zf^i sèrJLj Het regeeringsbeleid verdedigd. f-r^iÉg yjwj ?ls>" laargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 30 October 1930 Derde Blad No. 21663 Minister De Geer over den crisis in land- en tuinbouw. Kameel Kreymborg KUNSTEN LETTEREN. SPREEKCEL. RADIOPROGRAMMA. -T ürfh n. U R e N T"HG w ZZOU Zs-KÖÓH" 'YVU L KT^)rII£ Preventieve radio-censuur is noodig. Verschenen ie de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer betreffende de alge- meene beschouwingen over de Rijksbegroo- ting. Minister de Geer weerlegt daarin aller eerst de critiek, geleverd op den inhoud der Troonrede. Hij weerspreekt daarbij, zoowel dat de regeering zich niet ten volle reken schap zou hebben gegeven van den ernst der omstandigheden, als wel dat zij een te groot pessimisme aan den dag zou hebben gelegd. Het zwijgen der Troonrede over verschil lende maatregelen bewijst nog allerminst dat zulke maatregelen niet worden be raamd. Op het oogenblik dat de Troonrede werd uitgesproken waren zij echter nog niet in zoodanigen staat van voorbereiding, dat concrete plannen konden worden aange kondigd Met de voorbereiding van plannen in verband met de crisis van land- en tuin bouw is de regeering sedert verder gevor derd. Reeds zijn besprekingen gevoerd die binnen zeer korten tijd. naar verwacht mag worden, zullen kunnen leiden tot steun, waar deze van regeeringswege mogelijk is en het meest wordt behoefd. Van de maatregelen van principieelen aard. waarop het V.V. doelt, is het aanhan gige ontwerp tot herziening van de Begra feniswet nog bij de regeering in onderzoek. Wat het ontwerp Zondagswet betreft, de be handeling daarvan zal moeten wachten tot dat de Eerste Kamer in zake het ontwerp Winkelsluitingswet een beslissing zal heb ben genomen Met betrekking tot het dans- vraagstuk wordt het advies afgewacht van de commissie, die in het begin van dit jaar ter voorlichting van dit stuk was ingesteld. Ten aanzien van de bestrijding der porno grafie is de regeering diligent. De minister wijdt dan uitvoerige beschou wingen aan de economische crisis, waarbij hij doet uitkomen, dat deze crisis 'n wereld- verschijnsel is. Wanneer door een verloop, dat de regeering niet kan beïnvloeden, de prijzen zich in het algemeen op een lager niveau zouden vastzetten, zou het een nood lottig effect hebben, als de regeering dat proces buiten ons land zou trachten te hou den. Anderzijds is er geen aanleiding voor de vrees, dat de regeering loonsverlaging zou bevorderen. Wat de handelspolitiek betreft herinnert de regeering er aan dat het rapport der com- missie-Bodenhausen in zake een onderhan delingstarief door haar aan eenige organi saties, resp. commissies, om advies is ge zonden. Zoolang deze adviezen niet zijn ingekomen, acht de regeering het beter zich van het uitspreken van het eindoordeel te onthouden. Echter wil zij er wel reeds op wijzen: lo. dat er aan een onderhandelings tarief geen behoefte bestaat voor de sluiting van handelsverdragen, zuiver gebaseerd op de meestbegunstigingsclausule-, 2o. dat de onderhandelingstarieven in zeer sterke mate meewerken om de vraagstukken zoo gecom pliceerd te maken dat te Genève de oplos sing nauwelijks meer te vinden is; 3o. dat moeilijk is aan te wijzen, dat eenig land met een onderhandelingstarief over de ge- heele linie zijn positie heeft weten te ver beteren. Het probleem waarvoor de regee ring slaat, is dan ook. zoo mogelijk, in con crete gevallen door andere landen aan ons economisch leven in den weg gelegde be zwaren weg te nemen, zonder door veran dering ten principale van politiek tot dusver verkregen resultaten in de waagschaal te stellen en dus ook zonder de meestbegun- stiging in gevaar te brengen. Minister De Geer wijst er verder op dat, als in dumping gevaar schuilt, niet minder gevaar gelegen is in anti-dumpingsmaatre gelen. De regeering is overigens waakzaam naar twee richtingen, het oog houdend èn op dumping- èn op anti-dumpingmaatregelen die ons kunnen treffen. Met name den Rus- sischen invoer, de schade die daardoor kan worden aangericht en de maatregelen die andere landen daartegen nemen, bestudeert zij ernstig. Van het verloop der zaak en van het resultaat der bestudeering daarvan hangt 't af of de regeering bijzondere maat regelen zal hebben te overwegen. Wat de handelsconventie van Genève van 24 Maart 1930 aangaat is de regeering na ernstig beraad en inwinning van adviezen tot de overtuiging gekomen dat er geen redenen aanwezig zijn waarom zij zich niet aan deze conventie gebonden moet achten. Binnenkort zal dan ook de conventie ter goedkeuring aan-de Staten-Generaal worden voorgelegd Het gunstige resultaat dat de regeering van haar overleg met de Scandinavische staten verwacht bestaat hierin dat bij onder linge overeenkomst goede beginselen in toe passing kunnen worden gebracht, welker juistheid te Genève werden erkend, maar welker aanvaarding in de practijk op bezwa ren bleek te stuiten. De regeering laat zich daarbij leiden door de gedachte, dat bedoelde toepassing van juiste beginselen geen discri minatie mag impliceeren noch uitlokken. Deelneming aan een eventueele overeen-' komst zou. naar de regeering meent, allen omringenden staten moeten vrijstaan. Voor het handelsverkeer tusschen Nederland en Nederlandsch-Indië wordt een zoodanige regeling, daar dit verkeer niet door invoer rechten wordt belemmerd, door de regee ring niet aanwezig geacht, zoolang niet al gemeen het systeem van invoerrechten wordt verlaten. Nader terugkomende op de crisis in den land- en tuinbouw zegt de minister, dat reeds sinds eenigen tijd een maatregel in voorbereiding is tot steun aan de aardappel- meelindustrie. Ware over de voorwaarden, daaraan verbonden, geen nader overleg noo dig geweest, dan zou de steun reeds zijn ver leend. De regeering vleit zich echter dat binnen zeer korten tijd de zaak haar beslag zal krijgen. In hoeverre dit laatste ook kan gezegd van een z.g. maalgebod ten behoeve van in- landsch graan, valt thans nog niet met zekerheid te voorspellen, al heeft reeds sedert eenige weken een wetsontwerp het departement van Binnenlandsche Zaken en Landbouw verlaten. Daarbij kruisen zich verschillende belangen, welker afweging tijd vordert. De regeering laat niets onbeproefd om de oplossing in welke richting ook te be spoedigen. Plannen om opzegging van hypotheken, waar deze volgens overeenkomstrecht geoor loofd is. te verbieden, zijn niet in overwe ging. Voor een pachtmoratorium schijnt de tijd stellig niet gekomen, terwijl het verleu nen van credieten aan de boeren voor den aankoop van meststoffen en zaaigoed een stap op een hellend vlak zou beleekenen. Wat de werkloosheid betreft is het de re geering niet bekend, dat in tal van gemeen ten de werkloozen zich in hopeloozeD toe stand zouden bevinden. Zij kan dan ook niet inzien dat het noodzakelijk zou zijn dwin gende maatregelen te treffen om de gemeen ten le verplichten behoorlijken steun te ver- leenen. Voor zoover de werkloozenkassen zullen blijken aan de eischen, door de crisi9 aan haar te stellen, niet te kunnen voldoen, zal een aanvullende regeling door de rege°- ring in overweging genomen worden. Dwingende maatregelen om de gemeenten te verplichten tot steunverleening aan werk loozen komen niet in aanmerking. Wel is de regeering bereid, indien onverhoopt in een bepaalde gemeente de werkloosheid zulk een omvang mocht aannemen, dat van cri sis-werkloosheid moet worden gesproken en een steunregeling noodzakelijk is, de toe kenning van een rijksbijdrage in overweging te nemen, indien de financieele toestand der gemeente daartoe aanleiding geeft. Om in dezen tijd tot een wettelijke regeling der werkloosheidsverzekering over te gaan ligt niet in het voornemen Op de vraag welke de nieuwe uitgaven van socialen aard zijn, die blijkens de mil- Iioenen-nota in het voornemen liggen, luidt het antwoord, dat hiermee gedoeld wordt op uitgaven voor de herziening der Invalidi- teits- en Ouderdomswet. Het bedrag van die uitgaven kan nog niet worden mede gedeeld Sprekende over de bezuiniging zegt de minister overtuigd te zijn. dat in de verso bering van den rijksdienst nog niet de volle honderd percent zijn bereikt Dat in de Troonrede geen bijzondere pas sus aan de verhouding tot België is gewijd, beteekent geenszins, dat in de behandeling der Nederlandsch-Belgische problemen een stilstand zou zijn ingetreden. Met betrekking tot de oplossing van deze problemen bestaat er tusschen 's-Gravenhage en Brussel on onderbroken voeling en dezerzijds wordt het mogelijke gedaan om het gewenschte resul taat te bereiken De in het Hellegat uit te voeren vaste werken hebben geen ander doel dan eenvoudige zorg voor den betreffen- den waterweg. Zij beoogen eens vooral een staibielen toestand te scheppen. Dat door de thans gevolgde politiek die geen andere is dan de te voren gevolgde het belang van Maastricht in het gedrang zou komen, ontkent de minister. Wat de preventieve censuur op de radio uitzendingen betreft merkt de minister op dat hieruit niet gebleken kan zijn dat de regeering en degenen, die zich in dezen aan haar zijde hebben geschaard, met be trekking tot de verdeeling van den zendtijd hebben misgetast. Die preventieve censuur immers zou onder geen enkele zendtijdrege ling kunnen worden gemist, de regeering '3 overtuigd, dat de toestand op radio-omroep- gebied nog veel kan worden verbeterd, doch zij is eveneens van oordeel, dat die verbe tering slechts kan worden verkregen, indien de groote omroeporganisaties bereid zijn op voet van gelijkheid mede te werken om tot een meer bevredigenden toestand te gera ken. Met betrekking tot de uilzendingen naar Ned.-Indië wordt gelraqht alsnog een rege ling te, vinden, die de r^peilijkheden, welke zich daarbij voordoen, zooveel mogelijk zal ondervangen. Ten slotte wordt in de Memorie van Ant woord nog het volgende medegedeeld: De regeering ziet geen aanleiding te be vorderen, dat bij de internationale organi satie van den arbeid het vraagstuk van ver korting van werktijd in verband met de ra tionalisatie wordt aanhangig gemaakt. Het aanhangig ontwerp tot regeling van het middelbaar en voorbereidend hcoger onder wijs zal gewijzigd moeten worden vóórdat met de behandeling kan worden voortge gaan; een voorstel hiertoe wordt voorbereid. De toestand in Indië acht de regeering thans geruststellend. Afschaffing van de tollen is een maat regel. die thans bezwaarlijk op den weg der regeering kan liggen: evenmin acht de re geering voor het oogenblik gronden aanwe zig om een herziening van de Kieswet te be vorderen. Het vraagstuk van verbindendverklaring van collectieve arbeidsovereenkomsten in betrekking voor rijkswerken is sedert eenigen tijd in overweging. RECLAME. Wist U dat de kameel niet alleen voor den Arabier in de woestijn maar zelfs voor ons Westerlingen van nut is? Kameel-haar n.I. is een bij uitstek geschikt ma- teriaal voor de binnen- bewerking van heeren- klceding. Het geeft de soepele, meegevende en toch veerkrachtige vorm aan de revers, die geheel en al past bij den zuive ren stijl en 't fijne naald werk der Kreymborg- coupe. Laat Uw winter jas of wintcrcostumc naar maat eens met Kameelhaar volgens de Kreymborg-coupe- methode bewerken. Uwe kleeding zal dan het apart cachet hebben, dat U zoo zeer weet te waardeeren. Het wordt nu tijd om Uwe wintcr- klceding naar maat tebe- stellen. Denkt U er dan om Kreymborg-coupe 1 HAARL.STR. 143 1983 CONCERTDIRECTIE Dr. G. DE KOOS' EERSTE ABONNEMENTSCONCERT Vrijdag 31 October a.s. zal het eerste Abonnementsconcert plaats hebben. Soli9t is de violoncellist Hans Kindier. Aangezien de inteekening voor de Groote Zaal der Stadsgehoorzaal niet voldoende is en zulks zeer nadeelig zal blijken voor een goede accoustiek, zullen daarom deze concerten in de kleine zaal gegeven wor den. De ingang blijft Breestraat. WATERPLAATSEN TE KATWIJK AAN ZEE G. J. v. L. te Katwijk aan Zee verzoekt ons, de aandacht van de autoriteiten te willen vestigen op het feit, dat er in Kat wijk aan Zee te weinig waterplaatsen zijn. Deze staan slechts bij het politiebureau en bet tramstation, doch bijv. in buurten als 't Wantveld, Duinoord, Varkevisserstr. of Noordelijke buurt is er geen enkele te vinden, hetgeen hem als een groot gemis voorkomt. VOOR VRIFDAG 31 OCTOBER. Hilversum, 298 M. 8.00: Gramofoonpl. 10.00: Morgenwijding. VPRO. 10.15 Voor dracht 10.30: Ziekenuurtje (viool, piano) 11.30: Gramofoonpl. 12.002.00: AVRO. Concert door het omroeporkest o.l.v. N. Treep. Lotti MuskensSleurs, sopraan 2.052.30: Uitzending voor scholen 2.30 3.00: Gramofoonpl. 3.00400: Con cert door 'het AVRO-Kwintet o.l.v. F. Lup- gens 4.00: Gramofoonpl. 4.45: Verha len voor kinderen 5 30: Concert door het VAiRA-orkest o.l.v. H. de Groot 0.10: Le zing door K. de Jonge, voorz. v. d. Ned. Ver. v. Faibrieksarb. 6.30: Concert door het VAiRA -orkest o.l.v. II. de Groot 7.00- Ac- tueele causerie, verzorgd door het NVV 7.15- Literair halfuurtje 8.00: VPRO. Persiber. 8.15: Orgelconcert door K. Bak ker 8.30: Dienst in de Remonstrantsdhe Kerk Amsterdam. Sprekers: ds. D. Bakker en Ds. F. Dykema. Huizen, 1875 M. NORV-Uilz. 8.16 9.30: Gramofoonpl. 10.30: Ziekendienst o.l.v. ds. K II. Wallien 11.00—12.30: Gramofoonpl. 12.302.00: Solistencon cert (alt. viool, cello, piano) 2 003.30: Gramofoonpl. 3.305.00: Solistenconcert (alt-mez>zo. fluit, viool, cello, piano en orgel) 5.005.15: Gramofoonpl. 6.15: Radio praatje 6.45: Engelsche les 7 15: Le zing over den vruchtentuin 8 00: Concert door het Chr. Radio-orkest o.l.v. I\ v. d. Hurk. Vocaal solisten kwartet. Lezing door F. Kloek over de Proteslantsdhc kerkmuziek 10.00: Persber. 10.4511.30: Gramo- foonplaten. Daventry, 1554.4 M. 10 35: Morgenwij ding 11.05: Lezing 12.20: Concert. P. Coetmore (cello), D. Fraser (piano) 12.50 Orgelspel door L. H. Warner. E. Reach (tenor) 1.50: Gramofoonpl. 2.50: School ui tz. 4.50: Orkestconcert 5.35: Kinderuurtije 6.20 Lezing 6.35 Nieuws berichten 6.55: Berichten 7.00: Piano spel door M. Cole 7.20: Lezing 7.45: Lezing 8 05: Pianospel door K. Parker 8.20: „Diversions" No. XI 0.20: Be richten 9.35: Beridhten 9.-10: Lozing 9.56: „The Importance of being Earnest" van Oscar Wilde 11.2012.20: Dans muziek. Parijs „Radio Paris", 1725 M. 12.50 2.20: Gramofoonpl. 405: Orkestconcert en soli 9.05: Concert. Orkest en cello-soli 9.50: „Thaïs" van Massenet. Langenberg, 473 M. 6.207.20: Gra mofoonpl. 9.3510.35: Gramofoonpl. 11.30: Gramofoonpl. 12.251.50: Orkest concert 4.505.50: Concert, koor en instrum. solisten 7.25: Feestconcert 8.25: Orkestconcert. IntermezzoLezing. Daarna tot 11.20: Orkestconcert. Kalundborg, 1153 M. 11.20—1 20: Or kestconcert 2.001.00Orkestconcert, voordracht 4.005.00: Kinderuurtje 7.258.10: „Teori og Praksis". Hoorspel van L. S. Langkjaer 8.301.20: Orkestcon cert m.m.v. solisten. Brussel, 508,5 M. 5.20: Kamermuziek 8.35: Orkestcojicert 8.35 (338.2 M.) Concert, georganiseerd door de SAROV. Zeesen, 1635 M. 5.056.20: Lezingen 6.20-6.50: Gramofoonpl. 9.2011.20: Lezingen 11.2012.00: Gramofoonpl. 12.151.20: Beridhten 1.201.50: Gra mofoonpl. 1.503.50: Lezing 3.50 4.50: Concert 4.507.50: Lezingen 7.50: Concert. Orkest en solisten 9.35: Berichten. Daarna: Orkestconcert en zang. RECLAME. 1987 T ftPlHK IJ '*- sr T ,1 HEn< EVERT i - V-V - J. 'Vu BWHITT

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 9