AGENDA. BINNENLAND. BUITENLAND. rt l HEDEN: f Concordia: „V.O.D.O." 8 uur nam. Breestraat 81: Verkooping. Een Kwar- tiertjesbond. 25 uur nam. Harmonie: Neutrale Middenstandsvereeni- ging. Debat-avond \V. Lubberink. 81/2 uur nam. Jeruël, Groenesteeg: Samenkomst 8 u. n.m, „Neuf": Leddsche Schaakclub „Philidor", lezing jhr. mr. J. H. O. van den Boeoh. 8 uur n.m. Nutsgebouw: Tweede lezing van den heer Holwerda. 8 uur nam. Stadszaai (foyer) Eurythmische kunst. 8 uur nam. Donderdag. „Concordi": De Voddenraper van Parijs", 8 uur nam. Stadsgehoorzaal: „Turf in je ransel" 8 uur nam. Volkshuis: Cursus sterrenkunde. IHailfacht uur n.m. K a t w ij k-a a n-Z e e (Gemcentezaal)Le zing Ned. Chr. Vrouwenbond. 8 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 17 tot en met Zondag 23 November a.s. waargenomen door apotheek: P. du Croix, Rapenburg 9, telef 807. DR. MIEDEMA OPENT ZITN COLLEGES. Het Oostersch Christendom. Dr. R. Miederaa, Remonstrantsch predi kant te Amersfoort, toegelaten als privaat docent aan de Leidsche Universiteit om onderwijs te geven in de geschiedenis van het Oostersch Christendom, in het bijzonder aan de hand van de documenten der Oos tersch Christelijke kunst, heeft heden zijn colleges geopend met het houden van een openbare les over bovenstaand onderwerp. Spreker begon met te wijzen op de beteo- kenis van de bestudeering van het Oostersch- Christendom. Deze is, vooral na den wereld oorlog, sterk toegenomen doordat de tegen stelling Westersch-Oostersch veel meer dan vroeger de aandacht vraagt en op verschil lende wijze getracht wordt deze tegenstel ling op te heffen of door een federatief ver band te overbruggen, het oecumenisch, 'hetzij binnen de grenzen van Protestan tisme of Roomsch-katholicisme. Op de oecumenische conferenties blijkt lioe weinig men van elkander afweet. Niets staat aan de eenheidspogingen meer in den weg dan de onbekendheid met elkanders ge schiedenis en het zich daarin openbarend karakter. Vandaar dat bestudeering van het Oostersch-Christendom noodzakeijk is, dat, wat tijdsduur betreft de gansche Christelijke aera omspant en, wat plaats aangaat, het geheele nabije Oosten. Het omvat de ge schiedenis van de Nestorianen, de Armeniërs cn Ceorgiërs, van de Kopten en Abessiniërs, van de Griekschc kerk, van de met Rome geünieerde kerken en de niet geünieerde Oostersche kerken. Ondanks de groote ver scheidenheid van kerken en groepen zijn er verschillende karaktertrekken waar te ne men die zij met elkander gemeen hebben en waardoor van „het" karakter van het Oostersch-Christendom kan worden gespro ken. In de Oostersch-Christelijke kunst treedt dit karakter het duidelijkst en zuiverst aan den dag. De kunst weerkaatst de diep ste motieven, de beste en de heiligste waar den van een tijd en van een volk. Zij leidt den mensch binnen in het heiligdom van de ziel. Vandaar dat de theologische weten schap hier een onafzienbaar gebied van, voor haar doel, zeer belangrijke gegevens vindt, dat lot dusverre door haar te weinig, en zeker te weinig systematisch werd onder zocht. Vooral bij bestudeering van het Oos tersch-Christendom zal de kunst goede dien sten bewijzen daar zij veel sterker dan in het Westen, enkel middel wenscht te zijn in den dienst van het numineuze, de Ziel der Wereld en er geen sprake is van kunst om de kunst. Voor het bepalen van het karakter van de Oostersch-Christelijke kunst zal spreker de „Geisles gesichtliche" methode toepassen, die naar een symthetische opvatting streeft, doch deze niet uit uiterlijke gegevens maar uit de stuwende geestelijke krachten tracht af te leiden, een methode zooals deze door Max Dvorak, Dagobert Frey, Wölfflin. Wor* ringer e.a. wordt gevolgd. Hij gaat uit var» de onderscheiding van l®wee vormwerelden in de kunst, twee stijlen, die fundamenteel tegenover elkander staan en die door Scheff- ler de Gotische en de Grieksche zijn ge noemd, namen die^nepr bedoelen dan wat tot dusverre onder Gotische en Grieksche kunst werd verstaan. Zij geven twee karak teristieke. tegenovergestelde uitingen van den menschelijken geest aan die in de Go tische en in de Grieksche kunst hun meest wezenlijke kenmerken openbaren. De Oos tersch-Christelijke kunst draagt dan, vol gens hem. een uitgesproken Gotisch karak ter. Zij is gebonden aan de religie. Het gaat steeds om den inhoud, niet om den vorm. Het beeld wordt tot zinnebeeld, tot symbool. Zij zoekt naar slvleering als uitdrukking van hooger eenheid van bovenpersoonlijke, eeuwige normen. Zij veronderstelt het myslerium tremendum. Zij is theocentrisch en neigt tot overschat ting van het psychische. In dit alles is deze kunst de projectie van de geestelijke grond slagen van het Oostersch-Christendom. De Oostersche theologie, die juist in de laatste jaren bezig is zich op haar eigen karakter te bezinnen in verhouding en in tegenstel ling met het Westen, geeft de bevestiging van deze karakteristiek. Daarbij treedt op den voorgrond het verlangen naar eenheid, dat in het Westen eveneens sterk wordt ge voeld en waardoor de waardeering voor de Oostersche elementen groeit. Dc Gotische geest en de Grieksche geest blijven con trasten doch door wederzijdsch begrijpen en waardeeren zal groeien het welen, dat ze elkander noodig hebben en aanvullen en dat. ondanks het feit dat Oost en West twee zijn en twee blijven, toch deze beide in hooger eenheid elkander kunnen ontmoeten. Spr. besloot met de gebruikelijke toe spraken. MANNENKOOR „DE VEREENIGDE ZANGERS". Hei komende Lnstrnm. Het mannenkoor „De Vereenigde Zangers" dat zich in haar 5-jarig bestaan alhier reeds een goede reputatie heeft verworven, zal op 29 April a-9. zijn eerste lustrum vieren. Het Bestuur meent goed te doen, dit lustrum op een bijzondere wijze te herden> ken en wel door het uitvoeren van eenige belangrijke werken, waarmee het de koor zang van de vereeniging op een hooger niveau wil tradhten te brengen. Een stre ven, dat wij niet anders, dan ten volle kun nen toejuichen en waarvoor wij den direc teur en zijn zangers het beste toewenschen! Uitgevoerd zullen worden „Mitlernacht" van Bruckner, de Alt-Rhapsodie van Brahms en het oratorium „Bonifacius", van Heinrich Zöllner tot nog toe hier onbekend. Deze uitvoeringen zullen geschieden met medewerking van eerste rangs-solisten en onder begeleiding van de HaArlemsche Orkestvereeniging. Onderstaande personen hebben ziöh be reid verklaard, in het Eere-Comité voor dit lustrum zitting te nemecn, Ir. A. G. Bosman; C. L. v. Buuren. gep. Schout bij Nacht tit.Mej. D. Coebergh; C. M. v. Hamelsveld, Dir. v. ,,de Leidsche Cou rant"; Mej. Harry v. d. Harst; J. W. Henny, Dir. „Leidsch Dagblad"; Mevr. v. Itallie v. Embden-, A. de Koster, Dir. Meelfabriek „De Sleutels"; P. C. Labrijn, Insp. Dir. Be lastingen; Ir. W. J. Modderman; Mr. G. H. E. Nord Thomson; G. Le Poole, Luit.-Kolo- nel; Mr P A. Pijnacker Hordijk. J. H. Schaper. Lid v. d. 2e K. d. St. G., Voorscho- ten-, Ir. A. M. Touw- Mr. J. W. Verbuigt; Prof. Dr. J. Ph. Vogel; Jhr. Ir. A. C. von Weiier, Wassenaar. Het spreekt vanzelf, dat een en ander met groote kosten gepaard zal moeten gaan- Het Bestuur verzoekt dan ook vriendelijk dengenen, die 'het 9treven van „de Ver eenigde Zangers" welgezind zijn, dit koor financieel bij te staan. Giften worden gaarne jngewacht bij den penningmeester van het bestuursfonds den heer J. Boon, Hooigracht 43 (gironummer: 75974;). Wij van onze zijde kunnen belangstel lenden wel verzekeren, dat het een goede daad zal zijn, wanneer men het doel der vereeniging wil steunen: van een uiterst interessant programma, zal, wanneer deze avond doorgang vinden kan. voorzeker ge noten kunnen worden 1 Het koor wenschen wij succes met de voorbereidingen loei O.-O. VER. „ONS BELANG". Gisteravond gaf de Onderofficiersvereeni- ging „Ons Belang" a$d. Leiden, haar eersten cursusavond in ae bovenzalen van de Har monie. Het bestuur was zoo gelukkig geweest, den heer vhn der Starre bereid te vinden, eea lezing te houden over een reis door Frankrijk, Spanje en Italië. Spreker hield een zeer mooie en leer zame lezing over deze verschillende landen, waarby een groot aantal lichtbeelden den aanwezigen een duidelijk beeld gaf van de vele en prachtige bezienswaardigheden, welke meu op zulk een reis ontmoet Na afloop bowee.; het applaus uit de zaal. hoezeer het voorgedragene in den smaak by de dames en heeren was gevallen. De voorzitter dankte den heer van der Starre namens allen, die dezen avond hadden bygewoond, terwijl hij tevens dank bracht aan den heer Koolo voor de door hem gegeven muziek. o- ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaats-examen wis- cn natuurkunde letter F., de heer G. Lob, (Den Haag); taalkundig-randidaats- cxamen Indologie dc heer B. J. Smits, (Den Haag). HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijvingen: Timmerfabriek „De Twee Sleutels". Vesle- straat 84, Leiden. Eigenaar M. van Dop. Rijswijk. N.V. Chocolaterie Lido (filiaal) Haarlem merstraat 82. Leiden. Hoofdzetel Zwanen burgwal 60, Amsterdam. Wijzigingen: Fa. Wed. Jac den Holder. Noordeinde 55, Leiden, handel in visscherij-artikclen. Uit tredende eigenaresse: Wed. A. M den Hol dervan Duyl. Leiden dd. 1 October 1929. Nieuwe eigenaar II. den Holder, Leiden. P. C. van Rijn, Douzastraat 3, Noord- wijk-Binnen. winkelier in koloniale waren. Uittredende eigenaar P. C. van Rijn. Noord- wijk-Binnen. Wijziging handelsnaam thans A. G. van Rijn. Nieuwe eigenaar A. C. van Rijn. Noord wijk. o Ds. W. C. Lamain alhier heeft een heroep ontvangen voor de Gereformeerde Gemeente te Ridderkerk. De secretaresse van den Een Kwar tiertjes Bond, vestigt er onze aandacht op, dat deze vereeniging geen onderdeel is van de Neo. Ver. van Huisvrouwen afd. Leiden, zooals wij gisteren abusievelijk hebben ge meld. Alle dames, die in den E. K. B. willen medewerken, zijn welkom; het lid maatschap der Ver. van Huisvrouwen is niet noodig. Ten nadeele van den schipper K. is van zijn woonschuit, liggende in de Lange- gracht, een vaarboom ontvreemd. REEDERSVEREENIGING VOOR DE NEDERLANDSCHE H ARINGVISSCHERIT. Spcedeischende algemeene vergadering. Iu de gisteravond te 's-Gravenhage onder voorzitterschap van den heer W. Richter Uitdenbogaardt gehouden spoedeischende al gemeene vergadering van de Reeders-ver- eenigiDg voor de Nederlandsche Haringvis- scherij, waarbij soo goed als alle te Vlaar- dingen, Maassluir, Scheveningen en Katwjjk gevestigde visscherrjreederijen zgn aange sloten is op voorstel van het hoofdbestuur besloten, geen schepen voor de treil- of beugvisscherij klaar te maken, voordat de looncommissie, ingesteld door het hoofdbe stuur, er in is geslaagd een nieuwe loon- overeenkomst met de vakbonden in het zee- visscherjjbedrgf af te sluiten. Zooals bekend is, hebben de organisaties het collectief contract opgezegd, dat per 31 December 1930 afloopt. Voorts is in de vergadering medegedeeld dat alle leden der vereeniging alsmede niet-leden de verklaring hebben onderteekend inzake de vroegharing- visscherrj in 1931. o J. T. G. BARON VAN VOORST TOT VOORST. Ondanks de hoopvolle berichten van de vorige week is, naar de Msb. meldt, sinds Zondagavond in den toestand van het Eer ste Kamerlid J. J. G. Baron van Voorst tot Voorst een algemeene verzwakking inge treden. zoodat het einde eerlang is tege moet te zien. o DE LUXE-REISGIDS DER NED. SPOORWEGEN. De bekende luxe reisgids der Ned. Spoor wegen, uitgegeven door de Vereeniging voor personeel in dienst van de Ned. Spoorwegen tot bestrijding der Tuberculose zal niet meer worden uitgegeven. Daar de uitgave van de groote reisgids te kostbaar is. en voor de uitgifte van een verkleinde groote reisgids de directie der Ned. Spoorwegen geen toestemming wilde verleenen (omdat de gewone kleine reisgids, die niemand bevalt, dan niet meer verkocht wordt) zullen geen luxe reisgidsen meer worden uitgegeven. o VERSPREIDE BERICHTEN. Bij Kon. besl. is benoemd tot notaris binnbn het arrondissement Rotterdam, ter standplaats Rotterdam, P. Bos, candidaat- notaris te Rotterdam. In tegenwoordigheid van den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid is in het gebouw van het Departement de sluitings vergadering gehouden van de bij K. B. van 23 Augustus 1929 ingestelde Centrale Com missie voor de deelneming aan d« Wereld tentoonstelling te Antwerpen 1930. In deze vergadering gaf de voorzitter, dr. F. G. Posthuma. een overzicht van de werkzaam heden van het Uitvoerend Comité. De Minister sprak een slotwoord. UIT NED. OOST-INDIE. TWEE VLIEGTUIGEN NEERGESTORT. Gen der bestnnrders gedood. BANDOENG, 18 Nov. (Anetal. Een Cur- tiss-jager, bestuurd door den eersten luite nant der Infanterie, gedetacheerd bij de Luchtvaartafdeeling T. J. W. F. M. Supheert, is tijdens een vlucht neergestort. Het toestel werd beschadigd. Luitenant Supheert bleef ongedeerd. Een tweede Curtisstoestel. hetwelk boven liet gevallen vliegtuig cirkelde, raakte zeer laag vliegend, met een vleugel den grond. Het toestel groef zich in den modder. De bestuurder van het tweede toestel, de ad judant-onderofficier Schmetz. werd hierbij gedood. o ONTSLAG VAN KOELIES. MEDAN, 18 Nov. (Aneta). Het ontslag van de koelies op de onderneming Rantau is geen ontslag op staanden voet, doch een geleidelijke afvloeiing van 500 koelies. d EEN PATROUILLE AANGEVALLEN. BUITENZORG. 18 November. (Anela). De regeering ontving een telegram van den gouverneur van Atjeh en onderhoorigheden, meldende, dat tijdens het patrouilleeren van een brigade onder den len luitenant der infanterie L. J. Prummel in Boven-Tadoe, onderafdeeling Meulaboh, afdeeling West kust van Atjeh. waarin eenige mensehen werden verdacht behulpzaam te zijn bij het fourageeren van de bende van Teukoe Radja Tampo op 15 dezer de brigade bij de controle van de kampong-kaarten werd aangevallen door een met een panang gewapenden Atjeher. Luitenant Prummel werd onbedui dend gewond; de aanvaller werd neergelegd. Nader wordt onderzocht of de aanvaller met genoemde bende in verbinding staat. DE ALGEMEENE TOESTAND. De ontwapening. De voorbereidende ontwapeningscommis sie heeft gisteren voor de eerste maal een Russisch voorstel aangenomen Aangezien het eerste artikel van het voorstel der vijf groote zeemogendheden, die het Loudensche vlootverdrag hebben geteekend, onvoldoende voorziet in de begrenzing der totale tonnage, stelde Litwinof met verwijzing naar het Vo<lkenbondspact voor, de verplichting tot vermindering der bewapening er m te voe gen. De Fransche gedelegeerde Massigli ver zette zich tegen het Sovjet-voorstel, dat hij beschouwde als een holle manifestatie. Iro nisch wenschte hij Litwinof geluk met diens verdediging van de grondslagen van het Volken-bond9pact. Het Russische voorstel werd waarop echter met 11 stemmen voor, alleen de stem van Polen tegen en 12 ont houdingen aangenomen. Graaf Bernstorff legde de verklaring af, dal hij zich bij verdere stemmingen zou ont houden van stemming, aangezien de thans in behandeling zijnde ontwdpeningsover- eenkomst voor Duitschland waardeloos en zinloos is. Aangezien de Fransche delegatie van meening was, dat door het aanvaarden van het Russische voorstel het eerste artikel be langrijk verscherpt was, stelde Massigli voor het opnemen van een clausule, waarin werd uitgesproken dat de vermindering der bewapening ter zee slechts zou geschieden binnen de grenzen, die gesteld worden door de veiligheid der verschi'lende staten. Het Fransche voorstel werd aangenomen met 14 tegen 1 stem. De Duitsche delegatie onthield zich van stemming. Tijdens de zitting kwam het nog tot een kort incident tusschen Voorzitter Loudon en Litwinoff. toen laatstgenoemde erop wees, dat een deel van de Russische vloot zich nog steeds in gevangenschap van een Euro- peesche mogendheid bevindt. De Voorzitter onderbrak onmiddellijk de zitting en wees erop, dat hij onder geen enkele voorwaarde de bespreking kon toe laten van kwesties, die met de eigenlijke besprekingen geen verband houden. Het betreft hier Russische schepen, die na de Russische revolutie door de Fransche regeering voor het transport van Wrangel- troepen naar Zuid-Rusland zijn gezonden en die zich thans in een der Fransche havens bevinden. In den loop van de zitting traden ver schillende tegenstellingen tusschen de kle» ne en groote maritieme mogendheden aan. den dag. Er werd een sub-commissie, voorgezeten door Poliüs, benoemd, die nieuwe voorstel len zal doen. BELGIE. □e verklaring van Jaapar. Gisteren, toen het parlement weer bijeen kwam, waren Kamer en tribunes geheel be zet om de verklaring van Jaspir te hooren. Jaspar zeide o.a.De Kamer zal, wanneer zij het wil, de interpellatie kunnen behandelen over den maatregel, door Vauthier getroffen ten aanzien der hoogleeraren van Gent. De regeering zal alsdan haar houding ver klaren. De Koning heeft gemeend dat het ontslag van de regeering niet beantwoordde aan de grondwettige regelen. Hij weigerde het ontslag; men weet in welke bewoor dingen en om welke redenen. De regeering heeft geen nadere verklaring af le leggen; haar politiek blijft wat zij was, toen zij zich aan de Kamer voorstelde. Wat het mid delbaar en lager onderwijs aangaat, weet hij, dat de toestand veranderd is, sedert het wetsontwerp in den Senaat is ingediend. Hij zal zijn houding nader omschrijven, want hij meent, dat, wanneer het om groote nationale kwesties gaat, de regeering moet optreden in een volkomen eenheid van actie. De builenlandsche toestand eischt alle aandacht. Als goede burgers meenen wij, dat de soliditeit van ons land gewaarborgd is door de verdragen. Wij gelooven niet, dat de moeilijkheden tot geweld zullen leiden, maar de regeering moet waakzaam zijn en zal te geschikter tijd voorstellen voorleggen. De economische crisis moet ook onze aan dacht hebben. België is een van de landen, die het minst le lijden hebben van de wer keloosheid. Ons crediet is onaangetast en is een der stevigste ter wereld. Devëze (liberaal) verklaarde, dat het van belang is, dat het land we'.e, of de regeering over een meerderheid beschikt. Ook vroeg hij, dat de Kamer onmiddellijk de interpel latie van Vos (Frontpartijl over de alge meene politiek der regeering zal behandelen. Aldus werd besloten. Huvsmans (socialist! geloofde niet, dat het mogelijk is de oplossing van het taalpro bleem uit te stellen. Hij vroeg aan de regee ring, welke haar politiek van morgen zal zijn. Twee moties van wantrouwen, een van de frontpartij en een der communisten, zijn ingediend. Heden zal het debat voortgezet worden. In de jongste bijeenkomst van den minis terraad is medegedeeld dat 13 professoren van de Rijksuniversiteit te Gent, die tevens les geven aan de als strijdmachine tegen deze universiteit opgerichte anti-Vlaamsche Ecole des Hautes Etudes, ingevolge het door de regeering getroffen verbod, ontslag heb ben genomen bij deze laatste instelling. Vier professoren weigeren echter het verbod te erkennen en blijken- vast besloten te zijn het, tot het uiterste, tegen de regeering vol te houden. SPANJE. Slachtofiers te Barcelona. Te Barcelona is het gisteren den geheelen dag onrustig gebleven. Er vielen 3 dooden pn vele gewonden. 250 arrestaties hadden plaats. Elders is het rusbig. al duurt in verschil lende plaatsen de staking nog gedeeltelijk voort. RECLAME. OOK U KUNT PONDEN AANKOMEN. leder die te mager is moest een voorbeeld nemen aan Mevrouw S. S. te 's-Gravenhage en haar raad onmiddellijk opvolgen. U hebt altijd wel geweten, dat levertraan goed voor U zou zijn, maar evenals zij kon U ook geen pure levertraan innemen door den af schuwelijken smaak en reuk. Ziehier wat zij ons spontaan schreef: „Ongeveer een maand geleden las ik de advertentie vart Uw Mac Coy's Lever traantabletten en hoewel ik absoluut geen levertraan kon innemen, ben ik er wel in geslaagd de tabletten te gebruiken. Na tot nu' toe 3 flacons verbruikt te heb ben, ben ik ruim 4 pond in gewicht toe genomen en voelde ik mij verplicht U daarmede in kennis te stellen omdat ik voorheen getwijfeld had aan de resultaten. Ik zal de tabletten dan ook aan al mijn bevriende relaties aanbevelen." Stel niets uit waar het Uw gezondheid betreft. Koop nog vandaag een doos Mac Cov's Levertraan Extract Tabletten. U zult ondervinden, dat dit het eenige middel is om die leelijkc en ongezonde magerheid kwijt te raken. Deze kleine, met suiker be dekte tabletten zullen U evenveel goed doen als levertraan, doch zij hebben niet dien vreeselijken. vischachtigen smaak. Daar door zijn zij zoo gemakkelijk in te nemen Begin er vandaag direct mee en binnen een maand zult u ponden zijn aangekomen. Mac Coy's Levertraan Extract Tabletten zijn verkrijgbaar bij iederen apotheker of drogist fl. 1.95 per doos. Eischt Mac Coy's tabletten de origineele en eenige echte. Weigert namaak. Indien niet direct verkrijg baar wendt U dan tot N.V. Rowntree Han dels Mij., Keizersgracht 124, Amsterdam-C. 3563 DUITSCHLAND. De begrooting. - Dingeldey volgt Scholz op. De vereenigde commissies van den Rijks raad hebben de begrooting van 1931 aan vaard. Na lange beraadslaging werd be sloten de salarissen der ambtenaren reeds van 1 Februari af, en dus niet eerst van 1 April, zooals eerst het plan was, te ver lagen met 6 pet. De begrooting van de Rijksweerbaarheid, die eveneens werd aan vaard, voorziet 't bouwen van den nieuwen pantserkruiser B. De verschillende moties van Pruisen tegen het bouwen van het nieuwe oorlogsschip werden verworpen. Het aftreden van Scholz en vervangen door Dingeldey als leider der Duitsche Volkspartij, is thans officieel. Men ver wacht. dat de partij onder de nieuwe lei ding zal terugkeeren tot Stresemann's poli tiek, waar Dingeldey nauw met dezen be vriend was. o ENGELAND. De statue van Indië Vennis op Malta. Op de Ronde-Tafel-conlerentie verklaarde gisteren de maharadjah van Alwar dat Britsch-Indië op voet van gelijkheid met zijn zusterdominions moest komen en daar om zoo spoedig mogelijk den dominionstatus moest bereiken. Verder wenschte Indië niet te gaan. Sir Muhammed Shafi sprak daarna, naar hij zoide uit naam van 71 milHoen Muzel mannen. Het standpunt van dezen was dat zij voor Indië den dominionstaiuB in het Britsche gemecnebest wenschen Hij voegde erbij dat als Lord Irwin niet zoo verstandig cn sympathiek was, de toestand in Indië tienmaal slechter zou zijn. De Maharadjah van Rewa, die hel con servatieve element onder de Vorsten ver tegenwoordigt, zcido dat het Indische vraag stuk aspecten had ten aanzien waarvan mannen met conservatieve beginselen hardnekkig, ofschoon niet blind tegen elke verandering gekant, verzet zouden bieden. Lord Peel, de vorige minister van Kolo niën, was de eerste Kngelsche spreker Hij zeide, dat Engeland erkentelijk was voor wat Indië tot het gemeenebest had bijgedca- gen, vooral in de donkere dagen van den oorlog. Indië had recht op bewijzen van die er kentelijkheid en zooals tot nu toe uit allo redevoeringen gebleken was, wenschte Indië in de eerste plaats i.nion-status of zelf bestuur. Het was van het grootste belang, dat Indië zijn plaats in de rij' van volkeren en staten, die bet Britschegemeenebest vormden, zou innemen, maar dan moest het de bewijzen kunnen leveren, dat het rijp was voor toe kenning van dien dominion-status. De delegatie van de Indische staten en do delegatie van de politieke groepen hebben bijeenkomsten gehouden om vertegenwoor digers aan te wijzen voor de commissie voor <j0 federale betrekkingen. Deze com- misssie zal bestaan uit 32 leden, waarvan 6 Engelsche leden, 10 voor de Indische staten en 16 voor de Indische politieke groe pen. Minister Wedgwood Benn zal presi- deeren. De besprekingen met den Duitsehen Mi nister van Arbeid Stegerwald zijn beëindigd. Te Hamburg zullen zij later worden voort- gezet. De ratificatie der conventie van Washington zü door beide landen worden voorbereid. Giuseppi Miller, die op 23 Mei heeft ge tracht Lord Strickland, den gouverneur van Malta, met revolverschoten te dooden, is tot 15 jaar dwangarbeid veroordeeld. 2—1

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 2