AGENDA. WETENSCHAPPEN. SPREEKCEL. INGEZONDEN. RECHTZAKEN. VISSCHERIJBERICHTEN. BUITENLAND. HEDEN: Concordia: Veefonds Leiden. 11 u. voorm. Leger des Heils (Hooigracht): Hervor mingsdag-herdenking, 8 uur. Stadszaal (kleine zaal): le Abonnements concert De Koos. Solo-cellist Hans Kindler. 8 uur nam. Zondag. Schouwburg: Ver. Rott. Hofstadtooneel. „De wonderdoktoor". 81/* uur nam. Stadszaal- Ver. Schouwspelers: De Rozen krans. 8 uur. Maandag. Volkshuis: Lezing met lichtbeelden door dr. Burgers, 8 1/4: uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 27 October tot en met Zondag 2 November a.s. waarge nomen door apotheek: W. Pelle, Kort Ra penburg 12, telefoon 594. DE „NATIONALISTISCHE MILITIE". De minister acht opleiding door personeel van de weermacht ongeoorloofd. Op de volgende 5 vragen van den heer Mendels: 1. Heeft de minister die op de desbe treffende vragen van ondergeteekende vol staan heeft met te antwoorden, dat hem van een nationalistische militie", met wel ker africhting zich beroepa en reserveper. soneel der Nederlandsche landmacht zou hebben belast, Diets anders of meer be kend was dan hetgeen daaromtrent voor kwam in „De Nieuwe Vaderlander" van 6 September j.l. in deze mededeeling in het officieel orgaan van het Verbond van Nationalisten en iD de dienaangaande door ondergeteekende onderzoek te gelas ten naar deze aangelegenheid ,ten einde uit de resultaten van dit onderzoek zijn con clusies te trekken omtrent do wettigheid cn geoorloofdheid van zulk een semi-mili- tair instituut? 2. Moet ondergeteekende het aangehaal de antwoord van den minister op zijn vroe gere vragen aldus opvatten, dat dergelijk onderzoek inderdaad is ingesteld, doch dat het geenerlei positief resultaat heeft op geleverd 3. Zoo neen. acht de minister deze aan gelegenheid dan niet van voldoende prin cipieel belang om alsnog zulk een onder zoek te gelasten en de resultaten daarvan met zijn oordeel ter openbare ken- nisse te brengen 4. Acht de minister het, afgescheiden van de resultaten van zulk een onderzoek, niet in alle geval onooid>aar, dat beroeps- en reservepersoneel der Nederlandsche land macht zich zou belasten met de africhting van dergelijke particuliere „militie heeft de minister van defensie geant woord Ad 1. Deze vraag wordt bevestigend be antwoord. Ad 2 en 3. Het -onderzoek is nog gaande. Zoodra de daartoe noodige gegevens ten dienste staan, zal ondergeteekende gaarne op de beantwoording van de gestelde vrar gen terugkomen. Ad 4. Mocht de bedoelde instelling inder daad een particuliere militie blijken te zijn, dan acht ondergeteekende de medewerking daaraan door personeel van de weermacht ongeoorloofd. ZUID-HOLLANDSCHE VEREEN. „HET GROENE KRUIS." De 34ste algemeene vergadering. In de groote zaal van de Sociëteit Har monie ..Doel©" te Rotterdam heeft de Zuid- Hollandsche Vereeniging ..Het Groene Kruis" onder presidium van dr. J. Ph. Elias haar 34e algemeene vergadering gehouden. In zijn openingsrede herinnerde de voor zitter aan het .feit, dat het gisteren 30 jaar geleden was, dat le Lange Ruige Weide het eerste slokje werd geplant van de thans 144 Groene Kruisvereenigingen in Zuid-Holland. Op alle terrein van arbeid onzer vereeniging heerscht krachtig leven en groole bedrijvig heid. In hooggestemde termen maakte spre ker gewag van de groote vlucht, die de zuigelingenbescherming ten plattelande in onze provincie onder de auspiciën van „Het Groene Kruis" heeft genomen. In Zuid- Holland heeft de zuigelingensterfte-slatistiek het laagterecord bereikt. Dit laagte-record kan worden toegeschreven aan een lager geboortecijfer. Er bestaan thans in het Zuid-Hollandsche Groene Kruis 42 consultatie-bureaux voor zuigelingen. De zuigelingenslerfte is gelijk dr. Feisser heeft uitgerekend met niet min der dan 13.2 pCt. afgenomen in die Zuid- Hollandsche gemeenten, waar de consul tatie-bureaux bestaan. Spr memoreerde het in werking stellen op 30 Aug. 1.1. van den eersten districlsschoolartsendienst, een mooi uileindelijk resultaat hetgeen le danken i9 aan het initiatief van dr. T. Beekenkamp. Inmiddels is ook het tweede schoolartsen district: het district Katwijk en omstreken tot stand gekomen. Ook de Merwe-kring zal niet lang meer dralen om geneeskundig schooltoezicht in te voeren. Het Z. H. Groene Kruis mag zich aldus spr. erop beroemen den pas te hebben ge markeerd waarmede de praeventieve ge neeskunde in ons land zich voortbewogen en uitgebreid heeft. Na deze openingsrede van den voorzitter werden de verschillende jaarverslagen in behandeling genomen. In den namiddag heeft de tandarts dr. W. L. van Andel een voordracht gehouden over: de lagere school en de maatschappelijke be strijding van het tandbederf. Hierna werden nog enkele huishoudelijke zaken aan de orde gesteld De winst- en ver liesrekening over het jaar 1929 sluit met een totaal bedrag van f.3334625, waarin zit een nadeelig saldo van f. 1.308.92. De ba lans per 31 December 1.1 sluit met een be drag van f. 26.330.57 De begrooting over 1931 i9 sluitend gemaakt met f. 37.800. WEGEN EN TOLLEN. Op vragen van den heer 1. H. J. Vos: lo. Is het den minister bekend, dat het feit, dat de adviezen der Rijkswegencom missie niet worden overgelegd aan de Ka mers der Staten-Generaal. nadeelen met zich meebrengt 2o. Acht de minister het niet gewenscht, die adviezen, tot haar recht te doen komen door de instelling van een Wegenraad, die de Rijkswegencoramissie en de Wegen commissie van den Rijkswaterstaat zal ver vangen en waardoor dus één advies zal worden uitgebracht? 3o. Is het den minister bekend, dat de Tollencommissie nog niet tot activiteit is gekomen, ten gevolge van de omstandig heid, dat, ondanks den vastgestelden be- grootingspost, de minister van financiën geen gelden ter beschikking stelt van ge noemde commissie 4o. Wil de minister zorg dragen, dat de werkzaamheden der Tollencommissie voort gang kunnen hebben heeft 'de heer Reijmer. minister van waterstaat, geantwoord lo. Het is den ondergeteekende niet be kend, dat uit do omstandigheid, dat de adviezen van de Rijkscommissie van Over- leg voor de Wegenverbetering vermeend wordt, dat bedoeld is de commissie, in welke de weggebruikers zijn vertegenwoor digd niet aan de Rtaten-Genenaal wor den overgelegd, nndeelen voortvloeien. 2e. Aangezien adviezen van ,de Rijkscom missie van Overleg voor de Wc «ren verbete ring rechtstreeks aan den ondergeteeken de worden uiteebracht en daaTaan volle aandacht wordt geschonken. is het den on dergeteekende dan ook niet duidelijk, waar om zij niet tot hun recht zouden komen en vervanging van de heide wegencommissie?, door een wegenrnad crewenscht zou zün. 3e en 4e De be antwoord in? van deze vragen is den onderpetcokende voor het oogenblik nog niet mogelijk. DE V.A.R.A. TUBILEERT. De Vereeniging van Arbeiders-Radio- Amateurs, kortweg genoemd „Vara", zal op 1 November vijf jaren hebben bestaan. Voor de microfoon zal dit feit morgen avond met een extra-programma worden herdacht, terwijl tevens een feestnummer is verschenen van het officieel orgaan „Radio- Gids". Dit ongetwijfeld welverzorgde en interessante nummer opent met' eën hoog gestemd artikel van den heer Zwertbroek, waarin hij in den breede de ontwikkeling van de Vara schetst en met vreugde ver meldt dat het doel. om op Vara's vijfden verjaardag een aantal van 100.000 leden te hebben, is bereikt. Men is er zelfs al weer enkele duizendtallen overheen geschoten. Ziehier eenige cijfers: 1 November 1925 500 1 Januari 1927 3.000 1 Januari 1928 5.000 1 Januari 1929 30.000 1 Januari 1930 70.000 1 November 1930 100.000 Als het zoo doorgaat en er is geen enkele reden om daaraan te twijfelen zullen we. aldus het blad. op 1 Januari a.s. 110 000 leden tellen. Dat wil dan zeggen, dat we gedurende 1930 mét netto 40.000 leden zijn gegroeid, dat is precies'evenveel als gedurende het jaar 1929. Hetzelfde tempo en wat voor een tempo wondt dus twee jaren achtereen gehandhaafd! Alle kopstukken uit het Vara-bedrijf schreven verder artikejtjes in dit nummer, terwijl o.a. ook minister Reymer en dr. De Visser waardeerende bijdragen leverden. Tal van portretten en andere foto's'verluchten verder deze „Radio-Gids", welke een uit stekenden indruk geeft van de wel zeer snelle ontwikkeling dezer arbeiders-organi satie op radio-gebied. o VERSPREIDE BERICHTEN. Nu de V.A.R.A. het door in «uitzicht gestelde aantal van honderdduizend leden heeft bereikt, publiceert ook de A.V.R.O. in de Radio Bode" cijfers, die spreken van grooten vooruitgang. Daaruit blijkt, dat de A.V.R.O. op 1 October j.l. 141.745 leden telde. Op 1 Octo ber 1929 beliep het 93.004alzoo een toe neming ïd één jaar tijds van bijna 50.000 leden. Op 1 October 1928 waren er 54.883 leden. De ontvangen bijdragen hebben met het toenemende ledengetal gelijken tred ge houden. Ontvangen bijdragen in geld 1928: f. 363.000 1-929f. 549.000 (stijging f. 186.000). '30: f. 770.000 (stijging f. 221.000) NOBELPRIJS GENEESKUNDE EN PHYSIOLOGIE. Uit Stockholm wordt gemeld, dat de No belprijs voor geneeskunde en physiologic voor het jaar 1930 is verleend aan prof Karl Landsteiner van het Rockefeller-Insti- tuut in New-York, voor zijn ontdekking van de bloedgroepen bij de menschen. GEVAARLIJK KRUISPUNT. Gevaarlijk kruispunt. Abonné vraagt of het niet mogelijk is, den verkeersagent Vrijdags des morgens zijn standplaats op de Prinsessekade een uur of half uur vroeger le doen innemen. Waar het oversteken hier om over zevenen reeds gevaarlijk is op dien dag zou dit z.i. wel aanbeveling verdienen. o (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Gopie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. HET ONGELUK OP DEN RITNSBURGERWEG. Geachte Redactie, Hierbij verzoek ik U beleefd om opname van het volgende als ingezonden 9luk: Het bericht over het ongeluk, het verweer daarop en de toelichting Uwerzijds in het blad van Donderdag, geven duidelijk weer het gevaar, dat het oversteken, niet alleen voor motorrijders, maar voor iedereen dJbr het soms ongehoorde hardrijden van snel heidsmaniakken medebrengt. Het is dan ook niet het eerste geval, dat zich heeft voor gedaan. Aan de grens der gemeente bij den War- monderweg staat op een bord toch duidelijk een maximum snelheid van 25 K.M. per uur als grens voorgeschreven en al wordt eene overschrijding daarvan door de politie oogluikend toegestaan, dit mag geen reden zijn om zich te verontschuldigen met de bewering: „ik heb hoogstens 35 K.M ge reden." Misleidend moet evenwel de aan wijzing van snelverkeer op den midden rijweg zijn. waar met deze aanwijzing slechts bedoeld kan zijn, dat dit wegge deelte bestemd is voor rij- en voertuigen met grootere snelheid dan paarden tractie, handwagens, enz maar toch binnen de toegelaten grenzen blijvende. De bevoegde autoriteiten moeten worden gewezen op deze misleiding, welke aanleiding geeft lot te snel en gevaarlijk rijden op dezen tot automobiel weg bestempelden weg, welke •reeds menig ongeluk heeft veroorzaakt. Hoogachtend. Ir. DE MEYIER, Johan de Witlstr. 22 DE DIEFSTAL v. d. POSTZAK VAN f. 16.000.—. In den nacht van 10 op 11 September j.l is uit een verzegelden postzak, die van Am sterdam via Haarlem naar Hoofddorp werd vervoerd, een bedrag van f. 16.000 ont vreemd. De postzak was twee uur op het kantoor te Haarlem gebleven, en uit het politie onderzoek bleek, dat de diefstal in dien tijd geplepgd is. door den 38-jarigen brieven besteller J D te wiens huize een groot ge deelte van het geld teruggevonden werd. Gisteren stond deze voor de Haarlemsche rechtbank terecht. Hij verklaarde door hoo- gen finaneieelen nood tot den diefstal geko men te zijn Het 0. M. eischte teg^n D. twee jaar ge vangenisstraf. I DE MOORD TE BENNEKOM. Omstreeks halfvier gistermiddag was het getuigenverhoor in deze zaak voor het ge rechtshof te Arnhem geëindigd. Op verzoek van den verdediger is toen de verdere behandeling van de zaak uitgesteld tot 6 November. Dan zullen nog enkele ge tuigen k décharge worden gehoord. o DIEFSTAL van BLOEMBOLLEN. De Haarlemsche rechtbank heeft veroor deeld den 31-jarigen G. 0. en den 21-jarigen B. J. T. uit de buurt van Alkemade en Roe- lofarendsveen. die er van verdacht worden dat zij in Augustus van dit jaar zich weder rechtelijk een hoeveelheid hollen hebben toegeeigend. 0. is veroordeeld tot 1 jaar ge vangenisstraf en T. lot 8 maanden. De eisch was resp 1 1/2 jaar en 10 maanden. IJMUIDEN, 31 Oct 1930. VISCHPRIJZEN. Tarbot per KG. f. 1 201.15: Griel per kist van 50 K G f 5230: Tongen per K.G. f 3.052.30; Kleine Schol per kist van 50 K G 1.268. Pieterman en Poontjes per kist van 50 K.G. f. 127; Kleinmiddel Schelvisch per kist van 50 K.G. f.3621. Kleine Schelvisch per kist van 50 K.G. f 22 5; Gullen per kist van 50 K.G. f.216; Lengen per stuk f. 1.28; Heilbot per K G. f. 1.501.20; Wijting per kist van 50 K G 1.6 10-2.50; Koolvisc'h per stuk (.1.83 0.40. Makreel per kist van 50 K G t 12.50 f. 8 50. 555 ki9len versehe haring; prijzen f. 10 f. 8.50 p. k. Aangekomen 5 stoomtrawlers: O. 36 met f.629. OR. 12 met f.2605; SD. 119 met f. 6696; IJM. 131 met f. 1720. IJM. 9 met f.2721; en de loggers: IJM. 149 met 27 last; IJM. 406 met 28 last; IJM 405 met 2 last; KW. 37 met f.636; K.W. 163 met f.957; K.W. 41 met t. 9099, KW. 149 met f 1214; IJM. 283 met f.8810; YH. 479 mei f.2311; LT. 122 met 1.3746. voor Katwijk: KW. 50 met 523 kantjes; KW 151 met 551 kantjes: KW. 67 met 370 kantjes; KW. 172 met 27 last haring. Praairapport Hr. Ms. „Vulcanus". 29 October. Tusschen 52 gr. 35 m. en 52 g 43 m. Nbr. en 3 gr. 10 m. en 2 gr. 26 m. 01. SCII 39. 11 last; SCH. 57, 30 kantjes; SCH. 73, 3 last; SCH. 95. 16 last; SCH. 141. 80 kantjes; SCH. 161. 24 last: SOH 180. 17 last; SCH. 194, 20 kantjes. SOH. 198. 15 last; SCH. 200. 40 kantjes. SOH. 210. 70 kantjes; SCH. 223, 50 kantjes; SOH. 233. 24 last. SCH. 245. 20 kantjes; SCH 289, 30 kantjes: SCII 305, 8 kantjes; SOH. 307. 23 last; SCH. 335, 7 last: SCH 342, 3 last; VL. 47, 30 kantjes. VL 85. 10 last: VL. 114. 15 kantjes; VL 130, 12 last: VL. 166. 7 last; VL. 203. 20 last: VL. 216. 3 last; VL. 217. 15 last; KW. 85, 6 last; KW. 97, 5 last; KW. 127, 25 last ZK. 52, 4 kantjes. DE ALGEMEENE TOESTAND. Amenta's bemiddeling tusschen Frankrijk en Italië. Hugh Gibson, de Amerikaansche ambas sadeur te Brussel, wien Hoover verzocht heeft po-gingen in het werk te stellen een overeenkomst tusschen Frankrijk en Italië inzake vlootontwapening te vergemakke lijken, bevindt zich te Rome. Hij is volkomen incognito gearriveerd en is de gast van den Amerikaanschen ambas sadeur Gisteren heeft Gibsan een lang onderhoud gehad met den Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken. Grandi. Bijzonderheden over dit onderhoud zijn echter niet verstrekt. Wel gaan echter geruchten, dat Gibson heden een bezoek zal brengen aan Mus solini. Ofschoon do Amerikaansche pogingen groote waardeering vinden, blijft men een pessimistische houding handhaven aangaan de het resultaat. Algemeen is men van gevoelen dal Frankrijk met zal toestemmen in viool- pariteit. waar Italië niet van zal afstappen. o DUÏTSCHLAND De Rijksdag Het Belgische metaalconflict Het seniorenconvent van den Rijksdag heeft opnieuw de communistische en na~ tionaal-socialistische voorstellen, den Rijks dag vroeger bijeen te roepen, verworpen. De eerstvolgende zitting heeft dus. zooaJs vroeger medegedeeld, op 3 Dec. plaats. De begrootingscommissie zal echter reeds in dfc. week na 10 Nov. haar werkzaam heden beginnen. De metaalarbeidersstaking te Berlijn is nu ook officieel geëindigd. Aan de stemming hebben 73.278 arbei ders deelgenomen, van wie er 40.431 vóór hervatting van den arbeid stemden, terwijl 32.847 zich voor voortzetting van de staking verklaarden Aati dc stemming werd door Siemens A.E.G. en andere groote bedrij ven met meer dan 62.C00 arbeiders niet deelgenomen, aangezien de vertrouwens lieden dezer arbeiders zich reeds Woena dag voor hervatting van den arbeid had den uitgesproken en gisteren daar het werk was hervat o ENGELAND. Baldwin gehandhaafd Uit het Lagerhuis. In zijn voor 700 conservatieve parle mentsleden en candidaten uitgesproken redevoering zeide Baldwin o. a. het vol gende: Het is altijd voorbarig om te lang voor de algemeene verkiezingen een politieke ver klaring af te leggen en er zijn vele punten welke nog niet "besproken waren of konden worden besproken. De conservatieven staan op een politiek standpunt van. zeer gedegen safeguarding, doch hij weigerde de partij te binden totdat hij in staat was den kiezers mede te deelen, wat zij zouden krijgen voor een eventueelen Rijksvrijhandel of voedselbelasting. Wat de imperieele politiek betreft was hij altijd van meening geweest, dat het voor een partijleider in hoogen mate voorbarig zoa zijn een uitspraak te doen. zonder af te wachten wat het resultaat van de Rijkscon- ferenlie zou zijn. Er was aandrang op hem uitgeoefend om af te treden. Dit voorstel zou hij evenwel niet in overweging nemen. Wanneer de partij echter een anderen leider wenschle, zou hij zich zonder bitterheid uit de politiek terug trekken Hierna werd met algemeene stemmen, alleen lord Beaverbrook hield zich afzijdig, een motie van vertrouwen in Baldwin a«s partijleider aangenomen. Met 462 tegpn 116 werd daarna een be sluit genomen, waarbij peen verandering m het leiderschap' zou worden aangebracht. Toen lord Beaverbrook wilde spreken, weid hij uitgefloten. Toen Baldwin in het Lagerhuis kwam, werd hem een ovatie gebracht. In het Lagerhuis is gisteravond het debat over het adres van antwoord op de troon rede voortgezet. Maxton. de leider van den radicalen vleugel der arbeiderspartij, zeide dal in de geheele troonrede niet één aan kondiging. zelfs niet een woord, voorkwam, waaruit men kon afleiden, dat hier een socialistisch premier aan het woord was. Spr. hoopte, dat de receering niet bang zou zijn voor een mogelijke nederlaag in hel Lagerhuis en bij de landbouwwetten, die het eerst aan de orde kwamen, zuiver socia Üstisehe voorstellen zou doen en socialis tische beginselen zou durven verdedigen Het volk wenschte deze beginselen in prak tijk gebracht te zien. o OOSTENRIJK. De burgerwachten. De eerst afgezegde opmarsch van de bur gerwachten te Weenen gaat nu toch op Zondag a.s. 2 November door, en wel als gemeenschappelijke betooging van de bur gerwachten en de christelijk sociale partij. De afdeeling«n uit dc provincie zullen ech ter slechts door deputaties vertegenwoor digd zijn De minister van Binnenlandsche Zaken Starhemberg heeft in een verkiezingsred»» gezegd. dat majoor Pabst binnenkort naar Oostenriik zal terugkeren. De burgerwach ten zullen ook na de verkiezing de macht niet meer uit handen geven, onverschillig hoe de vevkipzmgen uitvallen Daarmee is geen enkel dreigement met een Putsch bedoeld, maar alleen dat de dag der bur gerwaehten in aantocht is. Praetiseh kondigde de minister echter de dictatuur der burgerwachten aan! ROEMENIE. Ook een aanslag tegen den koning. Naar uit Boekarest bericht wordt, heeft het onderzoek in de bolsjewistische spion- Dageaangelegenheid aan het licht gebracht, dat de ontmaskerde organisatie ook een aanslag tegen het koninklijk paleis op het oog had. De bewijsstukken hiervoor zijn ten huize van den ingenieur Matthae ge vonden. BULGARIJE. Thuis! Het koninklijk jacht is gisteren onder saluutschoten en hoezee geroep der me nigte de haven van Boergas binnengeloo- pen. Na de gebruikelijke voorstelling zijn de Koning en de Koningin in de salonwa gen gestapt, om de. reis naar Sofia voort te zetten. Daar.zullen groote feestelijkheden plaats hebben. —o GRIEKENLAND. Weer een complot Pangalos. De politie is een complot op het spoor gekomen. De politie vernam dat een 150 samenzweerders zouden bijeenkomen in een huis buiten in- de buurt der kazernes. .Troepen omsingelden het huis, doch bij vergissing werd een schot gelost door een der soldaten, en de meeste samenzweer ders namen de vlucht. Men gelooft, dat Pangalos zich onder hen bevond en hij wordt gezocht. Het oppositieblad „Athenaiki" tracht de beweging te rechtvaardigden door de ver klaring, dat de Grieksehe officieren ver ontwaardigd zijn omdat Venizelos allo' ei3ohen van Turkije inwilligt en een revue van Kemalistische troepen te Angora heeft bijgewoond De bewering is Volkomen valsch, zegt men van officieuse zijde, want de officieren keuren in hun groote meerderheid de poli tiek der regeering goed. aan welke zij trouw blijven. Volgens een officieele verklaring had de beweging geen de minste kans van slagen, omdat alle preventieve maatregelen reeds ger tronen tijd genomen waren. Een 20 officieren zijn gearresteerd. JAPAN. De opstand op Formosa. Het Japansche Ministerie van Oorlog heeft twee batterijen geschut naar "Formosa gezonden. De Japansche opperbevelheb ber op Formosa, heefi opdracht gekregeo den opstandelingen een ultimatum te zen den, om zich binnen 48 uur door de Japan sche troepen te laten ontwapenen. Indien zij zich hieraan niet onderwerpen, zullen de Japansche troepen opdracht krijgen om zulks met geweld te doen. De Japansche pers verlangt van de regeering maatrege len om den opstand onmiddellijk krachtig neer te slaan. BRAZILIË. Luiz weigert af te treden. Naar blijkt, weigert president Washing ton Luiz af te treden. Luiz. die gevangen zit in een vesting, houdt vól. dat hij alleen het hoofd is der wettige Braziliaansche regeering tot na afloop van zijn mandaat op 15 November. De militaire junta heeft aan de Bank van Brazilië bevolen de uitgifte van pa pieren geld, tot een bedrag van 6 millioen oond stelling. dooT de vroegere regeering goedgekeurd, stop te zetten. TE» FPP-SMMFN. UIT SPANTE. SE VILLA, 30 Ocl. (Belg. Tel. Ag.) De üni- versiteit heeft hare deuren weder geopend. De colleges zijn hervat. Naar aanleiding der relletjes te Barcelona J9 daar de algemeene staking afgekondigd. COMMUNISTEN GEARRESTEERD. BOEDAPEST. 31 Oct (Wolff). Te Misko- loz heeft de politie 18 personen, die commu nistische vlugschriften verspreidden ge arresteerd en naar Debreczin overgebracht. Bij onderzoek bleek, dat een hunner inde'r- lijd een actief aandeel had genomen aan de organisatie der communistische beweging te Boedapest, waarvoor hii reeds tang werd gezocht. TEGEN DE KEER IN. MOSKOU. 31 Oct. (Ned. Tel Ag.) In Rus land zijn de spoorwegtarieven met 25 pCt. verhoogd om het reizen tegen te gaan. LEENING VOOR CHINA. SAN FRANCISCO. 31 Oct. (Reuter). De Amerikaansche raadsman bij de Chineesche. regeering is alhier aangekomen. Hij zal naar Washington doorgaan in zijn kwaliteit van speciale gezant van Tsjang kaï Tsjek om met de regeering van de Ver- eenigde Staten te onderhandelen over een leening van duizend millioen oneen goud. ter waarde van 360 millioen dollar. Deze leening zal worden gebruikt om China weer te herstellen door het laten uitvoeren van vreedzamp werken door de millioenenmannen die aan de burgeroorlog hebben deelgenomen. 2—1

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 2