AGENDA. KUNST EN LETTEREN. BINNENLAND. BUITENLAND. VISSCHERIJBERICHTEN. TELEGRAMMEN. BEDEN: „De Burcht". Ver. Schoonheid in opvoe ding en onderwijs. 8 uur nam. Nutsgebouw. Ver tot Bevr. der Bouw kunst. Lezing met lichlb. van den heer Lode van Gent. s uur nam. Schouwburg: Der Blaue Vogel. 8 1/4 uur. Stads-evangelisatie, Prinsenstraat 74. Sa menkomst 8 uur nam Stadsgehoorzaal: Soc. Dem. Vrouwenclub, 8 uur nam. Vrijdag. Concordia: Veefonds Leiden. 11 u. voorm. Leger des Heils (Hooigracht): Hervor mingsdag-herdenking, 8 uur. Stadszaal (kleine zaal): le Abonnements- concert De Koos. Solo-cellist Hans Kindler. 8 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 27 October lot en met Zondag 2 November a.s. waarge nomen door apotheek: W. Pelle, Kort Ra penburg 12, telefoon 594. inleiding op de film, waarin hij uiteenzette den aard van de tuberculose, een infectie ziekte, teweeggebracht door de tuberkel bacillen, die bij inademing de longweefsels aantasten en als de patiënt niet genoeg tegenweer heeft, in de longen kleine knob bels vormen. De middelen van tegenweer ziin: vermijding van de infectiebron. zorg voor het lichaam, rust, licht en frissche lucht, door sanatoriumverpleging, goede voeding, goede geneeskundig behandeling, consul- tatiebureaux en nazorg-poliklinieken. Dat alles kost veel geld en daarvoor is de be strijding van de tb.c. ook een sociale zaak. Daar ver zal de film verder inlichten. HL»na werd met de vertooning van de film begonnen. Ze brengt ons in het gezin van schoenmaker van den Heuvel. Vader ziek en kan slechts weinig voor zijn gezin doer* lusteloos als hij is. Een der kinderen, Anneke, komt thuis met een brief van den schoolarts, die aanraadt den dokter eens over haar te raadplegen. Vader vindt dat echter tnoch voor zich zelf noch voor Anneke noodig, totdat hi.j toevalligerwijze in het Tuberculose-museum terecht komt en daar de gevolgen, de gevaren, maar ook de bestrijdingswijze van de ziekte leert. Dan is hij bekeerd en het komt zoover dat vader naar een sanatorium gaat en Anneke een poosje de wei in. Intusschen gaat Moeder verhuizen naar een vroolijk, licht en zin delijk huisje en daar wacht ze op haar dier baren, die er weer heelemaal bovenop komen. Anneke komt op een buitenschool. Vader krijgt werk in esn groote, ruime, luchtige fabriek. Wat een thuiskomst. De zon is heelemaal doorgebroken. Dit is zoo ongeveer de inhoud van den film. die interessant genoeT i* om te boeien. Intusschen wor*t natuurlijk bet geheele sociaal-economische werk. dat de bestrijding van de tbc. vordert uitvoerig behandeld, allerlei waarschuwingen woeden gegeven en goede wenken uitgedeeld T;it een propa gandistisch oogpunt is de film uitnemend geslaagd. De heer Lessing lichtte de film toe. o De reserve sergeant-titulair B. Allaart van het 22e regiment infanterie te Ede is benoemd tot vaandrig bij het 4de R. I. alhier. Dc overplaatsing van kapitein W. .T, Rijkens, adjudant van bet 5de reg. veld- art. te Amersfoort, naar de trein-afd. der 1 o art.-brigado te 's Gravenhage, is op diens verzoek ingetrokken. In verband hier mede gaat de overplaatsing van kapitein J. M. Mante, van het 6e naar het 5e reg. veld-art., niet. door. Kapitein A. II. Drijfhout van Hooff, van het 6e reg. veldart. alhier is overge plaatst naar 's Gravenhage met bestemming voor het bevel over de treinafd. der le art.- brigade. Bij Kon. Besluit is benoemd tot res. lo luitenant, bij zijn tegenwoordig korps dc reserve 2e luitenant J. F. Holkema Kohl van het 4de regiment infanterie alhier. Ten nadeele van P. is een rijwiel ont vreemd, dat hij in de Boerhavestraat. had neergezet. De politie heeft drie jongens van 912 jaar aangehouden, die gisteravond uit een bode-bestelauto in de Kraaierstraat eenige doozen sigaretten hadden wegge kaapt Bij onderzoek bleek, dat deze jongens zich al eerder aan een soortgelijk vergrijp hadden schuldig gemaakt. Gistermiddag legen vieren is de 20-jarige M. O. tegenover de 3-Octoberstraat bekneld geraakt tusschen een boom en een met 'n paard bespannen tweewieligen wa gen. De jongen bekwam een diepe, doch niet ernstige vleeschwonde in het been, welke in de drogisterij van den heer van Vliet werd verbonden. Op 29 October 1930 stonden 988 werk zoekenden bij de Arbeidsbeurs ingeschreven tegen 357 op 29 October 1929. NIEUWE UITGAVEN. Een historisch spel. De luit.-kolonel der inf. b. d. A. Captijn heeft een „historisch spel" geschreven, on der den titel „Vlag en Vaandel", dat een herinnering bevat aan de gebeurtenissen in ons land tgdens de oorlogsjaren 1914 1918, en een beeld geeft van de plichtsbe trachting van leger en vloot en de vader landsliefde van ons volk. De jiinister van Defensie heeft met den inhoud van dit stuk zjjn instemming be tuigd. DE NACHTTREINEN. Groote verbeteringen met ingang van 3 November. Zooals enkele dagen geleden al mee gedeeld i9, overwogen de Nederlandsche Spoorwegen verschillende maatregelen, dio het reizen gedurende den nacht zouden ver aangenamen en verbeteren. Naar thans gemeld wordt, is gisteren de beslissing over deze maatregelen gevallen, die met ingang van 3 November van kracht worden. Als belangrijkste kan genoemd worden het vervangen van hel oude. onge riefelijke materieel door moderne, vier- assige rijtuigen. Aan slaapwagens kunnen de spoorwegen vooreerst niet denken, daar een vervoer van gemiddeld tien reizigers naar Maastricht en 20 naar Groningen een dergelijke uitgave niet zou verantwoorden. Een tweede eveneens ingrijpende wijzi ging bestaat in het besluit, Utrecht als aan- vraagkantoor voor het lusschentijds- in en uitstappen uit te schakelen. Men kan dus na 3 November aan elk willekeurig stop- sta tien zonder eenige formaliteit den trein verlaten of met dezen meereizen. Wel daar entegen zal men zijn kaartje vóór het nor male sluitingsuur der loketten moeten koo- pen. tenzij men bereid is een kleinen toe slag te betalen De reiziger uit de provincie, die bijv. onverwachts in Amsterdam tot na middernacht is opgehouden, kan dan toch met den nachttrein terug, door zijn bil jot met den conducteur te verrekenen, aan wien hij boven het reisgeld een kwartje betaalt voor de derde klasse en twee kwartjes voor de eerste en tweede klasse. Met ingang van 3 November zullen even eens de z.g. tegentreinen worden ingelegd, die uit Groningen en Maastricht via Utrecht naar Amsterdam en Rotterdam en Den Haag loopen. terwijl bovendien nieuwe trei nen naar Le^uwaiden en Hengelo zuilen worden gedirigeerd. Aan het bezwaar van het overstappen gedurende den nachtelijken rit kan om economische redenen nog ni"t worden tegemoet gekomen. Reizigers, dis uit het Zuiden naar Leeuwarden vertrekken, zullen, behalve misschien in Utrecht, ook in Zwolle moeten overstappen, terwijl zij. die Hengelo als eindpunt hunner reis hebben gekozen en uit de hoofdstad komen, iu, Amersfoort van trein moeten verwisselen. Voorts hebben de Spoorwegen bepaald, dat de wachtkamers van alle tusschensta- lions, waar de nachttreinen stoppen, een half uur voor het vertrek van den trein ge opend zullen zijn. een maatregel die door velen op prijs zal worden gesteld. Nog maakte men er op opmerkzaam, dat reizigers, die van de nachttreinen ge bruik maken, goed zullen doen, zich nauw keurig volgens de aangebrachte borden van de richting dienen te overtuigen, omdat anders gemakkelijk vergissingen kunnen voorkomen. De wagens van den trein Am sterdamGroningen bijv. worden niet voor dezelfde route terug gebruikt, maar p»-?.n van Groningen naar Rotterdam. Tenslotte kan gemeld worden, dal ook rijwielen met de nachttreinen kunnen wor den vervoerd tegen het sneltreintarief van f. 1.25, hetgeen voor velen, die ver van het station wonen en midden in den nacht nog geen andere vervoermiddelen aantreffen, een groot gemak zal zijn De nachttreinen zullen echter niet voor buurtverkeer worden opengesteld. Ir. FRUYTIER TE MAASTRICHT BENOEMD. De hoofd-inspecteur van den arbeid ir. L' A. Fruytier is. met ingang van 1 Dcc. a.s werkzaam gesteld in het 1ste district der arbeidsinspectie, ter standnlaats Maastricht, en aangewezen als hoofd van den dienst der arbeidsinspectie in dat district. SNELTREINDIENSTREGELING NEDERLAND—DUITSCHLAND. Met ingang van den winterdien9t heeft de directie van de Reichsbahnzentrale fuer den Deutschen Reiscverkehr te Berlijn de snellreinverbindingen van Nederland naar Duitschland en omgekeerd weer op overzich telijke wijze tot een vouwblad samegesteld onder toevoeging van lijsten der doorloo- pende-, restauratie- en slaaprijtuigon. nl.: I. Via Belheim naar Bremen—Hamburg, BerlijnKoningsbergLeipzig—Dresden Breslau. II. Via Emmerik of Kleef of Venlo naar Middel-Duitschland. Rijnland. Westfalen en Hessen. lila. Via Keulen naar Beieren en de Beiersche Alpen. Tlïb Via Keulen naar Frankfort a. M Heidelberg, (Stuttgart. München) (Konstanz) Bazel Bodensec. Dit overzicht is in de reisbureaux kos teloos verkrijgbaar. evenals bij dc Reichs bahnzentrale fuer den Deutschen Reisever- kehr, Parklaan 28. Rotterdam. o VERSPREIDE BERICHTEN. Een lid van den Raad van Beheer van de Nat. Maatschappij van Belgische Spoorwegen heeft aan „Het Volk" ver klaard dat er geenerlei verband bestaat tusschen den spoorwegaanleg Antwerpen- Esschen, die economisch noodzakelijk is, en de' militaire credieten. Naar het ,,Hbld." verneemt, is het lid van den Raad van State, mr. dr. F. M. barón van Hugenpoth tot Aerdt, reeds eeni. gen tijd ongesteld. De laatste dagen is in den toestand van den Staatsraad zoodanige verergering in getreden, dat hem bereids de laatste Sacra menten zijn toegediend. De Duitsche vliegboot DO X zal waar nchijulijk Zondag 2 November op weg naar Amerika te Amsterdam aankomen. DE ALGEMEENE TOESTAND. Weer een landbouw-conferentie. Gisteren heeft de Tsjecho-Slowaksche oud- minister Hodza te Praag de conferentie ge opend van het Internationaal Landbouw bureau, waaraan deelgenomen wordt door afgevaardigden van de voornaamste agrari sche partijen uit Bulgarije, Frankrijk. Grie kenland. Nederland, Letland, Roemenië, Tsjecho-Slow.akije en Zwitserland. Hodza schetste den oorsprong van de tegenwoor dige landbouwcrisis, en wees vooral op het speculatie-element sedert den oorlog als één der voornaamste oorzaken. Hij betoogde dat de landbouwcrisis de landbouwers der tweo halfronden niet moet verdeelen. De premier Udrzal begroette de congres sisten. BELGIE. Ee ijzerindustrie. Tengevolge van de bestaande moeilijk heden hebben de patroons in de ijzerbewer king-industrie aan dc gemengde nationale commissie om vermindering van de loonen met 5 pCt. gevraagd. DUITSCHLAND. Motie over de ontwapening Het Beilijnsche metaalconflict. De Rijksdagcommissie van Buitenland sche Zaken heeft het volgende voorstel van den afgevaardigde Dauch (D. Volkspar'ij) voorzien van een amendement van afge vaardigde Graaf Westarp (Volksconserva tie f) aangenomen: De Commissie van Buitenlandsche Zaken heeft van het rapport van den Rijksminister van Buitenlandsche Zaken betreffende den tcgenwoordigen stand van het vraagstuk der algemeene ontwapening, inzonderheid wat betreft het resultaat van de besprekingen van dc Assemhlée van dit jaar. inzake deze kwestie, met froote belangstelling kennis genomen Zij moet constateeren, dat de be moeiingen voor do algemeene ontwapening tot dusverre geenerlei praclisch resultaat hebben gehad. De staten, die bij de vervulling van hun juridische en moreele plichten tot ontwape ning reeds jaren ten achter zijn. konden bij de besprekingen tc Genève niet ge noopt worden tot een beslissing, waardoor de onverwijlde bijeenroeping van de eerste Algemeene Onlwapeningskwestie gewaar borgd wordt Duitschland slaat thans voor het feit. dat het de hem opgelegde verplichting tot ont wapening tot hd uiterste beeft moeten na komen. doch dat het van de reeds lang ge leden bij verdrag in uitzicht gestelde tegen prestaties verstoken blijft Daarbij valt in vele landen nog een ver sterking der bewapening te aanschouwen. De Buitenlandschp Commissie is van oor dcel. dat deze toestand in scherp contrast is met het beginsel van gelijkreehtigheid, en dat dit een ernstige bedreiging vormt voor de veiligheid van Duitschland en tevens voor den wereldvrede De Commissie ver wacht van de Rijksregeering. dat zij met alle ten dienste staande middplen zal stre ven naar een spoedige verandering van dezen gevaarlijken toestand. De aanneming van dit voorstel ge-chiedde met de stemmen van de voorsteller®. Natio naal Socialisten, Chr. Socialisten. Centrum. Beiersche Volkspartij. Economische Partij en L.andvolknartij Tegen «temden «nciaa5- democraten en communisten, terwijl d-> Pii'lseh Nationalen zich van stemming ont hielden. De slaking in dc Berlijnsche metaal industrie is nog niet geëindigd, al zal dit heden wel het geval worden Dit zit zoo: Op een bijeenkomst der afdeelingsleidera bracht de gevolmnchlitrde Urieh ^en rapport uit over de onderhandelingen. In de discus sie werd vooral gelaakt, dat door den vorm der publicatie de indruk ontstaan was. dat de «takers zelf niets moer te beslissen heb ben Algemeen werd echter toegegeven, dat dc enderhnndelingseomm. bereikt had wat te hereiken viel Men mag echter door een afbreken der «taking zonder raadpleging de- stakers niet den indruk wekkpn, als wilde de leiding der organisatie tegen den wil der stakers zelf de staking opheffen. Daarom wordt heden onder de stakers gn- slemdl De uitslag schijnt zeker voor aan vaarden te zullen uitvallen. ENGELAND. Uit het Lagerhuis - De actie tegen Baldwin Nehroe wser veroordeeld. In het Lagerhuis heeft Lloyd George, bij de hervatting van het debat, er op aange drongen, dat de toestand betreffende Pa lestina opgehelderd zou worden. Anders moest men voor ernstige gevolgen beducht zijn. Indien er, zooals Mac Donald beweert, geen wijziging is in de politiek, blijft het zeer merkwaardig, dat de heele Israëlieti- sche wereld dc tegenovergestelde meening toegedaan is. Lloyd George drong aan op de onmid dellijke aanneming van een wet, die zich bezig houdt met de dreigende werkeloos heids^ risis. Baldwin en Neville Chamberlain hebben uit naam van de conservatieve oppositie een amendement op het adres van antwoord op de troonrede ingediend. Dit amendement geeft uitdrukking aan de teleurstelling, dat het de regeering niet gelukt is. maatregelen voor te stellen, die de crisis in de industrie, den landbouw en den handel kunnen tegen gaan of de werkloosheid beperken. Verder heeft Henderson in antwoord op vragen nopen6 de En^elsch-Russische be trekkingen en speciaal de communistische propaganda, gezegd, dat ihij in een gesprek met den Russischen gezant er op gewezen had. dat de Russische regeering haar belofte om geen propaganda te voeren, niet had ge houden. De gezant had geantwoord, dat de sovjetregeering zich integendeel zeer strikt aan de overeenkomst had gehouden, maar dat zij niet verantwoordelijk kan worden gesteld voor propaganda door de derde Inter nationale. Spr. had daarop den gezant nog eens nadrukkelijk gezegd, dat de Engelsche regeering geen onderscheid kon maken tus schen deze beide lichamen, voor zoover het de propaganda betrof, omdat er voor een buitenlander geen grens viel te trekken. Hier was dus klaarblijkelijk een misverstand nopens de interpretatie Van de overeen komst, maar de minister kan het Huis nu de verzekering geven, dat er nu geen verdere misverstanden meer mogelijk konden zijn en dat de Sovjet-regeering wist, dat een voortzetting van de propaganda de betrek kingen tot Engeland m gevaar zou brengen. Het blijkt, dat de verklaring tegen Bald win's leiderschap niet door 4-4 conservatieve parlementsleden is geteekend, doch door minder. Men heeft er n.l. ook eenige namen van afwezigen bijgezet. Maar de verklaring is ingediend' Heden heeft een bijeenkomst der conser vatieve parlementsleden plaats. Baldwin zal haar wel presideeren, maar den voorzilIersstoel ontruimen en uit de vergadering heengaan, wanneer de kwestie van het leiderschap ter beraadslaging aan de orde komt. *4 De president van het Indisch Congres, Jawaharlal Nehroe, is veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf wagens opruiende rede voeringen, aanzetting tot weigering van be lasting betalen enz. Nehroe was eerst on langs uit de gevangenis ontslagen. SPANJE. Franco weer veroordeeld. Majoor Franco is opnieuw veroordeeld tot 2 ma-anden gevangenisstraf. RUSLAND. Boecharin gevangen gezet? Uit Warschau komt het sensationeele bericht, dat Boecharin gevangen zou zijn gezet omdat hij de contra-revolutionnaire werkzaamheden van de door de Gepeoe gevangen gezette ingenieurs zou hebben gesteund. Bevestiging is wel gewenscht. o TURKIJE. Bethlen te Angora. Thans is de Rongaarsche premier Bethlen te Angora gearriveerd om besprekingen te voeren. EGYPTE. De provinciale raden ontbonden. Er is een koninklijk besluit gepubliceerd, dat de provinciale raden in het geheele land ontbindt. o JAPAN. De opstand op Formosa. Volgens een bericht uit Tokio zijn bij het bloedbad dat de bevolking op het eiland Formosa onder de Japansche bevolking heeft aangericht, ruim 200 personen ge dood. Op een plaats drongen ongeveer 2000 inboorlingen een Japansche school binnen, waar zij ongeveer 120 leerlingen het hoofd afsloegen. De Japansche regeering schat het aantal gedoode Japansche politieagen ten op 140. BRAZILIË. Neg twee slachtoffers. Nog 2 gewonden van dc „Baden" zijn aan de bekomen verwondingen overleden IJMU1DEN, 30 Oct. 1930. VISCHPRIIZEN. Tarbot per kilo f. 1.401.10, Griet p. kist van 50 kilo f. 5530. Tongen perlsilo f. 3.10 2 20, Groote Schol per kist van 50 kilo f.44—39, Middelschol t. 47—39, Zetschol f. 52—38, Kleine Schol 1. 29—10, Bot f. 4.80 Schar 214.40, Vleeten per stuk f. 4 3.71, Pieterman en Poontjes per kist van 50 kilo f. 22.608, Grooto Scheivisch f.59 45, Middel Scheivisch 4538, Kleinmid- del Scheivisch f. 32—24, Kleine Scheivisch f. 196. Kabeljauw per kist van 125 kilo f. 9470, Gullen per kist van 50 kilo f 31—6. Wijting f. 8—6, Makreel f. 17— 16.50, Steur per stuk f 49—40. 992 kisten versche haring, pr. f. 10.507 50. IJM 41 met I. 42 last, IJM 283 met 25 last Aangeknmen 21 stoomtrawlers: IJM 187 met f. 1675, IJM 125 met f. 1921. IJM 120 met f. 3469. IJ M73 met f, 2426, IJM 7 met f.4420, IJM 108 met f.3341, IJM 152 met f.2576, IJM 45 met f.2502. IJM 180 met f.2096, IJM 65 met f.1623, IJM 201 met f.3870. IJM 36 met f.2221. IJM 105 met f. 1879, IJM 79 met f 1826, IJM 96 met f 3069, IJM 63 met f. 1388. IJM 80 met f 2228, IJM 150 met f.2216. IJM 70 met f 2561, IJM 159 met f. 1947 en de loggers KW 167 met f.1352 besomming: RW 149 met 629 kantjes. KW 4 met 430 kantjes, KW 163 met 462 kantjes, KW 37 met 494 kantjes, KW 49 met 432 kantjes en KW 147 met 29 last voor Katwijk. DE VLOOTKWESTIE. NEW YORK, 30 October (V.D.) Uit Washington wordt gemeld, dat de Ameri kaansche regeering thans haar ambassadeur tc Parijs opdracht heeft gegeven alles te doen. wat hij kan om een overeenstemming tusschen Italië en Frankrijk inzake de vloot- overeenkomst te bevorderen. President Hoo-. ver heeft persoonlijk de betreffende instruc ties verzonden. OVER DE DUITSCHE CRISIS. LONDEN. 30 Oct. (Ned. Tel. Ag.) De bla den publiceeren een artikel van den han delsexpert Thelwallen den handelssecre taris van da Engelsche legatie te Berlijn Edwards, over den economischen en finan- cieelen toestand van Duitschland. zooals deze op 30 Jtfni wasi Hierin wordt o.a. gezegd: Duitschland heeft voor zijn normale kapitaalbehoeften cn voor zijn verplichtingen jegens het bui tenland ontegenzeggelijk buitenlandsche leeningen noodig, echter niét in die mate als algemeen wordt gedacht. De kapitaalvorming heeft reeds een zekere hoogte bereikt en. indien dc middelen ge vonden worden deze-nog te vergreoten» heeft Duitschland geen groote leeningen meer van noode. De ernstige werkloosheid vindt haar oor zaak in de depressie van de binnenlandsche markt, en dat deze nog niet veel erger is. is alleen te danken aan de Duilsche indus- Irieelen. wien het gelukt is de uitvoer le vergrooten. Men moet constateeren, dat in de laatste drie jaar. de invoer van Engelsche artikelen in Duitschland voortdurend is afgenomen, terwijl de invoer van Duit9che artikelen in Engeland is toegenomen. DE WERKLOOSHEID. WASHINGTON. 30 Oct. (Reuter). De voor zitter van de Amerikaansche arbeidsfede- ratie Green heeft verklaard, dat in den win ter het aantal Werkloozen meer den vijf millioen zal bedragen. Hierdoor zal een ^esde deel van de bevolking zich in grooten nood bevinden. LONDEN, 30 Oct. (Reuter). In het Lager huis verklaarde Lord Vernon Hartshorn namens de regeering, dat in de laatste tien jaren geen enkele regeering zooveel heeft gedaan voor werkverschaffing aan werk- loozen als de tegenwoordige. Het door deze heeren opgestelde programma vraagt 135 millioen p. st. en zal als het wordt goedge keurd. 130 duizend menschen arbeid ver schaffen terwijl dit getal bij het einde des jaars waarschijnlijk 200 duizend zal bedra gen. HET BELGISCHE METAAL CONFLICT. BERLIJN. 30 Oct. (Wolfl). De stakings leiding heeft besloten dat het personeel van Siemens, dat in totaal uit 30.000 arbeiders bestaat, heden weer aan het werk zal gaan. De stemming van den Duitschen Metaalbe- werkersbond wordt aldus onzin en de Christelijken hebben dan ook besloten er niet aan deel te nemen en hun arbeiders aangeraden, weer aan het werk te gaan. FRANSCH-ENGELSCH GESCHIL LONDEN, 30 Oct. (V.D Te Londen is de Fransche nota ontvangen, waarin de Fransche .regeering mededeeling doet van haar weigering om de in de jaren 1915 en 1917 in Engeland opgenomen leeningen, te valoriseeren. De Engelsche pers berekent, dat daardoor een verlies in Engeland ont staat van 25 millioen pond sterling. De „Daily Herald" berekent, dat wanneer Frankrijk ook bij de aflossing van zijn andere leeningen een dergelijke politiek gaat volgen, het verlies voor Engeland in totaal 50 millioen pond sterling zal be dragen. EEN ARTIKEL VAN POINCARé. PAiRIJS, 30 Oct. (V. D.). In de „Excel sior" van heden publiceert Poincaré zijn veertiendaagsch artikel, dat zich ditmaal bezighoudt met de noodzakelijkheid van het totstandkomen van de Vereenigde Staten van Europa, tegen „het Russisch gevaar". Poincaré betreurt, dat de Enropeesehe staten inplaats van zich tegen dit gevaar te ver eenigen. steeds meer uiteenvallen en dat sommigen hunner zelfs in Rusland gebruik maken van de gelegenheid, om hun geheime plannen er te verwezenlijken. De staten, die zulks doen. zullen echter 't eerste slacht offer zijn en zij zullen ook de rest van de menschheid in den afgrond sleepen. Alle teekenen wijzen er op. dat Rusland hard bezig is met oorlogsvoorbereiding en in samenwerking met Duitschland in snel tempo werkt aan het vervaardigen van oor logsmateriaal. Reeds thans duikt op den ach tergrond de schaduw op van een econo misch Duitsch protectoraat, dat zich met be hulp van het Amerikaansche kapitaal over geheel Rusland zal uitstrekken. Duitschland heeft dit protectoraat gewenscht. al staat het nog. tengevolge van de weliswaar overdre ven, doch niettemin inderdaad bestaande economische crisis, ver van de verwezen lijking ervan. Dit treurige schouwspel moest de staten eigenlijk leeren. dat elke aaneen sluiting dient te geschieden op een politieken grondslag, die in de eerste plaats tot stand moet komen De door Briand in zijn be kende plannen aangegeven volgorde voor de verwezenlijking hiervan blijkt wel de juiste te zijn. 2—1

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 2