71«*e Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 5 November 1930 Tweede Blad No. 21668 GEMENGD NIEUWS. - DE ÏUWEELENDIEFSTAL IN DEN HAAG. „Helderzienden" aan het werk. De „helderziende" Fred. Marion heeft gistermiddag in de juwelierszaak van de 1 firma S. Speyer op de Plaats te Den Haag 1 waar eergisteren paarlencolliers zijn gesto len ter waarde van f. 20.000, getracht ecni- ge klaarheid te brengen in deze moeilijk heid. Te half twee kwam de heer Marion, ver gezeld van zijn impressaricw den heer Krauss in den winkel op de Plaats. Een lid van het personeel gaf hem de noodige inlichtingen over het bezoek der twee hee- j ren en twee dames. De heer Marion luisterde aandachtig en j vroeg ten slotte naar het plateau, waarop de colliers in de étalage gelegen hadden. Dit stond reeds weer in de étalage. Enkele sieraden, die er eergisteren op hebben ge legen, lagen er nog op, enkele andere wa ren er bij gevoegd. De heer Marion liet alles er af nemen, nam het plateau in beide handen, ging eenige oogenblikken, in diep nadenken, zitten, stond weer op, liep heen en weer en begon toen, met half gesloten oogen in de verte turend, snel en in afge broken zinnen te spreken. „De 'beide mannen waren donker... Een van hen had eenigen aanleg tot corpulentie. Deze corpulente man heeft de voorwerpen in zijn rechterzak gestoken... Hij heeft alleen gestaan..., hier, op deze plek (de heer Marion wees de plek vlak bij de étalage aan waaruit de colliers ge stolen zijn)., bij het verlaten van den win kel zijn zij naar links gegaan.. Moeten denzelfden dag 's morgens hier zijn aan gekomen... één van hen was een paar dagen geleden al hier, woonde in een klein hotel., in de nabijheid van het station. Ja zoo was het: Hij heeft een samen komst gehad met de anderen. Een van hen is drie dageD geleden in deD winkel ge weest. Hij heeft hier naar een ketting met een medaillon gevraagd. Natuurlijk niels gekocht. Zij verlieten de stad... niet per trein, langs anderen weg. De personen zijn uit elkaar gegaan. De vrouwen bleven te zaraen, de mannen ook. De mannen zijn later uiteen gegaan... weer samengekomen. Dë mannen moeten dicht in de nabijheid zijn. Welke richting is dat? Is daar water? „Scheveningen." Juist. De vrouwen zijn in die richting gegaan, de mannen daarheen. Is daar Rot terdam. „Ja." In die richting zijn de mannen ge gaan. Niet over de grens... zij zijn in het land. Zij hebben veranderingen aange bracht... niet van bij zonderen aard. Eén van deze menschen heeft een beroep van kellner of iets dergelijks gehad. Geen Nederlanders... vreemde men schen. Ik heb den indruk, dat. zij uit heb Oosten komen. Hun doel... nog niet be reikt... is België." Hoe is hun signalement? De dikkere man heeft een hoog voot- hoofd, tamelijk gewoon, brutaal gezicht, breeden mond, dikke lippen, breede schou- 1 ders. De andere is slanker heeft iets een schram of iets anders aan de rechter hand... lange haren., ook donker Eén vrouw is klein, tamelijk smal... de andere breed, beido zijn bruin, vooral de kleine Zij moet danseres of zooiets geweest zijn. kleine neus, tamelijk kleinen mond. De an dere vrouw heeft slechte tanden. Een heeft een gewonen mantel, andere een pelsman tel. Fan de mannen heeft één een lichte, de andere een donkere overjas aan. Zij moeten uit Polen, Galicië of die butrrfc komen. De heer Marion eindigde hier zijn mede deelingen en voegde er nog aan toe, dat wat hij gezegd had feiten waren, doch dat hij het gevoel had, dat de zaak binnen twpp of drie dagen zou zijn opgelost. ,.Maar mijn gevoelens komen gewoonlijk uit", liet hij er op volgen. Ook vertelde hij nog, dat de voorwerpen niet meer in denzelfden toestand zijnzij zijn uit elkaar genomen. Toen de eene man de étalageka-st opende stond hij er met den rug naar toe en heeft hij achterwaarts grijpende de col liers weggenomen. In aansluiting aan de mededeelinggu over de séance van Fred. Marion in de jti- welierszaak van de fa. Speyer op de Plaats kan nog worden gemeld, dat de beschrij ving van de personen vrijwel klopt. Alleen zeide men bij de firma Speyer, dat de beide vrouwen pelsmantels aan had den en beide mannen donkere ulsters. Dat een van hen eenige dagen tevoren gevraagd had naar een ketting met een medaillon, herinnerde men zich niet. Het is nog mógelijk, dat een winkeljuf- I frouw, die met 1 November den dienst bij de firma heeft verlaten, zich dit zou kun nen herinneren. Na de séance begaf men zich naar het hoofdbureau van politie, waar de heer Marion zijn bevindingen mededeelde aan den commissaris der afd. B., den heer Paré. Hef „Vad." meldt dat ook de „helder ziende" Hannussen een poging wil doen om klaarheid te brengen. o DIEFSTAL VAN f. 3000. De dief bestolen? Eergistermiddag is in de timmermans werkplaats van de firma van D., aan de Schans te Rotterdam, tijdens het schaft uur, toen slechts een jongen in de werk plaats aanwezig was, de 26-jarige van D., die verscheidene malen tevoren reeds in de werkplaats was geweest, gekomen. Van D. verzocht den loopjongen voor hem een paar broodjes te halen en omdat de jongen den man reeds meermalen in de werkplaats had ontmoet, heeft hij aan zijn verzoek gehoor gegeven. Toen de jongen met de broodjes terugkwam, heeft hij deze den man, die nog altijd in de werkplaats was, gegeven en van D. heeft daar de broodjes opgegeten, voorgevende dat hij op den meesterknecht wilde wac'hten. Toen echter na geruimen (jjd de meesterknecht nog niet terug was, zeide hij niet langer te kunnen wachten en is hij verdwenen. Omstreeks half vier kwam de meester knecht terug en van den loopjongen hoorde hij van het bezoek. Kort na zijn terugkomst bemerkte de meesterknecht, dat de lesse naar in de werkplaats was opengebroken en dat. daaruit een geldkistje inhoudend f 3000 aan bankpapier was ontvreemd Onmiddellijk werd van deze vermissing aangifte gedaan. Men zeide erbij, dat de verdenking op van D. rustte. De politie heeft onmiddellijk een onder zoek ingesteld en gistermorgen is van D. te Schiedam aangehouden, waar men bij zijn aanhouding nog f. 1300 op hem heeft gevonden. Hij bekende het geld in de werk plaats aan de Schans te hebben gestolen Zoodra hij met het kistje was weggegaan, dat hij tijdens de afwezigheid van den loop jongen uit de lessenaar had genomen, heeft hij zich naar de Maas begeven, waar hij het kistje heeft opengebroken, het geld eruit gehaald, en het kistje weggeworpen. Daarna is hij naar Den Haag gegaan, waar hij zich van nieuwe kleeren heeft voorzien. Nadat hij in de residentie nog verscheidene café's had bezocht, is hij naar Rotterdam teruggekeerd, waar hij in de buurt van de Schiedamschen dijk een vrouw in een pand aan de Schildersteeg heeft bezocht. Volgens zijn verklaring zou deze vrouw een groot gedeelte van het geld dat hij nog bij zich had. hebben gestolen. In verband met deze verklaring is gister morgen een uitgebreide huiszoeking ver richt in het huis aan de Schildersteeg, zonder evenwel eenig resultaat op te leveren De vtouw bevond zich niet meer in het pand, maar uit getuigenverklaringen bleek dat men te doen had met een vrouw, die op den Schiedamschen dijk bekend staat onder den naam van Bolle Mien. Inderdaad is het gistermorgen aan eenige rechercheurs gelukt deze vrouw op den Schiedamschen dijk aan te houden. Zij ontkent den man te hebben bestolen; zij beweert dat hij dronken is geweest en niet weet wat hij zegt. De vrouw en v. D. zijn in het politiebureau aan de Witte de With- straat opgesloten. 0 EEN AVONTUURLITKE TONGEN. Eergislcrmiddag werd door de gemeente politie te Nispen aan de Belgische grens onder Roosendaal aangehouden de 16-jarige V. v. d. H. afkomstig uit Rotterdam, die de ouderlijke woning was ontloopen. Om con trole-moeilijkheden te voorkomen, had hij vermoedelijk te Rotterdam een kaartje ge nomen tot Roosendaal om vervolgens van daar uit de reis te voet naar België te onder nemen. Hier liep hij evenwel in de armen van de politie, die ter plaatse een wakend oog houdt op het verkeer over de grens en in wier fuik heel wat avonturiertjes van dit slag zijn vastgeloopen. Bij onderzoek bleek de knaap in het bezit te zijn van een bedrag aan geld en een 6 cylinder pistool met de noodige patronen. Hij was dus blijkbaar nogal wat van plan! Alles werd in beslag genomen en bovendien volgde een proces verbaal wegens het ongeoorloofd voeren van een vuurwapen. Gistermorgen is v. d. H. op transport ge steld naar Rotterdam om aldaar aan de politie te worden overgeleverd. ZIJN OOM DOODGESLAGEN. Uit zelfverdediging gehandeld? Bij de politie te Helmond heeft zich gis termiddag aangemeld de 28-jarige M. Theu- ni9sen uit Lierop, die mededeelde zijn oom C. v. d. Heyde met een schop op het hoofd te hebben geslagen, waardoor de man zoo ernstig getroffen zou zijn, dat hij naar zijn meening, wel dood zou zijn. Naar wij vernamen is C. v. d. H. inder daad overleden. M. Th. vertelde de politie, dat hij bij zijn oom, waar hij werkzaam was, in woonde. G. v. d. H. was volgens Th. zeer lastig, reden waarom laatstgenoemde een anderen dienst zocht. Gistermorgen was de knecht met een zoon van zijn oom op het land werkzaam. Toen zijn oom verscheen .begon deze tegen M. Th. uit te vallen terwijl hij hem met een spade aanviel, waarop tusschen beiden een gevecht ontstond. Toen de steel van de 9chop van v. d. H. brak. bleef hij toch aanvallen. Theunissen raakte zijn oom toen zoo hevig op het hoofd, dat deze ineenzeeg. Th. zou toen onmiddellijk naar de pa9- 'torie zijn gegaan, waar hij geestelijken bij stand heeft ingeroepen, waarna hij zich naar Helmond begaf, waar hij bij de politie aangifte deed van het voorgevallene. De commissaris van politie te Helmond heeft Th. gisteravond naar Lierop .doen overbrengen, waar hij ter beschikking van de politie-autoriteiten is gesteld. Th. heeft verklaard uit zelfverdediging te hebben gehandeld. GASONTPLOFFING. Eergisteravond was de bakker J. Bus in zijn bakkerij aan de Grootestraat te Nijme gen bezig een gasoven te reinigen. Vermoe delijk heeft hij daarbij tegen een gaskraantje gestooten, waardoor het kraantje openging en een hoeveelheid gas ontsnapte Toen Bus eenige oogenblikken later een lucifer aan stak, volgde een hevige gasontploffing, waardoor de oven werd vernield en de bak ker zware verwondingen aan hoofd, han den en borst bekwam. Het slachtoffer is per ziekenauto naar het Wilhelmina-ziekenhuis overgebracht. Zijn toestand is levens gevaarlijk. IN VERBAND MET DEN BRUTALEN JUWEELEN-DIEFSTAL in de juwelierszaak der firma Speyer te Den Haag, heeft de helderziende Marion daar gisteren geëxperimenteerd voor een onderzoek. De heer Marion verlaat den winkel. JAMAICA houdt er nog primitieve gewoonten op na. De melkmeisjes dragen er de bla/nfkgesoïmurde kannen op het hoofd en gaan er haax wijk mede af. Zonder den zwaren last neer te zetten, bedienen zij haar 'Manten. IR. BREWTON VAN DE CüRTISS WERKEN leidde de montage der twaalf motoren voor de Oceaan- IN 'HET STEDELIJK MUSEUM TE AMSTERDAM hield het Ned. Instituut voor vlucht van de groote vliegbooi Do X. Efficiency, in samenwerking met het Nederlandsch Instituut voor Documentatie en Registratuur „Efficiency—dagen". Een foto tijdens de openingsrede van den voorzitter, mr. J. L. C. van Meerwijk. NOU, TABEH DAN! Met. de „Christiaan Huygens" is gisteren een detachement van de Koloniale reserve ter sterkte van 12 onderofficieren en 46 soldaten naar Ned.-Indië uitgezonden. Commandant van dit detachement tot Saba-ng is de eerste luitenant der artillerie van het Ned. Indische leger P. Doornbos. Het detachement bij het aan boord gaan van de „Chr. Huygens."

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 5