Chr. School te Oegstgeest in beroep tegen het Gemeentebestuur van Leiden AGENDA. KUNST EN LETTEREN. Sierlijk. Kreymborg BUITENLAND. HEDEN: Jeruel. Groenesteeg. Samenkomst 8 uur nam Oud-Horlu»zicht. Leidsche Radiu-Ver., 814 uur nam Schouwburg: Groot Volkstooneel „Nathan heeft mazzel". 8 uur nam. Stadsevangelisatie, Morschweg. Samen komst. 8 uur nam Stadsgehoorzaal Mij. tot bevordering der Toonkunst, generale repetitie „Die Jahres- zeiten". 7'/j uur nam. Volksgebouw Ledenvergadering Tuinver. „Ons Belang", 8 uur nam. Volkshuis: Tentoonstelling „School en leven in de Sovjet-Unie", 791/, uur nam. Woensdag. Oud-Katholieke Kerk: Lezing Pr. van Kleef, 8 uur nam. Stadszaal: Mij. lot Bevordering der Toon kunst „Die Jahreszeiten". 8 uur nam. Universiteit (Klein Auditorium)Prof. F. Macler (Parijs), 8 uur nam. Volkshuis: Tentoonstelling „School en leven in de Sovjet-Unie", 3—5 en 79</s uur nam. Donderdag. Breestraat 81: Ned. Ver. v. Huisvrouwen, afd. Leiden. Lezing van" Ellen Forest. 3 uur nam. Den Burcht: Ver. Schoonheid en Opvoe ding. Lezing van den heer Hannivoort, S uur nam. Marckerk: Zendingsbidstond, 8 u. n.m. Nutszaal: Opening Friesche tentoonstel ling, S uur nam. Prediker. Leidsche Ohr. Besturenbond. 8 uur n.m. Volkshuis: Tentoonstelling „School en leven in de Sovjet-Unie", 7—9>/j uur nam. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 3 tot en met Zondag 9 November a.s. waargenomen door de apotheken: D. J. van Driesum, Mare 76, Telef 406 en G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, Telef. 502. AANBESTEDING. B. en W. hebben hedenmorgen aanbe steed hel uitvoeren van bestratings- en Tioleeringswerken aan den Zoeterwoud- schen weg, aan de Aloëlaan en de War- monderstraat en aan den Lagen Morschweg. Er was als volgt ingeschreven: tam. Mar- celis en Heemskerk perc. I f.721; pore. II f. 4144, perc. III f.2789; in massa f.7649; G. A. Koning, Voorscholen, massa f.9388; T. de Winter en C. J. van Weoren, 1 f. 1900; II 4200; UI f. 3200; A. J de Later en Ph. Meyer massa f. 7924; Ia. Sohoorl, Haarlem. I f.791; II f.3930. III f.2896; P. Verstrateg II .14475; L. P. van der Geer en A. P. Stuifzand I f.588; II f.3333; III f.2333; J. de Lange I f. 495; J. de Rooy en C. A. Baars, Vleuten, massa f. 7817; H Bax en H. Steen- kist. Haarlem II f.3858; III f.2569; J. War- naar en W. Hooeslraaten I 802; II I. 4150; III f 3278; Wed. II van Driel, Koudekerk, massa 1.8139. Waar geen plaatsnaam is vermeld, is deze Leiden. De gunning werd aangehouden DE SLECHTE SPOORWEGVER BINDING UTRECHT—LEIDEN. In hel Voorloopig verslag der Waterslaals- begrooting wordt o.m. gezegd; „Ernstige klachten rezen over de slechte spoorwegverbinding tusschen Leiden en Utrecht, waardoor velen, die naar het Oos ten des lands moeten reizen genoodzaakt zijn de duurdere verbinding over Amster dam te nemen. Betreurd werd dat niet eer der tot verbetering is overgegaan, daar er nu een autohusdienst is georganiseerd het geen weer tot moeilijkheden zal leiden, wanneer tot verbetering zal worden over gegaan Gevraagd werd of de Minister tot het ver krijgen van de verbetering zou willen mede werken". Gevraagd werd waarom de minister voor den nieuwen weg Amsterdam'9 Graven- hage nog 9leeds vasthoudt aa n het plan, dien weg over Sassenheim te leggen. Men vroeg of een weg beoosten Leiden niet de voorkeur vordienl. Aangedrongen werd ook op ophefling van het station Heerensingel alhier. o De alhier tot semi-arts bevorderde stu dent F. Delhez is bestemd tot reserve offi cier van gezondheid bij den geneeskundigen dienst van het leger hier te lande. Bij Kon. Besluit is benoemd tol reserve le luitenant bij zijn tegenwoordig korps de reserve 2e luitenant T. Cordes, van het 6e reg. artillerie. De nieuwbenoemde 2de luitenant der infanterie P. A. Muller komt alhier in gar- Bij de gehouden verkiezingen voor leden der Groepsraden en Commissiën van Advies van den Centr. Ned. Ambtenaars- bond werden onze sladgenooten de heeren H. van Woudenberg en M. G. Verwey her kozen als lid van den Groepsraad Gemeente- personeel resp. lid van de Commissie van Advies voor Hooger Onderwijspersoneel. Bij de gehouden onderhandsche aanbe steding voor het verbouwen en uitbreiden van „Hotel des Indcs" te don Haag onder architectuur van architect Toekke Kuipers te N'aarden was door de Ned. Aanneming Mij. v. h. Boer9ma te den Haag hel laagste ingeschreven, n.l. voor perceel I f. 101.660 en voor perceel II f. 97.660. De lirma Bik en Breedeveld had inge schreven voor respectievelijk f 110 550 en i 104.100. Op verzoek van den Officier van Justitie is alhier aangehouden zekere A W. R., die nog 14 dagen gevangenisstraf te ondergaan had. Behandeling voor Ged. Staten. Door Ged. Staten van Z.-Holland is giste ren in openbare zitting behandeld hel beroep van het bestuur van de Ver. tot Stichting en instandhouding van Scholen met den Bijbel te Oegstgeest tegen een besluit van den Raad der gemeente Leiden van 17 Maart 1930, waarbij gelden voor de stichting van een bij zondere school op hel grondgebied van Lei den werden geweigerd. Rapporteur wa9 het lid van Ged. Staten de heer Heukeb Het Raadsbesluit is genomen in afwijking van het prae-advies van B en W. Blijkens hel rapport van den hoofdinspec teur van het L O. is de Proteslantsche school, welke een gemengd bestuur van Her vormden en Gereformeerden heeft, langza merhand te klein geworden. Voor de stich ting van een nieuwe school werd een ver- eeniging geslicht. De slichting op Leidsch grondgebied zou geschieden omdat de toe neming der bevolking in het stadskwartier Rijnsburgerweg, op de grens van Oogst feest, zoo groot 19. dat in deze buurt een tweede hijz. school spoedig lot stand zal moeten komen. De hoofdinspecteur is even wel van meening, dat. waar een aantal van 106 kinderen is opgegeven, waarvan er slechts 25 te Leiden wonen de bevolkings uitbreiding van Leiden niet als een motief kan worden aanvaard. Het standpunt der Chr. School. Mr. Hangbroek, optredende namens het schoolbestuur, betoogde, dat legen de aan vrage is aangevoerd, dat een aantal leerlin gen op den dag der opening nog niet, en een ander aantal niet meer de school zouden bezoeken Tezamen zijn dit 11 kinderen, zoodat dit argument geen gewicht in de schaal zou leggen. Het gaat om de stichting der school te Leiden. Voorop staat, dat het bestuur het recht heeft een aanvrage te doen in een andere gemeente dan die waarin zij gevestigd is Men heeft het voorgesteld, alsof Leiden gespannen is voor een Oegslgeesler belang, Dit is onjuist, daar Leiden het recht van verhaal op Oegstgeest zou hebben voor de kinderen uil Oegstgeest, die te Leiden school zouden zijn. De aanvrage voldoet aan de eischen der wel en een aanzienlijke toeneming dor be volking in het betrokken deel der gemeente heelt plaats gehad. Het geheele slndskwar tier was er nog niet op 26 Febr. 1923, den dag der inwerkingtreding der wet. De uit breiding der bevolking in Leiden is inder daad aanleiding gewepst tot hel indienen van de aanvrage. Dal is niet de aanleiding geweest, doch dat doel niet ter zake; de Wet eisehl dat ook niet. Het schoolbestuur heeft echler wel gemeend, dal deze buurt het meest in aanmerking kwam voor de slichting van zijn school, omdat de bevol kingstoename daartoe aanleiding was. Het standpunt van den Leidschen Raad. Namens den gemeenteraad van Leiden lichtte eerst de heer J B. Meijnen hel stand punt van de meerderheid van dien Raad toe. Het bestuur der Vereeniging zond vijf lijs ten in met handteekeningen van ouders van 106 kinderen, waarvan er 25 gelijksoortige Leidsche scholen bezoeken. Van" gewicht was of deze kinderen mochten worden mee geteld Hierbij kwam het voor den Raad er op aan of l.an-gs den Rijnsburgerweg een aanzienlijke toeneming der bevolking viel le constateeren cn of deze aanleiding is ge weest tot de aanvrage Do aanzienlijke toe neming is te constateeren en wordt niel ont kend, al moet worden opgemerkt, dat de toe neming vrijwel haar beslag heeft gekregen en dat er weinig grond voor woningbouw meer beschikbaar is De tweede vraag even wel meende de Raad onlkennend te moeten beantwoorden. De behoefte aan en eonfes- sioneele school in die huurt is nimmer lot uiting gekomen; doch de Ver. voor Chr. Volksonderwijs, die zeven, noch de Gerefor meerde Schoolvereeniging. die vijf scholen heeft in Leiden, heeft het noodig geacht een aanvrage in te dienen. De Gereformeerde Schoolvereeniging heeft het denkbeeld we' overwogen, d^ch het losgelalen, hetgeen niet behoeft te verwonderen, daar van de 309 schoolgaande kinderen in die wijk er 9leehls 14 een Gereformeerde school bezoch ten. De verdeeling der leerlingen over ver schillende scholenn wijsl er niet op. dat in dat stadsgedeelte behoefte zou beslaan aan een school met den Bijbel. Van de 424 wo ningen in dit stadsgedeelte vormen 205 de vogelhuurf. waar slechfs 8 gezinnen getec- kend hebben op de lijsten voor de bijz. school Zeer terecht heeft de Leidsche Raad ontkend, dat er aanleiding zou bestaan voor de stichting van een bijz school De 25 leer lingen bovengenoemd mogen niet worden meegeteld. 2 kinderen waren reeds naar Schiedam vertrokken, zoodat 79 kinderen overbleven, terwijl hef wettelijk minimum 80 is. De aanvrage kon daarom niet worden ingewilligd. Andere overwegingen bovendien in het kort releveerende. merkte spr nog op, dat de meerderheid van den Raad van oordeel was, dat het hier meer gaat om een Oegstgeester belang en dat de Vereeniging beter gedaan had zich M het gemeentebestuur van Oegst geest te wenden In de tweede plaats werd erop gewezen, dat weliswaar het onderwij zend personal te Leiden 8 pet meer salars zou krijgen dan te Oegstgeest doch dat de gemeenteraad deze overweging niet mocht laten gelden In de derde plaats zou de uit tocht van leerlingen van hestaande bijzon dere scholen naar de nieuwe school niet het gevolg zijn van plaatsgebrek op de bestaan de scholen De heer Groeneveld. eveneens namens de meerderheid van den gemeenteraad spre kende, merkte nog op, dat onder de 79 kin deren, die volgens den vorigen spreker op de lijsten gehandhaafd konden worden, 11 kin deren voorkomen, die op den openings datum te jong of te oud zouden zijn, zoodat er slechts 68 lciitdercn over zouden blijven, hetgeen ver beneden het wettelijk minimum van 80 blijft. Wal de toeneming der bevol king betreft, deze kan nooit op zichzelf een reden zijn om een school van een bepaalde richting le stichten Uitbreiding van een stadsdeel met oen overwegend Katholieke bevolking kan bijv. nooit aanleiding zijn voor de stichting van een Gereformeerde school Deze stadswijk is. blijkens de ver kiezingen in 1929, overwegend links ge oriënteerd, in tegenstelling tot Leiden als geheel. Spr. veronderstelde, dal. waar in deze wijk geen school i9 gevestigd, vele ouders uit utiliteit5K>verwegjngen geteekend hebben, die liever een openbare of eon Hervormde school zouden hebben Als er een school moot komen zou dan in de eerste plaats een open bare,.dan een Roomsch-Katholieke dan een Hervormde en eerst dan een Gereformeerde school in aanmerking komen De heer Vriend .chef van de afd. Onder wijs alhier, optredende namens B. en W», verklaarde, dat van de 106 'eerlingcn er 2. die naar Schiedam verhuisden, moesten worden afgevoerd cn dat 25 'cerlingen reeds bijz. scholen in Leiden bezoeken. B en W. achtten de vraag of deze 25 mochten wor den meegeteld, beslissend B. en W. zijn van mccning, dat het hier betreft een zich uit breidend stadsdeel. De andere aangevoerde argumenten zou den ten hoogste als waarschuwingen aan het schoolbestuur kunnen worden beschouwd, doch hel schoolbestuur zou terecht daarop kunnen anlwoordent maakt u daarover niel ongerust, dat risico nemen wij op ons. For. aanvrage mag slechts worden afgewezen, als zij niel voldoet aan art 73. Daarmee staat of valt zij B. en W hebben het stand punt ingenomen, dat de 25 leerlingen wel behooren te worden meegeteld. De bevolking in de Rijnsburgenveg- omgeving bedraagt 1750 zielen De heer Schaper, lid van Ged. Staten, vroeg den vertegenwoordiger van don Raad wat hij dacht over de uitlegging van het woord „aanleiding" in de Wet. De heer Meijnen meende, dat het de vraag is of het beroep op een aanleiding te recht geschiedt. De heer Hangbroek, repliceerende, be toogde. dat de Wet niet eisrht. dat de bevol kingsuitbreiding de eenige aanleiding is. Spr. betoogde voorts, dat wel is beweerd dat er geen behoefte is aan een bijz. schoo1, maar het schoolbestuur heeft niet den plicht de behoefte aan te toonen. Bovendien zegt de hoofdinspecteur in zijn rapport, dat nie mand er aan zal twijfelen dat een bijz school spoedig bevolkt zou zijn. Dat uit de Vopelhuurt slechts 8 gezinnen hebben go- teekend. is een gevolg hiervan, dat dit ge deelte van de wijk niet intensief is bewerkt, daar men handtepkeningen genoeg had. De verkiezingscijfers toonen aan. dat het aantal Chr.-hist, en anli-rev. bewoners groot genoeg is om een school te bevolken. De heer mr A. J Romijn. namens den ge meenteraad optredende, betoogde, dat de Raad terecht hel standpunt heeft ingeno men. dat het schoolbestuur heeft aanneme lijk le makpn. dal de uitbreiding van de be volking aanleiding is lot bef «dichten van de school. Dat is niet geschied. Het schoolbe stuur acht het voldoende als de uitbreiding een der aanleidingen is. Sor. echler achtte dit onjuist. Deze bepaling kan niet anders worden uitgelegd dan op deze wijze, dat het schoolbestuur het innige verband tusschen de uitbreiding en de schoolstichting heeft aan te tonnen Wanneer ergens een groot R K. krankzinnigenpeslieht werd geplaatst, zou dat immers ook nimmer kunnen worden oogevat als uilbreiding dpr bevolking, welke in den zin der L O Wel aanleiding zou kunnen zijn tot de stichting eener Ger. school. De he°r Groeneveld kwam er nog legen op. dat de heer Hangbroek de Chr.-histori- sche en anti-revolutionaire kinderen teza men noemde daar het hier een Gerefor meerde school geldt. De heer Hangbroek wees erop. dat hel een school is van gemengd karakter, niet een Gereformeerde school. Voorls bestreed spr dal de aan'eiding moet blijken uit de handleekeningen De Wet eischt daarom trenl niets De beslissing van Ged Stalen volgt later RECLAME. H. P. H, KEERgWEE BEGRAFENISSEN Tol. atil 4\UTO-TRANSPORT - Imarklte. CREMATIE RECLAME. 4762 KUNSTAVOND CORRY DE WEKKER. Aan den intiemen kunstavond, te geven door mej Corry de Wekker op Dinsdag 18 dezer, zal door mej. M Versteeg (zangeres), leerlinge van mevrouw Maartje Offers, muzikale medewerking verleend worden. Welk 'n prachtig diertje, dat eekhoorntje, hoe fijn van lijn die gepluimde lange staart, dat slanke lijfje en geestige kopje 1 Zoo xuiver van lijn Iet maar eens op deze mooie brcede kraag en prachtig-vallcnde revers zijn ook onze nieuwe modellen van jongens jassen met Kreymborg- coupc in de nieuwste mode-kleurenzacht- grijs, grijs-blauw, licht en diep donker-bruin. Indien U een nieuwe winterjas moet hebben voor nwe jongens, ver gelijk dan eerst onze prijzen met onze kwali teit, dan weet U het Kreymborg isWaarborg HAARL.STR. 143 2303 DE ALGEMEENE TOESTAND. Rondom de vredesverdragen. Een 'medewerker van de ,,Echo de Paris7' had een interview met den Duitschen Rijkskanselier dr. Bruening, over de Duit- sche buitenlandsche politiek. Dr. Bruening wees eT op, dat hij reeds vaker als uitein delijk doel der Duitsche buitenlandsche po litiek genoemd had het herwinnen der na tionale vrijheid en der sociale en mate- riéele gelijkberechtigdheid. De Duitsche politiek had tot grondslag de uitvoering der internationale verdragen en de vreert- zame samenwerking der volken. Deze vreedzame politiek is gemeengoed voor hot overgroote deel van het Duitsche volk De ontruiming van het Rijnland was een groote étappe op den weg der Duitsche •bevrijdingspolitiek in dezen zin hebben wij ons over de vervroegde ontruiming verheugd, aangezien deze 6lechts nog grootere mogelijkheden kan bieden om us vreedzame betrekkingen met f rankrijk ie ontwikkelen en overeenstemming to berr-i ken over de nog niet opgeloste vraagstuk ken. Wanneer in den laatsten tijd een zekere stilstand in de ontwikkeling der Fransch-Duit8che betrekkingen is te be- sppuren, dan komt dit in hoofdzaak door dat de oorzaken der Duitsche gebeurtenis sen van binnenlandsch politieken aard in Frankrijk verkeerd begrepen zijn. Het re sultaat van de verkiezingen van 14 Sep tember beteekent noch haat, noch oorlogs gevaar, doch het is slechts de demonstratie van een verdrukt doch sterk volk. dat voor ziin nationale toekomst strijdt. De Fran- sche opinie, die bijna in volledige over eenstemming een teleurstelling uitdrukt over het feit, dat de door Frankrijk ge dane concessies inzake de herstelkwestie en de ontruiming van het Riinland niet vor- doende in Duitschland gewaardeerd zij«M houdt geen rekening met de mogelijke ge volgen van deze maatregelen. Frankrijk schijnt de draagwijdte van den eeomuni- sehen noodtoestand in Duitschlano to overzien. Frankrijk, de voornaamste schuldpisehe.t, moet begrijpen, dat geen volk, dat een schuld van milliarden m.uet betalen, wat steeds opnieuw als een gewel digen dvuk wordt gevoeld, een verlichting der schuld met eenige honderden millioonen niet kan beschouwen als iets. dat de last dragelijk maakt Wanneer teeeliikertiid de finane'pele en economische crisis de rrgee- ring dwingt het volk eenige milliarden nieuwe belastingen en lasten op te leggen, spreekt het vanzelf, dat een regeering maatregelen moet trpffen voor het gcvsi zij zich niet kan houden aan de vervull'ng der hetalingsbelofte. Ook het feit, dat de ontruiming van het Riinland steed* onniemv door Frankriik is uitgesteld, heeft den Ui druk en de draagwijdte er van sterk ver zwakt. NietteiïVïi heeft men het besluit mei warmte begroet. De ontruimine heeft echter in geen ge val de bespreking van dp veiligheidskwes- tie onnoodig gemaakt, dit is althans de Fransehe opvatting De veiligheidskwestie wordt steeds veer als een bewijs va/, voortdurend wantrouwen op don voorgrond geschoven en dat nog wel tegenover een ontwapend volk, wiens grenzen open zijn en dat steeds vraagt om ontwapening ook in de andere landen. Volgens Duitsche op vattin" hebben ook de andere staten recht op veiligheid en Bruening verklaarde niet te begriipen. waarom hier met twee maten gemeten werd. Zoolane dp huidige onnatuurlüke toe stand voortduurt, zal Duitschland echter met alle ten dienste staande vrpedzame middelen trachten, zijn gerechtvaardiguc eischen ingewilligd te krijgen waarbii allps eT op gericht zal ziin geen nieuwe verwar ring te stichten, maar den vrede te dienen. In de „Victoire" antwoordt Hervé op een vra^g, die hem door een groot aantal lezers gesteld is en die hierop neerkomt, of hij zijn propaganda niet beter zou kun nen gebruiken ten gunste van een Fransch- Italiaansehe verzoening. Hervé antwoordt hierop, dat hij van meening is, dat de haard van de onrust slechts in Duitsch land ligt, en dat een nieuwe wereldbrand slechts daar zou kunnen ontstaan. Voor Italië was hij altijd bezield geweest mei de warmste gevoelens. Daarom had hij na den oorlog geprptesteerd tegen de wijze, waarop Engeland en Frankrijk de Duitsche koloniën hadden afgenomen en er Italië als broodkruimels iets van hadden toegewor pen. Ook had hij geprotesteerd tegen de manier waarop Italië de bel oofde voldoe ning, inzake de Tripolis- en Tumis-kwestie •werd gegeven. Ook Hervé achtte de lang zaamheid, waarmee de regeering te Parijs had gewerkt, schandelijk en had zich kun nen voorstellen, dat Mussolini eindelijk met vuistslagen op tafel antwoordde. Ove rigens was Hervé van meening, dat de Ita- iiaansche dictator veel te verstandig was om zich te laten meesleepen door een aan val tegen Frankrijk. Veel eerder zou hij zich in avonturen storten, wanneeT hij wist, dat Duitschland sterk genoeg en be reid \va» hem te steunen. Met eenige wel- wil'endhcid zullen de Italiaansch Fransehe geschillen ongetwijfeld bijgelegd kunnen worden, zegt Hervé. Het Duitsche gevaar blijft echter bestaan, als de economische toestand in Duitschland het volk tot wan hoop drijft en de woede over de verdrageo van Versailles, niet wordt weggenomen. Daardo zc- Dvdfcs'di'artl slechts in de armen van Sovjet-Rusland worden gedre ven. De eerste taak is dan ook, Duitfcn- land los te maken uit het verbond met Rusland, waardoor het Bolsjewisme zich thans in de Sovjet Unie kan handhaven. I Volgens Hervé ligt de knoop, die dnorge- i hakt inoet worden te Berlijn en niet te Rome. m Litwinow is gisteren reeds te Berlijn ge arriveerd en heeft daar het aangekondigd? onderhoud met Curtius gehad. DUITSCHLAND. Nieuw Rijksbankgebouw te Diesden. - De begrooting. - De bekorting van dén arbeidstijd. Te Dresden is gisteren het nieuwe ge bouw van de Rijksbank plechtig geopend. De Rijksbankpresident dr. Luther wees in zijn openingsrede op de beteekenis van dit nieuwe bouwwerk, dat tevens een bewijs is. dat men in Duitschland naar arbeid verlangt. Het Duitsche volk moet bereid zijn om door harden arbeid ook het staats- en economisch gebouw weer bewoonbaar te maken. Ook op deze plaats mag ik gaarne ver klaren, aldus dr. Luther, dat het groote binnenlandsche reorganisatiewerk, dat Duitschland thans bezig is uit te voeren en dat wij zoo dringend noodig hebben, slecht1! kan worden voltooid door een moeaige al- geraeene rijksorganisatie. Deze reorganisatie hébben wij niet alleen noodig omdat elke ingrijpende financieele hervorming en andere zakelijke reorgani- satiemaafcregelen met haar ten nauwsre verbonden zijn, doch wij hebben haar tn hot algemeen noodig, omdat het daarna voor ons gemakkelijker zal zijn ons door den nood heen te werken en de plaat* onder de volken terug te winnen, waarop het Duitsche volk recht heeft. Zonder Rijksreorganisatie zal de groote kracht van Duitschland noch naar binnen, noch naar buiten ooit tot volledige ontwikkeling kun nen komen. Verder wees dr. Luther er op, dat zon der internationale samenwerking thans op economisch gebied niets te bereiken valt. \Vii hebben mede te werken en willen me dewerken aan een betere wereldorde die door rechtvaardigheid, economisch verstan-i en sociaal plichtsgevoel behperscht wordt. Hef Youn^plan, waarom thans in het Duit- s«he vo'k zooveel politieke conflicten en in dp gpheele beschaafde menschheid zoo veel ceesteli'ke strijd gaat, zegt met dui delijke woorden: ,,De oplossing van het schadevergoe- dinffsvraacctuk is niet slechts een taak van Duitschland. doch is het cremeenschappe- lijk belang van alle betrokken landen en verlangt dc samenwerking van alle betrok kenen." De bevordering van deze samenwerking moet de oplossing voor Duitschland zijn De g^vone begrooting sluit in inkomsten cn uitgaven met een bedrag van 10.4 mil liard Riiksmark en de buitengewone met een bedrag van 237 millioen Riiksmark. Geluk bekend, ligt het in de bedoeling de stortingen aan de landen met 100 mil lioen te verminderen. Er is reeds rekening gehouden met de voorgenomen 6 pCt korting der ambtenarensalarissen. De 'begrooting moest in verband met de verhooging van het aantal afgevaardigden en de schadeloosstelling, die de Riiksspoor- wegen ontvangen voor het kosteloos reizen der afgevaardigden, met 1.5 millioen Mark verhoogd worden. Op de bpoTootingen der afzonderlek-p Rijksministeries is belang rijk bezuinigd. De Vereeniging der Duitsche wevkgevers- bonden heeft een zitting gehouden, waar in de kwestie van de bestriiding der wer- I keloosheid door verkorting van den ar beidstijd uitvoerig bphandeld werd. Meu kwam tot de conclusie dat de schematicche en algemeene verkorting var» den ar- I bpidsti.id, zooals zij thans geêisrht wordt, geen geschikt middel tot vermindering der 1 werkeloosheid is. dat zii integendeel dnor de met haar verbonden* stbeing der nro- dnctiekosten en dr m haar besloten be perking dpr bewegingsvrijheid der hodrij- ven, de werkeloosheid vergrooten zou. 2—1

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 2