BINNENLAND. UIT DE RIJNSTREEK. KUNST EN LETTEREN. SALARISMEETING VAN OVERHEIDSPERSONEEL. Vele honderden in de hoofdstad bijeen. Het comité ter behartiging van de alge meene belangen van Overheidspersoneel (A.C.O.P.) hield een landelijk demonstra lief Congres in het Concertgebouw te Am sterdam, over de herziening van de sala rissen van het Rijkspersoneel. Een derge lijke vergadering werd eveneens gehouden in het Corn. Broerehuis. De voorzitter de heer Fr. van Menrs herinnert er in zijn openingswoord aan, dat de gedachte levendig is de salarisposi tie te verbeteren van het rijkspersoneel, vanaf het oogenblik, dat de regeering ruw ingreep in de salarissen. Onder den voort- durenden drang van het A.C.O.P. is de re geering bereid gevonden iets terug te geven van wat genomen was. Het A.C.O.P. i3 meegegaan met die besluiten op voor waarde dat dit een afbetaling is, waarop het Rijkspersoneel recht heeft. Het heden tc houden congres is bedoeld, om opnieuw uiting te geven dat wij van oordeel zijn dat de positie nog niet voldoende is gere geld. Spr. herinnert aan de vele millioenen die voor militaire doeleinden worden be steed. Het A.C.O.P. heeft gemeend aan eren vooravond van de Rijksbegrooting opnieuw te moeten getuigen voor verbetering van salaris. Hierna werd de eivolle zaal toe gesproken door den voprzitter van het N. V.V., den heer Kupers, die aandrong op cn on verbreekbare solidariteit waartoe het N.V.V. alle steun zal geven. Ook de heer Ossendorp voerde het woord. Hij meende, dat alleen door versterking van de bonden de regeering zal zijn te bewegen tot ver betering van de salarissen. Dr. Van den Tempel, lid der S.D.A.P.-Kamerfractie zet uiteen, dat een diep wantrouwen is geko men tegenover de regeering. De regeering moet komen tot een overeenkomst met het Rijkspersoneel. Daarvoor zegt 6pr. is noo- dig een goede organisatie van ambtenaren welke door de iegeering kan beschouwd en behandeld worden als een volwaardige partij. Vervolgens hield de heer S. N. Posthumus, 6ecr. van den Bond van Ncd. Onderwijzers een toegejuichte rede over de salarieering van de onderwijzers, waar in hij uiteenzette dat het gemiddeld salaris van den onderwijzer in de groote steden f. 2250 per jaar, in kleine steden f. 1870 en op het platteland f. 1570 bedraagt. Ook de rede van den heer Luberti, secre taris van het A.C.O.P. over de salarieering van het Rijkspersoneel in het algemeen, werd luide toegejuicht. Ten slotte werd een motie a-angenomea, waarin het congres als zijn oordeel uit spreekt, dat de salarieering van het Rijks personeel en de onderwijzers dringend ver betering behoeft, waarbij tevens een eisa* dient te worden gemaakt aan de versnip perde titulatuur en de verouderde rang-in deeling, terwijl liet veel te groote aantal salaris-schalen, thans niet minde«r dan 261. alleen voor de ambtenaren op jaarloon 6terk dient te worden ingekrompen; geeft zijn instemming te kennen met de actie van het A.C.O.P. ter verkrijging van verhooging van het inkomen van het Rijks personeel en de onderwijzers, verzoekt heb A.C.O.P. bestuur deze motie ter kennis te brengen van de regeoring, de volksver tegenwoordiging en de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg in Ambtena renzaken. Na afloop van het. Congres werd een de monstratie gehouden door de binnenstad, welke op het Beursplein werd ontbonden. VOLKENBOND EN VREDE. Algemeens Vergadering te Hoorn. De vereeniging „Voor Volkenbond en Vrede" heeft haar jaarvergadering gehou den in het Hotel „De Doelen" te Hoorn, onder leiding van prof. mr. A. Anema, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit. Het jaarverslag werd goedgekeurd. Blijkens het verslag telt de Vereeniging thans 67 afdeelingen en 23 correspondent schappen. De ontvangst, in 1929 bedroegen totaal f. 14.686, waarvan f.4211 afdracht der afdeelingen en f. 9485 bijdragen van particulieren. Het batig saldo beloopt f 739. Aan de orde kwamen eenige algemeene besprekingen over de propaganda, waarbij het hoofdbeslur werd verzocht het vraag stuk van het Esperanto in studie te nemen. Voorts merkte de heer A. Willemse, voor zitter van de propaganda-commissie, op, dat anti-oorlogsfilms nuttig propaganda werk kunnen doen,, maar zij werken ne gatief, zij wekken afschuw van den oorolg. Daarnaast is positief opbouwend werk noo- dig, waarbij ook films zeer bruikbaar kun nen zijn. Voorts zijn propaganda-optochten en studiereizen naar het buitenland doel matig. Mej. mr. C. F. Kalz en mr. J. M. dc Moor zijn hierna tot bestuursleden herkozen. Niet herkiesbaar hadden zich gesteld dr. J. Gelein Vitringa, prof. dr. G. J. Heering en de heeren G. Kielder en Henri Polak, Mr. M. W. F. Treub trad wegens gezondheids redenen lusschentijds af. Het bestuur werd mei drie leden uitgebreid. Tot nieuwe leden in het bestuur zijn ge kozen de heeren J. Bastiaans, dr. M. D. Hage, mr. H. J. van Maanen, mr. R. W. J. Menthon Bake, dr. E. van Raalte, mr. .T. Schokking. kolonel H. van Tongeren en de heer W. H. Vliegen. In de plaats van prof. Anema, die vol gens de statuten, na twee jaren het voor zitterschap te hebben bekleed, niet herkies baar was, werd tot president benoemd jhr. mr. dr. A. van Karnebeek. De secretaris, mr. II. Ch. G J. van der Mandere, dankte met enkele hartelijke woorden prof. Anema voor het vele werk, dat deze als voorzitter had gedaan. Aangenomen werd ten slotte het volgen de voorstel: „De Vereeniging onlwerpe een. voorstel betreffende de internationale ontwapening en make dit bij de Union (van Volken- bondsvereenigingen) aanhangig. „Zij dringe bij de Union aan op het voe ren eener systematische internationale propaganda voor de gedachte van interna- lionale ontwapening in het algemeen, en voor het door de Vereeniging ontworpen voorstel in het bijzonder". Voorts werden nog een reeks voorstellen van propagandisti9chen aard afgehandeld. WITZIGING VAN DE STUWADOORSWET. Dc minister van Arbeid, Handel en Nijver heid heeft aan den voorzitter der Tweed» Kamer mededeeling gedaan van intrekking van het wetsontwerp tot wijziging van de Stuwadoorswet. ARCHITECT A. STAAL OVERLEDEN. De bekende architect, de heer A. Staal, te De Bilt, die Vrijdag bij een auto-ongéluk ernstig gewond werd, is zonder tot bewust zijn te zijn gekomen, overleden. DE HEER VAN TI TEN TE KARACHI. De heer Van Tijen, exportmanager van de fa. Van Houten te Weesp, is op zijn zaken reis naar Nederlandsch Oost-'Indië te Karachi geland. VERSPREIDE BERICHTEN. Benoemd is tot commissaris van rijks politie S. M. Moolenaar, tevens commissa ris van politie te Groningen. (Het tweede relourvliegluig uit Nederl.- Indië, de PH.A.E.O., met de vliegers Hon- dong en Pel lens en de mecanicien Weber, is •gistermiddag te 5.06 uur vlot op Schiphol geland. Met den Staalsspoortrein van 4.56 u. waarin zich een salonrijtuig bevond, is Zaterdagmiddag de Koningin-Moeder van haar verblijf in Beieren, gevolgd door een kort verblijf op het Loo bij de Koningin, in Den Haag teruggekeerd. Vele belangstellenden op het perron juichten de Koningin-Moeder tóe. Zaterdag is de nieuwe kunstweg Roo sendaalBelgische grens officieel voor het verkeer in gebruik gesteld. De totstandko ming van dezen weg is, ondanks zijn ge ringe lengte, ongetwijfeld van groote be- teekenis, omdat hij een schakel vormt in een der groote verbindingen tusschen Noord efi Zuid, welke verbinding op den keeper beschouwd zelfs de meest directe is voor het verkeer tusschen Rotterdam en Ant werpen. De gewone audiëntie van den minister van Arbeid, H. en N. zal op Donderdag 13 November a.s. niet plaats hebben. ALPHEN. Het tweede lustrum van den Vrijz. Christ. Jongerenbond. De afdeeling Alphen a. d. Rijn van den Vrijzinnig Christel ijken Jongerenbond vierde haar tweede lustrum met een bijeenkomst in het Nutsgebouw. De groote zaal was geheel gevuld met do nateurs en belangstellenden toen voorzitter H. v. d. Linde zijn openingswoord sprak, waarna de heer. P. J. van Leeuwen als voorzitter van het hoofdbestuur van den V.C.J.B. de afdeeling Alphen namens den geheelen bond zijn gelukwenschen over bracht. In korte trekken releveerde de heer van Leeuwen nog de vele moeilijkheden die zich hadden voorgedaan, voordat men tot de oprichting van den V.C.J.B. had kunnen geraken en deze jeugdbeweging te brengen op liet punt zooals zij thans gekomen is. Met den wensch dat de afdeeling Alphen op dit goede pad zal mogen blijven door gaan besloot spr. zijn rede. Vervolgens werd door den heer Snel op het orgel met begeleiding van een violist uit Gouda een muziekstuk tengehoore gebracht wat door de verdienstelijke speelwijze een ieders aandacht had. Nadat de heer Kommer Kleyn eenige gedichten had voorgedragen, hield dr. J. P. Gannegieter verder een in leiding over het op te voeren tooneelspel in 1 bedrijf van Max Mell genaamd „Het Apostelspel" door hem uit het Duitsch ver taald. Dit religieus tooneelstuk dat na de pauze vier léden van den V.C.J.B. opgevoerd is door deze amateurs uitstekend weergegeven. Ieder van hen vertolkte de te spelen rol op de juiste wijze en het zal dan ook voor den regisseur, den heer Kommer Kleyn een voldoening geweest zijn zijn arbeid op zulk een goede wijze bekroond te zien. Vooral het slot van het stuk maakte op de aanwezigen diepen indruk. Als blijk van erkentelijkheid voor de opofferingen welke de heer K. H. zich getroost had werd hem na afloop in het bijzijn van de vier personen die het stuk hadden opgevoerd en ten overstaan van het publiek door dr. Cannegieler een boek ter hand gesteld, terwijl laatstgenoemde zelf van den V. C. J B. leden een bloemenmand in ontvangst had te nemen. Het was een mooie avond! Een ieder keerde dan ook vol daan huiswaarts! Bijdrage voor School met den Bijbel. Gcdep. Staten stellen aan Prov. Staten van Zuid-Holland voor, aan de Vereeniging tot stichting en instandhouding van een school met den bijbel voor buitengewoon onderwijs alhier uit de provinciale kas een RECLAME. bijdrage te verstrekken van 1/3 gedeelte in de kosten wegens stichting van een gebouw voor haar school met buitengewoon lager onderwijs tot een maximum van f. 20.000. Noodlottige verwonding. De 14-jarige slagersknecht J. v. A. uit Ter Aar, werkzaam bij den 9lager M. al hier had dezer dagen het ongeval, dat bij het z.g. uitbeenen van vleesch zijn mes uitschoot en de jongen zich door zijn kleeren en al heen links onder in zijn buik stak. Dr. M. verleende de eerste hulp waarop de jongen die veel bloedverlies had per auto naar zijn woning in Ter Aar werd vervoerd. Onze plaatsgenoot de heer J E. Booy, slaagde aan de Universiteit te Amsterdam voor het candidaaisexamen theologie. De heer S. de Vries, thans onderwijzer aan de Chr. Oranjeschool alhier, werd als zoodanig benoemd aan de Dr. II. Colijn- school te Rotterdam. Aan de Chr. School te Pernis werd onze plaatsgenoole Mej. J Meesters benoemd tot onderwijzeres. In de Hoorn werd met aanvankelijk plm. 20 leden ook een afd. van de Geref. Meisjesvereeniging opgericht. Door den landbouwer R. aan den Korsteekterweg werd bij den rijksveld- wacht aangifte gedaan van vermissing of diefstal van een 11-tal eenden z.g. krom- bekken. o BOSKOOP. Burgerlijke Stand. Geboren: Klaas, zoon van A. de Rooy en A. Zwanenburg Martïnus Jacobus, zoon van P. Verlaan en G. Nederhof. Getrouwd: J. B. M. Lansdaal, 32 jaar en A. M de Jong, 24 jaar A. van Aalst, 27 jaar en G F. Kaptein, 27 jaar H, G. Kersbergen, 50 jaar en G. Edelman, 47 jaar LEIDERDORP. Kostelooze inenting. Woensdag 12 November a s. nam 1 uur bestaat voor de ingezetenen gelegenheid lot kostelooze inenting ten Raadhuize. Burgerlijke Stand. Geboren: Willy Aria, d. van A. van Leeuwen en W. Goedhart. Getrouwd: J. J. Vogelaar en J. C van den Akker. Overleden: Heiltje Labrijn. 48 jaar Gerrit Bosman, 3 maanden. Gevestigd: Ph. van Waarden en gezin, v d. Boumanweg 18 A. J. Laterveer, Hoogmadescheweg 1 A. de Jong en ge zin, v. d. Boumanweg 43 C. Schreuder, Hoofdstraat 250 L. C. Roos, Kinderhuis ..Voordorp" P. J. van Mourik, v. d Does- slraat 49 A. v. d. Broek, Kinderhuis „Voordorp" G. Bou en gezin. v. d. Doesslraat 41 J. J. Glasbergen, Jaagpad 15 M. de Wit, v. d. Doesstraat 46 A. J. Pracht, Kinderhuis „Voordorp" L. Krijgsman en gezin. Hoofdstraat 52 P. Hoogendijk en gezin, Hoofdstraat 52 L. Jongeneel, v. d. Doesstraat 14. Vertrokken: Ohr. Wessink en gezin, naar Leiden, Uiterstegracht 54d A Moraal en gezin, naar Leiden. H. Rijndijk 202 N. Deegenaars. naar Hilversum. Boschdijk 121 A. Borst, naar Leiden, Hooigracht 27 Jac. Harteveld en gezin, naar Leiden. Hee rengracht 17 P. de Vreede, naar Hazers- woude, Tuinstraat 3 K. Boer9, naar Oegstgeest, „Endegeest" M C L Riet veld. naar Noordwijk, Douzastraat 1 J Overduin, naar Leiden. Hooge Rijndijk 78 J Overduin, naar Sleen (Dr.) J. Overduin, naar Zeist Slof laan 55 J. Hoogendoorn en gezin naar Frankrijk. Lc Luco J. H Groeneweg. naar Stompwijk, Meer en Geersweg 51 Joha. Rijnsburger naar Leiden Diaconessenhuis F, van Dijk, naar Zoeterwoude, H. R. 249 D. W. Duvaal, naar Leiden, Doelensteeg 4 TER-AAR. Afsluiting weg. Het schijnt dat ter elfder ure nog een oplossing gevonden is van het verkeers- vraagstuk. dat ontstaan zou indien de „Kleine Brug" gedurende twee maanden voor het verkeer wordt afgesloten, zondei dat gelegenheid wordt gegeven om met automobielen en groote voertuigen via een noodbrug te pa9seeTen, waardoor meerdere personen groote schade in hun bedrijf zou den ondervinden, omdat circa 6 a 7 K.M. moet worden omgereden. Eenige belanghebbenden hebben thans de handen ineengeslagen en een som gelds bijeengebracht die besleed zal worden aan het verzwaren van de noodbrug, zoodat ook auto's en andere groote voertuigen kunnen passeeren. Degenen die bijdroegen hebben gedu rende deze twee maanden vrije passage over de noodbrug, terwijl van anderen een klein offer zal worden gevraagd. Officieel is de weg dus afgesloten; officieus echter kan men legen een kleine vergoeding pas seeren. De meeste automobilisten zullen het laatste wel verkazenI De Broeiglasverzekering, de „H.E.T.A." De voorzitter, de heer A. Hijdra, opende deze vergadering, die in café Verhoef ge houden werd en gaf daarop hel woord aan den Beschermheer der vereeniging, Burge meester Geesink van Nieuwveen, die een uiteenzetting gaf van den slechten toestand waarin de landbouwers verkeeren. Spr. hoopt dat er, evenals in Noord-Holland, crediet aan de lujnders zal worden verleend De tuinders beschouwen dit niet als steun of armenzorg doch als hun recht. De spr. ein digt met den wensch dat spoedig betere tijden zullen aanbreken. De voorzitter dankt den heer Geesink voor het gesprokene en hoopt, dal hij nog lang voor de vereeniging mag gehouden blijven. Hierna lezing der notulen die zon der op- of aanmerking worden goedgekeurd. Na verschillende mededeelingen blijkt uit liet jaarverslag van den secretaris-pen ningmeester, den heer A. A. Hoogervorst, dat de jonge vereeniging in gunstige con ditie verkeert. Er zijn thans reeds 117 leden, terwijl het batig saldo over het afge- loopen vereenigingsjaar f. 509.01 bedraagt En dit. terwijl de vereeniging aan al haar verplichtingen heeft kunnen voldoen. Er is f 468 90 aan schaderekeningen uitgekeerd. In totaal is thans voor f. 172422.ver zekerd. De voorzitter dankte den Secr voor diens keurig en uitvoerig verslag. Op voor stel van den heer Geesink, die de rekening heeft nagezien wordt de penningmeester gedéchargeerd Nog stelt de heer Geesink voor om den Secr.-penningmeesler in ver band met diens vcTe werkzaamheden voor de vereeniging een gratificatie van f. 50. toe te kennen, waf met algemeene slem- men wordt goedgekeurd. In de besluursvacature. ontstaan door 't bedanken van den heer Volgering wordt met algemeene stemmen gekozen de heeT J. Egberts, terwijl de drie aftredende bestuurs leden bij acclamatie worden herkozen. Hierop wordt artikel 2 der slututen aan gevuld in zoodanigen zin dat voortaan bet bedrijf9glas van de leden ook tegen brand verzekerd kan worden. Na de rondvraag dankte de voorzitter zijn médebestuursleden voor hun activiteit en goede samenwerking en den beschermheer met de aanwezige leden voor hun belang stelling WADDINXVEEN Vrijwillige Brandweer. Bij de aulomobielmotorbrandspuit „Ma- girus" zijn benoemd als vrijwilligers de heeren H. Schutte en C. de Man, terwijl tot brandmeester (pl%v. opperbrandmeester) is benoemd de heer Jb. van den Berg. Bietencampagne. De bietencampagne is hier zoo goed als afgeloopen; bij goed weer zullen zij over een paar dagen allen zijn verscheept. De opbrengst en het suikerpercentage waren goed; zij die bij de „suiker-centrale" had den gecontracteerd, ontvangen nog een aardigen prijs, maar voor de aandeelhou ders der coöp. fabrieken (en die zijn er hier verscheidene) staat het er allesbehalve gunstig voor, wegens de zeer lage suiker prijzen. Voor de z.g „vrije bieten" worden belachelijk lage prijzen geboden. De Gemeentebegrooting. De begrooting dezer gemeente en die van de bedrijven is in druk verschenen. Wij stippen hel volgende aan: De bevolking bedraagt 7084 zielen. Wat de gewone dipnst betreft bedragen de ontvangsten en uitgaven f 145793.60, met een post voor onvoorziene uitgaven van f 16835.57. Ge raamd wordt voor schoolfeestje «Konin ginnedag) en schoolreisjes f. 1300, zijnde f 1 per leerling. Ophooging Oranjelaan en trottoirs f. 2500-, idem Burgem. Troostslr. f.2000; idem Prins Hendrikstraat f.2600; onderhoud nieuwe Kanaalstraat f. 1000. In totaal wordt voor onderhoud wegen ge raamd f. 17000, jaarwedde secretarie-perso neel f.7400; idem politie f.5000; straat verlichting f.5280. 9ubs. buitengew. vrijw. landstorm f. 150; idem Burgerwacht f. 100; idem t.b.c.-bestrijding f. 1600; schoolartsen f. 800; kosten van ziekenverpleging (gem- wijkverpleegster) f,2100 Voor de gemeentebedrijven worden de navolgende winsten geraamd: gasbedrijf f; 2207 20waterleidingbedrijf f. 3030 33; electrieileitsbedrijf f. 4008.53. De gemeentelijke ziekenanto. Naar wij vernemen blijkt de aan het begin van dit jaar (17 Febr.) aangeschafte gemeentelijke ziekenauto wel in een zeer groote behoefte te voorzien. Vanaf dat tijd stip tot 31 Oct. j.l., d.i. circa 81/* maand, werden 129 patiënten naar en van Leiden en Gouda gratis vervoerd. Geen wonder dan ook dat de auto zeer gewaardeerd wordt. Vroeger waren de te vervoeren pa tiënten aangewezen op een gewone perso nen-auto of in erge gevallen op een zieken auto van een naburige gemeente, terwijl thans bijna onmiddellijk nadat de dokter overbrenging naar een ziekenhuis noodig oordeelt, het vervoer al kan geschieden, dank zij onze eigen ziekenauto. Het is wederom een bewijs van de ruime blik van het actieve gemeentebestuur. Prijsverlaging. Wij vernemen dat alle bakkers in deze gemeente besloten hebben, de broodprijzen met ingang van lieden met 10 procent te verlagen. De commies der directe belastingen enz., H. Schutte, alhier, is met ingang van 1 December a s. overgeplaatst naar Blerik. Als commissaris van de vereeniging Ziekenhuisverpleging alhier, heeft bedankt de heer G. de Rooij Kz. De aanleg van de spoorwerken voor de nieuwe spoorlijn vordert snel. Vanaf Boskoop is de spoordijk al een eind gena derd. terwijl de dam door de Pette al bijna geheel gereed is. Het werk gaat tot nu toe zeer voorspoedig Een voldoening voor al len die aan het moeilijke werk arbeidenl Naar wij vernemen ligt het in het voornemen van de ver. E.H.B.O. afdeeling Waddinxveen. om in deze gemeente op een twintigtal plaatsen dreggen neer te hangen. De vele verdrinkingsgevallen, die zich dit jaar hebben voorgedaan, zullen aan het besluit wel niet vreemd zijn. Aan het postkantoor alhier werd ge durende de maand October 1.1. ingelegd f. 4488.20, terugbetaald f. 4254.49. Het laat ste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 3743. De heer J. L C. alhier kwam aan den Kerkweg met den motor te vallen, waardoor hij de rechterpols ontwrichtte. Medische hulp was noodig. BOEKENDAG. Ter herinnering aan den boekendag op 15 November a.s. is een reclameplaat uitge geven. De frisch gekleunde plaat met de aantrekkelijke leekening en de woorden: „Neem een boek. Nieuw is elk boek, dat je nog niet gelezen hebt" zal zéker medewer ken aan hel welslagen van dien" dag. ..NUT EN VERMAAK". Zondag 16 en Dinsdag 18 dezer geeft „Nut en Vermaak" in den Leidsche Schouwburg uitvoeringen van het tooneel spel „De Schaduw van het verleden". - TWEEDE ABONNEMENTS CONCERT VAN „HET RESIDENTIE-ORKEST". Donderdag 13 November a.s. zal het tweede abonnementsconcert van .Het Residentie-orkest" worden gegeven. Solist is de pianist Robert Casadesus. die zal spe'en concert a. gr. t. van Mozart en Liszt Toten- 'lanz voor piano met orkestbegeleiding. Ver der zullen uitgevoerd worden werken van 'Handel. Kod&ly en Wagner. „SEMPRE CRESCENDO". Het eerstvolgende concert van „Sempre Crescendo" zal plaats vinden op 2 Dec. Als soliste zal optreden mejuffrouw Roosje Driessen. pianiste. Het nieuwe bestuur is thans samengesteld als volgt- B. H. Everts, praeses; J. de Brauw ab-actis; H. Wichers. quaestor; M. Sohreu- der. bibliothecaris; A. C. Rueb, commis saris. 2-3

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 10