71*te Jaarcantr WOENSDAG 3 DECEMBER 1930 No. 21692 0FFIC1EELE KENNISGEVING STADSNIEUWS.. Een overdekte Bad- en Zweminrichting? DUIKERS AAN HET WERK TE KATWIJK-RIJN Het Voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel advertentiën uit Leiden en plaatsen waar agentschappen ran ons Blad gevestigd lijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrechL Voor eventueels opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per poet f. 2.35 portokoeten. Z0.18 0.18 Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door hen de beslissing op het verzoek van: a. J. W. Vreeswijk om vergunning tot het op richten van een steenhouwerij in het per ceel Heerengracht No. 69. Sectie C. No. 1475; b. Gebrs. J. en K. J. Nagtegaal om vergunning tot het oprichten van een brood- en banketbakkerij op het perceel Linde straat, Sectie M No. 4783; c. de firma Herfst en Helder om vergunning tot het oprichten van een verffabriek in de percee- len Hoogewoerd Nis 6 en 10, Sectie D. Nis 1635 en 754; d. de N.V. Boek- en Steen drukkerij Eduard IJdo om vergunning tot het oprichten van een boek- en steendruk kerij in het perceel Hooglandsohe Kerk- gracht No. 4( Sectie I. No. 2273; e. D. Kuiper om vergunning tot het oprichten van een smederij in het perceel Oude Rijn No. 188, Sectie H. Nis 2868 en 2869, is verda-agd. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAX STRT.TF.X Secretaris. Leiden, 3 December 1930. 4734 TENTOONSTELLING HOLLANDSCHE PRENTKUNST. Men verzoekt ons nogmaals de aandacht te willen vestigen op de tentoonstelling van Hollandsche prentkunst van de 16de tot 20ste eeuw, welke in het Prentenkabinet, Kloksteeg 23—25 is ingericht. In de opstelling zijn sinds de opening eenige wijzigingen aangebracht, welke even- zoovele verbeteringen blijken te zijn. Zoo is de studiezaal als expositiezaal ontruimd en zijn in de eigenlijke tentoonstellingszaal eenige vitrines bijgeplaatst. De catalogus geeft een duidelijk overzicht van de geëxpo seerde gravures en etsen. De tentoonstelling is tot het voorjaar 1931 kosteloos toeganke lijk op werkdagen van 1 u. 30 tot 4 u. 30 HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. WijzigingenA llillen's Sigaren- en Ta baksfabriek N.V. (filiaal) Stationsweg 49, Leiden. Hoofdzetel: Delft. Crommelinlaan 81. Het filiaal te Leiden, Breestraat 154, is met mgang van 1 December 1930 opge heven. Book-, Courant- en Handelsdrukkerij Het Waipen van Alphen a. d. Rijn, Hooftstraat 139, Alphen a. d. Rijn. Bovengenoemde zaak is met ingang van 1 Juli 1929 verplaatst naar: Hilversum: Diamantstraat 48. POGINGEN TOT OPRICHTING VAN EEN LEIDSCHE COMITÉ. Financieele steun der burgerij noodzakelijk. De pogingen om hier ter stede te komen tot de oprichting van een overdekte bad- en zweminrichting zijn ail oud. Er zijn in den loop der laatste jaren tail van plannen ge maakt en besprekingen gevoerd, zonder dat men er nochtans in vermocht te slagen het gewenschte doel een stap nader te komen. Tal van berichten in ons Blad hebben den lezer daarvan op de hoogte gehouden. Thans schijnen de perspectieven echter gunstiger. De heeren prof. mr. E. M. Meyers, mr. H. R. Goudsmiit (voorzitter Leidsche Zwemclub, Rijnsburgerweg 94), F. van der Mark (voorzitter ,.De Zijl"), E. J. Bruins en G. Gerliings hebben zich er thans voor ge spannen, en er is eenige reden om aan te nemen, dat de actie nu met meer succes dan te voren zal worden gevoerd. Hetgeen wij van harte hopen! Tot een twintigtal stadgenooten is het verzoek gericht toe te treden tot een comité, waarvan de hiervoor genoemde heeren het dagelijksdh bestuur zullen vormen. Dit verzoek is vervat in de volgende circulaire: Reeds te lang wordt te Leiden gemist een overdekte bad- en zweminrichting. Hoe gejaagder en inspannender het dagelijksch leven wordt, des te meer behoefte bestaat er aan gezonde Lichaamsoefening. Geen sport, die daartoe meer geschikt is en in ieders 'bereik kan worden gebracht dan het zwem men. Oud en jong genieten van het ver- frisschende waiter. Geen andere sport ko9t zoo weinig tijd als het zwemmen, hardt zoozeer het gansche lichaam en geeft tot geen excessen aanleiding. Wij hebben daarom gemeend een comité te moeten vormeD om tot de stichting van een overdekte bad- en zweminrichting hier ter stede, te komen. De niet-overdekte zwe i- inrichtingen verschaffen ongetwijfeld reets veel nut. maar voorzien slechts gedurende enkele maanden, en dan nog bij goed weer, zeer onvolkomen in de behoefte. Het comité hoopt te zijnertijd ook de over heid tot den noodigen steun bereid te vin den. Maar vóór alles dient de Leidsche bur gerij metterdaad te bewijzen, dat zij prijs stelt op een zoo nuttige instelling en daar voor tot offers bereid is! Wij wensc'hen daarom te beginnen met het bijeenbrengen van een stamkapitaal door vrijwillige bij dragen. Aan de vorming van dit stamkapi taal kan men deelnemen: a. als stichter, b. als lid-oprichter. Stichter is hij, die een gift van tenminste f. 2500 ineens dóet. De namen der stichters zullen in marmer gebeiteld een plaats vinden in het gebouw der zwemin richting. Bovendien verkrijgen de stichters een blijvend abonnementsbéwijs. Lid-oprich ter is hij, die tenminste f. 300 beschikbaar stelt. Voor ieder bedrag van f.300. dat een lid-oprichter beschikbaar stelt, verkrijgt hij een aandeel, hetwelk jaarlijks recht geeft tot een vrij abonnement." Foto VOOIJS. Zooals wij gisteren reeds meldden, is voor de herstelling van de verleden week aan gevaren „Rooversbrug" ook een duiker tewerk gesteld. Het is de heer H. Engelhart, zoon van den bekenden duiker N. Engelhart, welke laatste reeds 45 jaar „gedoken" heeft. Hierboven vader en zoon; de eerste met het ringbaardje, de tweede zien we in zijn wonderlijk pak. Hun werkzaamheden trokken veel belangstelling. HET VRITZ. CHR. FEDERATIEHUIS De volgende week Woensdag vindt de officieele opening plaats. Op een daartoe den 13en December 1929 bijeengeroepen vergadering der 7 hoofd groepen der Vrijzinnig Christelijke Fede ratie te Leiden werd door den voorzitter van het moderamen dezer Federatie de stichting van een Federatiehuis bepleit. Daarbij werd o.m. het volgende gezegd: „Een Federatiehuis. Dat wil dus zeggen een gebouw, waarbinnen aan het verlangen van velen onder ons, kan worden tegemoet gekomen, waar wij onze cursussen, lezin gen, vergaderingen, zullen kunnen houden, kortom een Huis, waarbinnen alle Vrijzin nigen zich thuis zullen leeren voelen en dat op verschillende wijze zal hebben te voldoen aan verschillende behoeften. Deze behoefte bestaat. Er is onder onze kerkgenootschappen meermalen gezocht naar goede lezing- en cursuszaaltjes in meer-eigen omgeving en er is door verschillende vrijzinnige groepen uitgezien naar een goede gelegenheid voor hunne bijeenkomsten. In dit verband noe men wij de Vrijzinnige Jeugdkerk, de Kampkringen, NBas ed Als laatste en niet als minste, noem ik de beide groote groepen van Jongeren de V.C.S.B. en de V.G.J.B. Deze groepen koesteren reeds geruimen tijd de vurige wensch naar eigen omgevitig en zij of hij die van dit zoeken weet, moet tot de slotsom komen: voor dit alles is één ding roodig: „daadwerkelijke steun, de oprich ting van een Federatiehuis.'" Binnen één jaar zal door krachtdadig samenwerken der Leidsche Vrijzinnigen aan dit verlangen zijn voldaan. De officieele opening van dit V(rijzinnig C(hristelijk) F(ederatie) Huis aan het Ge recht No. 10 wordt in uitzicht gesteld op Woensdag 10 December a.s. De bezichtiging van het Huis, waarin, behalve een grootere en eenige kleinere zalen, ook onder bepaalde voorwaarden, woongelegenheid is voor studeerenden en jongeren, die te Leiden werkzaam zijn, staat voor alle vrijzinnigen en voor be langstellenden open op: Zaterdag 13 Dec. van 35 uur en van 89 uur; Zondag 14 December van 35 uur; Woensdag 17 December van 35 uur en van 89 uur. SPEELTUINVEREEN. „NOORDERKWARTIER" GEVONDEN VOORWERPEN. Huissleutels, Lipssleutels, handschoenen, Amerikaansch bankbiljet, gouden pen van een vulpenhouder, portefeuille van D. G. Jannes, luchldrukmeter, regenjas, R.K. kerk boekje, melkbus, vaarboom, bruine heeren- hoed, portemonnaie met inhoud, trouwboekje van L. Krijgsman, vulpenhouder, werkjas met broek en das, damestaschje met inhoud, zilveren polshorloge aan lederen riempje, bruine tasch inhoudende ondergoed enz., por tretbroche, defecte schop, paar motorbroeks pijpen. kindertaschje met inhoud, rijwielbe- lastingplaatje, rijwielbelastingplaalje in etui, parapluie-standaard, ledige actentasch, brii in etui, jongensc&pe, vermoedelijk gouden damesarmbandhorloge, zilveren dameshor loge aan zwart bandje, manchester jas van H Compeer, foto met negatief en plaat met bijbelsche voorstellingen, pakje inh. 2 hem den, paspoort van B. van Maris, gouden bril, roeispaan, zak zout, antiek verguld zilveren broche, bord met opschrift „Verboden te Visschen", mand met planten, mand ge merkt v/d Vis Boskoop, zijden shawl, 10 spaarzegels, kralen halsketting, rijwielpomp, kist met andijvie, parapluie, pakje breiwerk, radiotorhous, zwarte heeren hoed, 2 auto nummerplaten, feestbril, gouden damesrin getje met steentjes, damesceintuur, foto, blauwe dameshoed, bruin lederen dames taschje (ledig), bankbiljet k f. 10. lederen pantoffel, zilveren vulpotlood, tijdschrift „De Gids", doosje met favorit-ecken, gym nastiekschoen, bagageriem, alpini, slagers mes, Fransch Wetboek, windkap van een rij wiel, insigne, dictaat-cahier, 2 bollenman- den, gouden polshorloge aan lederen arm band, 2 heerendassen, zwarte lage dames schoen, jumper, gladde gouden ring, ver moedelijk gouden collier, gouden armbandje, portefeuille van K. I. G. v/d Staay, etui met schrijfbehoeften, alpacca vulpotlood, ridder orde, actentasc.h met inhoud van mej. Brain. Gevonden in de Electrischp Tram (Stads- lijn): Parapluie, Passer, paar peau de suède hee renhandschoenen, bruin damestaschje met inhoud. Gevonden in een autobus van Stadsvee- keer: iParapluie, damestaschje met inhoud, por temonnaie met inhoud, kinderhandschoen. Terug te bekomen en inli' ht ngen te ver krijgen ten politie burerle alhier, eiker werkdag, behalve Donderdag en Vrijdag, tus- schen 1 en 3 uur n.m. Het St. Nicolaasfeest. Gisteravond gaf bovengenoemde vereeni- ging in „Concordia", Steenstraat, voor de Jrinderen van 69 jaar een feest, waarvan St. Nicolaas met zijn zwarte knecht het mid delpunt vormde. Even over zessen opende de voorzitter, de heer J. Verhoeven, deze bijeenkomst en heette de kinderen een 200-tal en daarnaast bijna evenveel ouder9, hartelijk welkom. Hij hoopte dat het voor alle aan wezigen. zoowel de ouderen als de jongeren een genoeglijke avond zou worden. Hij gaf vervolgens weer wat er deze 2 k 3 uur gegeven en vertoond zou worden. Aller eerst zal de bekende goochelaar, de heer Van Genne, geen onbekende meer in Lei den, enkele staaltjes van zijn goochelkunst vertoonendan zal St. Nicolaas, op het drin gend verzoek van het bestuur, een uurtje onder de kinderen vertoeven en zal verder aan de kinderen de poppenkast vertoond worden. Tusschen de „bedrijven" door zul len enkele versnaperingen uitgereikt worden en ten slotte zal bij het naar huis gaan den kinderen een verrassing mede worden ge geven. Zoo geschiedde het ook. De goochelaar wist met zijn toeren en kunstjes de lachlust en verwondering van do kinderen een enkele keer zelfs van de ouders op te wekken. Ook de poppenkast bleef van het begin tot het eind de kinderen boeien. Het binnenkomen van den Sint met zijn knecht bracht heel wat beweging en blijd schap onder de kinderen. Vele handjes wer den naar hem uitgestoken. Met zwarte Piet was men minder goede vriendjes. De door enkele dames uitgereikte versna peringen bleken een welkomen afleiding te zijn. En de krentenbroodjes, gratis door do fa. Van den Oord voor de kinderen beschik baar gesteld, lieten zij zich goed smaken. Het muziekgezelschap liet zich vele malen hooren en begeleidde de door de kinderen ge zongen St. Nicolaasversjes. Alles bijeen genomen was het een recht genoeglijke avond geweest en de kinderen gingen in voorbeeldige orde en voldaan naar huis. De avond was om voor men het wist. ZWENDEL-PRAKTITKEN IN DEN NAAIMACHINEHANDEL. Vergadering van de Commissie, Gisterenavond om 7 uur vergaderde in het Gebouw van den Gemeentelijken Dienst voor Sociale Zaken de Commissie, welke hot publiek tegen de uitwassen van het af betalingssysteem in den naaimachine handel beschermt. Dit de ervaringen ook van dezen avond bleek, hoe zeer het noodzakelijk is dat tegen deze uitwassen krachtig wordt opge treden. Er zou reeds veel gewonnen zijn indien de verkoopsorganisatie deugdelijk ge regeld was. Geconstateerd werd 3at gele verd was aan volkomen oncredietwaardige personen, zelfs in tijden van werkeloosheid. Ook werden meerdere machines in één ge zin geplaatst. Daardoor namen de betrokke nen financieele verplichtingen op zich, welke hun krachten zeer ver te boven gingen. In gevallen waarin het in huurkoop ge kochte van de hand was gedaan, terwijl het nog niet afbetaald was, werden de betrok kenen er op gewezen, dat zij zich aan ver duistering hadden schuldig gemaakt. De Commissie constateerde met groot ge noegen dat gebleken was dat de Justitie met de bijzondere omstandigheden van elk ge val terdege rekening hield, wat aan den ar beid van de Commissie steun geeft. Gezien de belangrijke feiten welke op nieuw aan het daglicht kwamen en de we tenschap dat in verschillende gevallen nog hulp geboden zal kunnen worden deed de Commissie besluiten om a.s. Dinsdagavond nogmaals bijeen te komen in de Arbeids beurs, alhier. BINNENLAND. Nieuwe pogingen om te komen tot dt oprichting van een overdekte bad- en zwem* inrichting hiei ter stede. (Stadsnieuws, 1# Blad). Bij den Hoogen Raad van Arbeid is een voor-ontwerp werktijdenbesluit voor kan toorpersoneel ingediend. (3e Blad). Het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het maal- en menggebod. (3e Blad). Ons parlementair overzicht. (3e Blad). Te Stampersgat, is 'n bedrag van f. 47.000 spoorloos verdwenen. (Gemengd. 2e Blad). BUITENLAND. Besluiten ter voorbereidende ontwape ningsconferentie. (Buitenl. Ie Blad). In Oostenrijk is de kabinetsformatie on verwacht nog mislukt. (Buitenl. Ie Blad). Voorstellen der Duitsche nationaal-socia- listen. (Buitenl. Ie Blad). De jaarlijksche boodschap van Hoover aan het Amerik. Congres. (Buitenl. en Tel. Ie Blad). nader te worden uitgewijd; het is vol doende bekend. Over het gezelschap Burton kan ook niet anders dan goeds gezegd wor den: de kinderen genoten van de poppen kast en het goochelen. Tusschen de bedrij ven door werden de kinderen op versnape ringen onthaald, waarbij nog kwam dat St. Nicolaas in eigen persoon, vergezeld van Piet dit feest met een bezoek vereerde. Te ongeveer 9 uur sloot de voorziler dit Sint Nicolaasfeest, bracht allen dank voor hun medewerking en hij hoopte een volgend jaar weer gezamenlijk feest te vieren. SPEELTUINVEREENIGING „HET OOSTERKWARTIER" Sint Nicolaasfeest. Bovengenoemde vereeniging heeft voor de kinderen, leden en donateurs een Sint Ni colaasfeest gehouden in de Gehoorzaal, welk feest, gelet op de opgetogen gezichten der kinderen, zeer in den smaak is ge vallen. Te ongeveer zes uur opende de voorzitter de heer J. F. de Ken den avond, waarbij hij het welkom toeriep aan de aanwezige ouders, dip in groot aantal waren opgeko men en aan de helpers en helpsters en hij hoopte dat een ieder, groot en klein zou medewerken om dit feest te doen slagen Medewerking verleende daarbij de muziek vereniging „Nieuw Leven" en het gezet- schap Burton uit Rotterdam. Over het muziekgezelschap behoeft niet Bij beschikking van den minister van financiën is benoemd tot collectrice der Staatsloterij te 's-Gravenhage mevr. H. A. C. G. Beet9Tetrode, thans alhier, terwijl hier ter stede als zoodanig werd benoemd mevr. J. S. van der Yeen, thans te Maas tricht Donderdag 11 dezer zaJ het 50 jaar geleden zijn, dat de heer Egbert de Vries alhier aan de Leidsche Universiteit cum laude promoveerde tot doctor in de rechts geleerdheid op een proefschrift getiteld „Het toezicht van hooger gezag op de water schappen volgens hunne reglementen". Vrijdag en Zaterdag zullen in de synagoge der Ned. Israëlietische Gemeente alhier de diensten worden geleid door den heer V. Bloemkoper uit Amsterdam. Deze diensten zijn te beschouwen als proefdien- sten ter voorziening in de vacature, ont staan door het overlijden van den heer H. I. Cohen. De verlichting aan het Station alhier vooral op het terrein waar de treinen uit Utrecht aankomen zal belangrijk verbe terd worden. Verschillende lichtmasten zullen op het buitenste perron geplaatst worden, die 's avonds de perrons helder zullen verlichten. Dezer dagen is hier ter stede opge richt de Duitsche gezelligheidsvereeniging „Frohsinn", welke haar bijeenkomsten houdt in „Oberbayern" aan de Beesten markt. Statuten en huishoudelijk reglement worden bereids vastgesteld. De politie heeft den 66-ja.rigen zwerver C. H. aangehouden, die nog 18 dagen hech- tenisstraf te ondergaan had. Gistermiddag te kwart over vier is op de Sleenstraat een personenauto, bestuurd door den student R. M., tegen het draaiorgel van Van P. opgereden, tengevolge waarvan het instrument op het trottoir draaide en een spiegelruit van het perceel Steenstraat 25. waarin is gevesigd de fotöhandel van P. J. W S.. vernielde. Een voor de ruit staand rijwiel van den heer S. werd evenals het orgel beschadigd. Aan z.g. gewen tensgeld is alhier aan het 2de kantoor der directe belastingen ont vangen f. 90.18. Wij verwijzen hierbij naar een adver tentie in dit nummer van de tooneelveree- niging „Groningen", dié op a.s. Zaterdag in de concertzaal „Concoidia" een uitvoe ring zal geven van het Groninger blijspel „Dizzepie Dizzepu" va nGeert Teis Pzn.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1