71ïte Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 20 November 1930 Derde Blad No. 21681 PARLEMENTAIR OVERZICHT BINNENLAND. RADIO-PROGRAMMA. FEUILLETON. De verloren Injectienaald. TWEEDE KAMER. BUITENLANDSCHE ZAKEN Bij den aanvang van deze vergadering hebben eenige stemmingen plaats. Allereerst wordt het amendement-Kapers (verhooging van de subsidie van den Nedcr- landschen Bond in Duitschland van f. 4700 op f. 5000) met 47 tegen 3ö stemmen ver worpen. De heer van de Wilt trekt zijn amende ment tot verhooging van de subsidie van de St. Jozefsvereenigingen in Duitschland in, in de verwachting dat er in de toekomst gevolg aan zal worden gegeven. Hot geheele artikel betreffende subsidies aan Nederlandsche vereenigingen in Duitsch land wordt met 80 tegen 2 stemmen aan genomen. De communisten stemden tegen. En: Ook eenige andere artikelen gingen er op die wijze door. De begrooting van Buitenlandsche Zaken wordt daarna bij zitten en opstaan aange- nomen, eveneens met alleen dc stemmen der beide communisten legen. POLITIEK DEBAT Hierna is de Kamer voortgegaan met de algemeene beschouwingen over de Staats- begrooting. Minister Ruys de Beerenbrouck dient voor de tweede maal den sprekers van antwoord. Hij herhaalt, dat er binnenkort nog eenige maatregelen inzake hulp aan den land bouw bij de Kamer zullen worden ingediend. De vraag of er een directeur-generaal van landbouw moet komen kan zeker bij de desbetreffende begrooling worden behandeld De Minister is vervolgens nogmaals in aller, lei economische beschouwingen getreden. Het denkbeeld van oprichting eener Indus trie-bank kan worden onderzocht. Natuurlijk sprak de Minister ook over de verklaring van den heer Albarda inzake de houding der socialisten bij mobilisatie. 'Hij herinnerde aan de houding en de rede van mr. Troelstra in begin 1914; de minis ter citeerde er iets uit. Toen noemde mr. Troelstra de oproep tot mobilisatie: pacifis tisch. Toen schaarden de socialisten zich aan de zijde der regeering. Sinds dien tijd is er veel gebeurd, Dc afschuw van den oorlog is veranderd, maar de zedewet van den Staat is nog steeds dezelfde als die van h?t individu. De sociaal-democraten ver klaren nu haar steun aan eventueele voor stellen der Regeering tot mobilisatie niet l« zullen geven. De Regeering zal uit deze houding de juiste conclusie trekken, een streven naar eerbiediging en naleving van dc wetten des lands, overtuigd dat zij hier mede handelt in overeenstemming met den wil van de groote meerderheid des volks. De Minister van Financien heeft hierna nog vrij uitvoerig met verschillende leden gepolemiseerd over het financieel beleid, over het index-cijfer en over het salaris peil. Hij houdt staande, dat het index-cijfer geen aanleiding geeft tot herziening der salarissen. Ook het belastbare inkomen is in latere jaren geregeld gedaald. Psychologisch noch zakelijk is het thans het oogenblik:. om tot salarisverbetering te komen, en zeer zeker zou het verkeerd zijn. alleen de onderwijzers-salarissen te gaan herzien. De minister ontraadde daarom de motie-van den Tempel. Wat de rede van den heer Nolens betrof-, dc minister verklaarde zich met diens op val ling inzake vermeerdering der pensioen bijdrage, wanneer de tijden gunstiger zijn geworden, te kunnen vereenigen, onder voorbehoud, dat de zaak dan te gelegener tijd ook in de Commissie van Georganiseerd Gverleg wordt gebracht. Verder heeft do Minister ook geen bezwaar tegen een perio dieke overweging van de vraag, of de sala rissen herzien moeten worden. Het debat wordt hierna gesloten. Namens de vrijzinnig-democraten ver klaarde de heer Ketelaar, dat zij zullen stemmen over de motie-van den Tempel, omdat zij meenen dat, in weerwil van de crisis-omstandigheden, de salarissen her ziening behoeven. Ook zullen zij voor de motie-Lingbeek stemmen. De heer Schokking verklaarde hierna over do motie-Lingbeek (herziening van de sala rissen der onderwijzers-kloosterlingen) niet te kunnen stemmen, waarop de heer Van der Waerden voorstelde dan de discussie over die motie te heropenen. Dit voorstel werd met 52 tegen 36 stem men aangenomen. Waarop de heer van der Waerden voor stelde, om de motie verder te behandelen bij de begrooting van Onderwijs. Hierover ontstond eenig geharrewar, als eind waarvan de Voorzitter beloofde ernstig te zullen overwegen om in den zin van het voorsteï-van dei Waerden te handelen. De motie-van den Tempel (herziening salarissen rijkspersoneel) werd met 58 tegen 29 stemmen verwerpen. Er vóór stemden de sociaal-democraten, de vrijzinnig-democra ten, de communisten en de heer Floris Vos. Bij Hoofdstuk I (Huis der Koningin pro testeert de heer de Visser tegen de hooge salarissen der leden van het Koninklijk Hui*, waarop Minister de Geer antwoordt, dat die salarissen grondwettelijk vast staan. Het hoofdstuk wordt met 79 tegen 2 stem men aangenomen. De communisten tegen. Achtereenvolgens werden nu ook aange nomen de hoofdstukken II (Hooge Colleges), VII a (Nationale Schuld), XII (Onvoor ziene Uitgaven) en de Wet op de Middelen. ARBEID, HANDEL, NIJVERHEID. Hierna was de beurt aan Minister Ver schuur, om zijn begrooting te verdedigen. Nu: Ook voor dit debat waren al dadelijk heel wat liefhebbers. De heer KUPERS heeft de seance ge opend met een speech over de werkloos heid. Natuurlijk weet hij deze aan het kapi talisme, dat, zeide hij, nu het geen winst kan maken, ook de productie niet meer be- heerscht. Hij vroeg om verdere invoering van den 8-uren-dag, ratificatie van de con ventie van Washington op de 48-urige weik- weefc, invoering van de Arbeidswet voor de kantoorbedienden, opneming van de parti culiere chauffeurs in deze wet, een spoedige indiening en behandeling van de verbindend verklaring der collectieve contracten. Zijn parlijgenoote mej. Groeneweg heefl pleit voor een wettelijke vacantie voor jeugdige arbeiders en voor een spoedige wet telijke regeling der huis-industrie. Deze vertoont, ook ten opzichte van den kinder arbeid, een nood-toestand, die ingrijpen dringend noodizakelijk maakt. Haar volgende wensch was: wettelijke regeling van den ar beid voor kanderen en vrouwen in den landbouw. Ook deze maatregelen acht zij dringend noodzakelijk. Om meer inspectrices bij de arbeids inspectie vroeg mevr. Van Itallie-Van Emb- den. Zij kwam er tegen op, dat de vrouwen arbeid zou worden beperkt. De vrouw moet evengoed een voldoend bestaan hebben als de man, wil zij niet ten laste komen va-n den man of van den Slaat. De heer Smeenk heeft betoogd, dad. men op beF obgeiïiblik voorzichtig moet zijn met strengere bepalingen inzake verkorting van den arbeidstijd; de heer Bakker deed het zelfde, omdat door zulk een verkorting de productiekosten nog liooger zullen worden, men vatte daarom ook de Arbeidswet niet a.'l te stroef, maar met eenige soepelheid op. Waarop mej. Meyer pleitte voor verhooging van den aanvangsleeflijd voor den arbeid van meisjes; de heer Drop de belangrijke laak der arbeids-inspectie besprak en op strengere bestraffing van arbeidswet-over tredingen aandrong; mevr. BakkerNort ook al op uitbreiding der arbeidsinspectie aandrong; de heer dr. Vos klaagde dat de minister in staate-socialistische richting marcheert en opkwam tegen een bureau cratische uitvoering der arbeidswet en de heer Van der Meys om een wettelijke rege ling der aiheiders-vacantie vroeg. En: dft alles is nu nog maar een kleine bloem lezing, want er werden nog veel meer on derwerpen ter sprake gebracht. Wij deden slechts een greep. Donderdag gaan we mét dit débat door. DE NACHTTREINEN BIT DE NED. SPOORWEGEN. Belangrijke uitbreiding wordt overwogen. Bij de telling der reizigers van de nacht treinen blijkt dat het verkeer met de nacht treinen gaandeweg toeneemt. Zoo vertrok o. a. nachttrein 7042 van Maandag- op Dinsdag met meer dan 100 reizigers van Maastricht, waaronder ook 1ste en 2de klasse reizigers. Vooral ook marktkooplie den maken van de markttreinen gebruik, zij behoeven dan niet te logeeren en zijn toch vroegtijdig op de markten. Dit geldt ook voor veehandelaren Met den zomerdienst zullen de nachttreinen belangrijk uitgebreid wor den en zal er ook 's nachts verbinding zijn tusschen AmsterdamLeiden en Rotterdam. Ook zal er dan 's nachts een restauratie in de wachtkamer open blijven. o UIT HET BOUWBEDRIJF? Het landelijk collectief contract. Te Haarlem is de eerste conferentie ge houden voor de vernieuwing van de lande lijke collectieve overeenkomst voor 't bouw bedrijf. onder voorzitterschap van den heer Van Eesteren. voorzitter van den patroons bond voor de bouwbedrijvenOok de r.-k. 'bond van bouwpatroons nam aan deze con ferentie deel; de samenwerking tusschen den r.-k bond van bouwpatroons en den patroonsbond voor de bouwbedrijven is her steld. Deze conferentie, welke om 10 uur aan ving en om halfvijf werd beëindigd, was. naar de „Volkskr." meldt, vrijwel uitslui tend gewijd aan algemeene beschouwingen, welke van arbeiderszijde werden gehouden door de.heeren Van der Wa1, Andriessen en Terweij. In deze beschouwingen waarbij tevens sommige kernpunten van de voor stellen werden besproken werd betoogd, dat de huidige toestand in geen enkel op zicht verslechting wettigde en dat in de van arbeiderszijde gelanceerde voorstellen een zoodanige soberheid was betracht, dat ze ook nu konden worden verwezenlijkt. Ook de patroons traden in beschouwingen over den huidigen toestand naar aanleiding van de van arbeiderszijde gehouden betoo- gen. waarna nog uitvoerige repliek volgde. In een volgende conferentie zullen de wederzijds gedane voorstellen in bespreking komen. Die conferentie is vastgesteld op Donderdag 4 December en wordt wederom te Haarlem gehouden. TOCH DEMPING VAN HET ROKIN? Wij lezen in ,,Het Volk": Naar wij vernemen is het door Publieke Werken van Amsterdam ontworpen groote verkeersplan voor de binnenstad zoodanig ingericht, dal de raad voor de keuze gesteld wordt alsnog te besluiten tot demping van het Rokin tot aan het Spui, dan wel, dat een dempingsplan tot ter hoogte van het ge bouw der RotterdamsChe Bankvereeniging Zal worden aanvaard. De totale kosten van het geheele verkeers plan zullen een kleine 70 millioen, te ver deel en over 50 annuïteiten, bedragen. „HET ORANJEKRUIS". De Kon. Nationale Bond voor redding wezen en eerste hulp bij ongelukken ,,Het Oranje Kruis" hield te 's-Hertogenbosch zijn 21ste algemeene vergadering, onder voorzitterschap van den heer Abram Mul ler, die bij den aanvang mededeelde, dat in een besloten zitting, welke vooraf was gegaan, besloten was de punten van ver schil, welke gebleken zijn tusschen de Ned. Vereen. Eerste Hulp bij Ongelukken en het Oranjekruis, voor te leggen aan een com missie van zes leden, waarvan elk der ver eenigingen er drie zullen aanwijzen. Vervolgens bracht dr. C. J. Mijnlieff het jaarverslag uit. De heer W. A. den Tex Bondt bracht het financieel veTslag uit. De rekening en verantwoording sluit met een cijfer van f. 33.042.30, de balans met f. 24.533.33. De begrooting werd vastgesteld met een eindcijfer van f. 12.100. Het eindcijfer in het financieel verslag in de stichting „Prins Hendrikfonds" is f. 204.063.28, de balans toont een eindcijfer van t 203.441.57. Vervolgens kwam aan de orde de verkie zing van drie leden van het bestuur, ter vervulling van de vacature, ontstaan door de periodieke aftreding van den heer P. H. L. J. Lommen en het bedanken van de heeren mr. A. ,W. Gerritzen en mr. dr. C. F. Schoeh. Het bestuur had aanbevolen voor de va cature P. H. L. J. Lommenden heer dr. H. H. T. Bekenkamp, voorzitter van de Provinciale Groninger Vereeniging ,,Het Groene Kruis", onder-voorzitter van de A. N. V. „Het Groene Kruis", te Groningen voorde vacature-mr. A. W. Gerritzen: den heer dr. L. W. H. Tjeenk Willink, secre taris van de Ned. Vereeniging van Spoor- wegartsen te Zeist; en voor de vacature- mr. dr. O. F. Schochden heer dr. P. H. van Roojen, directeur van den Gem. Ge neeskundigen en Gezondheidsdienst van Zaandam. De voorgedragenen werden gekozen. Voorts moest plaats hebben de verkie zing van twee provinciale vertegenwoordi gers, resp. voor Zuid-Holland en Noord- Brabant, ter vervulling van de vacatures ontstaan door het bedanken van de heercr. D. Bakker te 's-Gravenhage en jhr. mr. E. van Meeuwen te 's-Hertogenbosch. Het bestuur bad aanbevolen als provin ciaal vertegenwoordiger in de provincie Z. Holland den heer D. Brocx, arts te 's-Gra venhage en als provinciaal vertegenwoor diger in de provincie Noord-Brabant; den heer mr. F. baron van Hugenpoth tot den Beerenclaauw, te 's-Hertogenbosch. Dez« werden gekozen. Een bestuursvoorstel om te rekenen van 1930 af, telkens om de drie jaren in alle provincies provinciale wedstrijden te hou den werd op verzoek van den heer Ten Hope tot het volgend jaar uitgesteld. Eenzelfde verzoek deed hij ten aanzien van het voorstel van het bestuur om het be stuur tc machtigen, gehoord het advies der centrale commissie, regelen voor de van bondswege gesubsidieerde eerste-hulp-bri- gades vast te stellen. Daartegen werden echter bezwaren inge bracht en ten slotte werd het bestuurs voorstel goedgekeurd. EEN ANTI-OORLOGSPRIJS. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een missicve van het bestuur der Carnegie- stichting te 's-Gravenhage, houdende mede- deeling, dat die stichting de nalatenschap heeft aanvaard van den heer J. G. D. Wate ier en verder strekkende om in verband daarmee te vernemen, of de Tweede Kamer gebruik wenscht te maken van haar be voegdheid één persoon aan te wijzen aan wie(n) uit genoemde nalatenschap een prijs zal worden toegekend, terzako dat hij (of zij) zich op welke wijze ook, door woord, daad of voorbeeld, literatuur, beeldhouw- of schilderkunst in binnen- of buitenland het meest verdienstelijk zal hebben gemaakt voor de bevordering van de vredesidee of bijgedragen zal hebben om middelen te vin den om meer en meer den afschuwelijken oorlog op den duur onmogelijk te maken. De voorzitter der Tweede Kamer zal om trent de behandeling van dit stuk nader een voorstel doen. DE POSTVLUCHTEN. Het 3de re tour vlieg, tuig is gisteren te Bagdad, hét öde postvliegtuig tc Allahabad aangekomen. VERSPREIDE BERICHTEN. Te Hoorn is overleden de heer J. Brec- baart, burgemeester van Hoogwoud. VOOR VRIJDAG 21 NOVEMBER. Hilversum, 298 M. S.00: VAlRlA. Gra- incrfooBpl. 10.00: VPRO. Morgenwijding 10.15: Voordrach t door Rie Biking 10.30: VARA. Zieken uurtje 11.30: VARA. Gna- mofoonpl. 12.012.00: AVRO. Concert Omroeporkest 2.052.30: AVRO. Sciiooi- ui tz. 2.303.15: AVRO. Concert AVRO- Kwiintet 3.15-4.00: AVRO. Concert door de Hong. kapel ..Pege" in het Carlton Hotel te A'daim 4.00: VARA. Orgelspel door Joh. Jong 4.45VAiRA. Na schoolt tijd 5.30: VARA. Orgelspel door Joh. Jong 6.00: VARA. Concert. VARIA-Orkest 7 00 VARA Actueel allerlei te verzorgen door het NYV. 7.15: VARA. Li terair hal fuurtje door A. M. de Jong 8.01: VPRO: Catechisatie 8.30: VPRO. Gramofoonpl. 9.00: VPRO Dr. A. Groeneveld: Strijd en vrede als psy chologisch probleem 9.30: VPRO. Gramo- foonpl. 10.00: VPRO. Persber. 10 03: VPRO. Vaz Dias 10.15: VPRO. Serie Fragmenten en Verhalen 10.45: VPRO. Gramofoonpl. 11.00: VARA. Gramofoon- p laten. Huizen, 1875 M. KRO-U'ilz. Algem. Pro gramma 8.009.15: Gramofoonpl. 11.3012.00: Halfuurtje voor zieken en ouden van dagen 12.0112.15: Politie berichten 12.15<1.45: Concert. KRO - Kwintet 1.452.00 Gramofoonpl. 2.00 2.45: Kookcursus 2.454.30: Concert. Arnhemsoh Instrum. „A. O V."-Trio 4.30 5.00: Tui nbouwh aftuurt je 5.006.30: Opera-concert. Mevr. M. Bouwmeester (so praan), Jules Moes (tenor), A. Dirks (bari ton), F. Boshart (piano) 6.306.45: Tech nisch praatje door K. van Eybergen 6.45 7.15: Engelsch 7.15—7.45: Spreker: Th. y. Weyrother 7.458.00: PoUtieber. 8 008.10: Esperanto 8.1011.15:' Concert. KR O-Orkest. Sdhola Cantorum. S. Luger en W. Ravetli (solisten) 11.15: Nieuwsber. 11.3012.00: Gramofoonpl. Daventry, 1554,4 M. 10.36: Morgenwij ding 11.05Lezing 12.20: Concert. R. Sharpe (cello), R. Phillips (piano) 12.50: Orgelspel door C. H. TVevor. E. Barker (alt) 1.50: Gramofoonpl. 2.50: Ui<tz. voor scholen 4.05: Concert voor scholen 4.50: Orkestconcert 5 35: Kinderuurtje 6.20: Lezing 6.35: Nieuwsber. 6.55: Berichten 7.00: Pianospel door Joh. Stockmarr 7.20: Lezing 7.46: Lezing 8.05: „Pelléas en Mélisande" van M. Maeterlinck. Muziek v. Cl. Debussy 9 30 Berichten 9 45: Berichten 9.50: Le zing 10.05: Vervolg Pelléas en Melisan-- de" 11.20: Dansmuziek 11.3512.20: Dansmuziek. Parijs „Radio Paris", 1726 M. 12.50 2j20: Gramofoonpl. 4.06: Gramofoonpl. 650: Gramofoonpl. 8.20: Causerie ge-> illustreerd met gramofoonpl. 9.05 Orkest- ooncert en solisten. Toelichting „Festival Oharles Lecocq". Langenberg. 473 M. 6.207.50 Gramo foonpl 9.36'10.05: Gramofoonpl. 1.1.30: Gramofoonpl. 12.251.50: Or- kestcvoncert 4.505.50: Orkestconcert 7.208.10: Orkesbconcert 8.20: Hol- landsche avond. Oikest: G. Binz (piano). Daarna tot 11.20: Dansmuziek. Kaluudborg, 1153 M. 11.20—1.20: Or kesbconcert 2.204.20: Oikestconcert. Viool 4.204.50: Kinderuurtje 7.30 8.30: Orkestconcert8.309.30: Holland- sohe avond. Orkest, zangeres 9.5010.20r Pianorecital. F. Jensen en 0. Peters 10.2011.50: Dansmuziek. Brussel, 508,5 M. 5.20: Dansmuziek 6.50: Gramofoonpl. 8.35: Hollandsche avond. Herz. van Huizen (KRO). Zeesen, 1635 M. 5.468.20: Lezingen Daarna Gramofoonpl. 85011.20: Le-t zingen 14.2012.15: Gramofoonpl. 12.15—1.20: Berichten 1.20—1.50: Gra mofoonpl. 1.503.50: Lezingen 3.50 4.50: Concert 4.507.50: Lezingen 7.50: Toespraak, koor- en orkestconcert 850: Concert 10.03: Berichten 10.35: Orkestconcert 112012.50: Dansmuziek* Van ALICE CAMPBELL. Geautoriseerde vertaling uit het Engelsch door J. E. DE B. K. 38 HOOFSTUK XXIII. „De naald heb ik die gehad?" ..Zeker, ik gaf ze u zooals ik altijd doe." Ze wreef zich het voorhoofd, moeite doende het zich te herinneren ..Hebt u dat gedaan?" zeide ze, van haar sink gebracht. .,Tk herinner het mij niet „Maar ik wel. Ik wil haar terug hebben Wat hebt u er mede gedaan?" Zo herinnerde zich er niets van. Het on geval met Roger's hand had al het andere uit haar geheugen gewischt „Weet u het zeker?" stamelde ze. „Zeker", zeide hij dfr stelligen toon en met een gebaar van ergenïs. „Ik zeg u, dat u de naald in uw hand had toen u de kamer uit vloog. Daar is geen twijfel aan." „Dan heb ik ze hier of daar neergelegd. Ik zal er dadelijk naar zien." In het bad maakte zij de kom schoon. „U moet er direct naar zien." Verbaasd over zijn bevelenden toon. keek ze hem snel aan Nog nooit bad een medicus zoo tegen baar gesprokeü. Hoe kon hij nu zoo boos zijn over zoo'n kleinigheid. „Zeker dokter." Ze sprak kalm, niet loonende haar ge kwetste waardigheid en zocht in het bou doir. Waar had Ze dat ellendige ding ge laten? Ze herinnerde zich nu dat ze de naald in haar hand had. Ze zocht en zocht en vond het vervelend dat de dokter telkens kwam kijken. „Ik zie er niets van dokter, ik zal op mijn slaapkamer zien. waar ik verband heb gebaald. „Doe dat" Ze had het liever niet gedaan nu hij dien toon aansloeg. Het bloed schoot haar naar de wangen, maar ze loonde baar ergernis niet Weg kon de naald niet zijn maar na tien minuten kwam ze met leege handen terug, „'t Spijt me dokter, ik heb overal gezocht, de naald is verdwenen." „Verdwenen." Hij was ziedend van kwaadheid, zijn ge zicht werd vuurrood en hij balde de vuisten alsof hij haar wilde slaan „Verdwenen", herhaalde hij. „En u hebt de impertinentie om hier kalm te vertellen, dat u zoo schandelijk zorgeloos bent ge weest Ze beet zich op de lippen ,..'t Mag zor geloos van mij zijn geweest, dokter, maar ik dacht niet dat „Daar zit hem juist de kneep. U denkt nooit, behalve over pleiziertjes. over jonge tr.annen, over alles behalve over uw werk. Er is geen verontschuldiging voor uw ge drag." De aanval was zoo ongewettigd, dat ze hem, hoewel ze heel boos was. met kalmte aan kon zien en opmerken hoe zijn lippen beefden en zijn adem jaagde. Hij scheen een ander mensch. Nooit had ze hem zoo driftig gezien. „Ik wilde alleen maar zeggen dat ik of schoon ik mijn ongelijk beken, niet denken kon dat u dit'alle9 zoo belangrijk zoudt vinden." Hij beheerschte zich plotseling en zag haar strak aan. Toen begon hij weer met zachte stem zijn giftige woorden te zeggen. „U vond het niet belangrijk, dat wilde u dus zeggen. Laat ik u even zeggen dat geen enkele goede verpleegster weg zou hollen en haar patiënt aan zijn lot zou overlaten zooals u daareven gedaan hebt. U had mijn toestemming moeten vragen of ik u missen kon, uw gedrag was ongepast, en. „O, ik begrijp u, mijn wegloopen was verkeerd, en niet het verliezen van de naald" Ze deed haar best om niet sarcastisch te zijn. er zich van bewust dat het de eerste maal was in haar verpleegslersloopbaan, dat zij het laatste woord wilde hebben. Er kwam een vreemde uitdrukking in de oogen van den dokter, iets dat ze niet begreep. De koele man der wetenschap bestond, niet meer „U zult de naald vinden", zeide hij. be vende van ingehouden toorn. .Het gaat hier om het principe. Zorgelooze menschen kan ik niet gebruiken." Toen, alsof haar kalme blik hem tot ra zernij opzweepte, ging hij voort haar grove, onverdiende beleedigingen naar het hoofd te slingeren. Allerlei grofheden braken zich baan, het leek een vulcanische uitbarsting. Geschokt en diep beleedigd had ze willen zeggen: „Heel goed, al9 u zoo over mij denkt, ga ik dadelijk weg en moet u een an dere verpleegster nemen." De woorden beef den haar op de lippen, maar ze sprak ze niet uit en ze wist waarom. Ze stelde belang in 't ziektegeval, de menschen waren zoo vriendelijk en daar was Roger. Toen hij eindelijk buiten adem ophield, zeide zij langzaam: „Ik kan alleen zeggen dat het mij spijt" en toen ging ze de kame£ uit. Bevend van drift begaf ze zich dadelijk naar haar kamer en het gordijn omklem mend staarde ze naar buiten zonder iets te zien. Haar hart bonsde zoo dat ze geen adem kon halen. Ze was geheel van streek. Toen trachtte ze orde te brengen in den choas van gedachten om een klaar uitzicht in de zaak te krijgen. Was het veriiezen van een injectienaald zulk een doodelijk vergrijpt? Onmogelijk, 't had geen zin? Was de dokter dan zoo op nauwkeurigheid ge steld, dat zij een teer punt had aangeraakt? Die verklaring was waarschijnlijker, maar voldeed haar niet. Misschien had een ander zijn toorn opgewekt en op haar had hij zijn drift gekoeld. Of misschien wou hij haar graag kwijt zijn en probeerde hij op die manier om zijn zin te krijgen. Ze be greep niet waarom hij zoo'n hekel aan haar zou hebben. Maar hij was een vreemde man en wie weet wat voor vooroordeelen hij had. Misschien handelde hij voor lady Clifford, die reden kon hebben haar weg te wenschen. Ja, dat zou het zijn. Die gedachte alleen riep al haar vechtlust wakker. Ze zette de tan den op elkaar en besloot niet toe te geven. „Neen," zeide ze tot zichzelve, „ik laat dit geval niet los, tenzij ze mij er uit zetten. Sir Charles is net zoo goed een patiënt van mij als van hem en ik blijf hem verplegen." Ze besefte wel hoe moeilijk het zou zijn om dr. Sartorius aan tafel te ontmoeten, maar er was niets aan te doen. Ze moest maar niet zoo gevoelig zijn en niemand mocht er iets van bemerken. Haar geweten was zuiver. Ze zette voor den spiegel haar mutsje recht en met opgeheven hoofd en oogen die meer schitterden dan gewoonlijk) ging ze weer aan het werk. Tot haar gerust stelling maakte haar gewezen aanvaller het kort en stond hij spoedig op van de lunch. „Dat is iets ongewoons," merkte miss Clifford op. „Hij heeft gewoonlijk zoo'n goe den eetlust. Maar vandaag heeft niemand honger. Roger, je eet niet. Heb je hoofdpijn?" Haar neef beschouwde de crêpes Sureties met tegenzin. „Ja, ik begrijp niet hoe het komt, het is vervelend. Ik heb het gister avond gekregen." Esther wierp hem een onderzoekenden blik toe. Tot nu toe was ze te veel met zich zelf bezig geweest om te zien hoe slecht hij er uitzag. Hij ving haar blik op en lachte. „Begint u nu ook maar. Ik wil bedoklerd worden. De laatste poging om mijn hoofd pijn te genezen bracht dit te weeg." hij hield zijn gewonde hand in de hoogte. De lunch verliep prettiger dan ze vermoed had en zich verontschuldigend ging ze sir Charles klaar maken voor zijn middag slaapje. Hij had iets rusteloos en geïrriteerds naar het scheen, maar toen ze een tijdje bij hem had gezeten werd hij kalmer en ze dacht dat hij wel zou' inslapen. Ze was blij dat ze den dokter niet zag, hoewel haar boosheid verteerd was tot asch. Na een kort loopje door de straten van la Californie had ze op eens het gevoel dat ze naar huis moest. Het was of ze naar haar patiënt getrokken werd. Zoo iets was haar nog nooit overkomen. Ze rende naar huis en naar boven en trad stil de ziekenkamer bin nen. Ze hoopte den ouden man in slaap te vinden, maar zijn zwakke stem begroette haar dadelijk. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 9