WAARSCHUWING! BUITENLAND. AGENDA. PHILIPS SERVICE. STAATSLOTERIJ. DE NOOD IN DEN LAND- EN TUINBOUW. in den regel niet in aanmerking komen. En indien de verlaging van de spoorweg tarieven niet algemeen is, d.w.z. dat iedere exporteur, klein of groot, er van kan pro fiteered heeft zij toch geen invloed op de markt. Het verschil zit trouwens niet in die spe ciale contracten. De spoorwegen hebben zich in de boven aangehaalde speciaaltarre- ven duidelijk op het standpunt gesteld, dat zij het buitenlandsch product goedkooper vervoeren dan het Nederlandsche, onafhan kelijk van de hoeveelheid. En daarenboven zijn er nog eenige groots importeurs, die een bijzonder contract heb ben afgesloten en op de goedkoope spe- ciaaltarieven nog een korting hebben ver kregen. Aan het slot hunner uiteenzetting hebben 3e heeren Valstar en Niemöller nogmaals de noodzaak van verlaging bepleit. Men moet er toe overgaan, willen niet steeds meer afzetgebieden, ook in ons eigen land, voor de Nederlandsche producten verloren gaan. DE ALGEMEENE TOESTAND. De ontwapening Politieke bezoeken Duitschland en Polen. De voorbereidende ontwapeningscommis sie van den Volkenbond heeft besloten tot Instelling van een permanente commissie voor de ontwapening. Deze commissie zal tot taak hebben na het in werking treden van het op de ont wapeningsconferentie te sluiten ontwane- ningswerdrag de bewapening van alle lan den te controleeren. De Engelsche gedelegeerde Lord Robert Cecil heeft tijdens de debatten er op gewe zen, dat de instelling van deze permanente commissie van zeer groot© beteekenis ts, omdat daarmede een orgaan geschapen is, dat officieel de bewapening van alle staten za! controleeren. Verder heeft de voorbereidende ontwape ningscommissie echter besloten dat iedere staat het recht zal hebben zich ontslagen te achten van de te sluiten internationale ontwapeningsovereenkomst, wanneer zijn veiligheid bedreigd wordt. Dit maakt het be reikte groolendeels weer illusoir! De Duitsche delegatie heeft zich bij de gehouden stemmingen van stemming ont houden. De Turksche minister van Buitenlandsch© Zaken bezoekt thans Rome. Nadien komt Parijs aan de beurt. Naar t© Parijs verluidt over de Russisch- [laliaansche besprekingen t© Milaan, tus- schen Grandi en Litwinof, zou in het bij zonder over een vijfjarig crediet van Italië aan Rusland gesproken zijn. Rusland zou dit crediet vooral gebruiken voor de bestelling van handelsschepen, die in Italië gebouwd worden. Ook duikbooten zouden echter aan Kustland worden geleverd. Het crediet zou door graanleveringen gedekt worden. Naar het blad „Tempo" meldt, i9 de ver trouwensman der Duitsche Katholieke Partij in Opper Silezië, die te Hohenberken tijdens de verkiezingscampagne door Polen ernstig mishandeld was. Dinsdagavond aan zijn be komen verwondingen overleden. Uit Warschau wordt verder gemeld, dat, naar verluidt, Zaleski, klaarblijkelijk in verband met de gebeurtenissen in Opper- Silezië, Calonder, den voorzitter van de ge mengde commissie, tot een bezoek aan Warschau uitgenoodigd heeft. In den Duitschen Rijksdag is een natio- naal-socialistisch voorstel binnengekomen, waarin de Rijksregeering verzocht wordt, dadelijk de vereisc.hte maatregelen te tref fen om uit het millioenenleger van werke- loozen een vrijwillige grenswacht van man nelijke werkeloozen van ten minste 100.000 man te vormen, om Poolsche overvallen langs de tegenwoordige Duilsch-Poolsche grens af te weren. Het Centrum heeft een interpellatie aan gekondigd In de kabinetszitting bracht minister Cur- tius verslag uit over het ingekomen mate riaal inzake de Poolsche terreur in Opper- Silezië. Volgens de Vossische Zeitung is een verzoek gericht tot den secretaris-generaal van den Volkenbond, om een buitengewone zitting bijeen te roepen van den Volken- bondsraad indien dit op grond van artikel 11 van het pact mogelijk is. De Rijksregeering zal al het officieele materiaal omtrent de gebeurtenissen in Op- per-Silezië en het resultaat van het Duit sche onderzoek, aan den Volkenbondsraad toezenden. o BELGIE. Uit de Kamer. De Kamer heeft met 95 tegen 69 stemmen, en 7 onthoudingen de motie van vertrou wen. ingediend door Vandevyvere (KalhJ en Devèze (lib.) aangenomen. Tegen stemden de socialisten en. Vlaamsch-nationalisten terwijl de Vlaamsch katholieken van Cauwelaerl en Sap, als mede enkele liberalen, zich van stemming onthielden. ENGELAND. Uit het Lagerhuis Het program der Indische conferentie Houdt de Russische gezant gevangenen? Het Lagerhuis heeft gisteravond een conservatieve motie tegen het z.g. dumpen door buitenlandsch, voornamelijk Russisch, graan met 221 tegen 139 stemmen verwor pen. De secretaris van overzeeschen han del zeide, dat van dumpen door Rusland geen sprake was. Rusland had crediet.noo- dig en verkocht daarom zijn graan tegen lager prijzen dan andere landen konden doen of deden De regeering dacht er niet aan dien import door protectionistiscne tarieven te beletten, want zoolang do toe stand in de industrie zoo bleef als hij was, had de bevolking als geheel slechts voor deel bij zoo goedkoop mogelijk ingevoerde eerste levensbehoeften. In eerste lezing werd aangenomen een door den arbeidersafgevaardigde Kelly in gediend wetsontwerp, dat beoogt spiritisten en mediums te vrijwaren voor gerechtelijke vervolging, waaraan zij thans blootstaan op grond van de wet op de hekserij, indien zij in werkelijkheid hun psychische macht uitoefenen. Lord Sankey heeft volgend program van bespreking opgesteld voor de Ronde-tafel conferentie lo. de samenstellende deelen van de fede^ ratie: 2o. de aard van de federale wetge-1 ving en het aantal kamers, waaruit heC wetgevende lichaam moet bestaan; 3o. de bevoegdheid van het wetgevende lichaam; 4o. het aantal leden, behoorende tot het wetgevend lichaam en hun verdeeling over de federale eenheden5o. de methode vol gens welke de vertegenwoordigers van Br.-Indië en van de Indische staten moe ten worden gekozen6o. dp constitutie* het karakter, de macht en de verantwoord delijkheid van het federaal uitvoerend be wind; 7o. de bevoegdheden van de provin ciale wetgevende,lichamen8o. de bevoegd heid en het karakter van de provincial# uitvoerende lichamen; 9o. de bepalingen om medewerking van de minderheden en speciale groepen van belangen te verzeke ren; lOo. de instelling van een opperst ee^ rechtshof en zijn jurisdictie; llo. de verde diging; l2o. de betrekkingen van het fede raal uitvoerend bewind en de provinciale' uitvoerende lichamen tot de Kroon. Ingediend is eën ontwerp om het crediet- fonds voor de verzekering tegen werke loosheid opnieuw met 10 millioen p.sfc. te verhoogen (tot 70 millioen). De „Dailjt Mail" publiceert een sensatio neel bericht omtrent den Russischen ambas-» sadeur te Lónden, Sokolnikof. Naar verluidt, zouden op bevel van 3# Gepeoe vorige week 3 agenten naar Londen zijn gezonden, die opdracht hadden Sokol- nikol naar Rusland te brengen, naar aan leiding van een ontdekking, die de Gepeoe gedaan had door het onderschoppen van brieven en documenten, door Sokolnikof aan Rykof en andere tegenstanders van Stalin gericht. Door vrienden gewaarschuwd betreffende de aankomst, van de agenten, zou Sokol nikof naar Rusland te brengen, naar aan- hem in staat stelden de agenten van Mos kou gevangen te houden in de ambassade. Zij zouden zich daar op het oogenblik oog bevinden en niet in vrijheid gesteld worden, voor de toestand in Rusland is opgehelderd. BULGARIJE. Het proces Poendef. De rechtbank te Sofia heeft vonnis gewe zen in het proces tegen de moordenaars van den journalist Poendef, aanhanger van ge neraal Protogerof. De beide moordenaars zijn veroordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf en tot de betaling van een schadevergoeding aan de familie van hun slachtoffer ten be drage van 150.000 lewa. Daarentegen is Ivan Michailof, de aanstichter van den moord, vrijgesproken evenals de verslagge ver van het blad ..Makedonia" Topukov, die op den uitkijk had gestaan. HEDEN: leger des Heils: Concert Haagseh Trio. 8 uur nam. Nutszaal; 213e verg. Ver. tot Bev. der Bouwkunst. S»pr. de heer H. Martin. 8 uur n.m. Prediker; Openbare vergadering „Kerk en Vrede". Spr. dr. Riemens, 8 uur n.m. Stadszaal (foyer): Kunstkring voor Allen. Paedagogisch concert o. 1. v. W. Andriessen. 7 3/4 uur nam. Volkshuis: Cursus Sterrenkunde. 71/2 uur nam. Oegstgeest (Irene)Propaganda-vergade ring Leidsohe Chr. Besturenbond, 8 uur nam. Vrijdag. Eree8traat 27Leeszaal en Bibliotheek „Reuvens" ledenvergadering 41/* uur n.m. Leidsche Schouwburg: Derde wedstrijd avond „Litteris Sacrum". 8 1/4 uur. Pieter8kerkgrachfc 7. Tentoonstelling Schoonheid in onderwijs en opvoeding. 25 en 710 uur nam Stadszaal: Concert Kolisch-kwartet. 8 uur namiddag. Katwijk a. Zee: Gemeentezaal. Ds. Zandt (Delft). 71/» uur n.m. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken word't van Maandag 24 Nóv. tot en met Zondag 30 Nov. a.s. waargenomen door apotheek M. Boekwijt, Vischmarkt 8, telefoon 552. RECLAME. Op minderwaardige wijze door een concur- reerende firma hier ter slede verspreide sreruchlen, zijn ons aanleiding, Ie berichten, dat wij PHILIPS RADIO EINDHOVEN recht streeks vertegenwoordigen - Koopt geen verenderde demonstratie-toestellen als U voor minder geld een nieuw en heter model kunt bekomen. - Koopt bij 'n vertrouwd adres One devies is: TEVREDEN CLIËNTEN. J. P. V. BERGE HENEGOUWEN ELECTRO RADIO SANITAIR AALMARKT No. 12. VOORDRACHT Prof. Dr. A. S. YAHUDA. De invloed van de Egyptische taal en den Egypti8ohen stijl op de boeken van Mozes. Op uitnoodiging van de Leidsohe vereeni- ging voor wetenschappelijke voordrachten hoeft prof. dr. A. S. Yahuda in het Academie gebouw gesproken over: den invloed van de Egyptische taal en den Egyptisc'hen stijl op de toeken van Mozes. De geleerde werd voorgesteld en ingeleid door dr M. H. A. van der Valk van Hille- gereberg, preidkant te Rotterdam, diie ver leden week een werk uitgaf over helzelde onderwerp. Spr. wees in zijn inleiding op de groote verdienste van prof. Yahuda. zoowel door zijn Arabisch en als door zijn Egyptolo- gischen arbeid. Prof. Yafliuda wees er op. dat reeds zoo long er een Oud-Testamentische wetenschap beslaat in den zin als men er thans over spreekt, de vraag naar het ontstaan, den inhoud en den vorm van Mozes' boeken in het teeken der wetenschappelijke belang stelling heeft gestaan. Afgezien van het ge wicht van het Pentaleuch-probleem zelf, hangt de beantwoording er van geheel en al samen met de vraag naar den oorsprong der overige Oud-Testamentische geschriften. Bij het vijfdeelig boek gaat het eigenlijk over deze gewichtige vragen, of we te doen heb ben met een werk, dat een éénheid vormt, en geschreven is door een en denzelfden man, en dan wel in een nader te bepalen lijd. en in diezelfde rangorde, zooals we de boeken in het eerste deel van den Bijbel vinden, dan wel, of er sprake is van velerlei geschriften, die door verschil lende auteurs in den loop veler eeuwen geschreven zijn en of de schrijvers onder den wisselenden invloed hebben gestaan van de verschillende rctigieuse. staatkun dige en maatschappelijke stroomingen van •hun lijd. Door die üaalsle, zoogenaamde godsddcTistlris-torisChe. speculatieve wijze, waarop dc Pentateuch is onderzocht ge worden. en aan welken arbeid geniale geleerden zich hun leven en studie hebben gewijd, is een meening ontslaan, als een toorl vaststaand dogrtia. dat de jongste ge deelte van Mozes' boeken, bij name Ge nesis en Leviticus, niet vóór den lijd van Ezechiël, derhalve eerst in de 6de eeuw v. Chr. zijn ontstaan, terwijl de oudere gedeelten dan uit de 9de en 8ste eeuw v. Ghr. zouden dagteekenen. De Pentateuch zou dan vele eeuwen later geschreven zijn dan toen Israël uit Egypte loog, en dus vervaardigd in een tijd, toen het builen de invloedsfeer van Egypte stond. Ja zelfs het laatste boek, Deuteronomium, dat uit drukkelijk zich aandient als „de woorden van Mozes". en zoozeer het stempel van dien auteur draagt, zou eerst tusschen 700 en 800 jaren v. Chr door priesters zijn geschreven, terwijl slechts enkele gemat- iigde beoordeelaars nog aannemen, dat de oudste gedeelten van dal boek wel van Mozes kunnen zijn. en dat oök sommige stukken uit de andere boeken wel uit den patriarchal en tijd, of uit Israels Egypti- schen tijd kunnen stammen. Met man en macht hebben de critici de onwetenschappelijke inductieve methode gevolgd, om eerst eigen meening vast le stellen en dan naar den Bijbel te grijpen, en den oorsprong enz. naar de verschil lende boeken conform die opinie vast te stellen. Men heeft echter een groote, alles be- heerschende vraag niet aan de orde ge steld, er zelfs niet aan gedacht haar te be handelen. hoe de Hebreeuwsche taal, en bij name dc taal van de vijf boeken van Mozes is ontstaan, terwijl niemand er aan dacht, dat dc taal der volken, met welke Israël in den loop der lijden op zijn zwerf tochten kennis maakte, invloed op zijn taaleigen moet hebben gehad. Professor Yahuda verwees naar zijn standpunt, gelijk hij dat reeds m het eerste deel van zijn boek: Djc Sprache des Pen tateuch in jhren Beziehungen z-um Aegyp- tischen" had uiteengezet, en merkte op, dat het werk van dr. M. H. A. van der "Valk: „Mozes' boeken in Egyptisch licht", dat hetzelfde onderwerp behandelt, of schoon streng wetenschappelijk, op duide lijke en populaire wijze den invloed op Egypte op den Pentateuch behandelt. Prof. Yahuda was dan tot deze resultaten gekomen: 1. gedurende een reeks' van vele eouwen heeft Israël vrijwillig en onvrijwil lig een zwerversleven moeten leiden, doch niet als een nomadenvolk, zonder cultuur, maar juist als culluurzoekend, cultuur scheppend, en culluurmededeelend volk, toen het met verschillende andere natiën in aanraking kwam; 2. de talen dier volken hebben grooten invloed op Israels taal ge had, zoodat men den loop der zwervens- tochlen van Israël gemakkelijk uit de boe ken des Bijbels naar taal en stijl kan na gaan en men kan spreken van Egyptische, Arameensche. Assy risch-Babylonische. later in de na-Bij'belsohe letterkunde van Perzi sche en zelfs van Griekecbe en Latijnsehe, niet te vergeten van Arabische taal- en stijliinvloeden, waarbij het zoo merkwaardig is, dat juist aan die talen, woorden, spreek wijzen enz. zijn ontleend van volken, die in hun tijd de cultuur der wereld beheersch- ten 3. Nog opvallender is echter de schep pende kracht geweest der Hebreeuwsdhe taal en haar zelfstandigheid ondanks al die invloeden. 4. Daarom moeten in de vijf boeken van Mozes, waarin de geschiedenis dier zwerftochten behandeld wordt van Ur af over Kanaan naar Egypte en terug, die sporen van den invloed der vreemde talen aanwijsbaar zijn. De Assyriologie had sedert tientallen jaren dien invloed aangewezen, wat de aanraking met de volken van het twee stromenland betreft, maar zij is te ver ge gaan om letterlijk bijna alles, wat in den Pentateuch staat, aan die invloeden toe .te schrijven, en totaal geen rekening te hou den met het verbazingwekkende feit. dat Israël tot een volk geworden is in Egypte, en dat de invloed van dat land, te meer, daar Jozef en Mozes er zutke belangrijke posities hebben ingenomen, onmiskenbaar buitengewoon groot moet geweest zijn. Prof. Yahuda herinnert er aan, dat hij in zijn boek dien invloed van Egypte heeR aangewezen, en door het bijbrengen van lal van teksten uit de schatrijke Egyptische litteratuur veler eeuwen het bewijs heeft trachten te leveren, dat zelfs in die ver halen. welke men totaal voor Assyrisch zou houden, duidelijke sporen van dien Egyp- tischen invloed zijn op te merken. Thans ging spr. er toe over om door lal van voorbeelden, die hij in zijn werk ndet genoemd had. dien invloed aan te wijzen, waarbij hij vooral verrassend licht wierp op taf van teksten uit Leviticus en Deute ronomium, Prof. Yahuda vcrduidelijkte dit alles met door hem zelf geteekende platen, waarop Hebreeuwsche en Egyptische woorden en uitdrukkingen naast elkander stonden. Baldadige personen hebben in den af- geloopen nacht een tweetal telefoonleidin gen in de Doelensteeg doorgesneden. De politie stelt een onderzoek in naar de daders. Tengevolge van het ontijdig versprin gen van een wissel is gistermiddag te onge veer' kwart voor vier op de Korevaarstraat een tramwagen uit de rails geloopen. Het duurde bijna een halfuur, voordat personeel van de N. Z. II. den wagen weer in het rechte spoor had gebracht en het ver keer ongehinderd kon plaats vinden. Do politie heeft aangehouden den 42-jarigen zwerver J. W.. die ten nadeele van P. een rijwiel had ontvreemd. W.t die zich zelf bij de politie kwam aanmelden, zeide dc daad te hebben gepleegd teneinde in de gevangenis onderdak te verkrijgen. Ilij zal terzake van landlooperij ter beschikking van de justitie worden gesteld. Ter hoogte van de Jan-Zwanenbrug te Noord wijk, is een automobiel, bestuurd door den heer B. alhier, tengevolge van het te veel naar rechts uitwijken voor een ander motorrijtuig, omgekanteld en in een aldaar aanwezige sloot terecht gekomen Met be hulp van een kraanwagen is de auto weer op den weg gebracht Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Gisteren stonden 1235 werkzoekenden bij de Arbeidsbeurs ingeschreven tegen 586 op 26 November 1929. (Niet Officieel). 455c STAATSLOTERIJ. Trekking van Donderdag 27 Nov. 1930. Ie Klasse. 4e Lijst. Hooge Prijzen. 3806 1000. 14966 200. Prijzen van I 20. SS 363 581 768 8SS 977 992 1069 1180 1198 1499 1831 1947 2014 2165 2279 2722 3367 3433 3673 4059 4109 4 482 5010 5570 6169 6448 6473 6532 7257 7406 7421 7643 7758 8313 8484 8570 8789 8792 S935 9128 9257 9281 9644 9810 10096 10230 IU25S 10328 IG606 10834 11953 12042 12574 I2S9S 13061 14153 14421 14434 14488 14554 14767 I4SS3 15034 15412 15955 16159 16278 16315 16605 I7O10 17059 17130 17300 17566 17626 17667 17689 17785 17795 18229 I8322 18357 18396 18452 18736 18890 18901 18917 19660 19694 19709 19823 20124 20185 20305 20589 20614. Verlaging der spoorwegtarieven noodzakelijk. In het buitenland aanzienlijk lagere tarieven Dc noodzaak van de verlaging der spoor wegtarieven voor het vervoer van land en tuinbouwproducten is in den laatsfcen tijd herhaaldelijk bepleit, niet het minst door dc commissie-Lovink. Thans heeft het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen in Nederland een persconferentie belegd om van dit voor den landbouw zoo gewien- tige vraagstuk nog eens een uiteenzetting te geven De voorzitter, de heer Valstar, betoogd# dat de toestand momenteel zóó is, dat ieder uitstel van \;erlaging in hooge mate nadeclig is voor den algemeenen toestand Vooral in Noord-Holland en in dc speciale groente-districten van Zuid-Holland, is de nood werkelijk zeer hoog geklommen, en indien er niet anders eeholpen wordt zal men gaan tornen aan de toch al lage Ico nen. Reed? is in verschillende plaatsen het arbeidscontract opgezegd. Gemakkelijk zullen de spoorwegen niet tot verlaging overgaan omdat men weet dat de tuinbouw geheel op het spoorwegverkeer en nog wel op ijlvervoer, is aangewezen. Vervoer te water duurt te lang on per vracht-auto kan niet genoeg worden ver voerd. Ook zijn de wegen te slecht. Na den heer Valstar heeft do secretaris, de heer mr. L. Niemöller. uiteengezet, dat de spoorwegtarieven, èri in verhouding tot de waarde der tuinbouwproducten, èn in vergelijking met de tarieven in het buiten land, èn in vergelijking met de tarieven der Ned. Spoorwegen, voor buitenlandsche producten abnormaal hoog zijn. Met voor beelden en cijfers heeft hij dit toegelicht. De gemiddelde veilingswaarde van witte kool bijvoorbeeld, een zeer belangrijk arti kel, waarvan jaarlijks 50 60 millioen K.G. worden vervoerd, evenals gedurende den winter 1929/1930 f. 125 per wagon van 10.000 K.G. Het vervoer van Broek op Langendiik naar Oldenzaal of Venlo (grens) (afstand 205 K.M.) kost f. 60, d.ï. ongeveer 50 pCt. van de waarde. Lagere spoorvrachten zullen op den afzet van tuinbouwproducten een gunstigen in vloed uitoefenen, hetgeen gebleken is bij de vrachtverlaging voor vroege aardappelen in dit jaar. Op 1 Juli trad de verlaging van 30 pet. in werking en denzelfden dag ging de prijs van vroege aardappelen op de veilingen be langrijk in de hoogte. Mr. Niemöller deelde mede dat in Duitsch land licht bederfelijke producten daar te lande als ijlgoed worden vervoerd tegen vrachtgoedprijs De Nederlandsche vracht prijs is bijna 80 pet. hoogcr. dan dc Duit sche. De cijfers wijzen dit uit! Het gevolg is o.m. dat de markten van Nederlandsch- Limburg met belangrijke hoeveelheden kool uit Holstein worden overstroomd, ter wijl voor dit Nederlandsch product geen af zet te vinden is. Ook in Italië, onze groote concurrent, is de vrachtprijs veel lager. Waarvoor men daar f. 29 betaalt, wordt in ons land f. 66.50 geëischt! In België is een afzonderlijk vrachtgoederentarief v. bloem kool; waarvoor met ons land een verschil van 43 pet. bestaat. Nu zegt men wel, dat men de Neder landsche tarieven eens moet vergelijken met die van Polen, Zwitserland of Tsjecho- Siowakije. Deze zijn nog hooger dan de Nederlandsche. Maar het groote verschil zit hierin, dat deze landen geen exportlanden van groenten zijn. Ten slotti? hebben de heeren Valstar en Niemöller betoogd dat voor de buitenland sche producten bij de Ned. Spoorwegen minder betaald moet worden dan voor de Nederlandsche. Volgens speciaal tarief kost het vervoer van een wagon van 5000 K.G. overzeesche druiven als vrachtgoed van Rotterdam naar Maastricht f. 37.50. Hetzelfde vervoer van Westlandsche druiven van Rotterdam naar Maastricht kost f. 56.50. Voor het vervoer van het Nederlandsche product moet dus in Nederland ruim 50 pet. meer vracht worden betaald dan vóór het vervoer van het bui tenlandsche artikel. In de Zuid-Limburgsche hotels zijn dien tengevolge bijna nooit Nederlandsche drui ven te verkrijgen. Indien het van overzee aangevoerde fruit voor export is bestemd, dan is het verschil in vracht voor het Nederlandsche en voor het buitenlandsch product nog grooter. Volgens speciaal-tarief 7 immers worden goederen van allerlei aard (dus ook drui ven) als vrachtgoed naar Zwitserland ver voerd van Rotterdam naar Venlo (grens) per wagon van 5000 K.G. voor den prijs van f. 28. terwijl voor Nederlandsche druiven over hetzelfde traject f. 48 betaald, dat is ruim 71 pet. meer Ook het vervoer als ijlgoed is voor bui tenlandsche producten veel goedkooper; er is soms een verschil van 22 pet. Gevraagd naar de motieven, welke de Spoorwegen ten grondslag hebben gelegd aan deze tarievenpolitiek, merkt de heer Valstar op, dat hier natuurlijk een groot Rolterdamsch en Amsterdamsch belang achter zit. Want door deze gunslige spoor wegtarieven is het scheepvaartverkeer toe genomen. Op een vraag of het juist was dat buiten landsche importeurs met de spoorwegen speciale contracten hadden afgesloten, waarbij een bepaald aantal wagonladingen werd gegarandeerd en waarbij de spoorwe gen dan reductie gaven, werd bevestigend geantwoord. De spoorwegen stellen zich echter op het standpunt, dat zij slechts con tracten afsluiten met dc eigenlijke verzen ders der goederen. Als zoodanig kon het Centraal Bureau niet aangemerkt worden, terwijl de indivi- dueele exporteurs voor speciale contracten DUITSCHLAND. Het ontslag Bredt Economische beslissingen. De beslissing in de zaak-Bredt is uitge steld tot volgende week. wanneer de demis sionaire minister te Berlijn zai zijn terug gekeerd. Deze is n.l thans ongesteld. De Raad van Beheer der Rijksspoörwe- gen achtte een algemeene tariefverlaging niet mogelijk in verband met de geringere inkomsteD en de hoogere uitgaven voor het aanschaffen van nieuw materiaal, zooals rails en wagons, dat met hot oog op de veiligheid beslist noodzakelijk was. Het verlagen van sommige tarieven, door het vaststellen van uitzonderingstarieven voor sommige industrieën, is reeds geschied voor zoover de financieele toestand het toelaat. Met ingang van Maandag a.s. zullen dc loonen bij dc Rijnschecpvaart met 7 pCt. worden verlaagd. De nieuwe loonregeling kan niet worden opgezegd vóór 1 Maart 1931 en geldt tot 31 Maart 1931. o GRIEKENLAND. Nieuwe arrestaties. In verband met liet jongste complot van Pangalos zijn 40 officieren uit het garni zoen van Athene naar straf garni zoenen in de provincie overgeplaatst. ZUID-SLA VIE. Oud-premier Woekitsjewitsj. f Te Belgrado is in den ouderdom van 69 jaar overleden de oud-premier Woekitsje witsj. Sinds het overlijden van den ouden stich ter en leider van de radic. partij Pasjitsz was Woekitsjewitsj leider van de part ij. Tijdens zijn minister-presidentschap is het tot de in cidenten in het parlement gekomen, in wel ker verloop de leider der Kroaten Stefan Radilsj doodelijk en zijn neef zwaar gewond werden. 2—1

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 2