Eet Lock-Blijf Jong Bij Ruwe Huid Puroi 'DEST.NICOLAAS GARDEROBE BUITENLAND. LAATSTE BERICHTEN. BINNENLAND. BEURSOVERZICHT. MARKTBERICHTEN. Advertentiën. WEERBERICHT. Barometeiatand. Het dikke pijltje geeft den stand aan van hedenmiddag 3 uur. Het dunne pijltje geeft den stand aan van gistermiddag 3 uur. Gistermiddag 3 uur: 774. Hedenmiddag 2 uur: 764. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarneming in den morgen van 16 Nov., medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Institu t e D. Bilt. Hoogsrte stand 772.8 te Lacoruna. Laagste stand 763.3 te Hernosand. Verwachting tot den avond van 17 Nov Matige tot krachtige, Zuid-Westelijke tot Noordwestelijken, later weer krimpende en afnemende wind Zwaar bewolkt of be trokken met tijdelijke opklaring. Waar schijnlijk aanvankelijk eenige regen en iets kouder. Storm waarschn wing jdisntt. Geseind van De Bildt hedenmorgen 8 05 uur aan de posten van Hoek van Holland tot Nieuwe Sluis: „Weest op uw hoede". LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.9V=> gr. C. (40 gr. F.) 12 uur 'smidd.: 10'/« gr. C. (51 gr. F.) HOOGWATERTIJDEN TE KATWIJK a. Z. Voor Zondag, Hoogste stand des voorm. te 11 u. 17 min. Hoogste stand des nam. te 11 u. 37 min. Voor Maandag. Hoogste stand des voorm. te 11 u. 45 min. Hoogste stand des nam. te 12 uur. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Zaterdag 4.43 nam. tot 6.63 voorm. Zondag 4.42 nam. tot 6.55 voorm. RECLAME. 3298 (reding van Art. 124 der Ziektewet Ie bevor deren. Voor zoover de werkloosheidskassen zul len blijken te kort te schieten aan de eischen door de crisis te stellen, neeml de regeering een aanvullende regeling in overweging. De Minister is bekend met de moeilijke omstandigheden, waarin zich de Neder landsche musici bevinden. Dat deze om standigheden verband houden mei hel wer ken in Nederland van niet-Nederlandsrhe musici is ongetwijfeld waar, al werken ook andere oorzaken mede Wellicht zal er aan. leiding bestaan om hel probleem der mu sici afzonderlijk onder de oogen te zien. Hel voornemen bestaat een economische raad in te stellen, waarin vertegenwoordi gers van handel, landbouw en industrie naast die van andere departementen, de waarborgen kan verghaffen tol samenwer king van die deparlementen en van de noodige voeling met hel bedrijfsleven in den vollen omvang Inzake de conclusies der commissie tot onderzoek van hel cadeaustelsel wenscht de Minister zich nog nader te beraden De Minister is voornemens een zeer be perkte wijziging der IJkwet te bevorderen. Het ligt in de bedoeling len behoeve van den Octrooiraad een afzonderlijk gebouw te stichten. Ten aanzien van de (andtechnicf meent de Minister, dal er geen reden is om de af gewezenen opnieuw examen te laten doen. Binnenkort steil de Minister zich voor een wetsontwerp inzake de arlsenijbereid- kunde aanhangig te maken. In dat ontwerp zal de gelegenheid bestaan verschillende uitwassen als gevolg van den handel „en specialité' te treffen. Voorshands is de Mi nister nog niet bereid hel vakdiploma van drogisten tot een slaalsdiploma te maken Indien blijkt, dat hel aanhangige ont werp Drankwei niet tijdig kan zijn behan deld zal de Minister bereid zijn een voor stel te doen om de termijn van art 66 van de Drankwei wederom le verlengen. Dr regeering is bereid in daarvoor ge schikte gevallen aan gemeenten crediet te verstrekken voor voorschotten onder hypo thecair verband om arbeiders aan een eigen woning te helpen. DE VLUCHT VAN DEN HEER VAN TYEN. De heer van Tijen is gisteren om 6 18 van Allahabad vertrokken en om 13.45 te Cal cutta geland. o DE POSTVLUCHTEN. Het 5e postvliegtuig is gisterochtend om 6.33 uur uil Boedapest vertrokken en om 18.31 in Athene aangekomen. DE ARBEID VAN JEUGDIGE PERSONEN BIT DEN POST EN TELEGRAAFDIENST. Het antwoord van de regeering op vragen van mej. Groeneweg. Op vragen van het Tweede Kamerlid, mej. Groeneweg: 1. Is het waar, dat jeugdige personen van 15 en 16 jaar in dienst bij post- en telegraaf- bedrijf worden beêedigd; dat zij belast worden met het uitbetalen, ten huize van den geadresseerde, van expresse-postwissels tot een bedrag van vijftig gulden en met het bezorgen van expresse-aangeteekende stukken, waarbij zij de identiteit van den ontvanger moeten vaststellen-, dat zij zeer ongeregelde werktijden hebben met vroege diensten, aanvangende om 6.30 uur, en late diensten, eindigende na mid dernacht; dat deze kinderen zelfs nachtdiensten hebben van 23 00 uur lot 6.30 uur, en ritten maken op rijwielen met olielantaarns, die op donkere wegen onvoldoende verlichting geven 2. Indien bovenstaande vraag geheel of voor een gedeelte bevestigend moet worden beantwoord, willen de ministers dan zoo spoedig mogetijk maatregelen treffen om een einde te maken aan dezen ongewenschten toestand? hebben de ministers van waterstaat en van arbeid, handel en nijverheid geant woord i 1. De jongelingen bij den kantoordienst van het staatsbedrijf der posterijen, tele grafie en telefonie, die len minste 15 jaar zijn leeftijdsgrens ook in het Burgerlijk Wetboek voor hel afleggen van den eed als getuige gesteld leggen een eed, belofte of verklaring van geheimhouding af De betee- kenis van dezen eed of van deze belofte, waarvan de bewoordingen eenvoudig en dui delijk zijn, wordt op bevattelijke wijze met hen besproken Daar de inhoud van den eed of verklaring betrekking heeft op een belang rijk onderdeel van de dienstuitoefening, wordt deze gewenscht geacht. De beteekenis daarvan gaat de bevatting van jongelingen, die aan de eischen van geschiktheid voor den dienst beantwoorden, niet te boven. Deze jongelingen, aan wie in den regel lot hun achttiende jaar de bestelling van tele grammen en expresse brieven wordt opge dragen, zijn o.a. ook wel niet op alle kantoren belast met de bezorging van expresse aangeteekende stukken en van expresse postwissels, welker bedrag dan ten huize van den geadresseerde moet worden uitbetaald. Blijkens langdurige ervaring heeft deze regeling, ook wat betreft het in ontvangst nemen van stukken of gelden, nimmer tot cenigerlei moeilijkheden aanleiding gegeven. Voor de hierbedoelde werkzaamheden worden zooveel mogelijk de oudere bestel- krachlen aangewezen. Er wordt naar gestreefd de jongsten geheel er van uit te sluiten. Dat in het bijzonder te Amsterdam, Bot-_ terdam en 's-Gravenhage, waar de onafge broken openstelling der telegraafkantoren, ook des avonds en des nachts, een doorloo- pende bezetting met bestellend personeel vordert, onregelmatige diensten worden ver richt, is uiteraard onvermijdelijk, en waar de opleiding van bestellers voor den post-, telegraaf- en telefoondienst begint met de eenvoudigste werkzaamheden, n.l. de bestel ling van telegrammen en expresse stukken, welke laatste mede van de telegraafkantoren uit worden bezorgd, beschikken deze kan toren vrijwel uilsluitend over jeugdige bestel- krachlen De dienstleiding is er op bedacht om de bezwaren, die dit voor de jongsten hunner meebrengt, op te heffen of althans zooveel mogelijk te beperken. Nachtdiensten en diensten, die na middernacht eindigen, wor den aan jongelingen van 15 jaar niet opge dragen. Echter is gebleken, dat ze te Amster dam inderdaad zijn voorgekomen, doch daar tegen zal voor hel vervolg worden gewaakt. Bovendien zullen de diensten der bedoelde beslelkrachten regelmatiger worden gemaakt, door hen uit te sluiten van de enkele dien sten na 22 uur en hen zooveel mogelijk te beslemmen voor de eenvoudigste diensten binnen het kantoor Ten slotte wordt nage gaan, of voor de jongsten niet een nog vroe gere grens voor de avonddiensten kan wor den vastgesteld, zonder die der anderen al te veel te belasten. In de groote steden, waar de rijwiellan taarns niel behoeven te dienen voor verlich ting van den weg, voldoet het gebruik van een olielantaarn in den dienst beter dan dat van een carbidlantaarn. Alleen voor bestel lingen in buitenwijken, die zooveel mogelijk aan oudere jongelingen worden opgedragen, zijn laatstgenoemde lantaarns beschikbaar. 2. Deze vraag vindt in het bovenstaande haar beantwoording. RECLAME. HULDIGING Dr.F.E. POSTHUMA Feestdiner in de Witte Brug te Den Haag. Gisteravond is in hotel Wittebrug te Den Haag aan dr. F. E. Posthuma, commissaris- generaal der Nederlandsche Regeering voor de Nederlandsche en Nederlandsch-Indisch" deelneming aan de Wereldtentoonstelling 1930 te Antwerpen door de exposanten een feestmaal aangeboden om hem te huldigen voor zijn arbeid als commissaris-generaal verricht. De tafel, die met fraaie bloemversiering prijkte, was in hoefijzervorm opgesteld. Tafelpresident was ir. .1. A. Kalft, direc teur van Werkspoor le Amsterdam; rechts van den voorzitter had Z.Exc mr. F. J. Ver schuur, minister van Arbeid, Handel en Nijverheid plaats genomen en links zat de gene, wien de huldiging gold, dr. F. E. Posthuma. Verder merkten wij onder de ruim 70 aan wezigen nog op de heeren F. van Cauwe laerl, burgemeester van Antwerpen, baron Holvoet, gouverneur der provincie Antwer pen, W de Vlugt. burgemeester van Amster dam, mr. P. Droogleever Fortuyn, burge meester van Rotterdam; F. K. J. Heringa, chef van de afdeeiing Handel en Nijverheid, en voorts exposanten en vertegenwoordigers van de Nederlandsche pers. Bij den aanvang van den maaltijd stelde de voorzitter, ir. Kalff een dronk in op Hunne Majesteiten de.Koningin van Neder land en den Koning van België, waarna de volksliederen .werden gespeeld. DE STORINGEN OP DE 2q8 METER GOLF. BE V. P. R. O. geeft het op. Gisteravond waren de storingen op de 298 Metergolf. op welke Hilversum gedu rende den laatsten tijd zendt, zeer hevig. De uitzending werd verzorgd door de V. P. R. O. Na acht uur vooral werden d* storingen van Turijn steeds ernstiger; van acht uur tot halfnegen heeft ds F. W J v. d. Kieboom gesproken over „Kerkgeschiedenis". Het grootste gedeelte van de rede ging echter door storingen verloren. De V P. R O., die daarna een concert zou uitzenden, heeft het nog geprobeerd met gramofoonplaten, doch de storingen bleven zoo ernstig, dat van muzikaal genot geen sprake was. In verband met deze storingen heeft de V. P. R. O. gisteravond van verdere uit zending afgezien en heeft zij de uitzending gestaakt. HET VERGELITK IN DE TYPOGRAFIE. Het referendum van den Alg. Ned. Typo grafenbond heeft het vergelijk goedgekeirrd Eveneens ip dit aangenomen door den Chr. Typografenbond. RECLAME. n eenvoudige en schitterende uitvoering wordt besteld bij Costuumhuis ,Erato" Oude Singel 14, Telef. 889, ook baarden en pruiken. Beschaafde personen voor de rolvervulling op bespreking. 3335 DE ALGEMEENE TOESTAND. De ontwapening. De vertegenwoordigers te Genève van Polen, Roemenië en Finlajijl, hebben een samenkomst belegd om overleg te plegen over een gemeenschappelijke gedragslijn in de kwestie der maritieme ontwapening tegenover Sovjet-Rusland. BELGIE. Het kabinet Jaspar blijft Communist verdwenen. De Koning heeft het ontslag van het kabinet Jaspar niet aanvaard. Dit blijft dus aan Dinsdag komt de Kamer weer bijeen. Een groep communisten uit Luik en omstreken, in de eerste helft van Augus tus onder geleide van het communistische lid van den Luiksehen provincieraad, Lahaut, naar Sovjet-Rusland vertrokken, voor een studiereis, is eenige dagen geleden te Luik teruggekeerd, Lahaut was er ech ter niet meer bij. Allerlei geruchten doen in verband daarmede in communistische arbeiderskringen de ronde, zegt het ,,Vad." Zoo wordt onder meer beweerd, dat Lahaut die in conflict zou zijn gekomen met de leiders der Sovjet-republiek, in Rusland gevangen is gezet en wel nooit meer in België zal worden teruggezien. Te Luik en vooral te Seraing, waar Lahaut vrij populair was, 'blijkt deze zaak onder de arbeiders heel wat opschudding te hebben teweeggebracht. DUITSCHLAND. Motie tegen Pruisen Nederlaag der regeering Een proces gewonnen. Dr. Hugenberg en de Duitsch-nationale fractie hebben in den Rijksdag de volgende motie ingediend De Rijksdag besluit: De uitbetaling van bet aandeel in de politiekosten van <^en Staat Pruisen, zal 31 December 1930 stop gezet worden, omdat de samenstelling van de Pruisische regeering, speciaal de per soon van den minister-president en van den minister van Binnenlandsche Zakpn. geen waarborg biedt, dat door bet Rijk voor politiedoeleinden toegewezen subsidies in den geest van de grondwet en der wétten uitgegeven worden. Veel succes zal deze motie wel niet hebben In de begrotingscommissie van den Rijksdag werd gisteren gesterad over de voorstellen, welke door de verschillende partijen in zake de kwestie van het ter be. schikking stellen van buitengewone midde len ten einde den prii? van versch vleescb te verlagen. waren ingediend. Nadat Minister Dietrich, met nadruk er op gewezen had dat de regeering geen kans zag de door deze voorstellen ge vraagde middelen op te brengen, en dat hij geen pfennig meer ter beschikking kon stellen, dan in de begroting van ziin mi nisterie was vervat, werd een communis tisch voorstel aangenomen (tegen stemden Centrum en Duitsche Volkspartij, Duitscb- nationalen onthielden zich vaD stemmen) waarin er bij de regeering op werd aange drongen maatregelen te nemen ten einue den prijs van versch vleesch op hetzelfde niveau te brengen als die van bevroren vleesch. Alle andere voorstellen werden verworpen. Dit besluit van de commissie heeft in politieke kringen groot opzien gebaard, daar men de ter uitvoering benoodigde middelen op 500 k "00 millioen mark schat. De regeering zal in den Rijksdag onge twijfeld voet bij stuk houden en verwerping voorstaan Inzake het groote schadevergoedingspro- ces, aanhangig gemaakt tegen het Duitsche Rijk door eenige groote Amerikaansche maatschappijen de eisch ten bedrage van ongeveer 40 millioen dollar werd in Sep tember j.l door een gemengde commissie behandeld voor het Haagsche Hof is het thans tot een beslissing ten gunste van Duitschland gekomen. Naar men weet betreft het hier een be schuldiging van sabotage en vernieling van voor transport naar Europa bestemde Ame rikaansche goederen, alsonk de verwoesting van een munitiefabriek, die op 11 Januari 1915 in een nabii New York gelegen plaats geschiedde, [p al deze gevallen is door de benadeelden aangevoerd, dat de vernielin gen en verwoestingen het werk geweest waren van Duitsche agenten, die daartoe uit ambtelijke kringen in Duitschland op dracht hadden ontvangen. De commissie heeft eenstemmig beslist dat Duitschland voor de feiten niet aan sprakelijk kan worden gesteld. BRAND TE ROTTERDAM. Hedenmorgen te haltzes is te Rotterdam brand uitgebroken in den schoenwinkel van C. van Giis aan de Oppert 85, waarboven in drie verdiepingen zijn ondergebracht do N.V. Confectiefabrieken, dir. Hemelraad. Deze brand was ontstaan door Sehroenug van houten vakken, waarin schoenen wor den geborgen en waarlangs een onbe schermde kachelpijp liep. Toen de brand zoo goed als geblusoht was, ontdekte men plotseling dat het achtergedeelte vaD de confectiefabriek, boven, over dno verdie pingen in lichterlaaie stond. Blijkbaar iiad de brand zich ongemerkt naar boven voort geplant en zich daar verder uitgebreid. Schoenwinkel en fabriek zijn totaal uit gebrand. De schade wordt door verzekering gedekt. VERDUISTERING. Het Rotterdamsche filiaal van de Ver- einigte Deutsche Olfabrieken te Mannheim heeft bij de politie te Rotterdam aangifte ge daan, dat een groote partij goederen ter waarde van f. 36.000 ten nadeele der maat schappij is ontvreemd. In verband hiermede is de scheepsbevrachter V.A. S. aangehou den, die een partij grondnooten der maat schappij had beleend voor f. 22.000. ENGELAND. De Imperiale Conferentie is gesloten De Imperiale Rijksconferentie is gisteren gesloten, na 1% me and bijeen te zijn ge weest. Er werden verscheidene redevoeringen gehoudeD, rtfoties van dankbetuiging aan genomen en er werd een brief aan den Koning goedgekeurd. Ten slotte verklaarde de conferentie haar instemming met een verklaring van de En- gelsche regeering, volgens welke zij voor drie jaar de tegenwoordige marge der voor keurtarieven zal handhaven, met voorbe houd van het recht van het parle-menf om zelf de begrooting vast te stellen. De economische afdeeling van de confe rentie heeft haar zitting een jaar ver daagd. Het voornaamste, wat tot stand kwam, is een overeenkomst tusschen Canada en Engeland, waarbij Canada een bepaalde hoeveelheid tarwe en haveT aan Engeland zal kunnen leveren, terwijl het van zijn kant ijzer en kolen uit Engeland zal 'be trekken. Ook de overige staten van het Engelsche wereldrijk zullen zieh bij deze overeen komst kunnen aansluiten. Verder is besloten tot oprichting van een scheidsgerecht dat alle eventueele conflic ten tusschen de verschillende deelen van het rijk zal beslechten En tenslotte zal bij het Engelsche par lement een wetsontwerp ingediend wor den, dat den nieuwen status voor de Domi nions belichaamt. Daarbij wordt bepaald dat de Dominions volledige bevoegdheid hebben om wetten te maken die exterrri- toriale kracht hebben en dat de Dominions uitgesloten zijn van de werking der En gelsche wetten, tenzij zij daartoe hun toe stemming verleenen. o FRANKRIJK. Weer een motie van vertrouwen aanvaard. De Kamer heeft gisteren na de interpel latie over de beurscrisis en de bankkracha een door de regeering goedgekeurde motie aangenomen, waarbij de regeering 317 stemmen verkreeg, terwijl de oppositie 271 stemmen telde. ONGEVAL TE AMSTERDAM. Bij het lossen van steenen uil een schip in den Amstel bij de Markusslraat te Am- sterdam brak hedenmorgen een staaldraad, waaraan een hijsch steenen hing. De hijsch kwam terecht op een man. In ernstigen toestand is deze man naar het O. L, Vrouwe Gasthuis gebracht. ROEMENIE. De liberalen terng in het parlement Bomaanslag. De door Vintila Bratianu aangevoerde liberale partij, die IVfj jaar geleden opge houden had aan den parlementairen aVbeid deel te nemen, heeft gevolg gegeven aan do uitnoodiging van den Koning en beslo ten weer deel te nemen aan de Parlements- zittingen. Gisternacht is een bomaanslag gepleegd op het gebouw der Vrijmetselaarsloge. De politie achtervolgde den dader, echter zon. der succes. Grootmeester der loge is Prins Bibescu. In de buurt van het gebouw is een tweede bom gevonden, die echter niet is ontploft. AMSTERDAM, 15 November. Algemeen vaste tendenz. Amerikaan sche koperwaarden willig, Amerikanen vast. Koninklijke, Philips en Rubbers hoo- ger, Suikers vast. Industrieelen hooger. Tabakken goed prijshoudend Boetons weinig veranderd. Scheepvaarten zonder belang stelling. Wederom waren Amerikanen het mid delpunt der belangstelling en vooral koper- waarden werden druk verhandeld. Voor deze fondsensoorten bestond flinke vraag, in verband met de nieuwe prijsverhooging van het roode metaal. Anaconda's Nevada's Kennerott enz. zetten alle belangrijk hoo ger in, zelfs boven New-Yorksche pariteit en hoewel de openingskoersen voor enkele aandeelen geforceerd waren, waarop dan ook een correctie volgde, bleef de tendenz vast. De overige Amerikanen als United States Steels, Bethelem Steel, City Service enz. monteerden boven de prijzen van gis teren. De locale markt was kalm. De handel in Koninklijke was beperkt, doch de stem ming was vast, waardoor het fonds boven 310 pCt. steeg. Van de Amerikaansche soorten liepen Continental Oil naar boven. In Philips ging nog wel wat om. Ook hier had de vraag de overhand, hetgeen resul teerde in een koersverheffing tot boven 330 pCt. Margarine Unies werden iets hooger afgedaan. De overige industrieelen waren prijshoudend. Rubbers goed gestemd, in navolging van het product Tabakken handhaafden zich gemakkelijk op lichtelijk verhoogd peil. Suikere vast. H.V.A.'s monteerden tot 390 pCt. ondanks geruchten, dat deze maat schappij uit de V.I.S.P. zou treden Beves tiging kon niet worden verkregen. De Scheepvaartafdeeling lag volkomen buiten de belangstelling. Ook in de mijnwaarden ging weinig om en de koersen ondergingen \iiet veel verandering. Prolongatie 1 3/8 pCt. KATWIJK, 14 Nov. 1930 Tuinbouw veiling. Bloemkool I per 100 f. 12 60 21.80, Peen per 100 bos t. 8 109 70. Peen per 20 K.G. f. 1.10—1.90, Uien per 100 K G f 1.20—2.80, Gele Kool fper 100 f. 6.708.80, Roode Kool per 100 f. 7_40— 9.50. Aanvoer 16300 Bloemkool. 1050 bo9 peen, 260 kisten peen, 2600 K.G. uien 2250 Gele Kool, 1900 Roode Kool. ROELOF AREN DS VEEN. 14 Nov. 1930 Tomaten 1.0019.60 per 100 pond. Kropsla 407.20; Andijvie 601.00 per 100 krop. Snijboonen 5.00, idem Stek 2,002.20 per 10 kilo. JAPAN. Geen gevaar meer voor den premier. Hamagoetsji verkeert niet meer in levens gevaar door operatief ingrijpen is men er iD geslaagd de kogels te verwijderen, waarbij men echter driemaal tot bloed transfusie moest overtraaD waarvoor, zoo als gemeld, een zoon vaD den gewonde zich beschikbaar stelde. De taak van den minister-president wordt yoorloopig waargenomen door den minister van Buitenlandsche ZakeD Sjidehara. Het geheele diplomatieke ".orps te Tokio heeft zijn verontwaardiging over den aan slag uitgesproken. Den 29sten November a.s. hopen onze geliefde Ouders WOUTER JOHANNES v. d. BERG en ANTJE SLINGERLAND den dag te herdenken, dat. zij voor 25 jaar in den Echt werden verbonden. Hun dankbare Kinderen, Behuwd-, Kleinkinderen en Verloofde. Leiden, 15 November 1930. K. Lijsbethsteeg 2. 4680a 3-1

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 3