71slé Jaarvaiw ZATERDAG 22 NOVEMBER 1930 No. 21683 Officieele Kennisgevingen. TER OVERPEINZING. STADSNIEUWS. Het Voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel toot advertentiSD uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd rijn. Voor alle andere advertentiên 36 Cts. per regel. Kleine AdvertentiSn uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 60 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. .57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.36, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per poet f. 2.35 H- portokosten. ƒ0.1» „0.18 Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden"; Gezien het verzoek van B. C. J. van Om meren om Vergunning tot het oprichten van een wasch- en strijkinrichting in het perceel Haarlemmerweg No. 49a, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie K. No. 2767. Gelet op de artikelen 6 en 7 der Hin-* derwet; Geven kennis aan het publiek, dat ge noemd verzoek met de bijlagen op de Secre tarie dezer gemeente ter visie gelegd is; Alsmede dat op Zaterdag, den 6 Decem ber e.k. des vo'ormiddags te half elf uren irt het perceel Breestraat 125 (Bureau van Ge meentewerken) gelegenheid zal worden ge geven om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen, terwijl zij er de aandacht op ves tigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hin derwet voor het gemeentebestuur of een zijner leden zijn verschenen, ten einde hun (bezwaren mondeling toe te lichten. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRTJEN, Secretaris. Leiden, 22 November 1930. 3870 VOLKSTELLING. Met hef oog op de te houden elfde alge- meene tienjaarlijksche volkstelling worden de ingezetenen herinnerd aan de bepalingen van het Koninklijk Besluit van 27 Juli 1887 (Staatsblad 141) regelende de verplichting tot het doen van aangifte voor het bevol kingsregister bij vestiging in, of bij vertrek uit de gemeente en aan de artikelen 1 en 2 der Verordening van 2 Mei 1912 regelende de verplichting der ingezetenen ingeval van verhuizing binnen de gemeente, waarvan schriftelijk of mondeling aangifte moet wor den gedaan aan het Gemeentebestuur, ten bureele van het bevolkingsregister. Burgemeester en Wethouders van Leiden, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 22 November 1930. 3751 VERLANGEN. „O, dai ik vleugelen had gelijk eer.e duive, ik zou henenvliegen waar ik blijven kon!" Dit klassieke woord van den ouden psalmist duidt voortreftelijk aard en inhoud van ons menschelijk verlangen aan. Charles Baudelaire beeft eens een ge dicht gemaakt, dat hij l'invitation au voyage" betitelde, ..uitnoodiging om op reis te gaan", en daarin zingt bij van een land bier ver vandaan, waar het alles goed zou zijn en heerlijk, waar glan9 zou zijn en licht en vrede, en hij noodigt zijn verrader lijke geliefde uit, om met hem dAarheen te gaan. Daar zal het goed zijn om blijvend te wonen. De aard van ons menschelijk verlangen is, dat het leven, dat we hebben, ons niet bevredigt. Rondom is smartelijkheid, on vrede, ja zelfs, in een geval als dat van Baudelaire, verraad. En de inhoud van ons menschelijk verlangen is, dat wij hunke ren naar een plek, waar dat verraad ons niet meer zou deren. Waar alle moeilijk heden en smartelijkheden des levens zou den verzoend worden in een bovenaardschen vrede. O. dat ik vleugelen had gelijk een duif, ik zou heenvliegen, waar ik blijven kon! Maar is dit ons toch eigenlijk algemeen menschelijk verlangen ooit vervulbaar? Is niet juist dit het karakter van het ver lansen, dat het niet vervuld worden kan? Vleugelen als van een duif ze worden ons menschen immers niet geboden! De oude sage vertelt van Icarus dat hij het probeerde en de brandende zonnestra len deden de was, waarmee zijn vleugels waren bevestigd, smelten, en hij stortte in den oceaan. En zelfs de luchtvaarder, die zich verheft hoog boven de wolken, blijft hij niet geketend aan de aarde met een on zichtbare band, die .hem soms noodlottig worden kan, doch die hem in elk geval blijvend verhindert, een wolkenkoekoeks- heim van bovenaardschen vrede te be reiken? Zijn de door ons verlangen gedroomde dingen ooit te verwezenlijken in het nuch tere daglicht van vandaag? Een moderne film van Germaine Duloc bevestigt deze waarfieid, tnaar opent tege lijk leen uitzicht op nog iets anders. Het vers van Baudelairö diende haar daarbij tot motto. Een door haar man verwaarloosd vrouw tje zoekt verstrooiing in een dancing. Daar ontmoet ze een zeeofficier. Ze dansen, en maken kennis. We zien de handen die elkan. der zoeken Maar dan ziet hij in een onbe waakt oogenblik een medaillon dat ze draagt, waarin het portret van haar kind. En hij, trekt zich terug. Het avontuur i9 uit. Doch nu is het wondermooie in deze film, dat in dien tusschentijd bij die jonge vrouw zich afspelen visioenen van verlan gen, die door de alvermogende fil/nkunst als even zoovele realiteiten lusschen he' een voudige gebeuren om haar heen zich in schuiven. en men weet niet meer, wat wer kelijkheid is, en wat droom. Ze ziet ze ziet de zee. De deinende golven. Het schip. De zeeman op de brug van het schip. Haarzelve op het dek, in een reismantel gehuld. Zij beiden samen, leu nende over de verschansing. Ze ziet exo tische landen. Palmen wuiven. Zij beiden samen. Zeker, het verlangen droomt wat geen daad worden kan. Als het daad wordt, dan is het heel anders, en heel veel minder dan de droom. Maar zou niet dit de diepere bedoeling zijn van deze wonderlijke film, dat de drot nbeelden van ons verlangen dikwijls méér werkelijkheid hebben dan het nuchtere leven van al den dag? Spreekt zich in ons verlangen niet uit het Wunschwcsen dat wij niet zijn, maar dat wij zouden willen zijn? En zou niet in het gelouterde verlangen van ons diepste wezen een roeping tot ons komen, die zich "Uitstrekt naar een wondere belotte? Zóó verstond het de oude vroomheid van den psalmist. „O, dat ik vleugelen had als eene duif; ik zou heenvliegen waar ik blij ven kon." Hij verlangt naar vleugelen omdat hij weet dai er een plek is waar hij blijvend wonen kan. En die vroomheid, dat geloof aan de innerlijke waarheid van ons gelouterde, ons diepste verlaniren, doet ons aldoor uitzien in het leven met open oog, in verwachting is-, Ons verlangen, is een roeping waaraan beantwoordt een wondere belofte. Een belofte van een hoogere werkelijkheid dan het kleine aardsche leven rondom thans biedt. Het gelouterde verlangen bergt de be lofte van vervulling in zich. In een wereld van verraad getuigt zij van reinheid en vrede. In een wereld van verwaarloozing en onzuiverheid getuigt zij van liefde en van geluk. En de oude vroomheid, waaruit deze psalm van verlangen is ontsproten, spreekt ook van de eindelijke vervulling der be lofte in wondere, mystieke taal, die alleen het evenzoo-geloovig hart verslaat. De oude profeet getuigt: .Troost, troost mijn volk!" En hij spreekt van Eén die de won dere belofte van het verlangen wonderbaar vervullen zal. „O, dat ik vleugelen had als een duif!" krijt het hart. En de profetenstem ant woordt- „Die hem verwachten zullen de kracht vernieuwen, zij zullen opvaren met vleugelen gelijk de arenden, zij zullen loopen en niet moede worden zij zullen wandelen en niet mat worden." Op deze adelaarsvleugelen i9 het goed, te drijven. ERNST. SLUITING GEMEENTE- BUREAUX 27 DEC. Naar wij vernemen heeft het# College van B. en W. besloten, aan het Gemeenteperso- neel op Zaterdag 27 December a.s. vrijaf te geven voor zoover de dienst zulks toe laat Zij die op dien dag vrijaf hebben, moeten het verzuim inhalen op een nader door het Hoofd van den tak van dienst, waartoe zij beliooren, te regelen wijze. LEZING „DE NATUURVRIENDEN." Voor de Leidsche afdeeling van de „Na tuurvrienden" hoopt a.s. Maandag de heer Max Gerisch uit Rotterdam een lezing met lichtbeelden te houden in het Volksgebouw. Vertoond zullen worden lichtbeelden, be trekking hebbepde op een tocht van het Bcdenmeer naar de Zugspitze en een film, getiteld „Dwars door de Berjersche Alpen". Voor bijzonderheden verwijzen wij naar de annonce in dit blad. R.K. KAMER CENTRALE LEIDEN. Naar wjj vernemen heeft de heer J. P. Gouverneur, burgemeester van Sassenheira, aan het bestuur van de R.K. Kamer Cen trale Leiden medegedeeld, dat hg bedankt als voorzitter. OPENBARE LES AAN DE AMBACHTSSCHOOL. Gisteren brachten wij een bezoek aan de Ambachtsschool, teneinde het onderwijs aan deze inrichting eens van nabg te bezien. Het bezoek van ouders en belangstellenden was overweldigend. De directeur leidde ons door de ver schillende lokalen en werkplaatsen en wij zagen de ruim 325 leerlingen aan het werk. Het viel ons op, dat hier gepoogd is, zooveel mogelijk leerlingen een plaatsje in deze inrichting te verschaffen. De lokalen waren overvol, sommige zelfs zoo vol, dat ons inziens liet onderwgs er onder reu moeten leiden. Do directeur lichtte ons in, dat door het bestuur der school pogingen worden aange wend, om eonige uitbreiding van het gebouw tot stand te brengen, teneinde in ruimere lokalen te kunnen werken. Tevens zouden dan meerdere leerlingen geplaatst kunnen worden en niet telken jare zooveel leer lingen behoeven te worden afgewezen. Gezien het nuttige werk, wat op deze school wordt verricht en de steeds grootere toeloop van leerlingen, welke zich de zoo zeer gewenschte vakbekwaamheid willen eigen maken, wenschen wij gaarne dat het aan het bestuur der Leidsche Ambachtsschool moge gelukken die uitbreiding te kunnen aanbrengen, welke zij zoo zeer gewenscht acht. Daarna bezochten wij de lokalen, waar tentoongesteld waren de verschillende werk stukken, door de leerlingen in den loop van het jaar vervaardigd en welke Vrijdag a.s. zullen worden verloot. Het was een schitterende collecte en de gelukkige win naars kunnen er zeT*er van zijn, een degelijk stuk rijker te zijn geworden. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd is voor het doctoraal examen rechtsgeleerdheid, de heer D. Zjjlstra (De Bildt). HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzizingen: Scheepswerf „Akerboom" fa. H. A. Aker boom, Hooge Morschweg 49, Oegstgeest. Uittredend gevolmachtigde: H. A. Akerboom, Oegstgeest. Firma J. J. Sleyser, Oude Rijn 36, Leiden. Agentuur en commissiehandel in papier en papierwaren. Nieuwe gevolmachtigde: J. W. de Tombe, Leiden. Melksalon „De Krans", Heerenstraat 3, Leiden. Nieuwe eigenaar: G. Hockx, Leiden. Marcelis en Heemskerk, Lage Rijndijk 77a, Leiden. Aannemen van burgerlijke en wa terbouwkundige werken. Bestaande rechten van derden opgegeven. Opheffing: P. de Best, Tramstraat 22. Katwijk a. Zee. Reederij van visschersvaartuigen. DE BIOSCOPEN. Casino-Theater Voorafgegaan door City-nieuws en een klucht in 2 acten, brengt de directie van bovengenoemd theater een schitterende hoofdfilm met den gevierden Douglas Fairbanks in de hoofdrol. Deze toont nu verscheidene staaltjes van zijn handigheid en behendigheid in „De Vrijbui ter''. Het begin van deze film is een eind strijd tusschen twee groote kampioenen: Graaf Huntingdon, vriend van den koning, en Guy van Gistbourne. gunsteling van den broer van den koning. De overwinnaar van deze kamp zal uit de handen van de schoon heidskoningin de lauweren ontvangen. Gis- bourne speelt oneerlijk spel, hij laat zich vastbinden op zijn paard Todh weet Hun tingdon de overwinning te behalen. De broer van den koning wil zich meester maken van den troon. Zoodra de koning ter kruis tocht is vertrokken, brengt hij zijn plan ten uitvoer en hij slaagt. Doch wanneer Hun tingdon, die met den koning mee gegaan is, te hooien krijgt wat geschiedde, verzoekt hij terug te mogen keeren. De koning geeft hem echter geen verlof aleer hij weet waar voor ALs Huntingdon dan tracht te ont vluchten, schiet GaSbourne, die ook mee was gegaan, hem neer. De koning laat hem op sluiten totdat hij van zijn tocht zal zijn teruggekomen, maar hij weet te ontsnappen. En hij weet 't rijk terug te winnen. De ko ning ziet nu alles in en buigt het Hoofd voor zijn trouwen dienaar. Een srpannende filml City-Theater. Spanning en sensatie vormden altijd gewilde hulpmiddelen bij de schepping van een film, waarin Lon Chaney de hoofdrol vervulde; zoo ook in „Hel mystieke Oosten", spelende in de eenzame wildernis van Siam. Schitterend geslaagd zijn de jachttafereelen, opgenomen in de groote jungle, de zedenfilm uit het Aimeri- kaansche variétéleven „De Bijwagen". Welk een schril contrast tusschen de „cabarets" uit de provincie-stadjes en achterbuurten en. de „Halls" van den New-Yorkschen Broad way! Twee dende-rangs artist en Eddie Kane en Elsa Mac Ooy trouwen met de verwach ting dat gouden bergen hun ten deel zullen vallen. Groote armoede is echter hun lot, tot Edd'ie een doodensprong aan hun reper toire toevoegt, zóó gevaarlijk, dat hij deze slechts in de armen van zijn vrouw durft wagen. Zij wordt echter overgehaald voor de film te gaan spelen. Eddie krijgt een onge luk, kon zonder haar niet meer werken en word-t „De Bijwagen". Totdat vreemde ge ruchten over zijn vrouw de ronde gaan doen, en hij haar gaat wantrouwen. Een scheiding tusschen de twee eohtgenooten is er hel ge volg van. Dus ditmaal eens niiet een geluk kig einde. Voor de pauze zingt Harry Nijhuis nog eenige liedjes. Trianon-Theatex „De Vaandrig van den Keizer' de hoofdfilm van deze week is een bewerking van den Franschen roman „La Bataille des Dames" van Eugene Scribe en Ernest Ligouse en speelt zich af in de bekende honderd dagen na de ver banning van Napoleon Bonaparte naar Elba in 1814. Armand de Preille, de opge wekte vaandrig van den Keizer (Ramon Navarro) wordt na het afscheid van Napo leon met de andere leden van de garde ge vangen genomen en is bestemd om gefusil leerd te worden; hij weet echter te ont snappen; achtervolgd door de woedende fuseliers. Na eenige spannende avonturen treedt hij als huisknecht verkleed bij een vriendin van hem in dienst. Hier komt het be9chermelingetje van zijn vriendin een overtuigd Royaliste dat hem bij zijn ont vluchting verraden had logeeren; het gevaar voot ontdekking is groot; daar hij als huis knecht wel wat al te bezorgd is voor haar ontspanning. Met zijn vroolijke liedjes en prettige stem weet hij hen echter meer en meer voor zich in te nemen en op een rij toer komt het in een idyllische vallei tot een liefdesverklaring. Weer thuis gekomen, wacht een Royalist op haar om zijn liefde te verklaren, die als zij hem ontvlucht, haar rijknecht ondervraagt en iri hem den ge- zochten Bonapartist herkent. Armand krijgt dan de oproep zich bij zijn regiment te voe gen, daar Napoleon is geland. Spannende momenten volgen dan met als climax de ontvoering van zijn beminde uit het vijande lijke kamp. Naast sensatie biedt dit goede filmwerk eenige oogenblikken van grooten weemoed o. a. het afscheid van Napoleon (een zeer goede geslaagde creatie) en diens terugkeer, alsmede vele uitmuntende natuuropnamen. Deze film wordt voorafgegaan door grap pige teekenfiLmpjes, eenige klankfilmpjes en de klucht „Zooals de oude zongen waarin de cinematografische trucs de groot ste bewondering verdenen! Luxor-thealer. Wericelijk! 't Is geen phrase wanneer wij ditmaal verklaren, dat er deze week een sprekende detective-film in 't Luxor-theater loopt, die moeilijk zal te overtreffen zijn: d/it waf betreft het span nend verloop zonder weerga, als wel de voortreffelijke dictie der acteurs, waardoor zoo goed als ieder woord te volgen is. Daar bij een oplossing, die geen mensch verwacht en waardoor dat nergens gerekt en dus niet te lange verhaal met zijn abrupt slot tot iets zeer uitzonderlijks in zijn gen^e is geworden 1 „De tijger van Berlijn", uitgebracht door de „Ufa", levert 't bewijs, dat na een periode van veel weeë en zoete producten zonder veel inhoud, den goeden weg gevonden werd. „De tijger van Berlijn".niemand kent hem maar de recherche wordt telkens op geschrikt door zijn ontstellende misdaden. Weer is een kaslooper neergeschoten en het geld verdwenen. Men zoekt en zoekt: in apachenhroegen en elders, maar tevergeefs. Sensaties volgen elkander op: men blijft ec/hter in volkomen duister tasten „De tijger van Berlijn": wij vertellen den inhoud niet: onder geen beding moogt ge vermoeden, wie hij is. Gelijk wij en allen gisteren met ons in de zaal. moet ge deze geschiedenis onvoorbereid beleven en ge zult getroffen worden door haar verbijste rende óntknooping. Om dan met verwonde ring tot elkaar te zeggen: dAt is eindelijk iets anders dan gewoonlijk! Met sobere middelen werd een uiterst suggestief gebeuren opgebouwd. Geen te veel, noch te weinigalles in juistte mate en juist geplaatst. Een pluim aan den auteur voor deze trouvaille, aan den regisseur voor de realisbieche uitwerking, aan de acteurs om hun rake en krachtige typeeringen. Een film waard, om er nu eens dekostbare avonduren aan te wijden! In 't voorprogramma nog een hoogst-inte- ressante, leerrijke c?n toch poëtische weten schappelijke geluidsfilm „Het Rariteiten- cabine t" over de vissche^ op den bodem der zee en na de pauze een opvoedende wild-we9tgescheiedenis „Misdadigers volgens de Wet" met George O'brien in de hoofdrol. Een mooi programma voor deze gure avondenI BINNENLAND. Verschenen is de memorie van antwoord inzake de begrooting van Binnen!andsch* Zaken en Landbouw. (Binnenland, 2e Blad). De radio-verbinding met het vijlde post vliegtuig is hersteld. (Binnenland, 2e BladL aanvaring op de Maas voor Rotter- d 7e bem~uning van een motorboot ter nauwernood gered. (Gemengd, 2e Blad). BUITENLAND. Gernchten over moord op den Rnssischen dictator Stalin. (Buiten!Ie Blad). Vermoedelijk een parlementaire meerder heid in Oostenrijk bereikt. (Buitenl. Ie Blad) McDonald besluit de inleiding ter Ronde tafel-conferentie. (Buitenl. Ie Blad). Ernstige spoorwegramp in Frankrijk. (TeL le Blad). Naar het „Hbld." verneemt is onze oud-stadgenoot prof. dr. D. Ploog, hoog leeraar in de exegese van het N. Testament en in de oud-chr. letterkunde aan de univer siteit van Amsterdam, aangezocht om de opvolger te worden van wijlen prof dr. J. H. C. van Leeuwen, die dezelfde vakken alsmede de encyclopaedia der godgeleerdheid doceerde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Prof. Ploog houdt, naar ons verder ter oore kwam, het aanzoek in beraad. Voor het hier afgenomen examen voor apothekers-assistent zijn geslaagd de dames M. C. van der Lubben (Den Haag) en P. J. A. Wildervank (Zaltbommel). De bekende paardenslagerij van den heer C. J. Zwetsloot, Morschstraat 26, heeft een filiaal geopend in het perceel Janvos- sensteeg 15, waar de heer M. van Blanken- steia gedurende veertig jaar een soortgelijke zaak heeft gedreven. De heer C. Buiks, die reeds eenige jaren met succes een schoenwinkel in Lei- muiden exploiteert, heeft thans ook hier ter stede een filiaal geopend en wel in het perceel Haarlemmerstraat 140. De win kelruimte werd aanzienlijk vergroot en de zaak, zoowel in- als uitwendig, opnieuw in de verf gezet. De heer Buiks, die al van jongsafaan in het vak werkzaam is, legt zich toe op den verkoop van uitsluitend prima Brabantsch schoenwerk. De heer H v. Rosse Jr. heeft op de Beestenmarkt no. 20 een vischhandel met salon geopend, die een helderen en welver- zorgden indruk maakt. De naam van den eigenaar bezit sinds jaren een uitstekenden klank in de vischbranche en de wijze waarop deze zaak geopend werd. getuigt wel van een juist inzicht en goeden smaak. Er zijn allerhande soorten visch aanwezig; men kan er alles vinden, wat in een winkel, die op het winnen van een reputatie prijs stelt, behoort te zijnl Op den Maredgk en aan de Aalmarkt is een rgwiel onbeheerd gevonden, waar omtrent bij de politie inlichtingen zijn te bekomen. De veehouder J. P. uit Muiden heeft bij de politie aangifte gedaan van de vermissing van een schaap na afloop van de Vrijdagsche markt. De politie heeft aangehouden zekeren P. R. alhier, die ten nadeele van de R. een handwagen had ontvreemd en deze te gelde had gemaakt. Waar R. zich eenigen tijd geleden ook aan een dergelijk vergrgp had schuldig ge maakt, zal hij ter beschikking van de justitie in Den Haag worden gesteld. De St.c-rt. no. 227 bevat de statuten betreffende de R.K. Coöperatieve Bakkerij en Verbruiksvereeniging „Eendracht" U.A. alhier. Wg vernemen dat in het geoouw van den Gemeentelijken Dienst voor Sociale Zaken alhier (Arbeidsbeurs, ingang Levendaal) op Dinsdag, 25 November a.s., des avonds tus- Rcnen 7 en 8 uur gelegenheid zal bestaan om inlichtingen te verstrekken en klachten in te dienen omtrent de in ons blad gesigna leerde praktijken in den naaimachinehandel. l)o Commissie, welke belanghebbenden en gedupeerden zal ontvangen, verzocht ons de aandacht er op te vestigen dat zij, indien zulks gewenscht wordt, van de te verkregen inlichtingen een bescheiden gebruik zal ma ken en dat zij desgewenscht de namen van de gedupeerden geheim zal houden.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1