DE LEIDSCHE STADHUISBOUW De Koude 714t« Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 4 December 1930 Derde Blad No. 21693 Voorstel der S.D.A.P. voor een tweede plan-Dudok op de Lammermarkt FEUILLETON. De verloren Injectienaald. VRAGENRUBRIEK. PARLEMENTAIR OVERZICHT SITUATIESCHETS VAN DEN GEDACHTEN STADHUISBOUW A VN Door de heeren J. H. Schüller, T. Groene- veld en D A. van Eek, soc dem. raadsleden is volgend voorstel bij den Raad ingediend: Ondergeteekenden stellen voor 't terrein gelegen aan de Lammermarkt en aangege ven op bijgaande kaart, als tweede terrein aa.n te wijzen voor Stadhuisbouw. MEMORIE VAN TOELICHTING. De voorstellers zijn van meening. dat bij het vraagstuk van den Stadhuisbouw, be halve dat rekening zal moeten worden ge houden met de kosten, vooral aandacht z.il moeten worden geschonken aan stedebouw. kundige oischen en aan de richting, waarin de stad zioh uitbreidt. Vanuit dat standpunt bezien, achten zij de keuze van de Brecstraat als do plaats, waarop het Stadhuis zal moeten worden herbouwd, niet gelukkig. Rekening houdende met de toekomstige uitbreidingen der stad. aanleg van wegen in en om de stad, waardoor het centrum der stad zal komen te liggen in de omge ving van het station, waar alle groote verkeerswegen op een bepaald kruispunt zullen samenkomen, zou het volgens de voorstellers van een onjuist inzicht getui gen. indien met de-ze belangrijke factoren bij den bouw van het Stadhuis geen reke ning gehouden werd. Immers het Stadhuis als hoofdgebouw der stad, behoort op een centTaal punt tc z.jn gelegen en dient voor ieder ingezetene op een gemakkelijke manier bereikbaar te zijn. Bij een toenemende ontwikkeling der stad zal bij den bouw van een Stadhuis op een andere plaats, dit gebouw niet alleen omringd zijn door smalle straten en stegen, maar geheel excentrisch komen te liggen. Dat de voorstellers met deze gedachte niet alleen staan, moge blijken uit het rapport van 8 Maart 1980 van den heer W. Dudok, waarin deze o.a. zegt: ,,Fïet ligt veel meer voor de hand te .zoeken naar een ligging aan nieuwe ..verkeerswegen, welke in de oude stad .,tcn behoeve van of althans met het uitr „breidingsplan zullen worden aangelegd. „Immers dit waarborgt aanstonds een „min of meer belangrijke ligging in het „vergroot, gedachte stadsplan, terwijl het „in verband met toch reeds voor den „wegenaanleg noodige onteigening, moge lijk zal zijn meestal nog eenige invloed „ten goede op de raadhuisomgeving uit „te oefenen." VeTdec zegt de heer Dudok. als hij het heeft over de plannen Beestenmarkt en Lammermarkt, het volgende: „De beide hierboven geschetste oplos singen hebben dit groote voordeel ge- „roeen. dat het raadhuis bij de verdere „ontwikkeling der stad een steeds meer „centrale ligging zal verkrijgen, aange- „zien de voornaamste uitbreiding naar „het Noord-Oosten is gericht." Van ALICE CAMPBELL Geautoriseerde vertaling uil hel Fngelsch d »or J E DE B K. 50) „Wal weel hij? Alleen dal een Ameri- kaansche verpleegster hem een injectienaald gaf mei wat vocht er in voor analyse en dat ze villa Firenze als haar adres opgaf. Hij za! cr zich niet mee inlaten, hel gaat hem niet aan. En als hij het derd, wat dan nog? Daar is geen enkel bewijs. En als hij de zaak aan gaf, dan kon ik zeggen dat de vrouw geeste lijke afwijkingen had, die zich uitten in een verlangen om letsel toe te brengen. Ik kan zeggen dat zij toegang had tot het laborato rium en aan de jury is gemakkelijk het be wijs bij te brengen, dat zij de toxine zelf -n het spuitje deed. En als zij niet te vinden is, dan zou ik er mij met die theorie wel uit draaien. Maar dal gebeurt niet." ..Je schijnt wel verduiveld zeker le zijn, maar toch." „Nonsens, als Clifford en het meisje alle bei dood zijn, wie kan dan een aanklacht in brengen? En laten we het ergste nemen, ik ben niet bang voor een jury, die Thérèse Clifford tegenover zich heeft. Neen. dat meisje hier 19 onze zwakke plek, maar over morgen op zijn laatst hoop ik met haar af te rekenen We overhaaslen ons niel. alleen dwazen bederven de boel door niet goed hun plannen te maken." De onbeschrijflijke kalmte, waarmede hij over de voorbereide misdaad sprak, deed Esther's bloed stollen. Hij had alles bere kend. overal aan gedacht, maar ze hieid moed, omdat ze hem tenminste op één punt beet had gehad. „Geef mij dat kleine fleschje van het rekje, ik heb maar heel weinig noodig, de rest gaat door den gootsteen." De waterkraan liep weer en Esther be greep dat hij methodisch het fleschje schoon- spoe<de. Nog een uur misschien, niet eens zoo lang meer, en geen macht ter wereld kon Roger redden van een folterenden dood, zelfs niet de wetenschap, die dezen veroor zaakt had. Een tikkeltje van dit gemeene goedje op hel rauwe wondweefsel wordt da delijk in den bloedstroom opgenomen en meegevoerd en dan spoedig daarop zou de kaakklem zich openbaren. Had ze maar een wapen bij de hand, pen pistool, een mes of zoo iels. Ze zou zich dan geworpen hebben op die kalme, ontaarde machine in men- schengedaante, onverschillig wat er met haar zelve gebeuren zou. „Kom, ik heb geen tijd te verliezen. Sluit de deur achter je." Met licht was uitgeknipt, de deur gesloten, weer was ze alleen, nu in bijna volslagen duisternis. Weer luisterde ze ingespannen naar de zich verwijderende voetstappen, be vreesd om haar slijf geworden ledematen to bewegen. De gestoken arm deed hevig pijn. Iedere zenuw in haar lichaam was als een strak gespannen vioolsnaar. Eindelijk hoor de ze heel beneden een deur slaan, de dok ter was weg. Nu of nooit, snel aan den gang, iedere verloren seconde verminderde haar kans om Roger zelfs per telefoon nog in tijds te bereiken. Ze had haar plan gemaakt, dus verder overleg was onnoodig. Op haar teenen loopend draaide zij het licht op. Ze was bang om dit te doen, maar het moest. Toen klom ze weer op een stoel DE LAMMERMARKT. Terecht erkent dus ook de heer Dudok de centrale ligging van het terrein en de gunstige ligging aan'belangrijke verkeers wegen. Immers in de naaste toekomst zal er op de Lammermarkt een groot plein komen, dat het knooppunt zal vormen voor de groote verkeerswegen, die zich van hieruit naar verschillende deelen der stad zullen richten. Het zij den voorstellers ver. gund op de twee groote verkeerswegen te wijzen die daar kruisen n.l.le. Kort-Ra- penburg, Prinsessekade, Turfmarkt, Nieuwe Beestenmarkt, Schuttersveld, en 2e Lage- Rijndijk, Ververstraat, te dempen Lange- gracht, Lammermarkt, Stationsweg. Uit den aard der zaak zullen bij de tot' standkoming dezer verkeerswegen zelfs onafhankelijk van den eventueelen bouw van het Stadhuis op de voorgestelde plaats de eigenaren der woningen zich weten aan te passen aan den veranderden toe stand door nieuwbouw of herbouw der per- ceelen. Zoo daar bijkomt, dat het Stadhuis op de door hen genoemde plaats zou gebouwd worden, daD ziin de voorstellers overtuigd, dat een nog snellere aanpassing der per- ceelen aan den nieuwen toestand, door de eigenaren zal worden tot stand gebracht. En de gemeente zou als eigenares van eenige perceeleno.a. van de Lakenhal, v.ni. Bethlehemskerk, gebouw Maatschap pelijk Hulpbetoon een voorbeeld kunnen geven. cn haakte de gordijnen af. Haar vingers beefden hevig, nog nooit had ze zich zoo zwak gevoeld; met moeite kon ze zich staande houden. Toen de gordijnen op den grond lagen moest ze even rusten. Ze was bevreesd voor haar zwakte, ze zou niet ver kunnen gaan. Was er niet ergens brandewijn? Ze had toch gehoord, dat de dokter Holliday wat le drinken gaf. Op de tafel onldekte ze een flesch, die ze ontkurkte en zoo nam ze uit de flesch een paar slokken; niet te veel om dat ze zoo zwak was en niet gegeten had. De drank verwarmde haar en gaf haar juist genoeg kracht om door le kunnen gaan. Haar voornemen leek haar minder hopeloos. Ze vond een mes en sneed de gordijnen in vijf repen, die ze aan elkaar knoopte. Ze had niets geen idéé hoe ver dit geïmprovi seerde koord reiken zou. Maar het leek haar heel lang. Als ze maar eenmaal buiten was, al had ze zich dan ook bezeerd. Ze kon dan de aandacht van den een of anderen voorbij ganger op zich vestigen voordat Holliday. haar vlucht bemerkt hebbende, haar weer binnen kon halen. Ze nam het koord en luis terde; geen geluid als het druppelen van de kraan in den hoek. Met moeite klom ze op de lafel, zette een stoel er boven op en on derzocht het dakraam. Als het open was kon ze er zich best doorheen wringen. Met groote behoedzaamheid maakte ze den beu gel los, doodsbenauwd dat het knarsend ge luid beneden zou worden gehoord. Ze zette het venster zoo wijd mogelijk open en zocht naar iets om het touw aan vast te maken. Er waren in den muur ijzeren klampen, waarop een plank rustte Zij kon het koord aan een klamp binden, maar ze vreesde dat, als zij met haar heele gewicht aan het koord hing, de klamp I09 zou laten. Maar er Dit. Stadhuis zou dan komen te staan op een terrein, waarbij aan den voorkant een groot plein is ontworpen, waarop de diverse wegen uitloopen. Aan den Rijusburgersingel-rand kan men met eerbiediging van de Israëlitische over. tuiging, op de voormalige begraafplaats 'd aanleg van plantsoen tot stand brengen of deze oppervlakte tot uitbouw beschikbaar stellen. Door verwijdering van het politieposthuis de kegelbaan en de sociëteit kan men aan den Singelrand door plantsoenaanleg ver fraaiing aanbrengen en van de Binnen vestgracht een straat maken van plm. 30 M. breedte. Aludus verkrijgt men vanaf de brug Sta tionswegSteenstraat een onbelemmerd uitzicht op het front van het Stadhuis. De voorstellers hebben hier zeer in het kort een uiteenzetting gegeven van hun standpunt uit stedebouwkundig oogpunt: thans willen zij de financieele zijde van het vraagstuk onder de oogen zien. Bij besluit tot Stadhuisbouw met behoud van den ouden gevel zijn de kosten voor terreinen f. 563.700. plus bouwkosten, zon der herstel ouden gevel f. 1.570.000. Stellen we de kosten verbonden aan den wederop bouw van den ouden gevel, rekening hou dende met het feit dat deze eerst geheel moet worden afgebroken en er zeer vele belangrijke vernieuwingen verricht moeten worden, die als van bijzonderen aard zeer kostbaar zi'Uen zijn, op plm. f. 200.000. dan zijn de algeheele kosten van den Stadhuis bouw met behoud van den ouden gevel te stellen op plm. 2.333.700. Bij bouw Breestraat met nieuwen geve! zijn de kosten voor terrein f. 2.127.900, plus f. 300.000 voor gevels en wegen, plus f 1.570.000 voor bouwkosten, is in totaal f. 3.997.900. Bij bouw Steenstraat zijn de kosten voor terrein f. 1.663.388, plus f. 300.000 voor ge veis en wegen plus f. 1.570.000 voor bouw kosten, min f. 150.OCO voor opbrengst bouw terrein Breestraat, is totaal f. 3.383.388. Bij bouw Lammermarkt zijn de kosten voor terrein f. 104.278, plus f. 300.000 voor gevels en wegen, plus f. 1.570.000 voor bouw kosten. min f. 150.000 wegens opbrengst terrein Breestraat, is in totaal f. 1.821.278 (in deze eindbedragen zijn geen kosten be grepen voor meubileering en stoffeering). Aldus komen de voorstellers tot de vol gende conclusie: Dat bij een excentrisch gelegen Stad huis, met behoud van den ouden gevel, op een oppervlakte van 92.50 bij 44 meter, de kosten zijn f. 2.333.700, en dat bij een centrale ligging van het Stadhuis op het terrein Lammermarkt een oppervlakte van' 100 bii 65 meter bebouwd kan worden, ter wijl de kosten in dat geval zijn f. 1.821.278, aldus minder f. 509.422. De voorstellers vertrouwen dan ook, Sat de Raad dit voorstel zal willen aanvaar den als een ernstige poging om den heer Dudok in de gelegenheid te stellen, naast het bestaande plan een nieuw vrijstaand raadhuis te ontwerpen, geheel volgens zijn eigen inzichten, zonder daarin belemmerd te worden door een ouden gevel, die ge spaard moet worden. RECLAME. in aantocht, daarom is onder de geschenken een doos of tube Purol voor ruwe en schrale huid, dubbel welkom. 4740 Wed. J. S. te A. Wanneer het zoo als wij uit uw schrijven opmaken een vergunning betreft, welke door het gemeen tebestuur is geweigerd en welk besluit door Gedeputeerde Stalen is bekrachtigd, dan staat u slechts één weg open: het besluit (er vernietiging voor fce diagen aan de Kroon. Dit kan op ongezegeld papier ge schieden en moet zijn gericht aan H. M. de Koningin der Nederlanden, Paleis 's-Gra- ven'hage.' was niet anders en ze moest er maar op ver trouwen. Ze bond het koord vast en ver zette doodstil al de flesschen van de plank op de tafel. Dit moest wel, want zij moest op de plank klimmen ora zoo door de ope ning te komen. Zeven flesschen had ze ver zet, de achtste had een scheeven bodem en voor zij het kon verhinderen rolde de flesch van de tafel op den grond. Het hart sprong haar in de keel en ze stond als vastgenageld. Had Holliday het gehoord? Het antwoord volgde onmiddellijk, want op de trap hoorde ze voetstappen. Dus ze moest door het dak raam vluchten of het was le laat. Ze klom op de stoel, gooide het koord door de opening en stond met een voet op de plank, toen de deur openvloog en Holliday haar met woeste cogen aanstaarde. „Ilalt daar!" Hij had een revolver in de hand, maar dat deed haar niets. Zij spande boven- menschelijke kracht in om zich door het ven ster te wringen. Een blik op den jongen man toonde haar zijn gezicht wit en verwrongen van toorn cn angst, fonkelende, lijgerachtige oogen Hij richtte zijn revolver op haar, stormde op haar af en greep naar de stoel. „Ga weg," schreeuwde zij en met twee handen greep ze het eerste, beste voorwen? beet, een groote kruik en smeet hem die naar het hoofd. Tegelijkertijd ging de revolver af, ze stikte in den rook en een regen van scherven viel naar beneden. De kamer was volslagen donker. Half be dwelmd wist ze toch dat ze haar doel be reikt had met het gooien van de zware kruik. Gesmoorde vloeken weerklonken en het ver trek was gevuld met den scherpen geur van ammoniak. Had ze hem geraakt? Onderzoek durfde ze niet doen. Met een wanhopige krachtsinspanning heesch ze zich op, ze voelde de zuivere buitenlucht, pakte het TWEEDE KAMER. HOOGE RAAD. De Kamer moest in deze vergadering allereerst de nominatie opmaken voor een plaats als raadsheer in den Hoogen Raad (vacature-van Dijck) Tot eersten candidaat werd gekozen dr. W. J. A. N. Kick, rechter in de arrondisse- ments-rechlbank le 's-Gravenhage, met 46 van de 73 uitgebrachte stemmen: tot twee den candidaat: dr. Charles van Oppen, ad- vocaal en procureur te Maastricht; tot der den candidaat na eenige stemmingen) dr. L. A. Nypels, advocaat en procureur te 's-Gravenhago. Deze voordracht is in overeenstemming met het advies van den Hoogen Raad. Bij deze stemmingen werden eenige stem men uitgebracht op mevr. mr. L. C. Schön- feldPolano, referendaris aan het Depar tement van Justitie. Vermoedelijk waren deze van vrouwelijke Kamerleden afkom-, slig. De aanwijzing van den derden candidaat hield even op, omdat blijkbaar de katholieke Iractie en enkele andere leden de voorkeur gaven aan mr. P. J. van Boikel, raadsheer in het Hof te 's-Hertogenbosch. maar deze kreeg tenslotte toch eenige stemmen te weinig. ONDERWIJS. Daarna is voortgegaan met de behande ling der begrooting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Hierbij verdedigde de heer Vliegen een amendement, om het subsidie aan de ge meente Maastricht, voor haar stedelijk orkest, te verhoogen van f. 8000 tot f. 10.000 Nu het subsidie voor de vier hoogst gesub sidieerde orkesten wordt verhoogd,, meende de afgevaardigde dat ook Maastricht in aan merking dient te komen. Hiernaast lichtte de heer Kortenhorst een voorstel toe, om de subsidie voor de Haarlemsche Orkest vereniging eveneens le verhoogen en op f. 7000 te brengen. Beide heeren hadden ■natuurlijk heel wat lof over, voor de betrok ken orkesten en hebben de prestaties hier van in het licht gesteld. Verschillende leden hebben ook voor een van deze of voor beide orkesten gepleit. Daarbij opperde de heer Rutgers van Rozenburg het denkbeeld, om de f. 20.000, die in totaal méér voor subsidie worden uitgetrokken, niet alleen le verdeelen tus- schen de orkesten in Amsterdam, den Haag, Utrecht. Arnhem en Groningen, maar hier nog bij te voegen de orkesten in Maastricht, en Leeuwarden, een denkbeeld, waar de heer Ketelaar tegen opkwam. De heer Zijlstra verklaarde principieel tegen subsidie aan orkesten te zijn. en daarom aan de amendementen zijn steun niet te kunnen geven. Ook de heer Zandt verklaarde zich tegen deze subsidies, waarna mej. Westerman en de heer Snoeck Henkemans zich tegen het denkbeeld-Rutgers verklaarden. De Minister verklaarde aan verhooging van den post niet te kunnen denken. Hij heeft reeds met moeite f. 20.000 beschikbaar kunnen stellen, maar méér gaat niet Wél wil hij overwegen, om tegen de volgende begrooting voor Maastricht en Haarlem een hoogere subsidie beschikbaar te stellen, en tevens wil hij over de verdeeling nog eerst overleg plegen met de commissie van advies. De heer Nolens verklaarde niet over de amendementen te kunnen stemmen; hij wil den minister geen geld opdringen, en neemt aan. dat, zelfs al worden de amendementen aangenomen, de minister het geld niet zal uilgeven. Daarentegen verklaarde de heer Marchant wèl le zullen voorstemmen, in het vertrouwen dat de minister dan het hoogere subsidie wel zal uitgeven. Het amendement-Vliegen (f. 2000 meer voor Maastricht), komt in stemming. De stemmen staken: 41 tegen 41. Er zal Don derdag worden overgestemd. Het amende- ment-Kortenhorst (f. 2000 meer voor Haar lem) wordt met 43 tegen 38 stemmen ver werpen. Hiermee is de begrooting van Onderwijs afgehandeld. Eindstemming Donderdag. koord stevig vast en liet zich glijden langs het dak over de goot en zoo langs de zijmuur van het huis. Bonzend, stompend schuurde ze met haar armen en beenen langs den muur en afglij dend langs het koord bereikte ze het onder eind, bleef even in de lucht hangen en plompte toen in het water. Ze klom aan land en kwam terecht in een perk met bloe men. Boven haar bengelde het touw. Ze had het gevoel van flauw te zullen vallen; ze verzette zich met kracht er tegen, want ze wist dat ze daar geen minuut blijven kon. Ze was we! uit het huis, maar nog in groot gevaar. Holliday kon elk oogenblik buiten komen en haar overmeesteren en ze had geen kracht tot weerstand, zelfs niet tot schreeuwen. Ze hoorde wankelende stappen de trappen afkomen. Holliday, ietwat beneveld, maar tot vervolging in staat. Over een seconde kon hij uil de kamer komen, die vlak bij was. Waar kon ze zich verschuilen? Ze strompelde overeind, ging den kleinen tuin door en het hek uit. Was er maar iemand in de nabijheid die haar kon be schermen. Geheel verlaten strekte zich de Route de Grasse uit. Ze draaide links om en waggelde voorbij de twee villa's. Bij het hek van het derde huis hield ze op, bang om verder te gaan In-den tuin was een breede. geschoren heg. waarachter ze schuilen zou als ze die nog bereiken kon. Ze hoorde de voordeur van den dokter opengaan en een zee van licht 9cheen in de donkere straat. Als een aangeschoten patrijs ging ze plat 00 den grond liggen en kroop op haar buik door de opening in de schaduw van de heg, bleef daar liggen, doodstil, zonder adem te durven halen. De naderende voetstappen kwamen haar richting uit, (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 9