GEMENGD NIEUWS. LAND-EN TUINBOUW. BUITENLAND. ONTBINDING VAN DE NIEUWE BOERHAAVE. Wordt snrzeance van betaling aangevraagd? Mr, P. A. Roeper Bosch te Den Haag, heeft van het bestuur van de verzekering- maatschappij ,,De Nieuwe Boerhaave" een verzoek ontvangen om als liquidateur „p te tredeir. Mr Roeper Bosch heeft de be noeming in beraad gehouden, omdat hem de gelegenheid heeft ontbroken volledig kennis te nemen van den toestand der maatschappij Mr. Roeper Bosch is voor nemens, wanneer hij de benoeming aan vaardt, aan te dTingen op het aanvragen van eurséanee van betaling. In een ondoThoud. dat een vertegenwoor diger van het Ned. Corr. Bureau met mr. Roeper Bosch over deze kwestie had, zeide hij, dat hij zonder ruggespraak met het bestuur van de „Nieuwe Boerhaave" niet do vrijheid vond détails omtrent het bedrpf mede te deelen. Wel had hij den indruk, dat de geruchten, die de ronde doen. zeer Overdreven waren. Dat de toestand der maatschappij op het oogenblik niet zeer gunstig is, valt niet te ontkennen, doch de redenen, welke den heer Roeper Bosch ten opzichte daarvan zijn medegedeeld, zijn z.i. zoor aannemelijk. In de eerste plaats zoo zeide mr. Roeper Bosch hebben de verzekerden niet voldoende beseft, dat zij als leden eener onderlinge waarborgmaat schappij zichzelf benadeelen, wanneer zij schaden, die voor uitkeering in aanmerking komen, niet tot een zoo klein mogelijk be drag beperken. Het onderzoek heeft aangetoond, zoo ging mr. Roeper Bosch verder, dat dé premie, zooals die over eenige jaren is ge heven, in verhouding tot de r isico's te laag was, maar ook heeft dat groote vertraging in de afwikkeling der schadegevallen ver oorzaakt. Een en ander schijnt van bepaalde zijde aanleiding te zijn geweest om oen carapng- ne tegen de „Nieuwe Boerhaave" op touw te zetten.. Deze campagne bestond o.m, hierin, dat aan de verzekerden werd aan bevolen. de premie niet te betalen, onder toezegging van kostelooze rechtskundige behandeling indien de maatschappij tot rechtsvervolging van de onwillige betalers zon overgAan De faillisementsaanvragen, Welke thans zijn ingediend, zijn volgens mr. Roeper Bosch dan Ook veel meer to besehouwpn als pogingen tot goedkoop incasso van schuldvorderingen. O TONGEN OVERREDEN EN GEDOOD. Te Rotterdam is in de Zwarte Paarde- slraat de zevenjarige S, J. J. Snaayer uit dc Eendrachlslraal door een aulö ovorreden, doordat het kind plotseling de straat over stak. De chauffeur van dezo aulo heefl hoi knaapje, dat zeer ernstige inwendige kwetsuren bekomen had, zelf naar hel zie kenhuis Coolsingel gebracht, waar hel bij aankomst reeds bleek te zijn overleden. Den ohaufleur Iroft geen sclhuld. EEN GRANAAT GEVONDEN. To Delft heeft do politie van eenige jon gens een granaal afgenomen, die zij hadden gevonden in een drooggepompl gedeelte van de gracht aan den Geerweg. Hel projectiel zal gedemonteerd worden, 't Is een raadsel hoe dit voorwerp in genoemde gracht terecht is gekomen. P BEROOVING. In hel plantsoen ann de overzijde van het stedelijk ziekenhuis te Utrecht heeft dc politie eergisteravond een 71-jarige beschon ken persoon aangetroffen. Bij zijn over brenging naar het politiebureau aan de Tolsleegbrug vertelde de grijsaard, dat hij in het plantsoen op een bank heeft gezeten en daar door twee personen van f. 40,—» was beroofd. De politie heefl lerslond werk van deze zaak gemaakt en nog denzelfden avond twee mannen aangehouden en opgesloten. ■o BRAND. Duor lot nu toe onbekende oorzaak brak gisternacht brand uit in de opslagplaats van den hooi- cn stroohandel der Handel-Mij. v. h. Loosdorp te Leerdam, tn korten tijd stond het geheel in lichte laaie. Ongeveer 100.000 pond hooi, benevens een hoeveelheid stroo en ecnig materiaal, werden een prooi der vlammen. De aulo-molor=puit was niel in staat de vuurzee te hlusschen. Alles brandde tot den grond toe af. Verzekering dekt de schade. ——o VRACHTAUTO OVER DEN KOP GESLAGEN. Eergisteren omstreeks zeven uur is tus- schen Uchelen en Hoenderloo een vracht* auto, bestuurd dóór een man uit Apel doorn, van den weg afgereden en over den kop geslagen. Uit het onderzoek van de politie bleek, dal drie marktkooplui bene vens een elfjarig jongetje zich in de auto bevonden. De drie kooplieden liepen slechts lichte verwondingen op. De toestand van den elfjarigen jongen was zeer ernstig. Behalve zwaro vleeschwonden liep hij ook een gecompliceerden armbreuk op. De auto was totaal vernield. Tijdens het on derzoek kwam aan het licht, dat de chauf feur onder den invloed van sterkeh drank verkeerde en dat hij links van den weg had gereden. Tegen hem is proces-verbaal op gemaakt. VERDUISTERING DOOR EEN NOTARIS. Gistermorgen heelt zich bij de justitie ie Zutphen aangemeld notaris B. B. te Apel doorn, die verklaarde zioh schuldig gemaakt te hebben aan verduistering van ongeveer f. 10.000 Hij is opgesloten en de rechtbank le Zutphen heeft zijn faillissement uilge sproken. o BRANDSTICHTING In verband met den brand, die Zondag avond de schuur van den landbouwer J. B~ Deur le Ooslburg in de asch heeft gelegd, is gisteren zekere J. E. te Groede gearresteerd. ——o HET ZAKKENDE WATER. Hel provinciaal stoomgemaal bij Lemmer is gistermiddag een uur. na 21 etmalen onafgebroken in werking le zijn geweest, stop gezet. De boezemwaierstand is van 28 op 12 c.m. boven F Z P. teruggebracht o Jongen,,Kan U een assislont artist ge- bruike?" Kunstschilder; „Een assistent artist?" Jongen: „Ja, iemand om Uw spulle naar 't durp le brengc, meneer". (Passing Show) o BUITENLANDSCH GEMENGD. HET ONDERZOEK NAAR DE RAMP VAN DE R. IOI. Sir John Simon heeft gisteren hel onder- zook naar de ramp van de R 101 geopend met een rede, waarin hij met bewogen stem zeide: „Ik gelool dat het gepast is, als wij voor oen oogenblik opslaan om aan ons innige verdriel over hel drama uiting le ge ven. Wij zijn bijeengekomen om een onder zoek te houden en onze sympathie le loo- non met alien die de dooden eerden en lief hadden." Sir William Jowilt, de procureur-generaal, sprak de hoop uit. dal men zich van do dionston van dr. Eckener zen kunnen ver- zokeren, zoodat unon van zijn groote erva ring partij kon (rekken. Eon van do grootste vertroostingen was do sympathie van Frnn- schc en Duilsche zijde feitelijk van do hceie wereld en de atgemcenc wenseh om hulp ie verleenen bij het verspreiden van licht over de feilen. Verder zeide sir Jowill, dat hel ondor- zook zoo volledig mogelijk zou zijn en dal geen enkel feil verbloemd zou worden als er fouten gemankt warén. Te bclreuren viel evenwel, dal bijna alle personen, die in lichtingen uit de eerste hand konden goven bij de ramp omgekomen zijn, zoodal de rechtbank hoofdzakelijk zou moeten oor- doelen uil gevolgirekkingen en niet uit feiten. Dit maakie hef onderzoek natuur lijk moeilijk, osehoon daarom nog niel ho peloos. Behalve de getuigenissen der zes ovorlevendcn, was er nog een geheim rap port van wijlen Lord Thomson, dal doze minister van plan was geweest aan de Indische conferenllc aan Ie bieden bij lij. digen terugkeer. Sir William las eenige passages uil dit rnpporl voor, waaruil wel heel overtuigend bleek, dal ook de tocht naar Indië nog als een proeftocht bedoeld was. Hier deed zich reeds de vraag voor. of de voorbereiding in alle opzichten voldoende was geweest. Was de wensch om voor en tijdens de zittingen van de conferentie een groet uil het moederland aan Indië le bren gen. Van zoo overwegend politiek belang ge. acht, dat de veiligheid er gedeeltelijk al thans aan was opgeofferd? De R 101 had pas 2 October haar bewijs Van „lucht waardigheid" gekregen voor een tocht, die drie dagen la Ier reeds zoü beginnen Was hier overhaasling in hef spol geweest? Te genover deze vragen, die men mocht en moest stellen, slond weer dat in alle rappor ten nopens de kleine proeftochten boven Engeland de R. 101 gemakkelijker bestuur, baar werd geboomd, dan de R. 100, die heolemaal naar Canada heen en weer wa9 geweest. De vraag, die allen bezig hield, naar de oorzaak van hel ongeluk, was de moeilijk ste om Ie beantwoorden Was er een gas ontploffing geweest? De deskundigen heb ben in den wrakhoop sporen gevonden, dat een kabel die gewichtige mnchinedeelen verbond, was gebroken. Is dit voor of tij dens den locht geschied en is liet bemerkt of had hel bemerkt dienen le worden? Al lemaal vragen, die de rechtbank tot oplos sing moet Iraehlen le brengen. Tegen het einde van zijn uiteenzettingen beeft Sir William Jowil.1 nog een brief voor gelezen van den luchtvaartdeskundige pro fessor Sir Waller Nicholson, waarin dezo als zijn meening heeft uilgesproken, dat verscheidene proeftochten noodig waren a-oor don locht naar Indië zou mogen aan vaard worden. Inderdaad heeft echter siechls één proeftocht, die als zoodanig mochl gelden, plaats gevonden. Sir John Simon vroeg bij dit punt. of hei rapport van dezen proeftocht bij de stukken gevoegd kon worden, waarop Sir William antwoord de, dat dit lol zijn spijl niet mogelijk was, want dal het rapport zich aan hoord van de R. 101 had bevonden in het scheeps journaal en mei het luchtschip volkomen verbrand was. BOMAANSLAG VERIJDELD. Gisteren heelt de politie in het Champ de Mars te Parijs een tweetal individuen ge arresteerd, die in het bczil waren van een groote bom en een geladen revolver. Zij werden naar het politie-bureau over gebracht. waar bleek dat men met Italiaan- sche communisten ledoon had, die heimelijk naar Frankrijk waren gekomen Do bom was bestemd voor dc fascisten- centrale le Parijs. —o DE MIJNRAMPEN IN DUITSCHLAND. Gisteren is in het ziekenhuis van Fisoh- bach weder een zwaar gewond slachtoffer van de mijnramp le Friedrichsthal 'Saar- gebied) aan de gevolgen overleden Het lolaal-aanlal dooden is hierdoor lot 90 gestegen. Dc taaiste nog In do mijn Maybach aan wezige duode kon nog niet geborgen wor den Evenmin weel men nog niel wie dit slachtoffer is. Twee leden van de reddingscolonne moes. len wegens ernstige gasvergiftiging tijdens hel bergingswerk opgeloopen. in het zieken, huis worden opgenomen. Op een kolenmijn in do buurt van Alsdorf is gisteren een gedeeltelijke staking onder de mijnwerkers uilgehroken Voor de nacht ploeg is siechls de helft der mijnwerkers aangelroden. Omtrent de aanleiding lol dc slaking deelt de directie mede. dal zij drie commu nistische leden van den bedrijfsraad heeft ontslagen, die de vorige week de mijnwer kers hadden aangespoord, om op den dag der begrafenis van de slachtoffers van den mijnramp le staken. Deze drie onlslagenen verschenen op het terrpln. toen de wisse ling der ploegen plaals had en hielden toe spraken lol de mijnwerkers Toen de politie hen van hol lerrein wilde verwijderen, kwam hel lot oen botsing met de mijnwer kers. waarbij een mijnwerker gewond werd. De OhristPÜjko en de Duilsche mijnwer- kersbond hebben zich - legen de door de communisten uilgeloklo slaking verklaard en een oproep lol de mijnwerkers gerieht, cm dc beslnnnde geschillen langs welle- liiken weg le regelen. Van de mnreennloeg is ongeveer 814 der mijnwerkers aan hel werk gegaan. o OVERSTROOMING IN SILEZIE. De walorsland in Silezië blijft verder stij gen, terwijl hel mcleorologische instituut le Brcslau verderen regen voorspelt Het zwaarst door de ovorslroomingen getroffen zijn midden- en benoden-Silezië. Verschei dene dorpen slaan onder water. Enkele sluizen moeslen geopend worden, aangezien de aandrang van hel wnler te groot werd. i ZES DOODEN Bij EEN AUTOBUSONGELUK. Naar uit Moskou wordt gemeld, is bij de goudmijn „Aldan" in Siberië, een met 29 arbeiders bczetle aulobus verongelukt Zes arbeiders worden gedood en 19 zwaar gewond. t Gisteravond is lus9cheu de stations Oiengen ann de Brenz en Hcrbrechtingen op de lijn Ulm—Aaien de goederentrein No 8660 in botsing gekomen mei een leegen persononirein De conducteur en de machi nist van den goederentrein wenden gewond. De eerste licht, de iweede zwaar Van den personentrein werd sen conducteur en de machinist gedood en de sloker zwaar ge wond De gewonden werden onmiddellijk naar hot naaslbijzijnde ziekenhuis ver voerd. Het onderzoek naar de oorzaak is in vollen gang. RECLAME. JAN, OUWE JONGEN. Je wordt 100 mager als een taihont. Hij zag cr vroeger altijd zoo kloek uit me', zijn knap gezicht en Rink figuur. Maar nu is hij niel veel meer dan vel over been, hij is gewoon broodmager. Een hard gelag voor Jan om zijn vrienden zoo over hem le hoorén spreken. Maar dui zenden zooals hij worden sleeds magerder en magerder, zondor dat zij Iraehlen het ie voorkomen, lorwijl zij zich voorgoed konden genezen door Mac Coy's Extract Levertraan Tabletten le gebruiken. Deze kleine, mol suiker bedekte en smaak looss lahleten doen precice evenveel goed als levortraan, maar zij hebben niet dien afscliuwelijken smaak en reuk. Zij zijn ge maakt met de volledige garantie dal ieder, die te mager is n( le weinig weegt, ponden zal aankomen. Zij zijn verkrijgbaar bij allo apothokers en drogislen i f. 1.96 per doos Eischl Mac Coy's tabletten de origineele en eénig echte. Weigert namaak Indien niet direct verkrijgbaar wendt 0 dan lol N.V. Rownlree Handels-Maalschappij, Keizers gracht 124, Amsterdam-C. 1928 REGEERINGSOPDRACHT AAN PROF. VAN SLOGTEREN. In verband met gerezen moeilijkheden met Duitsche onderzoekingsstations over dit jaar naar Duitsohland onder de nieuwe bepalingen uitgevoerde bloembollen, voor namelijk hyftcinthen, is naar aanleiding van een verzoek van het hoofdbestuur der At- gemeene Vcreeniging voor Bloembollencul tuur, door de Ned Regeering aan prof dr. E. van Slogteren opdracht gegeven zich naar Duitsohland te begeven, teneinde zich in verbinding te stellen met de bewuste onderzoekingsstations en eventueel andere die direct of Indirect zijn betrokken bij de maatregelen ten aanzien van den Invoer van bloembollen in Duitsohland. BELG1E. Twee milliard voor bewapening? In don loop van de laatste weken hebben er besprekingen plaats gehad tnsschen offi eieren van do Belgische en Fransche gene rale staven inzake de gemeenschappelijke verdediging van de Belgisch-Fransche Oos- tergrens, meldt men aan dc „N.R.Ct." Van Fransche zijde is daarbij gewezen op de groote finnncioóle opofferingen, wplke Frankrijk zich thans getroost om de Fransch-Duitsche grens te versterken en dc wapening van zijn leger op peil to hou den. tn verband daarmede wordt dan ook in goedingolichtr kringen verwacht, dat de regcering voornemens zou zijn aan het parlement dr goedkeuring te vragen ven een leoning van verscheidene honderden millioenen francs sommigen spreken zelfs van twee milliard ten einde de landsverdediging op voldoende wijze te kunnen verzekeren. Een aanzienlijk deel van dit bedrag zou bestemd zijn voor den aankoop van stormwagens, vliegtuigen, mi» traillcurgeweron, afweerkanonnen, dc wa pening van dr forten van Luik, die weldra geheel zullen zijn gemoderniseerd, het lier- stel van de forten van Namen en het. bou wen van verdedigingswerken in Belgisch Li mburg. Omtrent de wijze van dekking van dit aanzienlijke bedrag zijn de ministers het evenwel nog niet eens. Sommigen willen een nationale leening uitschrijven en den ex-geallieerden staten verzoeken een deel er van op te nemen, de anderen zagen lie ver ieder jaar de buitengewone begroot'ng verhoogen met zooveel alp voor het berei ken van hetzelfde doel noodig is. o Dl JJTSCHÏ .AND Het Berüjnsobe metaalconflict geëindigd. Thnringen en de communisten. Bij de hervalto onderhandelingen tusschen de vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers In de Bcrlijnscho metaal industrie Onder lêiding van minister Steger- wald is een overeenkomst bereikt, welke de volgende punten bevat: 1. Hot work zal voorloopig onder de oude voorwaarden worden hervat. 2. De beslissing over de kwesties, welke in de arbitral© uitspraak worden behandeld, zal worden getroffen door een commissie van drié onpartijdige leden, door den Hijks- minisfer vnn Arbeid aan te wijzen. 3 De onderhandelingen dezer commissie zullen zoo spoedig mogelijk beginnen, op zijn laatst in do eersle helft van November. Het Thürlngscho Slaalsminislorie heeft eenigén tijd geleden den districts- en ge- meente-amblenarcn hel aanhangen van de communistische beginselen verboden. Op grond van dit decreet heeft het Doparte- ment van Binnenlandsche Zaken een aantal burgemeesters geschorst, die ondanks hot regeerlngsdccreet communist zijn gebleven. Tegen hen worrll een disciplinaire procedure aanhangig gomaflkl, die dofinitief ontslag len doel hóeft. ENGELAND. Uit Lager- en Hoogerhuia. In het Lagerhuis zeide Baldwin, dat do conservatieven vnn meening zijn, dal hot witboek over Palestina een ernstige wijzi ging van polilick beleekent. Geen regcering kan torugkomen op haar woord en dit is bijzonder gevaarlijk in den legertwoordigen toestand van de Oostersche wereld. Antwoordend op de kritiek van Baldwin, verklaarde MacDonald. dat het witboek geen enkele wijziging van de politiek in zake het Palcslljnsch inandaai vcrtcgon- woordigl. De regeering is niel ift staat het verzoek der dominions op de rijksconferenlie, om een douanerecht op in Engeland Ingevoerd grain in le willigen. De Rijksconferenlie beeft bewezen, dal de zgn. Rljksvrijhandel een volstreklc he- goncheling ié. Zij heeft ook bewezen, dal hét eenige tarief, dal Engeland opbrengen kan en dal van eenige waarde voor de domi nions zou zijn, een tarief op voedingsmid delen is. Maar er zijn andere middelen om den handel tusschên de dominions le be vorderen dan tarieven en deze worden zorg vuldig overwogen. MacDonald zeide nog, dal hel enkel door arbitrage en ontwapening is, dat de vrede gevestigil kan worden, maar een subslan- iieefe onfwapening kan alleen dpór een internationale overeenkomst worden ver wezenlijkt en op voorwaarde, dal alle naties er aan deelnemen. Wij kunnen slechts voor uitkomen, als de andere na lies met ons marehoereh. Daarna werd het debat verdaagd. Hel Hnogerhuis heeft het adres van ant woord op de troonrede aanvaard na een debat, waarin Pgfmoor, als woordvoerder der regeering, zolde, dat de politiek der regeering len aanzien van den Rijksvrij handel zich verzet tegen douanerechten op levensmiddelen en grondstoffen In zake PaleSlina verzekerde Parmoor, dal dc regeering al het mogelijke gedaan heeft om de verplichtingen. waar de natio nale eer bij heirokken is, tegenover Joden en Arabieren na Ic komen HONGARIJE. Apponyi vraagt democratlseering. Id een opzienbarenden open hriel aan zijn kiezer» bepleit graaf Apponyi een bree. deren democratischen grondslag voor het huidige regime in Hongarije Apponyi .er- klaart dat de hoegcre nationale bestnana belangen van Hongarije het wedet opvat ten van den draad der democrati«che ontwikkeling en hst verwijderen van het bijna ongelooflijke hiaat in het Hongaar- sche kiesstelsel door welk hiaat den nationaien wil belemmerd wordt zich te uiten dringend eisohen. Dc weinige beweging, die meD in het huidige Hongarije waarneemt, vermindert de sympathie der beschaafde mogendhe den voor Hongarije en maakt ook naar bui ten de eischen en gerechtvaardigde natio nale aspiratie» van Hongarije moeilijker, terwijl zij naar binnen een rustige ont wikkeling belemmert. De omstandigheid, dat de verbitterde ontevredenheid met de huidige verhoudingen niet langs grondwet- tigen weg tot uiting kan komen, kan tot gevaarlijke toestanden leidon. Graaf Ap ponyi verklaart uitdrukkelijk, dat hij uit zuiver patriottische overweging handelt, wanneer hij de regcering ernstig op deze feiten wijst De huidige economische toe stand van Hongarije is oneindig ernstig en al is hij ten dcele ook een gevolg van dc heerschendo wereldcrisis, niettemin kan men de huidige Hongaarscho regeering tal rijke fouten en nalatigheden verwijten. Zoo heeft de regecring nog nooit getracht den nood der wcrk'oozen op eenigerlei wijze te verzachten, al heeft graaf Bethlon in zijn laafste rede ernstige, zij het dan ook onvoldoende, maatregelen ter bestrijding van den ecortotnischen nood aangekondigd. Tenslotte verklaart graaf Apponyi, dat do troonopvolgingskwestie op het oogenblik politiek niet actueel is. maar dat ook hij zijn hoop voor de toekomst van de Hnn- gaarsche natie geconcentreerd ziet in den jongenman, die dezer dagen den drempel van den mannelijken leeftijd oversohrijdt. o FINLAND. Generaal Wallenins nit den dienat. Generaal Wallenius heeft thans zijn ont slag gekregen. Hij zal worden opgevolgd door generaal Esch, die inmiddels reeds als zoodanig benoemd 1s. De laatste dagen zijn tal van officieree van den Generalen Staf door do politie gehoord In verband met de ontvoering van den oud-president der Republiek Stahlberg. o ALBANIË. De koning ziek. Uit Tirana wordt gemeld, dat do gezond heidstoestand van Koning Ahmed Zogoe, dit »l zeruimen tijd niet gunstig was, ai n- teruitgaat zoodat volgens dc van welin gelichte zijde gedane mededeelingen de toe stand van den Koning zeer ernstig is. Za terdag is Ahmed Zogoe onderzocht door drie Italiaanscho professoren, die tot een tamelijk pessimistisch oordeel kwamen. Thans zijn telefonisch Duitsche en Ween- sche specialisten naar Tirana ontboden om 'to trachten door operatief ingrijpen erger l" voorkomen. Men verwneht, dat een keeloperatie noodzakelijk zal zijn, Hoewel van offleieelc zijde geregeld een tegenspraak volgt, schijnt or toch wel iets van juist te zijn t 6 TURKIJE. Hei Griekscbe besoek. Venizelós, do Grieksóhe premier, heeft bijkans 2 uur met. Kemal pasja, gesproken over de vérhoudingen tussohen beide lan den. Zij zouden het geheel eehs zijn gé wordén. Ó.a. is overeengekomen, dat in dien een der béide landen hefc plan zou hebben, een rtieüw oorlogsschip te bouwen, de andere daarvan zes maanden vooraf in kennis zal worden gesteld. Het heet. dafc dezo overeenkomst ver moedelijk spoedig zal worden ondertee kend. ABESSINIE. Tegen den slavenhandel. Volgens de „Daily Herald" zal Ras Ta- fari op den dag van zijn kroning tot keizer van Abessynië éétt bêshiit uitvaardigen, waardoor aan duizenden slaven do vrijheid zal worden geschonken. Ér bestaat echter gevaar, dat dit tót möëilljkheden in Abes synië aanleiding Zal geven, aangezien do leenman Hailóe. die êen leger van meer dan 100.000 man op de been kan brengen» tegon dezen maatregel is. Bij deze gele genheid oefent het blad ook kritiek op do houding der Fransche overheid te Djlboeti, die niets doet om den slavenhandel tegen te gaan en zelfs de kanonneerboot-en, dio vroeger in Somali Ift-nd gestationneerd wa ren, teruggetrokken hoéft JAPAN. Da opstand op Formosa. Tc Tokio doen geruchten de röilde, dat op Formosa ongeveór 170 tot 200 japanners gedood .zijn, w.o. 20 kinderen. Dê gouver- neur-zenemn! van Formosa heeft volledige volmacht gekregen tól hel herstellen van do orde. o BRAZILIË. Proclamatie der nieuwe regeering. In een proclamatie dof voorloopige regee- ring wordt medegedeeld, dat de zegepraal der revolutie tengevolge zal hebben, dat het congres zal worden onibonden en een nlge- meene amnoslie zal worden afgekondigd. Deze maatregelen zouden na de aan komst van den leider der opstandelingen, Oclulio Vargas, In een decreet worden be- kond gemaakt. Reed? zou een bevel zijn uitgevaardigd, om den aanval over de gc- hèele 'inie le slaken De regeering staal borg voor hel hand haven der algemêene orde, een onpartijdige rech'.spraak, hel nakomen der verdragen en hr' 'v.ndhaven der nallonnle eenheid, Ook in San Pnoló is weer een regeering gevormd. 2-9

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 6