M IttJ Lttl HET GESTOLEN LUCHTBALLONNETJE of DE GESCHIEDENIS VAN TWEE DEUGNIETEN 718le Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 31 October 1930 Derde Blad No. 21664 PARLEMENTAIR OVERZICHT FINANCIËN. helpt tegen Wmm neusverkoudheid INGEZONDEN. RADIOPROGRAMMA. k+Tz. 0-RR M -e-hMcL He ///MM TWEEDE KAMER. DE AGENDA. Aan het begin dezer vergadering heeft de Kamer allereerst haar werkzaamheden geregeld. In verband met het feit, dat het ditmaal laat zal zijn alvorens de algemeene poli tieke beschouwingen kunnen beginnen, besloot de Kamer om den voor iedere fractie bepaalden spreektijd bij dat debat nog verder te rantsoeneeren. Elke fractie offert eenigen lijd van haar aandeel op: zoo zullen de algemeene beschouwingen worden ingeperkt. Ondanks het verzet van de communisten en van den heer Braat (platt.) werd hiertoe met 84 tegen 3 stem men besloten. En: daarop besloot de Kamer, om de volgen de week vacantie te nemen. De Voorzitter wilde slechts twee dagen vacantie geven, maar op voorstel van den heer Knottenbelt, dat in de Kamer instemming vond, legde hij zich ten slotte bij de geheele week neer. Zoodat de Kamer op Dinsdag 11 Novem ber zal beginnen met het algemeene poli tieke debat. Vervolgens moest beslist worden over het verzoek van den heer De Visser, om den Minister van Buitenlandsche Zaken te mo gen interpelleeren over de verhouding van den Paus als staatshoofd tot ons land. De Voorzitter deelde mede. dat op 11 Novem ber, des avonds, de begrooting van Buiten landsche Zaken aan de orde zal komen en hij meende, dat de heer de Visser het on derwerp hierbij ter sprake kan brengen. Zoodat: hij geen reden zag voor een afzonder lijke interpellatie. Natuurlijk was de heer De Visser met deze opvatting niet tevreden, maar de Ka mer wel en zij besloot met 85 tegen 2 stemmen de interpellatie niet toe te staan. De zaak komt dus bij de begrooting aan de orde. Komiek was, dal de heer De Visser bij één dezer punten uitriep, dat men bezig was het parlementarisme „lot een aanflui ting te maken". De Kamer had danig schik in deze openbaring. PACHTDISCUSSIE. Voorgezet werd hierna de behandeling van het met amendementen bestrooide ont werp inzake nieuwe regeling van de pacht. Aillereeirst werd het amendement-Van Voorst, waarover wij het gisteren aan het slot van ons overzicht hadden, en dat aan pachter en verpachter het recht wilde geven om de drie jaar aan den Kantonrechter her ziening van den pachtprijs te vragen, met 59 legen 25 stemmen verworpen. ZCker: er waren véél meer leden voor, maar om dat de Regeering het amendement onaan nemelijk had verklaard, stemden zij er ten slotte tegen. Da heer Floris Vos beging bij deze stem ming een vermakelijke vergissing. Hij dacht vonbegrijpelijk genoeg! dat het wets ontwerp zélf in stemming kwam en ver klaarde dat hij er tegen zou stemmen. (De Kamer lachte daverend!). Waarop hij vóór het amendement stemde. De volgende stemming was over 'n amen dement vafl den heer Van der Sluis, dat be paalde, dat de pachter, als hij zijn land tegen bepaalde gevaren moet verzekeren, de 'helft van de verzekerings-premie van den verpachter zal terugontvangen. En: dit amendement werd het eerste succes, want het werd met 72 tegen 15 stemmen aangenomen. Maar o tragiek van het parlementaire leven het gaf niets, want het artikel, waarop het amendement betrekking had (en waartegen tal van leden bezwaar hadden) werd daarop met 82 tegen 3 stemmen ver worpen. Achtereenvolgens kwamen nu weer evenals den vorigen dag tal van over hel algemeen, weer technische amendementen aan de orde. Een amendement-Fleskens om contracten van langeren duur dan 5 jaar de opzeggingstermijn te bepalen op 1V5 jaar, werd met 57 legen 26 9temmen aangenomen. Succes! Hiermede kwam dan werkelijk een amendement in de wet. Een amendement-Rntgers van Rozenburg, om van beslissingen des kantonrechters, na overlijden van den pachter inzake de pacht genomen, hooger beroep toe te staan, werd met 45 legen 37 stemmen aangenomen. Alweer dus succes van een afgevaardigde. Toen: toen was de Kamer genaderd tot het ar tikel. betreffende het verlengen van de pacht ingevolge beslissing van den kanton rechter, wanneer partijen zelf niet tot overeenstemming zijn gekomen. Op dit ar tikel was een vloed van amendementen in gediend, het is overbodig ze. hier stuk voor stuk ie vermelden. Minister Donner heeft ze alle ontraden, maar het debat is nog niet geëindigd en daarom komen we er liever op terug wanneer er morgen een beslissing is genomen. Het was saai. meer dan saai. Juridisch saai. Dit zegt genoeg. AVONDVERGADERING. RADIO-CENSUUR. 's Avonds is de Kamer voortgegaan met de behandeling der interpellatie-Albarda. over de radio-cansuur. En: daarbij kwamen dan levens in behandeling de beide moties welke de vorige week na 's ministers rede waren ingediend, n.l. de motie Albarda, zich uilsprekend voor afschaf fing van de preventieve censuur en de motie- Boon,, verklarend dat uilzendingen van poli tieke en daarmee nauw verband houdende onderwerpen slechts in zeer beperkte mate in den aet'her behoren te worden toegelaten. Tegen de preventieve controle heeft dezen avond aanstonds dc heer Oud stelling ge nomen: hij erkende te hebben medegewerkt aan opneming van de bekende bepaling in de wet, maar men heeft zich toen eigenlijk geen rekenschap gegeven van de gevolgen. Nu was de afgevaardigde overtuigd, dat de preventieve controle verkeerd is. Bovendien meende hij een ontdekking te hebben ge daan. deze n.l. dat het Radio-Conlrole-Re- glement ongeldig zou zijn, omdat het niet tot stand zou zijn gekomen op de wijze, die voor een bestuursmaatregel is voorgeschre ven. Doch afgezien hiervan: de afgevaar digde betoogde dal preventieve controle toch nooit aan haar doel zal kunnen beantwoor den: zelfs wie zijn speech heeft ingezonden kan heel wat anders zeggen voor den micro foon. Men schaffe de preventieve censuur af en breke een zending af, wanneer daartoe aanleiding is. Hij verklaarde de motie-Boon te zullen steunen? Over deze beide vragen: moet er preven tieve censuur zijn? en: moeten politieke uit zendingen worden toegestaan en, zoo ja,"op welke wijze? hebben den ganschen avond de debatten geloopen. De chrislel ij k-hislorische lieer Krijger heeft zijnerzijds de noodzakelijkheid van preventieve censuur betoogd (de uilzendin gen van de V A R A. alleen reeds bewijzen die noodzaak). maar zij moet wel eenigszins anders worden geregeld, zij kan vereenvou digd worden. Ook is er behoefte aan een beroeps-instantie van de beslissingen der Radio-Controle-Commissie. Deze afgevaar digde was van oordeel, dat de vrijheid voor het uitzenden van politieke redevoeringen zeer moest worden beperkt: zij zouden an dere richtingen niet mogen bestrijden en uitsluitend in de studio moeten worden uit gesproken. Daarentegen heeft de sociaal-democraat Vliegen gevraagd: wat is politiekDat kan niemand precies zeggen. Politieke onderwer pen kunnen onder allerlei leuzen of dekman tels worden behandeld. Verbod van politiek zal zich meende deze spreker allereerst tegen de arbeidersbeweging richten. En waarom moet de politiek worden verboden? Is zij zoo iets slechts? Moeten we niet juist politieke belangstelling hebben inplaats van ze te nekken? Wij zoo riep de heer Vlie gen wij en de honderdduizenden die ach ter ons slaan, zullen ons tegen verbod van politiek verzetten. Laat men het vrije woord 24 23. „Wel bedankt, meneer," zei de koopman, „Ben weer heelemaal opgeknapt. 'k Wist niet, dat een mensch met een fietspomp, Netjes kan worden opgelapt. Maar meneer, nu moet ik weer verder, Ik moet er weer gauw van door, Want de dief mag mij niet ontloopen, Anders verlies ik nog zijn spoor." 24. Wim kwam op zijn tocht een meisje tegen, Met een popje in de hand. „Zeg eens, wil jij soms met me ruilen, Vroeg haar,Wim, die looze klant, 't Meisje vond den ballon wel aardig, Ruilen vond ze toch niet goed, „Omdat," zei zij, „bij het ruilen, Altijd iemand huilen moet." laten gaan; de vrijheid corrigeert zichzelf! Desnoods roepe men een omroep-vereeni- ging tot de orde, dat is veel beter Daarop heeft de heer van Dijk (a.r.) de preventieve controle weder verdedigd. Hij acht die onmisbaar op de bekende, door onderen verdedigde gronden, doch hij is wèl van mcening dat de toepassing op betere wijze dient te geschieden. In som mige gevallen is de censuur zelfs nog niet sterk'genoeg! meent deze afgevaardigde, en hij wees op de vermaarde figuur van Teun de Klepperman. De gedachte van de motie- Boon achtte de heer Van Dijk sympathiek: ook hij is voorstander van verwijdering der politiek uit don aether. Doch de afgevaar digde achtte de motie-Boon niel geheel juist geredigeerd, en daarom vroeg hij aan den minister of deze eens een onderzoek in het buitenland wilde instellen, hoe het daar ge regeld is. Voor absolute vrijheid-heeft ook de heer Wijnkoop gepleit, waarop de Minister van Waterstaat nogmaals als de vorige week zijn standpunt verdedigde. Maar ondertusschen was weer het late uur aangebroken, waarop dit overzicht moest worden verzonden. In het debat was ech ter duidelijk gebleken.; Ie. dat een meerder heid in de Kamer (behalve de socialisten en de communisten^ wel de politiek in den aether sterk wil beperken en 2e. dat een meerderheid de preventieve censunr wil handhaven. HAGENAAR. NOORD-HOLLANDSCH LANDBOUWCREBIET N.V. Gevestigd te Alkmaar. In de gisteren gehouden vergadering van Commissarissen is besloten op de 6 pet. cu mulatief preferente aandeelen een inlerim- divident ad 3 pet. of f 30 uit te keeren, be taalbaar van 3 November a.s. af op divi dendbewijs No. 25. RECLAME. 2101 (Builen verantwoordelijkheid der Redactie). Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. BOEKERIJ voor de PATIëNTEN DER ACADEMISCHE ZIEKENHUIZEN. De bibliotheek ten bate van de patiënten der Academische Ziekenhuizen moet nood zakelijk uitgebreid worden. Mede door de uitbreiding van het Ziekenhuis, die ons noodzaakte onze boekerij te splitsen, heb ben wij thans zoowel in het Oude Zieken huis als in het Boerhaavekwartier nijpend gebrek aan goede lectuur voor onze zieken. Dat deze instelling, die reeds meer dan vijf- en-twintig jaar beslaat en uitsluitend van vrijwillige bijdragen afhankelijk is. door do patiënten ten zeerste gewaardeerd wordt, behoeft geen betoog. De „boekendames" doen daarom met den groolsten aandrang en vol vertrouwen een beroep op uw sleun en medewerking. Deze kan worden verleend hetzij door een vaste contributie, hetzij door giften ineens, hetzij door het zenden van boeken en tijdschriften aan een van de ondergeteekenden: Mej J. Böhl, Groenhovenstr. 17. Mej. A. Coebergh, Rijnsburgerweg 1443. Mej. B Huurman, Terweepark 4. Mej. M Klinkert. Rijnsburgerweg 9a. Mej. .1. Noordman. ITaagweg 5. Mej. I. van Rijckevorsel. Rijksstraatweg 16, Oegstgeest. Mej. C. Sasse, Rijnsburgerweg 160, Penningmeesteresse. Postgiro 163912. Dit verzoek wordt warm aanbevolen door: Prof. dr. T. van der Hoeve. Prof dr. P C T van der Hoeven. Prof. dr. W. A. Kuenen. Prof. dr. J. II. Zaaijer. H. H. Maas. Directeur Acad. Ziekenhui0. VOOR ZATERDAG 1 NOVEMBER. Hilversum. 298 M. VARA 8.00: Or gelbespeling door Joh. Jong 9.00: Gra- mofoon 10.00: VPRO Morgenwijding 10.15- R. Medenbach, voordracht 10 30: Concert (voordracht, viool, piano) 11.30: Gramofoon 12 00- Concert door het VARA- septet o.l.v Is Eyl 1.45: VARA-kinder- liedjes 2.45: Paedagogisch concert o.l.v. P. Tiggers, Orkest o.l.v. H de Groot 4.154.30: Pauze 4.30- Duitsche les 5.00: Lezing over ons huis 5.30: Lezing over het speeltuinwerk Kinderkoor .,'t Nachtegaaltje" 6.10: Kinderuurlje —7.00 Programma ter gelegeniheid van het vijfjarig beslaan van de VARA 12.00: Sluiten. Huizen, 1875 M. KRO-Uitz. 10.00 12.00: Hoogmis in de St. Servatiuskerk Ie Maastricht 12.151.45: Concert door het KRO-Sextet 1.452 30: Gramofoon 2.303 00: Vragenhalfuurtje 3.00 4.15: Kinderuurtje 4.155.00- Pauze 5.006 00: Gramofoon 6.006.15: Voet balpraatje 6.156.45: Gramofoon 6.457.15: Esperanto 7.157.45: Lezing door G. C. J. D. Kropman 8.0011.00: Concert door het KRO-orkest o. 1. v. .Toh. Gerritsen. Klassiek en populair programma 9.30: Persber. 11.00—12.00: Gramo foon. Daventry, 1554,4 M. 10.35: Morgen wijding 11.05: Lezing 1.20—2 20: Orkestconcert 3 45: Berichten 3 50: Concert. Orkest L. Dudley (sopraan), S. Pope (bariton) 5.05: Orgelspel door R. New 5.35: Kinderuurtje 6.35: Nieuws- ber. 7 00: Sportuitslagen 7.05: Piano spel door M. Cole 7.20: Lezing 7.40: Lc-zing 7.50: Lezing 8.05: Vaudeville 9.20: Berichten 8.40: Lezing 9 55: Concert. Orkest, D. Smilhe (bariton M. Mullnar (piano) 10.5012.20 Dans muziek. Parijs „Radio Paris", 1725 M. 12.50- - 2.20: Gramofoonplaten 4.05: Kin deruurlje 4.50: Dansmuziek 6.50: Gramofoonpl. 9.05: Declamatie m. muzik begeleiding 9.50: Orgelspel door Marcel Dupré. Langcnberg, 473 M. 6.207.20: Gra mofoonpl. 8.259.20: Kath. Morgenwij ding 3.505.20 Orkestconcert m m v. mezzo-sopraan 7.20: Kamermuziek. In- tormezzo: Twee één-acters van R. J Sorge. Kalundborg, 1153 M. 12.05—12.35: Gramofoonpl. 2.20: Kinderuurlje 2 504.50: Orkestconcert en zang 7.20 8.50: Orkestconcert en zang 9.30 10.10- Orkestconcert 10.1011.35: Dansmuziek. Brussel, 508.5 M. 5.20' Gramofoonpl. 6.50: Gramofoonpl. 8.35: Lichte mu ziek 9.20- „Music-Hall", Hoorspel van Theo Fleischmann. Orkest en solisten Zeesen, 1635 M. 5.056.20: Lezingen. 6.206.50- Gramofoonpl. 9 50 Be richten 11.2012.10: Wijdingsuur 12.101.20' Lezingen 1.202.20: Gra mofoonpl. 2.203.50- Lezingen 3.53 4 50- Concert. 4.507.20: Lezingen. 7.20: Orkestconcert 7.50: Operacon cert. Daarna tot 11.50: Dansmuziek. B. CWordt vervolgd)

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 9