£|4IEF WM/p SIGARET VOOR UW GEZONDHEID St NICOLAAS- GESCHENKEN AGENDA. WISBRUN LIFFMANN BUITENLAND. INGEZONDEN. VISSCHERIJBERICHTEN. KUNST EN LETTEREN. ST. NIC0LAAS CADEAUX REIS GRAMOPHONE (koffer) L v öEELEN - Haarl,straat 55 RECLAME. 3750 HEDEN: Piclerskerkgracht 9- Ned. Ver. Schoon heid in Opvoedingen Onderwijs. Lezing van den heer Ek. 8 uur nam. Schouwburg. Lilteris Sacrum. 2dr wed- strijdavcmd „A. D. T. V.". (Amsterdam). 8 uur n.m. Stadsgehoorzaal: „Turf in je ransel" 8 uur nam. Zomerzorg: Tooneelavond de Trekvogels, Ts/a uur nam. Zondag. Jeruel, Groenesteeg: Samenkomsten 10 u. v.m. en 6V» uur nam. Jeruël: Samenkomsten te 10 uur voorm. en 6</2 nam. Leger des Heils, Hooigracht: Samenkom sten 8 uur en 10 uur v.m. en ll/o uur n.m. Nederlandsch L^ger des Heils: Lammer markt. Samenkomsten 10 uur v.m. en 31/2 en 7Vs uur n.m. Stadsevangelisatie: Prinsenstraat. Kinder samenkomst 4 uur n.m. Stadsevangelisatie, Morschweg 59. Sa menkomst 8 uur nam. Stadsgehoorzaal: „Turf in je ransel" 8 uur nam. Den Haag (Gebouw K. en W.) Japansch Theater. 2 1/2 uur nam. Maandag. Jeruël: Samenkomst te 8 uur nam. Stadszaal (groote zaal): Leidache Kunst kring voor Allen. Solist Gerard Hekking. 8 1/4 uur nam. Volksgebouw: Lezing van den heer Gerisch 8 uur n.m. De avond-, nacht- en Zondagdiensl der apotheken wordt van Maandag 17 tot en met Zondag 23 November a.s. waargenomen door apotheek: P. du Croix, Rapenburg 9, telef 807 De geneeskundige Zondagsdienst te Leiden wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen 8 uur waargenomen door de doc toren Muyzert, Poortman, Seret en Simons. Te Oegstgeesl wordt deze dienst dan waar genomen door dr. Hugenholiz, tel. 390. De Oegstgeestsche apotheek, de Kempe- naerslraat 4, tel, 274, is dag en nacht geopend, RECLAME. Als U vanavond of morgen gaat wandelen verzuimt U dan vooral niet ONZE ETALAGES te bezichtigen, waarin wi,i een keur van nuttige tentoonstellen. Bezoekt in de komende weken onze Magazijnen. Wij brengen U het nieuwste en zjjn enorm gesorteerd. 3827 Rottord Engrosmag v h. Haarlemmerstraat 116—120 BELGIE. Aankoop van gevechtsvliegtuigen. De Belgische regeering heeft in Engeland een order geplaatst voor een aantal één per- soons-gevechtsvliegtuigen van het model Fajrey-Fire Fly, bestemd voor de Belgisch*1 Militaire Luchtmacht Het is de grootste order, ooit door een buitenlandsche regee ring in Engeland op dit gebied geplaatst. DUITSCHLAND. Berlijn in moeilijkheden Bezoek van Bethlen. De ,,Vo8sische Zeitung" meldt, dat de opper-president van Brandenburg in zijn kwaliteit van controle-ambtenaar over dc financiën der gemeenten in zijn provincie aan het gemeentebestuur van Berlijn heeft doen welen, dat hij oen Staatscommissie als opper-controleur zal benoemen, tenzij de gemeenteraad binnen een week orde op de Berlijnscht- financiën zal weten te stellen. Dc Hongaarsche premier Bethlen is giste ren naar Berlijn vertrokken. Het heet slechts cen vriendschapsbezoek te zijn. FRANKRIJK. Uit de Kamex. De Fransche Kamer heeft gisteren aller eerst het hoofdstuk: Begrooling voor lucht vaart en leger behandeld. Hierna werd overgegaan tot de kwestie van instelling van een parlementaire com missie van onderzoek naar de recente schan dalen De regeering verklaarde accoord te gaan met de samenstelling van een dergelijke commissie. De minister van Justitie Cheron verklaar de dal de commissie niet zal mogen ingrij pen in het reeds aangevangen gerechtelijke onderzoek, doch onafhankelijk daaTvan haar werkzaamheden zal moeten aanvan gen. De radicale leider Daladier wees er op dat in heurskingen verklaard wordt, dal bij de Oustric-zaak nog 32 personen uit parle mentaire kringen betrokken zijn, van wie enkelen nog in de regeering zitten. Bij deze woorden ontstond een ontzaglijk lawaai. Van alle kanten werd Daladier toegeroepen namen te noemen, waaraan hij echter niet voldeed. Hij maakte' zich van de zaak af, door op te merken, dat hij slechts weer gegeven heeft wal in de couranten te lezen staat. Hierna werd lol stemming overgegaan, waarbij de samenstelling van een parlemen taire commissie van onderzoek werd goed gekeurd met 586 tegen 10 stemmen. ENGELAND. De Ronde-tafel-conlerentie. De algemeene beschouwingen ter Londen- sche ronde tafel-conferentie, zijn gisteren geëindigd met een rede van den Britsehen eerste minister. Mac Donald begon met tc verklaren, dat het de eerste keer is, dat alle betrokkenen vereenigd zijn. Men had nu een mijlpaal bereikt op den weg, die leidt van het ver leden naar de toekomst. Zich wendende tot de gedelegeerden der minderheden, zeide spr. ,,De door u ge maakte opmerkingen zijn niet tot dooven ge- sproken". Wij zijn niet de geschiedschrijvers van het verleden, maar de bewakers van wat de toekomst zal brengen. Het is niet juist te zeggen, dat de regeering wenscht terug te komen op de concessies, die zij tus- schen 1917 en heden gedaan heeft. De re geering aanvaardt alles, wat officieel ver klaard is, en in deze conferentie wil zij het bewijs leveren dat zij voor de uilvoering ervan zorgdraagt. Wij'hebben, vervolgde spr., thans prac- tisch dezelfde problemen onder oogen Ie zien als op de imperieele conferentie. De verklaring van de vorsten heeft den toestand gunstig gewijzigd. Wat wij zeiden, heeft niet alleen onzen blik verruimd en onze harten verwarmd, onze oogen geopend en ons een lichtenden horizon gelood, het heeft ook onze taak vergemakkelijkt. De vorsten hebben een zeer belangrijke bijdrage geleverd door den weg te openen voor een werkelijk eendrachtig verbond in Indië. De regeering zal zich houden binnen de groote lijnen door de conferentie aangewezen en zal trachten de practische antwoorden op de aan de orde gebrachte vraagstukken in een wet te belichamen. Spreker hoopt, dat het resultaat van den nu volgenden commissie-arbeid zal zijn een overeenkomst, welke de gedelegeerden in slaat zal stellen, als gelukkige mannen naar Indië teTug te keeren. OOSTENRIJK. Naar een parlementaire meerderheid De aanslniting bij Duitschland. De onderhandelingen lusschen de verte genwoordigers van de Christelijk-socialeri onder leiding van den voorzitter, dr. Buresch en van het nalionaal-economisch blok en den landbouw, onder leiding van dr Schober over de vorming van een parlementaire meerderheid, zijn besloten. Men stelde in onderling overleg vast, dat de zakelijke voorwaarden voor samenwer king met Schober, onder leiding der Chris telijke-sociale partij, evenals voor opneming van het Heimatblok in de parlementaire meerderheid, in beginsel gegeven waren. De beslissing over de persoonskweslie wordt overgelaten aan den Bondspresident. Op de vergadering der Duilsch-Oosten- rijksche en Oostenrijksch-Duilsche arbeids gemeenschappen is door den voorzitter nog eens herhaald, dal aaneensluiling van beide landen de eenige oplossing is. Over de kwes tie van een tolunie werd volgende motie aangenomen Overwegende, dat een handelsverdrag op de basis der meeslbegunsliging nooit een bevredigende oplossing kan vormen der handelspolitieke verhoudingen tusschen Duitschland en OoslertHjk, en dat alleen het sluiten van een economisch verbond of van een tolunie dit kan. verzoeken de Duitsch- Oostcnrijksche arbeidsgemeenschappen van het Puitsche Rijk en de Oostenrijksch- Duilsche arbeidsgemeenschap in Weenen in hun gemeenschappelijke zitting van de wederzijdsche regeeringen: in den Duitschen Rijksdag en in den Oostenrijkschen Natio- nalen Raad de instelling te bewerken van handelspolitieke commissies, die, zooals dit voor de aanpassing van het strafrecht het geval is geweest, door gemeenschappelijk overleg de richtsnoeren zullen moeten vast stellen voor een eendrachtige handelspolitiek van heide Staten, de aanpassing der weder zijdsche douanewetgeving voor te bereiden en de voorstellen in te dienen over den vorm van een toekomstig, zoo nauw mogelijk economisch verband van beide Staten. SPANJE. Tegen de dictatnnr. Naar verluidt is het garnizoen te Madrid tegen een dictatuur en zou het deze niet willen steunen. ALBANIË. Italië oppermachtig. De Albaneesche minister van buitenland sche zaken. Raulf Pizzo, is afgetreden. Vrij wel algemeen wordt aangenomen, dat zijn ontslag is geschied op verzoek van den Itali- aanschen gezant. Onmiddellijke aanleiding van Pizzo's val was een anli-Italiaansch artikel in het blad Nea Albania. RUSLAND. Geruchten van moord op Stalin. Reeds eenige dagen liepen er vage ge ruchten, die hun oorsprong blijkbaar te Berlijn vonden, dat in Rusland een groot militair complot tegen Stalin zou zijn ont dekt. Het heette, dat er een paniekstem ming beerschte onder de Stalinisten. Het een tra al-comité van de bolsjewistische partij, dat zijn bureaux in een groot gebouw aan de Pokrowka heeft, zou in allerijl naar het Kremlin zijn overgebracht, waar de leden zich meer in veiligheid voelen. De gebouwen op het .Roode Plein (bij den muur van het Kremlin) werden door de sovjet-instellingen die ze nu in gebruik hebben, ontruimd. Dp gebouwen werden als kazernes voor de samengetrokken G.P.Oe-troepen ingericht en nog meer der gelijke berichten kwamen los In overeenstemming daarmee is nu het bericht verspreid, dat Stalin vermoord zou zijn. Het gisteravond re Berlijn geen tele fonische verbinding kunnen krijgen met Moskou zou voor de juistheid daarvan ktm- nen pleiten, doch via Finland zijn de eerste tegenspraken reeds gekomen. Men zal daarom verstandig doen om al de geruchten uit Rusland niet al te ernstig te nemen, vooreerst. (Builen verantwoordelijkheid der Redactie). Copie van al of niet geplaatste stukken wordt nip( teruggegeven. OPROEP. Op het Leidsche Brokkenhuis blijkt, dat ct groote' behoefte bestaat aan beddegoed, dekens, aan kachels, aan kindergoed, man- ncnklceren en schoenen. De belangrijke voorraden die bij de opening aanwezig wa ren, zijn sterk geminderd en telkens zien wij ons niet in staat aan onze klanten passend goed te verschaffen. Wij veroorloven ons de vraag te richten tot de ingezetenen om eens le zien, of zij dergelijke zaken aan het Brokkenhuis zou den kunnen afstaan. Wat bij u misschien in jaren niet gebruikt wordt, kan wellicht voor anderen in een nijpenden nocd voorzien. Ook andere goederen zijn zeer welkom. Aanbiedingen worden gaarne schriftelijk of telefonisch ingewacht door mevr. J Man dorsVermeulen, Oegstgeeslerlaan 12, tele foon 292. Hel Dagelijksch Bestuur van het Brokkenhuis Mr. P. A. v. Toorenburg, Voorzitter. J. M. Vos Jzn., Vice-Voorzitter. J. W. Cahen, Secretaris. B van Kleef, Penningmeester. J. B. Ileijdemar.. S. KoertBouman. J. Mandors-Vermeulen. A. M. de Vries. Overtuigd, dat hel Brokkenhuis ren be langrijk en goed werk verricht bevelen on- dergeteekenden dezen oproep gaarne aan. T. S. Goslinga, Weihouder van Sociale Zakep, Voorzitter der Gem. Commissie voor Maatschappelijk Hulpbetoon Prof. Dr. G. J. Heenng: A H. M, J. Homulle, Deken van Leiden: S. A. C. van Ne?—van de Pol; mr. P. A Pijnacker Hordijk, Voorzitter van de Leidsche Maatschappij van Weldadigheid ter voorkoming van armoede en van het Leidsch Borgsleflingsfonds. 1JMUIDEX, 22 November 1930 VISCHPRIÏZEN. Tarbot per K G. f. 1.401.10; Griel per kist van 60 K.G. f.6526; Tongen per K G. f. 2 70186; Groote Sehol per kist van 60 K.G. f.6545; Middelschol per kist van 50 K G. f. 6817, ZeUclipl per kist van 50 K.G. f G761; Kleine Schol per kist van 60 K.G. f. TO14.50; Roggen per 20 stuks f.3526; Vleelon per stuk f. 3.85—3; Groole Schel visch per kist van 60 K.G. f. 6019; Middel Schelvisch per kist van 50 K.G. f. 1032; Kleinmiddel Schelvisch per kist van 50 K.G. f 22.5018.50; Kleine Schelvisch p kist v. 50 K.G. f. 158; Kabeljauw per kist van 125 K.G. f 10880; Gullen per kist van 50 K G. f. 307; I-engen per stuk f. 3.603,25; Wij ting per kist van 50 K.G. f. 11—5. Aangekomen 19 stoomtrawlers: MM 187 met f. 1587; IJM. 326 met f 1481; IJM 152 met f.2008: IJM 16 mei f.1631; IJM 179 mei f.2021; IJM. 180 met f. 1734; IJM. 365 met f 589, IJM. 244 met (.1798; IJM. 86 met 1.1687; IJM. 105 met f.2171; IJM 150 met 1.2352; IJM. 116 met f.2653; MM. 70 met f 2104; IJM. 29 met f 1463; IJM 106 met f.2247, IJM 159 met I 1855; IJM. 28 met f.2238. IJM. 191 met f 1196; IJM. 102 met f. 2286 en 1 loggers- IJM 190 met 20 last pekelharing; KW. 178 met 1857; KW. 65 mol f.650; 1JM. 268 met 1.726; IJM. 501 met f.2768: YH 170 met f.2323. YH. 479 met I 3208; LT. 137 met met f. 1308; KW. 176 met 485 kantjes voor Katwijk; KW. 67 met f.376 kantjes; KW. 69 met 86 kantjes met schade aan de vleet. LOUIS VAN GASTEREN. Gisteravond heeft Louis van Gasteren te Den Haag gejubeld in Dymon's „De Laatste Liefde". Het looneel werd veranderd in een bloementuin. Hel woord is gevoerd door mr A. C. Jose- phus Jitla namens het eere-comité. Hij schonk een enveloppe en een lauwerkrans. Daarop volgde dr. G. A. van Haaften, mr. B Zubli Cor v. d Lugt, F. Sternberg, Jan van Ees en de praeses van het Leidsch Slu- denlentooneel J de Blieck. Deze bracht reeds cen kleine hulde, want de groote hulde komt in Leiden, 30 dezer. Den Haag is maar een voorstadje van Leiden: 25 jaar is u aar. het looneel, wij splitsen dat in dc 12Va jaar vóór u in Leiden kwam en de 12Va jaar bij ons. Intusschen, reeds nu, hartelijke geluk* wenschcnl Tol slot dankte de jubilaris voor de hulde, hem zoo ruimschoots gebracht. „SEMPRE CRESCENDO". Het Studenten-muziekgezelschap „Sempre Crescendo'' geeft, gelijk gemeld, op Dinsdag 2 December een concert in de Stadsgehoor zaal. Naar wij vernemen zal wegens verhinde ring van den heer F. E. A. Koeberg het orkest dien avond onder leiding staan van Nico Gerharz, oud-dirigent der Haarlemsche Orkest vereeniging. De soliste, onze oud-stadgenoote Roosje Driessen, zal het pianoconcert in C-molI van Mozart voordragen, terwijl het program ma verder een Symphonie van Mozart en een Suite van Bach vermeldt. Kaarten zijn vanaf heden verkrijgbaar bij de firma Eggers. Botermarkt 14.. bij wie vanaf a.s. Woensdag tevens gelegenheid be slaat tol plaatsbespreking voor dit concert, waarvoor ongetwijfeld groote belangstelling zal beslaan. WEEKBLADEN. HET R.-K. BOUWBLAD. De inhoud van dit nummer is de vol gende: De schilderingen van Serverini in Sem- sales. Karmelilessenklooster le Egmond. De S Clemente te Rome. Nieuwe uit gaven: Constructie van gebouwen. Ten toonstellingen- Een internationale tentoon stelling te Padua. Internationaal Congres te Brussel Vijfde monumentendag te Arn hem. Allerlei: Une eglise charmante pour un peuple de charbonniers. Rouwver- sienngRouwontsicring. Het graf van Vin cent en Theo van Gogh. Technisch Nieuws: De keuze en type bij hel ontwerpen van bruggen. Snowcrele. Opschuren van houtwerk. RECLAME. niet. de nieuwste platen zooals: Dart icb um den in'lchsten Tango b'tten, Zwei Herzen im Dreivierteltakfc (Walzerlied) 3841 Is een welkom geschenk. t.o. City-Theater Telefoon 593 2—1

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 2