H. M. PIERROT "mTSf Leegverkoap wagens verkaap van ons huis HET GESTOLEN LUCHTBALLONNETJE of DE GESCHIEDENIS VAN TWEE DEUGNIETEN UIT DE OMSTREKEN. Verstandig handelt ge Uw inkoopen voor St.Nicolaas-Cadeaux INGEZONDEN. AALSMEER. Kerknieuws. Bij de c and ïdaa Is telling voor gemachtig den in hel Kiescollege der Ned. Hcrv. Kerk zijn 2 lijsten ingeleverd, n.l. 1 lijst van den Kerkeraad c.s., bevattende de namen van de aftredenden: G van Dillewijn, B. Broeokmans, P. Kui-te en Jac. van der Baarse, lenvijl in de vacaturen de volgende dubbeltallen zijn gesteld: J. W. Wegman en W. Linthout (vac.- G. Korrjmers); D Jong kind Jzn en J. v. d. Linden (vac.-Jh Schou ten); P. Batenburg en M. Tichelaar (vac.- L Kroes). Bovendien één lijst ingediend door G. vari Leeuwen Jzn. c.s., bevattende de namen van de aftredenden en D. Jongkind Jzn., ,T. v. d. Zwaard Rzn. en Alb. Baardse. De stemming is bepaald op Dinsdag 18 No vember a.s. Eerste-steenlegging. Donderdagmiddag had op stille, eenvou dige wijze de eerste-steenlegging plaats door een der bestuursleden van „Goed Wonen" van de 28 in aanbouw zijnde woningen. Tegenwoordig waren het bestuur, aanne mer, opzichter, loden e.a. Gelijk gezegd, droeg deze bijzondere gebeurtenis een zeer intiem karakter HAARLEMMERMEER. Tusschen twee auto's bekneld. Aan den Ringdijk nabij den Lisserweg alhier stond een met stroo beladen vracht auto Terwijl een van den Lisserweg ko mende bieten wagen op hetzelfde punt na derde, arriveerde ter plaatse ook een perso nen-auto, waarvan de bestuurder in een moeilijke positie kwam te verkeeren, omdat hij voor de keus 9tond z'n motorrijtuig op gevaar af van te water te raken, te zwenken of te trachten tusschen de beide auto's heen ie komen. Mij koos het laatste, maar kon niet vermijden dat z'n auto tusschen de twee andere wagens bekneld geraakte. Aon den matigen gang, waarmede gereden werd, is het tc danken, dat geen persoonlijke onge- rukken voorkwamen en het gebeurde met eenige ma-lerieete schade afliep. Te Vijfhuizen komt na langen tijd weer de besmettelijke ziekte mond- en klauwzeer voor. KATWITK AAN DEN RITN. De Tuinbouw. De prijzen van enkele producten ais peen vn bloemkool zijn de laatste dagen goed te noemen, vooral van bloemkool, waarvan de maat in dezen tijd toch zoo klein is. Voor winterproduclen is minder vraag. De bloem- bollenkweekers, vooral diegenen, die in de zwaardere grondei) moesten planten, hebben dit najaar veel tegenspoed gehad. De lande rijen zijn zeiden zoo nat geweest als drt najaar. Voor nadeelige gevolgen hiervan wondt nu reeds gevreesd. LISSE. Opgedragen. (Het maken van een wal beschoeiing langs de Noord-Oostelijke zijde van de Haven is opgedragen aan de fa. D. Vergunst alhier voor f. 9710. NOORDWITKERHOUT. Raadhuis. De giften voor de plaquette met buste van If. NT. de Koningin, geplaatst in de nieuwe raadszaal, komen ruimschoots binnen. Niel alleen particulieren, doch ook verschillende organisaties zonden flinke bijdragen. o SASSENHEIM. GEMEENTERAAD. Zondagsluiting Uitbreiding Politie Nieuwe muziektent Geen verlaging gasprijs. Gisteren vergaderde de gemeenteraad ter behandeling van de begrooling. De heer Speelman had bericht van verhindering ge zonden. Voordal aan de begrooling begonnen werd, kwam in behandeling het verzoek der win keliers om de winkelsluiting te bepalen op 8 uur en over te gaan tot Zondag9luiting. B. en W. stellen voor aan het verzoek te voldoen, en van 1 October31 Mrt. de win kelsluiting op 8 uur te bepalen. Bovendien Zondagsluiling. Van deze laatste bepaling kunnen zij ontheffing verleenen. De heer Verkleij is tegen Zondagsluiting. In den bloemen tijd is men dan allen op de café's aangewezen, en daar zullen de win keliers schade door lijden. De heer Schrama: mij is gevraagd of ik het met mijn sociaal gevoel overeen kan brengen. Ik bén vóór sluiting, doch alleen voor die zaken waar personeel is. De winke liers die Zondags geopend zijn. doen dit om den broode. De heer v. Breda acht de bezwaren over dreven. Men kan in een café niet alles koopen. De heer Bisschops acht het wenschelijk. dat op bloemendagen dc winkels geopend zijn. De heer Warnaar zegt dal de .winkeliers er zelf om vragen. Het sociaal gevoel van den heer Schrama is zeer eigenaardig. Hij voelt alleen voor het personeel. Voor de winkelier acht hij dit niel noodig. De heer Bisschops bepleit nog openstel ling op Zondag tot 9 uur en op de bollen- dagen den geheel en dag. Welh. Warnaar geeft de verzekering van een soepele toepassing. Na langdurige dis cussie wordt besloten tot Zondagsluiling en in de wintermaanden des avonds 8 uur. Tegen de heeren van der Geest, Verkleij, Schrama en Bader. Een verzoek om een gratificatie voor het cfgeloopen seizoen en in verband met den lioogen levensstandaard te Sassenheim om salarisverhooging van den badmeester van Zelhem zal later behandeld worden. Alsnu wordt begonnen met de begrooting. De heer v. Zonneveld opent de algemeene beschouwingen. Hij wenscht eenige opmer kingen te maken ten opzichte van de finan- liën. Het is hem opgevallen, dat de uit gaven steeds in stijgende lijn zijn. Dit is wel te begrijpen want de gemeente breidt zich uit en het komt ook door verschillende groote werken waarvoor geleend moest wor den De begrooling van 1925 wees aan leenin gen een bedrag van f. 170.000 en die van 1931 f. 600.000 (deze bedragen zijn afge rond) dit is 3 1/2 maal zooveel. Voor onze gemeente is dit een zeer groot bedrag. En 1925 ziet aan rente en aflossing f. 15000, nu f. 27 mille voor rente en 17 voor aflos sing. Onze inkomsten vermeerderen, niet zoo snel als de uitgaven. Hij wenscht een overzicht te ontvangen van heigeen sinds 1922 in de gemeente ver richt is; ook de belastingopbrengst in totaal en per inwoner benevens een om schrijving van de werken waarvoor is ge leend De bedrijven hebben ook wel een schuldenlast, doch dit is van minder belang. De heer Verkleij acht verschillende posten le laag geraamd. Als men de cijfers van rente en aflossing ziet, slaat de schrik om het hart. Is hel geen lijd dat we eenige zelfbeperking in toepassing gaan brengen? De heer van Breda vraagt hoe het staat met de afrekening van het raadhuis-, men heeft nog nooit het totaal bedrag gehoord. Hij betoogt nogmaals, al staan B. en W. er niet sympathiek tegenover, de wenschelijk- heid van raadscommissies. Wat het gasbedrijf betreft: B. en W. vragen hoe wordt er 't meest verdiend, doch hij vraagt hoe leveren we het gas hel goed koopst. Voorts bespreekt hij de wenschelijk- heid de nevenbetrekkingen te doen verval len. We hebben nu politie-agent-bavenmees- ter gasmeesler-muntenverkooper, werkman- schoonhouder brandspuit. Verandering hierin is noodzakelijk. Verder wenscht hij de beerophaling uit te breiden buiten de komt van het dorp; de Werkzaamheden van Kniest worden lichter. Hij wil de onderstand aan behoeftigen overlaten aan de Kerkbe sturen. Het vértvondert hem, dat niets is uitge trokken voor verbetering der Zweminrich ting. De modder moet verwijderd worden. De voorzitter beantwoordt de verschillende sprekers. Hij zegt le zullen voldoen aan de wensch van den heer v. Zonneveld. De tijden zijn nu eenmaal eenigszms anders dan 5 jaar geleden. De behoeften groeien gaandeweg en steeds vraagt men om ver fraaiing en verbetering, dat kost geld. Tot de heer van Breda zegt hij, van mee ning te zijn vroeger de kosten van het raadhuis al eens overlegd te hebben, nu is alles nog niet afgerekend, doch we zullen het opgeven. Er zijn nog eenige kwesties in de afrekening. Wat de commissies betreft, laat de raad een uitspraak doen, dan zullen B. en W. met voorstellen komen. Hij toont aan, dal de stukken veel uitvoeriger zijn dan vroegpr, zie de begrooling maar. als er een commissie komt zal men toch niet veel wijzer worden. Wat de gaspolitiek betreft; de opmerking van den heer van Breda is niet juist. Wij verstrekken het goedkoopste gas uil den omtrek en maken eenige winst. Wat de nevenbetrekkingen betreft, het is wensche lijk dat gezaghebbende mannen, het haven geld innen, en uit het andere blijkt onze zorg voor de brandspuit. Na nog eenige besprekingen wordt gepau zeerd tot 2 uur. In de middagvergadering werd begonnen met de begrooting der bedrijven. Bij het gasbedrijf ontstond een discussie over het nemen van winst bii meer verbruik dan 500 meter. Na langdurige discussie wordt besloten de prijs te handhaven. De heer Kuilenburg klerk bij het bedrijf, krijgt een vaste aan stelling. Voorts gaan stemmen op de ge- meenlewinkel op te heffen, doch de voorz. zegt dat dit voordeel voor de gebruikers is. De begrooling wordt nu goedgekeurd. Die van het waterbedrijf wordt na enkele opmerkingen goedgekeurd. Bij die van het grondbedrijf wil de beer Schrama de huur van Sporlhoff voorTeijlin- gen met f 50 verlagen, doch vindt geen bij val. Ook deze begrooting wordt goedgekeurd Bij het Badbedrijf acht de heer van Breda een houten schoeiing tusschen de zwemin richting en de vaart zeer gewenscht. Dit is de eenigsle oplossing. Welh. Warnaar wil deze winter uitbag geren en het eens een jaar aanzien. Hiertoe wordt besloten. Het verzoek van den badmeester zal later behandeld worden. Weth. Warnaar' acht uitbreiding van het aantal kleedkamers voor dames zeer wenschelijk. B. en W. zullen dit nog eens onder de oogen zien. Alsnu kwam de Gemeenlebegrooling in. behandeling. De heer v. d. Geest zegt dat er op de secretarie volontairs zijn die een ambtenaar overbodig maken. Waren deze er niel. dan zou de gemeente-ontvanger, die een halven werkkring heeft de rest van zijn tijd als zoodanig dienst kunnen doen B. en W. zullen ter zijner lijd, als de ge legenheid zich voordoet, met het gesprokene rekening houden. De heer Verkley vraagt of het noodzake lijk is, dat er een vierde agent komt. Weth. Warnaar licht toe. dat afgezien van de laatste inbraken uitbreiding noodig is. Bij de straatverlichting bepleit weth Bader de wenschelijkheid. dat.de tarieven voor elke gemeente gelijk zijn. Nu is er verschil, doordat de eene gemeente een grooler verbruik garandeert dan de andere en zoodoende meer reductie krijgt. Later zal men op deze zaak terugkomen. Een verlaging der Electr. larieven is niet in uitzicht. De heer Warnaar juicht toe, dat subs, ver leend wordt voor T b.c -bestrijding, doch acht het gewensclit dai hel Groene Kruis tracht meer contributie te krijgen. Een subsidie van de Wijkverplegingen wil 35. Pim droomde hij vloog met den vlinder. Pijlsnel naar de sterren heen. Een reed op zijn slok als een stokpaard, d'Aarde onder hem verdween. Hij dacht nu aan zijn lieve moeder, Die hem zéker missen zou. Hij voelde hij had veel verdriet gedaan, Aan die goede beste vrouw. 36. De dame, vreeselijk geschrokken. Schreeuwde dadelijk moord en brand, Wim wist daarom weer te ontsnappen, Met den luchtballon in de hand. De koopman schrok toch zoo geweldig. Hij had den verkeerde voor. De dame begon hem te dreigen. Hij wiide er stil van door. RECLAME. doet. Wij bewaren de gekochte artikelen gratis. Al onze fijne en moderne waren worden nu verkocht tegen fabrieksprijs Profiteert «lns van onzen 2644 hij regelen naar de werkzaamheden. Dit is reeds toegezegd, doch er blijkt nu niets van. Besloten wordt de subsidie groot f. 1000. later te verdeelen. De heer van der Voet wijst er op, dat de meeste aanplantingen of dood of vertrapt zijn. Hij geeft de raad eerst hier een jaar op te planten ter acclimatiseering. Na nog verschillende opmerkingen werd de begrooling goedgekeurd Hierna tegen 6 uur volgde sluiting der vergadering. VEURLEIDSCHENDAM. Nieuwe telefoonaansluitingen. 105: H. van Aglen, Zuivelproducten. 106: J. Willebeek le Mair, Veursche- straatweg 253. 107: G. de Regl. gem.-opzichler. Dam laan. WASSENAAR. GEMEENTERAAD. Installatie nieuw Raadslid Diverse begrootingen en rekeningen. De Raad dezer gemeente heeft eene open bare vergadering gehouden, waarin alle leden aanwezig waren met uitzondering van den heer PVins. Aan de orde is de beëediging van den heer Vroom als raadslid. De Voorzitter zegt, dat dit de eerste maal is, dat hij een nieuw raadslid mag ins tal - leeren. Hij feliciteert den heer Vroom en hoopt dat hij langen lijd in het waarachtig belang der gemeente werkzaam mag zijn. Hij vertrouwt dat dij alleen zijn aandacht zal hebben, en niet de belangen van per sonen, groepen of buurten. Medegedeeld wordt,'dat de beer Prins wegens verblijf in hel buitenland de ver- gaderir^ niet kan bijwonen. Diverse mede deel ingen, houdende goedkeuring van raads besluiten, worden voor kennisgeving aange nomen. Hetzelfde geschiedt met een tweetal brie ven van den heer P. .1. van der Krogt. hou dende dankbetuiging voor het beschikbaar- stellen van een lokaal voor een politie- cursus en voor het verhoogen van zijn jaarwedde als concierge. Van de onlangs opgerichte buurtvereeni- ging Deijleroord zijn een drietal adressen ingekomen, houdende het verzoek a. maat regelen te treffen lot het aanleggen van voetpaden langs de trambaan tusschen Den Deijl en dé Remise-, b. maatregelen te nemen tegen het ongerief van het zand- transporl; c. te bevorderen, dat de Maal drift aan het electricileilsnet worden aange sloten en in die omgeving electrïsche straat verlichting worde aangebracht. Op voorstel van B. en W. worden deze stukken in hun handen gesteld om prae- advies. Een ongezegeld adres van de N.V. voor heen de Ridder Co. alhier, houdende ver zoek tot aanleg van gas. elect ricileit em water ten behove van de perceeien aan de Maaldrift wordt ter afdoening in handen van B. en W. gesteld. Een verzoek van de Gewestelijke Land stormcommissie Zuid-Holland West om subsidie wordt tot de volgende vergadering aangehouden. Ter tafel komt een adres van den beer B. Klaare. waarin opnieuw toestemming wordt gevraagd tot plaatsing van een hek vóór zijn perceel aan den Groot Haesebroek- sche weg. B. en W. stellen voor het adres voor ken nisgeving aan te nemen. Op verzoeken van J. J van der Holst en J. H. Potjewijd om restitutie van betaalde bouwleges wordt gunstig beschikt. Medegedeeld wordt dat B. en W. Gedepu teerde Staten hebben gewezen op de in den Raad uitgesproken meening, dat het onder wijs in lichamelijke oefening gelijktijdig op de openbare en de bijzondere scholen zal worden ingevoerd, waarbij gevraagd is, of zij bij de goedkeuring der begrooting of de vast stelling der regeling zich met zullen verzet ten tegen betaling van vergoeding voor vakonderwijzers over 1931 De heer van Leeuwen brengt R. en W. dank voor de gemaakte spoed. Op verzoek van J. Th. Groenewegen en J. Tolido om vermindering van schoolgeld wordt gunstig beschikt Op verzoeken van H. Ligfvoet, de N.V. lot exploitatie van het Hotel Kasteel Oud Was senaar en W Jochems, om ontheffing van bepalingen der bouwverordening wordt gunstig beschikt. Een verzoek van de Tuinbouwver. Wasse naar en Omstreken en de Kon. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde om een verwarmd en verlicht lokaal van de school, aan de Zijllaan beschikbaar le stellen voor een cur sus in tuinleekenen en een tuinbouwcursus wordt gunstig beschikt. De pensioensgrondslagen van eenige amb tenaren worden opnieuw vastgesteld. Besloten wordt voor een bedrag van f. 12.000 deel te nemen in het kapitaal van de N.V. Bank voor Nederlandsche Ge meenten. De begrooling voor hel dienstjaar 1931 wordt daarop aangeboden, sluitende voor den gewonen dienst in inkomsten en uitga ven met f. 1452579.52 voor den kapitaal- dienst in inkomsten met f. 889716.14 in uit gaven met. f 885716.44 alsmede de begroo ting voor het gasbedrijf voor afdeeling I in inkomsten en uilgaven met f. 158367.60 en afdeeling II met f.97701 76 en de begroo ting voer hel waterbedrijf voor afdeeling I inkomsten f. S1609, uitgaven f 92109, na- deelig slot f. 105.00; afdeeling II in inkom sten en uitgaven met f. 22.250 De salarissen voor de vakonderwijzers in lichamelijke oelening worden bepaald op f. 100 per wckelijksl.esuur exclusief rcrio- dieke verhoogingen en kindertoelage. Daarna is aan de orde de vaststelling van bet salaris van een te benoemen concierge aan de openbare scholen voor gewoon L. O. en U. L. O.; B. en W. slellen voor f.30 per week zonder verhoogingen en zonder kinder toelage. De heer Boender vraagt waarom voor dezen ambtenaar genn kindertoelage wordt voorgesteld. Na eenige discussie wordt overgegaan tot stemming over bet voorstel v. Leeuwen (ambtenaar geheel in dienst van de ge meente Dil wordt aangenomen tegen 3 stemmen Het gewijzigde voorstel van B wordt daarop z. h. st. aangenomen. Wordt besloten met de Wasscnaarsche Ziekenvervoeronderneming een overeen komst aan te gaan omtrent het vervoer van zieken, gewonden en krankzinnigen, dat voor rekening der gemeente moet plaats hebben, voor het tijdvak van 1 October 1930 tot 1 Januari 1932 tegen een vergoe ding van f. 800 per jaar. Van de geldleening, aangegaan voor over name der X V Electriciteits-Maatschappij „Wassenaar' worden uitgeloot de obliga- tiën Nos 54. 90. 96. 162. 203 en 257. Wordt besloten aan de Provincie Zuid met 9 en W Holland het beheer en hel onderhoud over te dragen van het onder deze gemeente gelegen deel van den Papeweg met den daarin gelegen brug en voor het onderhoud van den brug een bedrag te storten van f 1040. De begrooting voor 1930 wordt verhoogd de gewone dienst in inkomsten en uitga ven met f. 7036,027?, de kapitaaldienst in inkomsten met f. 42955.847» en in uitga ven met f.306356,297*. Een bedrag van f. 100 wordt toegestaan als bijdrage in de kosten van het volgen van een cursus in de Duitsche taal -door de hoofdagenten van politie. Hierna is aan de orde de voorloopige vaststelling van de rekening over het dienstjaar 1929. De Voorzitter leest het rapport van de Commissie voor waarna tot. vaststelling wordt besloten van de gemeenlerekening. De rekening der gemeente over het dienst jaar 1929 sluit met de navolgende cijfers:' gewone dienst Inkomsten f. 1205741,17 uitg. 1.887961.20, batig slot f317.779.97; Kapitaaldienst: Inkomsten f. 916060,577?. uilgaven f. 1-099148,307s, nadeelig slot f. 183.087.73. De rekening van het asbedrijf afdeeling I gewone dienst inkomsten f. 164385,03. uitgaven f. 131948,67, batig slot f. 32436.36. Afdeeling II (kapitaaldienst) Inkomsten f. 76132,457?, uitgaven f. 123414,637',. na deelig slot f. 47282,18. Zonder h. st. wordt besloten in eigen dom, beheer en onderhoud, vrij van servi tuten en hypotheken, over te nemen van de N.V. Exploitatie Maatschappij .,Park dc Kieviet en Orderbosch" alle wegen, plant soenen, trottoirs, bermen, uitritten, enz. Bij de overdracht zal in eigendom wor- den aanvaard een kapitaal groot 182687.50 bestemd als onderhoudsfonds en een som groot f. 29400, voor in 1931 uit te voeren verbeteringen van de wegen in het park De Kieviet. Aan den in aanleg zijnden weg nabij de nieuwe woningen in den omtrek van de Haven, wordt den naam van Havenplein gegeven. Op voorstel van B. en W. wordt besloten aan enkele nieuw gebouwde woningen aan het Havenplein keukens bij te bou wen. De kosten zijn f. 375 per stuk en wor den zij gemachtigd om enkele woningen aan gegadigden le verkoopen en hypotheek te verstrekken. Gunstig wordt beschikt op een verzoek van het R K. Par. Kerkbestuur van den H. Willibrordus om verhooging vafi sub sidie voor de fröbelschool. Ten slotte komt in behandeling een vraag van den heer Boender omtrent de oplossing van het werkloosheidsvraagstuk. Na nog eenige besprekingen wordt dc verg. gesloten. (Buiten verantwoordelijkheid dpr Redactie). Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. KLACHT over HOOGE-RITNDITK Verzoeke beleefd plaatsing in uw Blad. Bij vooTbaat dank. Naar aanleiding over hét Donderdag avond geschrevene over den wantoestand Morschweg. meenen eenige Hooge-Rijndiik bewoners ook him grieven naar voren te mogen brengen, n.l. die bewoners van de buurt, die in 1920 door Leiden geannexeerd isBeleefd doch dringend verzoeken zij onze autoriteiten te moeten wijzen naar de onbegaanbaarheid van het voetpad dat door de laatste Tegenaanvallen en blade renafval nu bijna onbeloopbanr is, en in ergelijken toestand verkeert. Toen dit gedeelte onder Zoeterwoude res sorteerde. werd dit pad 3 4 maal per jaar met grint gestort en keurig onderhouden. thans wordt dit niet meer gedaan en is dit pad veranderd in een mestvaalt. Ook zon verbreeding van den weg en goed licht **n in den Zomer de noodige besproeiing wat eveneens nooit gebeurt) niet overbodig zijn. Wij wenschen daarom niet stiefmoederlijk bedeeld te worden en meenen even gopd j rechten te hebben en wel dezelfde rechten die wij als belastingbetalers uaar vor*n kunnen brengen als de inwoners in Leiden zelf. A. J. BOER. 2—3

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 10