AGENDA. VISSCHERIJBERICHTEN. RECHTZAKEN. N eusverkoudheid FORMAN. BUITENLAND. Ni ik tandpasta I ¥M25&75c.p.tube TELEGRAMMEN. BEDEN: Concordia: Bokswedstrijden 8 uur nam. Jeruël, Croenesteeg: Samenkomst 8 uur Leidsche Schouwburg: Tooneeluitv. „Nut en Vermaak": „De schaduw van hel ver leden". 8 uur 15 nam. Stadszaal (kl zaal): Kunstavond Corry de Wekker. 8 uur nam. Stadszaal (gr. zaal/: Kunstavond ten bate van den centralen wijkarbeid. 8 uur r.am. Woensdag. Concordia: „V.O.D.O," 8 uur nam. Breestraat 81: Verkooping. Een Kwar- tiertjesbond. 25 unr nam. Harmonie: Neutrale Middenstandsvereeni- ging. Debat-avond W, Lubberink. 81/2 uur nam. Jeruël, Groenesteeg: Samenkomst 8 u. n.m. „Neut": Leidsche Schaakclub „Philidor", lezing jhr. mr. J. H. O. van den Bosch. 8 uur n.m. Nutsgebouw: Tweede lezing van den heer Holwerda. 8 uur nam. Stadszaal (foyer) Eurythmische kunst. 8 uur nam. Dagelijks, „Casino-bioscoop" Hoogewoerd: Voorstel lingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-malinee. „Luxor-tbeater", Stationsweg: Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 our. 's Wocndags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. „Trianon-Theater", BreestraatBioscoop- en Variëlé-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woendags en Zaterdags familiematinée. „City-tbeater" Haarlemmerstr.: Bioscoop voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woen dags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. Maandags, Woensdags en Vrijdags. Inst. v. Praeventieve Geneeskunde. Inenting te gen diphterie. 45 uur nam. Woensdags: Inst. v. Praeventieve Genees kunde: Consultatiebureau voor moeilijke kinderen. Halftwee tot 3 uur n.m. Donderdags: Int. v. Praeventieve Ge neeskunde: Consultatiebureau voor Alcoho listen. 8—10 n.m. MUSEA. Stedelijk Mnsenm de Lakenhal, Lange Scheistraat 2 Geopend in November, De cember, Januari en Februari van 103 u.; in Maart, April en Mei van 10f uur, in Juni, Juli. Augustus en September van 105 uur, in October van 10—4 uur Zon dags vanal halféón. Entrée Zondags koste loos, Maandags f 0.25. overige dagen f 0.10. Rijksmuseum van Oudheden, Rapenburg 28 1 Dec.1 Febr van 10—3 uur, 1 Febr. lot 1 April van 10i uur, 1 April1 Oct. van 105 uur, 1 Oct.1 Dec. van 104 uur, Zondags van 14 uur Entrée Maan dags f 0.25, overige dagen I. 0.10. Geolo"*'scb Mineralogiscb Museum, Garen- markt. lederen dag van 912 en van 1.304 uur. Zondagen gesloten Kosleloos. Elhnographiscb Museum, Papenburg 67 GO en Breestraat 18 Op werkdagen van 104 uur Entrée Maandags 1.0.25, overige da gen I 0 10. Rijksmuseum v. Nat. Histoxie, v. d. Wertf- park Werkdagen 8 30—12, 1.30—5. Zater dags 8 30—12. Kosteloos. Prentenkabinet, Kloksteeg 25 Op werk dagen van 1.301.30. Kosteloos. Herbarium, Nonnensteeg. Dagelijks van 9—12 30 en 26 uur. Kosteloos Hortus Botanicns, Rapenburg 73 Alle werkdagen van t April30 Sept 96 uur. 1 OcL„ei31 Maart 94 uur. Op Zon dagen alleen van 1 April30 Sept 104 uur. Kosteloos. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 17 lol en met Zondag 23 November a.s. waargenomen door apotheek: P. du Croix, Rapenburg 9, lelef 807. IJMUIDEN, 18 Nov. VISCHPRIIZEN. Tarbot per K.G. f. 1.301. Tongen I. 2.85 2.15. Griet per kist van 50 K.G. f. 58 —30. Groote schol f. 52—45. Middelschol f. 52—48. Zetschol f. 60- 46. Kleine schol f. 42—16 50. Schar f. 22—7. Vleeten per stuk I. 4.33. Pie terman en Poontjes per kist van 50 K.G. f. 11. Groote schelvisch f. 52—51. Middel schelvisch f. 47—36 Kleinmiddel schelvisch I. 29.50—18. Kleine schelv. f. 16—7.60. Ka beljauw p. kist van 125 K.G. f- 12284. Gul len per kist van 50 K G. I. 408. Lengen per stuk f. 3.40—1.55. Wijting per kist van 50 K.G. f. 12—8. Koolvisch per stuk f. 2.35 0.80. Makreel per kist van 50 K.G. f 27—21. Aangevoerd 490 manden versche baring. Prijzen f. 9—7.50 per mand. Aangekomen de stoomtrawlers IJM 59, met f. 4597; IJM 189. met f. 1900;. IJM 57, met f.3638: IJM 158, met f.489; IJM 49, met f. 4266; IJM 138, met f. 9632; IJM 8, met f.3157; IJM 75, met f.1801; IJM 122, met f. 2469; MM 121, met f. 1329; IJM 118. met f. 1423: IJM 18, met f. 4021 IJM 135. met f.1802; IJM 4, met f.2700; IJM 115. met f. 3119: IJM 114. met f. 1861; 1.JM 123, met f 2187 besomming; LT 1287, met f. 1442; LT 1081, met f. 2525; LT 137, met f. 1799 versche haring; IJM 33, met f, 8720 pekelharing. Q— KANTONGERECHT TE LEIDEN. De Kantonrechter heeft de navolgende vonnissen geveld: C. V. Breezand. overtreding der land- en luinbouwongevallenwet, 2 x f. 5.of 2 x 3 d.; J, H. de H. Jr. Rijswijk (Z.-H.), over treding der motor- en rijwielwet, f. 10 ol 5 d. J. J. v. V„ Hazerswoude, overtreding v. h. motor- en rijwielregl., 1.6 of 3 d.; H. v. H. idem. f 10 of 5 d.; J. v. T„ Hillegom, over- Ireding der motor- en rijwielwet, f. 25 of 10 d.: .1 K„ overtreding der Arbeidswet, 3 xf f. 3 of 3 x 2 d.; D. v. B„ Zoeterwoude, over-. Ireding van het motor- en rijwielregl., vrij spraak; F. J. D„ Amsterdam, overtreding van: het tramwegregl., vrijspraak; A, J. S., Den Haag, overtreding der verord. Sassenheim op hel venten, f. 2 of 1 d.; W. K„ zwer vende, idem, f. 2 of 1 d.; D. v. B., Rijnsburg, overtreding der arbeidswet, 3 x f.2 of 3 x 1 4. D. E. B„ Den Haag. overtreding der vis- scherijwet f. 4 of 2 dJ. V„ idem idem, f.4 of"2 d.; J M W Den Haag, idem, f 4 of 2 d.: E. B„ idem idem, f. 4 of 2 d.; G. S., Katwijk, overtreding van het tramwegreg!., geen straf; L A de Z„ Den Haag, overtre ding der visscherijwet, f 4 of 2 d„ met terug gave vischtuig; H v. R„ overtreding der arbeidswel, f. 5 of 3 d.; C. A. J. M. L„ idem, f.10 ot 5 d.; J K. Voorscholen, idem. f.5 of 3 d.; C. G„ idem idem. f. 5 of 3 d.; J. P. A. Hillegom, idem. f. 5 of 3 d.; J. J. S„ Noord- wijk, idem, f 5 of 3 d.: K. S„ Den Haag, overtreding der wet spoorwegen, f. 3 of 2 d.; P. S. idem, idem. f 3 of 2 d.; B. N„ over- Ireding der verord. Leiden op de veemarkt, 2 x f. 3 of 2 x 2 d.; H. D„ overtreding der trekhondenwei. f. 5 of 3 d.; M C Boskoop, overtreding der motor- en rijwielwet, f. 6 of 3 d L. I„ Katwijk, overtreding der arbeids wet, 5 x f.2 of 5 x 1 d.; C. v. D Oegst- geest, openbare dronkenschap, f. 5 of 3 d.; •I. W D„ Zoeterwoude, fietsen zonder reflec tor, f. 3 of 2 d.; D. v. D„ Noordwijk, auto rijden zonder verlicht nummer met letter, f. 5 of 3 d.; F, A. E. v. W„ burengerucht, f. 5 of 3 d.; J. M. H. v. H„ idem, f. 5 of 3 d.; W. v. K„ openbare dronkenschap, f 5 of 3 d.; J. de B met een voertuig rijden zonder licht, f. 3 of 2 d.; L. .1. W„ fietsen zonder licht, f. 3 of 2 d.; C. P. H den H idem, f. 3 of 2 1; A C v. d. P., Noordwijk, te Noordwijk een 2den persoon per rijwiel vervoeren, f 2 of 1 d.: T. .1. M overtreding der verord. Lei den op de slraatpolitie, f. 2 of 1 d.; C. P., Noordwijk, autorijden zonder verlicht num mer me'. letter on zonder rood achterlicht, 2 x f 4 of 2 x 2 d.-. A. B Stompwijk, idem idem, 2 x f.4 of 2 s 2 d.; C. v. 4 B,, Noord wijk, overtreding der jachtwet, f 6 of 3 d., met verbeurdverklaring der klemmen C. II. v. DHaarlemmermeer, autorijden zonder rijbewijs, f. 10 of 5 d.; T. N., Noordwijk, overtreding der jachtwet, f. 6 of 3 d., met vorbeurdverkl. klemmen; P. de R„ fietsen zonder reflector, f3 of 2 d.\V. K. R idem, f. 3 of 2 d.; J. W„ idem, f 3 of 2 d.; W. D. L idem, f 3 of 2 d D. H. v. d. W idem, f 3 of 2 d.; J. C. J Den Haag, overtreding der.ijkwel, f. 2 of 1 d. met vorbeurdverkl. gewicht; A K„ Valkenburg (Z.-H.), fietsen zonder licht, f, 3 of 2 d.; B, F. R„ Den Haag, autorijden zonder nummerbewijs f 5 of 3 d.: W. C. J v. W„ fietsen zonder licht. f. 3 of 2 d.; J. Z. en H. B., Haarlem, loopen op ver boden grond, ieder f,5 of 3 4,; R. H. R., Haarlemmermeer, autorijden zonder num merbewijs, i. 10 of 5 d.; G. O Katwijk, fiet sen zonder lichl, f. 8 of 2 d.i P. J. H„ auto rijden zonder geldig rijbewijs, f. 5 of 3 d.; P. J. H„ Den Haag, autorijden zonder spiegel, f 5 of 3 d.J. v. R„ Katwijk, mei een voer tuig rijden bonder reflector, f. 3 ol 2 d. G C. G„ Noordwijk, overtreding motor- en rijwiel wet en regl 3 x f 5 ot 3 x 3 d. cn f. 10 of 5 d G. H.Leiderdorp, overtreding der vis scherijwet, f. 4 of 2 d. met teruggave visch tuig; J. M„ zwervende, openbare dronken schap, f. 6 ot 3 d.; G. V„ ijsselmonde (west) te Voorschoten te snel motorrijden, f. 6 of 3 d G A. K.. Voorscholen, Ie Voorscholen Ie snel autorijden f. 6 of 3 d M. E G idem, f. 6 of 3 d.; J Z. en H. B„ Haarlem, loopen op verboden grond, ieder f. 5 of 3 d.; J. Z„ J C, P. C. en B de J„ idem idem, ieder f. 10 of 5 d.; M G. Delft, autorijden zonder rij bewijs, f. 10 of 5 dC. J. Z., autorijden zon der nummerbewijs, f. 10 of 6 d.: H. S Rijs wijk (,-ZH idem. f. 10 of 5 d.. Th. G S., Noordwijk, autorijden zonder geldig rijbe wijs. f. 10 of 5 d.: C. W Rollerdam, motor rijden zonder geldig rijbewijs, f 5 of 3 d.; P. v. G„ openbare dronkenschap f. 5 of 3 d.: S M. S., Ie Leiden vuil in het water werpen, f. 3 of 2 d.; P. A. de G„ (e Leiden fietsen door de VVaiersteeg, f 2 of 1 d.; G. v L„ Ie Leiden vuil in het waler werpen, f. 3 of 2 d.; D K fietsen zonder licht, f 3 of 2 d.-. M .1. M„ fietsen zonder reflector, f. 3 of 2 d.; W V., Katwijk, autorijden zonder rijbewijs, t. 10 ol 5 d .1 autorijden zonder verlicht nummer met letter'en zonder rood achter licht, 2 x f. 4 of 2 x 2 d.; K. v. R. vr. v. G V. overtreding der leerplichtwet, f. 3 of 2 d.; II K Rotterdam, overtreding der loterijwet, f 10 ot 5 d.; E. K„ Rotterdam, te Voorscho len te snel autorijden, f 5 of 3 d.G. J. M. v. d. P Den Haag, idem, f. 5 of 8 d.; M. B. S. idem idem, f. 5 of 3 d. RECLAME. kan men niet altijd voorkomen, maar wel succesvol bestrijden met 3425 ONZE TELEFOONNUMMERS DIRECTIE en ADMINISTRATIE a goo (op 2 lijnen! REDACTIE 1507 DE ALGEMEENE TOESTAND. De Douaneconferentie. Do EuropeeBche Economische Conïerentie heeft in beginsel besloten de per 1 November geeicdigde ratificatie van de Handelsover eenkomst tot begin Jannari te verlengen. Do Conferentie ging vervolgens over tot het beraadslagen over de verdere punten van liet programma. DU1TSCHLAND. Weer een rede van Hitier. In een te Bielefeld gehouden rede heeft Hitier verklaard, dat do politieke machte loosheid de oorzaak van den economischen nood was. Deze machteloosheid werd weer veroor zaakt door de tegenstelling van Nationalisme en Socialisme. Deze tegenstelling kan alleen door een neutraal persoon worden overwonnen, eu wie is hiertoe meer in staat dan de Frontsoldaat, die niet voor een partij, doch voor het geheele volk heeft gestreden. Wij soldaten hebben het hoera-patriot- tisme verleerd. Wij kennen de oorlog, en daarom willen wij deze niet. FRANKRIJK. Wijziging van Justitie. De minister van Justitie Peret is afge treden, hetgeen zeer Dnverwacht komt. Hem is verweten, dat hij 4 jaar geleden als minister van financiën op den avond, toen het kabinet waartoe hij behoorde, een nederlaag leed, de toelating van de aandee. len der Italiaansche kunstzijdeonderne ming Snia Viscosa, die de gefailleerde Austric controleerde, op de Parijsche .^s goedkeurde. Na zijn ontslag moet Peret juridisch adviseur van de Austric geworden zijn, met een vrij hoog salaris. Daar de instructie inzake de Austric Bank nog steeds voortduurt, achtte fiij het gewcnscht zich terug te trekken om niet de verdenking te wekken, dat het onder zoek door hem beïnvloed wordt. De Minis ter van Justitie heeft in de Kamer de tegen hem ingebrachte beschuldigingen trouwens ten stelligste tegengesproken. Hij zal worden opgevolgd door den vroegeren Minister van Financiën Chéron. Met Péret verdwijnt één der markantste figuren uit het kabinet Tardieu. Men gaf hem kans op het presidentschap der Republiek, speciaal de middenpartijen waren hem goedgezind. o ENGELAND. De Ronde-Tafel-conferentie. - Palestina- debat in 't Lagerhuis. - Duitscb bezoek. Na de opening van de tweede bijeenkomst der Britsch-Indische conferentie in het paleis van St. James heeft MacDonald Lord Sankey den Lord-Kaneelier, als vice-voor zitter voorgesteld, waarmee de vergadering zich onmiddellijk vereenigde. De premier zeide daarop, dat hij de meening wenschle te hooren van de Indische gedelegeerden nopens het grondbeginsel der beraadsla gingen: cenlrale of federale basis der toe komstige Indische regeering. Sir Tej Sapru zeide. dat de afgevaardigden hier niet zitten om theoretisch van gedach ten te wisselen nopens de wenschelijkheid van het een of andere systeem, maar wel degelijk om de toekomstige Grondwet voor Indië vast te stellen voor onafzienbaren tijd. Indië wenscht een gelijkwaardig lid der Britsche gemeenschap van volken te zijn en wenscht dit in zijn constitutie belichaamd te zien Dit kan niet geschieden, wanneer geen radicale wijziging wordt gebracht in het cen traal regeeringsgezag. dat tot nu toe niet aan hel Indische volk. maar aan de Engelsche regeering verantwoording schuldig is. Ook met autonomie voor de verschillende vor stendommen of provincies komen de Indiërs niet verder, zoodat alleen de volledige do minion-status aan de redelijke wenschen van het Indische volk kan voldoen. Spr. deed een dringend beroep op Mac Donald om dezen status in federatief verband te helpen vestigen. De volgende spreker was de maharadjah van Bikanir. die zeide, dat er in polilieken zin eigenlijk twee Indië's waren, n.l. het Indië onder Engelsch bestuur en dat onder bestuur der regeerende inheemsche vorsten. De vorsten waren niet tegen de verleening van den dominion-status, omdat hun belan gen cn die der hun toevertrouwde volken ook hel best door dien toestand behartigd werden In 'n centraal-geregeerd Indië bleef geen plaats voor de Ind. staten, maar wel in een federalen regeeringsvorm waarbij de federatie gevormd werd uit die onafhanke lijke staten en het Britsch-Indische rijk. Verder wenschle Indië een eigen hoog gerechtshof met de macht om alle interne geschillen zelf op te lossen. Ook deze spr. deed een beroep op MacDonald om in het belang van Indië en Engeland de eenige oplossing te aanvaarden die heiden partijen voldoening zou geven. De afgevaardigde Javakar gaf een uiteen zetting van de wenschen der Tndische jeugd. Er was een strooming onder de jeugd, die alleen van volkomen onafhankelijkheid wilde weten, omdat zij onder het huidige regee- ringssysteem geen kans had haar idealen ook maar eenigszins in vervulling te zien gaan. Maar met dominion-status zou deze zelfde jeugd in haar groote meerderheid volkomen genoegen nemen, omdat zij dan helpen kon aan den opbouw van Indië volgens haar eigen beginselen. Spr. wees er ook nog op, dat z.i de dominion-status een groote ople ving van den handel iusschen Indië en het moederland ten gevolge zou hebben. De zittingen zijn niet openbaar, doch er is een commissie ingesteld, die het verloop aan de pers mededeelt. 0- m m In het Lagerhuis heeft L/loyd George, het debat geopend over Palestina. Hij zeide, dat het Witboek onrechtvaardig ie voor Arabie ren en Joden. De declaratie van Balfour is een eereplicht. Indien de regeering het mandaat niet kan uitvoeren, zou zij het terug moeten stellen in handen van den Volkenbond. Shields, de onderstaalssecrealris van Ko loniën, ontkende in zijn antwoord krachtig, dat de regeerinsr voornemen-s zou zijn, van het mandaat al le zien. De bedoeling van den minister van Koloniën i6 altijd geweest, dat de Joden en de Arabieren de gelegen heid zouden hebben, hun slandpuni uileen te zetten, vóer er nieuwe administratieve of wetgevende maatregelen genomen werden. De bewering, dat de regeering zou trachten het Joodsch nationaal tehuis in zijn tegen- woordigen Vorm te crislallisecren. is van eiken grond ontbloot. Shield kondigde aa<n, dat er een plan bestaat voor een crediet van 2'/j millioen pd. st., met behulp van een door de Engel sche regeering gewaarborgde leening, voor de vestiging op den bodem van Palestina van ca. 10.000 gezinnen. Het plan van Shiels heeft in de eerste plaats de Arabieren op het oog, die geen grond bezitten of onteigend werden. Het gehtcle overschot zal beschikbaar zijn voor de vestiging van Joden en Arabieren. Behalve voor de lijst van handwerks lieden is de immigratie van andere klas sen van Joodsohe immigra/n'ten nooit ge schorst cn deze worden nog steeds toege laten. Shiels is zeker, dat alle Britsche regceixlingen faciliteiten zullen verleenen voor de ontwikkeli rug van het Joodsch Nationaal Tehuis, voorzoover zij ver- cenïgbaar zijn met de verplichtingen tegenover de andere partijen, die eveneens heilig zijn. Trouwens de wijste cn bezad'igste Zionis ten geven er zich rekenschap van. dat zonder een tevreden Arabische bevolking, een volledig succes voor het Jobdsche Nationaal Tehuis onmogelijk is. Amcry, vroeger conservatief minister van Koloniën, kwam op voor de handhaving der sedert tal van jaren in Palesbina gevolgde politiek. MacDonald bracht hulde aan de Joodschc kolonies voor de ontwikkeling van den landbouw in Palestina en zeide, dat de re geering thans overleg pleegt met de ver tegenwoordigers der Zionistische beweging en op dezelfde wijze in contact zou willen komen met de Arabieren. De regeering zal krachtige pogingen doen om de ontwikke ling van Palestina mogelijk tc maken en een steeds inniger harmonie tussdhen Jood en Arabier Verscheidene liberalen hebben nog hel woord gevoerd om het Witboek te critisee- ren. Het debat liep at zonder stemming. De Duitsche minister van Arbeid dr. Ste- gerwald en eenige hoofdambtenaren van zijn Departement zijn de gasten geweest van den Minister van Arbeid Miss Bond- Jïeld, die ook bij de aankomst van de Duit sche bezoekers aan het station aanwezig was. Dc besprekingen zijn in het Ministerie van Handel aangevangen. Er werden tal van kwesties besproken, verband houdende met den arbeidstijd in de mijnbedrijven en de berekening van den arbeidstijd. SPANJE. De stakingen. In alle bedrijven is gisteren te Madrid het werk weer hervat. De socialistische slakingsleiding heeft een oproep gepubli ceerd, waarin den arbeiders dank wordt gezegd voor het geleverde bewijs van disci pline en de betoonde saamhoorigheid. De arbeiders worden opgeroepen om zich niet door vreemde elementen, waarmee de com munisten bedoeld worden, te laten overha len, om het werk niet te hervatten. Te Barcelona is een 24-urige algemeene slaking afgekondigd als sympathiebetuiging met de proteststaking te Madrid. Alle ver keer in de straten van Barcelona is stop gezet. Sterke politiepatrouilles surveilleeren door de stad. Ook in Valencia, Granada en Bilbao, waar de syndicalisten de arbeidersmassa's beheerschen is de algemeene staking uit gebroken. In Valladelid hebben de arbei ders zich met genoemde steden solidair ver klaard en zijn eveneens in staking gegaan. Ook de arbeiders der spoorweg-herstel- werkplaatsen hebben liet werk neergelegd. Men vreest, dat ook het personeel der Spaansche spoorwegmaatschappijen, die voor het grootste gedeelte particuliere on dernemingen zijn, in staking zal gaan, waardoor hel verkeer in Spanje volkomen lamgelegd zou worden. Te Barcelona hebben de stakers twee tramwagens en verscheidene vrachtauto'9 in brand gestoken. Bij verschillende botsin gen moest de politie meermalen van de vuurwapens gebruik maken. Een groot deel der studenten heeft zich bij de beweging aangesloten, o.a. te Madrid waar ze den rooden vlag op het universi teitsgebouw hebben geplant. De leiding der soc.-dem. partij ^taat af wijzend tegenover de staking. Daar. haar invloed echter zeer beperkt en in Catalonië bijna nihil is, is het den syndicalisten ge lukt de staking door te zetten. De leiders der oppositiebeweging betreuren dit optre den der syndicalisten, daar hierdoor een gemeenschappelijke actie, te zijner tijd, welken de leiding nog niet gekomen acht, moeilijker wordt gemaakt. —o ITALIË. Tnrksch bezoek. - Loonkwesties. De Popoio d'Italia meldt, dat de Italiaan sche ambassadeur te Angora naar Rome is vertrokken om tegenwoordig te zijn bij de besprekingen tusschen Mussolini, Grandi en den Turkschen minister van buitenland- sche zaken. In de Turksche hoofdstad spreekt men van de mogelijkheid van het leggen van den grondslag eener politieke entente tus schen Italië, Turkije en Hongarije. De fascistische arbeidersbladen bevaltjn den laatsten tijd meermalen prolesten te gen eenzijdig opgelegde loonsverlagingen, waartoe sommige werkgevers het recht meenden te hebben mits zij bleven boven de minima in de collectieve contracten vastgelegd, De minister van corporatiewe zen heeft thans te kennen gegeven, dat dergelijke veriagingen ongeldig zijn. Loons verlaging, ook al blijft men boven de mi nima, is alleen mogelijk door herziening van de bestaande contracten, d.w.z. in overleg met de loontrekkenden. Dit geldt ook voor contracten, die zijn aigeloopen, doch nog niet door nieuwe zijn vervangen. Zoolang dat niet het geval is, wordt het oude contract geacht nog van kracht te zijn. Zonder voorafgaand overleg is geen wijziging" in de arbeidsvoorwaarden en de eenmaal vastgestelde loonen mogelijk. o POLEN. De verkiezingsuitslag. Volgens de officieele gegevens betreffen de de verkiezingen van Zondag is de ver moedelijke samenstelling van den nieuwen Poolschen Landdag als volgt: Regeeringblok 248 zetels ,122), Nat. de mocraten 63 zetels (37)Centrolev 78 zetels (164); Christ, democraten 14 (15); Oekraï- flilch-Wit Russisch blok 20 zetels (37)Rus sische joden 7 zetels (13); Duitscher» 5 zetels (9); Communisten 5 zetels (7); Partij loozen 2 zetels (7) Tegelijk met de uitslagen meldeD d# agentschappen nog tal van bijzonderheden over het terrorisme van de Pilsoedski- mannen rond de stembus: Vele candidatenlijsten der oppositie wa ren, zooals reeds eerder weTd gemeld on geldig verklaard, duizenden kiesgerechtig den waren uit de kiezerslijsten geschrapt vooral in Oppeir-Silezië. Op den dag der verkiezing zelf is het stemb'isgeheim in vele gevallen niet geëer biedigd. Aan tot de oppositie behoorendë kiezers werden de stembiljetten ontrukt, waarna men hen dwong biljetten met den naam van een regeeringscandidaat in de bus te stoppen. In het district Kattowitz alléén zijn 30.000 kiezers uit de lijsten geschrapt. Vermoedelijk zal naan- aanleiding van een en ander een protest door de Duit- schers bij het hoogste gerechtshof te War schau worden ingediend. Van de overige nationale minderheden bobben de Oekrainers in Oost-Galicië. waar de strijd tegen de Oekrainsche minderen! scherp is gevoerd, betrekkelijk toch ge ringe verliezen geleden. Daarentegen leden zij zware verliezen in de meer noordelijke districten waar de regeering bijna alle Kis ten der Oekrainers ongeldig verklaarde, zoodat de regeeringscandidaten ondanks het kleine aantal stemmen dat op hen werd uitgebracht, gekozen werden in zuiver Oekrainsche of Wit-Russische districten. CHINA. Ze zijn het eens geworden. De heerschers van Nanking en Moekden schijnen het met elkaar eens te zijn ge worden en samen te zullen optreden tegen iedere poging om opnieuw den vrede le verstoren. RECLAME. Dr. H. MANNING'S reinigt «mond en»tanden. 614S THüRINGEN EN HET DUITSCHE RIJK. BERLIJN, 18 Nov. (Wolff.) Naar de „Panische Allgemeine Zeilung" meldt zal de Thueringsche minister-president Baum deze week naar Berlijn reizen teneinde mei den Rijkskanselier persoonlijk het conflict tus schen hel Rijksministerie van binnenland- scho zaken en de Thueringsche regeering te bespreken Voorts zou hij voornemens zijn over liet optreden van den minister van Binnenland- sche Zaken le klagen. o MINISTERWISSELING IN HONGARITE. BOEDAPEST. 18 Nov. (V. D.). De Hon- gaarsche minister van buiten landsche zaken Walke, die reeds Verscheidene jaren zijn functie waarneemt, zal. naar wordt mede gedeeld. binnenkort zijn ontslag nemen. Naar vernomem wordt zat hij worden opge volgd door Geza Lucacz, leider der revisie beweging. De benoeming van Lucacz tot minister van buitenlandsclie zaken zou er op wijzen, dal men in Honganrseihe regee- ringskringen voornemens zou zijn, meer kracht fe gaan bijzetten aan de beweging voor de herziening van het Verdrag van Trianon. S-l

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 2