ONZE REBUS-PRIJSVRAAG. 71ste Jaarpang DINSDAG 25 NOVEMBER 1930 No. 21685 QFFICIEELE KENNISGEVING Een groot succes. STADSNIEUWS. Het Voornaamste Nieuws van heden. STORMSCHADE AAN DE KUST TE KATWIJK-a.-ZEE LEIDSOH DAGBLAD DAGBL'AD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts pot reget toot advertentifn uit reiden en plaatsen waar agentschappen Tan ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere adTertentiên 35 Cts per regel Kleine Advertentiën uitsluitend bij Tooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 60 Cts bij een maximum aantal woorden Tan 30. Incasso Tolgens postrecht Voor eventueels opzending Tan brieren 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 6 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week/OU Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week0.18 Franco per post 1. 2.35 portokosten. Oit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. VERGADERING van den GEMEENTERAAD VAN LEIDEN op MAANDAG 1 DECEMBER 1930, des namiddags te twee uur, in het gebouw „TOT NUT VAN 'T ALGEMEEN" (Steenschuui 21). De vergadering zal, zoo noodig, des avonds worden voortgezet. Te behandelen onderwerpen: 3984 lo. Onderzoek van den geloofsbrief van het nieuw benoemd raadslid, den heer J. L. de Waal. 2o. Benoeming van 5 leden der Commis sie, bedoeld in art. 2, le lid, sub 3o. der ver ordening, houdende Reglement voor de Com mission van Advies betreffende de arbeids- en dienstvoorwaarden van het personeel in dienst van de gemeente Leiden. Aftredend: de Heeren F. Eikerbout, J Wilbrink, M. G. Verweij, Th. M. W. Bergers en Mr. A. J. Romijn). 3o. Benoeming van 5 plaatsvervangende leden dier Commissie. (Aftredend: de Heeren D. Parmentier, J. A. van der Reijden. J. J. Yallentgoed, C. J. van Tol en J. Zitman). 4o. Voorstel tot overplaatsing van den on derwijzer W. J. Nijholt van de school Dui- venbódestraat A naar de Centrale school voor hel 7e en 8e leerjaar. (239) 5o Rekening, dienst 1929, van de Stede lijke Werkinrichting. (243) 6o Voorstel lot overneming in eigendom en onderhoud bij de gemeente van een strookje grond, gelegen aan de Langestrnat hoek Groenesteeg, Sectie C No. 665 zed (244) 7o. Voorstel in zake hel vestigen van een erfdienstbaarheid van licht en uitzicht ten behoeve van het perceel Haarlemmerstraat Sectie H No. 2809 en ten laste van het aan dc gemeente toebehoorend perceel Haarlem merstraat Sectie H No: 2988. (240) Sa Voorstel lot het indienen van bezwa ren legen een aanslag in de Forensenbelas ting in eene andere gemeente, over hel be lastingjaar 1929—1930. (246) 9o. Praeadvies op hel verzoek van de N.V. Leidsehe Duinwater-Maatschappij, om goed keuring van een plan van uitbreiding van den walervang op hare terreinen onder Wassenaar. (241) lOo. Verordening, tot wijziging van de ver ordening van 2 Augustus 1920 (Gemeente blad No 35). laatstelijk gewijzigd bij de ver ordening van 2 December 1929 (Gemeente blad No 26), betreffende het verleenen van een bijslag op de pensioerten aan gemeente ambtenaren en hunne weduwen en weezen toegekend, krachtens de verordening regelen de het verleenen van pensioen en wacht geld aan gemeente-ambtenaren en de veror dening. regelende het verleenen van pen sioen aan weduwen en kinderen van ge meente-ambtenaren, zooals deze luiden n& de wijziging van 26 Maart 1914. (245) llo. Voorstel in zake de overneming in eigendom bij de gemeente van den paarden stal in het woonwagenkamp aan den Lagen Morschweg en tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van het treffen van eenige voorzieningen aan dien stal en in dat kamp. (242) 12o. Voorstel: a. tot vaststelling van de verordening, tot wijziging van de verordening van 17 Mei 1920 (Gemeenteblad No. 23), regelende de heffing van een belasting onder den naam van „Marktgeld" in de gemeente Leiden; b. lot vaststelling van de verordening, tol wijziging van de verordening van 27 Juli 1916 (Gemeenteblad No. 15). regelende de heffing van weeglooncn en plaatsgelden aan de Gemeentewaag en van wecglconen aan de Vette Varkensmarkt le Leiden; c. tct wijziging van het tarief voor het loon der waag werkers, laatstelijk vastgesteld bij raadsbesluit van 3 Juli 1919; d. om ook op de Veemarkt de werkloonen van de waagwerkers voor hel aanbrengen naar- en wegbrengen uit de Waag van var kens en biggen voor rekening van de ge meente te nemen. (247) 13o Verordening, regelende de heffing van ecne plaatselijke belasting voor het gebruik van voor den openbaren dienst bestemde ge meentewerken en -bezittingen te Leiden en voor diensten door de gemeente bewezen, alsmede van gelden, als bedoeld in het derde lid van artikel 238 van de Gemeentewet. (248) 14o Verordening, regelende de invordering der plaatselijke belasting voor het gebruik van voor den openbaren dienst bestemde ge meentewerken en -bezittingen le Leiden en voor diensten door de gemeente bewezen, alsihede van gelden, als bedoeld in het derde lid van artikel 238 van de Gemeentewet. (248) Zoo wij ooit pleizier beleefd hebben van een prijsvraag, dan is het wel van deze rebus-prijsvraag. Heel Leiden en omgeving is aan het oplossen getogen met een zeld zaam enthousiasmel Wij mochten niet minder dan 382 oplos singen ontvangen Bij zorgvuldig nazien ble ken er daarvan 7 foutloos, terwijl 38 oplos sers slechts één fout hadder. gemaakt Het is werkelijk een prestatie! Onder de 7 foutloozen hebben wij geloot, met resultaat, dat de drie prijzen van f.25 zijn ten deel gevallen aan: A. J. VAN 'T RIET, Da Costastraat 3.9, Leiden. Mej. P. C. DE NIE, Hooigracht 32, Leiden. C. WERKHOVEN, Papelaan 56a, Voorschoten. Voor de vier overigen stellen wij als troostprijs beschikbaar een zilveren Suiker- lepeltje, opdat hun moeite niet geheel onbe loond blijve Deze zijn: Mej. F. M. VAN STRALEN, Diefsteeg 19, Leiden. J. ARBOUW, Munnikenstraat 83, Leiden. C. BURGMANS, Nienwe Rijn 39, Leiden. Mej. M. E. VREEKEN, Ondewetering A 46. De prijzen kunnerr aan ons Bureau worden afgehaald. Hieronder laten wij volgen het origineel, waarnaar de rebus was gemaakt. Ieder kan dan zelf nazien, welke fouten hij gemaakt heeft Natuurlijk hebben wij ons niet aan den letter gehouden en goedgekeurd, wat er in derdaad staan kon. Als voorbeeld moge dienen- waar in het origineel staat jacht- tafereelen is ook goed zeetafereelen, scheeps- tafereelen. Het origineel luidt dan: TROUW Uit het Fransch door M. de R. Telkens om de drie jaren, als zij Egypte verliet, waar haar man zijn betrekking had, voor een vacantie in Frankrijk, waar schuwde Marie haar jeugdvriend Louis, die haar even geregeld uitnoodigde om een dag met hem door te brengen. Zij waren samen opgegroeid, als kinderen, als jongelieden. Hun ouders waren al be vriend geweest. Louis scheen zich te ver heugen toen, naar hij meende zijn jeugd vriendinnetje een goed huwelijk deed. Hoewel hun beider leven nu gescheiden was, bleef Louis voor Marie een vriend, dien zij gaarne terug zag en dien zij daarom steeds van haar komst verwittigde aan zijn huis in de straat Reaumur. Het was echter nooit daar, dat hij haar ontving. „Veel te kleinl de kamers van een vrijge zel. Wij zitten veel geriefelijker ergens in een restaurant." Dit jaar hadden groote veranderingen plaats gegrepen in Marie's leven. Haar man was te Cairo overleden en zij zou ditmaal met haar dochter Janetle. oud 18 jaar, voor goed in Frankrijk terugkeeren. Haar laatste huwelijksjaren waren niet gelukkig geweest. De man, aan wien zij haar leven had toevertrouwd, was barer onwaardig geweest. Zij was le trotsch om z'ch te beklagen Al haar hoop was nu ge vestigd op haar dochtertje, een bekoorlijk meisje en haar sprekend evenbeeld. Dat alles had zij geschreven aan Louis, toen zij haar vertrek naar Frankrijk had bepaald. Zij had er bijgeschreven, dat, in de rouw zijnde, zij dit jaar opzag tegen een ont moeting in een restaurant en er de voorkeur aan gaf hem in zijn huis te bezoeken, waar zij veel rustiger konden praten Zij zou op een Zondagmiddag om drie uur bij hem zijn en Janette zou haar tegen vijf uur komen halen Dat gaf hun twee uren, om hem van haar groot verdriet te vertellen. In haar hotel ontving Marie een telegram om haar te waarschuwen, dat Louis in de rue Reaumur wel zijn kantoor had, maar dat hij woonde in de rue Cannartin 18 Marie had dit adres met eenige verbazing gelezen. In diezelfde straat had zij als jong meisje gewoond en op hetzelfde nummert Met ontroering zag zij het bekende huis met de binnenplaats en den ouden accacia terug Daar is de woning van der. portier. En dit is dezelfde verdieping, dezelfde voordeur. Er moet een eigenaardige bewerkte bel buiten hangen. Marie loopt langzaam de trappen op, de lift vermijdend, die er in haar jeugd nog niet was. Vierde verdieping aan de rech terhand Hoe vreemd zal het zijn de oude woning terug te zien. ongetwijfeld geheel veranderd, sedert haar moeder, nu vijftien jaar geleden, daar is gestorven Marie is geheel ontroerd als zij ten slotte de vierde verdieping bereikt heeft Daar hangt de oude vreemd-gemodelleerde bel! En daar is Louis met uitgestrekte handen, die haar beide wangen kust. „Wees welkom, Marie. Hier ben je thuis." Zij brengt haar hand naar haar voorhoofd. Deze vestibule. - hoe goed kent zij haar, dezelfde gekleurde lamp aan het plafond, aan de muren hetzelfde behang! De boeken planken en dezelfde schilderijen met jacht- tafereelen 't is een droom. „Neen. Marie, het is geen droom het is de oude bekende woning." „Sedert wanneer woon je hier?" „Sedert den dood van je moeder. Ik wist, dat je den inboedel moest verkoopen, omdat het overbrengen naar Egypte te veel bezwa ren had. Ik heb alles opgekocht Ik trof het ook. dat ik de woning kon huren en zoo kan alles weer op de oude plaats gezet worden. Kijk maar. hierde kleine salon de sofa. de matblauwe gordijnen, het gebloemde behangsel, de schilderijen aan' den muur... niets is veranderd. En hier is de groote leun stoel, waar je zat te lezen. Weet je nog. een beetje verscholen achter dit vuurscherm? En hier de eelkamer ook. ik heb er niets aan veranderd. Alleen de slaapkamer die heb ik zelf ingericht ..Maar beste Louis, waarom heb je me nooit iets hiervan geschreven je gaf mij altijd je andere adres, het is alsof je dit ver bergen wilde!" Louis was heel bleek geworden. Hij ant woordde eenvoudig: „Ik wist, dat je gelukkig was. of liever ik meende het. Ik vreesde dat deze gril van mij je belachelijk moest schijnen. Het was een vrijheid, die ik mij veroorloofde, zóó het geheel, waar jij je jeugd gesleten had, mij toe ie eigenen. Ik heb mij die vrijheid veroor loofd' Marie, als ik er niet meer ben, zal dit alles jou toebehooren." Zij begon te begrijpen, maar zij wilde het niet bekennen. Zij had er het recht niet toe. Zij begon al de voorwerpen te bekijken, die het verleden opriepen en die zij dikwijls zoo ndode gemist had. daarginds. Daar ging de bel. Janette voorzeker. Marie had opeens een inval. „Louis wacht even in je kamer, wil je?" Janette kwam binnen, in den bloei van haar achttien jaren en haar moeder's sprekend evenbeeld. „Zet je hoed af, kind, en ga hier in dezen stoel zitten, half achter dit scherm. Hier is een boek, doe alsof je leest zoo is 'l goed Louis beste Louis nu mag je komen Het verleden is herleefd. Op den drempel bleef hij staan en hij voelde zich beloond voor zijn jarenlange n trouw. AANBESTEDINGEN. Op hel bureau van Gemeentewerken is hedenmorgen door Burgemeester en Wet houders aanbesteedihet inrichten van een terrein ten Zuiden van den Haagweg tot speelterrein (Westerkwariier) en het bouwen van een brugwach tempos thuis op den Oude- Singel nabij de Pauwbrug (in 2 perceelen). Ingeschreven was als volgt: Hoek en Joh. Smits, Alphen a d. Rijn, I f.4789; Wam aar en Hoogstraten, Leiden. I f.4973, II f. 1339; v. d. Velde en De Jong. Oegstgeest, in massa f.5000; v. d. Lelie en Kantebeen, I f4690, B f. 1790, in massa f. 6460; Th. G. Rartiben, Leiden, I 4884, TI ƒ,1194; Bralkmam en Beuker, Voorburg, I f. 5733, II f. 1751. 1 en 2 f. 7484; Neuteboom, Leiden, II f.993; Koster en Co., Den Haag, I f. 5279. II f. 1359; Mugge en Van Klaveren, Leiden, f.989; Marcel is en Heemskerk, Leiden, I f.4739, II f.971, in massa f.6999; Lange veld, Leiden, I f. 4992, B f. 1092. Voorts is aanbesteed: het vernieuwen van het riool in den Maredijk vanaf den Rijns- burgersingel tot de Aloëlaan met bijbehoo- rende weikenHierop was als volgt inge schreven: Warnaar en Hoogstraten, Leiden, f3949; De Winter en v. Weeren, Leiden, f. 5100; Bax en Steenkist, Haarlem, f. 4848; Marcelis en Heemskerk f.3089; Koning, Voorscho ten, f. 3724; v. d. Geer en Stuifzand1 f. 4555; J. (H. Sanders, Delift, f. 5124. B LICHTBEELDENAVOND VAN „DE NATUURVRIENDEN". In de Concertzaal van hel Volksgebouw belegde de Leidsehe Natuurvriendengroep van het lnst. v. Arb. ontwikkeling gister avond een lichtbeeldenavond. De voorzitter der groep, de heer v. Wou denberg, heette in het bijzonder den spreker van dezen avond, den heer Max. Gerisch uit Rotterdam, welkom. Spr. memoreerde de goedgeslaagde reizen en excursie s en wees op de toenemende be- teckenis van Duitschland als touristcnland waartoe de lezingen van den heer Gerisch ongetwijfeld hebben bijgedragen. Verder deelde de voorzitter mede, dat het in de be doeling van het bestuur ligt. om in 1931 een afdeelingsreis naar het Eifelgebergte te or- ganiseeren, tot deelname waaraan spr. op wekte. De heer Gerisch ving daarna zijn voor dracht aan over het onderwerp „Van de Bo- densee naar de Zugspitse". Door middel van een met zorg samen gestelde serie lantaarnplaatjes toonde spr. zijn gehoor een groot aantal bezienswaardig heden. De „reis" werd aangevangen in Frie- drichshafen. de Zeppelinstad aan het Bo- denmeer. Voorts werden bezocht Lindau en Immenstadt; laatstgenoemde plaat9 noemde spr. een streek, overvloeiend van melk en honing. Vooral de typische, grillige rotsformatie'? de Plankenstein en de Wilde Manner! trok ken in het bijzonder de aandacht. Dergelijke plaatjes spreken feitelijk voor zichzelf en hebben geen toelichting noodig Uit de uitgebreide collectie lichtbeelden stip pen wij nog aan de mooie opnamen van het slot van Lodewijk II, Neuschwanstein, een trotsche burcht op een SO M. hoogen berg kegel gebouwd. Het zal waarschijnlijk niet algemeen be kend zijn dat vooral de bouw van het in wendige geïnspireerd werd door Richard Wagner's muziek. Tenslotte werd een aantal opnamen ge projecteerd van Duilschland's hoogsten berg, de Zugspitse, 2964 M. hoog. Wonderlijk mooie vergezichten bood de top van dezen berg. Sedert 1926 kan de top per kabel spoor worden bereikt. Ruim 30.000 personen maakten hiervan reeds gebruik. De rotspartijen van de Partenklamm wek ten onwillekeurig herinneringen op aan de bekende Aareschlucht bij Meiringen in Zwitserland. Over het algemeen trouwens vertoonden de lichtbeelden van de Beyersche Alpen een treffende overeenkomst met Zwit serland. Daarna volgde een film over vrijwel het zelfde gedeelte van Duitschland en als toe gift een film over de Rhönradsport en de zeilvluchten. In het sluitingswoord dankte de voorzit ter den spreker voor zijn interessante voor dracht. Voor de reis naar het Eifelgebergte wer den bereids eenige deelnemers ingeschreven. BINNENLAND. De hooqe waterstand; de Beersche Over laat is in werking. (3e Blad en Laatste Ber. le Blad). Geruchten over samenwerking tusschen Avro en Vara. (Binnenland, le Blad). Uitwisseling van handelsbedienden tus schen Nederland en Engeland. (Binnenland, le Blad). Afscheid van jhr. Bosch Ridder van Rosenthal als burgemeester van Groningen. (Binnenland, le Blad). Wegens het toebrengen van zwaar licha melijk letsel heeft de Haagsche Rechtbank 14 dagen gevangenisstraf geëischt tegen een Haagschen voetbalspeler. (Laatste Ber., le Blad). WINKELSLUITING St. NICOLAASDRUKTE Van 26 November tol en mei 6 December a„s. (behalve Zondag, 30 Nov.) mogen de winkels geopend blijven tot 11 uur des avonds. Het winkelpersoneel van 18 jaar of ouder mag vanaf 25 November tol en met 5 De cember (let wel 5 Dec.) gedurende die periode 62 uren per week en lil uren per dag arbeid verrichten. Naast de arbeidslijst moet een geschrift hangen, waarop de werk- en rusturen zijn aangegeven. BUITENLAND. Dreigt in Duitschland weer een regee- ringscrisis? (Tel. le Blad). Ontmoeting tusschen Li twin of en Grandi. (Buitenl. le Blad). Bethlen is uit Berlijn naar Boedapest teruggekeerd. (Buitenl. le Blad). In Spanje is majoor Franco de gevange nis ontvlucht. (Buitenl. le Blad). BESCHERMING VAN SLACHTOFFERS IN DEN NAAIMACHINEHANDEL. Wij herinneren den lezers er aan dat hedenavond tusschen 7 en 8 uur in het Gebouw van den Gemeentelijken Dienst voor Sociale Zaken (ingang: Levendaal) ge legenheid bestaat om mondeling klachten in te dienen tegen den laatsten tijd aan het daglicht gekomen onoirbare praktijken in den naaimachinehandel. Ook degenen, die inlichtingen daaromtrent kunnen verstrekken zullen in het algemeen belang handelen door zich aldaar bij de Commissie, die het kwaad afdoende zal kun nen bestrijden zoodra zij de wijze van col- porteeren enz. in alle bijzonderheden kent, tijdig aan te melden. Indien het publiek aan den oproep*gevolg geeft zal men niet alleen talrijke gedupeerde werkeloozen kunnen beschermen, doch ook kunnen bewerkstelligen, dat degenen, die zich ten onrechte achter hun colporteurs en reizigers trachten te verschuilen, ten deze niet vrij zullen uitgaan. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: Sociëteit voor Chemische In dustrie Katwijk, Prins Hendri'kkanaalKat wijk. Uittredende commissaris: mr. W. C. Beucker Andreae, 's-Gravenlhage, dd. 15 Juli 1930. o De Wethouder van Financiën, de (heer GosLinga, zal deze week niet Woensdag, doch Donderdagmiddag te 2Va uut spreekuur houden in het Raadhuis, Rapenburg 12. Bij ministerieele beschikking is hier ter stede een militaire werkplaats* voor zadel makers opgericht. Foto VOOYS. Hierboven een foto van de vernieling, die de N.W. storm te Katwijk veroorzaakte. De prachtige, breede afrit van ongewapend beton voor het Waaigat, werd o.a. door de zee geheel verwoest.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1