PIXAVO N Handschoenen AGENDA. Een weldaad voor het haar VISSCHERIJBERICHTEN. BUITENLAND. extra, extra voordeelig SPORT. Zaterdag. ..Concordia": Toonee-luitv. Ver. ..Gronin gen". 8 uur. Stadszaal (foyer): Soirée dansante „Brun- hilde". 9 uur nam. Dagelijki. ..Casino-bioscoop" Hoogewoerd: Voorstel lingen te 8 uur. Woensdag- eD Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-matinee. „Luxor-theater", Stationsweg: Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woendags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. „Trianon-Theater", Breestraat: Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woendags en Zaterdags familiematinëe. „City-theater" Haarlemmerstr.Bioscoop voorstellingen. Dageljjks te 8 nnr. 's Woen dags en 's Zaterdags matinée te 2 nnr. Maandags. Woensdags on Vrijdags. Tnsi. v Praeventieve Geneeskunde Inenting- te gen diphterie. 45 uur nam. Woensdags. In.t v. Praeventieve Genees kunde: Consultatiebureau voor moeilgke kinderen. Halftwee tot 3 uur n.m. Donderdags: Int. v. Praeventieve Ge neeskunde Consultatiebureau voor Alcoho listen. 810 n.m. Pieterskeitkgraclil 9: Schilderijententoon stelling van Johs. Nioolaas Jr. 10>12 en 26 uur, 's Zondags 2—6 uur. Volk3gebouwBazaar A.J.C. 710 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 1 Dec. tot en met Zondag 7 Dec. waargenomen door de apothekenG. F. Reyst, Stesnstraat 35, telefoon 136 en A. J. Donk, Doezastr. 31, telefoon 1313. RECLAME. is het wanneer men het geregeld wascht met Vloeibaar in origineele flesschen, droog (poedervorm) in keurige pakjes. Prijsper Va flesch 0.90 ctper pakje 20 ct 4628 OUDE- EN NIEUWE.WETERING. Ned. Herv Kerk: Voorm. half tien, ds. Broeyer. SASSENHEIM- Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. o uur. ds. Krijkamp. Gerei. Kerk* Voorm. half lien en nam. 5 uur. ds. Kuiper. VALKENBURG Ned Herv. Kerk Voorm. 10 uur (Bed H D.) en nam half zeven, ds Hermanides. WADDINXVEEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. haJflien en nam. G uur. ds de Looze Geref. Kerk Voorm. 10 uur, leesdienst; nam 3 uur, ds. den Harlogh van llazers- woude Chr. Afg. Gem.- Voorm half tien en nam. 6 uur. ds Grisnigt WARMOND. Ned Hen*. Kerk: Voorm 10 en nam 6 uur. ds de Bel. WASSENAAR. Ned Prol. Bond: Voorm. half elf. ds. G. Wuile van Den Haag. ZOETERWOUDE Ned Herv. Kerk: Voorm. 10 uur. ds. Eijkman. o NED HERV KERK. Beroepen Te Heenvaarden, A. J Schop te Gernwerd Te Brouwershaven (toez.) J Drost le Ouwerkerk (Z.) Aangenomen Naar Lage Zwaluwe. II. v. d. Loos le Baorland. Bedankt voor Vaassen: ds. W. Deur te Schoonhoven. GEREF KERK. Beroepen. Te Strijen, P. G. Kunst, cand. cr hulpprediker te Deventer. Bedankt voor Appelscha. A. Adema te Opende (Gr.) IJ MUI DEN, 5 December 1930. VISCHPRITZEN. Tarbot per K.G. f. 1.35. Tongen per K.G f. 2 501 70. Zeischol per kist van 50 K.G. f.22 Kleine Schol per kist van 50 K.G. f. 17 7 Bot per kiri. van 50 K.G. f. 7. Schar per kist van 50 K.G. f 52.20. Pieterman en Poontjes per kist van 50 K.G. f. 8. Groole Schel vise h per kist van 50 K.G. f 43. Middel Schelvisch per kist van 50 K.G. f. 36—3-4 Kleinmiddel Schelvisch per kist van 50 K.G. f.22. Kleine Schelvisch per kist van 50 K.G. f 155. Gullen per kist van 50 K.G. f. 20 3 Lengen per stuk f 2 652. Heilbot per K.G. f. 1. Wijting per kist van 50 KG f 4 301 40 Kooivisch per stuk f 1.33 f. 0.67. Aangevoerd 700 kisten versche haring. Prijzen van f 107 per kist. Aangekomen de stoomtrawlers: IJM. 16 met f.2175: en in de loggers: KW. 176 met 1046- LF 47 met 2215; KW 6 met 40 kantjes voor Katwijk: KW. 8 met30 kantjes; KW. 58 met 236 kantjes. DE ALGEMEENE TOESTAND. Crisis in Frankrijk. Het Franache kabinet Tardieu is door den Senaat ten val gebracht. Langzamer hand door de oppositie ondermijnd, is gis teren de val voltrokken. Reeds het heen haan van eenige leden der regeering naar aanleiding der bankschandalen toonde aan, dat Tardieu het niet lang meer zou maken, doch in den Senaat was de nederlaag toch onverwacht, daar Tardieu den steun van Poincaré had en minister Chéron daar gezien is. De radicalen hebben echter het pleit weten te winnen. Bij het verlaten van het Senaatsgebouw toonde de premier zich geenszins ontstemd Hij verklaarde op ironische tooneen mooie nederlaag. Frankrijk eindigt het jaar derhalve met een crisis die wel eens van langen duur zou kunnen zijn. Poincaré komt als eerste candidaa-t direct naar voren, doch in de wandelgangen van de Kamer heeft deze na het ontslag van het kabinet op de vraag, o' hij een uitnoodiging tot vorming van het nieuwe kabinet zou aanvaarden, geant woord, dat hij beslist zou weigeren. Zulks om gezondheidsredenen. Vermoe delijk zal men, waar men staat voor e»n radicale Senaat en een meer conservatieve Kamer, lang en uiterst bedachtzaam moe ten kiezen. Een terugkeer van Tardieu schijnt dan nog het meest waarschijnlijke tenslotte* o DUITSCHLAND. Het debat in den Rijksdag Betoogingen tegen Polen. Voor een vollen Rijksdag, door exfra po litiemacht bewaakt, gelijk gemeld is gisteren hel groote debat begonnen over de voor stellen tot opheffing der noodverordening etc. De socialist Kiel opende het debat Zijn partij heeft met groot verantwoordelijkheids, besef de noodverordeningen bekeken en er geen oogenblik* aan gedacht, de daarin ver vatte voorstellen tot voorwerp van politiek geschacher te maken. De saneeringsplannen van het kabinet- Bröning hebben in het algemeen niet onze instemming, vervolgde spreker. Bij de be groeting voor de rijksweer o.a. zullen wij op flinke bezuinigingen aandringen. Wij hebben zeer zeker nog andere opmerkingen, maar al wal wij momenteel kunnen doen. is de oneffenheden in de noodverordening trachten op te heffen Wij weten ntets nauwkeurigs over de houding der regeeringspartij. Na de verkla ringen van de economische partij en andere rechtsche groepen weet de regeering vermoe. delijk zelf niet precies, wie achter haar slaan De tegenwoordige economische crisj? is een afdoend bewijs voor het tekort schieten van het kapitalistisch economisch stelsel. Wij willen echter, dat de ineenstorting van dit systeem zonder burgeroorlog en ca tastrofen plaats heeft. Wij behouden ons derhalve onze toe stemming tot de voorstellen van de regee ring voor. Vervolgens was hel woord aan de na- iionaal-soeialislen Feder, hun spreker, was van oordeel dat de regeering-Bröning fei telijk in de lucht hangt. Achter de verschil lende- ministers staal niet eens 'n partij. Volgens de grondwet heeft de regeering hot verlrouwen noodig van den rijksdag. Wij willen den rijksdag een duidelijke uitspraak terzake laten doen en dienen oen motie van vertrouwen in. Dat wij zelf in zulk een regcering geen vertrouwen hebben, spreekt natuurlijk van zelf Wij zijn geen volstrekte tegenstanders van de republiek Wij zullen haar gaarne dienen zoodra onze Adolf Hitier aan haar hoofd staat (Gelach linksA Dat zal beslist gebeuren want onze beweging neemt gi gantisch» afmetrnsren aan Er ziin twee dingen, waardoor partiie* het hechtst hipen worden gehouden n.L idealisme en gemeensohapnelijk begane misdaden Ons houdt idealisme tezamen en (hier richt spreker zich naar links'1 daar hel t.weede (Instemming der HillerianenA Omdat uw leiders en vrienden niet wilden, dat Puitsrhland friomfeerend uit den oor log terug keerde gingen de Puitsche eer en pui'sohe grond verloren. D» vervullingspolifiek had h»t resultant, dat Duitschland 50 tot 60 milliard schuld heeft De Puitsche hand»!«*ooHtio^ ruïneert den Puitschen landbouw- Mussolini daar entegen heeft den graar.aanbouw in Tlalië meer dan verdubbeld! Van dp beloofde prijsvorlagin* van het kabinet Bnining is all»en de vermindering der tonnen en salarissen overgebleven. Wij eischen verwerping van het plan-Pawe? en van hef Young-plan Duilsrhland zal in de toekomst of com munistisch of nationaal-socialistisch ziin; wat daartusschen is wordt plat gedrukt. Feder besloot onder stormachtige gejuich der nationaal-soc. met den kreet- Duitsch land ontwaakt! Hier greep de minister van financiën even in hel debat in Spreker zeido dat hij met Feder accoord ging. waar deze gezegd had, dat het particuliere initiatief en de klein handel beschermd moeten worden legen de groole alles opslokkende lichamen De ver laging van den rentevoet kan echter niet langs wettelijken weg afgedwongen worden. Dit hangt ervan af of Duitschland nolitiek cn economisch weer stabiel wordt Het ecr- sfp en bcstp middel hiertoe is de aanneming van de voorgelegde zuinige hegroofing Door een sanepring van onze financiën willen wii hef vertrouwen van het buiten land in Duitschland herstellen Sr>r©V»r constateert met voldoening, dat zelf* de nationnal-socialisten erkennen, dal alle nood zijn oorsprong vindt in den verloren oorlog De minister protesteert er tegen dat de regeering onzuivere motieven verweten wonden. AJs Feder van 50 tot 60 milliard schulden spreekt verwijs ik hem naar En geland, dat als overwinnaar evenveel schulden heeft. Feder heeft Mussolini geprezen, vervolgde Dietrich, wegens de productie-stijging van den Italiaanschen landbouw Waarom 3r- kent hij niet. dat de Duitsche boer even veel gepresteerd heeft? Wij hebben geen buitenlandsche voorbeelden noodig om ons uit den nood te helpen. Wij hebben, in de Duitsche rijksregee- ring ook geen ander doel. dan de eer en de vrijheid van ons volk te verdedigen De Centrum-af ge vaaixiigde Ersing bracht de Rijksregeering dank voor de practische doorvoering van de bezuinigingsmaatregelen Vooral bij de sociale begrooting dient deze spaarzaamheid toegepast te worden. Achter den strijd tegen het Marxisme, dat door de Duitsch-Nationalen en de Economische Partij gepredikt wordt, gaat in werkelijk heid de strijd tegen de sociale politiek schuil. Het offer van de ambtenaren is, gezien het offer der arbeiders, gerechtvaar digd. De Nationale afgevaardigde Dr. Bang pro testeerde er tegen, dat de rechten van het Parlement in strijd met de Grondwet wor den geschonden. De regeering heeft niet het vertrouwen van den Rijksdag. Spr besloot met de opmerking: ..Liever een nationale völkische dictatuur dan een roode." De afgevaardigde Dr Cremer van de D, Volkspartij uitte zijn vreugde over het feit, dat de vroeger zoo dikwijls van de hand ge wezen bezuinigingsmaatreglen zijner partij, thans in de nieuwe begrooting belichaamd worden De D Volkspartij zal ondanks haar critiek de Noodverordening goedkeuren, daar er geen andere uitweg bestaat Dr. Gereke van de Landvolkpartij wees er op. dal de D. Landvolkpartij haar stern heeft gegeven aan de Noodverordening, in de verwachting, dat hierop spoedig nieuwe stappen zouden worden ondernomen. Dit is echter niet het geval geweest. Deze nalatig heid wreekt zich thans Dp fractie zal als één gesloten geheel de nieuwe Noodverorde ning verwerpen. Spr. hoopte, dat de regee ring spoedig tot de vroeger door haar be wandelde wegen zal terugkeeren. De laatste sprpker was de Volksnationale afgevaardigde Adolph, die verklaarde, dat zijn partij voor de Noodverordening z.al stemmen. De beraadslagingen werden dan afge broken tot heden. Men meent op grond van de afgelegde verklaringen aan dat er een kleine meer derheid voor het handhaven der noodver ordening zal zijn. De werklooze hielden, onder communis tische leiding eenige betoogingen, die door de politie uiteen werden gejaagd Daarbij vielen eenige gewonden. Berlijnsche studenten, hebben gedemon streerd tegen de Poolsche terreur en te Hamburg hebben nationaal-socialisten eenige ruiten van het Poolsche consulaat generaal ingegooid 1 - 6. ENGELAND. Geen mijnstaking Uit het Lagerhuis. De conferentie der afgevaardigden van mijnwerkers heeft het voorstel tot het afkon digen eener nationale staking met 230.000 tegen 209.000 stemmen verworpen. Dc conservatief Cunlilte Lisier diende een amendement in dat de verlenging voor 5 jaar of een korter periode voorzag van de wet betreffende de kleurstofindustne, die 15 Jan. afloopt. Hel voorstel werd door het La gerhuis verworpen met 255 tegen 225 stem men. Op een vraag, of de regeering het als voorbeeld van zuinigheid niet gewenscht achtte om de salarissen der parlementsleden en andere groepen die er voor in aanmerking kwamen, met bijv. 12'/» pCt. te verminde ren, heeft Mac Donald geantwoord, dat de tegemoetkoming aan de parlementsleden vastgesteld was in het jaar 1911 en dus op het oogenblik zeer zeker niet als te hoog mocht beschouwd worden Het stond den leden echter vrij zelf van een deel afstand te doen, zooals al eerder geschied was en nog geschiedde. De arbeidersteden van het parlement wor den uitgenoodigd een manifest te ondertee kenen, waarvan de opsteller Sir Oswald Mosley zou zijn en dat voorstelt, dat de hoogste macht voor de leiding der nationale aangelegenheden geplaatst zou worden in handen van een groep van vijf ministers zooals tijdens den oorlog en dat er onmid dellijk buitengewone maatregelen getroffen zouden worden betreffend^ de mijnen, de spoorwegen en de dumping met buitenland sche goederen. Een dertigtal afgevaardigden zouden reeds het manifest onderteekend hebben. OOSTENRIJK. Het nienwe bewind. Als minister van sociale zaken is nog opgetreden de chr.-soc. Resch, die deze por tefeuille ook reeds onder dr. Seipel bekleed de. De Nationale Raad heeft tot eerste voor zitter gekozen de soc.-dam. Eldersch met 80 stemmen. Vice-president werd de Chr. Soc. dr. Ramek en tweede vice-president Slraff- ner, van het Nat. Econ. Blok. Bij de stemmingen voor het presidium is niets gebleken van samenwerking der regee- ringsmeerderheid. n SPANJE. Op vrije voeten gesteld. Llizo. die een schot loste bij hel pers- gesprek met Berenguer, is weer vrijgelaten Hij heeft toch niet op den premier gescho ten doch in de zoldering. Hij is 54 jaar oud en ernigszins in zijn geestvermogens ge krenkt geraakt. FRANKRIJK. Het kabinet Tardieu in den Senaat gevallen. De regeering Ta-rdieu bleef in de Kamer gisteren in de meerderheid, zij het. dat op een gering onderdeel een onbeteekenend nederlaagj'e werd geleden. Ten.slotte nam de Kamer zelfs met 445 stemmen tegen 150 in zijn geheel het ontwerp aan voor de opening van credieten voor de nationale verdediging met een amendement van Her- riot, dat een speciaal crediet van 20 mil Jioen voorziet, voor wetenschappelijk on derzoek. Doch in den Senaat is Tardieu ten val gebracht! TARDIEU. Senator Herv, wiens rede geen groot succes scheen, sprak eerst over de ontrui ming van het Rijnland- De bezetting van het Rijnland was volgens hem geen voor waarde voor Frankrijks veiligheid. Zij was slechts een dwangmiddel om Duitschland aan zijn verplichtingen te laten voldoen. Na de ontruiming hadden de gebeurtenis sen in het Rijnland zonder twijfel een te leurstelling gebracht. Hery verweet de re geering, dat zij den Senaat niet voldoende had ingelicht en de betoogingen in het Rijnland niet voorzien had. Zouden echter de verkiezingen in Duitschland niet nog ongunstiger zijn uitgevallen, wanneer Frankrijk een politiek van geweld zou toe gepast hebben Het lijkt er, zei spr verder op, dat do wageiiingswedstrijd weer begint. Men moet zich afvragen, hoe het er met Frankrijks wapening voorstaat en of de behoeften be vredigd zijn. De legercommissie zegt neen en wijst er op, dat aan de Fransche vloot dc noodige basis ontbreekt. Ook betreffen de het leger laat men zich gemakkelijk door den schijn bedriegen. Er is een ge rucht in omloop, dat de diensttijd van een jaar onvoldoende is. Houdt men zich in Frankrijk wel voldoende bozig met de mo derne oorlogsmeth'odén 1 Waarom wordt niet een methode bestudeerd voor het op heffen van de inbooTlingencontingenten t Men moet toegeven, dat het tegenwoor dige kabinet door den financieelen toestand belemmerd wordt De redevoeringen van ministers zijn een misleiding ten aanzien van den waren toestand. Frankrijks finan- cieele positie blijft ernstig. De regeering probeert hierin door voortdurende leemn- gen te voorzien en bezwaart daarmee de toekomst. Het leven wordt in Frankrijk steeds duurder. Ook inzake de zaak-Oustric viel de inter- pellant de regeering aan. Hij 6prak van collectieve schuld van de regeering. die daarin bestaat, dat zij de hausse in Oustrio papieren begunstigd heeft De regeering heeft ingegrepen in beurszaken, doch ten nadeele van de kleine spaarders. Ook oefende Hery kritiek op de benoeming van yerschillende prefecten. Tardieu antwoordde, dat de 'egeering haar politiek, ook wanneer haar berekenin gen niet uitkwamen, niet maar dadelijk kon wijzigen. De buitenlandsche politiek was gericht op reorganisatie van den vrede. Wanneer deze politiek niet overal met de zelfde bedoelingen beantwoord wordt, heeft Frankrijk de plicht haar weg te overzien. Tardieu stelde in het licht, wat Briand sedert September 1928 gedaan heeft en gaf ook antwoord op Curtius' laatste rede. Ik geloof niet. zei Tardieu. dat een gedachten- wisseling van tribune tot tribune een goed middel is om de zaken der volkerpn te be hartigen Ik herinner mij, dat Bismarck gezeed heeft als de ministers spreken, slaan zij de ruiten in en de volken moeten de kosten betalen. Dr. Curtius heeft van den levenseisch van de volken gesproken. Ieder volk# kan zulke eischen naar voren brengen, mnar in het belang van den we reldvrede is het noodig. dat men wat meer op de beloften »n onderteekeningen let. Tusschcn de volken van Europa moeten zooveel geschillen opgelost worden, cfat men meeninffsversrhillen over abstracties niet op een dergeliik tijdstip kan onlossen. Noch sentimentaliteit, noch vasthouden aan prin cipes: sedert 10 jaar heeft Frankrijk tege moetkoming en grootmoedigheid bewezen. Maar het is ook moeelük. dat een vol? zijn rechten in veiligheid brenet. Ten slotte herinnerde Tardieu nog aan d< woorden van Poincaré, dat herziening van verdra een het best is te verkrii gpn, wanneer volken in goede verstandhouding zien te komen. Hii vroeg ten slotte aan den Senaat zijn »egeerine volgens haar dnd*»n to beoordeelen en te bedpnken, dat het ernstige tilden zijn. Van de verschillende landpn is Frankriik er nog hpt bestp aan toe De Banque de France beschikt over 51 milliard enudfran- ken de spaarbankinlagen bedragen 37 mil. liard. Daarop werd gestemd Tardieu bleef met 8 stemmen in de minderheid: 147 Senato- rer. stemden tegen de regeering. 139 voor. Direct heeft het kabinet aan president Doumergne run ont«-'ag aangeboden, het geen aanvaard werd. RECLAME. Speciale Aanbieding Nappa voor Dames met wol O A 7 gevoerd. 3.45, 2.95, ^•Tfl Voor Hoeren geheel gevoerd O t C 4.95, 8.95, «5*1D Nappa Handschoenen in div. modekleuren, voor Dames met fraaien Bontrand en O QC geheel gevoerd 4.25, 3.75, Nappa- en Astrakan Handschoenen voor Jongens en Meisjes in ALLE maten voorhanden. Zeer groote keuze Wollen Tricot en gebreide Handschoenen PORTUGAL. Complot ontdekt. De Portugeesche politio deelt mede, dat z^ een samenzwering tegen de dictatuur op het spoor is gekomen. Niet minder dan 350 bommen werden in beslag genomen. Ver scheidene burgers en drie onderofficieren zijn gearresteerd. POLEN. De nieuwe regeering. Kolonel- Slawek heeft thans zijn kabinet gevormd. Slechts voor twee portefeuilles zijn nieuwe ministers benoemd, n.1. voor binnen- landsche zaken en verkeerswezen. Pilsoedski blijft minister van oorlog. Het nieuwe parlement en de nieuws! Landdag voor Opper-Silezië zijn tegen de volgende week Dinsdag bijeen geroepen. EGYPTE. Geldig verklaard. Het opperste gerechtshof heeft beslist dat de wetten, onder het huidig bewind, buiten het parlement om, zijn afgekondigd, geldig en van kracht zijn. VEREENIGDE STATEN. De werkeloosheid. Het rapport van den 'Amerikaansohen vakvereenigingsbond over November stelt den econorijjschen toestand in de Vereenig- de Staten ongunstiger voor dan de officieel© berichten dit doen. Het aantal werkloozen bedraagt volgens dit rapport tenminste 4.860.000, daaronder niet begrepen de landarbeiders en het kan toorpersoneel. Het leger der werkloozen wordt nog steeds groot er, zoodat steunmaatregelen ten spoedigste moeten worden getroffen. Voorts wordt in het rapport vastgesteld, dat 40 pCt, der georganiseerde arbeiders zich loonsverlagingen hebben moeten laten welgevallen, waardoor hun levensstandaard op een lager peil is gekomeB. VOETBAL. DE POLITIE-COMPETITIE. De wedstrijd, welke gisteren te Rotterdam gespeeld is tusschen L.P.S.V. I en „Her- mndaad II" eindigde in een gelijk spel. 0—0. De heer Crama uit Leiden heeft dezen wedstrijd gefloten. o SCHERMEN. L.P.S.V. II—EMTEGEES. De wedstrpd L.P.S.V. II—„Emtegees" is door laatst genoemde gewonnen met 106 partijen, 51 gegeven en 46 ontvangen tref fers. Voor de L.P.S.V. kwam uit de hoeren Bruins, Impelmans. Paling en Bakker. Het beste resultaat werd bereikt door den heer Impelmans, die 3 partijen wist te winnen. Voor „Emtegees" kwamen uit de heereu Snijders, Treffers, de Vries en van Gesset. Alphen had wegens ziekte bericht van ver hindering gezonden. De leiding berustte bij den heer v. Duuren. OM HET FLORET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. Meer dan 40 deelnemers. In de Graanbeurs worden alhier aan staanden Zondag de voorwedslrijden ge houden om het floret-kampioenschap van Nederland. Er wordt des voormiddags te 10 uur begonnen. Ter wille van de propaganda wordt er geen entree geheven. Naar wij vernemen zijn er meer dan 40 florelscher- mers. waaronder vele bekenden, inge schreven. zoodat een belangwekkende strijd te wachten is. Men ga er eens een kijkje nemen. De zes bes' geplaatste schermer" komen in de Finale, welke op 14 December te Den Haag wordt getrokken. 2—1

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 2