ONZE PRIJSVRAAG. DONDERDAG 30 OCTOBER 1930 No. 21663 OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Indische voordrachten vanwege de Leidsche Universiteit Het voornaamste nieuws van heden. 71sle Jaargang LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cis. per regel toot advertentiêD uil Leiden en planteen waar agentschappen van ons Blad gevestigd lijn. Voor alle andeTe advertentien 35 Cts. per regeL Kleine Advertentiên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week' Franco per post f. 2.35 -+• portokosten. ƒ0.18 „0.18 Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. In het Derde Blad zal men heden no. 2 vinden van onze nieuwe prijs vraag, die, zooals gemeld, tot en met Maandag wordt voortgezet. Naar aanleiding van een tot ons gerichte vraag, zij medegedeeld, dat geen taalfouten in de rebus zijn aangebracht. Alleen is gebruik ge maakt van de gewone daarbij behoorende vrijheden, zooals b.v. zei voor zij, etc. DE DIBECTIE. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat J. B. Nieuwenlhuis, te Amsterdam, een verzoek heelt ingediend ter bekoming van verlof voor don verkoop van atcoholfhoudenden drank, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in het perceel Haar lemmerstraat 52, alhier. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRTJEN, Secretaris. Leiden, 30 October 1930. 2067 de opvolging van Prof. telgersma. In ons verslag betreffende het afscheids college van prof. dr. G. Jelgersma, leest men in de toespraak van dr. van Ophuysen het volgende: „Het spijt spr. en hij i3 ervan overtuigd, dat dit de hartevvensch van den scheidenden hoogleeraar was ge weest dat dr. Carp niet eveneens een psveho-analyticus is". Om eventueel misverstand te voorkomen deelt men ons van de meest gezaghebbende en best ingelichte zijde mede, dat dr. Carp geheel overeenkomstig den wensch van prof. Jelgersma en van meet af door niemand krachtiger en met meer overtuiging aanbe volen, tot diens opvolger is benoemd. diamanten huwelitksfeest. Als bijzonderheid vermelden wij, dat a.s. Zondag 2 November de heer en mevrouw J. W. van Wingenvan der Reest, Hooge- woerd 121. hun diamanten huwelijksfeest zullen herdenken. z. h. vereeniging „het groene kruis" Vergadering van de afdeeling Leiden. Onder voorzitterschap van dr. J. A. Schreuder werd gisteravond in het gebouw Pielerskerkgracht 9 de jaarlijksche alge meene jedenvergadering gehouden van de afdeeling Leiden „Het Groene Kruis". Na een woord van welkom van den voor zitter tot de aanwezigen werden de notulen der vorige vergadering, door den secre taris, den heer H. Filippo W. Fzn. gelezen, onveranderd goedgekeurd. De penningmeesteresse, raej. Le Poole, gaf hierna een overzicht van de begrooting 1931, die een totaal aan inkomsten en uit gaven aangaf van f. 7180, met een bedrag van f.418 aan onvoorziene uitgaven. De bc-grooting werd na enkele besprekin gen goedgekeurd. Bij de hierna gehouden bestuursverkiezing werden de aftredende leden, mej. Le Poole en dr. Boonacker, met op één na algemeene stemmen herkozen. Hitrna kwam de beschrijvingsbrief voor do heden te Rotterdam te houden algemeene vergadering der Zuid-Hollandsche Vereeni- ging Het Groene Kruis in behandeling. Tot afge^ardigde naar deze vergadering werd gekozen (jr. M. D. Horst, directeur van der, Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst alhier. De vergadering sprak zich uit voor het door de Zuid-Holl. Ver. in te stellen z.g. Schommel fonds, een ziekenverpl^gingfonds, waardoor de vereeniging in staat gesteld kan worden een hechtere financieele basis te vormen. Besloten werd den afgevaardigde ten aanzien van deze kwestie vrij mandaat te geven. Hierna werd de vergadering gesloten. Dr. Z. Kamerling over: ,De plantenwereld van Insulinde in beeld* Gisteravond heeft dr. Z. Kamerling de reeks Indische voordrachten voortgezet met een door lichtbeelden geillustreerde lezing over „De plantenwereld van Insulinde in beeld". Worden en vergaan, zoo ving spr. aan is de eeuwige wet van alle leven; ook de tro pische plantenwereld is aan een voort durende verandering, aan een voortdurende wisseling van phase onderhevig. In het verleden ligt het heden, In het nu wat worden zal heeft een Hollandsdh dichter indertijd ge zongen en een Duitsch dichter heeft deze wet der voortdurende wisseling onder woor dten gebracht: Das Alte stürzt, es andert sich die Zeit Und neues Leben blühei aus den Ruinen. Maar het tempo waarin die eeuwige wij ziging, die voortdurende wisseling verloopt is niet altijd hetzelfde-, 90ms gaat de ver andering zóó langzaam, dat de tijd schijnt stil te staan, in andere gevallen is het tempo zóó snel, dat men van een revolutie kan spreken. Heeft niet Carlyle er in zijn geschiedenis der Fran9che Revolutie op ge wezen, dat tusschen evolutie en revolutie- feitelijk slechts een verschil van tempo is? In de beklemmende stilte van het tropische oerwoud, waar geen zonnestraal tot op den bodem doordringt, kan men wanen dat de tijd stil staat, kan men zich voorstellen dat deze vegetatievorm hier alle eeuwen door geheerscht heeft, maar wellicht stuiten wij daar dan toch in de wildernis plotseling op een, onder een lawine van groen bedolven tempelruine, die ons bewijst dat er, enkele eeuwen geleden, reeds een tijd is geweest, dat hier menschelijke woonplaatsen waren. En misschien is het nog slechts een kwestie van eenige maanden, dat de bijl van den houthakker deze, de eeuwen trotseerende reuzen vellen zal en dat de kuituur weer voor een kortere of langere reeks van jaren bezit zal nemen van dit terrein. Het is deze indruk van een telkens wis selend worden en vergaan in de planten wereld van Insulinde. die ik hedenavond als leiddraad zou willen vasthouden, eerst bij de wordingsgeschiedeniader natuurlijke vegetatie, op nieuw terrein? daarna bij de wijze hoe de mensch zich de plantenwereld ten nutte maakt, hoe daarbij telkens nieuwe kuituurgewassen naar voren komen, om de oudere vroegere vergetelheid te doen weg zinken. In de eerste plaats liet de schrijver nu eenige lichtbeelden zien om de overwel digend welige groei in de tropen te demon- streeren, en bleef daarna iets langer stil staan bij de zeer opvallende tegenstelling in de natuurlijke plantenbekleeding, tusschen de plantengroei aan het zeestrand en in het binnenland. De plantengroei aan het zeestrand ontwik kelt zich in hoofdzaak daar. waar door na tuurlijke oorzaken, geologische factoren, aanwas van de kust plaats vindt, uit kiemen ,die overzee, door de zee worden aangevoerd. De ontwikkeling van de natuurlijke vege tatie in het binnenland kan men vervolgen op nieuw vulkanisch terrein. Het blijkt dan, hoe de kiemen van de voortrekkers hier in hoofdzaak door den wind worden aange voerd en hoe daarna, van de later volgende groote ma^sa der occupanten, de zaden in den regel door vruchUnetende dieren, vogels en zoogdieren, worden medegebracht. In het algemeen zijn telkens weer plan tensoorten. waarvan de zaden door den wind werden aangevoerd, varens, orchi deeën en verschillende grassen vooral, de voorloopers der vegelalie op nieuw open komend terrein in het binnenland. Ook in dien een aanplant van meerjarige gewassen aan ouderdomsgebreken begint te lijden en gapingen gaat vertoonen, of indien bij een aardverschuiving in het gebergte een groot stuk van een berghelling bloot gelegd wordt, zijn ook weer varens, orchideeën en grassen de eersten, die zich hier vestigen Op schraal, onvruchtbaar terrein kan zich dan een eigenaardige gras- of varensteppe ont wikkelen. Indien wij in vogelvlucht nagaan hoe zich de mensc'h in den loop der tijden de plan tengroei ten nutte maakte, kunnen wij als het ware verschillende tijdvakken onder scheiden. In een eerste, primitieve tijdvak werd nog ternauwernood landbouw uitge oefend. Een enkel knolgewas wordt wellicht gekweekt, een sagobosch geëxploiteerd maar in hoofdzaak is het toch het onregelmatig, in het wild ingezamelde voedsel, waarop men teert. Op allerlei wijze, voor allerlei doeleinden weet de woudlooper zich in dit stadium de hem omgevende plantenwereld ten nutte te maken. De ontwikkeling schrijdt verder, de land bouw breidt zich uit. enkele handelsrelaties komen tot stand. Men bedenke hoe bijv. in den tijd van Salomo de handelaren van Tyrus en Sidon waarschijnlijk reeds Baros- kamfer van Sumatra haalden, cassia, san delhout. wellicht ook reeds kruidnagelen en nootmuskaat uit Indië medebrachten. Twin tig eeuwen geleden waren peper, gember, kaneel reeds bekende specerijen in Rome. Pylgift en vischvergiften en ook de bloed stelpende Penjawar Djambir, behooren even zoo tot de zeer oude handelsprodukten. Nieuwe kultuurplanten worden ingevoerd; de assen of tamarinde, het sesamzaad, de Ricinus, de vleezige Euphorbia's en de zoo genaamde kentang djawa, Coleus tubc- rosus, zijn vermoedelijk reeds lang voor de komst der Europeanen in den Indischen archipel aldaar van uil Afrika, of Zuidwest Azie geimporteerd en geacclimatiseerd. Wel licht is ook de Badoeri. Galotropis giganlae niet oorspronkelijk inheemsch in Indie maar er van uit het Zuidwesl-Aziatische steppen- gebied overgebracht als vezelstofleverend gewas. Ook een in vroeger tijd zeer bekende kleurstofplant, de saffloer i9 vermoedelijk van uit die streken afkomstig. De lontar- palm en de arenpalm voor palrrïwijnberei- ding, de waroe voor boombaslbekleeding, het Jobstranengra9 en de gierst, de Sumatraan- sche indigoliaan, Marsdenia tinctoris, zijn ook voorbeelden van dergelijke zeer oude kui tuurgewassen. Buitengewoon grooten invloed werd op de kuituurvegetatie uitgeoefend door de ont dekking van Amerika, en door de daarmede ongeveer samenvallende komst der Euro peanen in den Indischen Archipel. Gedeel telijk via de Philippijnen, gedeeltelijk via Europa is er toen een zeer groot aantal nieuwe plantensoorten ingevoerd, tal van bekende Indische vruchten, de agave, de Spaansche peper, de mais, de cassave, enz. enz. In de zestiende en de zeventiende eeuw zijn specerijen en verfhout zeer belangrijke handelsgewassen, dan komt langzamerhand de. oorspronkelijk uit Abessinie afkomstige koffie, meer en meer naar voren. Met bet Engelsche tusschenbestuur wordt het zoo krampachtig vastgehouden spece- rijeTimonopolie gebroken. Dan komt het kultuurstelsel, een poging om de cochenille in le voeren mislukt, maar overal op dorre terreinen op Java treft men nog de vijgencactu9 aan, ingevoerd al9 voedsterplant voor de cochenilleschildluis. Thee. suiker, tabak treden als groote han- delskultuur meer en meer naar voren. Het ruilverkeer tusschen de tropische botanische tuinen importeert tal van nieuwe gewassen, zoo ziet de 20ste eeuw bijv. de opkomst van de rubberkuituur en van de coca. De tweede helft van de vorige eeuw zag de, economisch onbeduidende, maar in huma nitair opzicht buitengewoon belangrijke invoer der kinakuituur. De rijst alleen, het meest stabiele van alle kuituurgewassen der wereld, trotseert al die wisseling. In de laatste twintig jaar begint zich steeds duidelijker af te teekenen een econo misch proces, dat zich ook elders in de tro pen afspeelt, zoo speciaal ook in Brazilië, de geleidelijke liquidatie namelijk van het groot-plantagebedrijf. dat meer en meer plaats gaat maken voor het middelmatige en kleine bedrijf, eventueel met behoud van de centrale fabrieken of met coöperatieve ver werking der produkten. De ontwikkeling der bevolkingsrubber-, der bevolkingsklap per-, der bevolkingstheecultuur wijzen alle in deze zelfde richting. Het karakter van de kuituurvegetatie zal, aldus besloot spr onder den invloed van dit economische proces, ongetwijfeld zeer ingrijpende wijzigingen ondergaan. handelsregister kamer van koophandel. Nieuwe inschrijving: C. van Mastrigt, Vrouwensleeg 5, Leiden, grossierderij van kalfsvleesch. Eigenaar C. van Mastrigt, Leiden. Wijzigingen- City Theater (filiaal), Haar lemmerstraat 52, Leiden. Hoofdzetel Hoef- kade 9. Den Haag. Het filiaal te Leiden is overgegaan aan den heer .1 B. Nieuwenhuis, te Amsterdam. (Huwelijksehe VoorwaardenV N.V. Texl iel goed eren Handel Maatschappij „de Katoenbaal" v.h N. Kloots, Haarlem merstraat 43 en 45. Nieuwe adjunct-direc teur A. J. F. Eichhorn, Leiden. ver. v. vrijz-hervormden Provinciale najaarsvergadering. Onder presidium van ds. Priester uit Nieuw-Helvoet hield gisteren de provinciale vereeniging van Vrijzinnig-Hervormden in Zuid-Holland haar najaarsvergadering in café-restaurant „Zomerzorg". Na een ope ningswoord van den voorzitter, gemeen schappelijk zingen van Gez. 194 1 en een wijdingswoord van ds .Landstra uit Haastrecht naar aanleiding van Mattheus 21 2830 werd o.m. verslag uitgebracht van de alg. vergadering te Zwolle. Een motie van den heer van der Gaag, luidende als volgt: „De vergadering der vereeniging van vrijz.-hervormden in Zuid-Holland bijeen op 29 October 1930 in Zomerzorg te Leiden, gehoord de besprekingen over de verrichtin gen van sommige afdeelingen en predikan ten bij de actie van de vereeniging Kerk en Vrede, inzake een volkspetitionement tegen de vlootplannen der regeering, geeft als baar meening te kennen, dat door die actie de politiek haar intrede in de vereeniging heeft gedaan, spreekt als haar overtuiging uit dat zulks noodwendig moet leiden tot verscheuring der eenheid, verzoekt den af delingsbesturen en predikanten dit in 't vervolg te willen voorkomen, gaat over tot de orde van den dag," werd uitvoerig besproken. Met 5610 stemmen werd besloten deze motie niet aan de orde te stellen. In verband met de in Zwolle aangeno men quota-heffing van de provinciale be sturen, moet ook de provincie de quota, die zij tot nu toe heft van haar afdeeïingen, herzien. Het bestuur doet het volgende voorstel „De afdeelingen betalen een vast bedrag van f. 3 per jaar. Hiervan zijn afdeelingen met minder den 50 leden vrijgesteld. Voorts f. 0.20 per lid, indien ze in een orthodoxe en f. 0.30 per lid, indien ze in een vrijzin nige gemeente is gevestigd." Nadat is vastgesteld, dat met „vrijzin nige gemeente" is bedoeld „een gemeente, waarvan de kerkeraad in meerderheid vrij zinnig is" wordt het bestuursvoorstel zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Nadat de voorzitter tal van adviezen had gegeven over de tienjaarlijksche stemming over kerkeraad of kiescollege, welke begin 1931 zal worden gehouden, leidde de heer A. v. Eijsberg uit Rotterdam de vraag in „Ons hoofdorgaan een gratis blad?" Hij komt hierin tot de conclusie, dat het wenschelijk is, dat een blad als orgaan van de Nationale Vereeniging komt onder de oogen van alle leden, en dat in grooten getale verspreid wordt. Dit „gratis" bedoelt hij aldus, dat van het grootste deel der lezers verwacht mag worden, dat zij voor dat orgaan een vrijwillige bijdrage geven, die ten minste gelijk is aan het abonne mentsgeld. De meeste aanwezigen waren het in be ginsel met deze conclusie eens. Bij de rondvraag vroeg dr. Kuyper uit Rotterdam het onderwerp, bedoeld in de motie van der Gaag, alsnog te behandelen op de eerstvolgende vergadering te Oost- voorne, waarop de voorzitter overweging toezegde en daarop de bijeenkomst sloot. eerste volksbueenkomst. Een mooie inzet! Reeds bij het plaatsbespreken voor de volksbijeenkomsten valt er te .zien, hoe groot de "belangstelling ieder jaar weer is: dan verdringt er zich een lange rij liefhebbers, die er op uit zijn, zooveel mogelijk vooraan te zitten! Want nietwaar, men weet het: de Com missie staat er borg voor, dat er steeds iets nieuws en aantrekkelijks geboden wordt, waarvan jong en oud oprecht genieten kan. Het streven, om zooveel mogelijk iedere vereeniging, die werkelijk wat in haar mars heeft, aan de beurt te laten komen, ver dient waardeering. Het mag misschien wel eens een enkele keer zijn voorgekomen, dat de prestaties wat tegenvielen, maar dan verdwijnt zulk een ensemble vanzeif weer van het tooneel, om er nooit weer op terug te komen. Want de organisatoren kijken cri- tisch toe en het oordeel is spoedig geveld: ook van het immer overtalrijke publiek. En als we op het oordeel van de vele aan wezigen van gisteravond afgaan (om van ons eigen oordeel maar niet eens te spre- J ken), dan was het wel een buitengewoon ge slaagde bijeenkomst! De opinie over de prestaties van 't muziekgezelschap „Eulerpe" zoowel als over het humoristische dubbel- mannenkwartet „Octavo" bleek unaniem uiterst gunstig. Dat stond al van af de eerste oogenblikken vast: zooals „Eutefpe" Hérold'9 Zampa Ouverture inzette en ook de andere gemakkelijk in het gehoor lig gende nummers uitvoerde, daar nemen we toch werkelijk onze hoed voor af! Dit is een diletlantenorkest, dat in het genre „lichte muziek" een zeer hoog cijfer verdient. Vroeger hebben we al eens uitvoerig de uit stekende hoedanigheden van dit ensemble binnenland. Verschenen is de memorie van antwoord inzake de algemeene beschouwingen over de rijksbegrooting (3de Blad). Nieuwe verbeteringen ten aanzien van de nachttreinen (Binnenland, lste Blad). Ons parlementair overzicht (4de Blad). Geval van gasverslikking in Den Haag; 71-jarig man overleden (Gemengd, 2e Blad). Vechtpartij met doodelijken afloop te Drachten (Gemengd, 2de Blad). buitenland. Hoover tracht Frankrijk en Italië inzake de vlootkwestie tot elkaar te brengen (Tel., lste Blad). Een motie van de Duitsche Rijksdagcom missie voor bnitenl. zaken inzake de ont wapening (R^tenland, lste Blad). Uit het Engelsche Lagerhuis (Buitenland, lste Blad). Italië opnieuw door een aardbeving ge troffen (Tei„ lste Blad). Een mijnramp in Belgisch Henegonwen. (Tel., lste Blad). geschetst en we nemen er geen woord van terug: de directeur kan tevreden, zijn over dit groepje beschaafd en muzikaal 9pelende musici, dat de vroolijkheid er in houdt en meerdere malen ook een gevoelige snaar weet te treffen. Muziek, bij uitstek geschikt voor een avond als deze en kranig gespeeld: het succes was dan ook enorm I Niet minder applaus kreeg het humoristische dubbel- kwartet „Octavo": deze kostelijk ge schminkte en verkleede heeren, vol pot sierlijke grimassen en inslaande vondsten verhoogden zoo mogelijk nog de kwaliteit van het programma In lied en wals, zelfs in een geestig ouderwetsch quasi-opcrafje met ontroerende sterfscènes, waarin de schijndoode zijn hoogste lied galmt, wisten zij het auditorium tot lachsalvo's op te zweepen en vanaf het begin tot het eind in (hun ban te slaan. Daarbij zijn deze vroo- lijke zangers die werkelijk niet over een 9lecht stemmenmateriaal beschikken voortreffelijk op elkaar ingezongen en ze bezitten een gezonde humor! Nu eens niet een achttal, deftig gestoken in smoking of rok, maar uitgedost in costuums, die op zichzelf al een gansche zaal in een optimis tische stemming brengen! Ook zij kregen een enthousiast applaus-, waarin zeer terecht de heer Wiering betrokken werd, die voor zijn kundige arrangementen groote lof ver dient! De heer van Waveren sprak een kort woord, waarin hij de vertegenwoordigers van het gemeentebestuur de wethouders Goslinga en Splinter welkom heette, alsmede de bestuursleden van de 3 Octoberver. en van het „Nut". Hij dankte tevens de mede werkende vereenigingen voor hun optreden. De avond beteekende zeker een mooie in zet van een reeks voorstellingen, die van een groote en niet hoog genoeg te schatten waarde voor onze burgerij zijn! De opgetogen stemming, waarin de toe schouwers de zaal verlieten, getuigde er weer ruimschoots van, hoe zeer het werk van de Commissie door talloozen op prijs gesteld wordt! achter de wolken schitnt de zon Nederlandsche tubeiculose-film. Vanwege de vereeniging tot bevordering der belangen van t.b.c.-patiënten in Neder land, afdeeling Leiden, had gisteravond in het Leid.-che Volkshuis aan den Apothekers- dijk de vertooning plaats van de Nederland- sc'ii Tuberculose-film „Achter de wolken schijnt de zon". De avond stond onder leiding van den voorzitter der plaatselijke afdeeling, den heer Ober. die een kort openingswoord sprak, waarin hij allen hartelijk welkom heette, speciaal dr. S. A. de Graaff, die een in leiding op de film zou houden, het hoofd bestuurslid, den heer Lessing en den film operateur. Spr. wees er voorts nog op dat do Vereeniging. welke dezen avond had georganiseerd strikt neutraal is. De Leid sche afdeeling die in Augustus is opgericht telt thans reeds 100 leden. Dr. de Graaff hield daarna een korte

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1