AGENDA. BUITENLAND. SCHEEPSVERBINDINGEN. MUZIEK. HEDEN: Den Burcht: Ver. Schoonheid en Opvoe ding. Lezing van den heer Hannivoort, S uur nam. Marekerk: Zendingsbidslond, 8 u. n.m. Nulszaal: Opening Friesche tentoonstel ling, 8 uur nam. Prediker. Leidsche Ghr. Besturenbond. 8 uur n.m. Volkshuis: Tentoonstelling „School en leven in de Sovjet-Unie", T91/3 uur nam. Vrijdag. Nutszaal: Friesche tentoonstelling. 37 uur nam. Prediker: Herv. Staatspartij. Spr. ds. Boer, 8 uur nam. 97—98 pCt. der kinderen na de inspuitin gen, -ogen diphterie onvatbaar is gewor den en dat de hoeveelheid anti-loxine die na de# inspuiting gevormd wordt, bij anatoxine gemiddeld grooter is. Van zekere zijde heeft mon betoogd, dal anatoxine een bezwaar zou hebben, dat de reacties daarop te heftig zijn Dit 9trookl evenwel niet met de ervaring van de medici uit ongeveer alle landen van Europa en evenmin met mijn eigen ervaring: slechts een klein per centage 510 pCt. van de oudere kinderen of van volwaasenen wordt na de inspuiting wat ziek. maar de verschijnselen zijn niet afhankelijk van het toxine van het praepa- raat en zijn geheel ongevaarlijk. Vereenvoudigingen, zooals het inwrijven van de zalf of het indruppelen in de neus, zijn af te raden, omdat zij in de werking nog achter staan bij de toxine-antitoxine- methode. DE ALGEMEENE TOESTAND. Ontwapening en 8-uren-dag. Hedenochtend is onder voorzitterschap van den Nederlandsehen gezant te Parijs, jhr. Loudon, de zitting der voorbereidende ontwapeningsconferentie te Genève ge opend Twee en dertig regeeringen nemen aan deze conferentie deel, ow. drie, die geen lid van den Volkenbond zijn, n.l.: de sovjet unie, de Vereenigde Staten en Turkije. Doel van deze beraadslagingen is, zooals men weet, het ontwerp van een algemeene ontwapen ingscon ven tie op te stellen, dat dan aan de algemeene ontwapeningsconferentie zal worden voorgelegd. De Vol'ken bondsraad zou daarna in ztfn zitting van Januari van het volgend jaar, wanneer de werkzaamheden der commissie zijn beëindigd, tot bijeenroeping der alge meene conferentie hebben te besluiten. Deze zou dan, naar men aanneemt, in November van het volgend jaar of begin 1932 bijeenkomen. De commissie zal iederen dag 's morgens een plenaire zitting houden, terwijl 's mid dags de ondercommissie9 zullen vergaderen of besprekingen lussc'hon de verschillende gedelegeerden zullen worden gevoerd. Men verwacht te Genève, dat behalve Duitsohland ook de Engelschë en de Ame rikaanse he delegatie er waarschijnlijk slerk op aan zullen dringen, de algemeens ont wapeningsconferentie zoo spoedig mogelijk bijeen te roepen. Volgens telegrammen uit Berlijn heeft de Duilsche rijksminister van arbeid, Steger- wald, van de Engelsche rtgeering een iut- noodiging ontvangen, om met de betrokk* n Engelsche ministeries besprekingen te voe ren over de uitvoering van de overeenkomst van Washington betreffende den 8-urigen werkdag. Deze besprekingen zullen te Londen ge houden worden en spoedig na 15 November beginnen. Ook zal beraadslaagd worden over de kwestie van den arbeidstijd in den mijn bouw, waarover in de laatste vergadering van het internationale arbeidshureau goen overeenstemming kon worden beTeikt, zoo dat dit punt opnieuw op de agenda voor de volgende vergadering is gebracht. DUITSCHLAND. De Pruisische Landdag. De Pruisische Landdag heeft gisteren met groote meerderheid en onder het protest der nationaal-socialislen, een wijziging van het reglement van orde aangenomen, waar door een herhaling voorkomen zal worden van hetgeen in het jongste groote politieke debat gebeurde, toen de nationaal-socia listische woordvoerder Ku'be, don geheel en spreektijd, die voor de fractie-loozen gere serveerd was, voor...zich opeischte. Dan begon de bespreking van de talrijke voorstellen, die verband houden met het mijnongeluk in de.schacht Anna I te ALsdorf en de koolzuurontplofflng in de Wenzes- lausmijn te Neurode in Opper-Silezië. Het kwam bij het debat herhaaldelijk tot inci denten, o.a. toen de sociaal-democraat Fries (Keulen) een artikel voorlas uit een onder nemersblad, waarvan hij den afgevaardigde der economische partij Schmidt Hoefke als leider noemde, waarin lot geruststelling van de lezers verzekerd wordt, dat het dividend door de ramp niet beïnvloed zou worden! Het kwam tot nieuw tumult, toen de Duitsch-nationaal Martin zijn dank betuigde aan de 200 Stalllbelm-mannen in uniform, die bij de reddingwerkzaamheden te Als- dorf behulpzaam zijn geweest. De commu nist Sobottka moest tweemaal tot de orde geroepen worden, toen hij den minister van handel van medeplichtigheid beschuldigde aan moord op de arbeiders door het mijn- kapitaal. Heden voortzetting. ENGELAND. Crisis in de liberale partij. Terwjjl de Britsch-Indische gedelegeerden, die reeds te Londen zqd gearriveerd om deel te nemen aan de Ronde-tafel-confe- rer.tie, voorbesprekingen houden, bljjft in Indië de situatie nog precair. Een erpstige politieke crisis bedn igt de liberale party tengevolge van de tegen strijdige wijze, waarop er gestemd is over de motie inzake de werkeloosheid. In een brief van Sir John Simon aan Lloyd George (ld. 25 October, die thans gepubliceerd werd, omschrijft deze de politiek der arbeidsparifr als een waar fiasco, veroordeelt het voorne men om de wet op de industrieele geschil len te wijzigen en zegt. dat hij tegen de re geering zal stemmen. (Hetgeen sir John in derdaad gedaan heeft, zooals men weet). Hutchi-on. d? lihe a'e chief-wiph. is inder daad afgetreden. Volgens een gerucht zou hij zich by de conservatieven willen aan- sluiten. Men kondigt aan, dat de arbeiderspartij besloten heeft speciale fondsen te verza melen, om voorbereid te zijn op een even- tueele crisis, die algemeene verkiezingen zou kunnen meebrengen. OOSTENRIJK. Nienwe wapenvondsten. ïn aansluiting aan de reeks van huiszoe kingen, die in Veenen en andere steden zijn ondernomen, heeft men te Weenen in een worstfabri.ek nog 199 geweren, 5000 pa tronen en 300 handgranaten ontdekt. o ITALIË. Luigi de Facta f Overleden is Luigi de Facta, de laatste premier van Italië onder het vroegere parlementaire regiem in den ouderdom van 69 jaar. Hij behoorde tot de aanhangers van Giolitti en was minister in eenige van diens ministeries. Op 24 Febr. 1922 vormde hij zelf een kabinet, dat 30 Oct. van dat jaar door Mussolini werd weggevaagd. VEREENIGDE STATEN. Democratische overwinning. Nog zijn alle verkiezingsuitslagen niet bekend, doch de winst blijft voor de demo craten. In den Senaat hebben zij precies de helft der zetels veroverd (slechts 1/3 van dit lichaam wordt vernieuwd I) du9 -18 van de 96 zetels), tegen de republikeinen L6 en do farmers 1. Van één zetel is de uitslag nog niet bekend. In het Huis van Afgevaardigden rekenen de democraten op een kleine meerderheid. Voor zoover bekend waren gekozen 208 democraten en 209 republikeinen, terwijl 17 uitslagen nog onbekend zijn, doch daarbij schijnen vooral democratisch getinte distric ten te zijn. De onafhankelijke republikeinsche sena^ toren Borah en Norriö zijn met groote meer- derheid herkozen. In Minnesota, is een tol de boeren en arbeiderspartij behoorende candidaat tot gouverneur gekozen. Te Northampton, de ge boortestad van Cooiidge, heeft de de demo craat de overwinning behaald. De groote overwinning van Roosevelt in den 9taat New-York (1.260.691699.95L stemmen) doet hem doodverven voor candi daat voor het presidentschap. De democratische leiders zijn van mee ning, dat Hoover door den uilslag der ver kiezingen verslagen ia en dat hij als leider der Republikeinen onmogelijk is geworden. De D.emocraten rekenen er stellig op, dat de presidentsverkiezingen in 1932 een overwin ning van hun candidaat zullen brengen. De democratische New York Times ver klaart, dat Hoover misschien bij een beter beleid de situatie voor de Republikeinsche partij had kunnen redden, maar bij de heer- schende economische depressie heeft het optimisme der Republikeinen de kiezers- massa verbitterd. Zonder rekening te houden met de wereld crisis hebben de Republikeinen bovendien steeds gepleit voor verhooging der bescher mende rechten, wat door het geheele buiten land als een bedreiging en een provocatie is beschouwd en door de Amerikanen, die eeni- gen kijk hadden op de wereldeconomie steeds als een fout is beschouwd. Overigens heeft ook het drankverbod een hartig woordje meegesproken, doch de eco nomische depressie is de hoofdreden voor de republikeinsche nederlaag. Voor Hoover breekt een zeer moeilijke tijd aan!- Totdusvèr schijnt het alleen in Kentucky tot botsingen te zijn gekomen, waarbij 2 blanken en 1 neger werden gedood en een vredesrechter ernstig weru gewond. BRAZILIË. Brazilie's ex-president. Het hooggerechtshof heeft zich met alge meene stemmen onbevoegd verklaard om te beslissen over het Habeas-Corpus-verzoek van ex-prestdent Washington Luis, daar het hier betreft een politieke hechtenis en do grondwettelijke waarborgen op het oogen- blik zijn opgeschort. o CHINA. Het spel begint weerl De „Times" tneldt uit Moekden: Volgens hier ontvangen berichten ontwikkelt zich in Sjansi een ernstige toestand. Hier bevindt zich n.l. generaal Jen Sju-sjan en deze treft voorbereidingen om de strijdkrachten van Mandsjoerije aan te vallen. Generaal Jen had beloofd China te zulten verlaten; thans heeft hij echter nadrukkelijk verklaard dat zijn voornemens zijn gewij zigd en dat hij in China zal blijven. De regeering van Nanking heeft aan den gouverneur van Mandsjoerije, generaal Tsjang- sjoe-siang bevel gegeven Jens troe pen te ontwapenen, waartoe hij als tweede opperbevelhebber der nationalistische strijd krachten tiet recht heeft. o Schouwburg, 1ste wedslrijdavond „Litte- ris Sacrum". Opvoering van „Eenzaam". 8 1/4 uur nam. Stadszaal: Mij. voor Toonkunst. „Ned. Piano-Kwarlet". 8 uur nam. Volkshuis: Tentoonstelling „School en leven in de Sovjet-Unie", 79Vs uur nam. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 3 tot en met Zondag 9 November a s waargenomen door de apotheken: D. J. van Driesum, Mare 76, Telef. 406 en G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, Telef. 502. INSTITUUT v. PRAEVENTIEVE GENEESKUNDE. Cursus over Diphterie. Voor een vrij talrijk gehoor, waaronder zeer vele medici heeft prof. dr. E. Gorter dezer dagen gesproken over de veelvuldig voorkomende diphlerie-gcvallen van den laatster) lijd. Spreker wil trachten de vraag te beant woorden of de diphterie tegenwoordig een ander karakter heeft dan vroeger. Wanneer men een vergelijking maakt tusschen de diphterie vóór de serumbehan deling bekend was en de diphterie, die wij thans zien, dan i9 er allereerst dit zeer groote verschil, dat vroeger dp diphterie haar kwaadaardigheid daaraan dankte, dat ge vaarlijke localisalies van hel ziekteproces veel voorkwamen, zoodat tracheotomieën in grooten getale noodig waren. Thans ziet men niet meer gevallen, waar in een tracheotomie noodig is dan in jaren, dat de diphterie een goedaardig karakter heeft en slechts zelden ziet men die kwaad aardige vormen van diphterie, waarin het ziekteproces afdaalt in de trachea en de bronchi. Wat dan wel de reden van de. grootere ernst van de diphterie is, dal toxische vor men en toxische complicaties veel meer voorkomen dan vroeger. Men ziet herhaal delijk nog na vier lot zes weken verlammin, gen van de spraak of onderste extremiteiten oplreden, men ziet meer nierontstekingen als complicaties en ook het aantal sterf gevallen door sterke inloxicalie is in den laasten lijd toegenomen, Dat de diphterie kwaadaardig verloopt doordat ook de streplococcen of andere or ganismen de ziekte comnlioeeren, behoort al evenzeer tot de uitzonderingen. Met het veelvuldiper voorkomen van toxi sche vormen van diphterie is gepaard ge gaan een verminderd vertrouwen in de werking van het diphleriesorum, waarvoor men nog geen goedo verklaring heelt ge vonden. Terwijl men vroeger van 1030 c.c. se rum goede resultaten meende te zien. raadt men tegenwoordig aan 1020 maal zoo veel in te spuiten, als men le doen heefl met een kwaadaardige toxische vorm. En de beste resultaten worden verkregen door hen (Koppnhagenl, die hoeveelheden serum lot een halve Liter inspuiten. Het is merkwaardig le zien. dat overal, in alle landen, deze zelfde ervaring is op gedaan. dat men slechts mrt zeer groote hoeveelheden serum bij de allerergste vor men van diphterie succes heeft. Het is evenwel goed. dat iedereen weet en bedenkt, dnl men bijna altijd ook met kleinere hoeveelheden succes heeft, wanneer men maar in hel allereerste begin van de ziekte, hoe vroeger hoe beter, het serum insnuit. Hol tweede gedeelte van den avond was gewijd aan de bespreking over de onvat- baarmaking legen diphterie Men kan hiervoor gebruiken een prophy- laclische seruminspuiting, waarvan het voordcpl is. dat zij onmiddellijk onvatbaar maakt Daartegenover slaan evenwel groole nadoelen, waarvan de voornaamste zijn, dat hel kind daarna overgevoelig is voor een seruminspuiting, die het later noodig heeit; dat een groot aantal kinderen nonde- loos wordt ingespoten en van de serum inspuiting kan ziek word»n en dal de nn- valbaarmaking hoogstens drie weken duurt. Het is daarom beter om kinderen, die in aanraking ziin geweest met dipbterie-pa- tiënlen, dagelijks te onderzoeken en hij de allereerste verschijnselen, die op dinhlerie wijzen onmiddellijk serum in Ie spuiten De actieve onvathaarmnking tegen diph terie heeit het nadeel, dal hel minstens zes weken duurt, voordat het kind tegen diphterie beschut is. Maar daartegenover staan groole voordeeten. dat de onvalbaar- making jaren lang duurt en dat hel niet overgevoelig wordt voor latere inspuitingen. De oudste methode om tegen diptherie in te spuiten is om gebruik 'e maken van toxine-antiloxinemen"sels waarvan men wekelijks een hoeveelheid inspuit In hiina alle landen van Europa wordt deze method verdrongen door de methode van Bamnn waarbij gebruik gemaakt wordt van ana toxine. Rii de oude methode ziin ongeluk ken voorgekomen die missrhten hij zeer nauwkeurig werken wel te vermijden ztin Maar bii de anatoxine is nog nooit iets gebeurd. Ook heeft de anatoxine melhnd. voor, dat een grooter percentage en wel HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: W. Nederlof v.h D. Nederlof en Zonen, Haarlemmersrtaal 170a, Leiden. Radio, ga lanterieën, huishoudelijke artikelen (en gros en detail). Eigenaar W. Nederlof, Leiden. o Dr. R. Miedema, toegelaten als pri vaat-docent in de geschiedenis van het Ooslersch Christendom, in het bijzonder aan de hand van de documenten der Ooslersch-Chrislelijke kunst, aan de rijks universiteit alhier, zal zijn college openen met een openbare les op Woensdag 19 November a.s. in het klein-auditorium der universiteit. Zooals wel le verwachten was, vooral na ons artikeltje in ons Blad van Dinsdag, heefl het den heer J van Weizen Jzn. op zijn 70sten geboortedag aan belangstelling niot ontbroken. Gistermorgen om 9 uur be gon de bloemenslroom al los te breken en den geheclen dag door hield hij aan, zoo dat zijn woning tenslotie het aspect van een bloemententoonstelling bood. Zeer velen kwamen den krassen jubilaris ook persoon lijk gelukwenschen; order hen waren depu taties van de Diaconie en andere kerkelijke colleges, eenige predikanten, verscheidene regenten van hoijes, van „Voordorp", enz. Daarnevens werden doorlnopend telegrafi sche en schriftelijke gelukwenschen bij tienlallen thuisbezorgd. Zoo werd deze herdenkingsdag voor hem een drukke, maar schoone dag, welke nog lang in zijn her innering zal blijven voortleven In verband met hel vijftigjarig he slaan der Gemeentelijke HBS, v. Meisjes alhier in Juni a.s. heeit zich uit de oud leerlingen een comité gevormd ter voorbe reiding van dit feest. Eergisteren heeit de 36-jarige schip persknecht C. H. H. alhier bij werkzaam heden aan hoord van de motorboot .do Ge kroonde Haan", liggend in de Spoorweg haven (e Rotterdam, het gewif-ht van een lier op het hoold gekregen. Met een ernstige hoofdwond i9 de man per auto van den ge neeskundigen dienst naar hel ziekenhuis aan den Coolsingol vervoerd. Gistermiddag le ongeveer 3 uur is de 32-jarige F. H. uit Moercappelle op het ter rein der Leidsche Groentenveiling met zijn been bekneld geraakt onder een met groen ten beladen lorrie, waarvan twee wielen braken, tengevolge waarvan hij een vrij ornslige verwonding aan zijn been bekwam. De Eerste Hulpdienst nam hem ter behan deling mee naar het Academisch Zie kenhuis. Woensdagavond zal in het sociëteits gebouw der U S. L. B. de oprichtingsverga dering worden gehouden eener debating club, waarin prof. dr. G A. van Poelje een lezing zal houden over „Osmose (usschen hel gebied van de overheid en dat van den particulieren ondernemer". Op uilnoodiging van de Leidsche Ver. voor Wetenschappelijke Voordrachten zal op Woensdag 26 dezer des nam, le 8 uur in het klein-auditorium prof. dr. A. S. Yehuda een lezing houden over ,De invloed van de Egyptische taal en de Egyptische slijt op do boeken van Mazes". Eersle-luitenant P. J. M. Schoonen- berg. van het 1ste regiment onbereden ar tillerie te Gorinchem, wordt 1 December overgeplaatst bij het 6de regiment veld artillerie alhier. De onlangs nieuwbenoemde reserve- officier van gezondheid 2de klasse C. M. Lap is van 6 t.m. 17 dezer bij den militair- geneeskundigen dienst alhier, voor eerste oefening onder de wapenen gekomen. Op 5 November 1930 stonden 1106 werkzoekenden bij de Arbeidsbeurs inge schreven tegen 663 op 5 November 1929. Do volgende passagiersschepen zijn Vrij dag 7 November in radio-telegrafische ver binding met de daarnaast vermelde kust- stations en via die stations rechtstreeks te bereiken. (Medegedeeld dooi de N. T. M. .Radio-Holland") Alcyone en Alpberat, Rugby radio Aim- stel'kerk. Las Pal ma s radio Baloeran, en Chr Huygens. Scheven, radio Cottica, Rugby radio Flandri en Gelria. Scheven- radio Gemma, Genova radio Insulinde, J. P. Coen en Joh an de Witt, Scheven radio Nieuw Amsterdam, Portishead radio Orania. Patria. P C. Hooft. Rotterdam, Si- hajak, Simon Bolivar, Scheveningen radio Springfontein, Rugby Radio Vene zuela, Scheveningen Radio Zeelandia, Scheven radio Bij verzending van een radiotelegram via Scheveningen Radio bedragen de totale kosten £4 ct. per woord. MAATSCH. TOT BEVORDERING DER TOONKUNST. Die Jahreszeiten. Haydns Jahreszeiten is van het jaar 1800 een tijd, die vergeleken met den onzen zeer wezenlijke verschillen vertoont. De muzi kale smaak heeft zich sindsdien belangrijk gewijzigd, getuige de moderne muziekpro- ductie en het alom waar te nemen streven om zich van het voorbijgegane los te ma ken. Dat zou tot gevolg moeten hebben dat het hedendaagsche geslacht voor een Jahreszeiten hoogstens relatieve waardee ring kan koesteren. Haydns meesterwerk spot met alle aesthetische overwegingen. Wie het eerlijk met zich zelf meent moet zich gewonnen g$ven voor zooveel muzi kale frischheid, levendigheid en gedegen heid voor zoo groote levensernst en levens blijheid, waarvan Haydns zwanenzang de verpersoonlijking is. De Jahreszeiten is niet verouderd en zal niet verouderen omdat het het schoonheidsideaal representeert van een voortreffelijk kunstenaar die het even voortreffelijk in klank heeft gerealiseerd. Zijn sterk sprekende melodische kracht heeft gemaakt dat met het werk soms vreemd wordt omgesprongen. Koorvereeni- gingen en dirigenten van middelmatig ge- hal le voeren het uit zonder er zich in 't minst om te bekommeren dat het werk die per liggende eigenschappen bezit dan het in 't oor vallen van zooveel bekoorlijke melodieën. De illustratieve tekstbehande ling, vooral in bet orkest, die de eigenlijke kern der compositie is, gaat in die onver antwoorde uitvoeringen geheel verloren. Daardoor is het werk bij velen in discrediet geraakt. Zoo zal het altijd zaak blijven voor goede zangkoren en dirigenten door tot in alle onderdeelen verzorgde uitvoe ringen de alomvattende waarde van het werk van tijd lot tijd te demonstreeren. ter eere van dit wonder van muzikale vin ding en tot verheugenis van toehoorders en uitvoerenden beiden. En daarom zijn we onze ambitieuse Toonkunsl-zangvereeniging en haar jeugdig-frisschen dirigent dank baar voor de prachtige uitvoering van gisteravond. Hoe weet Tierie de honderden uitvoerenden te bezielen, te vervullen met den heiligen ernst en warme toewijding waarmee hij zelf staat tegenover dit mo nument van menschelijke scheppings kracht. Wat klonken die koren in hun uit eenloopend karakter van fijn en geestig naturalisme tot majeslueuse verheffing in Handelschen glans. Hoe prijzenswaardig de zekerheid en de buigzaamheid van het koor dat in staat bleek tot alle dynamische en agogische schakeering die partituur en di rigent verlangen Hoe prachtig waren de koorstemmen in evenwicht. Het mag wel eens gezegd worden dat die even massale als fijne koorklank niet bereikt zou kun nen worden zonder de versterking van het mannenkoor, die Tierie door zijn relatie van elders kan laten aanrukken.. Hoe zal dat op den duur gaan? Mevrouw Vincents kristalhelder geluid leent zich bijzonder voor de Hanne-parlij die de samentrekking is van frischheid en blij heid eener bloeiende jeugd, het ideaal eener landelijke onschuld. En de manier van uit drukking. die haar van. nature het best ligt, is precies die welke Haydn zich voor zijn Hanne moet hebben gedacht. Dat klinkt bij haar alles even gemakkelijk, zóó dal de toehoorder nauwelijks er aan denkt dat het toch een veeleischende partij is. die ze heeft uit te beelden. En wat te zeggen van Van Tulders Lucas! De partij van den jongen •boer. de andere helft der evenbedoelde bloeiende jeugd, is om zoo te zeggen met Van Tul der vergroeid, ze is een deel ge worden van zijn eigen vleesch en bloed. De voordracht van v. T. is een toonbeeld van vrij-uit zingen, van boheersching, van zijn ziel te leggen in den klank, volmaakt gezui verd als deze is van elk restje van belem mering die bet notenblad of do zangtechniek veroorzaken. En zijn stem klonk na zijn gelukkig doorstane ziekte van dezen zomer opener, helderder en voller dan ooit. Schoon in den alleroverlreffendsten trap! De lyrische gloed, die uit elke noot van de sopraan- en tenorpartijen straalt, maakt deze voor knappe zangers tot de dankbaarste van het heele repertoire. Simon uiit de Jahreszeiten is de beschouwende figuur, die voor de dosis levenswijsheid zorgt Op den kouden winter duidend roept hij „Èrblicke hier, belhórter Mensch, erblicke deines Lebene BïldWo sind sic nun die Wonnelage, ve'rschwelgt in Ueppigkeiit? Versohwunden sind sie wie ein Traum! Nur Tugend bleibt". Dat alles heeft de bas-zanger van Duren uit Nijmegen met goed geplaatst pathos en zeer expressief ge declameerd. Maar Simon praat niet altijd zoo in de hoogte, ook wel eens gewoon ver halend Tn die momenten zou de heer Van Duren goed doen zich eenige pathetische be perking op te leggen. Maar in dit opzicht, we stommen het grif toe, is verschil van opvatting mogelijk: daar schuilt ook de moeilijkheid in de voordracht in zoover de zanger moet zorgen voor den climax m 't slot door spaarzaamheid daarvóór De heer Van Duren beschikt over een mooie basstem, die klank produceert van aangenaam aan doend timbre. De stem is goed geplaatst Ze draagt goed; vooral in het piano, dat op merkelijk sonoor klinkt. Zijn voordracht is in aille vrijheid van dictie zeer precies, zeer muzikaal Ook hij heeft als bassolist uit muntend voldaan. Ten slotte het orkest dat, zooals voor het Resident ie-orkest van zel'f spreekt, zijn im portante partij voorbeeldig heeft gespeeld. De heeren van het orkest hebben met solisten en koor gewedijverd in het geven van het schoonste, waartoe ze in staat zijn. De solistisch optredende houten en kopeTen blazers moven hier afzonderlijk worden ver meld Eén hunner de heer Spier is door Tierie voor het front gehaald. En wel om deze reden. Jaap Stotiin is door een motor ongeluk nog aan zijn huis gebonden. Zijn hobopartij moest dus door zijn huurman aan den lessenaar worden vervuld. Deze heeft zich van die taak nog gekweten op de generale repetitie. Hij wordt echter plot seling ongesteld. Wie moet nu de zoo be langrijke partij blazen? De altviolist Spier ontvangt tegen bet uur dat hij zich voor de reis naar Leiden gereed moet maken de uilnoodiging van Dr. van Anrooy om in plaals van zijn alt een hobo mee en Stotijns partij over te nemen. Men denke er zich even in wat dit zeggen wil: volmaakt on voorbereid de hobopartij in de Jahreszeden mei haar venijnig moeilijke solos te blazen. De heer Spier heeft hel muzikale kunststuk volbracht dal de groote bewondering gaande maakte van den dirigent en van het ge heele orkest en van iedereen die met de situatie op de hoogte was. Ook van deze plaats zij de heer Spier nadrukkelijk ge complimenteerd. JAPAN. De opstand op Formosa. Officieel wordt medegedeeld, dat bij de onderdrukking van den opstand op Formosa 400 opstandelingen zijn gedood. Voorts zijn 162 Tapansohe soldaten gedood, terwijl het aantal burgers dat door de ïnsurgenten werd vermoord nog niet bekend is, aaa.r nog dagelijks slaohtoffere gevonden wor den. Men neemt aan, dat de verliezen der Japanners op het eiland Formosa minstens 500 nersonen zullen bedragen Gisteun heefl den Japan^hen opperbevelhebber hel bericht hereik' dal fcwee stemmen be reid zijn zich te onderwerpen. 2—1

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 2