Wat de vrouw draagt. De mode in vroegere tijden. Vrouwenhanden 71ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 22 November 1930 Vierde Blad No. 21683 VOOR ONZE POSTZEGEL VERZAMELAARS. VOOR DE HUISVROUW. ELEGANTE HOEDEN. Eindelijk schijnt er dan een hoedenmode ontstaan te zijn, die zich volkomen bii de persoonlijkheid der draagster aanpast en rekening houdt met haar wenschen. Alles wat tot op heden gebracht werd, wordt angst vallig vermeden. In principe zal elk model afwijken van datgene, wat gedurende een langen tijd als maatgevend beschouwd werd. De moderne hoed is bijna altijd klein; de nieuwe mode kenmerkt zich n.l. door een hoofddeksel, dat het gezicht nauw omlijst; het moet zijn alsof het hoedje, bestaande uit één lap stof, om het hoofd gedrapeerd is. Elke hoed jien den indruk maakt met groote nauwkeurigheid ontworpen te zijn en waar- aaan veel geprutst is, wordt onherroepelijk verbannen. Hel woord, dat de geheele hoedenmode kenmerkt, het principe waaraan'elk model ontleend is en waartoe elk model terug te voeren is. dat woord is „gedrapeerd". De moderne hoed is n.l. in de wonderlijkste plooien en wendingen verwerkt, zoodat deze het hoofd van de draagster als zijnde hier mee één geheel, beeldig omlijst. Élk model is volkomen in harmonie met het type der draagster, en het spreekt vanzelf dat dit zoo is; hierdoor verkrijgt men. jeugdige gratie den noodzakelijken modefactor van dezen tijd. Allereerst komen de kleuren in de hoeden mode ter sprake; natuurlijk worden deze liefst in overeenstemming met het betref fende kleedingstuk gekozen naar voorschrift der toonaangevende huizen. Voor het mid dagtoilet is dit een absolute vereischte, ter wijl het onder andere omstandigheden ge- wenscht is. Daardoor komt het dat er tegenwoordig zooveel tweed-hoeden gedragen worden, die natuurlijk met ander materiaal, b.v. met leer of bont verwerkt kunnen worden, waar door goede combinaties ontstaan. Veel sporthoeden zijn ook heelemaal van leer gemaakt, terwijl ook vilthoeden hierbij een voorname rol spelen. De Zuidwestermodellen" maken nog sbeeds veel opgang, vooral wanneer dit dienst moet doen als sportieve hoed. Ook hierin zien we de gunstige toepassing der laatste cri. Een snoezig nauwsluitend hoedje de z:g. „Vliegkap" is ais eerste model op de schets afgebeeld. Het kan van leer of vilt gemaakt worden in de kleur van den sport man tel of het mantelpak waarbij het gedra gen moet worden. Natuurlijk zijn ook talrijke vilt-hoedjes voor den middag bestemd. Deze zijn dan ge compliceerder van vorm en vallen op door hun eigenaardige en interessante garnee ringen. Als voorbeeld hiervan is een heel apart model afgebeeld een soort jockey- kap die uit verschillende deelen bestaat en die bedekt worden door koorden in den zelfden tint. die van achteren samenge knoopt zijn en in twee kwasten naar hene den vallen. Dit is een buitengewoon jeugdig model en door zijn originaliteit zeer pikant. Elegant en apart zijn ook de fluweelen middaghoeden. Ze laten het voorhoofd vol komen vrij, waardoor het haar aan één kant heelemaal zichtbaar is. Aan den achterkant merken we een breeden rand op die echter zoo soepel is, dat hij nooit stoort en bij een hoogen mantelkraag naar binnen gedragen kan worden. Door den eigenaardigefi vorm wordt hierbij elke garneenng overbodig. Toch zijn er dames die absoluut gesteld zijn op ecnige garneeringen, vooral wanneer het gaat om een 'hoed, die alleen bij speciale gelegen heden gedragen wordt. Tot de interessante modellen van hel nieuwe seizoen behooren ongetwijfeld de hoedjes van satijnband in tulbandvorm met opzij een vlotte bandgarneering. Een dergelijke creatie ziet u als eerste afbeelding op de tweede rij. en deze is te beschouwen als het succesvolle type van dit onderdeel der hoedenmode. Heel nieuw zijn ook de vele veer-garnee- ringen, die nu weer opgang maken, doordat de vrouw in het algemeen, blij is weer een garneering te kunnen toepassen, die zoo'n langen tijd uit de mode verbannen was. Op de nieuwe modellen worden veel reiger- aigrettes verwerkt, wat vooral op avond- kapjes uiterst elegant staat. Dergelijke modelletjes zijn in zwart natuurlijk het meest practisch daar ze bij elk toilet ge dragen kunnen worden. R. E. W. U. ELEGANTE KAPSELS VOOfl DEN AVOND. Het spreekt vanzelf dat de wouw in het algemeen overdag haar toevlucht neemt tot een eenvoudige, weinig gecompliceerde haardracht. Voor den avond echter wil ze wel eens iets anders en ze streeft naar har monie met het avondtoilet, dat tegenwoor dig door allerlei variaties zoovele en ver schillende mogelijkheden biedt. Het zal dan ook niemand verwonderen, dat de kapsels, evenals de toiletten, een geheel nieuwe richting aantoonen. De lijn der Biedermeier- en Empiremodellen neemt men weer waar en het nieuwe kap sel weet zich hierbij voortreffelijk aan te vertegenwoordigt zooals de vooraanstaande huizen eenparig verzekeren, de toonaan gevende noviteit van de komende mode en ofschoon hij wel eenigszins theatraal aandoet, zal deze dracht in de toekomst bij veel gelegenheden t.e bewonderen zijn, Xaast. het korte jasje biedt de elegante lange avondmantel ,de eenigc mogelijkheid om met de moderne avondjurk het chique avondtoilet op de juiste wijze te voltooien. De kleur, die men ook hier weer verkiest is zwart, die de neutraliteit waarborgt-, welke voor een dergelijk kleedingstuk ge- wenseht is. Fluweel en velourschiffon zijn voor dit doel het meest geschikt. Het model is uiterst eenvoudig, doch soepel en elegant en draagt duidelijk het kenmerk van de ..nieuwe empire-stijl'* Een dergelijke mantel wordt meestal met Jicht bont gegarneerd, waarvoor men het liefst een goede hermelijn-imitatie kiest die niet zoo duur en toch zeer elegant is. RECLAME. HAARLEMMERSTR-169. TEL. 1400 passen. Daar de meeste dames weer half lang haar dragen (of beter gezegd in iedor geval niet meer vasthouden aan het abso luut kort geknipte model), is het nu in verhouding met vroeger veel eenvoudiger geworden een origineele haardracht te ver zinnen. Snoezig staan altijd de kleine krul letjes in den nek, die naar voren getrokken 1 worden en ook dc ooren bedekken, wat het dragen van lange oorbellen noodzakelijk maakt, daar anders het gezicht te bol zou lijken. Iedere vrouw die weet dat het haar jeugdig staat, zal graag een kapsel kiezen, dat de ooren vrij laat, waarbij dan een vast-aangeschroefde oorversiering gedra gen wordt; de lokken vallen tot diep in j den nok. Deze dracht staat voortreffelijk bij een gedecolleteerde avondjurk. DE LANGE AVONDMANTEL 3*347 No IV. Teekening gemaakt naar de modeplaat ,,La Mode" 25 Februari 1838: drie baljapon nen uit dat tijdperk, veel gelijkend en toch hemelsbreed verschillend van de crinolines van plm. 18251830. Van links naar rechts: geelzijden japon op den rug gezien (het voorpand is precies eender met veel smokwerk gegarneerd dat in banden gegroepeerd is'; in het midden japon van donkergroene zware zijde met crème kant op een fond van crème-kleurig satijn; geheel rechts; rose zijden japon met een garneering, die toen zeer „en vogue" was en die men daarna niet veel meer ge zien heeft in latere modellen. Als garncc- ring in het haar bloemen (teek. links) en de twee (in 't midden en rechts) hebben rose veeren in het kapsel. Dit waren een soort korte wollige veeren, die als zeer sjiek beschouwd werden. G. V. RECLAME. 3825 a/iijd mooi door Onze Ruil rubriek. Zooals wij in ods laatste artikel hebben vermeld, moesten wij, gedwongen door ver schillende omstandigheden, onze ruilrubriek reorganiseeVen. Hieronder volgt thans een lijst van 50 diverse zegels die wij ruilen. Het ligt in onze bedoeling elke veertien dagen een dergelijke lijst te plaatsen. Het geldt hier echter, wie het eerst komt, het eerste maalt, m.a.w. wie het eerste in zendt, heeft de voorkeur. Men behoeft ech ter niet alle zegels te ruilen, men kan uit deze lijst een keuze doen. Nadrukkelijk willen wij er echter op wijzen, dat bij ver schijning van een volgende lijst, de vorige vervalt. Wanneer dus over 14 dagen de tweede lijst verschijnt, kan raen uit de nu geplaatste geen keus meer doen. Wij wenschen den verzamelaars veel succes. PHILATELIST. OM TE RUILEN. Argentinië 18991903 5 Centavos, Rose. Australië 19121913, 1 Penny, Karmijn. Idem 19141923, l Penny, Karmijn. Idem 19141923, 2 Pence, Oranje. België 1869 1878, 10 Centime, Donker-Groen, Idem 1881 1889, 5 Centime, Geel-Groen. Idem 1884 1891, 10 Centime, Rose op Azuurblauw. Idem 1893—1900, 1 Centime, Grijs. Idem 1893 5 Centime, Geel-Groen. Idem 18931900, 10 Centime, Bruin-Rood. Idem 1905, 10 Cen time, Karmijn. Beijeren 18811900, 5 Pfen nig, Donker-Groen. Idem 1881—1900, 10 Pfennig, Rose. Idem 1881—1900, 20 Pfennig Blauw. Canada 1903—1909, 2 Cent, Karmijn Idem 1912, 2 Cent, Karmijn. Idem 1916 2 en 1 cent. Bruin. Ceylon, 1912—1913. 6 Cent, Karmijn. Chili 1912—1915, 10 Ccntavos, Blauw en Zwart. China 1913—1919, 1 Cent, Oranjegeel. Denemarken 1913—1919, 10 Ore, Groen. Duitschland 1875, 10 Pfennig, Rose! Idem 1875, 20 Pfennig, Blauw. Idem 1880, 5 Pfennig, Violet. Idem 1880, 10 Pfennig, Rose. Idem 1880, 20 Pfennig, Blauw. Idem 1916—1919, 15 Pfennig, Lila. Idem 1916 1919, 35 Pfennig, Bruin-Rood. Idem 1916 1919, 7 Pfennig, Groen on Zwart. Idem 19201922, 5 Pfennig, Bruin-Rood. Idem 19201922, 10 Pfennig, Oranje. Idem 1920 —1922, 20 Pfennig, Groen. Idem 1920—1922, 30 Pfennig, Blauw-Grijs. Idem 1921—1922, j 80 Pfennig, Karmijn. Idem 1921—1922, 100 Pfennig, Olijf-Groen. Idem 1921—1922, 150 Pfennig, Oranje. Idem 1921—1922, 160 Pfen nig, Groen. Idem 1921—1922, 5 Mark. Bruin- Oranje. Idem 19211922, 10 Mark, Karmijn Idem 1921—1922, 10 Mark, Blauw. Idem 19211922, 12 Mark, Rood. Duitsch-Oos- tenrijk 19191920, 10 Kreutzer, Groen en Bruin. Idem 1920, 80 Heller, Karmijn. Idem 1920, 1% Kreutzer, Geel-Groen. Idem 1920 2 Kreutzer, Blauw. Idem 1920—1921, 2 Hel ler, Violet. Idem 1920—1921, 9 Heller. Gecl- Bruin. Finland 1918—1921, 40 Pfennig, Violet. Griekenland 1911, 20 Lepta's, Lei kleurig. RECLAME. 3769 BIJ HARTKWALEN EN ADERVERKAL KING, neiging tot bloeding in de hersenen en aanvallen van beroerte verzekert het natuurlijke „Franz-Josef-billerwater een gemakkelijken stoelgang zonder inspanning. Een lezeres heeft mij reeds eenige weken geleden verzocht hoe zii de moderne meis jesmuts moest maken; zij heeft een doch tertje van 14 jaar. Zij vraagt naar het patroon van een fluweelen muts. Doch dat is niet gemakkelijk te beschrijven, te meer, waar ik niet weet or hel dochtertje een groot, klein, smal of breed hoofd heeft, en of zij véél haar in haar muls moet weg werken, dan wel of zij een glad gebobd hoofdje heeft. U doel het beste om iets groot er dan de omtrek van haar hoofd een band fluweel te knippen en dan een flinke ronde lap fluweel in die band te zetten, met wat meer ruimte achter dan voor. De muts mag vooral niet strak om het hoofd vallen; wèl de band natuurlijk. Als de muls in de band zit, geeft u er op' de kruin een kneep in, half op zij, en zet daar een zijden kwastje aan, dat de muts een tikje scheef trekt op één oor. Ik heb meteen voor u het model van een gehaakte muts opgezocht. Dat is een aardig werkje, dat vlot gaat en zeer loonend is! U kunt deze b.v. maken van colomba zijde met 'n lichter tintje angora wol; deze wol wordt door het gebruik mooi flossig en plui zig, waardoor hij allerleukst afsteekt bij de zijde. Het staat ook lief. wanneer u de muts alleen van colomba zijde in twee kleuren maakt; doe dan zoo: neem voor de bovenste helft een donkerder kleur en maak even voor het minderen een lichter.- randje; ook strik of kwastje moet u dan maken van de lichte kleur. Zet vier lossen op en verbind ze tol een ronding; haak in dit gaatje vasten tot het goed vol is Bij de tweede en volgende toe ren moet steeds gemeerderd worden, dus als maar vasten haken in de rondte tot u een flinke ronde plak heeft gekregen, die iets grooter is als de omtrek van het hoofd. Zorg er voor. dat de plak plat blijft, ook al wenscht u deze b.v. in verschillende kleu ren te werken. Hij mag nergens omkrullen of bobbelen, want dat krijgt u er iater niet meer uit. Wanneer u de muts op de goede grootte heeft; iets ruimer dan hel hoofd, dan moet u gaan minderen door nu en dan een vaste over te slaan. De eerste toer b.v. haakt u dan: 20 vaste steken, één steek overslaan, weer 20 vasten, weer één over slaan, tot u de toer rond is; daarna drie toeren gewoon, vasten zonder er een over le slaan en ook zonder meerderen. Dan de vierde toer: tien vaste steken, één steek overslaan, tien vasten, één overslaan enz. Daarna twee of drie toeren zonder meer deren of minderen. Volgende toer vijf vas ten. één steek overslaan, vijf vasten enz. En dan nog net zoo veel toeren zonder min deren of meerderen als u de muts lang wilt hebben, daar kan ik geen bepaalde maat voor opgeven, want dat moet u passen en regelen naar het hoofd van uw dochtertje. Vindt u de muts nog te wijd, dan kunt u in de toeren, waarbij ik opgaf: niet meerderen of minderen, nog eens hier en daar een vaste overslaan. Ook düt kan ik zoo moeilijk bepalen; het is voor ieder hoofd en bij ieder gezichtje een ander geval. Dikwijls passen en berekenen, onderwijl u aan de muts bezig is. D&t is de beste manier om deze geheel goed in orde te krijgen. Is de muts klaar en afgehecht, maak dan een kwastje van de zijde of de wol en zet dat vast in het begingaalje. Een lange zijden kwast staat heel vlot! Een alleraardigst resultaat zag ik ook bereiken, doordat de ruimte van de mutsbol zooveel mogelijk naar één kant getrokken werd, vastgehecht werd en ten slotte ver sierd met een leuke platte strik van lint in een met de muts conlrasteerende kleur. Een meiske, dat op kantoor zit, klaagt mij haar nood. omdat haar cheviot rokken zoo gauw beginnen te glimmen. Het conv£ nieert haar natuurlijk niet om steeds nieuwe rokken aan te schaffen. Ja, dat 's een moei lijk geval, waar velen onder lijden. Ik zou u raden: denk, hieraan, wanneer u een nieuwe kantoorjurk of mantelpak koopt. Neem dus liever geen cheviot of fluweel stoffen, die ?xtra gauw gaan glimmen en slijten, doch kies een ander stofje uit. De vele weefsels van tegenwoordig geven u volop keus; eri overleg dan met den winke lier welke stof het meest geschikt is om op kantoor gedragen le worden. Voorts moet u geen effen zwart of marineblauw nemen, maar liever een streepjesrok of een ruit of iets in een lichter kleurdan valt het glimmen veel minder gauw op dan bij een blauwe of zwarte. U kunt zoo'n glimmend rokje keeren cn het wil ook wel eens luk ken om de glimmende plekken uit wollen sloffen weg le krijgen wanneer u de stof afwrijft met een lapje, dat in water met ammonia is gedrenkt; op 8 deelen water 1 deel ammonia. Uit zwarte wollen en zijden stoffen kunt u ze wegmaken door een zacht wollen lapje in zwarte koffie te doopen, waardoor u een klein scheutje ammonia vermengde; wrijf dan voorzichtig met dat lapje over de kale plek. Na zoo'n behande ling moeien de stoffen aan den verkeerden kant worden opgestreken. Tenslotte kreeg ik nog een noodkreet van een lezeres, die last van houtworm in haar meubels heeft. Dat is e?n vrééselijke ellende. Want de houtworm is zóó klein, dat wij den. strijd met het ongedierte haast niet aan kunnen! Het is met hel bloote oog bijkans niet te zien, maar het boort en arbeidt dag en nacht en. het richt een verwoesting in uw meubels aan, die met volkomen onder-* raijning gelijk slaat. Er beslaan een paar goede bestrijdings- middeltjes tegen dit gespuis: neem 2 deelen zuivere gele was. 5 deelen terpentijnolie en twee deelen poeder van cayennepeper. De was lost, zonder verwarming, spoedig op in terpentijn. Daarna roert u er de cayenne peper door; door de meubels steeds met dit mengsel op te wrijven, brengt u de reeds aanwezige' (houtwormen in hun graf en u voorkomt de vestiging van een nieuwe ge neratie U kunt ook de gaatjes van een door houtworm aangetast meubel bevochtigen met een aftreksel van cayennepeper in ter pentijn; om dit aftreksel te verkrijgen, moet u 10 gram peper 14 dagen laten trekken ia 100 gram terpentijn. U jaagt met deze be vochtiging de gansche worm-nederzetting op de vluchtI Dan kunt u bovendien het meubel nog met de bovengenoemde cayenne- was in laten smeren. U raakt er d^. wormen in een minimum van tijd mee ir de w kwijl.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 13