71ste Jaargang DINSDAG 4 NOVEMBER 1930 No. 21667 Onze Rebus-prijsvraag. Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. GOUDEN HUWELIJKSFEEST. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel toot advertentiên uit Leiden en plaatsen waai agentschappen ran ons Blad gevestigd rijn. Voor alle andere advertentiên 36 Cts. pet regeL Kleine Advertentiên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 60 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueels opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRI'JS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per poet f. 2.35 portokoeten. f 0.18 .,0 18 Oit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. Nu onze rebus in haar geheel is geplaatst meenen wij goed te doen eenige kleine druk- foutjes, welke de oplosser overigens zeil ook had kunnen vinden, even te herstellen. In het eerste feuilleton staat in de tweede kolom, zevende regel „al", moet zijn „als". Tweede feuilleton, laatste kolom zevende regel staat „min o", moet zijn „plus o"; vierde feuilleton, tweede kolom, vijfde regel is woordje „dè" vergeten; laatste feuilleton, vijfde kolom, zesde regel staat „e" moet zijn „te". Hedenmorgen vonden wij de eerste oplos sing al in de brievenbus. Men weet, dat de inzending Dinsdag 18 dezer des middags te 12 uur sluit. DE DIRECTIE. VERGADERING van den GEMEENTERAAD VAN LEIDEN op MAANDAG 10 NOVEMBER 1930t des namiddags te twee uw, in het gebouw „TOT NUT VAN T ALGEMEEN" (Steenschnur 21). De vergadering zal, zoo noodig, des avonds worden voortgezet. Te behandelen onderwerpen: 816 lo. Benoeming van een lid der Commissie voor het Stedelijk Museum „De Lakenhal". (218) 2o. Benoeming van twee leden der Ge meentelijke Commissie voor Maatschappelijk Hulpbetoon. (219) 3o Benoeming van een tijdelijk leeraar in het Nederlandsch aa9 de Hoogere Burger-- school met 5-jarigen cursus. (2-0) 4o. Suppletoire begroeting, dienst 1929, van het Openbaar Slachthuis. (221) 5o. Balans en Verlies- en Winstrekening dienst 1929, van het Openbaar Slachthuis. (221) 6o. Rekening, dienst 1929, van de Gezond heids-Commissie. (221) 7o. Balans en Verlies- en Winstrekening, dienst 1929, van het Grondbedrijf. (221) 8o. Voorstel: a. tot wijziging van het Raadsbesluit van 9 Augustus 1926, in zake de verhuring van eenige perceelen weiland aan de „Leidsche Football Club", in dien zin dat u;t de huur zal worden genomen een gedeelte van het perceel Sectie O No. 667, ter grootte van l'H.A.; l b. tot verhuring van het sub a bedoeld perceelsgedeelte aan de R.-K. Hoogere Bur gerschool te Leiden. (222) 9o. Voorstel tot verhuring aan de N. V Vereenigde Bloembollenculturen, voorn. Gebr. Dc Graaff en S. A van Konijnenburg en Co. te NooTdwijk, van de perceelen teel- land. Kad. bekend gemeente Oegstgeest, Sectie E Nis 2511, 248, en 2509 en van de op het perceel No. 2509 slaande^woning, bloembollenschuur en erf. (223) lOo. Voorstel tot overname in eigendom en onderhoud bij de gemeente: a. van A. A. van Tienhoven, het strookje grond aan den Morschsingel, Sectie L No 1220 ged.; w b. van de N.V. Bouw- en Exploitatie Maat schappij van onroerende goederen „Ons Eigendom", het strookje grond aan de Aloë- laan. hoek Warmonderstraat, Sectie L No. 142G ged. llo Voorstel tot aankoop, respect, over name in eigendom van verschillende ge deelten grond, stoepen en voortuinen aan den Stationsweg en tot aanvaarding van den afstand van het recht van opstal op een ge- dceile van den Stationsweg. (225) 12o. Voorstel tot het aangaan van een overeenkomst met het Rijk. betreffende de ruiling van een tweetal strookjes grond in verband met de vergrooting van het gebouw voor Geologie en Mineralogie der Rijksuni versiteit aan de Garenmarkt. (226) 13o. Voorstel tot aankoop van het huis en erf aan den Oude Singel No. 28 en tot be schikbaarstelling van de voor dien aankoop benoodigde gelden. (227) 14o. Voorstel lot het verleenen van toe stemming tot wijziging van de Statuten der N.V. Leidsche Duinwater-Maatschappij. (228) 15o. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de uitbreiding van de school voor U. L. O. aan de Hooglandsche Kerkgracht van de Gereformeerde School- vereeniging, met twee lokalen en de aan schaffing van de in verband daarmede be- noodigde schoolmeubelen, leer- en hulpmid delen. (235) 16o. Voorstel lot het verleenen van mede werking aan het bestuur van de Gerefor meerde Schoolvereeniging lot uitbreiding van de school voor gewoon L. O. aan de Stadhouderslaan met één leslokaal en tot aanschaffing van de voor de inrichting van dat lokaal benoodigde schoolmeubelen. leer- en hulpmiddelen, alsmede tot beschikbaar stelling van de voor die uitbreiding en aan schaffing benoodigde gelden. (236) I7o. Voorstel tot het verleenen van mede werking aan het bestuur van de R -K. Par. Jongensscholen onder R.K. Par. Kerkbestuur tot aanschaffing van leer- en hulpmiddelen ten behoeve van de school voor gewoon L. O aan de Pelikaanstraat No. 20. en tot beschikbaarstelling van de voor die aan schaffing benoodigde gelden (237) 18o. Voorstel tot wijziging van de begroo ting, dienst 1930, in verband met de meer dere uitgaven ten behoeve van de uitkee- ringen aan uitgetrokken werkloozen en het bestrijden van het aandeel der gemeente in de werkverschaffingsloonen van den Leid- schen Hout uit den gewonen dienst. (229) 19o. Voorstel in zake de veTbreeding en verbetering van den Heerensingel. (230) 20o. Voorstel in zake de verbreeding en verbetering van den Morschsingel tusschen den Mojschweg en de Spoorhavenbrug. tevens praeadvies op het desbetreffend adres van de Leidsche KoetsiersveTeeniging „Ver betering zij ons Streven". (231) 21o. Voorstel in zake de verbreeding en verbetering van den Haarlemmerweg van den Maresingel tot aan de Musschenbroek- straat. (232) 22o. Voorstel in zake het overdragen aan de Provincie Zuid-Holland van den Haar- lemmertrekvaartweg vanaf de Postbrug tot den Noordwijkerhoek en van den Zijldijk tusschen de Spanjaardsbrug en den zijweg naar Rijpwetering. (233) 23o. Voorstel in zake het verleenen van een jaaTlijksche subsidie en van een bijdrage in eens aan de vereeniging „Herstellingsoord de Leidsche Buitenschool", zulks met wijzi ging, resp. intrekking van de Raadsbesluiten van 15 Mei 1922 en 27 Augustus 1923 en tot vaststelling van den desbetreffenden begroo- tingsstaat. (198 en 234) —o Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat zij, uit sluitend ten aanzien van den door den „Voordorpkrans" op 11 en 12 November a.s. in het wijkgebouw „Staalwijk" aan de Hee renstraat. alhier, te houden bazaar, ont heffing hebben verleend van het sluitings uur voor winkels. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 4 November 1930. 2404 DE SLOTVERGADERING VAN DE LEIDSCHE WINKELWEEK. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis dat: a. H. van Rosse Jr., te Leiden, een verzoek heeft ingediend ter bekoming van verlof voor den verkoop van alcoholvrijen drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop, in het perceel Beestenmarkt No. 26. alhier; b. G van den Hout. te Leiden, een ver zoek heeft ingediend ter bekoming van ver lof voor den verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop, in het perceel Janvossensteeg No. 44. alhier. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, 4 November 1930. 2403 KEES PRUIS IN „CONCORDIA". Na een langdurige afwezigheid uit Leiden is Kees Pruis gisteravond weer eens alhier opgetreden. De concertzaal „Concordia" was goed gevuld toen de populaire cabarettier voor de eerste maal het podium betrad. Op vlotte wijze zongen Stella Seemer en Kees Pruis eenige bekende liedjes, zoowel ernstige als komische, waarbij het refrein door de zaal vaak braaf werd meegezongen. Op veler verzoek gaf Kees Pruis is eenige opera-fragmenten een staaltje van zijn bekwaamheid in het fluiten, daarbij uit stekend door Willem Ciere aan de piano begeleid. In een klucht gaven Stella Seemer en Kees Pruis in samenwerking met Piet Hesse blijk, ook de kunst van het tooneel- spcleD te verstaan Dat allen zich uitstekend hadden vermaakt, bleek uit het krachtige applaus, dat opsteeg, toen de mededeeling gedaan werd, dat het gezelschap spoedig terugkomt. Een geanimeerde bijeenkomst. In den foyer van de Stadsgehoorzaal is gisteravond de slotvergadering gehouden van de Leidsche Winkelweek 193C-, welke avond tegelijkertijd te baat werd genomen om een tweetal lezingen te houden over onderwer pen speciaal voor den middenstand van be lang. Als sprekers waren n.l. uitgenoodigd de heer Zierfuss, vertegenwoordiger van de Lichtfabrieken alhier, die iets zou vertellen over het zgn „Goedkoop tarief' en de heer Macneil. vertegenwoordiger van de Philips fabrieken te Eindhoven, die een lezing zou houden: „lichteffecten in de etalage". De zaal was uitstekend bezet, toen te kwart voor negenen de voorzitter van de winkelweek-commissie, de heer Meijers de j bijeenkomst opende met een hartelijk wel- I kom aan allen, speciaal aan de besturen I van de middenstands-organisaties. Spr. wees er daarna op, dat de gehouden winkelweek j over 't algemeen goed geslaagd is. Jammer j was dat niet algemeen is deelgenomen aan I de geschenken-attractie en ook dat door sommige deelnemers bij de bonnen-uitgifte niet de noodige soepelheid is betracht. De verkoop is over 't algemeen in de winkel week goed geweest. Er zijn minder klachten gehoord dan bij vorige winkelweken. Het bestuur stelt in verband met de goede resul taten voor de Leidsche Middenstandscen trale aan te zoeken van tijd tot tijd een winkelweekcommissie te benoemen op deze basis dat de deelnemers aan de pas gehóu den winkelweek zich verbinden de bijdrage, die zij deze maal hebben gegeven, elk jaar toe te zeggen. Daarover kan dan per kwi tantie worden beschikt. Men heeft natuur lijk het recht om deze kwitantie te weige ren. maar spr. hoopt dat niet velen van dit recht zullen gebruik maken. Door deze regeling wordt bereikt, dat zeer veel werk voor de winkelweek-commissie wordt be spaard. Men krijgt een goede vaste basis waarop men de winkelweek, die toch onge twijfeld in een stad als Leiden van tijd tot tijd noodig is, kan organiseeren. De vergadering hechtte aan dit voorstel met applaus haar goedkeuring. De voorzitter dankte daarna allen die aan de totstandkoming van de winkelweek heb ben geholpen, voor hun medewerking en verklaarde haar officieel voor gesloten. Toen was het woord aan den heer Mac neil om zijn lezing over etalage-verlichting te houden. Spr. besprak eerst de winkel- verlichting. Daarbij moet op drie dingen gelet worden. De verlichting moet een pret- tigen indruk maken op den bezoeker, de wanden met de kasten moeten goed verlicht zijn en voorts moet er voldoende licht op de toonbank vallen. In verband hiermede demonstreerde spr. een aantal diffisoren en armaturen, die een juist effect geven. Spr. behandelde daarna uitvoeriger de elalageverlichting. Als eerste eisdh geldt daarbij, dat de bloote gloeilamp moet ge maskeerd worden. Het menschelijk oog reageert sterk op contrasten en daarom is een goede etalageverlichting van zoo groot belang. De verlichting moet ook juist zijn. De hoeveelheid licht 9peelt een groote rol, ook wat betreft de kleuren in de etalage. Spr. werkte deze algemeene principes nader uit aan de hand van lantaarnplaatjes en de demonstratie van enkele etalages, die in de zaal waren opgesteld. Vooral met deze etalages had spr. veel succes. Men kreeg er een goeden indruk door van de principes die voor de etalageverlichting gelden. Spr. demonstreerde het gewone licht, de dag- lidhtlampen en het kleurlicht en liet de ver schillende voordeel en daarvan uitkomen. Een hartelijk applaus dankte hem voor zijn interessante uiteenzettingen. Van een pauze in de lezing maakte de heer Bergers voorzitter van de Leidsche Middenstandscentrale gebruik om de win kelweek-commissie dank te zeggen voor haar vele werk in het belang van den mid denstand verricht, welk dankwoord de zaal met een hartelijk applaus onderstreepte. Daarna was het woord aan den heer Zierfuss, die de nieuwe tarieven van de Electriciteitsfabrieken uiteenzette. Spr. wees er op dat nog slechts weinig winkeliers van het goedkoope .winkeltarief gebruik maken omdat ze er nog niet voldoende van op de hoogte zijn. Uitvoerig zette spr. daarna de tarieven uiteen, niet alleen het winkel- en woonhuistarief, maar ook het reclame-tarief. Spr. wekte de aanwezigen op zooveel moge lijk van de nieuwe tarieven te profiteeren, omdat door vele contracten de stroomprijs dalen kan. Zoo gauw mogelijk dienen de winkeliers die er voor voelen een en ander met hun installateur, die gaarne de ge- wenschte inlichtingen zal verstrekken te bespreken. De Voorzitter dankt tenslotte den sprekers voor hun interessante lezingen en' sloot daarna de vergadering. DE HEER T. VAN WELZEfN Tzn. MORGEIN 70 JAAR, De heer J. van Weizen Jzn. Een bekend stadgenoot, de heer J. van Weizen Jzn., Jan van Houtkade no. 13, viert morgen zijn zeventigsten verjaardag. Hij is geboren 5 November 1860, zoon van een der eerste steendrukkers hier ter stede. Door het vak van zijn vader kwam hij in aanraking met boekbinderij, brocheer- en linieer-inrichting. Hij richtte nog zeer jong, zijn zaak als boekbinder op, die nu reeds bijna 50 jaar, bestaat. Sedert enkele jaren is die zaak gesplitst in een boekbinderij aan het Rapenburg en een brocheerinrichting aan de Jan van IioutkadeHoefstraat, waarin thans twee zijner zonen de leiding hebben. De vroeger bestaande linieerinrichting is opgeheven. De administratie der beide zaken voert de jubilaris zelf, nog met vaste hand en hel dere geest. Hij bediende in de achterliggende jaren het Academisch Ziekenhuis, de Bibliotheek der Rijksuniversiteit en tal van groote firma's. Dozijnen albums, waaronder voor het Koninklijk Huis, voor jubileerende in stellingen en personen werden in zijn werkplaats vervaardigd. De duizenden boek werken, die de firma Dishoeck en Zonen te Bussum uitgeeft, worden in zijn brocheer inrichting voor het publiek gereed gemaakt. In vroeger jaren was hij uitgever van het Anti-Revolutionair Weekblad „De Lei- denaar". Reeds tal van jaren is hij voorzitter van dc afdeeling Leiden van den Bond van boek binderspatroons. Zijn vele werkzaamheden en zijn groote gezin hebben niet belet, dat hij ook op ander gebied werkte en in het bijzonder voor de BINNENLAND. B. GDI W. van Leiden stellen verbetering voor van Heer en sin gel, Morschsingel en Haarlemmerweg. (Gemeentezaken, 3e BI.). Het Ghr. Schoolbestuur van Oegstgeest tegen het afwijzend besluit van den Leid- schen Gemeenteraad inzake bouw van een school op Leidsch grondgebied voor Ged. Staten. (Ie Blad Verschenen is het vooiloopig verslag der Tweede Kamer over de begrooting van Wa terstaat. (Binnenland, 2e Blad.). Mr. Van der Deure over radio-censnnr. (Binnenland, 2e Blad.). In een jnwelierszaak te Den Haag is voor f. 20.000 aan juweelen gestolen. (Gemengd, 2e Blad.). BUITENLAND. Rcndom de vredesverdragen. (Buitenland, le Blad.). Een eerste beslissing ter Britsche Rijks- conferentie. (Buitenland, le Blad.). Het onderzoek naar den ramp der R 101. (Buitenlandsch Gemengd, 2e Blad.). Ned. Iïerv. Gemeente. Op 27-jarigen leeftijd werd hij lid van het College van Notabelen dier Gemeente; 28 jaar lang wa9 hij Diaken der Ned. Herv. Gemeente, en verscheidene jaren onder-voorzitter van het College. In hoedanigheid van Diaken was hij mede oprichter van het Kinderhuis Voordorp, en tal van jaren secretaris van het bestuur dier instelling. Ook bekleedde hij de functie van voorzit ter van het Minnehuis aan de Kaarssen- makerstraat. Thans nog is hij regent van het Coninckshof aan de Oude Vest. En al die ambten heeft hij bekleed met den zelfden ijver en toewijding, die hem in zijn zaak kenmerkten. Wij twijfelen niet, of velen zullen hem op zijn zeventigsten ver jaardag gedenken en komen gelukwenschen. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het Voorbereidend kerkelijk examen de heer A. de Bruyn (den Haag); doctoraal examen geneeskunde, mej. S. Koeleman (Rotterdam). Morgen gaan voor onze stadgenooten An- dries Eikerbout en mej. Maria Elisabeth, van As, wonende Gerrit Doustraat 79. de bruids dagen in en Maandag 17 dezer zal 'het een halve eeuw geleden zijn, dat zij te zamen in het huwelijksbootje stapten. Als jongen van nauwelijks negen jaar ging Elkehbout al naar de deken<fa!briek der gebrs. Van Wijk, waar hij bijna dertig jaar werkzaam was. Vervolgens was hij ruim 12 jaar ver bonden aan de fabriek der firma Van Wen sen aan de Heerengracht en ten slotte meer dan twintig jaar als dekenwever bij de firma Zaalberg, zoodat de thans 72-jarige bijna 63 jaar m de fabriek heeft doorge bracht. Daarom valt het ook niet te verwon deren, dat in den afgeloopen zomer zijn krachten hem begaven en hij noodgedwon gen rust moest nemen In December houdt de ziekte-uitkeering op en dan is het maar afwachten wat de toekomst zal brengen. Ondanks zijn dagelijkschen werkkring in de fabriek is Eikerbout een bekende figuur in de Sleutelstad, want gedurende acht-en- dertig jaar verleende hij onafgebroken zijn onmisbaren steun al9 souffleur bij verschil lende liefihebberij-tooneelclubs. Heel wat drama's en blijspelen heeft hij in die jaren vanuit zijn bescheiden souf fleurshok tusschen het voetlicht helpen op voeren en het lijdt geen twijfel of in vele gevallen zou de critiek heel wat ongunstiger zijn uitgevallen, wanneer Eikerbout ct niet geweest was. Maar Eikerbout wè.s altijd trouw op zijn post en steeds paraat om don held bij het afsteken van zijn liefdesverklaring met wij zen raad terzijde te staan, dan wel om in de sterfscène de heldin het treffende voor beeld te geven hoe op de juiste wijze den laats ten adem uit te blazen. Zoo heeft Eikerbout gewerkt bij dag en veelal bij nacht, totdat zijn gezondheids toestand ook dit niet meer toeliet. We zijn ervan overtuigd, dat ook zijn vrienden van Plankenland hem in de komende dagen niet zullen vergeten.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1