HET GESTOLEN LUCHTBALLONNETJE of DE GESCHIEDENIS VAN TWEE DEUGNIETEN De verloren Injectienaald. LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 25 November 1930 Derde Blad No. 21685 GEMEENTEZAKEN. T SPORT. FEUILLETON. OVERPLAATSING ONDERWIJZER. Aan de Centrale School voor het 7e en 8e leerjaar moet worden voorzien in een vaca ture van onderwijzer. Met den Inspecteur van het Lager Onderwijs in deze inspectie zijn B. en W. van meening, dat'voorziening mogelijk is door overplaatsing van den heer W. J. Nijholt, onderwijzer aan de openbare lagere school aan de Duivenbodestraat A. BOUWVERGUNNING. De heer L. Over meer heeft vergunning gevraagd tot het verbouwen van het per ceel Haarlemmerstraat No. 297. volgens welk plan in het verbouwde perceel drie lichtramen, uitziöht gevende op de binnen plaats van het naast dat perceel gelegen, aan de gemeente toebehoorend brandspuit- huisje. benevens een W. C.-raampje, aan wezig zullen zijn, waarvan reeds één licht raam bestaat. Tegen het hebben van .de vorenbedoelde ramen bestaat volgens B. en W. geen be zwaar, zoolang aan de brandspuibbergplaats geen andere bestemming wordt gegeven en het daarbij behoorende erf niet wordt be bouwd. LEIDSCHE DUINWATER MIJ. Bij adres verzoekt de N.V. Leidsche Duin water-Maatschappij goedkeuring te verlee- nen aan een plan voor de uitbreiding van den watervang op de terreinen der Maat schappij onder Wassenaar, omvattende een pompgebouw met pers- en zuigleidingen, ter vervanging van het bestaande. Nu binnenkort de werkzaamheden aan het nieuwe kanaal in Klein en Groot Berkheide ten einde loopen, zal het leegpompen, tot nog toe door de aan n ernst er van het werk verricht, door de Duinwater- Maatschappij moeten geschieden De bedoeling is het door het kanaal en de diepboringen verkregen water over te pompen naar de beslaande 600 m.m. betonnen transportleiding. Daartoe zullen de aanwezige pompen, welke vrij komen door het vervallen van de pullen- reeksen in Berkheide, worden gebruikt en geplaatst worden in een gebouw van gegal vaniseerd plaatijzer. Voorts zullen nieuwe zuig- en persleidin gen moeten worden gelegd cn een bestaande hoogspanningskabel moeten worden over genomen. Noch de Commissaris der gemeente bij de Duinwater-Maatschappij, noch B. en W. hebben legen de beoogde uitbreiding be zwaar. VERBETERINGEN IN HET WOONWAGEN KAMP. Krachtens raadsbesluit van 7 December 1925 is op het aan de gemeente toebehoo- rende woonwagenterrein aan den Lagen Morschweg ten behoeve van de Nederland- sctie Verecniging tot Bescherming van Die ren (afd. Leiden en Omstreken) gevestigd een recht van opstal voor het op gemeld terrein hebben van een paardenstal. Deze stal, geplaatst door en eigendom van ge noemde vereeniging, is indertijd aan één zijde opengelaten, ten einde gebruik daar van voor andere doeleinden dan voor stal ling van de paarden der woonwagenbewo ners te voorkomen. Aangezien sedert dien in de brac tijk gebleken is, dat de stal op deze wijze niet geheel aan zijn doel kan De an twoorden, doordat de paarden te veel aan de verschillende weersinvloeden zijn blootgesteld, heeft de bovengenoemde ver ecniging de medewerking van de gemeente ingeroepen, teneinde tot afsluiting van de open zijde van den stal te geraken. B. en W. meenen. dat er wel aanleiding is deze medewerking te verleenen en de kosten van het afsluiten, geraamd op pl.m. f iioo.voor rekening van de gemeente te nemen, echter onder voorwaarde, dat de stal dan geheel eigendom van de gemeente wordt hetgeen tevens van belang kan zijn voor hel tegengaan van misbruik van den stal en het bovenbedoelde opstal recht, dat dan geen zin meer heeft, wordt beëindigd. De vereeniging kan zich met deze regeling vereenigen. Uiteraard zal de gemeente dan ook het onderhoud van den stal. tot nog toe door de vereeniging ver zorgd. op zich moeten nemen. Tevens achten B. en W. het wenschelijk nog een tweetal andere voorzieningen in het woonwagenkamp te treffen. De verlichting van het terrein geschiedt thans door drie petroleumlantarens, welke voor dit doel echter ongeschikt zijn gebleken. Het is daar om wenschelijk deze lantarens te vervangen door vier electrische straatlantarens, waar van een in het bijzonder voor de verlich ting van den stal met omgeving zal dienen. De kosten hiervan zullen met inbegrip van die voor een kabel en een schakelkast en verdeelkast voor automatische bediening, bedragen pl.m. f. 970. Ten slotte verdient het aanbeveling, Ier beperking van de verontreiniging van het terrein, een behoorlijke steenen vuilnisbak Ie plaatsen, hetgeen een uitgave van pl m. f 150.zal vorderen. In het geheel zal dus een bedrag van pl. m. f. 2 220 noodig zijn. welk bedrag ge vonden zal kunnen worden uit den post ..Opcenten op de hoofdsom der belasting op de gebouwde eigendommen", waarop een hoogere opbrengst dan de raming ver wacht kan worden. OVERNEMING GROND. In verband met verbouwing ter plaatse moet aan de gemeente worden overgedra gen van P. v Polanen het strookje grond ter giootte van pl.m. 0.7 vierk. M.. deel uitma kende* van het perceel, kadastraal bekend gemeente Leiden, seclie C, no. 665, gelegen aan de Lange9lraat, hoek Groenesleeg. BIJSLAG PENSIOENEN. Onder verwijzing naar in vorige jaren gedane voorstellen geveft B en W. in over weging te besluiten, om ook voor het jaar 1931 weer een bijslag op de in die voorstel len bedoelde pensioenen te verleenen, over eenkomstig dc thans geldende bepalingen. VERLAGING MARKT- EN WEEGLOON. De Commissie voor den Markt- en Haven dienst is van oordeel, dat de gelden, welke krachtens dc bestaande regelingen voor het markten op de Vette Varkensmarkl en met varkens op de Veemarkt verschuldigd zijn, in vergelijking met de tarieven elders, aan den hoogen kant zijn en verlaging behoeven. Ten aanzien van de beide markten wordt thans geheven: a. Marktgeld, n.l.: lo. voor een varken zwaarder dan 75 K.G0.50 2o. voor een varken van 75 K.G. of minder, doch zwaarder dan 25 K.G., alsmede voor een big, zwaarder dan 25 K.G„0.20 3o voor een big; niet vallende on der 2o,0 .10 b. Weegloon, n.l.: lo voor e'en varken of een big, zwaarder dan 25 K.G.,0.25 2o. voor een big, wegende 25 K.G. óf m-inder„0.15 Verder moet voor een weegbriefje voor het wegen op de Veemarkt, zoo afgifte daarvan verlangd wordt, f. 0.05 worden be taald, terwijl bovendien voor het aanbrengen naar en het wegbrengen van de waag op de veemarkt voor een varken een wehkloon aan de waagwerkers verschuldigd is van f. 0.15 Bij het markten op de Veemarkt met var kens zwaarder dan 75 K.G. is derhalve in totaal verschuldigd f. 0 50 (marktgeld) -b f. 0.25 (weegloon -b f- 0.15 (werkloon) of f. 0.90, welk bc<iiag nog met f 0.05 wordt verhoogd, indien een weegbriefje wordt ver langd. Ten einde deze tarieven meer in overeen stemming te brengen met die, welke elders gelden, adviseert de Commissie lot zoodanige herziening van die tarieven over te gaan, dat lo het marktgeld van f. 0.50. hetwelk thans verschuldigd is voor varkens zwaar der dan 75 K.G., eerst wordt geheven voor 'arken-s zwaarder dan 100 K.G.; 2o. het loon voor het wegen van varkens op de Veemarkt wordt gesteld op f. 0.10 voor varkens en biggen, zwaarder dan 25 b' r-'i 66 65. Daar zat de man. treurend op zijn bankje. Zijn groole woede was bekoeld. Hij dacht na, om wat hij had misdreven. En nu werd diep berouw gevoeld. Hij zag voor hem den slechten jongen. Die den luchtballon gestolen had, Die toch de oorzaak was van alles Waarom hij nu gevangen zat. En terwijl men steeds verder voort reed. Met Pim weer in het gezicht, Bezweek de bodem van de auto, Onder wat al te veel gewicht. Pirn's moeder zakte door het vehikel, Xog vastgehouden door een heer. Terwijl de andere heer schreeuwde: „Stop, wat heeft die wagen weer?" K.G. en op f. 0.05 voor biggen, wegende 25 K.G. of minder; 3o. het werkloon van de waagwerkers voor het aanbrengen en wegbrengen van een big van en naar de Waag op f. 0.10 wordt be paald (voor varkens blijft het werkloon dus bepaald op f. 0.15), 4o. hel heffen van het geheel verouderde recht voor het afgeven van een weegbriefje, evenals elders, vervalt Met de Commissie zijn B. en W. van oor-, deel. dat er alleszins aanleiding is. om tot/ herziening van de verschillende tarieven, betrekking hebbende op het markten mei varkens, over te gaan, terwijl zij zich ooft met de door haar voorgestelde veranderin gen in d-ie tarieven kunnen vereenigen. Alleen lijkt hei B. en W. eenvoudiger, om het weegloon niet te verlagen, doch het werkloon van de waagwerkers (ten opzichte van biggen van 25 K.G. en m-inder tot f. 0.10 verlaagd) voor rekening van de ge meente te nemen, gelijk dit nu reeds plaajts heeft ten aanzien van de werkloonen der waagwerkers voor hun diensten op de Vette Varkensmarkt. Ook op deze wijze wordt be reikt, hetgeen de Commissie met haar voor stel beoogt, n.l. dat voor het wegen en het brengen van de varkens naar en van de waag ten hoogste f 0.25 aan betrokkenen in rekening wordi gebracht', terwijl verla ging van een tarief, dat op zichzelf be schouwd, niet te hoog is te noemen, wordt vermeden. Ook het weegloon voor aan het Openbaar Slachthuis gewogen varkens be draagt toch f. 0.25 per varken. Berekend naar de gegevens over 1929 zul len de voorgestelde tariefswijzigingen een vermindering van de opbrengst van de ver schillende heffingen tengevolge hebben van ongeveer f. 1.750. B. en W. meenen echter, evenals de Com missie voor den Markt- en Havendienst, dat er gegronde reden is, om te verwachten, dat door deze tariefsverlagingen de Leidsche markten zoodanig aan aantrekkelijkheid zul len winnen, dat de tot.opbrengst van de her ziene rechten die van tegenwoordig zal overtreffen. BELASTING VOOR GEBRUIK GEMEENTEWERKEN. Zooals B. en W. in hun voorstel tot her ziening van het gemeentelijk belastingstel sel mededeelden, wa9 bij hen een wijziging in overweging van de verordening op de heffing van belasting voor het gebruik van openbare gemeentewerken en -bezittingen en voor diensten door de gemeente bewezen. B. en W. stellen thans een gewijzigde ver ordening voor. Voor het meerendeel kunnen de verschil lende onderdeelen van het tarief in de hef- fingsverord. onveranderd blijven. In vergelij king met de overige onderdeelen van het tarief en met de in andere gemeenten ge heven bedragen, zijn, ook na de voorgestelde verhoogmgen, alle te betalen vergoedingen niet hoog te noemen. Slechts enkele wijzi gingen willen B. en W. nog nader toelichten. Het thans geheven bedrag wegens ben- zi"ne-pompinslallatie9 is zeer laag. Voorge steld wordt daarom de belasting wegens het hebben van een petroleum- of benzinepomp t-3 bepalen op f. 30.per jaar en wegens het hebben van een petroleum- of benzine tank in gemeentegrond eveneens f. 30.te heffen. Waar volgens het tarief voor het hebben van een aanvoerbuis in gemeente grond f. 10.verschuldigd is. zal derhalve in het vervolg voor een volledige pompin- slallatie f. 70.moeten worden betaald (thans f. 18.50), welk bedrag lager is, dan het in vele andere steden verschuldigde. Bij vele installaties bevindt de tank zich echter niet in gemeentegrond, doch in particulier eigendom, zoodat in die gevallen slechts 40.geheven wordt. In aansluiting aan de voorgestelde verhooging voor benzine pompinstallaties is het wenschelijk de ver goeding voor het gebruik van gemeente grond voor het plaatsen of schoonmaken van benzine-tankwagens, welke thans wor den belast voor f. 0.20 per M2., eveneens te verhoogen en deswege een bedrag van f. 10.per jaar te heffen. Een andere wijziging betreft verkoop- automaten welke rneer en meer worden aangebracht, en uitstalkasten. Voor de eerste ware de belasting te bepalen op f. 5. per jaar (thans f. 2.50 of f. 1.50, naar ge lang de automaten op of boven gemeente grond zijn aangebracht) en voor de laatste op f. 2.5(3 per jaar (thans f. 1.50). Voorts achten B. en W. het niet onbillijk, dat wegens het hebben van zonneschermen, waarop reclame is aangebracht, dezelfde belasting wordt geheven als wegens het hebben van uithangborden en lichtreclames. Voor het opbreken en herstellen van een opgebroken weg is thans f.2.per M2. ver schuldigd. In verband met de omstandig heid. dat geleidelijk verschillende soorten, bestratingen in de gemeente aanwezig zijn, waarvan de aanlegkosten min of meer uiteenloopen. dient het tarief gewijzigd te worden. Herstellingen van grootere opper vlakten gaat uiteraard met minder kosten gepaard; B. en W. zijn dan ook van oor deel, dat voor grootere oppervlakten een degressief tarief behoort te worden inge voerd. BOKSEN. WEDSTRIJDEN te ROTTERDAM De uitslagen van de wedstrijden voor be roepsboksers, diie gisteravond in het Gebouw voor K. en W. te Rotterdam zijn gehouden, luiden: Kokken (Rotterdam) wint op pun ten van Gorings (België), Van Dam (Rotter dam) wint op punten van Kwawegen (Rot terdam), Brand, kampioen van Nederland (halfzwaargewicht, wint van den kampioen van Nederland wel tergewicht v. Vliet, die in de negende ronde wegens een fouten slag wordt gediskwalificeerd. Sanders (Rotter dam) winit op punten van Braecke (België). SCHAKEN. WINTERWEDSTRITD LEIDSCH SCHAAKGENOOTSCHAP. In de hoogste groep van den winterwed- strijd van het Leidsch Schaakgenootsclhap waren de uitslagen, sedert de vorige opgave, de volgende: P. L. J. Rassers wint van ir. J. J. G. van Hoek en speelt remise met: G. Bosscha; W. A. A. van Otterlo wint van dr. C. H. Hi'ns en verliest aan W. H. Bosscha, G. Bosscha wint van W. de Bruin, W. H. Bosscha en M. M. Segaar spelen remise. Afgebroken is de partij Demmendal- Hins. Het beste staan Rassere mot 3*/i uit <4 en G. Bosscha met 2Va uit 3. RECLAME. rRheumatiek ■»***- De ware oorzaak van die ellendige pijnen, die ongeschikt maken voor eiken arbeid, ls nog weinig bekend. Maar de ervaring heeft geleerd, dat masseeren met Akker'» KI oost er balsem In staat is, de pijn aanmer kelijk te verzachten. Gij behoeft niet oud te worden, voordat ge ond xQt 1 Kloosterbalsem Geen goud zoo goed" 39öl Van ALICE CAMPBELL. Geautoriseerde vertaling uit het Engelsch door J. E. DE B. K. 42) Ze antwoordde bevestigend en na een haastig afscheid stapte ze in haar taxi. Weer alleen, dwarrelden allerlei gedachten, door Hoiliday's onverwacht verschijnen opge wekt, haar door het hoofd. Ze kon maar niet over haar verbazing heenkomen en het was haar opgevallen hoe joviaal en zorgeloos hij scheen te zijn, al sprak hij met zachte stem en bestudeerden eerbied over den dooden man. In zijn haastig overkomen vond zij iels onbetamelijks. Het leek minder op zorg zaamheid voor de achterblijvenden, dan op het neerstrijken van een gier op een goed maal, waar hij lang naar verlangd had. Had Chalmers heusch getelefoneerd? Ze geloofde het niet. Afgescheiden van de korte aarze ling van Holliday voordat hij den naam van den knecht noemde. Wie de inlichtingen gegeven had moest wel heel goed op de hoogte zijn geweest. En toen kwam bij haar de verontrustende gedachte op of Holliday ook aan den dokter zou vertellen, dat hij haar uit een apotheek had zien komen Het was niet waarschijnlijk en als haar argwaan ongegrond was, beduid de het niets. Maar als zij gelijk had? „O. maar ik moet het mis hebben, het is te vreemd. I-k heb van een mug een olifant gemaakt. In het heele huis denkt niemand aan zoo iets. Wat zou ik me schamen als ze het wisten." Maar toen Chalmers haar binnen liet, kon ze niet na laten te vragen: „Chalmers, ik heb Kapiteii* Holliday gesproken. Hij is zoo gauw hier gekomen voor de begrafenis van sir Charles. Hij zeide. dat je hem giste ren getelefoneerd had dat sir Charles zoo hard achteruit ging." Onmogelijk zich te vergissen in de uit drukking van stomme verbazing op het ge zicht van Chalmers. ..Ik den kapitein lele- foneeren? U moet hem verkeerd verstaan hebben, zuster, ik wist niet eens zijn adres in Parijs." Dus had lady Clifford het zelve gedaan, daar was ze zeker van. Niet dat dit nu zoo veel beteekende. Dien dag en den daarop volgenden betrapte Esther er zich gedurig op dat ze dc gezichten om haar heen. en vooral dat van den dokter, nauwlettend gadesloeg. Door de drukte voor de toebe reidselen voor de begrafenis boodschap- loopers met bloemen en telegrammen, enz. had zij steeds het gevoel, dat die zware, zwijgende man de beheerschende kracht was. Hij scheen haar nu niet toe een python te zijn, maar een groote spin, die in haar web alles naar zich toe trek, inpakt en ver slindt. Zij had het gevoel dat hij altijd op haar lette, haar gedachten naspeurde en haar handelingen eveneens Ze had het onder die zenuwspanning uit kunnen gillen Maar haar gezond verstand kreeg de over hand. In huis ging kalm alles zijn gewonen gang en ze moest maar rustig afwachten tot ze de waarheid zou hooren. Om vijf uui' kreeg ze gelegenheid om naar de apotheek te gaan, waar 'n teleurstelling haar wachtte. ,,'t Spijt me mejuffrouw", zeide d_e blonde jonge man, „maar het antwoord is nog niet gekomen. Ik denk dat we het morgen krijgen." HOOFDSTUW XXVI. Vier en twintig uur later 9loeg Esther het deksel van haar koffer dicht en ging er bo ven opzitten. Dat ze zoo gejaagd ademhaalde kwam niet door vermoeienis van het pak ken, maar door de onvriendelijke wijze waarop ze een half uur geleden haar af scheid had gekregen. Het was de tweede maal sinds ze dit huis betrad dat haar toom zoo was opgewekt, maar in dit geval was hel misschien dwaas het zich zoo aan te trekken. Ze moest in aanmerking nemen uit welke bron de beleediging voortkwam, doch ze kon alleen maar denken dat ze nog nooit zoo onheusch bejegend was. De begrafenis was voorbij. De familie, de dokter incluis, de oude knecht en zij zelve, evenals kapi tein Holliday, hadden de lijkkist gevolgd op het Engelsche kerkhof en waren daarna naar huis terugkeerd voor een late lunch. Dadelijk daarna had miss Clifford in tegen woordigheid van lady Clifford haar hand genomen en eenvoudig gezegd: „Goddank, lieve zuster, dat u ons niet dadelijk heeft verlaten, ik vrees dat mijn arme neef nu uw zorgen zeer noodig zal hebben." Dit had Esther aangenaam ontroerd en ze had geknikt en te kennen gegeven dat ze hen graag wilde helpen. Later herinnerde ze zich, dal ladv Clifford niets had gezegd, maar op dal oogenblik had ze er niet aan gedacht. Wat Esther betrof, het was bij haar geen geldkwestie, ze had als vriendin wil len blijven net zoolang als de familie haar noodig had. Ze was bepaald ongerust over Roger, die niet aan zijn ziek gevoel wilde toeeven, maar iederen avond had hij koorts, wel niet hoog, maar toch hoog genoeg om ongerustheid te verwekken. Hij had bepaald een licht soort typhus, die soms verkeerd afliep. Ze had hem zoo graag eens apart gesproken, maar er was geen gelegenheid voor geweest. Dadelijk na de lunch was hij weggegaan, zij vermoedde omdat de aan wezigheid van Holliday hem hinderde. Den kende dat ze hem later wel zien zou. had Z3 met allerlei kleine werkjes zich nuttig gemaakt. Om half vijf was ze naar haar eigen kamer gegaan, om zich op te knappen voor het theeuurtje. Toen ze voor den spie gel haar haren borstelde trad Aline de ka mer binnen en deelde haar mede dat lady Clifford haar wachtte in haar boudoir om met haar te spreken. „Ik zal dadelijk komen", zeide ze de bor stel neerleggende, terwijl de schuine blik. die Aline op haar wierp, haar onaangenaam aandeed. Toen zij in het boudoir kwam, voelde zij dadelijk een verandering in de geestelijke atmosfeer, iets dat niet te beschrijven was, maar dat al aangevangen was met al de zakelijke beslommeringen van de laatste dagen. Toen had het chique rouwloilet van lady Clifford haar aandacht in beslag ge nomen. Ze zag er in de rouw bijzonder ele gant en knap uit. En Esther, hoewel geheel onder de betoovering. dacht hoe lang voor sir Charles' dood zij dit toilet wel ontworpen zou hebben Die rouwmodeplaten was ze nog niet vergeten. Dc sluier was weggevallen en lady Clif ford stond daar, een en al energie. Haar oogen schitterden als sterren. Het haar, op nieuw gegolfd, glinsterde met gouden gloed, een voet, in keurig peau de suède gestoken, trippelde nerveus op den vloer. Haar handen als bank ivoor uitkomene tegen het diep zwart van haar japon, bewogen een chèque op en neer, de inkt er op was nog vochtig. De nagels waren rood gepolijst en het karak teristieke parfum waaide haar tegemoet De Fran^aise deelde haar dadelijk koel mede dat haar diensten niet langer noodig waren en dat ze dadelijk kon vertrekken. „Goed lady Clifford," hoorde Esther zich zelve zeggen. Wat was er gebeurd? ..Ik heb u op de chèque een week langer er hij gerekend, want uw werk was vlugger afgeloopen dan u gedacht had. „O neen, als het u blieft niet lady Clif ford. ik heb daar geen recht op, trek u dat er af." „Zeker niet, ik moet u vragen de chèque te aanvaarden." „Dat kan ik werkelijk niet", protesteerde Esther ernstig en ze meende het eerlijk; ze kon van die vrouw geen geschenken aan nemen. Ruw werd ze in de rede gevallen. „Wilt u nu als het u belieft vertrokken. Ik heb veel te doen, adieu." Dat wa9 alles. Met hoogrooden blos verliet Esther de kamer en liep tegen Chalmers aan. Chalmers verontschuldigde zich en ze hoorde hem tegen lady Clifford zeggen: ,,Ik kwam vragen lady Clifford, nu de zuster zoo dadelijk vertrekt, of Thomson haar ook naar haar hotel zal brengen. Hij wacht er op." Koud en snijdend kwam het antwoord: „Zeker, niet, laat ze zelve een taxi nemen." CWfirdt vervolgd)j

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 9