HET GESTOLEN LUCHTBALLONNETJE of DE GESCHIEDENIS VAN TWEE DEUGNIETEN De verloren Injectienaald. 71sle Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 5 November 1930 Derde Blad No. 2166S UIT DE OMSTREKEN. FEUILLETON. 31. Mannetje kwam al nader, nader. Pim heel angstig naar hem keek. De vlinder nam eerst beleefd zijn muls af, Vroeg: Waarom ziet u zoo bleek? Ben je misschien ziek beste jongen, Of ben je wellicht wat bang? Meneer zei Pim, in zijn droom bevend, Ik hang hier, ziet U. al zoo lang. 32. De man had den moed nog niet verloren Hij zei: Ik pak je, kameraad. Ik blijf hier lekkertjes'op je wachten. Al sluit de winkel nog zoo laat. Al moet ik hier ook overnachten, Ik wacht jou, allemansverdriet Al zullen ook mijn knieën knikken, Ontloopen zul je mij toch niet. HAARLEMMERMEER. Bijtijds gered. Een 7-jarig meisje, wier bal in de Hoofdvaart was geraakt en vlak aan den kant dreef, wilde probeeren hem weder te pakken te krijgen, door zich met een klein stokje in haar hand voorover te buigen. Zij verloor echter het evenwicht en viel voor over in het water. Een passeerend wiel rijder die het ongeluk opmerkte, stapte direct van zijn fiets en mocht het genoegen smaken het meisje, dat reeds eenige meters van den kant was weggedreven, behouden op het droge te brengen. De bureelambtenaar bij de Nederland- sohe Spoorwegen, de heer B. van Vliet, is van Geldermalsen met ingang van 1 Nov. 1930 overgeplaatst naar Hoofddorp. o KATWIJK AAN DEN RIJN. Aanrijding. Autobotsingen waardoor personen ver wond worden, komen herhaaldelijk voor doch een dergelijke botsing tusschen fietsers behoort tot de uitzonderingen. Een zoo'n uit zondering deed zich hier voor op het voet pad bij de R. K. Kerk, waar twee wielrijders zoodanig met elkaar in botsing kwamen, dal de een, iemand uit Katwijk aan Zee, ernstige verwondingen op liep en wel in het gelaal o. a. een flinke, open wond juist boven een der oogen. Hii werd bij pastoor Schiphorst binnengebracht, die de wonden reinigde en hem verbond, waarna hij foopende naar huis kon terugkeeren. De fiets was onbruik baar geworden. O KAT WITK-A AN-ZEE. Ernstig ongeluk. Gistermorgen te 6 uur had een aanrijding plaats op den Wassenaarschen weg, ter hoogte van de Pan. Een zekere B. K., chauffeur bij de auto buslijn NoordwijkDen Haag en woonach tig te Wassenaar, begaf zich per motor rijwiel van zijn woning naar Noordwijk. In de Pan kwam hij in botsing met een melkkar bespannen met een paard en be stuurd door A. v. D. uit de Tramstraat al hier. De motorrijder kwam zóó ongelukkig terecht, dat hij een gecompliceerde been breuk kreeg. Dr. Hueting verleende hem de eerste hulp; per ziekenauto werd hij naar het Dia- conessenhuis te Leiden vervoerd. De politie stelt een onderzoek in. Een welkom geschenk. Ds. Kalkman ontving ter vrije beschik king een schitterende collectie nieuwe boek werken w. o. van bekende auteurs. Een groot deel ervan is bestemd voor de lees- en werk- hi'bliolheek van de Chr. Jeugd-organisatie, de overigen blijven voor het wijkwerk. Op het politiebureau is gedeponeerd een rijwiel, dat onbeheerd werd aangetroffen voor het pand Suisweg 7. Voorop de fiets be vond zich een groote mand met twee leego zakken. o LISSE. Chr. Geref. Kerk. Ds. H. A Hilbers heeft bedankt voor het beroep der Chr. Geref. Kerk alhier. Van ALICE CAMPBELL. Geautoriseerde vertaling uit het Engelsch door J E. DE B K. 25) Esther was geërgerd, zich herinnerende dat de dokter geraden had lady Clifford bui ten de ziekenkamer te houden. „Ik hoop dat ik niet te lang ben uitge bleven," zeide ze berouwvol, haar horloge raadplegend. „Heelemaal niet. u moet frissche lucht hebben Ik hoop dat u dikwijls met mijn neef zult gaan. het is voor hem zoo goed. Ik ga thee drinken en u zult ook wel naar een kopje verlangen," zeide zij. Esther vriende lijk op haar schouder kloppend. ..Kan mijn zoon na de thee even bij mij kennen zuster?" vroeg de oude man met zwakke stem ...la, over een paar minuten ..Ik heb hem iets te zeggen. Wilt u ons dan alleen laten?" ..Natuurlijk," beloofde zij glimlachend. Sir Charles sloot de oogen en vroeg: „Waar is lady Clifford?" „Ik denk dat ze nog rust, sir Charles; wou u haar zien?" „Neen volstrekt niet; ik wou graag rus- lig met mijn zoon spreken en ze moet ons niet storen .Ik zal er voor zorgen sir Charles Hij scheen tevreden Toen even later Ro ger binnenkwam, ging zij de kamer uit en waarschuwde zij hem niet te lang te blijven Roger keek haar na tot zij de deur achter zich gesloten had, toen nam hij een stoel en Verfraaiing R.K. Kerkhof. Men is thans bezig het R.K. kerkhof te verfraaien. Vanaf het middenpad worden zijpaden aangelegd, terwijl in het midden een plantsoentje zal worden aangelegd. Winkelsluiting. Ingaande 1 November zijn alle winkeliers volgens de AI?. Politie-verordening ver plicht hun winkels om 8 uur te sluiten. Het is verboden na dit uur publiek in de win kels toe te laten. Tot geestelijk adviseur der Stand- en Vakorganisaties met hare onderafdeelingen is door Z. D. H. den Bisschop van Haarlem benoemd Kapelaan Kuipers. o NOORDWITK. Verkoop zonder vergunning. Bij den heer O. alhier is door de politie een hoeveelheid sterken drank in beslag genomen, terwijl tegen den eigenaar proces verbaal wordt opgemaakt wegens het ver- koopen van sterken drank zonder de ver- eischte vergunning. Gevonden voorwerpen een bos touw; een laag geel kinderschoentje; een rijwiel- belastingmerk; een postzak; een beige da meshandschoen; een borstel van een stof zuiger; een draadschaar, gemerkt V. B. 500; een gouden broche, model slangetje; een étui met teek en gereedschap; een rijwiel- belastingmerk. Inlichtingen, uitsluitend des Woensdags en des Zaterdags van 12 tot 1 uur v.m., ten Politiebureele te Noordwijk-Binnen. Aan het postkantoor alhier en de daar onder ressorteerende bijkantoren werd ge durende de maand OotobeT 1930 op de div. rekeningen gestort 'n bedrag v. f. 242.460,22 en uitbetaald f. 49.317,39. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende bijkantoren werd gedurende de maand October 1930 ingelegd f. 7006,73 en terugbetaald f. 10.545,93. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, hoekje, draagt het nummer 6631. De heer D. te Noorchvijkeifaouit heeft bij de politie aangifte gedaan van ontvreem ding van zijn rijwiel, hetwelk hij voor het Juvenaatsgebouw alhier had geplaatst. On derzoek wordt ingesteld. N OORD WIJK-A AN-ZEE. Propaganda-avond in „Centraal". In garage „Centraal" hield de Christe lijke Besturenbond een groote openbare propaganda-vergadering, waarbij het Chr. muziekkorps „De Echo der Duinen" mede werking verleende. Door den heeT C. v. d. Wiel werd de bij eenkomst met gebed geopend, na gemeen schappelijk zingen van Psalm 68 vs. 10. De heer W. v. d. Have, seer, van den Ned. Chr. Bond van Personeel in Puhlieken Dienst, sprak over- „De prioriteit van het beginsel" en de heer P. Stokman, hoofdbe stuurder van den Ned. Chr. Landarbeiders- bond, over: „Onze laak in dezen tijd". Er was voor beide sprekers zeer stille aan dacht. De voorzitter, de heer D. v. d. Niet, sprak een slotwoord, waarin behalve aan de sprekers bijzonder dank werd gebracht aan. het muziekcorps en den directeur, den heer II. van Veld. De heer Stokman eindigde met gebed, waarna nog gezongen werd Gezang 96. RECLAME. zette zich neder bij het bed. Hij bemerkte, dat de oude man moeite deed iets van onder zijn kussen te krijgen. „Laat mij u helpen," zeide Roger. „Wat zoekt u?" ,,'t Afschrift Van mijn testament; je kunt het wegbergen. Het moet niet blijven slin geren. dan kan er in gesnuffeld worden." Roger glimlachte om de ingeschapen voor zichtigheid. Hij moest het hoofd opbeuren voor hij het testament, dat midden onder het hoofdkussen lag. kon wegtrekken. „Nog al 'veilig zoo, hé?" zeide sir Charles met een tikje humor. „Berg het nu dadelijk weg en kom dan terug, want ik moet je wat zeggen." Toen Roger terug kwam, moe9t hij ette lijke minuten wachten voor zijn vader weer sprak De oude man. zuinig met zijn krach ten omgaande. Ia er fe denken hoe hij begin nen zou. Eindelijk zeide hij droogjes: „En jullie denkt allemaal, dat ik weer beter zal worden?" „Beter worden? Natuurlijk. U bent druk bezig „Ik ben er niet zoo zeker van. Ik tob er niet over ik heb mijn tijd gehad. Maar voor het geval, dat ik mijn matjes moet oprollen, wil ik je eerst een verandering medcdeelen. die ik in mijn testament gemaakt heb ..En die is?" De oude man haalde diep adem en ging toen met korte onderbrekingen voort: Ik heb jou gemaakt tot executeur en be heerder van de geheele bezitting." „Mij?" Geheel onvoorbereid op dit bericht, staarde hij zijn vader verbaasd aan. „Waarom niet?" Roger wist niet wat le zeggen. Hij vond het naar, maar vreesde om de reden te zeg gen van wat hem hinderde. „Ik vind het noodig," zeide sir Charles, NOORDWITKERHOUT. Beroepen. Beroepen bij de Ned. Herv. Kerk alhier, de heer J. van Noort, candidaat te Utrecht. Opening nieuwe Raadhuis. Zij, die wensóhen bij te dragen voor de plaquette met buste van H. M. de Koningin, gelieven zulks alsnog te doen vóór 9 No vember a.s. Burgerlijke Stand. Geboren: Theodorus Johannes, Z. van Cornells A. Duivenvoorde en Cornelia Jo hanna van der Meer Maria Johanna, D. van Cornelis Wilhelmus Duivenvoorde en van Hendrica Mens Jolhanna Petronella, D. van Jdhannes B. Bakker en Johanna N. van Leeuwen Petronella, D. van Al- bert J. Koudijs en Grietje E. Quax Engel- berta, D. van Kors van den Berg en Maria van den Burg Maria, D. van Rijkert van Soeren en Roelofke Knoppert Henricus J. P.. Z. van Hendrikus Theodorus Janssen en Anna C. Klat Overleden: Keeltje Koster 73 j.. ecJhtge- noote van GijSbertus Geerlings. Ondertrouwd: Wilhelmus de Groot 24 j. en Maria Petronella van der Klugt 22 j. Cornelis Leonardus de Haas 29 j. en Jacoba Gerarda Berg 29 j. Cornelis Stephanus van Noort 25 j. en Johanna WiThelmina van Gijlswijk 23 j. RITNSBURG. Kippensl achting. Bij versohillende kippenhouders alhier is onder de hoenders een slachting aange richt, vermoedelijk door een hond. In totaal zijn wel een zestig kippen en kuikens ge dood, alsmede eenige konijnen en van den heer D. H. een haas. Men heeft wel vermoeden, wiens hond zich hieraan schuldig heeft gemaakt; een nader onderzoek wordt ingesteld. 2427 „dat de beheerder een jonge man is. Daar Thérèse nog een jonge vrouw is, is dat beter Een oudere man zou veel minder kunnen begrijpen." „Dat is misschien zoo, maar waarom moet ik die jonge man zijn? Is het niet beter iemand buiten de familie te benoemen?" „Neen, dat geloof ik niet. Wie, die geen familielid is. zou genoeg belangstelling heb ben? En eerlijk gezegd, ik ken geen jong- mensch, op wier oordeel ik meer vertrouw dan op dat van jou." Groot als dit compliment was voor Roger, verminderde dit toch niet het netelige van de zaak. „Weet u heel zeker dat het noodig is?" vroeg hij verdrietig. „Volkomen zeker, ik kan geen rust heb ben als ik niet weet dat de bezitting in han den van een bekwaam man van zaken is gesteld. Je weet net zoo goed als ik. dat Thérèse moet worden nagegaan." Roger stond op en liep naar het raam, waar hij verscheidene seconden bleef staan uitkijken, niet in staat een goed antwoord te vinden ,.'t Liefst had hij gezegd, geef haar een ruim weduwe-inkomen en laat zij naar den duivel loopen. maar dal ging toch niet. Het was onverdragelijk, dat hij voortdu rend in relatie met zijn stiefmoeder zou moeten blijven, dat hij haar zou moeten ra den, haar uitgaven zou moeten controleeren. Hij moest dit tot eiken prijs verhinderen. Maar hij mocht zijn vader niet verontrusten of leed aandoen. En dat was de moeilijkheid. Hoe kon hij weigeren, zonder den ouden man te zeggen hoe hij over Thérèse dacht. „Tb geloof, dat zoo'n beheerderschap vol strekt niet noodig is." zeide hij eindelijk, zich zelf beheerschend. „Thérèse is geen kind, ze moet haar eigen zaken leeren be stieren." SASSENHEIM. GEMEENTERAAD. Een ijsbaan in het park Groote rioleerings- werken voor den a.s. winter. In de gehouden raadsvergadering was de heer Van der Voet afwezig. De notulen werden na een opmerking van den heer Speelman goedgekeurd. De inge komen stukken behelzende goedgekeurde raadsbesluiten werden voor kennisgeving aangenomen. 3. Verzoek Ijsbaan. De voorzitter zegt dat B. en W. niet voor dit plan zijn met het oog op het natuur schoon van het park. Het park is een ju weel aan de kroon van Sassenheim. Zij staan evenwel niet onsympathiek tegenover een ijsbaan. Het gewenschte land is ver huurd tot 1937. Den heer Van Breda valt het advies van B. en W. nogal mee. Hij had een berg van bezwaren verwacht. Het is hem nooit gebleken dat als er op de Beek gereden werd het park vernield werd. Als de ijsbaan er is, 19 er toch toe zicht. Z i. wordt het natuurschoon niet geschaad. Een bezwaar heeft hij hieromtrent gehoord, n 1. dat een dijk het aanzien zal verminde ren, doch dit is niet zoo erg als voorgesteld wordt. De enkele gebouwtjes die er zullen komen, zijn er alleen 's winters. Met den huurder is wel een regeling te treffen. De zaak i9 in hoofdzaak opgezet voor de kin deren. De Sassemersloot wordt voortdurend opengebroken en is daardoor onbetrouwbaar. De voorz. zegt, dat al hebben B. en W. slechts één bezwaar genoemd, er toch wel meerdere te noemen zijn. Den heer Speelman spijt het aan het verzoek zijn sympathie niet te kunnen ge ven. Hel gevraagde terrein-is de ziel van het park, komt daar een dijk omheen, dan is het mooie gezicht weg. Bovendien wordt het gras door het water slap en verliest zijn mooie groene kleur. De baan is z.i ook niet goed, nergens is er een ronde baan, overal is die recht. Het is zeker dat er een ijsbaan moet komen. Een geschikt terrein is ..de Kooi", het terrein dat we pas gehuurd hebben, of het land aan den Menneweg in huur bij Nicola. De heer Bisschops is ook geen voorstan der van het plan. Als er even gelegenheid is, wordt er geen gebruik meer gemaakt van de Beek, doch als er een ijsbaan is. wordt het anders; dan is er kans op vernieling. Hij Op het gezicht van sir Charles kwam de koppige trek, die hij zoo goed kende. „Thérèse is een dwaas waar het geld be treft. Ze heeft niets geen oordeel en het geld glipt haar door de vingers. Ik bedank er voor om het fortuin, waar ik mijn leven lang voor gearbeid heb, om het bij elkaar te krijgen, te laten vermorsen. Ze mag niets kunnen verspillen, ze mag niets doen, niets zonder jouw voorkennis en toestemming." Hij had met veel nadruk gesproken en j sloot nu doodelijk afgemat de oogen. „Ik vind bet niets prettig," zeide Roger, j zich hulpeloos voelend tegenover den ijze- j ren wil van zijn vader, „de verantwoorde- lijkheid is te groot." ..Niet te groot," zeide kalm de vader. „En u weet ook wel, dat het Thérèse niet bevallen zal. Ze zal het misschien ver schrikkelijk vinden Een oogenblik stilte, vervolgens gingen de zware wenkbrauwen, ietwat ironisch, om hoog. „Maak je maar geen zorg over Thérèse. laat dat maar aan mij over." Er was niets meer aan te doen en verdere tegenwerpingen zouden den ouden man slechts agiteeren. Roger hoopte nu maar om zijn vader na zijn herstel tot andere gedach ten le brengen, dus stemde hij toe „Best. dan zijn wij uitgepraat. Hebt u het Thérèse al medegedeeld?" „Nog niet. ik wilde eerst met jou praten, maar ik zal er tegenover haar over begin nen, wanneer ik voel dat ik er tegen opge wassen ben." De humor in dit laatste zinnetje deed Ro ger zich afvragen of zijn vader wel zoo blind was als hij dacht. Wantrouwde hij die bacearat-geschiedenis? Was dit een duivel- sche opzet om het haar betaald te zetten? En toen Roger het maskerachtige gezicht I van zijn vader beschouwde, kreeg tij het ge- 1 zal er aan medewerken om een ijsbaan tot stand te brengen, doch niet op die plaats. De heer Schrama heeft het bezwaar, dat liet park na zonsondergang gesloten is. Is de ijsbaan verlicht, dan is het geopend en bestaat er kans op vernieling. Wethouder Bader was eerst een voor stander van het plan, doch bij nadere be schouwing is hij er niet voor, temeer daar andere terreinen aangewezen worden. De heer Verkleij zou het bejammeren als de ijsbaan in het park kwam. Het ligt niet op den weg der gemeente een ijsbaan te ex. ploiteeren. De begrooting wijst reeds op zware lasten. De heer Van Breda Ï9 er zeker van dat hij de heeren niet zal overtuigen. Het valt hem op, dat allen sympathiek tegenover een ijsbaan staan en dat is een bewijs dat de baan er komen zal. Toen dit plan ontwor pen werd, was er nog geen aanbod van een particulier (Dannijs) en „de Kooi" wa9 in andere handen. Wethouder Wamaar wil als bemoediging tot den heer Van Breda zeggen, dat een groot man eens gezegd heeft: „Een eerste nederlaag draagt soms veel bij tot een vol gende overwinning". Het verzoek wordt zonder stemming af gewezen. 4. Aanvrage naaimachines De Visserschool De voorzitter deelt mede, dat deze thans volgens de wet toegestaan moeten worden. Hij spreekt den wensch uit dat dergelijke uitgaven in het vervolg uit de gewone mid delen bestreden zullen worden. De heer Wamaar wijst er op, dat het be stuur der school zeer zuinig huishoudt. De voorzitter beantwoordt dit en wethou der Bader zegt dat de opmerking in het al gemeen is bedoeld. De gelden worden toegestaan. 5. Benoeming leden commissie Arbeids bemiddeling. Over dit punt wordt breedvoerig gespro ken De heer Van Breda wil de commissie op heffen, terwijl de heer Speelman meer wil vergaderen. De heer v. Zonneveld wil deze commissie een raadscommissie maken Nadat de voorzitter het ontstaan der com. missie gereleveerd had en nog eenige op merkingen gemaakt waren werden tot leden dezer commissie benoemd de heeren H. v. Zonneveld en v. d. Geest. 6. Benoeming leden Commissie van Toe zicht op het lager Onderwijs. 7. idem Commissie tot wering van school verzuim. Deze worden herbenoemd. 8. Vaststelling pensioengrondslagen. voel dat zijn genomen besluit een wraak neming* was voor menige ondervonden on waardigheid. Hij was stil en in gepeins verzonken toen hij even later bij zijn tante en Thérèse in de aangrenzende kamer kwam. Hij vermeed het boudoir niet meer zooals eerst, maar de wierooklucht, die er hing stond hem tegen. Hij wilde een sigaret rooken, maar zijn étui was leeg „In die doos op tafel zijn sigaretten," zeide zijn tante. Hij nam de doos van tur koois rood chagrynleer en opende haar. Ze had drie afdeelingen voor drie verschillende soorten sigaretten. In de middelste was een sigaret met roode punt en de letters T. C. er op, die hij aandachtig bekeek. „Dat is speciaal eigendom van Thérèse," zeide zijn tante kalmpjes. „Ze worden voor haar gemaakt en ze ruiken naar amber." Hij gooide het kleine ding neer en nam een gewone sigaret. Toen hij haar opstak ontmoette hij den helderen blik van de ver pleegster. Dadelijk wendde zij haar blik af en verliet wat haastig de kamer. Maar dien enkelen blik had Roger haar gedachten ver raden. Zijn eerste gevoel was er een van spijl Gruwzaam vernederend vond hij het. dat dit jonge meisje, een vreemde, zoo iets zou we len van de vtouw van zijn vader. En even daarna bedacht hij zich. dat hij Esther niet meer als een vreemde beschouwde. Het was of hij haar al jaren kende. Vreemd, zooals het deelgenoot zijn in een geheim een andere verhouding geeft. Toen Esther de deur van de ziekenkamer opende zag ze hoe lady Clifford het hoo'd van den zieke opbeurde en met de andere hand het kussen omdraaide. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 9