THERM3GÊNE AGENDA. Brandwonden Kloosterbalsem BUITENLAND^ Woensdag. Nuts raaiLezing van dr. W. Holwerda. 8 uur nam. Donderdag. „In den Vergulden Turk": Leidsche Mij. van Weldadigheid. Ledenvergadering 4 uur 80 n.m. Ee avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 1 Dec. tot en met Zondag V Dec. waargenomen door de apotheken: G. F. Reyst, Steenstraat 35, telefoon 136 en A. J. Donk, Doezastr. 31, telefoon 1313. RECLAME. rijn pijnlijk en duren lang omdat de huid vernield is. Akker's Kloosterbalsem er op verdrijft dadelijk de pijn, doet de blaren verdwijnen en ge houdt geen litteekens. ,,Ceen goud too goed" 4552 HET ZENDERVRAAGSTUK De heeres Ondegeest en Vogt hebben wel Geconfereerd. In een persconferentie met het bestuur van de Vara, gehouden te Amsterdam, heeft de Voorzitter, de heer De Vries, erop gewezen dat de 298 M.-golf door de vele storingen ongenietbaar is geworden. Spreker verklaarde dat het belang van den Omroep eischl dat er een nieuwe zender gebouwd wordt, maar dan voor één golflengte, slechts één. Indien de eisch van do A.V.R.O. om een eigen zender voor de 1875 Meter zoo wel als voor de 298 Meter te mogen bouwen wordt ingewilligd, dan zou hieruit voort vloeien, dat ook de V.A.R.A. gedwongen zou worden zenders te bouwen voor beide golflengten en dat daarnaast de Huizer- grocpen hun zender voor 1875 Meter tevens hebben in le richten voor de 298 Meter Dat wil dus zeggen, dat voor de twee gol ven, waarover Nederland de beschikking beeft zes zender9 verrijzen. De heer de Vries achtte dit geheel noodeloos De bouw van één zender zal ongeveer f. 600.000 kosten Spreker verklaarde er do voorkeur aan te geven dat deze zender gebouwd wordt door den Staat; ook de Avro kan daar geen bezwaar tegen hebben Tenslotte ver klaarde spreker dat het in ieder geval noo- die is dal er mei spoed gehandeld wordt. De conferentie werd o a bijgewoond door de hoeren Dubois, voorzitter van het Comité van Omroepvefeenigingen en Enserink van het hoofdbestuur der P.T.T. 1 Na bovenstaande uiteenzetting beeft de heer Vries op een vraag geantwoord dat K R. O. en N C R V. bereid zijn mede te werken, om te geraken tot den bouw van een nieuwen zender op 298 Meter. Het bericht zeide spr. verder dat de heeren Oudegeest en Vogt geconfereerd heb ben over den bouw van een zender, is alles zins juist. De heer Oudegeest had met den heer Vogt contact gezocht, teneinde een andere regeling te kunnen bepleiten inzake de uitzending van de cursussen van de Radio-Volksuniversiteit, welke uilzending tevoren uitsluitend door de A.V.R.O. ver zorgd werd. Hel hoofdbestuur der V.A.R.A. nu heeft er zulks in het belang der volksontwikkeling van den beginne af prijs op gesteld om voor de helft op de uit zending dezer cursussen beslag le kunnen leggen. De te dezer zake tusschen de heeren Oudegeest en Vogt gevoerde besprekingen hebben er toe geleid, dat de moeilijkheden, welke zich bij deze kwestie voordoen zijn opgelost en de wenschen van de V.A.R.A. werden ingewilligd. Rij deze besprekingen aldus de beer de Vries hebben zich, zulks op verzoek van den heer Vogt. ook be sprekingen ontwikkeld in dien zin, dat de V.A.R.A. en A.V.R.O. tezamen den bouw van een zender op de 298 meter golf ter (hand zouden nemen. Met den meesten na druk wilde spr. vaststellen, dat hiermede van den kant der V.A.R.A. niets onvriende lijks is bedoeld jegens den K R O. en de N CR V.; spr. meende zelfs le kunnen zeg gen dat deze beide omroepverenigingen zulk een oplossing zouden toejuichen. De geruchten, dal de V.A.R.A. met het boven staande de vorming op bel oog zou hebben van een eenheidsfront tegen den Minister van Waterstaat, wees spr. met beslistheid af. —o DE ONVEILIGHEID IN NOORD BRABANT. Op de vragen van den heer Schaepman betreffende versterking van de politiemacht in Noord-Oostelijk Noord-Brabant in ver band met de in den laalsten tijd in die streek plaats gehad hebbende inbraken en roof overvallen heeft minister Donner geant woord dal hij begrijpt, dat bedoelde ernstige feiten niet nalaten onrust bij de bevolking te wekken. Dat er echter in het algemeen aldaar een tekort is aan polilie-personeel, is hem niet gebleken. De toestand heeft de volle aandacht van den minister en van de betrokken autori teiten van politie. Men kan zich verzekerd houden, dat de maatregelen, die vereischt blijken, worden genomen. DE POST IN ONZE TWAALFDE PROVINCIE. Postkantoor in de Wieriiujemeer geopend. Gistermiddag had in den Wierin germ eer polder ten Zuiden van Wieringen ongeveer 5 k 6 K.M. uit de kust, de officieele opening plaats van het eerste hulppostkantooTtje, al daar, Een gezelschap dames en heeren be gaf zich per boot door het onlangs gegraven kanaal naar het canlinegebouw, waör het postkantoortje is ondergebracht. Alvorens het gebouw te betreden knipte de echtge- nooie van den burgemeester van Wieringen, mevr. KotffVan Heurne een lint door, dat de toegang versperde. Het gezelschap, dat daarop de opening bijwoonde, bestond uit de heeren Smidts, adjunct-inspecteur der Posterijen en Telegrafie te Haarlem. Roe broek, lid van de Directie van den Wierin- germeerpolder te Alkmaar, burgemeester Kolff van Wieringen. Ir. van Oppen, inge nieur van de Zuiderzeewerken te Wierin gen en Steenbergen, inspecteur van de Volkskeeten tegen Misbruik van Sterken Drank te Bergen (N.H.), vergezeld van hun resp. dames. De heer Smidts hield de openingsrede, terwijl de heeren Roebroek en Kolff mede hel woord voerden. Vervolgens werd de eerste briefkaart door den heer Roebroek afgestempeld en door den burgemeester in den bus gestopt, waar na meerdere stukken, gericht aan verschil lende autoriteiten in den lande volgden. De plechtigheid, die door een groot aantal persfotografen en filmoperateurs werd bij gewoond. werd besloten met een lunch in de cantine. VERLOVEN MET KERSTMIS EN NIEUWTAAR. Een binnenkort verschijnende legerorder betreffende verlof ter gelegenherid van het Kerstfeest en den Nieuwjaarsdag behelst o.m. het volgende: Op Zaterdag 27 December 1930 wordt behoudens noodzakelijke diensten dienst verricht als op Zondagen. Den militaiiren. aan wie ter gelegenheid van het Kerstfeest en den Nieuwjaarsdag verlof wordt verleend, kan worden vergund te vertrekken onderscheidenlijk op Woens dag 24 December en op Woensdag 31 Dec., op beide dagen na 12 00 en terug te koeren per eerste reisgelegenheid, onderscheiden lijk op Maandag 29 Dec. 1930 en op Vrijdag 2 Januari 1931. Voor hen. die bij vertrek uil het garni zoen na 12 00 de woonplaats van gezin, ouders of naaste betrekkingen niet voor 23.00 kunnen bereiken, kan hel tijdstip van ver trek met verlof vroeger worden gesteld. Voorts kan aan militairen van het ver- lofspersoneel, die uil hoofde van hun gedrag yoot een gunst in aanmerking komen, voor zooveel hel gaande houden van den dage- lijksc'hen dienst ter beoordcoling van den (half-) regiments- of overeenkomstigen com mandant zulks toelaat, verlof worden verleend van Donderdag 25 Dec. (vertrek op Woensdag 24 Dec. t v., c.q. met loepissmg van hel in de vorige alinea genoemde'1 lot en met Donderdag 1 Januari 1931 (terug keer per eerste gelegenheid op Vrijdag 2 Januari 1931). Dr. WIBAUT EN DE EERSTE KAMER. Naar aanleiding van het bericht „dal nog niet vaststond of dr. Wibaul zich tevens geheel uit het politieke leven zou terugtrek ken en dus ook voor hel lidmaatschap der Eerste Kamer zou bedanken" heeft .He* Volk" dr. Wibaul hieromtrent nadere in lichtingen gevraagd. Zijn. aan duidelijkheid niets te wenschen overlatend antwoord, luid de als volgt: Met jaar, waarin ik moet aftreden a;ls lid van de Eerste Kamer is volgens rooster vastgesteld op 1395. Ik zat in dat jaar den 77-jarigen leeftijd bereiken. Er zijn een aan tal jonge leden in de Kamer. De sfeeT in dit milieu is evenwel zoo. dat onk voor leden van meer bezadigden leeftijd, zooals ik. het vervullen van hun ambt begeerlijk is. Ver ondersteld dat tusschen nu en 1935 in mijn geestelijke en lichamelijke geschiktheid tol hef vervullen van het ambt van lid van dp Eerste Kamer geen belangrijke vermindering intreedt, zie ik thans geen reden waarom ik mij in 1935 voor een herbenoeming niet beschikbaar zou stellen. - o VRIJZINNIG DEMOCRATISCHE BOND. Te Hengelo heeft de Vrijz Dem Bond vergaderd Mr. Marchant heeft een rede go- houden over den politieken toestand. De voorstellen tot wijziging van hel huishou delijk reglement en het voorstel tot wijziging van het kiesreglement 1927, afkomstig van het hoofdbestuur, zijn met algemeene slem- men aangenomen. Het jaarverslag vermeldt, dat het aantal afdeelingen teruggeloopen is van 240 met 10.726 leden tot op 230 met 10421. liet aan tal algemeene leden bedraagt 97, het aantal personeele leden 349. tegeri resp. 98 en 315 op 1 Oct. 1929 De jongeren-organisatie teil 281 leden. Tot bestuursleden zijn gekozen mr. J. Adriaans? te Middelburg, J. T. Reinink le Groningen en J. Tolsma te Assen. De heeren mr. P J. Oud en F. E. H. Ebels hebben inleidingen gehouden over de econo mische crisis. VERSPREIDE BERICHTEN. De gewone audiënties van de minis ters van Koloniën en Justitie zullen Vrijdag niet plaats hebben. DE ALGEMEENE TOESTAND. De ontwapening Het Russische industrie-proces. De Ontwapeningscommissie heeft besloten tot opneming van een revisieclausule in de Ontwapeningsovereenkomst. Volgens de thans vau kracht zijnde bepa lingen wordt de overeenkomst voor een be paald aantal jaren afgesloten De revisie- clausule nu geeft iedere aangesloten mo gendheid het recht met toestemming van de Permanente Ontwapeningscommissie onder zekere omstandigheden een revisie van de overeenkomst te eischen. Op voorstel van Engeland, Frankrijk en Japan werd bij behandeling van het hoofd stuk Luchtbewapening besloten in het al gemeen rapport van de Commissie aan de Conferentie uitdrukkelijk te wijzen op ue gToote militaire beteekenis van de burger lijke luchtvaart en te eischen, dat hiermede rekening zal worden gehouden Graaf Bernstorff verklaarde in dit ver band dat de ontwikkeling van verkeers middelen in tijd van vrede, voigens mee ning der Duitsche delegatie, niet genomen kan worden als uitgangspunt vcor beoor deeling der bewagening, vooral niet daar zelfs geen rekening gehouden is met de es- sentieele zuiver militaire factoren die o.a. gevormd worden door geoefende reserves cdz. Verder verklaarde Graaf Bernstortl dat de Duitsche delegatie een algemeen voorbehoud maakte op de bepalingen van de overeenkomst daar hierin niet gespro ken wordt van de geoefende reserves. De leider der Sovjet-Russische delegatie Eu natsjarsky verklaarde tenslotte neg, dat een ontwapeningsovereenkomst, welke niet de doorslaggevende middelen der oorlogs voering omvatte waardeloos en zinneloos is. Dit geldt in het bijzonder voor de uitslui ting der geoefende reserves, waartoe uit drukkelijk besloten is, en de algemeene begrenzing der bewapeningen. Hiermede wordt den staten gelegenheid gegeven in geval van oorlog een onbegrensd aantal soldaten onder de wapenen te roepen. Graaf Bernstorff heeft het voorstel in gediend de Conferentie inzake Beperking en Vermindering der Bewapening zoo spoe dig mogelijk bijeen te doen roepen en den Volkenbondsraad te adviseeren deze bijeen roeping tegen 2 November 1931 te doen plaats hebben. Ter raotiveering van een en ander wordt gewezen op een besluit van de Ontwape ningscommissie van de Volkenbondsverga dering van September j.l., waarin uitdruk kelijk de wensch te kennen wordt gegeven, 'dat de bijeenkomst van de Conferentie in den loop van 1931 zal plaats hebben. In vooraanstaande Volkenbondskringcn verluidt echter dat op bet ©ogenblik over wogen wordt de proote internationale ont wapeningsconferentie in 1932 te Weenen bijeen te roepen, In zijn komende Januari- zitting zou de Baad van den Volkenbond besluiten, om de conferentie te doen aan vangen op 1 Februari 1932. Volgens de bestaande plannen zou het de bedoeling zijn. de conferentie in tweeën te houden, n.l. een zitting in Februari, en een tweede zitting in den herfst van 193?. De jaarlijksche September-A^semblée zon dan voor 1932 moeten vervallen of van zeer korten duur zijn, aangezien bijna alle eerste ministers en ministers van buiten- landsche zaken ter ontwapeningsconferen tie aanwezig zouden moeten zijn. Men verwacht, dat de wereld-ontwape ningsconferentie de grootste tot nog toe voor den Volkenbond gehouden internatio nale conferentie zal worden, aangezien on geveer 60 Staten met delegaties van 50 tot OO personen er aan zullen deelnemen. Met het ong hierop schijnt algemeen de meening te besfaan._d.it het houden van deze confe rentie t.e Genève met het oog op de be schikbare ruimte niet mogelijk zal zi.in Dö overige Europeesche groote mogendheden komen uit politieke overwegingen niet in aanmerking voor het houden van de confe rentie binnen bun grenzen. Zoo zou de keus op W eenen zi.in gevallen, dat bovendien in den Weenscben Hofburg voldoende ruimte voor dergelijke omvangrijke bijeenkomsten biedt. Voorloopig schijnen echter van ver schillende zijder bezwaren tegen bet plan te bestaan. In hel verdere verloop van het proces te Moskou tegen de Industrieele Partij verklaar de Larisjew. dat hem opgedragen was de industrie in het Donetzbekken te saboteeren. Het was hem bekend, dat men daardoor de regeering kon dwingen het Vijfjaarsplan op te geven Verder schilderde hij de sabotage van het spoorwegwezen ter bemoeilijking der ko len transporten Bovendien had hij van een buitenlandsehe oliegroep opdracht gekregen de petroleumindustrie te saboteeren De olie_ bronnen moesten eenvoudig in brand ge stoken worden. Tn verband met de verklaringen van de getuigen Ossadsji en Jurowsky zijn op bevel van Krylenko nog zeven Moskoua^che in- genieuTs gearresteerd, welke in betrekking zouden hebben gestaan tot de organisatie van Bamsin De Engelsche minister van Buitenlandsehe Zaken Henderson heeft in het Lagerhuis het navolgende medegedeeld: De regeering heeft een diplomatieke de marche bij de Sovjel-Regeering ondernomen in verband met de bewering, dat Engeland zou willen deelnemen aan een actie tegen Sovjet-Rusland. Voor zoover de verklaringen van den Procureur beschouwd kunnen wor den al? de garK'hare mecninc der Snviet-Re- geering heeft de minister van Buitenland sehe Zaken aan deze uitlatingen aanstoot genomen aangezien zij ongemotiveerde be schuldigingen aan het adres van de vroagere en tegenwoordige Engelsche regeering be helsden. In dien zin heeft de Engelsche Am bassadeur te Moskou zich tot de Sovjet-Re geering gewend. Op de vraag, welke verdere stappen er zullen worden ondernomen, ant woordde Henderson, dat allereerst het ant woord van den Engelschen Ambassadeur te Moskou zal worden afgewacht. Voor Sir Henry Deterding gisteravond per auto van Amsterdam naar Hoek van Hol land vertrok om vandaag naar Londen te gaan hadden wij nog een onderhoud met hem naar aanleiding van de beweringen dat hij betrokken zou zijn bij het complot tegen Rusland. Sir Henry Deterding verklaarde, dat hij daarmede in geen enkel opzicht iets te ma ken had. Het proces dat in Rusland wordt gevoerd kan het best worden beschouwd als een filmverlooning voor het Russische volk, om de meening te doen postvatten, dat de Russische regeering door het buitenland wordt aangevallen. De Russische regeering weet heel goed dat wat in verband met deze kwestie wordt beweerd, totaal uit de lucht gegrepen is. Het Russische volk moet zich echter groote opofferingen getroosten en daarom wordt alles in het werk gesteld om dit uitgemergel. de volk te doen berusten. De Russische re geering zou het veel aangenamer hebben ge vonden, indien omtrent het geheele proces- Ramsin niets, naar buiten zou zijn uitgelekt. DUITSCHI.AND. Le noodverordening afgekondigd Uit do politieke partijen. Rijkspresident Hindenburg heeft gister avond de hem door de Rijksregeering voor gelegde verordening tot verzekering van het economische leven en de financiën, op grond van art. 48 der Grondwet, ondertee kend en ter publicatie in het staatsblad doorgegeven. De noodverordening bestaat uil drie dee- len. In het eerste worden enkele wijzigingen van de noodverordening van Juli j.l, door gevoerd. De wijzigingen betreffen voorna melijk de ziekenfondsen en de ondersleuning tegen de werkeloosheid. Het tweede ge deelte bevat het financieele en economische program der rijksregeering zooals dit reed* door den rijksraad is aanvaard met uitzon dering van de wetsontwerpen die in strijd zijn met de bepalingen van de grondwet. In het derde gedeelte zijn een reeks maatrege len ten gunste van den noodlijdenden land bouw voorzien. Verder worden in dit ge deelte ook tariefwijzigingen aangekondigd. Voorts bevat dit gedeelte de nieuwe brood wetbepalingen inzake het maalgebod enz. De noodverordening heeft de volgende 9 hoofdstukken: 1. Wijziging van de verordening van Juli, 2 maatregelen waardoor de rijksbegrooting sluitend moest worden gemaakt, 8. vereen voudiging van hel belastingsysteem. 4. ver laging van enkele belastingen, 5. financieele regeling tusschen rijk en landen, 6. bepalin gen aangaand? de rijksbank, goud disconto en rechtbank. 7, woningaangelegenheden. 8. maatregelen in het belang van den land bouw, 9 vereenvoudiging van en bezuini ging op de rechtspraak. Naar verluidt, zal Brflning van den Rijks dag verlangen, dat de noodverordening tegen Zaterdag afgehandeld wordt. De kanselier zal morgen over de begrooting en de nieuwe Noodverordening een groote verklaring af leggen. waarin deze eisch zonder twijfel Teeds zal voorkomen. Hij zal. ter toelichting, er op wijzen, dat de toestand van het econo mische leven een zoo spoedig mogelijke af handeling vormt, wanneer men ernstige gevaren wil voorkomen, Ook een behande ling der nieuwe verordening in de begro tingscommissie komt niet in aanmerking. De Rijksdag heeft ditmaal enkel te beslis sen. of hij de noodverordening opheffen wil of niet. Daar men bovendien verwachten moet. dat de extremistische partijen een motie van wantrouwen zullen indienen, zal d-3 Rijksdag ook hierover nog voor Zaterdag stemmen, zoodat de politieke toestand tegen het einde der week volkomen opgehelderd zal zijn. De onafhankelijke democraten, dit zijn de democraten die zich niet met de oprichting van de Duitsche Stadspartij konden ver eenigen. hebben te Kassei een druk be zochte bijeenkomst gehouden. Na de uit voerige inleiding van prof. Quide werd be sloten lot het oprichten van de radicale democratische partij Prof. Quide heeft het voorzitterschap van de nieuwe partij aan vaard Dingeldey is thans officieel tol voorzitter der Duitsche Volkspartij gekozen Dr. Dingeldey is afkomstig uit Darmstadt en slechts 44 jaar oud. In den rijksdag waar van hij sind? 1928 lid is. is hij tot nu toe niet op den voorgrond getreden. Hij is ge durende lange jaren de eigenlijke leider der Duitsche volkspartij in Hessen geweest. Hij behoorde in later jaren tot de vrienden van dr Stresemann. Dingeldey hield een rede, waarin hij o.a. zeide- „De werkloosheid neemt steeds toe, de hoogovens zijn voor het meerendeel gedoofd, op het platteland wappert de zwarte vlag van den nood. Vertwijfeling bevangt de gemoederen en dientengevolge moedeloosheid, pessismisme, haat en nijd De erkenning van het feit, dat de oorza ken van dezen treurigen toestand voor het meerendeel te vinden zijn in de overwoeke ring van socialistische ideeën in het staats- mechanisme en de breedste lagen der bur gerij, dwingt ons lot de conclusie, dal geen bondgenootschap mogelijk is met de dragers der socialistische ideeën. CurliuF. zette nog een standpunt uileen over de buitenlandsehe politiek. Inlusschen hebben de nalionaal-scciali?- ten bij gemeenteraadsverkiezingen in Bre men en elders weer groote winsten geboekt Te Bremen hebben de burgerlijke partijen zelfs de meerderheid verworven. FRANKRIJK. Tegenspraak van Tarttieu. Tardieu spreekt categorisch alle geruch ten tegen ovw beweerde oneenigheden in den schoot van den Ministerraad over de zaak Oustri «n het beweerde ontslag van alle leden der regeering. RECLAME. Een vel dezer watten bestrijdt mei succes Rheumatiek - Jicht Griep Steken in de Zij en Hoest Doozen van 45 ct. eo 75 et i bQ Apotb. cn Droc. 3334 ENGELAND. Het mijnconflict De Ronde-tafel- conferentie. Onmiddellijk gevaar voor een staking in geheel Engeland schijnt thans niet meer te bestaan. Slecht? de mijnwerkers van Schotland hebben na het verbreken van de onderhan delingen met de mijneigenaars hef. werk neergelegd, zooals gemeld, doch onderhande lingen zijn gaande Secretaris Coock heeft gisteren een lang onderhoud gehad met den minister en het bestuur van de federatie heeft van gedach ten gewisseld met verschillende mijnwer kers-parlementsleden. 1 Dp lpden der Brilsch-Tndische conferentie hebben in een plenaire zitting zonder stem ming hun goedkeuring gehecht aan de af scheiding van Burma van Indië. Er werd een sneciale oommissie benoemd om d« maatregelen tot afscheiding te bestudeeren. o OOSTENRIJK. Het nieuwe kabinet. Naar verluidt, is reeds een principieêlê overeenstemming: bereikt inzake de vorming van het nieuwe kabinet. Bondskanselier: Dr. Ender; vice-kanselièr cn Binnenlandsche Zaken: Schober; han del: Hein; ondorwijs: Czermak: landbouw Thaler; oorlog Vaugoin; financ.Winkler. De portefeuille van .Justitie zal waar* sehijnlijk aan een Groot-Duitscher worden toevertrouwd. Als minister van Buitenlandsehe Zaken wordt Seipel genoemd en voor Sociale voor zorg de Christelijk-sociaal Drexel. n TS JECHO-SLOW AKI.IE. Volkstelling cn minderheden. In Tsjeeho-Slowakije is de tweede volks telling begonnen. De uitslag dier telling i* voor de minderheden van groot, belang aangezien de minderheidsrechten volgens het vredesverdrag slechts daar moeten wor den toegepast, waar tenminste 20 pCt. van do bevolking tot de minderheden kan wor den gerekend. De „Prager Magyar Hirlap" maakt reeds melding van een aantal maatregelen, welke bedoeld schijnen, om 't mindeTheden-oijfer te drukken, en de Hongaarsche afgevaar digden in het Tsjechische parlement heb ben een klacht ingediend bij den Volken* bond, waarin er op gewezen wordt dat de Tsjecho-Slowaaksche volkst-ellingswet de minderheidsrechten van het verdrag van Saint-GeTmain niet respecteert. In Slowakije werden de plakaten, die ten doel hadden de Hongaren in te lichten om trent de wijze, waarop zij de vragen dcT volkstellingscommissarissen moesten beant woorden. geconfiskeerd. Er heerscht des wege groote opwinding onder de Hongaar sche bevolking in Tsjcclio-Slowakije. o VEREENIGDE STATEN. Het congres bijeen Voorstel tot een welvaartsleening. Gisteren is het congres bijeengekomen. Hedenmiddag verwacht men de jaarlijksche boodschap van Hoover Dc Minister van Arbeid Davis die zijn functie van Senator zou aanvaarden, kon niet in de bijeenkomst aanwezig zijn, daar de Senaatscommissie, die zich bezig houdt met het onderzoek naar de uitgaven voor de verkiezingen, hem gisteren plotseling verzocht heeft niet aan de zitting van den Senaat deel te nemen, totdat zij met dit onderzoek wat betreft de voor zijn verkie zing uitgeschreven bedragen gereed is. De Republikeinsche afgevaardigde Au* drew, uit Massachusetts, zal een volks stemming vragen nopens de intrekking van het achttiende artikel der drankwet. Een commissie uit de burgerij te New- York waartoe tal van bekende bankiers en financiers behooren, heeft aan de regee ring het voorstel gedaan, ter bestrijding van de werkloosheid een „welvaartsleeni.^' uit te geven tot een bedrag van 1 milliard dollars, uit de opbrengst waarvan verschil lende groote openbare werken bekostied zullen worden. Dit voorstel moet in con greskringen een gunstig onthaal hebben ge vonden. De aftredende minister van arbeid lifceft in zijn laatste rapport als minister aange drongen op een volledig verbod voor de immigratie voor alle personen, die in de Yereenigde Staten hun kost wirien ver dienen. RECLAME. 2-1

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 2