71tte Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 20 November 1930 Tweede Nad No. 21631 GEMENGD NIEUWS. ALS DE VLAMMEN FEL UITSLAAN. De brandweer van de hoofd stad heeft gedurende de laatste dagen druk werk. Gisteravond woedde een felle brand in perceel Nes 66 te Amsterdam, waarbij grooteschade werd aangericht Tegen den vuurgloed teekenen zich de silhouetten der spuitgasten af. IR CH. C. VAN- DÉR VLIS, ingenieur bij Gemeentewerken te Leiden, die benoemd is tot directeur van Gemeentewerken te Leeuwarden. TE DEN HAAG is de bekende baritonzanger Paul Pul bij gelegenheid van zijn 25-jarig zangersjubileum gehuldigd. Zittend v. 1. n. r. de heeren Beyl, J. v. Raalte Scholte, Ds. de Hertog, Paul Pul en echtgenoote, Ds. Ferguson Blikman. Staande P. Balster, P. Spa, v ,d. Post, den Duik, Jhr. Beelaerts van Blokland. VOOR DE DOUANEBEAMBTEN aan den Hoek van Holland ie eenl nieuw uniform aangeschaft, dat belangrijk afwijkt van de tot dus ver gebruikelijke kleod'ing. DE WOLGAVIS8CHERS AAN DE N ARBEID. Langs de rivier dikwijls tot over het middel door het water w adend, trekken de visschers de lange netten door den stroom waarmcdo de visschen bij honderden in de mazen worden gevangen. Zoo gaat het dikwijls dag in dag uit. DE NEDERLANDSCHE ZWEMSTERS zijn gisteravond uit Rotterdam vertrokken voor hun tournée door Zuid-Afrika. Door vele bekenden uitgeleide gedaan, ging het gezelschap circa zeven uur aan boord van de „Batavier". Op de valreep mevr. Braun met de aan haar zorgen toevertrouwde zwemsters. DE DEBACLE VAN DE HANDELS- EN LANDB.-BANK. Verduisterde gelden niet voor privé-doeleinden gebruikt. Omtrent de geruchtmakende verduisterin gen door den heer J. W. M., directeur der Handels- en Landbouwbank, kan nog het volgende worden medegedeeld; In de Dinsdag gehouden vergadering van den Raad van Commissarissen der Handels- en Landbouwbank zijn aangewezen ab be last met de verdere afwikkeling der zaken de procuratiehouders van het hoofdkantoor te den Haag, de heeren G. van Genderen en Mr. F. J. Zijl en de directeur van het bij kantoor 'sGravenhage der bank, de heer D. J. de Jong. Deze heeren hebben procu ratie verkregen en beschikken over de zelfde volmachten als tot dusver de hoofd directeur. Van de zijde van deze waarnemende directie werd medegedeeld, dat de debacle der bank geheel onafhankelijk is van de dacen van den heer M., integendeel dat de door deze gepleegde verduisteringen slechts ten doel hadden zijn eigen bank aan de noodzakelijke middelen te helpen. Omtrent de toedracht dezer zaak, voor zoover de Handels- en Landbouwbank be treft wordt nog het volgende vernomen. Naarmate de economische omstandig heden van den landbouwenden stand slech ter werden, geraakte d© bank in meer moei lijkheden. Er werden voornamelijk in Groningen aan landbouwers credieten verstrekt, welke dan uit de opbrengst van den oogst werdeD terugbetaald. De boeren hadden echter dikwijls niet eens voldoende contan ten om hun pachten te betalen-, van aflos sing der credieten was du9 in 't geheel geen sprake. Daarbij kwam nog, dat bet Groningsch© kantoor der bank in relatie stond met de Groninger Discontobank en gezamenlijk daarmede eenige zaken dreef. Deze relatie had niet de sanctje der hoofddirectie en deze werd eerst er van in kennis gesteld, toen bleek, dat het Groningsche kantoor door deze manipulatie een aanzienlijk be drag kwijt was. Al deze Jactoren hebben de débacle der Handels- en Landbouwbank veroorzaakt. Wat de relatie met de HollandNoord- Amerika Hypotheekbank betreft, vernamen I wij, dat laatstgenoemde instelling een reke- I ning-courant had loopen bij de Handels- en Landbouwbank, die tevens de couponbeta lingen regelde. Van deze hypotheekbank was, zooals ge meld, de heer M. directeur, aldus de Msb. Hij heeft nu een groote post effecten, toe- behoorende aan de hypotheekbank, gebruikt om de Handels-, en Landbouwbank aan liquide middelen te helpen en deze in stand te houden. Daarbij zou hij de overtuiging gehad hebben, dit bedrag na eenigen tijd weer aan de hypotheekbank terug te kun nen geven. In plaats van een verbetering in de middelen werd de toestand van zijn bank echter steeds slechter en zag hij het oogen- blik komen, dat de débacle niet meer tegen te houden zou zijn. Toen heeft de heer M. zich bij de justitie aangemeld en zijn verduistering bekend. Dat hij het geld voor privé-doeleinden zou hebben gebruikt, werd ten stelligste tegen gesproken. Naar de waarnemende directie mededeelde, leidde de heer M. een eenvou dig leven, dat eerder beneden dan boven zijn stand was, gezien het ruime inkomen, dat hij genoot als directeur van beide ban ken en commissaris van enkele* maat schappijen. De eenige verklaring, welke zijn vrienden Ivoor het feit kunnen vinden, is, dat de heer M. te optimistisch is geweest wat betreft de toekomst van zijn bank en daarvoor het be schikbare kapitaal der «hypotheekbank heeft aangewend, iets waartoe hij uiteraard het recht niet had. Bovengenoemde heeren hebben de leiding der zaken op zich genomen in afwachting van de aanwijzing van een gerechtelijken bewindvoerder in verband met de aanvrage tot surséance. TEUGDIGE WINKELDIEVEN. Een voorbijganger, die gisteren in de Goudsehe Wagenstraat te Rotterdam twee jongens uit een winkel 'had zien komen met eenige dameshoeden, heeft deze jongens aan de politie aangewezen, die de jongens heeft aangehouden. Hun verhoor gaf aanleiding tot de arrestatie van een vijftal jongens tussohen 14 en 17 jaar, die de laatste weken geregeld winkeldiefstallen hebben gepleegd en een groote hoeveelheid goederen hebben ontvreemd. Zij hebben deze goederen ver beneden den prijs verkocht aan twee vrou wen. de 38-jarige mej. G. v. d. S en de 37-jarige mej. A. S.. die daarop ook zijn aan gehouden £n opgesloten. Bij deze vrouwen, die al verschillende goederen hadden ver kocht, is nog een hoeveelheid gestolen voor werpen in beslag genomen. Alle zeven aangehoudenen zijn in bewaring gesteld. o BRANDWONDEN BEKOMEN. Gisteravond hebben de kleeren van ae 70-jarige weduwe A. van T.f die in baar woning aan de Frankliusstraat 171 te Den Haag bij een gaskachel stond, vlam gevat, met het gevolg dat mej van T. ernstige brandwonden over het geheele lichaam heeft opgeloopen Zij is naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd; haar toestand was gisteravond zorgwekkend. ERNSTIGE VAL1. Te St. Oedenrode zijn de timmerlieden F. EL. en A. v. d. R. bij werkzaamheden aan den steenover van den heer Wermers, wegens het breken van een plank door een asbestplaten dak gevallen, van een hoogte van 8 M. De heer K. brak een been, de beer v. d. R. een rib. o EEN AANRANDING. Op den dijk nabij St. Antoine (N.Br.) in het gehucht Stampersgat, heeft een brutale aanranding plaats gehad waarvan zekere S. v. d. M., veekoopman te Dinteloord het slachtoffer is geworden. Komende van Oudenbosch was v. d. M. per rijwiel op weg naar huis. Toen hij te om streeks 7 uur den St. Antoinsdijk passeerde, werd hij onverhoeds door twee hem onbe kende personen aangevallen en van bet rij wiel getrokken. Bij de worsteling, welke hierbij ontstond, zag een der bandieten kans zich van de portefeuille van v. d. M. meester te maken, waarmede hij de plaat poetste. Ook de tweede aanrander gelukte het de vlucht te nemen, waarna v. d. M. de bandieten wilde achtervolgen. Daar echter de aanvallers enkele revol verschoten afvuurden, gaf het slachtoffer zijn pogingen op en begaf zich naar Stam persgat, vanwaar hij de marechaussee te Oudenbosch telefonisch met het geval in kennis stelde. Het direct door de marechaussee ingestelde onderzoek heeft nog geen definitief resultaat opgeleverd. Wel werden enkele personen aangehouden, doch of men daarmede de vermoedelijke daders te pakken heeft staat nog geenszins vast. Intus9chen is wel de portefeuille terug gevonden, doch het geld, een bedrag van ruim f. 600 was verdwenen, BRANDEN. In de Nes, te Amsterdam, is gisteravond brand uitgebroken in het perceel No. t*5, waarin een kruidenierszaak is gevestigd. De winkel en een opkamertje zijn uitgebrand. Gisteren ontstond te Enschedé brand in de stofloods der textielfabriek van de firma E. ter ELuile en Zonen aan de Gronau- schestraat. De spoedig uitgerukte brand weer wist den brand tot de loods te beper ken. De schade is niet aanzienlijk. TREILER GESTRAND. De bemanning in veiligheid. Men meldt uit Oostmahorn Bij het binnenvaren van het Friesche Zeegat is gistermiddag de te Zoutkamp tbuisbehoorende stoomtrawler Johannes'' (eigendom van de reederij Scherpenhuizen te Oostmahorn) onder commando van kapi tein Bol in de buitengronden tusschen Ame land en Schiermonnikoog gestrand. De stoomtreflers Oostzee" e® ,,Hoop op Ze gen" hebben tevergeefs getracht het schip vlot te sleepen, hetgeen tengevolge ran het breken van de sleeptros is mislukt. De motorreddingboot „Insulinde" van Oostmahorn is ter assistentie uitgevaren, doch behoefde geen assistentie te verlee- nen, omdat de uit zeB personen bestaande bemanning op eigen gelegenheid het schip had verlaten Toen zij van boord inngen sloeg de branding reeds over het schip, zoodat dit hoogstwaarschijnlijk als verloren moet worden beschouwd. Het schip ligt ge vaarlijk voot de scheepvaart. De oorzaak van de stranding möet gezocht worden in machinèschade.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 5