NEON Ver. van den Handeldrijvenden en Industriëelen Middenstand Middenstandszorgen en -vooruitzichten. AGENDA. BUITENLAND. Een uiterst leerzame avond. BEDEN: „Concordi": De Voddenraper van Parijs". 8 uur nam. Stadsgehoorzaal: „Turf in je ransel" 8 uur nam. Volkshuis: Cursus sterrenkunde. Halfacht uur n m. Volkshuis: Vereen, tot Bev. der Bel. van van Slechthoorenden. 8 uur n.m. K a t w ij k-a a n-Z e e (Gemeentezaal)Le zing Ned. Chr. Vrouwenbond. 8 uur nam. Vrijdag. „In den vergulden Tuit": Leidsdhe IJs club. 8 uur n.m. Nutszaal: Gemeenleavond Ver van Vrijz Hervormden. 8 1/4 uur nam Prediker: Zuidoosthoekavond met lichtb. 8 uur nam. Schouwburg. LiUeris Sacrum. 2e wed strijdavond „A. D. T. V." (Amslerdam). 8 1/4 uur n.m. Stadsgehoorzaal„Turf in je ransel" 8 uur nam. Den Haag (Gebouw K. en W.), Japansch theater. 8 1/4 uur nam. Zaterdag. Pielerskerkgracht 9: Ned. Ver. Schoon heid in Opvoeding en Onderwijs. Lezing van den heer Ek. 8 uur nam. Schouwburg. Lilleris Sacrum. 3de wed strijdavond ,,A. D. T. V.". (Amsterdam). 8 uur nun. Stadsgehoorzaal: „Turf in je ransel" 8 uur nam. Zomerzorg: Tooneelavond de Trekvogels. 73/i uur nam. Den Haag (Gebouw K. en W.) Japansch Theater. 2 1/2 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 17 lot en met Zondag 23 November a.s. waargenomen door apotheek: P. du Croix, Rapenburg 9, lelef 807. RECLAME. 3611 WIJNTJES KOLEN, HIMBO JE KOFFIE. Meerdere installaties bier ter stede in bewerking Interesseert, bet ook U niet? Een krachtig reclame-middel Vraagt ons eens inlichtingen Tecbo. Bureau J. P. v. BERGE HENEGOUWEN Aalmarkt 12. ZUID-HOLLANDSCHE IJSBOND Pogingen tot oprichting van een Leidsche afdeeling. Uitgaande van het Merendistrict van af- deelingen van den Zuid-Hollandsche Ijs bond uit deze omgeving, was gisteravond „In den vergulden Turk"' een vergadering belegd, in hoofdzaak om te komen tot op richting van een afdeeling Leiden en aan sluiting van alle omliggende ijsvereeni- gingen. Bij den aanvang riep de voorzitter, de heer A. K. Verelzen den aanwezigen een hartelijk welkom toe en zette het doel dezer vergadering uiteen. Mede uit ingekomen berichten bleek dat verschillende afdeelingen aan den oproep geen gehoor hebben gegeven door de slechte verbinding in de avonduren, zoodat de op komst niet buitengewoon groot was. De heer Kortman zeide, dat de pogingen, vorig jaar gedaan om contact met Leiden te krijgen, met een zeer gering resultaat zijn beloond en schrijft dit toe aan de ge ringe energie. Aan een samenwerking met Leiden is juist zeer veel gelegen. Een goede verbin dingsweg langs Galgewater, de Singels en Haarlemmertrekvaart is noodzakelijk om te kunnen voldoen aan het verlangen van het sportlievend menschdom. De Zuid-Holl. IJsbond biedt tegenwoor dig vele voordeelen, w.o. verzekering tegen ongevallen voor leden en personeel der aangesloten afdeelingen legen een geringe contributie en het verkrijgen van goede en betrouwbare banen. De belangen van de loegangs- en doorgaande ijs wegen zijn zeer groot en daarvoor is aansluiting zeer ge- wenscht. De heer Boekee zette nader uiteen welke pogingen tot samenwerking in 't werk zijn gesteld en welke resultaten zijn verkregen, en geeft daarom in overweging een andere oplossing te zoeken. De voorzitter dankte den heer Boekee voor zijn inlichtingen en hoopte op een gunstig resultaat. De secretaris van den Z.-H. IJsbond, de heer W. J H. Dicke achtte het onderhoud van de ijs^egen van groote beteekenis, vooral waar het begaanbaar maken der ijswegen aan werkloozeh steun verleent. De Bond heeft de laatste jaren vooral be wezen bestaansrecht te hebben tot regeling van het verkeer op het ijs. Een goed on derhouden verbindingsweg is in aller be lang en daarvoor moeten stevige organisa ties gereed zijn. Hij gaf in zijn uitvoerig betoog een nadere toelichting van de medewerking der besturen van de gemeenten Den Haag en Rotterdam en gaf in overweging alsnog stappen te doen om te komen tot oprichting van een IJsclub, aangesloten bij den Z.-H IJsbond. De voorzitter dankte den heer Dioke voor «rijn krachtig pleidooi. De afdeeling De Kaag zette uiteen, welk groot traject zij zich ziet aangewezen, lichtte toe op welke wijze zij daarin te werk gaat en sprak zich dankbaar uit over de mede werking en den steun van het gemeentebe stuur van Haarlemmermeer. Naar aanleiding van deze mededeelingen brachten meerdere afdeelingen hun onder vindingen Ier sprake, waarbij met nadruk gewezen werd op het bewaren van de zelf standigheid als ij9club. In overweging werd gegeven besprekingen te openen met het gemeentebestuur van Leiden om tot een gewenscht resultaat te komen. Door goede en eendrachtige samenwerking is een zeer uitgebreid ijswegennet tot stand gekomen, dat helaas wordt onderbraken in Leiden. Uit de langdurige besprekingen bleek dat een door B. en W. van Leiden erkende organisatie noodzakelijk zal zijn. Aan de commissie van het Merendistrict werd opgedragen zich in verbinding te stel len met eenige Leidsche ingezetenen en corporaties om te komen lol oprichting van een voorloopige. commissie of zoo mogelijk tot vorming van een definitief bestuur. •Hierna werden maatregelen besproken tot aansluiting van nog eenige omliggende ver- eenigingen tot uitbreiding van het Meren district. Tijdens deze besprekingen werd gewez°n op het groote nut van. door bemiddeling van den Z H.B. aangestelde betrouwbare gidsen te Warmond voor het maken van groots of kleine tochten. Hierna sloot de voorzitter de vergadering met dank voor de opkomst en de aangename •besprekingen. 0 GEREF. SCHOOLVERBAND. Districtsvergaderiiig te Sassenheim. Gisteravond vergaderde te Sjssenheira district Leiden van het Geref. Schoolverband. In de middagvergadering zou buiten de notulen en een verslag over de algemeene vergadering een lezing worden gehouden door ds. den Hartogh van Hazersvvoude over Groen's Ideaal in den Schoolstrijd. Ds. den Hartogh was evenwel door familie-omstandig heden verhinderd. Door een der heeren werd daarom een onderwerp behandeld over de opgravingen in Palestina, op welke bespre king een gedachtenwisseling volgde. In de pauze werd voor de bezoekers van buiten een koffietafel aangericht, waarna om half acht 's avonds de avondvergadering aanving. Spreker was ds. van der Weerd van Lei- muiden die een referaat leverde over het onderwerp: „Gezin en School". Spr. schetste het tegenwoordige gezins leven in verband met de verschijnselen van het moderne leven waardoor de opvoeding vaak in het gedrang komt en waar tegenover staat de roeping van de Christenouders om hun taak niet te verzaken en in het huis gezin te blijven zien het opvoedingsinstituut bü uitnemendheid. Daarnaast komt als een deel van de opvoeding de school, waarbij als stelregel diene niet het ondlrwfis om het onderwijs, niet het aanbrengen van geleerd- passen aan- en een aanvullen van het gezins leven. Op deze inleiding volgde een korte gedacht enwisselinir waarna ds? W. Bouw man, de vergadering sloot na dank aan den inleider te hebban e°bracht voor zijn met aandacht gevolgde rede. DE PANTOMIME-CLUB V.O.D.O. Hopelijk niet de laatste uitvoering. Bovengenoemde club gaf gisteravond in de geheel gevulde concertzaal van „Con cordia" een uitvoering. De presidente en leidster dezer jonge club, mej. Mien Driessen, leerares in het liplezen. opende de bijeenkomst met een hartelijk welkom tot alle aanwezigen en hoopte, dat dezen zich allen goed zullen amuseeren. Tot haar spijt moet spr. mede- deelen dat het waarschijnlijk voor de laatste maal is dat V. O. D. O. een uitvoering geeft, daar de werklust en animo, onder de mede spelers niet groot is Jammer is het om iets wat opgebouwd is en in den beginne zoo goed en vlot van stapel liep, te moeten op geven Mej. Driessen bracht dank aan hen, die steeds lot hel welslagen van een en ander hebben hijgedragen. Hierna werd overgegaan lol de afwerking van het zeer afwisselend programma. Voor de pauze mocht het tooneelstukje „Dokter tegen wil en dank" aller bijval oogsten; het spel liep vlot van stapel, het decor en de aankleeding was kundig samengesteld; de prestatie der slechthoorenden waren in één woord keurig hetgeen het daverend applaus na afloop bewees. De hierop volgende lintendansen van den heer Carter vielen zeer in den smaak en getuigden van een grondige studie. Het lichtnummer van den heer Carter trok ieders bewondering overweldigend fraai waren de tropische vlinders. De pauze werd benut voor kennismaking met Haagsche. Amsterdamsche en Haar- lemsche vrienden, sjoelbakken enz. Na de pauze werden de aanwezigen ont haald op eenige knappe goocheltoeren van den heer Carter en nog een zeer leuk too neelstukje getiteld ,.De nieuwe meid", waar in vooral de dienstbode zeer rblvast was. Aan het einde had zij van vier aanbidders een bloemenhulde in ontvangst te nemen. Na afloop dankte de vice-voorzitter van de Ver. t. bev. d bel. v Slechthoorenden. de heer J. Maler mej. Driessen. voor den ge notvollen avond den leden en genoodigden bereid. Hij sprak zijn teleurstelling uit over de weinige animo onder de jongere S. H. daar hij meende dat juist bij deze jonge club de banden hecht zouden zijn en de saam- hoorigheid groot. Hij gaf zijn verzekering dat het Bestuur van de Ver. t. B. d. B. v. S H zal medewerken en trachten de club in stand te houden, desnoods met oudere krachteD als de laksheid bij de jongeren blijft bestaan. Spr. overhandigde hierbij een tuil bloemen, ais tolk der talrijke aanwe zigen Rest ons nog mede te deelen dat de piano begeleiding in zeer goede handen was bij mej Corrie Bots, piano-leerares en dat de aanwezigen le middernacht zeer voldaan huistoe gingen, vast overtuigd dat V O. D. O. nog wel eens op de planken zal komen, Bovengenoemde vereeniging hield gister avond in de Oranjezaal van „De Harmonie" haar eersten debatavond in dit seizoen, waarin de heer W. Lubberink uit Haarlem een inleiding hield over het onderwerp „Middenstandszorgen en -vooruitzichten". De vergadering werd geleid door den voorzitter, den heer mr. A. J. Romijn. die zijn vreugde uitsprak over de betrekkelijk groote opkomst der leden en over het feit, dat zoovelen aldus blijk geven hel op prijs te stellen, dat de debat-avonden in eere hersteld zijn. Na een korte introductie bij de aanwezigen, gaf mr. Romijn het woord aan den heer Lubbennk tot het houden van zijn inleiding. Spr. zeide dat het niet in zijn bedoeling ligt (e spreken over de individueele zorgen en verlangens van de middenstanders, doch over de sociaal-economische functie van den middenstand in liet algemeen. Onder den middenstand verstaal 3preker den detailhandel, den ondernemersland voor zoover deze niet omvat, de groot-ge organiseerde bedrijven. Spr. stelt dan de vraag: vanwaar komt de mVdensland en waarhein gaat hij? Eenige eeuwen geleden bestond de midden stand in zijn huidigen vorm niet; de rijke man betrok zijn goederc-n van jaar- en weekmarkten. De voornaamste film-lie van den legen- woordigen middenstand is de bjvoru»ring van de massa-welvaart Aan de hand van verschillende statistische gegevens bewees spr. de belangrijke plaats, welke de mid denstand in de maatschappij inneemt. Irt Duifschland met een voor-oorlogsche be volking van 70.000.000 zielen waren 750 duizend zelfstandige bedrijven, welke aan 1.725.000 gezinriioofden een beslaan op leverden. Maar niet alleen sociaal-economisch, doch rok elisch en politiek is de midden stand van groote beteekenis. Dien midenstand gaat het in den laatslen tijd niet naar den vleeze; hij heeft zorgen. De oorzaak daarvan is. dat er een verhou ding is ontstaan in de soorten van goederen, welke worden voortgebracht en welke cul mineert in het tekort aan arbeid. De m'ddenstand heeft behoefte aan men- schc-n. die iets hebben voortgebracht Wan ne «r daarom uit elische overwegingen ge streefd wordt naar verkorting van den ar beidstijd. dan dient daarmede gepaard te gaan een inkrimping der behoeften en juist het tegenovergestelde is het geval Bestrij ding der werkeloosheid ligt om die reden, volgens spr. ook veel,eerder op het arbeids veld van den middenstand, die ze'.! dimt le streven naar een vrije markt, dan op dat der overheid. Andere belangrijke middenstandszorgen zijn de stemming van onzekerheid. weHce over de geheele wereld en op allerlei ter rein heerscht; een zekere male van arbeids- schuwheid; van zorgeloosheid en een steun- zoeken-bij-anderen inplaats van zelf de handen uit de mouwen te steken. Het eerste euvel verklaart spr. door het gebrek aan lei ding heigeen voortspruit uit de politieke verdeeldheid en doorleeft in het geheele economisch bestel. Nergens is meer onder nemingsgeest nergens meeT het zuinig over leg. waarmede in vroeger liiden handels huizen werden opgericht, welke door vader, zoon en kleinzoon tot grooler bloei werden gebracht. De arbeidsschuwheid manifesteert zich reeds bij de jeugd, zoodra de arbeid haar moeilijk begint te vallen en blijkt ook hieruit, dat het tegenwoordig geslacht van volwassenen de leeftijdsgrens waarop het ziin schaapjes op hel droge moet hebben, steeds lager gesteld wil zien. Dit alles kweekt teruggang in de productie, evenals de zorgeloosheid, welke maakt, dat er min der intensief gearbeid wordt in den tijd die voor arbeid best eind is Ook hel sleun-zoe- ken bij anderen is een svmptoori van onzen tiid Terwijl Rusland. China. Japan en W - Indië cultureel steeds groeien, tornen wij Wpgterlingen gedurig aan den arbeidsduur Spr. vraagt zich af of het voldoende is om een h no sere cultuur te scheppen, wanneer wii 11 procent geven van onze lichaams kracht hetgeen het geval is bij een 8-uricren arbeidsdag bij een werktijd van 14 lot 60 jaar. Ook de ontwikkelingszorg is voor den middenstander van urgent belang, omdat spr den tijd voorziet, dat de middenstand geroepen wordt om voor zijn eigen rechten op te komen. En dan mag de middenstand niet ten achter staan bij andere vooruitstre vende klassen. Komende tot de middenstandsvooruit zichten zeide spr. niet te gelooven in een verandering der maatschappelijke orde, zooals de socialisten zich die voorstellen. Maar algemeen wordt critiek uitgeoefend op de bestaande orde. Spr. onderscheidt drie categoriën. die hierin verbetering willen brengen; le door den mensch van binnen uit op een hooger peil te brengen; 2e zij die meenen dat de overheid daartoe geroepen is en 3e zij, die de oude orde willen omver werpen en een nieuwe willen stichten. Concludeerende meende spr. dat de toe stand niet zoo somber is als hij zich laat aanzien. Hel Hollandsche volk is taai. werk. zaam en betrouwbaar, allemaal eigenschap pen welke het niet gewaagd maken om zee te kiezen Maar dan, aldus besloot spr. moet men het volk vrijheid geven om naar believen van zijn arbeidskrachten gebruik te maken en moet de middenstand waken voor zijn beroep en de oogen openen voor de gevaren, welke hem in de laatste jaren ongemerkt zijn gaan omringen. Na deze luide toegejuichte inleiding opent de heer W. Brouwer de rij der debaters met de opmerking, dat hij hel tekort aan arbeid onvereenigbaar acht met de overproductie, welke z.i. het gevolg is van den mechani satie der bedrijven. Den door inleider ge- wraakten verminderden spaarzin spruit z.i. voort uit de minder gunstige tijdsomstan digheden Voorts acht hij het wel degelijk een middenslandsbelang, dat de loonen der arbeidersklasse worden opgevoerd. Tenslotte vraagt hij een verklaring van de huidtge crisis in den landbouw. De lieer J. P. Meijere brengt allereerst eenige practische bezwaren -naar voren le gen de bestrijding van bet werkeloosheids- vraagstuk en onderschrijft hetgeen de in leider heeft gezegd ten opzichte van liet onvoldoende intelectueele peil onder de mid denstanders De heer Brinkman vraagt hoe het ver klaarbaar is. dat juist in het landbouw bedrijf, waarin toch over het algemeen lan ge: dan acht uur gewerkt wordt, e«n der gelijke malaise heersclit tengevolge van de overproductie. En met den middenstand is hel precies hetzelfde gesteld. Nadat de inleider de debaters zeer sf- dc.ende had beantwoord, dankte mr. Romijn den heer Lubberink voor zijn leerzaam be toog en sprak de hoop uit hem binnen nf- zienbaren tijd te mogen terugzien. We willen dit verslag niet besluiten zon der een woord van lof aan het bestuur, dat deze debalavonden in eere herstelde. Wanneer het erin slaagt de vjg.mde bijeenkomsten op een dergelijk hoog peii te houden, dient het daarmede zeer zeker 'r-n groot middenstandsbelang. Mogen ook de thans afwezigen tot dit inzicht komen. MEMORIE VAN ANTWOORD ONDER WIISBEGROOTING. Wij lezen in de Memorie van Antwoord op de Onderwijsbegrooting o.m.: De voorstellen bij deze begrooting gedaam lot uitbreiding van het onderwijs i'n de moderne talen passen geheel bij het tol dus ver als gedragslijn voor de z g. rolverdee* ling is aanvaard. Tot dusver was naast ruimere uitrusting voor de moderne talen aan de Groningsche Universiteit het denkbeeld, dal aan de an dere universiteiten door onderlinge laakver- deeling deze vakken object van studie moes ten kunnen zijn, niet verwezenlijkt. Gelei delijk wenscht de minister dit thans te be vorderen. Immers het is niet verdedigbaar, dat de moderne lal en. die in ons cultuur leven zulk een belangrijke plaats innemen, aan twee der drie universiteiten geheel ont breken. Om dezen reden is gestreefd naar èen op lossing, die aan de Romaansche talen te Leiden en aan de Germaansche talen te Utrecht een zetel zou bieden. De minister beeft de tusschenkomst van zijn ambtge noot van builenlandsche zaken ingeroepen om na te gaan of aan de universiteit te Parijs aan de Ned. taal de plaats kan wor den toegekend, die wenschelijk is. Het denkbeeld aan de "universiteiten on derwijs te doen geven in de sexueele ethiek kan de minister niet overnemen. De minister is verder van oordeel, dat bij de universitaire examens toetsing van de Candida ten op voor de maatschappij gevaar lijke karakter-eigenschappen inderdaad ern stige bezwaren zou opleveren. Deze toetsing zal eerder in het maat schappelijk leven dan bij de examens tot haar recht kunnen komen. Over de Rijksuniversiteit te Leiden wordt gezegd De uitbreiding van hel geologisch mine- ralogisch laboratorium is ter hand genomen. Voor den aanbouw aan het Rijksmuseum voor Natuurlijke Historie zullen de gelden eerst worden aangevraagd, nadat de thans aanhangige meer urgente voorzieningen zijn voorgegaan. De Rijksgebouwendienst heeft den minis ter bericht, dal de chirurgische kliniek van het nieuwe ziekenhuis eerst in 1932 in ge bruik genomen zal kunnen worden. Het is nog niet met zekerheid te zeggen, wanneer het geheele complex zal zijn over gebracht. aangezien omtrent de bestemming en inrichting van twee der op het terrein van het nieuw academisch ziekenhuis staande gebouwen nog eenige definitieve be slissingen moeten worden genomen. Na het overbrengen van de chirurgische kliniek zal het oude ziekenhuis evenwel ge heel ontruimd zijn en de overbrenging van hel ethnografisch museum ter hand geno men kunnen worden. o In de vacature, ontstaandoor de emeritaatsaanvrage van ds. H. J. Kouwen- hoven alhier, is het volgend tweetal gesteld: Ds. K. Sietsma van Eindhoven en ds. W. A. Wiersin ga van Weesp. De reserve-eerste-luitenant jhr. A. A. D. Berg van het 6de R. V. A. komt in 1931 onder de wapenen voor het volgen van ee.a cursus voor den naast-hoogeren rang. r Gistermorgen omstreeks 9 our werd de politie gewaarschuwd, door een onder wijzeres, dat er rook kwam uit een muur van de bewaarschool aan den Oude Rijn. B(j onderzoek bleek, dat een stuk asbest- papier in de nabijheid van een kachelpijp was gaan smeulen. De politie heeft het vuurtje met behulp van een minimax ge- bluscht Op 19 Nov. 1930 stonden 1170 werk zoekenden bij de Arbeidsbeurs ingeschreven tegen 539 op 19 Nov. 1929. RECLAME. ST.-NICOliAAS CUSTUUMS Pruiken en Baarden in alle prijzen te huur bij ERATO, Oude Singel 14, Telefoon 889. Vereenisingen en scholen korting. 3635 DE ALGEMEENE TOESTAND. Ontwapening. Ter voorbereidende ontwapeningsconfe- renferentie heeft lord Cecil de vraag te berde gebracht, of ook traangas verboden zal zijn. Duitschland verdedigde reeds ver bod daarvan. De Turksche regeering heeft bij een Ita- liaa/nsche firma kanonnen besteld ter waar de van ongeveer 60 raillioen lire. BELGIE. Het kabinet veilig Prins Otto van Habsbmg meerderjarig. Gisteren is het debat over de regeerings- verklaring voortgezet. Vier moties zijn in gediend: 3 van wantrouwen, uitgaande van den eenigen communist, de Vlaamsch-na- tionale fractie en de sociaal-democraten. De vierde is er een van vertrouwen, inge diend door v. d. Vijvere (katholiek) en De- vèze (lib.) De uitslag van de stemming is niet twij felachtig, daar de liberalen genoegen blij ken te hebben genoemen met de verklaring van Jaspar. m Zooals men weet. vertoeft de Oostenrijk- Hongaarsche vorsten familie op het kasteel Steennoekerzeel bij Brussel.Heden wordt de kroonpretendent prins Otto 18 jaar en dus meerderjarig. Op het kasteel zal hedenavond een diner pegeven worden, waarbij zullen aanzitten de grootmoeder van vaderszijde, verschei dene broeders van keizerin Zita, onder wie prins Sixte en prins Xavier van Bourbon- Parma, huisvrienden en enkele hoogwaar- digheidsbekleeders van de vroegere hoven van Weenen en Boedapest. Op het kasteel van Steenockerzeel wei gert men aan dit diner ook maar het ge ringste politieke karakter te geven of toe te kennen. In de omgeving der keizerin verklaart men dat de meerderjarigheid van den aarts hertog in geen enkel opzicht zijn positie als erfprins van het koninkrijk Hongarije, welke sinds den dood van ex-keizer Karei steeds erkend is, wijzigt. Verscheidene vertegenwoordigers der Hongaarsche legitimisten zijn gisteren te Brussel aangekomen. In Hongarije liepen allerlei geruchten 'over een Putsch-plan op dezen dag, doch deze mogen niet au serieux worden geno men. Evenmin als geruchten, dat de Kleine Entente gedreigd zou hebben met alge meene mobilisatie en oorlog, zoo er iets ge beurde FRANKRIJK. Veroordeelingen in Achter-Indië. Naar gemeld wordt zijn door den Fran- schen Krijgsraad te Haniduong 180 Inlan ders veroordeeld, die zich aan revolution- naire woelingen hebben schuldig gemaakt. Zes inboorlingen werden ter dood, 23 tot levenslang en 27 tot langdurigen dwang arbeid veroordeeld. Zes werden er naar een strafkolonie overgebracht. Negentien wer den er vrijgesproken en de overigen werden tot gevangenisstraffen veroordeeld. ENGELAND. De Ronde-tafel conferentie. Ter Ronde-tafel-conferentie hebbeD nog verschillende sprekers het woord gevoerd, doch nieuwe gezichtspunten zijn uit den aard der zaak niet «meer naqjr voren ge bracht. De commissie tot regeling der werkzaam heden van de conferentie, heeft gistermid dag onder leiding van Wedgwood Benn. den minister voor Indië, vergaderd, om de in gediende amendementen op het voorstel tot instelling van een commissie voor federale betrekkingen te overwegen. Als uitkomst van de besprekingen zal vandaag aan de conferentie een gewijzigde aanbeveling worden voorgelegd, welke voor stelt in de omschrijving van de taak der commissie ook de kwestie der verantwoor delijkheid der centrale regeering op te nemen. Aangezien het voorgestelde ledental van 32 gedelegeerden nauwelijks voldoende ia om alle groepen ter conferentie te ver tegenwoordigen wordt aanbevolen de com missie te machtigen tot coöptatie van ge delegeerden en het hooTen van adviseurs. Deze conclusies zullen aan de conferen tie worden voorgelegd na afloop van de al gemeene beschouwingen. De vertegenwoordigers van de Engelsche parlementaire delegatie in de commissie zullen zijnWedgwood Benn, Lord Sankey, Peel, Zetland, Reading en Lothian. GRIEKENLAND. Nieuwe strijd? De leider der Grieksche royalisten, Zal- laris, is uit het buitenland teruggekeerden heeft verklaard, dat hij den strijd tegen Venizelos met kracht zal aanbinden D*ze verklaring heeft in politieke kringen groote ontsteltenis gewekt Men meent, dat zij scherpe tegenmaatregelen van Venizelos ten gevolge zal hebben. Men spreekt in sommige kringen van een aanstaande re- publikeinsche dictatuur. 2-1

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 2