71sïe Jaartran? DINSDAG 2 DECEMBER 1930 No. 21691 OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Het Voornaamste Nieuws van heden. BINNENLAND. DE VERDEDIGING LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts per regel toot advertentiên uit Leiden en plaatsen waar agentschappen Tan ons Blad gevestigd rijn. Voor alle andere aJverlentiêD 35 Cts. per regel. Kleine AdTertentiên uitsluitend bil vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden Tan 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueels opzending Tan brieren 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post f. 2.35 4" portokoeten. ƒ0.18 u 0.18 Oil nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan: a. Gtbrs. C. J. en P. van der Loo en rechtverkrijgenden tot het oprichten van een wasehinrichting op het perceel Haarlemmer weg 32, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie K. No. 3699; b. de N.V. De Leidsche Katornmjat ch'ppij voorheen de Keyder en en Co en rechtverkrijgenden tot het op richten van een weverij in het perceel Looierstraat No. 1, kadastraal bekend Ge meente Leiden. Sectie A, No. 1297 en Sectie C. Nis 1S65 en 1605. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRI.TEN. Secretaris. Leiden, 2 December 1930. BEROEPEN. De kerkeraad der Geref. Kerk alhier heeft een beroep uitgebracht op ds. W. A. Wier- singa te Weesp ter voorziening in de vaca ture ds. H. J. Kouwenhoven. ADRES AAN B. EN W. Aan Burgemeester en Wethouders dezer Gemeente is onderstaand adres verzonden: Ondergeteekenden J. Slegtenhorst en M. Vallentgoed, respectievelijk Voorzitter en Secretaris van het Nederl. Werkl. Verbond Patrimonium" afd. Leiden; ten deze domi cilie kiezend ten huize van den Secretaris, Korte Raamsteeg 2, wenden zich tot Uw Geacht College om niet in te gaan op het verzoek van de N.V. Nederl. Theater Expl. Mij gevestigd te Leiden om ook op Zondag middag bioscoopvoorstellingen en concerten te mogen houden. Adressanten verzoeken Uw College de Zondagswet zoo te hand haven, dat er Zondagsrust en heiliging is. Het bestuur voornoemd, w.g. J. SLEGTENHORST. Voorz. w.g. M. VALLENTGOED. Secret. PROF. DR. H. T. DE GRAAF t. Na een betrekkelijk korte ongesteldheid is hedenmorgen in den ouderdom van 55 jaar overleden prof. dr. iï. F. de Graaf, hoog leeraar aan de Leidsche Universiteit. DE HAARLEMSCHE BANK- VEREENIGING. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging. NV. Meelfabriek ..De Rijn" v.h. Firma Wed T J Bols. Utrechlsche Jaagpad 2, Lpiden Uittredende Directeuren J Bots, Leiden en H S. M Bots. Leiden. Uittredende Procuratiehouder H. K Egberts. Oegstgeest. Nieuwe Directeur; F. Thie, Rotterdam. Opheffing. Naamlooze Vennootschap Ravenbergen's Bloembollenkweekerij en Bloemenhandel. Korte Brouwerstraat 1, Rijnsburg. AANBESTEDINGEN. Door den directeur van Gemeentewerken werd hedenmorgen namens B. en W. op het bureau van gemeentewerken aanbesteed be- j stek no 30: Het uitvoeren van slootdem- i pingen, rioleerings- en bestratingswerken op 1 terreinen aan en nabij de Medusa- en de Marnixstraat, in 2 perceelen. Ingeschreven was als volgt: Th de Winter en C. J. van Weeren. Lei den perc 1 f 14.100, perc. 2 ff. 13.500; J. H Sanders, Delft, perc. 1 f. 13.225, perc. 2 f. 9350, massa f. 22575; G A. Koning, Voor schoten, perc. 1 f. 11.878, perc. 2 f. 10.700; M Timmer JrLeiden, perc. 1 f. 12.224, perc. 2 f. 10.289, massa f. 22.499; Fa. A. J. de Later en Ph Meyers. Leiden en Oegst geest. perc. 1 f. 13150, perc. 2 f. 11.750; D. Esser. Delft, massa f. 22.197; J Warnaar en W. Hoogstraaten, Leiden, perc. 1 f. 13.120. perc. 2 f 11.325; H Bakxer en M Stepn- kist Haarlem, perc. 1 f. 14 390. perc. 2 f. 11.584; L. P. v. d. Geer en A Th. Stuif zand, perc. 1 f. 12.222, perc. 2 f 10 333. Voorts weixf door den architect M. G. van Straten in hotel „Bellevue" aanbesteed het bouwen van drie landhuizen op een terrein aan den Rijnsburgerweg. Er was als volgt ingeschreven: Jansen en Moens, Haarlem f. 69.500; M. Kool. Warmond f. 69.000; fa. yan Duyn en Vink, Noordwijk-aan-Zee f. 63.333; W. Hennepman, Leiderdorp f. 46.666. Wijlen prol. De Graai. Prof dr. Hendrik Tjakko de Graaf werd geboren te Kollum 26 Juni 1875. Hij be zocht te Groningen het gymnasium en stu deerde van 18941899 aan de universiteit aldaar in de theologie, waarna hij te Ber lijn zijn studie voortzette. In November 1900 werd hij predikant, achtereenvolgens te Marum, aan de Rijkswerkinrichtingen te Veenhuizen. Sneek en Zutphen In 1902 promoveerde hij tot doctor in de theologie op een proefschrift over: De Joodsche wet geleerden in Tibenes tot 500 na Christus. Daarna wijdde hij zich onder leiding van prof. Heymans aan de wijsgeerige studie, deed .in 1908 doctoraal examen in de wijs begeerte en promoveerde in 1914 tot doctor in de wijsbegeerte op een proefschrift, ge titeld. „Over temperament en karakter", ge volgd door: Een onderzoek naar het karak ter van landloopers en bedelaars. Ook schreef hij op'dit gebied een 9tudie over: Geloof en misdaad. Behalve artikelen in het Nieuw Theologisch Tijdschrift over ethische en godsdienstwijsgeerige onderwerpen gaf hij o.m. uit: De geest van het Imperialisme (1916); Om het hoogste goed (1918); Onj het eeuwig goed (1923); Karl Marx en het Marxisme (1925); Levensrichting (1925), In 1924 werd hij bijzonder hoogleeraar in de theologie vanwege het Haagsch Genoot schap tot verdediging van de Christelijke j godsdienst, welk ambt hij aanvaarde met een oratie over. Godsdienst en zedelijkheid. In 1926 werd hij benoemd tot hoogleeraar aan de Leidsche universiteit om onderwijs te geven in de encyclopaedie der godge leerdheid. de wijsbegeerte van den gods dienst en de zedekunde Hij aanvaardde dit ambt den 22sten September 1926 met een rede, getiteld: „Meening en Waarheid". Nadien zijn nog verschillende werken van zijn hand verschenen. Prof De Graaf was een ethicus en 'gods dienst-wijsgeer. wiens methode was de ver gelijkende psychologie. Zijn ideaal was dat van Christelijk humanisme, beter misschien nog. een humanistisch christendom. Zijn cultureele en Kerkelijke hoop was gericht op wat hij noemde het Vrij-Catholicisme. Zijn tendenzen accentueerden in scherpe tegenstelling met de theologie van de Zwit sers Barth c.s. en ook in afwijking van Ru- dolff Olto. Hij was een man van groote kennis en enorme belezenheid, vervuld van heiligen ernst en onbaatzuchtige toewijding. Zoo verwierf hij zich een vooraanstaande plaats in de vrijzinnig-godsdienstige en vooral in de academisch geschoolde we reld. waarin hij een onbeperkt vertrouwen en groote waardeering genoot. Daarvan was de koninklijke erkenning door zijn benoe ming tot hoogleeraar aan onze Alma Mater he( tastbaar en zichtbaar bewijs. Want ten tijde van zijn benoeming heeft men algemeen in ons land daarin terecht, gezien meer dan verdiende eer, maar recht vaardigheid beleden jegens een niet ronbe- langrijk deel van godsdienstig Nederland. Zijn nagedachtenis zal bij talloos velen in den lande in hooge cere bewaard blijven. De teraardebestelling: van het stoffelijk overschot is vastgesteld op Vrijdag a.s. 's-middags te 1 uur op de begraafplaats nabij het Groene Kerkje te Oegstgeest. In verhand met dit sterfgeval hangt de vlag van de clubgebouwen van L. S. C., V.V.S.L., Sanctus Augustinus en de Unitas halfstok en is de gebruikelijke rouw aan genomen. De zaken worden door de Twentsche Bank overgenomen. Zooals reeds eerder bekend is geworden, zullen met ingang van 1 Januari a.s. de zaken, tot dusverre gedreven door de Haar lemsche Bankvereeniging N.V., worden overgenomen en voortgezet door De Twent- sche Bank N.V., gevestigd te Amsterdam. De kantoren der Haarlemsche Bankver eeniging N.V. zullen voortaan tezamen met de 3 kantoren van de Bank van Wisselink N.V., gevestigd te Alkmaar, en de 5 kan toren van. de Lissesche Bankvereeniging N.V., gevestigd te Lisse. welke beide instel lingen eveneens per 1 Januari a.s. door De Twentsche Bank N.V worden overgenomen, organiek behooren tot het Westelijk Rayon van De Twentsche Bank N.V., van welk Rayon Haarlem de hoofdzetel zal zijn. Met uitzondering van den heer Jhr. F. Teding van Berkhout, die in andere kwali teit aan De Twentsche Bank N.V. zal ver bonden worden, zullen de directie en het geheele personeel der Haarlemsche Bank vereeniging N.V. overgaan in dienst van De Twentsche Bank N.V. De heeren N. Lovenkamp, jhr. F. Teding van Berkhout Jr. en J. A. van Daal en, zul len met den heer P. Visser, tot dusverre directeur van de Bank van Wisselink N.V., en de heeren H. Ph. Sobels en mr. D. U. Stikker,"tot dusverre directeuren der Lisse sche Bankvereeniging N V, het Rayonbe- stuur van het Westelijk Rayon vormen, dat onder het Voorzitterschap zal staan van den heer N. Levenkamp met den persoonlijken titel van directeur van het Westelijk Rayon \Tan De Twentsche Bank N.V. De directie hier ter stede zal met ingang van genoemden datum gevoerd worden door de heeren G. R. D. Crommelin en mr. D U. Stikker. UITSTEL CONCERT „SEMPRE CRESCENDO". Wegens corpsrouw gaat het concert, dat „Sempre Crescendo" hedenavond zou geven niet door. Het is uitgesteld tot Dinsdag 16 dezer. STICHTING: HET NEDERL. HISTORISCH NATUURWETEN SCHAPPELIJK MUSEUM. Dr. C. A. Crommelin, secretaris-penning meester van bovengenoemde stichting al hier deelt ons 't volgende mede betreffende den tegenwoordigen stand van zaken (mede naar aanleiding van het op de bestuursver gadering van 19 November 1.1. behandelde): Beschikbaar voor inrichtingskosten is thans een bedrag van pl.m. f. 6500, terwijl het noodig geoordeelde bedrag f. 8500 be draagt. Deze f. 6500 zijn voldoende om een aanvang met de inrichting te maken en om deze, met de noodige bezuinigingn, zij het dan ook voorloopig, te voltooien. Aanvulling van de ontbrekende f. 2000 blijft echter drin gend noodig. Voor exploitatiekosten staat op de Rijks- begrooting voor 1931 een jaarlijksch sub sidie van f. 2800 uitgetrokken, zoodat deze kosten nu en in dp toekomst gedekt zijn en hiermede het tot stand komen van het museum binnen betrekkelijk korten tijd ver zekerd is. De Regeering heeft de bovenverdieping van het voormalige Boerhaave-laboratorium aan den Stationsweg te Leiden ter beschik king van de Stichting gesteld tegen een huurprijs van f 550 's jaars (te bestrijden uit de exploitatiekosten). Het verfwerk in dit gebouw komt ten laste van den Rijks gebouwendienst en zal dezer dagen aan vangen. Er zijn plannen en teekeningen gemaakt voor de benoodigde kasten en vitrines, zoo dat deze binnenkort besteld kunnen worden De directeuren der laboratoria voor anor ganische scheikunde, organische schei kunde, pharmacie, dierkunde, histologie, anatomie en natuurkunde en de directeur der Sterrewacht, hebben alle oude instru menten, praeparaten, enz., die zij onder hun berusting hebben, toegezegd. Al deze verzamelingen zullen in bruikleen aan de Stichting worden gegeven, behoudens goed keuring der Regeering. Het bestuur stelt zich voor, dat de ope ning van het museum omstreeks Mei 1931 kan worden tegemoet gezien. WERKLIEDENVEREENIGING „NUT EN GENOEGEN". He! 64ste jaarfeest. Onder groote belangstelling heeft de Werklieden-vereeniging ..Nut en Genoegen" gisteravond in „Concordia" haar 64ste jaar feest gevierd. De voorzitter, de heer G. Knot. ter, opende den avond met een woord van welkom, waarna met de afwerking van het gevarieerde programma een aanvang werd gemaakt. Het humoristische duo Helleman en Laman trad in een uitvoerig repertoire van voordrachten en kluchten op. terwijl de Jazzband „Aufgepast' voor de entre- acte muziek zorg droeg. Beide gezelschap pen oogstten veel bijval. Gelijk elk jaar vond de tombola hij de aanwezigen gretigen aftrek. Een gezellig samenzijn besloot den welgeslaagden feestavond. VEREEN. VOOR CHR. M.U.L.O. De afdeeling Leiden en Omstreken van de Vereeniging voor Chr. Mulo vergaderde Zaterdagmiddag in een der zalen van den Burcht. Te 2 1/2 uur opende de Voorzitter de heer Aldershoff, de vergadering met ge bed en Schriftlezing. Hij heette de verga derden welkom en feliciteerde de heeren v-. Weeren en Huising met hun benoeming naar elders. In de plaats van den heer Hoedemaker. die als Secratari9 aftrad, werd benoemd de heer Cr. H. Schaap Jzn. uit Alphen a. d. Rijn. Voorzitter en Secretaris werden aangewezen als afgevaardigden naar de op 13 December a.s. te houden ver gadering met het Hoofdbestuur. Vervolgens werden behandeld de agenda's van Voor vergadering en Jaarvergadering. De afdee ling sprak zic'h uit voor behoud van de ver taling in de vreemde taal op het Mulo examen. In verband met den personeelnood achtte de Afdeeling het gewenscht. dat de bijakten, zoowel bij het gewoon L.O., als bij het U.L.O. hooger beloond worden, terwijl de wenschelijkheid werd uitgesproken, dat onderwijzers, die niet geheel voldoen aan de eischen voor de Mulomarge een marge van f 200 zullen ontvangen. Te ongeveer 6 uur sloot de voorzitter de vergadering, nadat de heer van Weeren met dankgebed had ge ëindigd. BESTRITDING VAN ONOIRBARE PRACTITKEN IN DEN NAAIMACHINEHANDEL. Wij vestigen gaarne de aandacht van onze abonné's er op dat hedenavond om 7 uur in hel Gebouw van den Gemeente lijken Dienst voor Sociale Zaken (Arbeids beurs), Levendaal hoek Garenmarkt, de tweede (en misschien de laatste) zitting wordt gehouden, ten einde het publiek nog maals in de gelegenheid te stellen inlichtin gen omtrent de reeds eerder in dit blad ge signaleerde laakbare praktijken in het afbe talingssysteem van den naaimachinehandel te verstrekken. Het is wenschelijk zoo mogelijk afbeta lingsboekjes en verdere bescheiden mede te brengen. Bezoekers zullen afzonderlijk worden ont vangen en met de belangen van gedupeer den zal in alle opzichten rekening worden gehouden. Wij hebben goeden grond om aan te nemen dat men er in zal slagen de bekende praktijken over het geheele land den kop in te drukken en de slachtoffers, die zich aanmelden, voldoende te beschermen. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraaj examen ge neeskunde de heeren R- Brinkman (Leiden), Ch. Beek (Den Haag) en L. A. Folmer (Rijs wijk Z.H.) De Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid brengt ter algemeene kennis, dat onze stadgenooten, de heeren J. Bollin en J. N Vreeburg bevoegd zijn tot de uitoefe ning der volledige tandprothese en bevoegd zijn den titel „tandheelkundige" te voeren. Bij K. B. zijn met ingang van 17 December a.s. benoemd tot reserve eerste- luitenant bij hun tegenwoordig korps de reserve-tweede luitenants mr. J. H. P. ter Spill. C. van der Weijden, J. F. Casell, F N. Maas, S. H Krabshuis, J. Hulsbos. T. M. B. de Vries. J Hamstra en A J. M. Tiggelman, allen van het 4de R I. en P. de Boer, H A. van Gelder, F. G de Wilde, K H. Labohm en C. M. Seret van het 6de R. V. A. alhier. De wis- en natuurkundige leeskamer Bosscha alhier ontving dezer dagen als ge schenk van prof. dr. J C. Kluyver de som van f. 600. welk bedrag was overgebleven van het huldeblijk hem aangeboden bij zijn afscheid van de Leidsche Universiteit. Een heer, die eenigszins onder den invloed van sterken drank verkeerde, heeft bij de politie aangifte gedaan, dat hij in een café een portefeuille, inhoudende ruim f. 100 is kwijtgeraakt. Ten nadeele van K. en J. O. zijn rij wielen ontvreemd, welke de eigenaars on beheerd hadden laten staan, respectievelijk op de Lange Mare en in ..Den BurchtIn verband met den laatsten diefstal heeft de politie een zekeren M. E. aangehouden. BINNENLAND. De Leidsche hoogleeraar, prof. dr. H. T. de Guiai is overleden (Stadsnieuws, le Bi.) De kosten der verdediging van Cnrapao (Binnenland, le Blad). Ben uiteenzetting der Vara over het zen- der-vraagstnk (Binnenland, le Blad). Een iamiliedrama te Groningen; bejaard echtpaar dood in de woning gevonden (Gemengd, 2e Blad). De Brnsselsche auto-tentoonstelling (Sport 3e Blad).' BUITENLAND. De voorbereidende ontwapenings-conie- rentie (Buitenl., le Blad). In Dnitschland is de noodverordening aigekondigd (Buitenl., le Blad). Rondom het Rnssische industrie-proces (Buitenland, le Blad). VAN CURACAO. De minister acht de kosten niet te hoog. Geen strafvervolging tegen ir. Frnytier. Aan de Memorie van Antwoord op het voorloopig verslag omtrent de begrooting voor Koloniën is het volgende ontleend: De meening van sommige leden, dat in den economischen toestand van Curacao een teruggang is ingetreden, vindt geen steun in de rede van den gouverneur, ge houden ter gelegenheid van de opening van het nieuwe zittingjaar van den Kolonialen Raad. De vraag of een regeling dient te worden getroffen, opdat de definitieve vast stelling der Curagaosche begrooting, even als zulks ten aanzien van de Indische be grooting het geval is, niet zonder mede werking van de Staten-Generaal kan ge schieden, zou aan de orde kunnen komen bij de a.9. herziening van het Curacaosche regeeringsamendement. Een voorontwerp voor die herziening, zoomede voor de her ziening van het Surinaamsche regeerings- reglement is gereed. De minister kan niet toegeven dat de nieuwe gouverneur te veel werk maakt van militaire toerustingen. De kosten van de verschillende militaire maat regelen, na de overrompeling van het Wa terfort genomen, zooals de uitzending van oorlogsschepen, van troepen enz., hebben in 1929 in totaal bedragen f. 1.320.790 en zijn voor het loopend jaar te begrooten op f 2 millioen. Hierin zijn de normale kosten van de uitgezonden troepen en schepen be grepen. Hierbij wordt mede melding ge maakt van het op een suppletoire begroo ting van het achtste hoofdstuk voor het loo pend jaar aangevraagd bedrag van f.520.000, als eerste termijn voor den aan bouw van een flottielje-vaartuig voor de be scherming van Curacao. Volledigheidshalve brengt de minister onder de aandacht, dat de tot dusver getroffen militaire maatrege- ljen niet alle een definitief karakter dragen. De vraag, of de politie, nu er in Curacao een militaire bezetting aanwezig is. haar militair karakter dient te behouden, vormt nog een onderwerp van overleg tusschen den Gouverneur en den minister. Het feit, dat de afwikkeling der gevolgen van de Curacaoschen overval voor den gouverneur en de daarbij betrokken officie ren een verschillend verloop heeft gehad, houdt verband met de omstandigheid, dat de houding van die officieren naar andere wettelijke bepalingen moest worden beoor deeld dan die van den gouverneur, terwijl voor kapitein Borren, als militair comman dant, weer andere weisvoorschriften zich deden gelden dan voor de overige officie ren. Voor het doen instellen van een straf vervolging tegen den oud-gouverneur Frny tier acht de regeering geen termen aan wezig.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1