718te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 10 November 1930 Tweede Blad No. 21672 GEMENGD NIEUWS. DE EERSTE SNEEUW IN ZWITSERLAND. In Bregenz, het bekende Zwitsersche ont- spanningsoord, is de eerste sneeuw gevallen, die de berghellingen reeds met een fijn wit kleed bedekt heeft. De boompartijen verheffen zich statig tusschen de witte massa's. DE MINISTER VAN DEFENSIE, Z.Exc. mr. L. N. Deckers, heeft Zaterdag een bezoek gebracht aan de vlicgboot Do X, welke te Schellingwoude lag. De minister werd door de bemanning ontvangen en bezichtigde het vliegschip gedurende geruimen tijd, waarbij hem uitvoerige inlichtingen werden verstrekt over den bouw v. d. Do X MISS A. CAULFIELD is de eerste vrouwelijke rechter in 't gerechts hof der stad Dublin. Miss Gaul- field in ambtsgewaad. DE VERKIEZINGEN IN DE VEREENIGDE STATEN. Het is de gewoonte in Amerika, dat de candidaten hun verkiezingscampagne per auto onder nemen. Al Smith in actie te New-York, omringd door enthousiaste partijgenoot en. VALSCHE MUNTERS AANGEHOUDEN Nagemaakte rijksdaalders uitgegeven. In den laatsten tijd waren te Amsterdam, valsche rijksdaalders in omloop, die goed waren» nagemaakt Op het eerste gezicht kon men de valschheid niet constateeren. Brj nadere beschouwing was de oppervlakte eenigszins korrelig en het randschrift ont brak. De winkeliers waren door de politie gewaarschuwd en hen was gevraagd, indien zulk een geldstuk in betaling werd gegeven, te trachten den aanbieder in handen van de politie over te leveren. Intusschen had ook de politie van de af- deeling „Valsche Geldcentrale" niet stilge zeten. Zij had een spoor gèkregen van een tweetal mannen, die zich ook reeds vroe ger aan het maken van valsche munt had den schuldig gemaakt. Vermoedelijk hadden deze mannen, de gebroeders W„ hun werk plaats in een onbewoonbaar verklaarde woning in een gang in de Bloemstraat. Zaterdagavond zou daar een inval gedaan worden. Het liep echter eenigszins anders dan de politie zich had voorgesteld. Aan het bureau in de Marnixstraat werden in den loop van dien avond twee arrestanten binnengebracht, die op aanwijzing van den eigenaar van een melkzaak in de Wolvenstraat waren aan gehouden. De twee mannen waren in de melkslijteiij geweest en deden, naar de eigenaar meende, wat vreemd. Zij betaalden met een rijksdaalder, die naar het hem voorkwam niet echt was. Hij ging de beide mannen na en wees ze een politieagent aan, die ze meenam naar het bureau in de Marnixstraat. Bij hun fouilleering kwa men nog een paar valsche rijksdaalders te voorschijn. Ze ontkenden echter te weten, dat deze muntstukken valsch waren. Deze beide mannen, de gebr. W., zijn resp. 42 en 46 jaar oud. De politie had op lien reeds verdenking. Toen is het voorgenomen bezoek door de politie aan de onbewoonbaar verklaarde woning in een gang in de Bloemstraat ge volgd. Inderdaad is daar gevonden, wat men dacht te vinden. Er was aanwezig het materiaal om rijksdaalders te maken, maar ook zijn een drietal geldstukken gevonden, die nog niet geheel voltooid waren. Met deze arrestatie heeft de politie dus een goede slag geslagen en men kan veilig aannemen, dat geen valsche rijksdaalders meer onder het publiek zullen worden ver spreid. Al blijven de mannen4 ontkennen, dat zij iets weten van het maken van rijks daalders, de bewijzen zijn te overstelpend, dan dat ontkennen or> den duur zou baten. Naar wij nader vernemen heeft een der gebroeders W. bij den melkboer in de Wol venstraat een ei gekocht. De melkslijter is de br mannen toen nagegaan tot de Wes terstraat. waar weer een van de twee een winkel binnen ging. Daar informeerde hij en vernam dat wederom met een rnksdaalder werd betaald. Vervolgens heeft hg de gebr. W. aan een agent aangewezen. Voorts kunnen wjj nog mededeelen, dat deze beide mannen, die in den omtrek van de Weesperzijde wonen, een paar jaren ge leden zich aan het zelfde misdrijf hebben schuldig gemaakt Zij hadden toen een ge heime werkplaats in de Foeliestraat. o DIEFSTALLEN te ROTTERDAM. Belangrijke buit. Gisternacht heeft men zich door verbre king van een raam toegang verschaft tot de bakkerij van de Coöperatie „Voorwaarts" aan den Zwaanshals te Rotterdam. Door de fabriek zijn de dieven gegaan naar het kan toor waar zij de brandkast la sardine hebben opengemaakt. Uit de kast wordt een bedrag van f. 1200 aan zilvergeld en bank papier vermist. De politie heeft te zamen met de dactyloscopischen dienst een uitge breid onderzoek ingesteld, waarbij verschil lende foto's zijn genomen. In denzelfden nacht is men ook nog in een andere bakkerij' in 't Noorden van de stad ingebroken, maar hier was de buit zeer gering, daar er niet de minste geldswaarde in het gebouw aanwezig was. Tenslotte heeft in een pand aan de Aert van Nesstraat een raadselachtige diefstal van geld plaats gehad. De bestolene in dit geval is de 44-jarige mej. E. 0., die niet heelemaal goed bij het hoofd is en o.a. de gewoonte heeft al haar geldelijke bezittingen met zich om te diagen in een goedkoop kar- biesje. Zij kwam iederen Zaterdagavond in dit huis om eenige boodschappen te doen. Ze had dit vroeger al eens gedaan voor een vriendin, die inmiddels is overleden en was dit uit gewoonte blijven doen, voor diens zoon en een kamerhuurder, een kellner. Zaterdagavond was er niemand thuis doch er lag een briefje op tafel, met de opgave der boodschappen. Ze legde haar geld in de kast en ging tweemaal weg voor de boodschap pen. Toen zij de eerste maal terug was, lag het geld er nog, doch toen zij de tweede maal na afwezigheid van eenige minuten terug- koerde was het verdwenen. De zoon en de kellner zijn gearresteerd, doch konden een behoorlijk alibi opgeven. Vermist worden een bedrag van f. 450 zilvergeld, twee spaar bankboekjes, waarop resp. f. 330 en f. 127 en 'n stuk Ned. Werkelijke Schuld van f. 500. BRANDEN. Nabij Roermond brak brand uit in de woning van den heer Frencken aan den Rijksweg te Merum (gem. Herten). Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat het pand in korten tijd in lichte laaie stond. De drie kinderen van den heer F., die op de bovenverdieping sliepen, konden slechts met de allergrootste moeite door het venster gered worden. He perceel, waarin een rij- wielzaak gevestigd was, brandde totaal uit. Slechts enkele nieuwe rijwielen konden worden geTed. De man, de vtouw en een der kinderen werden met brandwonden overdekt naar Roermond overgebracht, waar bleek, dat alleen de verwondingen van het kind heel ernstig waren. Te Gaasteren is de boöïderij van J. Siebe- ling afgebrand. DE POSTTKOMMELDIEfFSTAL TE AMSTERDAM. De beide mannen, die gearresteerd waren in verband met den posttrommeldiefstal uit de postauto van de Saxen Wedmarlaan te Amsterdam zijn op vrije voeten gesteld d!aar het onderzoek onvoldoende bewijzen voor bun sdhuld aan het misdrijf heeft opge leverd. o EEN BRANDKAST MEEGENOMEN. In het station der Ned. Spoorwegen te Brede voort is ingebroken. De brandkast werd op een kruiwagen naar een op een kwartier afsfeands gelegen dennenbosch ge voerd, daar opengebroken en de aanwezige contanten meegenomen (ongeveer f. 150). INBRAAK TE NIJMEGEN. Eergisternaöht is ingebroken in de Ned. Verbandwattenfabnek aan de Voorstadlaan te Nijmegen. De dieven hebben een faam opengebroken en zijn toen 't kantoor bin nengedrongen. Daar hebben zij met boren en andere breektaiigen de brandkast gefor ceerd. Voocr zooveT kon worden nagegaan werd een 'bedrag van f. 250 ontvreemd. IN EEN SLOOT GESLINGERD. Zaterdagavond omstreeks 8 uur reed de landbouwer S. uit Ederveen op den Lunter- schen weg per rijwiel in de richting Ede. Plotseling werd hij door een hem achterop komende auto gegrepen en met groote kracht in de sloot geworpen, waar hij met ernstige inwendige kneuzingen bleef liggen. De auto, die de aanrijding veroorzaakte, reed door. Gelukkig kwam er nog een auto aan. De bestuurder daarvan zag het rijwiel en het slachtoffer in de sloot liggen. Hij haalde hem er uit daar de ongelukkige anders den verdrinkingsdood zou zijn gestorven. Het slachtoffer werd per Roode Rruis-auto, onmiddellijk nadat dr. Hoekstra medische hulp had verleend, naar het ziekenhuis te Arnhem overgebracht. Hij had vier ribben alsmede den bovenarm gebroken, terwijl verschillende andere in- en uitwendige ver wondingen werden geconstateerd. De politie kreeg gelukkig een aanwijzing met gevolg, dat het mocht gelukken den aan rijder spoedig te vinden. Het bleek een stu dent A. uit Putten te zijn, die den huur wagen, die hij echter niet voldoende in zijn macht had, tijdens de aanrijding bestuurde. De chauffeur van de garage van D. uit Putten van wien de auto was, en die naast den student zat, had het stuur nog omge trokken. anders was de landbouwer S. zeker doodgereden. Beiden hebben na een lang durig verhoor door de politie te Ede bekend. Proces-verbaal is opgemaakt. „Weet jij iets af van zieke boome. maat? Me hebbe de verkeerde boom omgehakt." (Passing Show)., BUITENLANDSCH GEMENGD. VERDUISTERING TE OSLO. Bij de Spaarbank le Oslo zijn dezer dagen verduisteringen ontdekt tot 'n totaal bedrag van ongev. 400.000 kronen. Als dader werd direct verdacht de 35-jarige procuratiehou der Hyblin. Hyblin had juist ziekenverlof gevraagd om, naar hij zeide, in een sana torium herstel te zoeken. Inplaats daarvan reisde hij echter naar Hamburg, vermoe delijk om te trachten vandaar per schip Europa te verlaten. Kort na zijn vertrek werden de verduisteringen ontdekt, waar na de recherche te Oslo zich in verbinding stelde met de politie te Hamburg. Hyblin Ihad inmiddels er waarschijnlijk de lucht van gekregen, dat zijn verduisteringen ontdekt waren en besloot naar Oslo terug te keeren om zijn directie ervan op de hoogte te stellen, in de hoop, daardoor misschien een regeling te kunnen treffen en een strafvervolging te vermijden. Kort na zijn terugkeer te Oslo telefoneerde hij den directeur van zijn bank, en maakte een afspraak met dezen in zijn woning. Daar overhandigde hij den directeur de helft van het verduisterde bedrag, de rest had hij, naar hij mededeelde, met specu laties verloren. Inmiddels is Hyblin door de politie gearresteerd en ter beschikking van de Justitie gesteld. o ROOFOVERVAL. In Nicaragua is een kleine 9tad door 200 roovers overvallen, die alle openbare ge bouwen in brand staken. Er ontstond daarop een hevig gevecht tusschen de regeeringstroepen en de ban dieten, waarbij zeven man der regeerings troepen werden gedood en 20 gewond. De regeering heeft ter achtervolging van de op de vlucht gedreven roovers vliegtui gen met bommen afgezonden. o KASLOOPER MET EEN HALF MILLIOEN VERDWENEN.. Een kaslooper aan een der groote bank instellingen in Antwerpen, die een half millioen moest innen, is met dat bedrag spoorloos verdwenen. BRAND IN EEN RENSTAL. Zaterdagnacflat is brand uitgebroken in dé stallen van den re rub aan Rubleben bij Ber lijn. De brand werd pas bemerkt, toen de vlammen al uit het gebouw sloegen. Toen de brandweer uit Spandau arriveerde, was van een der stallen niets meer te redden. Zeven paarden, tusschen de een en twee jaar oud, waren reeds in de vlammen om gekomen. Men neemt aan, dat de kostbare paarden eerst gestikt en daarna verbrand zijn. De brandweer kon echter de andere stallen, waarin eveneens verscheidene kost bare paarden stonden, tegen het vuur be schermen. Men vermoedt, dat de brand door onvoorzichtigheid is ontstaan, 0 MIJNONGELUK. In de Jul'ius-mijn in Silezië zijn twee mijnwerkers door vallende gesteente bedol ven en gedood. Een derde arbeider werd licht gewond. o 600000 SIGARETTEN GESTOLEN In een der laatste nachten zijn uit een fabrieksdepot te Keulen ongeveer 600.000 sigaretten ter waarde van 25.000 mark ge stolen. De inbrekers hebben het zidh ge makkelijk gemaakt; ze laadden hun buit eenvoudig op een in het magaizijn staande bestelauto en reden daarmee weg. De wagen werd later nabij Keulen terug gevonden, van de daders echter geen spoor. WANHOOPSDAAD. Een oorlogsinvalide heeft in den EifeJ, terwijl zijn vrouw naar de vroegmis was, zijn vier kinderen met een bijl gedood; het oudste was 8 jaar. Daarna bracht de man zich bij een poging tot zelfmoord levensge vaarlijke verwondingen toe. Financieel© zorgen schijnen den man tot deze weese- lijke daad te hebben gedreven. 0 LUCHTVERKEER IN ENGELAND. Na maandenlange onderhandelingen heb ben de vier groote Britsche spoorwegmaat schappijen nagenoeg overeenstemming be reikt inzake het instellen van een gecombi- neerden spoorweg-luchtdienst tusschen Groot Brittannië, het vasteland en Ierland. Volgens Reynold News heeft de regeering reeds haar toestemming verleend voor een overeenkomst met de British Airways Com pany voor het vervoer van goederen, welke omstreeks Nieuwjaar in werking zal treden. Het opnemen van personen in dit verkeer zal vermoedelijk niet geschieden voor den aanstaanden zomer. Twintig nieuwe water vliegtuigen zijn reeds besteld. De eerste vier spoorwegvliegvelden aan de kust zullen zijn: HolyheadDublin, DoverParijs. Huil— Holland en HarwichHolland.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 5