71ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 9 December 1930 Derde Blad No. 21697 BINNENLAND. LAND- EN TUINBOUW. FEUILLETON, De verloren injectienaald. HET WEGENFONDS VOOR 1931 Bezwaren tegen den weg van Schiphol naar Sassenheim. Misverstand omtrent de Staatsboomkweekerij In de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Versla.» van de Begrooting van het Wegenfonds voor 1931, deelt de minis ter van Waterstaat mede: Er is een geheel ambtelijke Rijkscommis sie voor de wegen en een niet ambtelijke Rijkscommissie van overleg voor de wegen- verbetering, waarin in hoofdzaak de groote Verkeersbonden en andere b»j do wogenver- betering belanghebbenden vertegenwoordigd zijn. De ambtelijke commissie heeft tot taak in eerste instantie de belangrijke wegen vraagstukken voor te bereiden. Op de in het V. V. gestelde vragen verklaart de minister echter nog gaarne te zullen overwegen, op welke wijze hij een snellere en betere afdoe ning van de wegenzaken kan bevorderen. Dit vraagstuk hangt overigens ook samen met do reorganisatie van den Rijkswatorstaate- dienst en zal daarbij nadere oplossing moe ten vinden. v Het is den minister bekend, dat bij den aanleg van den weg van Schiphol naar Sas senheim in hel zuiden van de Haarlemmer meer eenige landbouwbedrijven zullen wor den doorsneden, waardoor schadosnijdingen zullen worden veroorzaakt. .Dit zou echter ook het geval zijn, indien do weg met een nagenoeg rechten hoek werd aangelegd. Zeer zeker kan met verbetering van do bestaande wegen alleen niet aan do behoeften van het snelverkeer worden voldaan. Ook is daar naast noodig hot aanleggen van nieuwe rij wegen, die uitsluitend of in hoofdzaak voor het snelverkeer zullen dienon. Het geldende zoowel als het nieuwe Rijks- wcgenplan voorziet daarin en het voorne men bestaat in do volgende werkperiode, veor zooveel betreft de wegen in het hart van het land, den aanleg krachtiger (er hand te nomen. De minister is van oordobi, dat, mede let tende op de boschikbare middelen, aan den aanleg van rijwielpaden voldoende aandacht wordt geschonken. Over de vraag of het mogelijk Is voor goede vakopleiding van de straatmakers zorg te dragen, is do minister in overleg getreden met do hoofden van do andere daarbij be trokken departementen. Het ligt in het voornemen een kleine commissie te benpe- mon welke zal onderzooken wat to dezer zake zal kunnen worden gedaan. Do minister kan niet toegevon, dat bij het bouwen van bruggen niet systematisch wordt te werk gegaan. Gestreefd wordt naar het spoedig tot stand brengen van een doorgaande overbrugging over dó drie hoofdrivieren tusschon do zuidelijke provin ciën en het cenlrum en hot noorden van hot land. Het is 's ministers streven, om, voor zooveel dat mot de belangen van de schatkist en met de snolheid van uitvoe ring van bruggenbouw is overeen te bren gen, rekening te houden met de belangen van de binnenlandscho nijverheid. Uit het Wegenfonds kunnen alleen wor den bekostigd het onderhoud en de verbe tering van die wegen, welke op do Rijks- on provinciale wogenplannen voorkomen. Het opnemen van tertiaire wegen in de wogenplans zou tengevolge hebben, dat de ten laste van het Wegenfonds komende uit gaven voor wegenverbctering aanmerkelijk stijgen, pok do minister heelt o,m. uit de dag bladen vernomon, dat in Noord-Holland plannen bestaan om spoedig lol opheffing van de in het Gooi nog aanwezige tollen io komen, welke plannen, near hij meent, uit gaan van het provinciaal bosluur en do overige direct-bolanghebbenden. Het zal hem verheugen indien spoedige opheffing daarvan het gevolg zal zijn. In welk opzicht meer aandacht zal moe ten worden geschonken aan de wegen in de omgeving van Amsterdam, Ie den minister niet duidelijk. Eenige wegen, zooals die van Amsterdam naar Haarlem en naar het Gooi, zijn reeds verbeterd. Voor den aanleg van de wegen naar Veisen, naar Sassen heim over Purmerend naar Lambert, Schaag, en naar de Zuidholiandsche grens in de richting van Gouda, worden in de begrooting gelden aangevraagd. Door den aanleg van een nieuwen weg SassenheimAmsterdam, wordt op de snelste en niet te kostbare wijze een goede verbinding tusschen 's Gravenhage en Am sterdam gevormd» Een weg 's Gravenhage Amsterdam beoosten Leiden zou gaan door zeer slecht terrein tusschen den Ouden Rijn en den Haarlemmermeerpolder en daarom duur worden. Verder vereiseht deze veel langeren tijd van voorbereiding en uitvoe ring, ook wegens eenige groote kunstwer ken, die daarin noodig zijn. Er kan dan ook geen sprake van wezen deze verbin ding, welke nog in onderzoek is, in de plaats te stellen van eerslgenoemden weg. In het plan-1932 is o m. opgenomen een verbinding Rotlerdam-Dordrecht-Moerdijk (met bruggen bij genoemde plaatsen) en een zijtak door den Alblasserwaard in de rich ting Gorinchem (met brug over de Noord). Mogelijk blljfl nog wijziging in verband met den uitslag van een onderzoek omtrent de bij Dordrecht te maken overbrugging. Uit het verzet, dal tegen den post ten behoeve van het inrichten van een kwee- kerij voor plantsoen voor de rijkswegen is gerezen, meent de minister te moeten af leiden, dat hier misverstand bestaat. Het is slechts de bedoeling jonge laan- boomen bij Nederiandsche kweekers te kon- pen en voor eigen gebruik gedurende enkele jaren voort to kwecken, loldat zij geschikt zijn om langs do Rijkswegen te worden ge plant. De jonge boomen zullen in het alge meen een omtrek hebben van acht tot Iwaalf c.M. op een meier boven den grond. Do ondervinding heeft geleerd, dat het dikwijls zeer moeilijk is de noodige boomen op da gewensehfe afmetingen te verkrijgen. De vrees, dat de belangen van de boom kweekers ernstig zullen worden geschaad, moet overdreven worden geacht. DE S.D.A.P. EN MOBILISATIE, Het voorbehoud van verzet vordert geen beslissingen vooral. In de vergadering van hefc bestuur der S.D.A.P. is volgens ,,Hefc Volk" ter tafel gekomen, een naar aanleiding van de de batten in do Tweede Kamer over de vloot- uitbrciding en bij de algemeene beschou wingen over de Staatsbegrooting ingedien de resolutie, waarin o.m, werd uitgespro ken „dat de S.D-A.P. in geval van mobili satie of dreigenden oorlog in Nederland, als consequentie van haar onvoorwaardelijke verwerping van do gewapende landsverde diging, de Nederlandecho arbeidersklasse zal oproepen om die mobilisatie te sabotee- ren en oorlog te verhinderen met alle mid delen, ook al vallen zé ver buiten de wet telijk geoorloofde." De op deze resolutie gegeven toelichting gaf na uitvoerige discussie het partijbe stuur aanleiding uit te spreken, dat het onvoorwaardelijk vasthoudt aan de resolu. tie door het partijcongres in 1923 ter zake van het militaire vraagstuk aangenomen, met welke resolutie de door Albarda in do Tweede Kamer afgegeven verklaringen in volledige overeenstemming zijn. Voorts stélde het partijbestuur opnieuw vast, dat over de middelen en do tactiek, die in geval van mobilisatie of oorlog zullen wor den toegepast, vooraf geen beslissingen te nemen zijn. Met voldoening constateerde het partijbestuur, dat de actie tegen het oorlogsgevaar bii de uitvoerende organen van S.A.I, en I.V.V. permanent bij de uit voerende organen opnieuw overleg voor doze actie tusschen deze beide internatio nale arbeidersorganisaties is geopend. De ingediende resolutie werd verworpen, waarmede tevens de moties van de afdee- ÜDgen Utrecht III m Rijswijk en van de federatie Hilversum, met do daarop inge komen adhaesiebetuigingen waren afge handeld. SAMENWERKING TUSSCHEN AVRO EN VARA? Optimisme van den heer Ondegeest. „Zij (de A.V.R.O.) sludt samenwerking met wie ook niet uit, maar zij is voorts van. meening, dat de liefde niet van één kant kan komen. Zou die liefde op bovenstaande pun ten en onder eerbiediging van de hierboven ontwikkelde inzichten van de zijde van de V.A.R.A. kunnen komen, dan zouden wij die niet versmaden en zelfs bereid zijn veel te vergeten," schrijft de heer J. Oudegeest, voor. zitter der S. D. A. P., in „Het Volk". V.A.R.A.'s liefde zal dus niet worden ver smaad. Desniettegenstaande stel ik mii niet voor, dat een „mariage d'inclinafcion, een huwelijk uit neiging, in de naaste toekomst te verwachten is. Het artikel geeft dan ook eenige punten aan voor huwelijksvoorwaar den". Het gaat dus wel sterk in de righting van een „mariage de convenance" of „<ïe raison", een verstandshuwelijk. Zelfs wordt de grondslag voor de vast si oi ling der bepalingen van het huwelijkscon tract reeds aangegeven: het standpunt van de A.V.R.O. aangaande den zendtijd moei „welwillend tegemoet getreden" worden. Al of niet volledige aanvaarding daarvan wordt dus blijkbaar afhankelijk gesteld van nadere onderhandeling. (Voor de zuiveifaeid wil ik doen opmerken, dat ik geheel sta bui ten de „vertrouwelijke pogingen", die blij kens het artikel van den heer Vogt voor realisatie van dit standpunt worden gedaan). De wensch naar nadere onderhandelingen komt nog eens gecursiveerd tot uiting in den zin „Om deze pogingen te lalen slagen, zai de A.V.R.O. alle medewerking en inschikkelijk heid betoenen." De A.V.R.O. zal dus alle „inschikkelijk heid betoonen, wanneer men haar standpunt „tegemoet (wil) treden", dat de door het zendlijdbesluit van 15 Mei „geschapen stand van zaken" ten gunste van de A.V.R.O, wordt gewijzigd. Lees ik dit alles goed, dan is er geen sprake van actie tegen het Zendtijdbesluit, doch alleen onderzoek van de mogelijkheid oom binnen het raam van dit besluit te ko men tot een regeling, die „aan het stand punt van do A.V.R.O. tegemoet komt." Kan diit een garondslag voor besprekingen zijn Ik, persoonlijk, meen ja. Het is alleen maar de vraag, wie het initiatief tot deze besprekingen zal nemen. Het wordt hoog tijd, dat wij uit de velerlei misère in den Omroep geraken. Samenwer king van de Omroepvereonigingen inzake zenderbouw en algemeen program is hoog noodig. En uit bovenstaand artikel krijg ik zeer sterk den indruk, dat. als men eenmaal om do tafel zit, bij dien thans wederzijds blijkenden goeden wil, er althans het begin van een oplossing kan worden gevonden. o RENTEVERHO O GING RITKSPOSTSPAAJRBANK? Misschien tot 3 pet. In een nota naar aanleiding van het ver slag over het wetsontwerp tot wijziging van de wet tot instelling eener rijkspostspaar bank zegt de regeering. dat de finan- cieete positie der bank thans zoodanig is, dat in de toekomst verhooging der rente tot 8 pet niet uitgesloten moet worden geacht. Voor dadelijk opvraagbare gelden kan do rijkspostspaarbank geen hooeere rente ver goeden dan particuliere instellingen daar voor kunnen geven. Bovendien zou de toe vloed van deposito's te groot worden in ver band met het beleggingsgebied. KERST- EN NIEUWTAARSPOST VOOR INDIë. Donderdag vertrekt weder een uoslvliegtnig. Donderdag 11 dezer vertrekt het zevende vliegtuig van den gercgelden luchtpostdienst op Ned.-Indië, dat juist eenige dagen voor Kerstmis zijn beslemming hoopt te bereiken. Deze vlucht biedt derhalve een goede gele genheid om schriftelijke gelukwenschen voor Kerstmis en Nieuwjaar te verzenden. De correspondentie moet zoo tijdig gepost worden, dat deze uiterlijk morgenavond te Amsterdam aankomt. HET DUMPINGSVRAAGSTUK. Besprekingen in de commissie voor de herziening der handelsverdragen. De Commissie voor de Herziening der Handelsverdragen hield haar 84e vergade ring onder voorzitterschap van dr. J. A. Nederbragt. Uitvoerig werd de handelsverdragsver- houding met Frankrijk onder het oog ge zien. Zulks leidde tot de overtuiging, dat de tijd rijp is, met Frankrijk in overleg te treden over de afsluiting van een definitie! verdrag, ter vervanging van de nog steeds van kracht zijnde, doch reeds door Frank rijk opgezegde partieele regelingen. Verder werden inlichtingen verstrekt over het verloop der van 17 tot 28 Novem ber te Genève gehouden economische con ferentie, waaruit bleek, dat de besprekin gen die met Duitschland zullen worden ge voerd, op grond van de te Genève getrof fen afspraken, zich zullen kunnen uitstrek ken over tariefkwesties in ruimen omgang. Ten slotte werden besprekingen gevoerd over het dumpingvraagstuk in het alge meen en in het bijzonder met betrekking tot Rusland. CONTRACT IN DE BOUWBEDRITVEN. Gisteren zijn (e Haarlem nieuwe bespre kingen gevoerd tusschen de patroons en vier arbeidersorganisaties om te komen tot een nieuw contract in de bouwbedrijven. Be- spieken werd verscherping van axt. 5, waar door de arbeidersorganisaties aansprakelijk zullen worden gesteld voor het onrechtmatig verbreken van het contract. Voorts werd be sproken hot inhalen van R.-K. Joodsche en nationale feestdagen, waarbij wordt be paald, dat de arbeiders op andere dagen een halfuur langer zullen moeten weiken. Dc ziekteregeling wil men geheel in overeen stemming brengen met do wettelijke voor schriften. Ten slotte werd besproken verlenging van de vacantie van drie tot zes dagen. Over geen enkel van deze punten werd een resultaat bereikt. De besprekingen zullen 30 Dec. worden voortgezet. VERSPREIDE BERICHTEN. Te 's-Gravenhage is gisteren, 56 jaar oud, overleden de heer J. Kuipers, oud directeur der Handel-Mij. R. S. Stokvis Zn., te Groningen. B. en W, van Arasterdam hebben bij raad een voorstel ingediend om de ge meente voor een bedrag van anderhalf millioen gulden te doen deelnemen in den aankoop van verschillende gronden in het Gooi, welke, bestemd zullen zijn om te die nen als natuurreservaat. Naar de ,,Msb." verneemt, is aan de 150—160 arbeiders, werkzaam op de fabriek der N.V. Zuid-Bevelandsche Fruitcultuur- Mij, te Kapelle tegen a.s. Zaterdag ontslag aangezegd. Er schijnt tusschen de directie dezer fa briek en B. en W. van Kapelle-Biezelinge een kwestie te bestaan, voortvloeiend uit de Hinderwet. Het afvalwater zou n.l. aan zulke eischen moeten voldoen, dat de direc tie meent, daartoe niet in staat to zijn. Het bedrijf zou dan van Maandag a.s. af wor den stopgezet. De gewone audiëntie van den Minister van Justitie en van den Minister van Kolo niën zal Vrijdag a.s. niet plaats hebben. RECLAME. HOLL. MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW. H. P. H. KEEREWEE BEGRAFENISSEN T^f. eei AUTO-TRANSPORT Aalmarkt 16. CREMATIE ■4762 Vergadering van bet Hoofdbestuur. Men meldt ons het volgende verslag der hoofdbestuursvergadering der H. M. v. L., gehouden te Amsterdam: Dit is de eerste bijeenkomst waarop de heeren landbouw-veeteelt- en Zuivelconsu- ienten als adviseerende leden aanwezig zjjn. Do Vice-voorzitter, de heer K. Kuiper, dia wegens verhindering van den vooratter, dr. H. J. Lovink presideert, memoreert dit feit en heet de heeren hartelijk welkom. Mededeeling wordt gedaan over hetgeen sinds de vorige bijeenkomst is verricht, in verband met de crisis in de akkerbouw bedrijven. In verband met de mogelijkheid dat bet contract met den uitgever van het Orgaan niet verlengd zal worden en de weoschelijk- heid de inkomsten der Mij. te versterken, wordt besloten een commissie te benoemen, welke deze twee onderwerpen in studie neemt. Benoemd worden de heeren Kuiper, als voorzitter. Kamp, Schenk, Wolmerstett, Leeuwenburgb, P. Schakel, (Giessen-Nieuw- kerk), de Groot en de Seoretaris. Op de begrooting 1931 zal f. 1000,— worden uitgetrokken ten behoeve van de slichting c-ener varkensaeleolic-mesterij voor Utrecht, Zuid-Holland en Noord-Holland te Hoorn. In verband met vragen van Ged. Staten van N.-H. over de financieole omstandig heden der akkerbouwers, in verband met credietverleening met behulp van de Pro vincie. stelde het D. B. een commissie in. Deze commissie bracht een uitvoerig rap port uit en dit rapport is wegens vereisch- ten spoed reeds aan Ged. Staten toegezonden. De vergadering kan zich in het algemeen met de strekking ervan vereenigen. De ge maakte oomerkingen zullen aan Ged, Staten worden kenbaar gemaakt. In verband met een desbetreffende vraag zal aan Ged. Staten van Z.-H. bericht wor den, dat het Hoofdbestuur zich niet bevoegd acht een oordeel uit te spreken over de credietbehoefte der tuinders in ter Aar en Nieuwveen. Op het verzoek van eenige afdeelingen een actie te voeren om tot afschaffing van da tarra bï verkoop van varkens te komen zal thans niet worden ingegaan. Van den beer B. C. Huyser is berioht Ingekomen dat hg wegens ziekte bedankt als lid der monsterkeuringscommissie. Be sloten wordt den heer Huyser voor de be- langelooze toewijding waarmede hg vele jaren in versohillende functies voer do Mg. heeft gewerkt, hartelijk dank te zeggen. De hoop wordt uitgesproken, dat de heer Huyser van zjjn ziekte zal herstellen. Van de adressen van het K.N.L.C. aan de Regeering, inzake tijdelijke ontheffing der landbouwbedrijven van do sociale lasten, anti-dumping maatregelen e.a. wordt met waardeering kenDis genomen. Op een achrijven over den uitvoer van vee in verband met mond en klauwzeer, zal bericht worden dat het hoofdbestuur zeer strenge maatregelen, inzonderheid ook tot vaststelling van de herkomst van het uit te voeren vee, op zijn plaats acht, een uitvoer-verbod zou te ver gaan. De heer Neeb dankt namens de con sulenten voor de woorden van welkom van den Vice-voorzitter en Bpreekt hot ver trouwen uit, dat de samenwerking tusschen Hoofdbestuur en consulenten steeds van aan- genamen aard zal zijn. Hierna volgt sluiting. NEDERLANDSCH VEE NAAR BELGIë. De Brusselsche correspondent der Maas bode meldt: Vanaf gisteren, is de invoer in België van uit Nederland afkomstige herkauwende dieren weer toegelalen langs de tolkantoren van Achel-station. Mcersel-Meerle en Slrij- beek-Meerle. Van ALICE CAMPBELL. Geautoriseerde vertaling uil het Engelsch door J E DE B K. 54) „Misschien, dat zal er van afhangen hoe ik mij gevoel. Ik vind het aardig, dat je het zoo goed begrijpt. Het zijn natuurlijk nieis dan zenuwen." „Bespaar je de moeilo om me dal te zeg gen, alsof ik niel weet wat zenuwon zijn. in dat geval heb je Sarlorius niel noodig." „Wel ik-,..", in verwarring brak hij af, om zijn verbazing niet te toonen. „Sarlorius zou naar Algiers gaan Hij bleef hier om mij plezier te doen." Zoo was die zaak dus heel kalm uitge maakt, en Roger was zijn stiefmoeder dank baar, al schaamde hij zich een beetje dat hij haar misschien verkeerd beoordeeld had, Verlegen over haar vriendelijkheid bukle hij zich om haar zakdoekje op Ie rapen en toen hij het op haar schoot legde, gaf zij een scherpen gil. „Roger, je hand.... het bloedde weer. Doo er nieis aan? Laat mij eens zien?" Hij 9tond toe dat zij er naar keek en zijn tante zette haar bril op en kwam er ook naar zien. ,,'t Ziet er leelijk uit, ik had liet bijna ver geten. Het gaat niet dicht en lijkt wel ont stoken te zijn." ,,'t Is allemachtig lastig, ik blijf or aan haken en dan gaat het weer open- Ik heb er geen verband om gehad sinds.Hij ein digde den zin niet, want het herinnerde hem aan Esther. „Het is nieis ernstigs, maar ik zal het toch eens aan Sarlorius laten zien. dan kan het gedesinfecteerd worden en zoo wat meer. Vind! je ook niet? Hij vroeg er vanmorgen naar en sprak van infeclic, die er bij kon komen, maar ik had toen geen lijd," Roger was blij dat hij hier aan dacht, het was een vergoeding voor Thérèse, voor do teleurstelling die hij haar bezorgd had, als het een teleurstelling was. Hij was blij dal het haar plezier deed, hel verminderde zijn schuldgevoel. ,,'t Ie wei zoo goed om die dingen goed Ie verzorgen." zeide miss Clifford kalm. ,,Ik denk aan Smilhers. dien meesterknecht van je vader, die zich gekrabd had aan ijzerdraad en veertien dagen later aan bloedvergiftiging stierf." Terwijl ze sprak kwam de dokter de kamer binnen en grootte hel drietal met zijn ge wone pblegmatieko kalmte. Allen zwegen en miss Clifford deed haar he»tde stille te ver breken. „Is er wat nieuws?" vroeg ze. „Ik ver onderstel. dat u niets van zuster Rowe hebt gehoord?" Hij keek haar een oogenblik vragend aan; het was alsof hij zich trachtte Ic herinne ren wie zuster Rows was. „Zuster Rowe," herhaalde hij flauwtjes, „neen ik heb niets gehoord, maar ik geloof ook niet dat zij de moeile zou nemen om mij iets te laten weien." De lichte nadruk op het woordje mij hin derde Roger en hij zag don dokter scherp aan. zich afvragende wal er omging in 's mans methodieken en onaandoenlijken geest. Verzweeg hij iels? Wist hij meer van Esther af dan hij zeggen wild»? Voor hst eerst kwam die gedachte hij hem op. Vriendelijk en spontaan zeide Thérèse: „Doklor, wilt u zoo goed zijn eens naar do hand van mr. Clifford te zien? Ik goloof zeker, dat er wat met die hand gebeuren moet, ze ziet er leelijk uit." .Mei doodelijke kalmte plaatsto do iorsche man de lamp zoo, dat het licht op de kwetsuur viel, toen boog hij het hoofd en be keek de wond met ernstig gelaat Het duur de zoo lang, dat miss Clifford haar werk neerlegde en ook ging kijken. Was er iets niei goed? Roger begon zich ook te verbazen. Hij tiet het kalm toe dat dr Sairtorius zijn arm bevoelde tot aan den schouder, maar hot maakto hem ongeduldig, toen deze zijn gezicht naar hot licht wondde en zijn kaak belastte. „Hebt u daar geen vreemd gevoel?" vroeg de dokter, de spieren vlak voor het oog be voelend. „Neen, volstrekt niet." Waar wilde de man heen? Het was alle machtig vervelend. Toen hel onderzoek was afgeloopen, richlte de dokter zich weer op en sprak op onverschilligen toon: „Ik moet het dadelijk duchtig reinigen, dat kan ten minste ge beuren." Deze opmerking, en de loon waarop zij werd geuit, was zoo geruslslellend, dat miss Clifford dadelijk vroeg: „Is er infeciie bij gekomen dokier?" „Ik hoop van niet, ik hoop van niet. Ik denk dat er wat vuil in i9 gekomen en geen wonder. Is er nog lijd voor het diner? Er moei wel gauw wal aan gebeuren." ,,'t Is nog maar tien minuten over acht," zeide Thérèse „en ik heb hot diner besteld om half negen." ,,Hee' goed dan zal ik het dadelijk doen." Toen de dokter de kamer uit was lachte Roger even en keek naar zijn rauwen duim. „Wal ie hij een neerdrukkende persoonlijk heid. Ik zou me kunnen verbeelden, dal ik een vreeselijk iets er in heb gekregen." Thérèse stond glimlachend op van haar sloel. „Ik zou maar niet lobben, hij heefl je niet bang willen maken. Ik ga voor hel eten nog even een briefje schrijven." „Dal was een buitenkansje", zeide Roger. ,.Ze was heelemaal niel beiecdigd, maar kwam me halfweg tegemoet." „Ze is heu9ch zoo kwaad niet, Roger", zeide do oude dame zacht. „Ik wou alleen maar dat wij.. Ze kon haar zin niet uitspreken, want de dokier kwam binnen. Hij ging naar de tafel met zijn leeren (rousse en legde zorg vuldig alles gedeeld: wallen, schaar, gaas. een fleechje jodium. Hij kniple zorgvuldig een sluk gaas en was geheel verdiept in zijn arbeid. Hij slond mol zijn rug naar Roger en naar de deur gekeerd. Hij gaf zich niet cen3 de moeite om te zien, toen de deur on verwachts open ging en Chalmers met iets wat opgewonden slem zeide: „Miss Clifford, hier is zuster. Hij spTak niet verder, want als een geestverschijning drong langs hem jieen een meisjesgestalte, zender hoed, bemodderd, bespat, met verwilderde haren, doornat ge regend, en vloog de kamer binnen. Vreemd staarden haar oogen en de eene wang was met bloed besmeurd. Ze hijgde naar adem, ze was doodsbenauwd. Ze wierp een door dringende blik op hol drietal in de kamer en gilde toen heesch: „Rogerl" Sprakeloos van verbazing sprong Roger op. „Esther, jij, waar kom jij vandaan?" „Roger, Rogerl" riep weer dc zonderlinge heesche alem. „Laat hij je niet aanraken, laat hij niet aan je hand komen!" Meer dan vebbaasd kreeg hij op eens den indruk dat de dokter gelijk had. Ze was ton prooi aan een hevige verbijstering. En op helzelfdo oogenblik viel het hem op hoe leer en zwak zij er uitzag, hij zag hel beven van haar handen. Hij ging naar haar too en met wilde oogon, snakkend naar adem, stak zij de hand naar hem uit. „Kom niet aan dat verband, hij wil je ver moorden, hij vermoordde je vader, hij met lady Glifiord samen en nu wil hij jou ook do wereld uil hebben. O, o, Goddank dat ik net bij tijds kwam." 'I Was o( er iels knapte, zij waggelde en viel op den grond, bevend en snikkend. HOOFDSTUK XXXII. Een korten tijd stonden ze elkaar sprake loos aan le slaren. Miss Clifford was als aan den- grond genageld de dokter slond onbe wegelijk bij de tafel, zondor eenige uitdruk king op zijn gezicht, terwijl zijn hand een langen strook verbandgaas, die door de tocht heen en weer woei, vasthield. De eerste die zich bewoog was Roger, die bij het snik kende meisjo neerknielde en met zijn armen om haar heen geslagen haar trachtte op to richten Haar opzienbarende mededeelingen hadden geen indruk op hem gemaakt, hij meendo er een bevestiging in te zien van dc opvatting van Sartorius. Ze was geheel bui ten zich zelf, dat zag men aan haar uiter lijk en optreden. Met groot verdriet zag Ro ger haar doorweekte kleeren, haar natie, verwarde haren, haar doodnlijke bleekheid. In zijn verbeelding zag hij hel arme meisjo twee dagen en twee nachten door Cannes zwerven. Welk vreeselijk denkbeeld dwar- reldodoor haar brein, hoe kwam ze er aan? (Wordt vervolgd),

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 9