in de Dommebuurt alhier werd bij de politie aangrfte gedaan, dat tijdens haar afwezigheid eenige jongens de rannen van haar woning hadden opge schoven en eenige baldadigheden 'hadden uitgehaald. De namen der jongens zijn be kend. GRONDSOORTEN. Bij het kweeken van planten in potten of kuipen, moet er op worden gelet dat elke planten-soort die voedselbestanddeelen in den bodem aantreft, die zijn noodig heeft. In den vollen grond is aan de wortels ,?eii groote ruimte gegund, zij kunnen zich vrij verspreiden, en vinden daardoor de gelegen heid. om de voor hun opbouw benoodigde voedingsstoffen in den bodem te zoeken en op te nemen. Het is dus te begrijpen, dat bij het kwee ken van planten in potten een moeilijke taak den kweeker wordt opgelegd, die be staat uit het vinden van don grond dien hij in den pot moet doen om aan eene bepaalde plant de vereischte voeding-stoffen te geven. Daarbij moet worden rekening gehouden met de enge ruimte, waarin de plant wortelt, zoodat het erop aankomt in die ruimte, zoo veel mogelijk, al die grondsoorten te bren gen. die den besten waarborg opleveren. Hiertoe wordt een groote kennis van grond soorten en de wetenschap van de herkomst der planten vereischt. Als uitgangspunt neemt men de vaste régel aan, dat de grondsoort, die voor een plant moet worden gekozen, zooveel moge lijk moet overeen komen met de grondsoort, waarin de plant in de natuur groeit en ge dijt. Het grondbeginsel is dus, dat elke aan den vollen grond onttrokken plant voor haar verdere ontwikkeling dezelfde of minstens daarmede overeenkomende aarde Irrijgt als zij in haar geboorte-grond had. In onderstaande regelen worden behan deld de grond-soorten, die wij kunnen ver krijgen Al zal deze verhandeling geen vademecum zijn. waarin men voor bepaalde planten het recept zal zinden, toch zal zij een inzicht geven waardoor aan de eischen der planten door menging van verschillende „aarden" kan worden voldaan en waartoe het dienstig is die aarden tp onderscheiden c.q. ze aan te wenden. 1. De BI ad a arde. Dczo ontstaat door verrotting en omzetting der afgestorven bladeren van de bladverliezende hoornen en struiken. Men vindt ze veelvuldig in bos- schen, waar de wind groote hoeveelheden doode bladeren op hoopen bij elkander ge bracht heeft, die na verloop van vele jaren door verrotting tot aarde overgaan. Doch doze aarde is niet zeer voedzaam, omdat de wortels van de omstaande boomen reeds daarop hebben geteerd. De beste blad-aarde krijgt men door eigen bereiding. De afgeval len droge blaren verzamelt men in de herfst. Men werpt ze op hoopen van plm. 60 c.M. Deze hoopen worden zorgvuldig opgewerkt en na verloop van drie jaren heeft men een losse, voedzame aarde verkregen. Elk jaar zet men dus nieuwe bladheuvels op. zoodat men ook elk jaar de beschikking over deze onontbeerlijke pot-aarde kan heb ben. Zij ligt gereed om met andere aard soorten te worden gemengd. 2 Mesf-aarde. Die benaming wordt gegeven aan twee soorten: a. afkom stig van paarden; b. afkomstig van koeien. a. Paarden mest. Deze wordt met sfroo gemengd en op hoopen van plm 60 c.M. ge zet. Door veelvuldig omwerken, verkrijg' men daaruit nè drie jaren een zeer voed zame aarde. Deze zoo verkregen aarde is zeer voedzaam en wordt met bladaarde, zodenaarde. baggernarde en tuinaarde ge mengd, om haar nog beter en krachtiger te maken. b. Koemestaarde Deze ontstaat uit verteerden koemest en wordt op dezelfde manier als de paardenmestaarde gewonnen Deze mest kan vooraf niet voot den broei bak worden gebruikt, daar zij slechts ge ringe warmte ontwikkelt. De beste koemest aarde wordt verkregen van zuiveren koemest zonder bijmenging van stroo. De aarde is voedzaam, heeft verkoelende en vochlhou- «iende eigenschappen en wordt vooral met heiaarde gemengd, om deze uiteraard magere grond voedzamer te maken. 3. Zodenaarde. Deze wordt gewon nen doordat men op weiden die uit een met zand vermengden leembodem bestaan, zo den steekt van 5 tot 6 c.M. dikte. Ook van kleigrond worden vaak zoden gestoken. Deze graszoden worden met den graskant naar onderen od hoopen gezet. Hier blij ven zjj 1 tot P/s jaar liggen en worden ge durende dien tijd twee of driemaal omgezet, daarbij zooveel mogelijk verkruimeld. Aan te bevelen is bij de eerste omzetting wat stalmest er aan toe te voegen. Zodenaarde wordt met den bladgrond vermengd, om de zen krachtiger te maken en vormt een hoofd bestanddeel voor het aardmengsel vcor palmen. 4. Leem. Kan als vervanging voor zoden-aarde dienen. Het wordt gevonden dicht onder de oppervlakte van in cultuur zijnde leemgronden, eenigen tijd aan de lucht blootgesteld en hoofdzakelijk vermengd met aarde voor zulke gewassen, die een eenigezins zwaren en samenhangenden grond vereischen. Eveneens Palmen. Zeer goed zijn daarvoor ook de oude wan den van leemen gebouwen te gebruiken, als zij een jaar lang gelegen hebben. Rozen groeien voortreffelijk in dezen .grond. 5. De Baggeraarde uit sloten en vijvers, langen tijd onder voortdurende om werking aan de lucht blootgesteld, heeft de zelfde eigenschappen als zodenaarde. In deze met wat bladgrond en zandvermengde aarde groeit de Calla aethiopica (Aronskelk) uitstekend. 6. H e i d e-a a r d e. De hoofdbestand- deelen van deze grondsoort zijn vergane plantendeelen. Men vindt haar slechts daar waar heidekruiden (Erica's Caluna's (blauwe en roode boschbes (Vaccinum Myrtillis en Vac. Vitis Idaea) en varens groeien, uit welker overblijfselen de aarde voornamelijk bestaat; zij moet dus gegraven worden waar men genoemde planten in groote hoeveelhe den vindt. Do beste is die, welke rijkelijk vermengd is met kwartszand Het is een voedzame, lichte, meestal lichtbruine aard soort (in ons land veelal blauwachtig zwart), heeft de eigenschap de vochtigheid niet lang te behouden, waarom zij door rij kelijke toevoeging van zand samenhangen- der moet gemaakt worden en neemt, een maal uitgedroogd, het water zeer moeilijk op. De heiaarde is voor plantencultuuT naast do bladaarde de onontbeerlijkste omdat geble ken is vele planten-geslachten, zooals de Alpenplanten, nieuw-Hollandsche planten, Camelia's, Azalia's, Rhododendrons, varens, enz. hetzij zuiver, hetzij sterk vermengd, zonder deze aarde in het geheel niet gedijen willen. Als bijmengsel heeft de heideaarde de uitwerking, zware aardsoorten lichter te maken, terwijl zij er zelf voedzamer door wordt. Voor het gebruik zuivert men ze van steenen, grove houtstukken, enz. en verkruimelt haar met de hand. 7. Veen aarde. Deze heeft een don kerbruine, naar zwart toeloopende kleur, is los en sponsachtig en wordt op veenweiden gevonden Ter verkrijging steekt men de bo venste zoden af, de daaropvolgende laag graaft men af en laat deze een jaar onder herhaaldelijk omwerken ligigen dus verwee- ren. Zij wordt nooit zonder bijmenging ge bruikt, doch altijd met zand en andere aard soorten, vooral bladgrond. Zij wordt bij die planten gebruikt, welke groote vochtigheid behoeven zooals varens. 8. Zand. Deze grondsoort houdt zoo goed als geen voedsel in. Toch bezit het bij het vermengen met andere aardsoorten, zulke goed doende eigenschappen dat het niet te missen is. Het maakt de zware aard soorten lichter en losser en de lichte zwaar der, doordat het de vochtigheid beter be houdt zonder lucht en warmte af te sluiten. Onder alle omstandigheden moet het bij pot-t planten toegepast, ruim verinengd worden, in evenredigheid met de eigenschappen der te gebruiken aardsoorten en naar den graad van vochtigheid, die een bepaalde plant verlangt. Als regel kan worden aangeno men dat op de vijf deelen aarde 1 deel zand toereikend zal zijn. Het beste zand is kwartszand, daarna komt rivierzand, zoo als het door de rivieren en stroomen wordt aangespoeld, waardoor alle vreemde zelf standigheden uitgewasschen zijn, en eerst in de derde plaats het gegraven zand. dat al naar de plaats, waar men het vindt, leem, kalk, of ijzerhoudende beslanddeelen bevat. Indien men genoodzaakt is dit laatste te gebruiken dan moet het eerst door uitwas- schen worden gereinigd. 9. Turfmolm is ook afkomstig van veen. Deze wordt, fijn gewreven, eveneens o.a. bij het zaaien van varens gebruikt. 10. C o mp o s t a a r d e. Deze bestaat alleen uit afval uit den tuin en het huis, zooals afgesneden onkruid, uitgebloeide en afgestorven plantendeelen, afgemaaid gras, verdord blad, aarde en wortelafval, afkom stig bij het verplanten, straatvuil, aanveeg- sel, keukenafval Deze afval wordt ook op hoopen gezet en veelvuldig omgewerk', Iwee jaar lang aan verrotting prijs gegeven. Kan men gedurende dien tijd wat beer uit de privaatkuilen erbij doen en ze eenige ma len met gier drenken dan wordt die aarde rijker Voor het gebruik werpt men de massa door een aardzeef om er de nog niet voldoende verteerde deelen uit te verwijderen. Deze kunnen bij de nieuwe composthoop worden gevoegd. Men voege er rijkelijk zand bij. De compostaarde heeft ten gevolge van haar ontstaan sterke voedende eigenschappen en kan evenals mestaarde en zodenaarde of ook met deze beide tezamen als bijmengsel worden gebruikt. Het werkzaamst is zij als krachtig toevoegsel aan tuinaarde Tuinaarde, Deze is ontstaan uit verweering en afspoeling der gesteenten. Zij heeft onder den invloed gestaan van de voortdurende en wisselende bebouwing, die de voedende bestanddeelen ieder op haa** beurt in minder of meerdere mate eraan heeft gegeven De tuin aarde bestaat uit zand, leem, klei of kalk. Met meer of minder humus ver- 2—3

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 10