AMERIKAANSCHE NOTITIES WETENSCHAPPEN. BINNENLAND. MET DE DO X IN DE LUCHT. KUNST EN LETTEREN. SCHEEPSTIJDINGEN. New-York, October 1930. MTJZIEK EN RADIO. Waller Damrosch, de Deken der Ameri- kaan9öhe muziekwereld, begon weer zijn lïaedagogische concerten over de radio en heeft aan de pers medegedeeld, dat hij naar schatting acht millioen schoolkinderen op die manier met de klassieke en moderne meesterwerken, gespeeld door een der beste orkesten der wereld, in aanraking zal bren gen. ELken Vrijdagmorgen van elf tot twaalf worden in duizenden scholen, die tegen woordig allemaal van een radio voorzien zijn, de leerlingen naar het auditorium of aula gebracht met een aanleekenschrift en potlood en krijgen daar les in muzikale ontwikkeling. Daimrosdh past de methode toe van een beknopte inlichting, geïllustreerd door het spelen van motieven en passages op den vleugel alvorens het orkest te laten klinken. De animo onder de schoolkinderen lager zoowel als middel-baar onderwijs Ss verdeeld, al naar gelang aanleg en tem perament; terwijl velen er dol op zijn, vin den anderen het een ware bezoeking. Bo vendien wordt het in de eene school zeer «serieus opgenomen «n in de ander niet; het ligt voor de hand, dat hoe kleiner en meer afgelegen de plaats of het dorp is, hoe gretiger naar het orkest uit New-York ge luisterd wordt. De verdienste van Damrosch, die in de ofgeloopen veertig jaar onnoemlijk veel voor den groei van het Amerikaansdhe muziek leven gedaan heeft, bepaalt zich niet alleen lot draadloos bereiken van de jeugd, maar bij heeft ook een serie dergelijke concerten op vaste avonden, bestemd voor volwas senen. Damrosch heeft tijdens zijn acbieven 40-jarigen muzikalen loopbaan hij treedt nu alleen nog als gastdirigent bij de New- York Phil'harmonie op zoo goed als alle nieuwe componisten naar Amerika gebracht, hetzij persoonlijk of hjin werken. Zijn naam is over de vier windstreken van Amerika hekend als de voornaamste autoriteit en het is zeker geen overdrijving, dat in de laatste paar jaren miillioenen geluisterd hebben naar deze paedagogisc-he concerten, die mogelijk zijn gemaakt door financieelen steun van de groote Standard Oil Company, kortweg ge noemd Socony, de maatschappij der Rocke fellers. Juist in verband met de AVRO-moed- lijkheden in ons land is het eigenaardig te vermelden, hoe de draadlooze uitzendingen van Amerika le werk gaan, wier aantallen in de honderdtallen loopen en waarvan er alleen in de stad New-York al f7 zijn van golflengten varieerend tusschen 626 en 222 M. De Federale Radio Commissie heeft in hoogste instantie het zeggingsrecht over het vergunnen of weigeren van uitzending, maar daarvan wordt alleen gebruik gemaakt bij de oprichting van een of ander station en niet betreffende het programma. Dit berust geheel in handen van de stationsdirectie, die zich uitsluitend laat leiden door be weegredenen van practi9dhen of nog liever financieel-voordeeligen aard. Want de Amerikaansche stations huldigen het zeer begrijpelijke standpunt, dat niemand ge dwongen kan worden tegen zijn zin naar een programma te luisteren, omdat een draai aan den knop een beter en mooier tijdver drijf opwekt. Het heeft huns inziens dus geen zin om een leelijk of aan het publiek onsympathiek program de lucht in te zenden en het komt ook praktisch gesproken niet voor. Er heeft zich een tijd geleden een controversie voorgedaan, omdat een der New-Yorksche stations een felle anti-Room- sdhe campagne begon en de stad is voor een groot deel Itaiiaansch-Iersch, dus katholiek. Het heele stadsbestuur, politie en brandweer incluis, is zoowat in Iersche handen en van die zijde begon men te protesteeren tegen deze ophitsing. Het geval wilde echter, dat er ook een station bestaat, dat door de Franciscanen wordt bestuurd en aldus kwam het gezond versland op tegen onbillijke voor keur, niettegenstaande de houding van het anti-Roomsch station allerminst fatsoenlijk weid geacht. Men redeneerde echter terecht dat niemand voor zijn plezier gaat zitten luisteren naar eindelooze aübrekerij en ge scheld; dit bleek volkomen juist toen het slation bij gebrek aan belangstelling, die zich hier altijd uit in stapels correspondentie van het publiek eindigde met cm te roepen. Maar ook hier moet achter gezeten heb ben, wat bij den heelen Amerikaanschen omroep de basis is n.l. een massa geld. Alle uitzendingen zonder onderscheid geschieden bij wijze van reclame en hoe grooter de firma hoe mooier en uitgebreider het pro gram. Om een paar voorbeelden te noemen. De Scripps Howard-couranlen, een syndi caat waaronder de New-Yorksche Herald Trihue en Evening Telegram behooren, be talen altijd de uitzending der groote boks wedstrijden. zooals DempscyTunney of SharkleySc'hmeling. een reclame, die voor dat halve uurtje tienduizenden dollars kost. Bamberger en Son, een reusachtig waren huis in Newark. New-Jersey, biedt in het winterseizoen de Zondagmiddag-matinées van de Philharmonic Orchestra aan. dit jaar onder leiding van Toscanini en Kleüber. die voor Mengelberg in de plaats kwam. De bekende cigaret Luckv Strike laat zich eens per week vertegenwoordigen door nie mand minder dan de beroemd Paul Whiter an „himself": volgens de berichten moet de dikke Paul altijd zelf den dirigeerstaf zwaaien maar zoolang we nog geen televisie bezitten, moeten we dit maar voor kennisgeving aan nemen. Fabrikanten van bekende automo bielen, üskasten. banden en verdere meer huishoudelijke benoodigdheden a's hav rm ut. schoenen, mayonaise of tandcr-me, wedijve ren met elkaar in het uitzenden van bij zonder mooie of andere buitenissige pro gramma's als het ééne vooropgezette doel: de rec^me. Alle Amerikaansche groote fir ma's, die ook in onze Hollandsche kranten ad verteeren. zrm onmisbare steunpilaren van den draadloozen omroep. Een jaar geleden begon Pepsodent twee negers, Amos en Andy genaamd, voor een half uurtje hun komiek droevige ervaringen te laten vertellen van den strijd om het dagelijksch brood, gekruid met de primitieve humor zoo eigen aan het donkere ras. Van stonde af aan werd het een immens succes en Pepsodent zag zijn verkoop stijgen met sprongen. Heel Amerika luisterde toe en begon eindelijk te vragen wie Amos and Andy waren, wilde hun portretten zien, kort om het werd een onderwerp van algemeen gesprek. Iemand, die beweerde hen nooit gehoord te hebben, werd als lichtelijk abnor maal beschouwd. Toen speelde Pepsodent z£n troef uit met de mededeeling, 'dat het negerpaar twee blanke lieden waren, publi ceerde hun levensbeschrijving met hun blon de portretten en het slot van het liedje was, dat Amos en Andy allebei op het Witte Huis door President Hoover ontvangen werden, die ook een trouwe volgeling was. Bepaalde uitdrukkingen van het paar acteurs zijn nu al in de spreektaal binnengedrongen over het heele land en hoezeer Pepsodent daarbij gebaat is laat zich amper gissen. Nog een ander typisch voorbeeld is „Uncle Don", die oorspronkelijk voor het Bamberger Warenhuis eiken dag van 6 tot half zeven een babbel tegen kleine kinderen hield. Uncle Don wist zoo goed den toon te vatten en kreeg zulk een kolossale schare van kleine volgelingen, die aan zrjn lippen hingen, dat zijn salaris dat van menig zaken man overtreft Uncle Don krijgt briefjes van ouders, die hun spruiten genezen willen van duimzuigen, nagelbijten, weerzin tegen groenten en dergelijke kinderlijke euvels en wanneer nu uit de luidspreker een felicitatie komt voor de 6-jarige Shirley Mason op haar geboortedag met de mededeeling, dat ze een cadeautje kan vinden op de piano, maar dat Shirley niet op weg naar school voor de winkels moet blijven treuzelen, dan sfaat die waarschuwing dubbel in. Uncle Don heeft aPang Bamberger vaarwel gezegd en weet nu heel handig tusschen zijn praatje een soort gist in chocolade-tabletvorm, een soort gezondheidsschoen en nog een paar dingen aan te bevelen, door wie tezamen een vorstelijk salaris betaald wordt en de slimme zakenlui weten heel goed, dat eiken dag b\j kinderen er iets inhameren op den duur een machtig succes moet hebben. Dit alles Leeft er toe geleid, dat de stations meer aanvragen krijgen om uitzend tijd te mogen huren 1 soms maar voor vjjï °f tien minuten desnoods fian z beschikbaar kunnen stellen, ofschoon som mige grooten van 's morgens 6.45 tot 's nachts 1 uur onafgebroken bezig zijn. En vanzelfsprekend is de nrüs van een half of een heel uur ..lucht" niet weinig; voeg daar nog bij, dat de uitzending nas dan een groot succes heeR, wanneer die over een series stations. bbVonrbeeld 3°, 40 of, zonals de National Broadcasting Cnmnagny het wel tot 70 stations vebraeht heeft, waar door heel Noord-Amerika met Canada naar JWzelfde kan Imstermi en voeg daar ten slotte de onkosten bij van een svmohonie- orkest, een Paul Whiteman of een Al Jolson, wier minuten in dit korte leven allemaal goud waard scbnnen te zijn en ge kunt u voorstellen, dat alleen imstschapniten als General Motors of Good Year e.d., een urogram kunnen aanbieden, waaraan wereld beroemde artisten meedoen. En de kleinere stations zoowel als de adverteerders, deen at hun best zoe goed mogelijk voor den dag te komen en daarmee is meteen het heele vraagstuk van al- of niet-toelaatbaarheid ver vallen. altijd in aanmerking nemend, dat men in dit opzicht inderdaad breed en prac- tiscb-Amerikaanscb denkt. Om dien reden is bet driiven van rêligieuz°n om den aether op Zondag zuiver te houden van saxophoon en drum op niets uitgelooenn een naar jaar geleden, maar de verschillende stations namen maatregelen het dien dag met Jazz ni tp overdriiVen en d*»armoe was de vrede voorgoed geteekend. Wat aHeen onder gros voorwaarde toegestaan wordt is communis tische propaganda. BESTRIJDING v. DIPHTHERIE EN ROODVONK OP SCHOOL MET BEHULP VAN INENTING De proeven van dr. Boer te Wassenaar. Dr. H. D. Boer beschrijft in het Neder- landsch Maandschrift voor Geneeskunde de resultaten van het onderzoek door hem met inenting tegen diphtherie en roodvonk op de scholen te Wassenaar verricht, volgens het plan van den Volkenbond onder de auspi ciën van het z.g. Instituut voor preventieve geneeskunde te Leiden Hij gebruikte uit Engeland, resp. uit Ame rika afkomstige vloeistoffen voor de reactie van Schick resp van Dick en vergeleek de onvatbaarmakende werking van een toxine- antitoxine mengsel en diphtherie-anatoxine- Ramon bij diphtherie en van roodvonktoxine R. S. J. en roodvonkanatoxine-Ramon bij roodvonk, terwijl op verzoek van de Inspec tie van het Staatstoezicht op de vólks-gezond heid ook een bescheiden proef met de zalf van Löwenstein (tegen diphtherie) werd ge nomen. De schrijver komt tot de conclusie, dat bij immunisatie tegen diphtherie van kinderen het gebruik van anatoxine te verkiezen is boven een mengsel van toxine en anti- toxine, terwijl de bewering dat anatoxine sterkere reacties verwekt in strijd is met zijn ervaring. De zalf van Löwenstein gaf in zijn handen geheel onbevredigende uitkomsten (in 12 gevallen 12 mislukkingen) zoodat hij die methode verwerpelijk acht. De resultaten van de onvatbaarmakingen met roodvonktoxine zijn in de hier te lande meest gebruikelijke doseering matig. De schrijver pleit voor een onderzoek of hoogere doseering misschien betere resultaten geeft. Het rookvonk-anatoxine geeft in zijn hui- digen vorm nog een wat te sterke plaatse lijke reactie terwijl de daarmee opgedane ervaring nog te klein is om daarop een zekere conclusie te baseeren. Q Het was als bevond men zich op een groot passagiersschip. Een vlncht zender sensatie. Een medewerker heeft gistermiddag deel genomen aan de rondvlucht van de „Do X" Hij schrijft ons hieromtrent-het volgende: Tegen tien minuten voor twaalf werden* de trossen, waarmede de „Do X" aan den boei gemeerd lag, los gegooid en terwijl de passagiers het zich in het ruime interieur van de vliegboot gemakkelijk maakten, koerste de vliegboot op eigen kracht in ma tig tempo in de richting van de Zuiderzee. Dof gonsden de motoren. Ware het niet, dat men uit de patrijspoorten de vleugels van de „Do X". waarop deze wonderlijke vogel straks in de lucht zpu drijven, kon zien, dan zou men zich aan boord wanen van een der booten van de HollandFriesland lijn, die dagelijks bet buiten IJ passeeren Bo vendien werd deze meening versterkt door het feit, dat juist boven on# hoofd het al reeds beroemde kanarie-vogeltje var. de Do X lustig zat te zingen. Enkele motorbooten begeleidden op veili- gen afstand de vliegboot. die gedurende het eerste kwartier met een vaart van nog geen 30 K-.M. per uur door het water kliefde Te ruim vier minuten voor twaalf werd het vuurt oren-ei land bij Durgerdam gepasseerd Even later was men dwars van Muiden en kort daarop konden wij van onze plaats de omtrekken van Pampus duidelijk waarne men. Een drietal militaire vliegtuigen cir kelde aan den gedeeltelijk bewolkten hemel boven de groote broer op het water, die nog steeds geen aanstalten 9Cheen te maken om het luchtruim te kiezen. Dwars van Pam pus begon het echter ern9t te worden. De DO X maakte een vollen cirkel, waarbij de door haar zelf veroorzaakte golte^eo met groote kracht tegen de enorm ;vers klotsten. Te dertien minuten over twaalf kwam het groote moment. In razend tempo draai den de motoren en reeds enkele seconden later werd de vaart van de „Do X" ver meerderd tot ver over de 100 K.M peT uur. Nog een halve minuut? Toen was de Do X los van het water en vloog statig omhoog. Bij wijze van afscheid aan ziin tijdelijke verblijfplaats koerste de vliegboot eerst te rug naar het vliegkamp. Te 12.16 uur werd over het kamp gevlogen en toen ging het verder Rustig lag het gevaarte in de lucht. Vari „dumpings" was geen sprake. Alleen het donderend lawaai van de matoren maakte elke conversatie vrijwel onmogelijk De Do X zette van het vliegkamp weer koers naar Pampus en het eiland Marken, waar over te 12 20 uur gevlogen werd. Drie vlieg tuigen, een driemotorig en twee eenmotorige. van het vliegkamp te Soesterberg escor teerden de vliegboot op haar vlucht. De vliegboot koerste eenigszins naar het Noorden en te vijf minuten voor half één werd over Volendam gevlogeneenige mi nuten later was Monnikendam gepasseerd en toen ging het in een groote boog weer over de Zuiderzee in de ricihting van de hoofdstad De Do X vloog over het T-T tot aan de Petroleumhaven waarna naar bak boord werd gestuurd in de richting van Sloterdijk. Hier volgde de vliegboot den Admiraal de Ruyterweg om zoo naar de binnenstad te vliegen. De belangstelling in de hoofdstad voor het vliegwonder was enorm. Duidelijk kon den van de Do X uit de duizenden op de straten en op de daken worden waargeno men, die het overvliegen van de vliegboot gadesloegen. Spoedig was de binnenstad bereikt en hier scheen de belangstelling nog grooter te zijn Tn enkele minuten waren wij over de 9tad en daarop stuurde de Do X naar het Gooi Naarden, Bussum en Hilversum waren spoedig gepasseerd en over Bun schoten koerste de vliegboot weer naar de veilige Zuiderzee. Te 1.03 uur liet de eerste piloot van de Do X, M^rz, zijn groote vogel in de onmid dellijke nabijheid van bet vuurtoren-eiland van Durgerdam vlot op het water neerstrij ken. De vlucht met de grootste vliegboot ter wereld was weer geëindigd. Sensationeel kunnen wij deze vlucht al lerminst noemen. Zij was nagenoeg gelijk aan vluchten met de moderne groote vlieg tuigen, die ook va9t in de lucht liggen. In druk maakte het feit. dat wij ons aan boord bevonden van de grootste vliegboot ter we reld. De groote inwendige ruimte bood den 24 passagiers ruimte te over. Tijdens de vlucht hebben de film- en campramenschen van de Hearst-pers aller lei vroolijke tooneeltjes geënsceneerd, welke zij op de film en op de plaat hebben vast gelegd voor de geheele wereld. Nadat de Do X veilig op het water was neergestreken, voer de vliegboot op eigen kracht naar het vliegkamp, waar zij te 1.20 uur weer aan den boei meerde Het duurde echter tot half twee voordat de passagiers de boot mochten verlaten en zich per mo torboot aan land mochten begeven. <j NOTARIAAT. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot notaris binnen het arrondissement: Zutphen, ter standplaats Apeldoorn: B. van Drimmelen, cand.-notaris aldaar; Gorssel. A. de Neeling, than* notaris te Middelburg; Hengelo, (prov. Gelderland). P. H. Danser, candidaat-notaris te Rotterdam; Amsterdam, ter standplaats Amsterdam: J. Th. A. Hermans cand -notaris aldaar; Haarlem, ter standplaats Beverwijk: J H. Bremmers. cand notaris en inspecteur der reg. en dom. te Groningen. DE STUWADOORSWET. Een wetsontwerp tot wijziging ingediend. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging van de Stuwadoorswet. Dit wetsontwerp, dat strekt ter vervanging van het ontwerp van 1921, beoogt in de eerste plaats een nieuwe regeling van den arbeidstijd. Deze gaat uit van een maxi mum-arbeidsduur van 8Va uur per dag en 48 uren per week, behoudens de krachtens de wet te stellen uitzonderingen. Een tweede hoofdpunt van het ontwerp is de uitbreiding van de werkingssfeer der Stuwadoorswet. Tot dat doel zijn in de defi nitie van „Stuwadoorsarbeid" verschillende aanvullingen aangebracht, waarvan de voornaamste is'de opneming in die definitie van: „bij algemeenen maatregel van bestuur aangewezen werkzaamheden, bestaande in of verband houdende met het opslaan, ver werken en afleveren van goederen in bij die algemeenen maar tegel aangewezen pak huizen, opslagplaatsen, vaartuigen en voer tuigen". Voorts is aan het derde onderdeel der be slaande definitie toegevoegd: het conlro- leeren van goederen, het wegen, het melen, hel monster nemen, het onderhouden van inrichtingen en werktuigen en het houden van toezicht. De arbeiders, die deze werk zaamheden verrichten hebben in den regel de bescherming der wel evenzeer noódig als de eigenlijke bootwerkers en zij. die inrichtingen of werktuigen bedienen. Verder wordt voorgesteld het bepaalde in het eerste lid onder d art 28 der Stuwa- dborswet te doen vervallen, zoodat ook op de stuwadoorsarbeid, in dienst van een publiekrechtelijk lichaam verricht, de bepa lingen dezer wet toepasselijk zullen zijn. Vervolgens heeft het wetsontwerp ten doel om de arbeidskaarten af te schaffen, voor welker handhaving geen voldoende beweeg redenen meer zijn aan te voeren. De begrenzing van de wettelijke arbeids week is voorts niet meer beperkt tot bet tijdvak tusschen Maandagmorgen 6 uur en Zaterdagavond 12 uur, doch zij omvat de geheele kalenderweek De arbeid op Zondag en in den nacht van Zondag op Maandag telt dus mee bij het totaal deT week. Volgens het nieuwe art. 10 zal het verbod van Zondagsarbeid niet gelden voor het laden of lossen van postzendingen, alles wat behoort tot uitrusting van het schip, de bagage van de reizigers en de bemanning, alsmede het proviand en het water, ook wanneer daarioe wordt gebruik gemaakt van krachtwerktuigen. DE VLUCHT VAN DEN HEER VAN TIJEN. Naar uit Bushir wordt gemeld, is de heeT Van Tijen gistermorgen om 8.43 van Bushir vertrokken en om 15.20 te Djask aange komen. o DE NUTTIGE HALVE CENT. In een nota naar aanleiding van liet ver slag inzake de begrooting van het Staats- muntbedrijf voor 1931 zegt de minister van Financiën, dat hij ten aanzien van de vraag of het geen aanibeveli-ng zou verdie nen, het halvecentstuk te doen verdwijnen nog steeds op het standpunt staat door hem ingenomen in de memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Tweede Ka mer betreffende hoofdstuk VII B voor het dienstjaar 1923. Zooals in het genoemde verslag uit 1923 terecht werd opgemerkt, worden tal van artikelen voor 2 1/2. 7 1/2, 12 1/2 cent, enz. verkocht en zouden bij afschaffing van den halven cent de prijzen allicht naar beneden worden afgerond. Overigens zou inderdaad, gelijk in het onderhavige verslag wordt op gemerkt, de gewen9chte vereenvoudiging niet worden bereikt, indien niet ook het 2 l/2-cent stuk wordt afgeschaft en dit muntstuk kan, ook naar de meen in g van den minister, bezwaarlijk worden gemist. EEN GOED BETAALD BAANTTE. Men meldt uit Rotterdam aan de „Tel.": Het zal zeker niet van algemeene bekend heid zijn, dat de functie van vischafslager in deze gemeente tot de best betaalde ge meentelijke betrekkingen behoort. De beloo ning aan dit ambt verbonden, is hooger dan de salarissen van den burgemeester, de di recteuren van gemeentewerken, ziekenhui zen, bedrijven en andere verantwoordelijke ambten om van de wethouders en de po- Iitie-ambtenaren maar te zwijgen. Deze zonderlinge toestand is mogelijk, omdat de vischafslager betaald wordt naar verhouding van de opbrengst van den visch- afslag en hij een percentage krijgt van den omzet, welk percentage varieert tusschen 1 1/4 en 1 1/2 percent Toen in 1918 de om zet f 1.554.960 bedroeg genoot de afslager dat jaar een inkomen van f. 22.574. Nu is dal niet alles zuivere winst. Trnmers is het in het belang van een goede visch- voorziening noodzakelijk, dat koopers van visch crediet wordt gegeven, hetgeen de af slager uit eigen bedrijfskapitaal doel. Dan heeft hij kosten voor twee kantoorbedienden, telegrammen over den aanvoer, telefoon en het risico voor verlies wegens oninbare posten. Intusschen zijn er thans plannen om de zaak te reorganiseeren Het voorstel luidt nu den afslager een kapitaal van f. 25 00 ter beschikking te stellen, den dienst als een ge meente-bedrijf {e organiseeren en den afsla ger vast te safc.rieeren naar een salaris be rekend volgens de schaal der pensionnee- ring van den tegenwoordigen functionaris, die op een pensioen van f 6233 aanspraak kan maken. Tn afwachting van de reorgani satie wil men den tegenwoordigen toestand nog voor den tijd van twee jaar bestendigen r» VERSPREIDE BERICHTEN. De Belgische minister Lippens heeft in een uitvoerigfe verklaring feeengesproken dat de Belgische spoorwegplannen zouden dienen tot strategische doeleinden. VOORDRACHTEN MEVR. SCHOONDERGANG— BATENBURG. Mevrouw Rie SchoondergangBatenburg zal dezen winter wederom in verschillende plaatsen van ons land voordrachten hou den over Chopin. Liszt en Schumann, waar van de eerste za' plaats hebben Woensdag 12 November in „ohs Huis" te Amsterdam. In April is mevr. Rie Batenburg in Haar lem de soliste op een concert der Haarlem- sche Orchestvereeniging, waar zij het Es Dur concert van Liszt zal voordragen RECLAME. Ruwe Huid ipj I n /VI Ruwe Handen S 2737 HOLLAND—AMERIKA LIJN. DAMSTERDIJK, 5 Nov. v. Portland (O.) n. R'dam. DRECHTD1JK, Pacific Kust n. R'dam, 6 Nov. v. Liverpool. VEENDAM, 5 Nov. v. New-York n. Ber muda. ROTTERDAM, 10 Nov. v. R'dam te New- York verwacht. ROLLAND-AUSTRALIË LIJN. ABBEKERK uitr., 7 Nov. te Newcastle N.S.W.) HOLLAND AFRIKA LIJN. RIJPERKERK, uitr., pass. 6 Nov. Perim, JAVA—CHINA—JAPAN-LIJN. TJIBADAK, 6 Nov. v. Shanghae n. Batavia TJIKINT, Nov v. Shanghae n. Batavia. TJISALAK, 5 Nov. v. Hongkong. TJISONDARI, 6 Nov. v. Batavia n. Hong kong. ROTT. LLOYD. SAMARINDA, thuisr., 10 Nov. te Havre verwacht BALOERAN, uitr., 7 Nov. v. Marseille. KON NED. STOOMB MIJ. ODYSSEUS, 7 Nov. v. Odense te Danzig. THESEUS, 7 Nov. Kopenhagen t* Aar- huus. NERO, 7 Nov v. R'dam te Passages. CERES, 7 Nov. v. Greenock n. Amst. DOROS, 7 Nov v. Amst te Hamburg. EUTERPE, 7 Nov. v. Amst, te Bordeaux. NEREUS, 7 Nov. v. Uddevalla n. Amst. AMAZONE. 7 Nov. v. Genua n. Castellon» ZEUS, 7 Nov. v. Triest te Fiume. CALYPSO, 7 Nov. v. Amst. te Hamburg. AMSTERDAM, uitr.. pass. 7 Nov. Oues- sant. PERSEUS, 7 Nov. v. Amst. n. Kopenhagen KON HOLL LLOYD. ORANIA, thuisr., 7 Nov. n.m. 1 u. van Cherbourg. DRECHTERLAND, S Nov. n.m. 1 u. v. B. Aires te IJmuiden verwacht. ZEELANDIA, uitr., pass. 7 Nov. Ouessant STOOWVA ART -WTJ ..NEDERLAND" JOH AN DE WITT, thuisr., 7 Nov. van Genua. TALISSE thuisr., 7 Nov. te Londen. SALABANGKA, thuisr., 6 Nov. v. Colombo MARNTX VAN ST ALDEGONDE, 7 Nov. van Amst. te Batavia. ROTTERDAM—Z. AMERIKA LTJN. ALPHACCA, thuisr., 6 Nov. v. Santos. HOLLAND—O ATTR-LIJN. OOSTKERK, thuisr., 7 Nov. v. Vladiwo- stock. BOLLAND—BRITSCH-INDIË LIJN. HOOGKERK, thuisr., 7 Nov. v. Port Said. DIVERSE STOOMVAARTBERICHTEN. BARENDRECHT, 7 Nov. v. Antwerpen te Londen. CALANDPLEIN, R'dam n. Wabana, pass. 7 Nov, Scilly.. HAGNO, 6 Nov. v. Wilmington n. Norfolk. IKMA, m.s., 5 Nov. v. Nykjobing te Ham burg. JOHANNA, arr. 6 Nov. te Seaham. KERKPLEIN. Narvik n. R'dam, pass. 7 Nov. Kopervick. LEONORA 6 Nov. v. Port Talbot te Barry. MAARHAVEN, 6 Nov. v. Archangel te Hull. RIVAL, m.s., 6 Nov. v. Aarhuus te Holte- nau. STAD ARNHEM, 6 Nov. v. Brake n. R'dam WAALHAVEN, 6 Nov. v. Port Tampa te Jacksonville. MTRZA, arr 5 Nov. te Shell-haven. MEGARA, 7 Nov. v. Hamburg to Rouaan. SLOP AS, n. Houston, pass. 3 Nov. Key West. SCHTF 5 Nov, v. Las Palmas. ST AD ZWOLLE, arr. 6 Nov. te Lambton Drops. TARA, 6 Nov v. Amsterdam te Las Pal mas verwacht. SOUTHLAND. 6 Nov. v. Esbjerg op de de Tyne. HARDENBERG, 6 Nov. v. Salonica naar Catacolo. BUS-SUM O Nov. v. Gihara te Antilla. KATWT.TK, fi Nov. v. R'dam te Methil. MYTTLTJS 3 Nov v. R'dam te Houston RANDWIJK fi Nov. v. Tunis n Boucpau. ZFFSTER. Gdynia n. Oslo, pass. 3 Nov. Flseneur SEMTRAMTS. Houston n. Land* End v o., was 5 Nov. lu 20 v.m. 1200 mijlen Z W. van Lands End. HFLFNA, Swansea n Boston, pass. 4 Nov. Halifax. SFT ENE Constanza n. Riga, pass. 4 Nov. Gibraltar, RFITTLSPT.FTN, 6 Nov v R'dam te Lulea. IJSELHAVEN, arr. 1 Nov. te Brunswick. 2—3

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 10