VADERLANDSCHE BANK Een waardevol 71"te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 15 November 1930 Vierde Blad No. 21677 BOUWKUNSTIG SCHOON. FINANCIEEL OVERZICHT. 67, VULPENHOUDERS HAARLEMMERSTR169.m. 1400 SLEGTENHORSTS FOTOWERKEN NIEUWE RIJN No. 46 STEENSCHUUR 1" VI. In tegenstelling met Steenschuur 11 is deze gevel vrij zuiver bewaard gebleven. We beschouwen slechts het geraamte van den gevel. De dammen der ramen liggen in de drie verdiepingen onder den top, vlak onder elkaar, waardoor de stijging sterk wordt geaccentueerd. Op regelmatige afstanden zijn zandstee- nen banden door de dammen aangebracht. Dit maakt den gevel wat strenger dan de vorige, waarbij we tusschen de banden re gelmatig hoekblokken bespeuren. Het ge- brokene van banden afgewisseld met blok ken geeft aan het oppervlak meer vibratie. De omstandigheid, dat de onderhavige ge vel smaller is en rijziger, maakte uit een aesthetisch oogpunt de afwisseling met kleinere hoekblokken weer minder nood zakelijk. Wel heel sterk spreekt bij dezen gevel het Gothisch beginsel, nl. dat de gevel- wand om zoo te zeggen wordt ontbonden in verticaal opgaande geledingen die een dragende functie bezitten. De topgevel, weer de logische afsluiting van het achterliggende zadeldak, zuivere schepping der Noordelijke Gothiek, bezit hier zes trappen. Drie zandsteenen cordon- banden loopen er dwars door heen en ge ven een indruk van soliditeit. Uiterst be vallig is hier het muurwerk verdeeld. Het is vooral het werk der Hollandsche renais sance, dat er in 't algemeen een vaste ver houding werd gebracht tusschen den top en het overige gedeelte van den gevel. Het dunkt mij onnoodig, dit nogmaals met zoo vele woorden uit te werken. In onderstaande schematische teekening' vindt u dat voldoende aangegeven. c \\As\\\.cC- Merkten we bij den vorigen gevel, dien we bespraken nog een puibalk in den vorm van een cordonband op. bij Steenschuur 13 is deze niet aanwezig. Constructief schijnt mij trouwens een flinke dragende natuur- steenen balk ook minder noodig dan bij 11. waar de verdeeling van het bovenliggende muurwerk anders is. En verder was een uitspringende puibalk hier practisch on noodig. omdat het geen huis van koopman schap of magazijn was. Het vermoeden ligt voor de hand. dat de deur oorspronkelijk smaller is geweest en dat de kroonlijst er boven van 18e eeuwsche herkomst is. De vensters, die door hun verdeeling over 't gevelveld en hun omlijsting van groote decoratieve waarde zijn in de compositie van het geheel, zijn hier wel zeer gelukkig- geplaatst. Het rythme der lichtopeningen viert zich naar boven fraai uit. De bekoring van onze oude gevels is voor een zeer groot deel gelegen in de zorgzame wijze, waarop de vensters zijn geplaatst en de verhou dingen waarnaar zij opwaarts in lengte en soms in breedte afnemen. In een gevel 2ls deze is niets dat rammelt. Alles is zeer harmonisch van verhouding De ontlaslingsbogen met hun sluitstee- nen, constructies die meteen de aesthetische oplossing van 't geheel dienen, bezitten eenige variatie, In de grond verdieping zijn het aangespitste of tudorbogen; op de daar boven liggende verdiepingen zijn ze meer korfboogachtig. tiv .Trui Boven het vlieringraam is een zuivere rondboog. Alle bogen bezitten vijf sluit- sleenen. Waarschijnlijk zullen in alle raamopenin gen vroeger kruiskozijnen hebben gezeten; maar toen men deze verving door meer mo derne ramen is men toch niet ongelukkig geweest in het zooveel mogelijk bewaren van de oude harmonie. De dwarsspijlen van de ramen correspondeeren vrij algemeen met de zandsteenwanden in de dammen. We vergaten nog op te merken, dat onder do ontlaslingsbogen teruggemetselde vlakke hoogvelden liggen. Ik vermeld dat nog even opzettelijk, omdat juist die eigenaardigheid van terugliggende vlakke hoogvelden veel voorkomt bij het werk van Hendrik de Keij- zer, van wiens invloed te Leiden we reeds eerder spraken. U moet nu in uw gedachten nog even de ontlastingsbogen van deze beide huizen vergelijken met de zware strekken van het perceel Pieterskerkgracht 9 en dan vooral de strekken vóór boven in den zijmuur Die zijn geheel in den trant van Lieven de Key En nu moeten we in 't bijzonder nog even letten op de benedendorpels der ven sters. die iets door de zandsteenbanden heen zakken. Deze z.g. gezakte ramen zijn voor Steenschuur 13 karakteristiek. Ik wil hieraan nog toevoegen een enkele opmerking over den gevel van Steenschuur lo, het gebouw waarin de R.K. Volksbond is gevestigd. De onderpui is beneden de zeer forsche geprofileerde waterlijst vernieuwd. En naar alle waarschijnlijkheid is de gevel in vroeger tijden ook bekroond geweest met een topgevel. Tegenwoordig is er een vlakke afdekking met een kroonlijst, waar het dak van voren even boven uitkomt. De twee verdiepingen boven de.pui doen vermoeden, dat de toestand vroeger geheel anders is geweest. De merkwaardigheid welke aan dezen gevel valt op te merken is het gebruik van zandsteenen ontlastingsbogen boven de ra men, wat we te Leiden nog hier en daar aantreffen. Men kan er zeker van zijn. dat gebouwen met een dergelijke constructie nog voor het midden der 17e eeuw zijn op gericht. De boog springt flink naar voren. Het hoogveld is niet teruggemetseld, zooals bij de gevels 11 en 13 het geval was. Men weet, dat Hendrik de Keyzer en zijn school dit veelal toepasten. Men zou deze bergsteenen Moeilijkheden van Grootspecnl anten in verschillende landen. De val van het Fransche Onstric-concern De psycholo gische invloed dezer moeilijkheden op de beursstemming. Een ernstige concur rentiestrijd op de petrolenmmarkt te wachten De Koninklijke is hier tegen volkomen opgewassen. Onveranderd interimdividend der Koninklijke. Een der meest markante verschillen van den tegenwoordigen toestand op economisch en financieel gebied en dien. welke op den na-oorlogs ,,boom" in 1920'21 gevoligd was. is het feit. dat wij tot dusverre ver schoond zijn gebleven van de typisch© crisisverschijnselen, die de vorige periode van conjunctuur-inzinking hadden geken merkt. Kapitaal reducties van groote onder nemingen. bankdébetcles in binnen- en buitenland, faillissementen van belang rijke handelsfirma's e.d. waren destijds aan de orde van den dag. Thans daaren tegen beperken van de financieele moeilijk heden zich vrijwel geheel tot die concerns, die zich in de hause-periode aan ongebrei delde speculatieve transacties hebben, overgegeven en aldus een kaartenhuis had don opgebouwd, dat met de wijziging in dp algemeene conjunctuur wel ineen moest storten Op het Hatry-schandaal in Engeland, dat de Londensche Beurs tot in haar grond vesten deed sidderen, wegens de scherpe koersdaling, die in de aandeelen der door het Halry-concern gecontroleerde indu- striëele en andere ondernemingen was in getreden, is de val van den Italiaanschen industrie-ridder" Gualino en de ineen storting der door hem naar boven ge brachte onderneming gevolgd De daling der aandeelen van de door Gualino opge richte Snia Viscose, het grootste ïtaliaan- 9che kunstzijde-concern, van de door hem gecontroleerde cementtrust, de chocolade en vermouthtrust en de internationale kunstledertrusl en van andere, met Guali no gelieerde ondernemingen heeft niet al leen tot een ontwrichting van de Italiaan- schc beurzen bankrelatie van het concern, de Banca Agricola Italiana, die slechts door het energieke ingrijpen van de Itali- aansche regeering op de been kon worden gehouden, maar zich aan een diepgaande saneering zal hebben te onderwerpen. In de laatste weken is do Parijsche beurs het tooneel geweest van sensationeele gebeurtenissen als die, welke zich van to voren in andere landen hadde afgespeeld. In ons vorig overzicht hebben wij reeds in het kort melding gemaakt van de moei lijkheden van een meer dan honderd jaar beslaande provinciale bankinstelling, de Banque Adam. Ook deze moeilijkheden vinden haar oorsprong in de relaties der instelling met een gro$-speculant van het kaliber Hatry en Gualino, met den leider van het Oustric-cóncern. De heer Oustric, die na den oorlog door handige beurs speculaties, vooral in een Mexicaansche fonds van twijfelachtige waarde, vermo gen en aanzien had verworven, ondernam daarna, ten deele met steun van en in sa menwerking met den bovengenoemden Itali aanschen groot-speculant Gualino, verdere groote beurstransacties. De waanzinnige koersopdrijving der aandeelen van de door Oustric opgerichte holdingmaatschappij Extension de lêlndustrie Francaise en van andere door hem gecontroleerde maat schappijen, waartoe ook de automobiel fabriek Peugeot behoort, heeft de Parijsche beurs langen tijd een koortsachtigg aanzien gegeven. Niemand beter dan Oustric heeft het verstaan, de koersen in de hoogte te drijven, de baissiers tol contramine-trans- aclies te verleiden om ze daarna, door het van de markt houden van materiaal, tot dekkingsaankoopen tegen hooge koersen te dwingen en de winsten zelf op te strijken. Voor deze manipulaties was echter, door dien de koersen voortdurend hooger kwamen te liggen, steeds meer geld noodig en de Pa rijsche bankwereld, die de manipulaties van Oustric reeds eenigen tijd met wantrouwea gadesloeg, vooral na zijn vergeefsche pogin gen, een overheerschenden invloed op een der banken te verkrijgen, om naar men aan nam deze ,.leeg te kunnen pompen" was niet geneigd, de benoodigde middelen te verschaf fen. Door den val van Gualino verloor Oustric een belangrijke steun en nadat hij reeds bij de September-recontre moeite had gehad, zijn verplichtingen na te komen, is hij bij den October-ultimo in gebreke geble- RECLAME. TOOR BELASTE WAARDEN 's-GRAVENHAGE Tegen beurskoers 1 41)0 OBLIGATION H lllll u m. jaarl. uitlotinp U ontlastingsbogen die zoo sterk naar voren springen een combinatie van De Key's en De Keyzers denkbeelden kunnen noemen. De boog zelf in den trant van De Keyzer, de forsche behakking en het daardoor uit springen in den trant van De Key. Men neme nu zelf eens de moeite, op de brug die van Steenschuur naar Garenmarkt voert, te gaan staan en naar aanleiding van deze artikelen de drie gevels eens te ver gelijken. Misschien komt men dan ook tot de conclusie, dat Steenschuur 11 oorspron kelijk hooger moet zijn geweest. U volgt maar de lijn der drie onderste trappen. Het eerste slachtoffer van de ineenstor ting was de Banque Adam, die groote vorde ringen op Oustric heeft. Ook eenige andere provinciale banken, die onder den invloed van Oustric stonden, hebben haar loketten moeten sluiten, doordien de ongerust gewor den deposanten hun tegoed hebben opge vraagd. Verwacht wordt, dat uit de aan het Oustric-cóncern verstrekte credieten groote verliezen zullen ontstaan. Deze gebeurtenissen hebben niet alleen in de desbetreffende deelen van het land onge rustheid gewekt, maar hebben tot gevolg gehad, dat in geheel Frankrijk het vertrou wen in de banken ernstig geschokt is, zoo dat zelfs bij de grootste instellingen tegoed wordt opgevraagd. De banken zijn daardoor gedwongen, om ter aanvulling van haar kasmiddelen een deel van het tegoed, dat zij tot dusverre in Londen hadden aangehou den, terug te trekken en in francs om te zet ten. Het hierdoor ontstane aanbod van Pon den heeft 'n druk op den Engelschen wissel koers uitgeoefend en fot verdere Fransche goudonttrekkingen uit Londen aanleiding ge geven. Een en ander heeft een ongunstigen invloed gehad op de stemming der Londen sche beurs. De uilwerking der gebeurtenissen in Frankrijk heeft zich niet tot Londen be perkt, maar heeft zich ook tot de andere beurscentra uitgestrekt, waar zij zich voor namelijk in psychologisch opzicht heeft doen gevoelen. Men vraagt zich eenigszins angstig te moede af, of de fondsenmarkten, die tot nu toe van moeilijkheden van ingrijpenden aard verschoond zijn gebleven, ook op den duur aan de gevolgen van de koersdébAcie van tallooze fondsen zullen kunnen ontko men. Vage. maar hardnekkige geruchten hebben de ronde gedaan over ernstige moeilijkheden, waarmede Amerikaansche banken te kam pen zouden hebben, en in dit verband wordt zelfs de naam van een der allergrootste bankinstellingen der Vereenigde Staten ge noemd. Hoewel mag worden aangenomen, dat de geruchten, voor zoover de bedoelde bankinstelling betreft, volkomen uit de lucht zijn gegrepen, kan niet worden ontkend, dat de nieuwe sprongsgewijze koersdaling van de laatste weken de bestaande bezorgdheid wel schijnt te wettigen. Immers bestaat de mogelijkheid, dat het voortdurende aanbod afkomstig is van de zijde van zwakke hou ders, die zich tot dusverre staande hebben weten te houden, maar waarvan het de vraag is, of zij dit in de toekomst, wanneer de koersdaling nog verderen voortgang mocht hebben, ook zullen kunnen doen. In tusschen moet in het oog worden gehou den. dat op het oogenblik de baisse-partij op alle beurzen de overhand heeft, wat het voordeel heeft, dat dekkingen van contra- mine-posities op groote schaal niet kunnen uitblijven, zoodra een algemeene verbetering zich gaat afteekenen. Het koersherslel dat in de afgeloopen week zoowel op de Amsterdamsche als op de Amsterdamsche als op de New Yorksche beurs op verschillende dagen is ingetreden, is stellig voor een belangrijk deel aan con- tramine-dekkingen toe te schrijven. Het pu bliek is meer terughoudend dan ooit te vo ren, nu gebleken is, dat zelfs als ,,safe" be leggingsobject beschouwde aandeelen niet bestand zijn tegen den druk, die er door do huidige beurspositie tezamen met speciale factoren van minder gunstigen aard op wordt uitgeoefend. Wat de Amsterdamsche beurs betreft, heeft vooral de nieuwe koersdaling in aandeelen Koninklijke Petroleum het vertrouwen weer een ernstige schop toegebracht. De aandeelen van het grootste Nederlandsch-Engelsche petroleumconcern behooren immers tot de weinige als prima beschouwde beurswaarden, die in een beleggingsportefeuille van eenigen omvang niet ontbreken. Het stabiele dividend, de krachtige financieele positie, de weten schap, dat het hierbij om een geconsoli deerde onderneming gaat, wier bedrijf over verschillende landen is verspreid, die de verschillende branches van het petroleum bedrijf omvat (productie, raffinage, ver scheping, distributie) en in welker beheer men volkomen vertrouwen stelt, dit alles tezamen heeft den aandeelen „Koninklijke'' hoe langer hoe meer het speculatieve ka rakter, dat zjj langen tijd gehad hebben, ontnomen, en ze tot een beleggingsobject gestempeld. Niettemin hebben ook deze aan deelen het in den jongsten tijd zwaar te verantwoorden gehad. In twee dagen tgds zijn zij omstreeks 50 pet. gedaald, na reeds van te voren geleidelijk evenveel in koers te zjjn afgebrokkeld. De directe oorzaak van de koersdaling vormde het bericht dat besloten is tot ont binding van de Amerikaansche Vereeniging van Petroleumexporteurs, die tot kort ge leden de prjjzen voor den export had vast gesteld, zoodat thans de exporteurs vrij zijn, hun eigen prijzen te bepalen, hetgeen, naar moet worden aangenomen, tot een ver scherping van den concurrentiestrijd moet leiden, waarvan stellig ook de Koninklijke den ongunstigen invloed zal ondervinden. Intusschen heeft de Koninklijke ook vroe ger reeds ernstige prijzenoorlogen medege maakt. zonder dat dit hare positie ook maar m het minst aan het wankelen heeft ge bracht en ongetwijfeld zou de uitwerking van de desbetreffende berichten dan ook heel wat minder sterk zrjn geweest, ware het niet, dat onder de tegenwoordige ver houdingen het beurspubliek bereid is, de zaak van den meest somberen kant te bekijken. In dezer dagen gehouden buitengewone vergadering van aandeelhouders der Konink lijke, heeft het bestuur, in antwoord op eenige vragen, er op gewezen, dat er bij de tegenwoordige prh'zon alleen een winst- marge blijft voor zulke maatschappen, wier productie zeer groot is, die een zeer voor zichtige afschrövingspo'itiek in het verlein hebbe" gevoerd en die tndig de bakens met het getij hebben verzet, door op haar uit gaven drastisch te bezuinigen en niet mede RECLAME. VAN F. 2.50 TOT F. 30- 3247 te doen aan roekeloos geld uitgeven voor boringen, die de overproductie nog maar zouden vergrooten. Tot dezulke behoort de Koninklijke, die dan ook, hetgeen zjj minder heeft ontvangen als gevolg van de daling der prijzen, grootende&s heeft goedgemaakt door ingrijpende bezuinigingen. De Konink lijke gevoelt zich geheel opgewassen tegen den strijd, dien de komende maanden, als gevolg van de bovenbedoelde ontbinding van de Amerikaansche exportorganisatie, vermoe dt lij!" met zich zullen brengen. Lie uitlatingen van het bestuur der Ko ninklijke ademen ook overigens een geest van volkomen vertrouwen in de kracht en de prestaties van het concern, die onder and re omstandigheden zijn uitwerking stel lig niet zou hebben gemist Ook ditmaal heeft het bestuur de gelegen- heid niet laten voorbijgaan, om den nadruk te leggen op de bereidheid van de Konink lijke, tot algemeene samenwerking in de petroleumindustrie te geraken, een samen- werking, die z.i. op den duur niet kün uitblijven. Dat men het niet bij dergelijke platonische verklaringen laat, is dezer dagen gebleken uit het bericht, dat de Koninklijke zich bereid heeft verklaard, den aanvoer van petroleum uit Venezuela naar de Ver eenigde Staten met 50 pet. te verminderen, en de productie in dat land te beperken, mits de andere producenten daartoe even eens besluiten. Wellicht, dat juist de thans uitgebroken strijd de basis legt voor een internationale samenwerking, waardoor in gezamenlijk overleg verspilling van de in den grond aanwezige petroleumvoorraden zal worden vermeden en men zal komen tot voorziening der markten van uit die pro ductiegebieden, welke biervoor door hun geograpische ligging het best in aanraking kernen, waardoor hooge vervoerkosten zou den kunnen vermeden en de distributie-or ganisatie rationeeler zou kunnen werken. Aanvankelijk was men geneigd, uit dé verklaringen van de Koninklijke op de ver gadering af te leiden, dat op een verlaging van het interim-dividend zou moeten wor den gerekend. Deze verwachting was to minder gewettigd, omdat het bestuur reeds herhaaldelijk heeft verklaard, elk jaar een interim-dividend van 10 pCt. te zullen uit- kecren, zonder dat uit de hoogte van öffc interim-dividend conclusies zouden mogen worden getrokken ten aanzien van den omvang van het slotdividend. Inderdaad is intusschen ook reeds de officieele mede- deeling afgekomen, dat de interim-uitkee- ring weder 10 pCt. zal bedragen, hetgee>t een gunstigen invloed op de stemming voor het fonds uitoefende, al kon het gelecten. koersverlies lang niet worden ingehaald* Het slot bleef weder beneden het hoogste punt. Een gelijk verloop als aandeelen Konink lijke hebben ook Philips en Margarine Unie gehad. Op een verdere koersdaling is eenig herstel gevolgd, dat zich echter» niet geheel kon handhaven. Zoowel voor rubbers als voor suikenaandeelen was de stemming in de tweede helft der week eveneens beter dan in het begin, in aanslui ting aan de iets betere prijzen voer het product. Tabakken hebben zich hierbij aangesloten. Het hieronder volgende staatje geeft een overzicht van het koersverloop der voorJ naamste fondsen in de afgeloopen week: Aku 69 1/2, 71 1/2, 68. Calvé-Delft 108 1/2, 103 1/2. Margarine Unie 224, 214, 225, 223 1/2. Philips Gem. Bez. 232, 202, 233, 225. Alg. Exploratie 117, 101, 112, 105. Redjang Lebong 70, 61 1/2. Kon. Petroleum 329 1/2, 286, 311, 30Ö. Moeara Enim 370, 310, 355. Dordtsche Petroleum 312 3/4, 274, 291. A'dam Rubber 1013/4. 1011/4, 113, 111. Kon. Ned. Stoomboot Mij. 60 1/2, 57 1/2. Ned. Scheepv. LTnie 140 1/2, 136 1/4, 139 1/4. Handelsver. A'dam" 287, 371, 397. 388. *r02 Javasche Cultuur 303, 296, 317, 312, Deli Batavia Mij. 284 3/4, 275 1/4, 283 1/2 278. Deli Mij. 280. 267, 274. 269. Senembah 305 1/4, 316, 308. RECLAME. en blijvend St. Nicolaas- geschenk is 'n goed Portret gemaakt in onze geheel geiestaureerde ateliers (FIRMA M BONGENAAR) Alléén gevestigd: 3-308 1ELEFOON 3010

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 13