««"•Abdijsiroop 71ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 15 November 1930 Derde Blad No. 21677 PARLEMENTAIR OVERZICHT HEEREN-BAAI dl Buiten!. Weekoverzicht. Helpt Uw kinderen bij Kinkhoest! FEUILLF.TON. De verloren Injectienaald. TWEEDE KAMER. POLITIEK DEBAT. Het was de middag der Regeering. haar was het woord. En: dan allereerst aan den Minister-President den heer Rnys de Beeienbrouck, die zich erkentelijk verklaarde voor den welwil- lcnden vorm der debatten. Hij achtte het begrijpelijk, dat in dezen tijd de schaduw meer op den voorgrond komt dan het licht. Wij leven in een periode van hoogst on gunstige conjunctuur. Vanzelf weerspie gelt zich dit in meer critiek op de Re geering. ïntusschen: het was niet redelijk meende de Mi nister om te verlangen, dat in de troon rede alle maatregelen op zouden worden gesorad, die de Regeering in verband met de crisis dacht te nemen. Na de Troon rede is trouwens goed gebleken, dat de Regcoring wel iets voor den landbouw wil doen. Het is overigens gemakkelijker, wen- schen te uiten,.dan de verantwoordelijk heid voor de maatregelen te dragen Daar om moet de Regeering nauwkeurig eiken slap overwegen Spoedig zal blijken, dat de Regeering nofc iets meer voor den land bouw wil doen dan reeds is voorgesteld. Een verbod van invoer van Russisch graan zou echter de moeilijkheid niet op lossen. In het algemeen zal de Regeering streven voor een goede welvaarl-poütiek. in dit verband trad de minister in be schouwingen over het kapitalisme en het productieproces. Tegen uitwassen, van ons productie-stelsel verklaarde hij wil ook de Regeering optreden. ïntusschen: de RegeeTing deelt de meening dal haar departementale hulpmiddelen onvoldoende zijn Hel Departement van Arbeid, Handel en Nijverheid zal dan ook werden gereor ganiseerd.. Speciaal zal ook de economi sche voorlichtingsdienst aanmerkelijk wor den verbeterd De Regeering heeft bij baar crisis-maatregelen, behoefte aan breedere outillage. Aan het Hoofd der hervormde afdeeling ..Handel en Nijverheid" zal een directeur-generaal worden gesteld. Verder zal een Economische Raad worden inge steld, waarin ook de landbouw vertegen woordigd zal worden. Deze Raad zal gere geld adviezen uitbrengen. Door dit alles hoopt de Regeering beter toegerust te wor den voot haar economische taak. Aan een nieuw Departement van Volkswelvaart kan thans niet worden gedacht. De minister deelde verder mede. dat de Regeering ook op het Nederlandsche fabri kaat en op de bevordering van do werkge legenheid daarvan het oog zal houden. Wat de bestrijding van den socialen nood betreft moet dc Regeering rekening houden met de lasten, die daaruit zouden voort vloeien. mot name in dezen tijd Men weet trouwens dat een regeling der bedrijfs-orga- nisatie wordt voorbereid. Bij maatregelen van socialen aard werkt de Regeering op deu steun dor rechterzijde. Vindt zij ook links steun, dan zal haar dit aangenaam zijn. De Regeering beschikt niet over mid delen gesteld dat zij hel zou willen om een algemeene loonsverlaging in te voeren. Het is echter ook de vraag of zij die moet keeren, wanneer zulk een verla ging buiten haar om wordt ingezet. En onze handelspolitiek? In zekere om standigheden kan een onderhandeüngs- tarief van nut zijn. Dit wordt dan ook niet voor goed als onbruikbaar opgeborgen. De Regeering heeft !het denkbeeld nog in onder zoek. De Minister sloot zich volkomen aan bij den wensch. dat de Nederlandsüh-Belgische ondeihandelingcn spoedig lot een oplossing zullen komen. Dc Regeering doet het hare, om dit in den goeden geest te bespoedigen. Natuurlijk sprak de Minister ook over het bekende geval-Al'barda: de houding der sociaal-democraten bij een eventueele mobi lisatie. Hij Wees er op. dat de socialisten in andere landen het vraagstuk der landsver dediging anders beschouwen dan de onze. De houding van onze socialisten leidt tot onzekerheid. Met het oog hierop heeft de Regeering den plicht en het recht, een dui delijke uitspraak der sociaal-democraten te verlangen. Zij moet weten, wat haar te wachten kan staan in een zoo belangrijk oogenblik. In ons land zal alleen woiden gemobiliseerd tot verdediging des lands. Mag ik vroeg de Minister concludee- ren, dat de socialisten een dergelijke mobi lisatie niet afkeuren? En dat zij dan, even als in 1914, aan de Regeering hun loyalen steun tot behoud der onafhankelijkheid van ons land zullen geven? De Regeering hoopt oprecht op een bevestigend antwoord dezer vraag, opdat zij niet tot bepaalde maatrege len zal behoeven over te gaan. MINISTER DE GEER (heeft hierna het financieele beleid der Re geering verdedigd. En: daarbij heeft 'hij ook vrij uitvoerig over 'het verleden gesproken. Wat het heden betreft verdedigde hij de door haar verleende goedkeuring aan het •kruiser-ontwerp van minister Deckers. Ook bij het defensiebeleid wordt ten volle met zuinigheid rekening gehouden, en het is onjuist om het voor te stellen, alsof de aan- bouw-kosten voor 11 jaar zijn vastgelegd. Van zulk een vastlegging is den minister niets bekend. Het plan van den Minister van Defensie was niets meer dan pen toelichting. De Minister sprak vervolgens over de a mbtenaarssalarissen. En: natuurlijk werd dit gedeelte van zijn rede niet zonder spanning tegemoet gezien. Ook hier gaf hij eerst een overzicht van hetgeen in latere jaren was gedaan en be sloten. Hij verzekerde dat de adviezen der Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg steeds nauwgezet worden over wogen. Herhaaldelijk heeft overleg met de Commissie plaats. Af en toe verschijnt een delegatie in den Ministerraad. Een salaris-herziening ligt op dit oogen blik niet in het voornemen dei Regeering. Daartoe is nog minder reden dan het "orig jaar, èn met bet oog op de daling van het index-cijfer èn met het oog op de heer- schende onzekerheid. Op dit ocgenblik kan niet tot een algemeene salarisverhooging worden overgegaan. Aan den heer Nolens antwoordde de Minister, dat de Regeering herhaaldelijk overweegt, of de loop van het indexcijfer aanleiding geeft lot salaris-verhooging. Op dit oogenblik is dit stellig niet het geval. In 1929 hebben alle in de Centrale Commissie vertegenwoordigde organisaties afwijzend geadviseerd inzake het toelaten van ver tegenwoordigers der onderwijzers. Met dit advies heeft de Regeering zich toen vereenigd Het denkbeeld zal nu weer onderzocht wor den. Wat de kinder- en de huwelijksloeslag betreft betoogde de Minister, dat die in latere jaren reeds verbeterd zijn: over deze punten bestaat trouwens onder belangheb benden geen eenstemmigheid. Anders staat dit laatste met de pensioen-bijdrage. Indien men overgaat tol eenige verbetering zou men dus het eerst moeten denken aan verminde ring der pensioen-bijdrage ïntusschen was de minister van oordeel, dat ook aan dezen maatregel op dit oogen blik niet kan worden gedacht, met het oog op den algemeenen financieelen toestand. REPLIEKEN. Hierna hebben eenige sprekers gerepliceerd. Maar: wij zullen op die replieken hier niet meer ingaan. Slechts worde vermeld, dat de heer Marchant de Regeering uitdrukkelijk uitnoo- digde, mede te deelen, welke maatregelen zij eventueel tegen de socialisten dacht te nemen. En dat de heer Van den Tempel een MOTIE voorstelde, waarin de Kamer de Regeering uitnoodigt over te gaan tot sala ris-verbetering voor het Rijkspersoneel en voor de onderwijzers. Wat zullen de Katho lieken nu doen? Het verdere debat is daarop tot Dinsdag uitgesteld. HAGENAAR. RECLAME. Door Helpt geen kcvcmocd'rcnaan: 't Is met den zomertyd gedaan; Weg zonneschijn en rozengeur: De winter staat voor onze deur. Als dan de kachel lekker brandt Neemt Moe tiaar brake us weer ter hand En Jan een boek. eu Zus haar pop En Vader zegt: komaan, ikstop Mijn ouu/c, trouwe pijp maar weer, Die brengt de ware atmosfeer. Die brengt- me echt op mijn gemak, "iD'Erabak? Jan,waar staat mijn Clm$e,I>oor©tbe» ECHTE FRIESCHE 20-50 a PER ONS TfUlangc van rijpe tabakken. 3338 Lokale kwesties, die de wereld beroeren. Hoewel de te Geneve vergaderende voor bereidende ontwapeningsconferentie feite lijk voor de huidige wereld het allervoor naamste is, zullen wij ons deze week daar mede slechts eventerloops bezighouden. Het aspect dezer zoo over.alle9 domineerende bijeenkomst is toch zoo somber, dat slechts het ergste is te voorspellen, wanneer niet ter juister ure een andere geest vaardig wordt over de deelnemende delegaties. En waar wij tenslotte nog niet alle hoop hebben ver loren, dat het gezond verstand den boven toon zal weten te verkrijgen, zullen wij ons nog niet hullen in het zwartste pessimisme, hopend op betere tijden, op betere geluiden. Bovendien zijn er meer dan voldoende andere onderwerpen die ons slof leveren voor een nadere beschouwing, al zijn zij bijkans zonder uitzondering van wat men zou kunnen noemen localen aard, zij het met in menig geval een cosmopolitisch tintje. Gelijk b.v. de prachtige overwinning van Briand in de Fransche Kamer! Nauwe lijks weer bijeen, is direct een stroom van interpellaties losgebarsten tegen de door Briand gevolgde richtlijnen der buitenland- sche politiek Natuurlijk van de meer of minder rechts georienteerde partijen. Deze waren evenwel zoo weinig gevaarlijk, dat van den beginne af een roemloos versterven dezer interpellaties was verzekerd. Voor Briand persoonlijk is het een eclatant succes zelfs geworden los van de overwinning der regeering in haar geheel. Tardieu had zich immers geheel achter zijn minister van buitenland9che zaken geplaatst. Behaalde de regeering een meerderheid -van 53 stemmen, een mooi resultaat, gelet op de politieke verhoudingen in het Fran sche parlement, Briand's politiek kreeg daarnevens nog de volledige goedkeuring van de radicale partijen, die in het beleid der regeering in haar geheel echter geen vertrouwen stellenI Blijkbaar uit nijd over de geleden neder laag is men er in uiterst rechtsche kringen thans niet voor teruggedeinsd, om Briand voor te stellen als een verrader van zijn va derland. Een zware verantwoordelijkheid nemen deze uitersten op zichaldus worden menigmaal hartstochten gewekt, die nood lottige gevolgen veroorzaken. Men denke b.v. aan het lot van den Duitschen minister Rathenau Dan heeft België een regeeringscrisis. Of moeten wij reeds schrijven: had? Al werd reeds een half jaar lang rekening ge houden met den val van het kabinet Jas- par, de cisis kwam toch nog onverwacht en, goed beschouwd, weing overtuigend. In libe rale kringen bestond een toenemend verzet tegen het inwilligen der Vlaamsche taal- eischen en niet zonder schroom werd mee gegaan met het vervlaamschen der Gent- sche Hoogeschool. Als tegenwicht is door de Franskiljons nu te Gent gesticht een „Ecole des hautes Etudes" en over deze school is de crisis ontstaan. Toen de regeering heel logisch besliste. dat de Vlaamsche hoog leeraren in hun doceervak geen les moch ten geven aan de Fransche school namen de Brusselsche liberalen met burgemeester Max aan het hoofd een motie van afkeuring aan tegen de liberale ministers in hel kabi net. die daaraan mede hun goedkeuring had den gehecht Gevolg dat dezen hun ontslag namen en dus het kabinet Jaspar steu nend op samenwerking tusschen R K en liberalen omver wierpen. Doch dit be sluit deed de liberalen te hoop loopen; dat was de bedoeling allerminst, om zich zoo builen de regeering te stellen en hals over kop werd de Brusselsche motie van afkeu ring gedesavoueerd en namen de liberale parlementsleden een votum van vertrouwen aan. Een omzwaai, zooals zelfs in de poli tiek niet iels alledaagsch is. Niels belet Jas par ongewijzigd met zijn kabinet terug te keeren. Hetgeen al heel gemakkelijk moge lijk is. daar de koning het ontslag nog nooit officieel had aanvaard. Misschien zal men onder de rubriek Buitenland daarvan heden, al de bevestiging kunnen vinden. Doch een lang leven durven wij dit her leefde kabinet Jaspar toch niet voorspellen, daar over de taalkwestie het laatste woord nog niet is gesproken, en al heeft het ver loop van zaken voor het oogenblik onder de liberalen wat schrik verwekt, na verloop van eenigen tijd keeren de moeilijkheden in vollen omvang terug. Eigenlijk zou men in Oostenrijk ook van een regeeringscrisis moeten spreken, daar do regeering Vaugoin—Starhemberg bij de verkiezingen voor den Natïonalen raad de nederlaag heeft geleden, alle bluf van den fascistiscben minister Starhemherg, dat men bet Marxisme de gifttanden zou uitrukken, ten spijt. De socialisten zijn zelfs één zetel voor uit gegaan en vormen de sterkste partij in het parlement! Christen-socialisten en Heimwehr-afgevaar- digden komen nauwelijks boven de socialisten uit en het z.g. Schoberblok geeft derhalve den doorslag. En al is het moeilijk aan te nemen, dat dit blok met de socialisten een regeering zou willen vormen, daar staat echter tegenover, dat Schober c.s toch ook de politiek van Starhemberg niet zullen willen steunen, zoodat er feitelijk geen meerderheid achter de regeering staat. Al leen een hernieuwd samengaan van Schober en christen-socialisten vermag een parlemen taire meerderheid te geven en daarheen zal het dan ook wel gaan al denkt Starhemberg blijkbaar nog niet aan aftreden. Ook diens eenzijdig optreden tegen de burgerwachten fdie uit de socialisten zijn gerecruteerdj doet dezen minister veel kwaad. Tot zelfs in het buitenland. Als voorwaarden voor de financieelen steun als anderszins heeft het buitenland immers gesteld de ontwapening van alle gevormde burgercorpsen, dus ook van de Heimwehren. En deze laatste laat men met rust Voor een steeds zich meer opeenhoopende reeks moeilijkheden jjiet ook liet Engelsche Labour-kabinet zich geplaatst, zoodat de Jaspar. waarschijnlijkheid groot is, dat do dagen van de tweede regeering Mc Donald geteld zijn. Wanneer onder de liberalen de oneenig- heid minder groot was juist die on- eenigheid doet deze partjj meer dan iu normale omstandigheden Labour steunen, al i3 het ook door stem-onthouding! zou de crisis misschien al in heel na verschiet uitbreken. De werkloosheid, de geesel van deze tijden, is nog geregeld aan het toe nemen; de z.g. rijksconferentie is met een mislukking geëindigd, al tracht men dit officieel natuurlijk te verbloemen, als gevolg van het feit dat Labour alsnog weigerde toe te geven aan de protectionistische wen- schen van Canada en Australië. Als gevolg daarvan is zelfs Snowden's positie niet meer ongeschokt. En hoe zal het gaan met de conferentie over den status van Britsch- Indië, juist door den koning in eigen persoon geopend? De eerste vooruitzichten zijn niet slecht. Er heerscht een stemming van érnstig willen en streven en in een paar maanden tijds heeft de regeering, gezien het rapport der Britsch-Indis"he regeering, opnieuw een heele stap verder gedaan in de richting van de rndische zelfstandigheid, zoodat het rapport Simon, goed beschouwd, al achter haald is. Allemaal aangelegenheden van intiemen aard, doch met een wereldbeteekenis! RECLAME. Het raKdel dat U zoekt Is Abdijsiroop. Het den kleinen een grooten steun om de hoestaanvallen te overmeesteren. De slijmoplossende werking kan de hoest buien doen bedaren en de ademhaling weer diep en vrij maken. Dan ziet Ge de gezichtjes zich weer ontspannen. Waarom zoudt Gij de kinderen niet hplpen als het middel zoo eenvoudig te vèrkrijgen is. Draal niet. Geef vandaag nog voor dien akeligcn kinkhoest de uitkomst brengende Voor de Borst Alom verkrijgbaar. Prijs Fl. 1.50. Fl. 2.75, Fl. 4.50 Gebruik buitenshuis Abdijsiroop-Bonbons (60 CL). Dan bespoedigt Ge Uw genezing. ABDIJSIROOP-BONBONS (Gestolde Abdijsiroop) 3287 Van ALICE CAMPBELL. Geautoriseerde vertaling uit het Engelsch door J E. DE B K. 3D HOOFSTUK XX De man op den weg snelde met den hoed in zijn hand op den wagen af. ,,'t Is de zuster, o zuster wat ben ik blij u Ie zien." ..Jaques, 't is Jaques, de knecht van den dokter." Dit hoorende drukte Roger zijn spijt uil over het feit dat hij hem bijna had overre den. De kleine kerel was heelemaal niet boos meer. maar keek zijn vijand met stra lende oogen aan .,'t Is niels mijnheer, T was mijn 9chuld. En hoe gaat het met u, zusier0" ..Best en met jou. Jaques?" ..Zoo. zoo. ik nu zorgen voor kapitein Hoiliday. Hij bii ons in huis logeeren maar niet voor lang denk ik. De kapitein bijna den heelen dag slapen. Ik hoef niet veel te koken, ik leer cocktails maken." ..Je zult blij zijn als de dokter terug is?" De kleine man aarzelde even. „Ik zal u wat zeggen, zuster: ik niet ge- looven dat de dokter vooreerst terug komt." „Waarom denk je dat?" „Ah," en terwijl hij met zijn eenen schoen over het kiezel schuifelde, zeide hij nog steeds aarzelend: „Omdat de dokter er verleden van sprak, dat als kapitein Holli- doy heenging hij ook weg zou gaan voor een of twee piaanden naar Cognac, naar zijn familie. Hij misschien ook voor goed weg uit Cannes." „Zou hij dan zijn praclijk opgeven?" vroeg Esther zeer verwonderd. Met veelzeggend gebaar trok Jaques de schouders op." „Ik weet er niets van. hij zegt altijd dat hij wil ophouden met werken en dan hij weer zeggen tot den kapitein, dat hij het huis wil onderverhuren." „Hel huis onderverhuren? Dus dan zou hij weg gaan? Hoe zonderling." „Voor u zuster, niet voor mij, ik ken den dokter al zoo lang. Hij doet altijd domme dingen „Nu, ik ben blij je gezien te hebben. Jaques. Adieu en het ga je goed." Zij stak het hoofd buiten de auto en wuif de Jaques vriendelijk toe, wat hem tot in zijn ziel verwarmde. „Tot weerziens zuster, lot weerziens mijn heer, 't ga u goed Toen ze weer doorreden, merkte Roger op' ..Die Sartorius is een rare kerel. Niemand, die hem zag zou hem zooveel temperament toeschrijven „Toch is hij in de allereerste plaats een wetenschappelijk onderzoeker Voor zijn ar beid in hei laboratorium zou hij willen ver hongeren." Bij zich zelve dacht ze dat de Cliffords den dokter zeker enorm veel betaalden, om- dal hij zoo gewoon, alsof het niets was. zijn practijk er aan zou willen geven. Het maakte een groot Verschil of hij dit deed voor een paar weken of maanden. Jaques moest zich vergissen. Hij wilde misschien in een ander gedeelte van Cannes gaan wonen. Ze had nooit begrepen waarom hij de Route de Grasse had uitgekozen. Ladv Clifford, of haar verschijnselen dan al of niet van hysterischen aard waren, bleef twee dagen te bed. De dokter bezocht haar dikwijls. In den namiddag van den tweeden dag kwam ze weer te voorschijn, wat mager en bleek, maar verder de oude. De anti-toxine, had zijn werk gedaan, de typhus was afgewimpeld. Als ze zoo stil en passief zich door het huis bewoog, met peinzende oogen en een melancholieke trek om den mond. scheen die krankzinnige uit barsting van een paar dagen geleden een droom. Onmogelijk te gelooven. dat zij zich zou kunnen opzwiepen tot zulk een woede over zoo'n beuzeling. Esther begreep er niets van, want lady Clifford's furie 9cheen haar zoo oneven redig aan de oorzaak er van De oude dame en dr. Sartorius vernamen van de betreu renswaardige gebeurtenis niets De patiënt had er geen nadeel van ondervonden, dus zweeg Esther er over. Het was ook heel moeilijk om zulke dingen te vertellen van de vrouw van je patroon; beter om het maar te laten rusten. Twee dagen gingen voorbij zonder dat er iets voorviel. Den twee den dag om drie uur ging Esther een wan deling maken Roger was nog niet aan de lunch geweest en tot haar verwondering vond ze hem in de hall in een oude over jas, met een boos gezicht bezig zijn pijp te stoppen Ze had hem nog nooit een pijp zien rooken en het gaf op eens iels heel anders. „Zoo. ga je wandelen?" „Ja, ik heb behoefte aan beweging." „Ik ook, ik ga met je mede, ik wilde juist alleen gaan." „Ga je niet liever alleen?" Hij keek haar aan, het niet dq moeite waard vindende om te antwoorden. Hij stak de pijp in zijn mond en nam hoed en stok. Hij zag er knorrig uit en zijn oogen flikker den. Ze vroeg niets en geruimen lijd liepen ze zonder spreken door. Eindelijk zeide hij op norschen toon: „Ik wou dat de menschen niet zoo logen om te liegen. Een goede, vierkante leugen kan ik begrijpen, maar' dat gedraai zonder reden." Van ter zijde keek ze hem aan. „Misschien heeft de persoon, die je onge noegen opwekte, gedacht aan het gezegde van president Wilson; „De waarheid is het kostbaarste bezit, laten we er zuinig mede omgaan." Even ontspande zich zijn gezicht, toen betrok 't weer. „Neen, maar voor den duivel Esther, ik heb me zoo geërgerd." „Dat is te bemerken." Hij liep door in vertoornd zwijgen, toen plotseling in lachen uitbarstend, werd hij mededeelzamer. ,,'t Heeft niet zooveel te beduiden en ik kan het je wel zeggen. Als verpleegster zul je wel heel veel bekentenissen hebben ge had. Maar ik stort nu niet om die reden mijn hart voor je uit, maar omdat je zulke aardige krullende pinkers hebt." „Dank je wel." ,,'t Is over mijn stiefmoeder, over Thérèse Die vrouw doel nu eenmaal alles tegen den draad in. Een poos geleden kwam ik van tennis terug omdat het regende Ik ging naar mijn kamer om me te verkleeden en vond daar Thérèse Wat zeg je er van?" „Lady Clifford in je kamer? Waarom?" „Dat mag je wel vragen. Zoover ik weet is ze er nooit eerder geweest. Er wa9 ook geen reden voor. Ze is niet bijzonder op me gesteld." I „Wat deed ze daar?" „Weet ik het. Toen ik de deur open deed was ze halfweg de kamer, ik denk om weg te gaan. Ze keek natuurlijk verschrikt. Toen zei ze glimlachend dat naar ze hoopte ik het niet kwalijk zou nemen, maar ze was geko men om een boek uit mijn kast te nemen." „O, was het daarvoor." „Wacht even lot ik alles verteld heb. Ik zeide ga gerust je gang en toen nam ze een boek. Ik zou er niet meer aan gedacht heb ben. als ik het boek niet gezien had." „Wat was het?" „Je raad het nooit. L' abbé Constantin." „L' abbé Constantin?" „Ja, je kunt je voorstellen Thérèse zoo'n zoetsappig boek lezend, zoo'n sentimenteel verhaaltje, dat ze aan heel jonge meisjes, die pas Fransch leeren, geven." „O. dus denk je dat het maar een foefje was." „Wat denk jij? Ik weet dat het zoo is, maar de kwestie is nu. waarom moest za een excuus bedenken omdat ze in mijn ka mer was .Ze had natuurlijk een goede reden om er te komen. Maar waarom dat niet ge zegd? Ik blijf er nu over piekeren waarom ze er kwam. Misschien was het wel om mijn brieven te lezen." Hij lachte, weer geheel in zijn humeur. „Ik geloof/' zeide Esther langzaam, „dat er menschen zijn. wier geest altijd op kron kelwegen gaat en die niet willen zeggen waarom ze zus of zoo handelen." (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 9