HEVIGE Z.W. STORM BOVEN ONS LAND V&ikadek Sluyfah Specu£aa£,25ctp&i AaJ^pond 71*te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 24 November 1930 Derde Blad No. 21684 FEUILLETON. De verloren Injectienaald. Op vele plaatsen dreigend gevaar en bij Bergen op Zoom een dijk doorgebroken. Vele polders overstroomd en talrijke huizen ingesloten. Een hevige storm uil het Zuid-Westen heeft in den nacht van Zaterdag en Zondag ■boven ons land gewoed. Deze storm was oorzaak, dat het rivierwater, dat tengevolge van de aanhoudende regens van de laatste dagen in groote massa's naar beneden komt, niet voldoende kon worden weggevoerd, waardoor nabij de mondingen van de rivie ren ernstig gevaar is ontstaan. De 9torm heeft ook den geheel en Zondag aangehouden, doch is gedurende den dag iets naar het Noorden uitgeloopen. Gisterochtend te half tien seinde het Me teorologisch Instituut te De Bildt aan alle posten van Delfzijl tot IToek van Holland: „Verwacht storm uit het Noord Westen" en aan de posten van Hoek van Holland tot Nieuwesluis: „Weest op uw hoede 1" In de hoofdstad. heeft de Zuidweslerstorm zijn invloed ook doen gelden. Het zeewater was gisteren zoo hoog. dat noch in IJmuiden. noch door de Oranjesluizen kon worden gespuid. Dit had tot gevolg, dat het water, dat de polders uit slaan, niet kon worden geloosd. Alle sluizen in de hoofdstad moesten worden gesloten; zoodat de geheele binnenvaart zoo goed als stil lag. Tengevolge van het hooge zeewater konden gisteren evenmin schepen van uit zee naar Amsterdam geschut worden. De waterstand te IJmuiden was ongeveer 2 M. boven normaal. In het IJ voor Amsterdam was de stand 26 c.M. plus N. A. P. In het Merwedekanaal was het water gestegen tot 5 c.M. beneden N. A. P. bij een normalen stand van 40 c.M. beneden N. A. P. Direct gevaar voor de omliggende polders bestond er gistermiddag nog niet. Ook ten Noorden van het IJ was het boe zemwater zeer gestegen, doch ook hier be stond nog geen gevaar. Aan den benedenloop der rivieren was de toestand gisterochtend bij hoog wa ter half acht echter ernstiger. Uit Sliedrecht wordt ons gemeld, dat de bewoners van deze gemeente en omliggende plaatsen in den nacht van Zaterdag op Zon dag door de politie werden gewekt in ver band met den abnormaal hoogen water stand. Het water steeg gedurende den nacht tengevolge van de groote was der rivieren en van het ophouden van het water door den Zuidwesterstorm plotseling lot ongeveer 10 c.M. beneden het peil van 192S. Op vele plaatsen stond het water slechts ongeveer 20 c.M. onder de kruin van den Merwede- dijk. De zoogenaamde sloepen aan den bui tenkant van den dijk zijn gedurende den nacht overstroomd en op vele plaatsen langs den dijk stond het water in de huizen. Vele bewoners werden door het water verrast en konden hun woningen niet verlaten. Zij 'hebben een schuilplaats op de zolders ge zocht. Gisterochtend vroeg hebben wij een auto tocht langs den dijk gemaakt om den toe stand in oogenschouw te nemen. Langs den geheeleü dijk was het water abnormaal hoog en waren de buitendijks gelegen poldeTs en stoepen in het water verdwenen. In het centrum van Sliedrecht drong het water in den nacht van Zaterdag op Zondag in de woning van de familie Versteeg, waar de ongeveer 50-jarige vrouw ziek te bed lag Het ledikant, waarin de vrouw lag, werd. toen het water binnendrong, op hou ten blokken geplaatst. Het water steeg even- wet voortdurend, zoodat tenslotte het bed in het water kwam te staan. Zondagochtend te half acht moest de vrouw uit de woning ge haald worden, hetgeen met groote moeite ge paard ging De redders moesten daarvoor tot aan de borst door het water waden en bij het wegbrengen van de zieke naar een hoo- ger gelegen plaats sleepten haar voeten door het water. Te Hardinxveld, Papendrecht, Baanhoek en Giessendam stond het water overal even hoog. Honderden woningen, die buiten den 'dijk staan, waren door het water inge sloten. Voor zoover kon worden nagegaan, hebbens nergens persoonlijke ongelukken plaats gehad, omdat de bewoners overal tijdig konden worden gewaarschuwd. Op de grens van Sliedrecht en Giessen dam zijn de terreinen van de Sliedrechtsche Gasfabriek overstroomd. Het water heeft op vele plaatsen ver woestingen aangericht en overal ziet men stukken hout, afkomstig van erven en opslagplaatsen langs de rivier dr\jven. De polders van Laag Ambacht, te weten de Sionspolder, de Mariapolder, de Oost- merwedepolder en de Stadspolder, zijn alle overstroomd. In deze polders staan slechts enkele boerenwoningen, die echter op terpen gebouwd zijn, waardoor zjj1 droog blijven. Onder de gemeente Hendrik Ido Ambacht is de Sophiapolder overstroomd. Hier zijn elf schapen verdronken. Uit Ridderkerk werd gisterochtend gemeld. d3t de Nieuwe Polder, de Gorzenpolder en de Kerkenoordenpolder zijn ondergeloopen. Ook de kade van den polder Donkeresloot stond onder water. De bewoners van laatstgenoemden polder en die van den polder 't Zand zijn den geheel en nacht van Zaterdag op Zondag in ongerustheid geweest, daar men vreesde voor een doorbraak, zooals deze ook in 1916 heeft plaats gehad. De dijken zijii echter nergens bezweken. Onder de gemeente Hendrik Ido Ambacht stonden de werven .langs de rivier ruim een meter onder water. Veel hout en ander materiaal is weggedreven. Te Dordrecht. Te Dordrecht wasjle waterstand gister morgen 2.90 M. boven N.A.P. en stond de geheele havenwijk eenige uren lang blank. Hoewel de rivierkaden sinds 1917 zijn op gehoogd, stond het water ruim 1 M. op de kade, waardoor groote hoeveelheden vrachtgoederen welke op de kade waren opgeslagen werden weggespoeld. Gisteravond was de waterstand echter '50 c.M. gedaald en daar de wind was afgenomen in hevigheid, stroomden de kaden ve?f minder ernstig onder. Het veer bi] Zaltbommel weggenomen. Tengevolge van den hoogen waterstand moest het veer te Zaltbommel Zondag worden weggenomen. De veerdam was overstroomd. In verband hiermede heeft het Rrjksveer te Zaltbommel een halfuurs dienst ingesteld met twee stoomsleepbooten. De stand van de Waal te Zaltbommel was gistermiddag te 1 uur 4.90 M. boven N.A.P. De rivier waste sterk. Te Venlo. Uit Venlo werd ons gistermiddag geseind, dat de bewoners van de laag gelegen ge deelten der stad door het gemeentebestuur zjjn gewaarschuwd, dat er gevaar voor overstrooming dreigde, de kelders der wo ningen werden ontruimd. Was van den Rijn. De Rijn was volgens den stand van de rivier gisterochtend te acht uur in de laatste 24 uur 1.65 M. gewassec. De was hield nog steeds aan. Zwolle gedeeltelijk onder water. Ten gevolge van den hevigen storm was een groot deel van Zwolle overstroomd De Buitenkant, Thorbeckegracht. De Wezen landen en Gaslhuisplein stond gedeeltelijk onder water. Er werd druk gedamd. De overstrooming bracht een groote menigte op de been. Gisteravond gedaald. Gisteravond te 10 uur was het IJselwater en de stand van het Zwarte Water onge veer 15 centimeter gedaald. De Buitenkant, die vrij ernstig was onder geloopen. was toen weer droog. De toestand in Zuid-Limburg. Gistermiddag werd ons uit Maastricht getelefoneerd, dat de Maas gedurende de laatste 24 uur nog 45 cM. was gestegen. Aan de Maasbrug stond de peilschaal 3.98 M. of 15.99 boven N.A.P. België seinde: Boven Maas stationnaar, zijrivieren ver minderen. Het dorpje Heugem is gisteren bijna ge heel ondergeloopen. De inwoners hadden Zaterdag het vee reeds naar Gronsveld in veiligheid gebracht. Ook de andere Maasdorpen: Limmel, Borgharen, Itteren, Stein en verderop ge legen plaatsen werden bedreigd. Uit Frankrijk werd 's middags geseind, dat in het gebied van de Semois het water waste, welke was samenviel met dien van de Ourtbe. Volgens deze berichten kon te Maastricht een stand van 4 M. verwacht worden. De Ourthe is gestegen boven den hoogsten waterstand van 1880. Op den Schaarnderweg, den .voornaam- sten toegangsweg naar Wijk-Maastricht, stroomde het water gistermiddag een halven meter hoog De hoogste waterstand gedu rende de laatste jaren was. die in 1926, toen het water steeg tot 4 92 M te Maastricht of 46.93 M. boven N.A.P. Was van de Maas bij Maastricht: van gistermorgen 8 uur t:t 5 uur namiddag 6 c.M. Venlo meldde gistermorgen 1.20 M. was, gistermiddag 5 uur 0.65 M. Luik ("Bel gië) meldde gistermiddag vijf uur zelfden stand. Uit Nieuwstad werd gemeld, dat de lan derijen in het stroomgebied van de Geleen en de Roode Beek geheel onder water stonden. De verbinding van daar met Duitschland was gistermiddag verbroken. De Beersche overlaat werkt nog niet Gistermorgen acht uur was de stand van de Maas bij Grave 10.15 Meter plus N.A.P. Gistermiddag half zes was de stand 10.32 Meter. De Beersche Overlaat werkt eerst als de peilschaal te Grave op 10.80 Meter staat. Er bestaat nog eenige hoop, dat de Overlaat niet of zeer kort gaat werken. In dien de Beersche Maas zou gaan loopen. zou dit tot direct gevolg hebben, dat het groote vericeer tusschen Nijmegen, via Grave naar Den Bosch zou moeten worden slop gezet en zouden automobilisten moe ten terugkeeren. Dijkdoorbraak te Bergen op Zoom. Men meldt uit Bergen op Zoom: Van Zaterdag op Zondagnacht zijn niet veel inwoners onzer gemeente op bed ge weest. Reeds Zaterdagmiddag waren vele inwo ners in de weer om alle voorbereidende maatregelen te nemen, ofschoon de wind die Zuidwest stond nog geen redenen tot be zorgdheid gat. Des nachts echter tegen het opkomen van het water tusschen 2 en 3 uur liep de wind van Zuidwest naar Noordwest, waardoor er plotseling een om mekeer kwam. De wind loeide, de regen striemde, en zoo werd het water met groote kracht opgejaagd uit De Schelde. En het ergste werd gevreesd. Alle voorbereidende maatregelen werden genomen. Het water steeg voortdurend, en bereikte reeds vrij spoedig verschillende huizen. Op de dijken hield men toezicht. Met het toe nemen van den wind werd het gevaar ech ter steeds grooter. En maar steeds kwam het water hooger. Alle kelders liepen onder, en toen het water op z'n hoogst was, stond het in sommige huizen 1.70 M. hoog. Voornl bij C. Landa was het erg. Omstreeks drie uur, aldus vertelde de heer Landa aan den correspondent van ,,De Courant", in den morgen werd ik gewaar schuwd, dat het water in aantocht was. In allerijl plaatste ik schutten voor mijn deur. De vloed was zoo snel, dat het water mijn woning al bereikt had even nadat ik deze had aangebracht. De schutten hebben mij echter weinig gebaat, daar het water na eenige oogenblikken onder het trottoir door via den vloer mijn huis binnenstroom de. Het gelukte ons nog eenig huisraad naar boven to brengen, doch reeds spoedig moesten wij onze pogingen opgeven. In een minimu-m van tijd stond het water in geheel ons huis bijna een meter hoog. zoodat wij zelf naar boven zijn moeten vluchten. In de woning heerschte een onbeschrijfelijke chaos. De vloer is door het water omhoog gedrukt en 'totaal vernield. Veel schade werd aangericht aan de In de kelders opgeslagen waar. Inmiddels waren soldaten opgeroepen. Een gedeelte van den havenmuur begaf 't op 'n gegeven oogenblik waardoor ook de terreinen der kazerne door het water wer den bezocht. In den dijk sloegen verschillende gaten. Ter hoogte van de plaats waar de suiker fabriek voorheen haar water loosde, was het het ergst. En hier langs liep de achter den dijk liggende polder geheel en al onder. Toen het water aan het zakken was ge gaan, en burgemeester mr. dr. Blom, en de commissaris van politie op het terrein aan wezig waren, constateerde men, dat het gat hier in den dijk ongeveer 30 meter be droeg. Op een zevental andere plaatsen waren voorts nog gaten in den dijk gesla gen, van niet zuTken groote n omvang. Des morgens ging men direct, aan het werk om de gaten te stoppen. De bewoners der Haven kregen hulp van de brandweer voor het leegpompen der kelders, waarmee men den geheelen dag doorging. Den geheelen dag trok dit v>el bekijks, terwijl 's middags op de Haven een över- groote drukte heerschte. Het water kwam toen ook wel op de havenwal maar verder dan de stoep op het laagste gedeelte kwam het. niet. Zoo heeft de gemeente Bergen 'op Zoom weer eens een keer temeer groote schade gekregen door het water. Vliegend stormweer te Schiermonnikoog. Tengevolge van den vliegenden storm, die gistermiddag te 1 uur zijn grootste kracht bereikte, heeft de veerboot., die den dienst tusschen Oostmahorn- en Schiermon. RECLAME. 3697 nikoog onderhoudt, een uur vertraging ge had. De afstand werd afgelegd in 2 uur. Wegens den hoogen waterstand moest de boot nog twee uur wachten alvorens te landen. Een groote reddingsboot, die ge bruikt wordt door de Zeevaartschool, is van de reede losgeslagen en weggedreven. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. Te Rotterdam. Het hooge water heeft ook in den nacht van Zaterdag op Zondag een groo't deel van de Rottendamsche binnenstad overstroomd. Het water kwam tegen vijf uur in den nacht gestadig opzetten, trad al spoedig buiten de oevers en bedekte korten tijd daarna verscheidene kaden en straten. De bewoners waren zoo snel als het ging ge waarschuwd en hebben maatregelen kun nen nemen, doch dit verhinderde niet, dat veel schade is aangericht door liet vpl- loopen van kelders. Ook aan goederen, die op de wallekanten stonden opgeslagen en niet meer konden worden vervoerd, is voor ettelijke duizenden schade aangericht. Omstreeks 7 uur is het water weer ge vallen en kon alles weer ongehinderd door gaan. De storm, die midden in den nacht oor zaak werd van dit hooge tij, heeft ver schillende schepen in de Waalhaven los geslagen, zooda/t zij gingen drijven. Sleep- Iboolen en roeiers hebben deze schepen weer op hun plaats gebracht. Schade is daarbij niet aangericht en evenmin zijn persoonlijke ongelukken gebeurd. Alleen heeft de rivierpolitie tijdig maatregelen moeten nemen om te voorkomen, dat het drijvende bureau van de trossen en ankers werd geslagen en wegdreef. Men heeft dit echter kunnen voorkomen. De brandweer heeft ook eenige malen assistentie moeten verleenen voor het af breken van schoorsteenen etc.. die gevaar opleverden voor de omgeving. Nergens zijn persoonlijke ongelukken gebeurd. Een tjalk gezonken. Bij Hoek van Holland is een scheepje met stukgoed losgeslagen en tegen den wal gedreven, waar het spoedig is gezon ken. De schipper, die wakker werd door het slechte weer, wist zich bijtijds in vei ligheid ie brengen en op den wal te komen. Ook gisteren stond de Oude Plantage, een oppervlakte van eenige duizenden vier kante Meters, nog onder water, daar de sluis, die de Plantage van de rivier de Maas scheidt, alleen bij lagen waterstand kam worden geopend. Er stond 1,5 M. water, zoodat het theehuis in het midden onbe reikbaar was. Bij het hooge tij van gistermiddag was het water op verschillende punten weer over de kaden gekomen, waaT het slechts teruggeloopen was tot 1.70 R P welke laagste stand gelijk staal met den stand van normaal hoog waler. Het heeft echter het peil vam Zaterdagnacht 3.36 Ri*. lamg niet bereikt. RECLAME. 8153 Van ALICE CAMPBELL. Geautoriseerde vertaling uit het Engelsch door J. E. DE B. K. 41) Ze stond op. deed een peignoir aan, begrij pende wat er gebeurd was. Het was vier uur, het licht brandde in den gang. Ze zag de nachtzuster, die juist uit sir Gharlos kamer kwam. Ja, het was zoo, een kwartier geleden was de oude man gestorven ,,'t Ging sneller dan ik verwacht had. II: dacht, dat hij nog wel 24 uur zou leven. Laten we niemand wakker maken, maar nu u toch op bent, kunt u me helpen." Esther knikte en de zuster ging snel weg. Een deur ging zacht open en Roger ver scheen; hij had een hoog roode kleur, dikke oogleden en hij droeg een donkerblauwe ka merjapon. Met oogen vol medegevoel zag zij hem aan. „Is hetvroeg hij. „Ja zoo even," zeide ze zacht. Hij kwam naast haar staan en legde zijn hand op de hare Ze voelde de drooge hitte van zijn huid, het hameren van zijn pols. Panische schrik overmeesterde haar. alleen het woord typhus joeg haar doodelijk schrik op het lijf aan als een vormloos kruipend monster, dat zich zijn prooi kiest en er dan mede speelt als de kat mef de muis Ze had het uit kunnen gillen om den jongen man naast haar te waarschuwen voor het nade rend gevaar. Hem waarschuwen, maar waar voor? Wat kon, wat durfde ze zeggen? Ze trachtte zich te beheerschen. Honderd tegen een dat haar argwaan ongegrond was. Ze moest niets zeggen, voor ze zekerheid had. Daar was geen onmiddellijk gevaar, tenzij natuurlijkDaar was weer de naald. Die injecties met anti toxine waar ze over spraken. Als ze maar wist dat.En op nieuw overmeesterde haar de angst. Ze voelde dat ze in een doolhof ronddwaalde. Wat zeide Roger daar? ..Esther ik maakte geen gekheid toen ik zeide dat ik niet zoo'n prik wilde hebben. Ik ben niet bang voor mc zelf, maar ik wil niet dat die arme Dido nog meer angst moet doorstaan. Verf el me nu eens, nu zij het uog altijd over die anti toxine heeft, zou jij hel willen hebben of niet?" Waarom vroeg hij dat? Haar tong kleefde aan haar verhemelte en ze wachtte lang voor ze antwoordde: ,,Ik zou me niet willen laten dwingen. Aangezien de verschijnselen bij jou al in een gevorderd stadium zijn, zou het misschien niet eens helpen „Nu is de zaak meteen uitgemaakt. Ik wil geen inspuiting hebben." Ze voelde dat ze nog wat zeggen moest, maar ze wist niet hoe te beginnen. „Maar Roger je weet zelf heel goed dat je ziek bent en je hoort in je bed. Het kan je geen goed doen met verhooging rond te loopen." ,A-ls alles voorbij is" ze begreep dat hij dc begrafenis bedoelde." zal ik je raad op volgen. Maar ik heb niets geen lust met weerzin keek hij do kamer rond. „Waarom hier blijven ga naar een zie kenverpleging." Hunne oogen ontmoetten elkaar en. ze begrepen wat zij bedoelden. „Kom je me dan eens opzoeken?" vroeg hij ernstig. „Natuurlijk ik kan je ook verplegen, als je dat wenscht," zeide ze eenvoudig. „Als je dat meent," zeide hij, „dan denk ik er bepaald over." Ze gingen uit elkaar toen de nachtzuster de gang opkwam. De dag die zoo vroeg begon, duurde ein deloos, er was zooveel te doen en pas in den namiddag kon zij haar geheim plan vol voeren. Eindelijk om vier uur ging ze in een taxi allerhande boodschappen doen voor miss Clifford op wier wensch ze zou blijven tot na de begrafenis. De andere verpleegster was al weg. Toen ze haar boodschappen had ge daan ging ze naar een klein veraf gelegen apotheker, waar de Cliffords niet kochten 't Was er netjes en ouderwetsch. Ze stapte kordaat naar binnen, vast besloten niet zenuwachtig te zijn en te doen alsof het iets heel gewoons was. „Waar Iran ik u mede helpen, mejuf frouw?" Ze was blij dat de assistent Engelscb sprak. Nu kon ze gemakkelijker haar bedoe ling uitleggen. Onverschillig zag hij haar aan toen zij de naald uitpakte. „Zoudt u hiervan voor mij een analyse kunnen maken?" vroeg ze eenvoudig. „U ziet er is nog 'n druppeltje in. De dokter voor wien ik werk, dacht dat het mengsel niet precies hetzelfde was als dat wat hij ge woonlijk gebruikt." Ze had haar vraag van te voren klaar ge maakt. maar nu leek ze haar zoo onwaar schijnlijk dat ze beefde van angst. Maar de blonde, jonge man vond het niets ongewoon en bekeek de naald van alle kanten. „O ja ik begrijp u heel goed. tWij maken geen analyses, mejuffrouw, maar we zullen het voor u laten doen. Hoe is uw adres?" Ze gaf hem haar naam, niet dien van den dokter en toen bedacht ze zich dat het niet verstandig was om het antwoord te laten brengen. Men kon nooit weten. „Als u mij zegt wanneer het klaar is, zal ik zelf het antwoord komen halen." „Hoe lang zal dat duren?" Hij haalde de schouders op. „Dat weet ik niet, maar ik zal trachten het zoo gauw mo gelijk te laten doen." „Laten we dan zeggen morgenmiddag om vijf uur juffrouw. Maar het u vast beloven kan ik niet." Met een zucht van verlichting dat deze vuurproef achter den rug was, ging ze de;; winkel uit en liep recht tegen kapitein Holli- day aan. Sprakeloos van verbazing bleef ze staan. „Bent u daar?" was al wat ze uit kon brengen. Deze onverwachte ontmoeting met hem. terwijl ze hem mijlen ver weg waande, bracht haar berekening heelemaal in de war. Ze staarde hem zoo onnoozel aan dat ze zag hoe hem dit verbaasde. Zijn auto, geheel met medder bespat. stond vlak bij het trottoir. Hij was in een tabakswinkel naast de apo theek geweest." „Ik ben geen geest," zeide hij met een korten lach., „hoewel ik er het gevoei van heb." Met de hand over zijn ongeschoren gezicht strijkend hield hij op. „Maar ik wij dachten dat u naar Zuid- Amerika waart gegaan," stotterde zij en had toen spijt dit gezegd te hebben. „Wij hadden het in een Parijsche courant gelezen." „Nog niet, mijn schip gaat over een paar dagen. En natuurlijk," zijn blik van haar af wendend, „ik wilde terugkeeren voor de be grafenis. al was het ook nog zoo haastig» Oud vriend van de familie, ziet u." „Begrafenis?" Ze kon haar verbazing niet meester worden. „Maar dat begrijp ik niet. Hoe hebt u dat ontdekt?" Ze hield op, blozend. Ze begreep maar niet dat hij in Cannes kon zijn van uit Parijs daar sir Charle9 pas dienzelfden morgen om 4 uur gestorven was. Het scheen ongelooflijk. Zelfs met een vliegtuig had hij er niet kun nen zijn. Hij zag haar even scherp aan, want hij begreep waarom ze zoo verbaasd was. „Hoe ik ontdekt heb, dal sir Charles over leden is? Ik wist van niets, tot ik zoo even in Cannes het huis opbelde. Maar ik wist dat hij niet langer kon leven dan een paaj da gen. Ik ben nog al eens met Chalmers in ge sprek geweest de laatste dagen. Ik heb hem gevraagd mij goed op de hoogte te houden en gisteren telefoneerde hij dat er geen hoop was. Ik ging in mijn auto en reed in razen de vaart hierheen." Met welgevallen keek hij naar zijn Fiat, die sporen van den strijd vertoonde. „Veertien uren van huis tot huis," zeide hij met voldoening. „Ik dacht niet dat ze dat kon. A propos, ik hoorde dat de begrafenis overmorgen zal zijn, is dat zoo?" „Ik geloof het wel." „Dan had ik per slot niet zoo halsbrekend behoeven te rijden. Maar misschien kan ik de familie nog het een of ander van dienst zijn. Ik hoor dat Clifford ziek is. Ts Sartorius er nog? OTordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 9