AGENDA. LEIDSCHE SCHOUWBURG. BEDEN: Pieterskerkgracht 9: Ledenverg. Z-H Ver. „Groene Kruis", afd Leiden, 8*/a uur nam. Stadsgehoorzaal: Volksbijeenkomst, 8 uur nam. Oegstgeest: ..Het witte Huis", bazaar Ned Herv. Kerk2—5 uur en 710 uur nam Donderdag. „De Burcht". Ver. Schoonheid in opvoe ding en onderwijs. 8 uur nam. Nulsgebouw. Ver. lot Bevr. der Bouw kunst. Lezing met lichtb. van den heer Lode van Gent, 8 uur nam. Schouwburg: Der Blaue Vogel. 8 1/4 uur. Stads-evangelisatie, Prinsenstraat 74. Sa menkomst 8 uur nam. Stadsgehoorzaal: Soc. Dem. Vrouwenclub, 8 uur nam. Vrijdag. Concordia: Veefonds Leiden. 11 u. voorm. Leger des Heils (Hooigracht): Hervor mingsdag-herdenking, 8 uur. Zondag. Schouwburg: Ver. Rott. Hofstadtooneel. „De wonderdoktoor". 8l/i uur nam. Sladszaal: Ver. Schouwspelers: De Rozen krans. 8 uur. De avond-, nacht-- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 27 October lot en met Zondag 2 November a.s. waarge nomen door apotheek: W. Pelle, Kort Ra penburg 12, telefoon 594. RITKSMUSEUM VAN OUDHEDEN. „Oude volksgebruiken in het Saksische land" In het Rijksmuseum van Oudheden alhier worden ook dit jaar weer de archaeologi- sche lezingen en cursussen gehouden. Ook ditmaal bestaat voor de avonden vrij groote belangstelling. De eerste lezing werd gis teravond gehouden door den heer J. J. v. Deinse, conservator van het Rijksmuseum Twenthe over het onderwerp„Oude volks gebruiken in hot Saksische land." Twenthe is een mooi land, aldus ving spr. aan. Het heeft natuurschoon, dat in hooge mate boeit. Het is echter niet alleen mooi, maar ook merkwaardig, vooral van wege de merkwaardige volksgebruiken, die inzonderheid op het platteland nog worden aangetroffen. Hieraan wilde bpr. voornamelijk zijn lezing wijden. Het jaar getijde zooveel mogelijk volgend, begon spr. bij het Nieuwjaar, met de nieuwjaars koeken, waarop afbeeldingen voorkomen, zeer primitief, die veelal aan den Bijbel zijn ontleend. Het bakken van de nieuw jaarskoeken heeft plaats van Kerstmis tot Drie Koningefr De grootste feestelijkheden groepeeren zich intusschen wel om hot- Paaschfeest Vooral Palmpaschen is een gebruik, dat in nog Zeer vele plaatsen van het Saksische land in eere wordt gehouden. De kindeven trekken met deze Palmpaschen, met een groene tak, die versierd is en voorzien van lekkernijen door de dorpen. Ook het ont steken van de groote paaschvuren, waarin evenals bij Palmpaschen nog vele heiden- sche gebruiken verscholen liggen, komt nog telken jare in vele plaatsen voor. Spr. vertelde verder uitvoerig van de viering van Paasch-Zondag in Ootmarsum, waar men 's morgens in optocht door de 6traten trekt al maar zingende het Paasch- lied„Christus is opgestanden", een lied dat uit 27 coupletten bestaat en dat ook gedurende overige feestelijkheden en in d» kerk telkens opnieuw weer gezongen wordt ook als men 's middags op de Paaschwei de keten" vormt, die het dorp zal door trekken hand in hand huis in huis uit. Spr. gelooft, dat. dit gebruik duidt op het zegen brengen voor den oogst. In Denekamp treft men nog het 2.g.n. Paaschtakhalen aan, waarbij een stoei jon gelui, aangevoerd door Judas en Kriatek (waarschijnlijk een verbastering van Iska- riot) naar het naburige kasteel gaan om een groote boom die de heer van het kasteel hun schenkt en die met een teer ton op de paaschwei wordt opgericht en daarna door Judas verkocht. Op Pinksteren treft men in sommige plaatsen nog aan het loopen met de Pink- sterkroon door kinderen. Deze loopen de boerderijen af. uitgedosohfc als bruid en bruidegom onder een kroon, waarbij ze omringd worden door andere kinderen. Ze krijgen dan van de boerin koekjes of cen ten, waarvoor ze chocolade kunnen koopen. Een eigenaardig gebruik is ook het witte feestkleed, dat de vrouwen dragen bij het binnenhalen van den roggeoogst. Deze roggeoogst is de beste tijd van het jaar voor de hoeren, Dat kan men ook bemerken uit de vele uitdrukkingen die men er aan heeft ontleend. Een der meest treffende volksgebruiken is nog de uitdeeling van roggebrood, aan de armen in den Agelen Esch te Ootmar sum. De boer doet dit om zegen op zijn oogst te krijgen. Voor en na het uitdee- len wordt een tijdlang gebeden. Spr. behandelde voorts nog het inte rieur van de oude boerenhuizen met het ,,hoal" of de ketelhaakde opschriften op de boerenhuizen; de ouderwetsche begrafe nissen en tenslotte het blazen op de Mid winter of Kersthoorn. De lezing werd toegelicht met lantaarn plaatjes. Aan het eind van zijn lezing viel den spreker een warm applaus ten deel. o ACADEMISCHE EXAMENS. Candidaatsexamen Wis- en Natuurkun de, letter G de heef G R. J. Terpstra (Oegstgeest). Candidaatsexamen rechtsge leerdheid mej J Teitol, ('s-Gravenhage), en de heeren P. A. Kan ('s-Gravenhage), K. Holm (Rotterdam). O.O. SCHIETVEREENIGING „GENERAAL SNIJDERS". Aanbieding van een vaandel. Dat was gisteren in de annalen van de Onderofficierenvereen. „Generaal Snijders" een gedenkwaardige dag. Vele hoofd- en subalterne officieren, waaronder de com mandant van de lste divisie, generaal Roëll waren in de groote zaal van „Den Burcht" bijeengekomen om meerderen luister bij te zetten aan de officieele uitreiking van een vaandel aan bovengenoemde vereeniging. Na de ontvangst der autoriteiten en ver dere genoodigden in de koffiekamer, had te klokke acht uur de intocht in de Graan- beurszaal plaats, waar allen werden ver welkomd door den voorzitter, sergeant majoor Kilhne, die daarbij in hel bijzonder begroette den divisie-commandant, generaal Roêll, den garnizoenscommandant, overste Le Poole, de hoofd- en subalterne officieren, de leden van de vaandelcommissie, den commissaris van politie, en verder de ver tegenwoordigers van het collegium van het L.S.C., van „Pro Patria" en de burgerschiet- vereenigingen. Spr, wees verder op het bij zondere karakter van dezen dag, die een waardig slot vormt van het eerste lustrum der vereeniging en verheugde zich erover de aanbieding van dit vaandel als symbool van de sympathie van der vereeniging welgezinde personen nog mede te mogen maken. Vervolgens gaf spr. het woord aan den voorzitter van de vaandelcommissie, den heer Schrassert Bert, die met dank baarheid de spontane medewerking memo reerde, waarmede het plan bij het I.eidsche officierencorps en niet in het minst bij den garnizoens-commandant was ontvangen, Spr. noodigde daarop don eere-voorzitler, den lsten luitenant Sleenhauer uit het vaandel te willen onthullen, waaraan deze voldeed en waarop „Euterpe", dat dezen avond met haar zeer gewaardeerde mede werking opluisterde, het Wilhelmus in zette. De heer Kilhne dankte daarop den heer Schrassert Bert en de overige leden van de commissie voor het fraaie vaandel, waarin hij gaarne een symbool ziet van de eenheid, de corpseer en de kameraadschap in de vereeniging. Spr. hoopte, dat ook in de toe komst „Generaal Snijders" aan dit driele dige doel zal beantwoorden en besloot met zijn hartelijken dank-te beluigen aan allen, die de aanbieding van het vaandel hadden mogelijk gemaakt. Generaal Roêll, hierop hel woord verkrij gende, zeide met genoegen de uitnoodiging om hier een enkel woord te spreken, te hebben aanvaard, omdat voor hem van dezen avond drieërlei bekoring uitgaat. In de eerste plaats, omdat de leden dezer vereeniging worden, gerecruteerd uit twee regimenten, welke spr. uit hoofde van zijn vroegeren werkkring van nabij kent. in de tweede plaats omdat de vereeniging den naam draagt van Generaal Snijders, den opperbevelhebber van onze weermacht ge durende de moeilijke oorlogsjaren en ten derde, omdal hij in de tegenwoordigheid van afgevaardigden van diverse burgerschiet- vereenigingen het verblijdend symptoom ziet van een ontwakend nationalisme, dat zich ondanks alle défaitisme baan breekt. Spr. besloot met een: Leve „Generaal Snijders". Nadat de voorzitter voorlezing h/d ge daan van een telegrafischen gelukwensch van generaal Snijders, sprak de garnizoens commandant, overste Le Poole zijn groote vreugde uit over de geste dezer vaandel aanbieding, waarin hij het bewijs ziet van de groeiende sympathie der burgerij jegens bet leger. Mede na uwe goede prestaties in den afgeloopen zomer, is hel garnizoen trolsch op uwe vereeniging. Hoewel op het feestelijk karakter dezer bijeenkomst de schaduw valt van het ver trek van den voorzitter, hoopte spr., dat zijn opvolger erin zou mogen slagen de vereeni ging tot steeds stijgenden groei en bloei le brengen. Nadat de heer J. Fabel namens de Leid- sche Schermvereeniging „A. E. W bloe men had aangeboden en „Euterpe" onder leiding van haar bekwamen dirigent eenige nummers ten gehoore had gebracht, was het woord andermaal aan den heer Kühne ten einde officieel afscheid te nemen. Spr. dankte voor het in hem gestelde vertrouwen en voor de medewerking, welke hij van de zijde zijner medebestuursleden had mogen ondervinden in het bijzonder van den ijverigen secretairs, den heer Blod- kamp. Met de beste wenschen voor het welzijn der vereeniging droeg hij zijn functie over aan den onder-voorzitter, den adju dant-onderofficier van Thiel, die daarop den scheidenden voorzitter dank bracht voor de vele opofferingen en moeiten, welke hij zich in het belang der vereeniging heeft getroost. Ten slotte werd nog het woord gevoerd door luitenant Sleenhauer. die eveneens hulde bracht aan den heer Kühne, voor zijn bezadigde en toch energieke leiding en hem schelste als iemand, die zich niet alleen een goed onderofficier betoonde, maar ook als iemand, die zich daarenboven vele vrienden in de burgermaatschappij wisl te verwerven en daardoor naar de mate van zijn bescheiden krachten propaganda maakte voor het leger. Spr. besloot met zijn beste wenschen uit te spreken voor de toe komstige loopbaan van den heer Kühne. Namens de Leidsche Burgerwacht over handigde spr. daarop een medaille als eersle op het nieuwe vaandel, welk voorbeeld door den heer Schrassert Bert werd gevolgd, „Euterpe" en een genoeglijk dansje ver zorgden daarop het verdere, officieuse, maar zeker niet minder gezellige deel van dezen avond. DEBAT OVER „NATIONALE ONTWAPENING" Gisteravond vond onder tamelijk groo'e belangstelling in de Stadsgehoorzaal een debatavond plaals tusschen de heeren dr. Z Kamerling alhier en Johs. Visser, Chr. Historisch gemeenteraadslid te Haarlem en hoofdbestuurder van den Chr. Nationalen werkmansbond aldaar. Deze avond werd geopend door den lieer Chr. L. Waldkötlcr, die allen hartelijk wei- kom heetle. Hij herinnerde er aan, hoe door dr. Ka merling reeds langen lijd actie gevoerd wordl voor nationale ontwapening. Dr Kamerling ontwikkelde zijn rede naar aanleiding van de volgende stellingen: le Hel moderne militairisme is een sla vernij en een gruwel zonder weerga. 2e. Het moderne militairisme is op gods dienstige gronden niet meer te verdedigen. 3e. Het moderne mililairisme is in voi- komen wederspraak met de prediking van Jezus Christus. 4e. Hel moderne militairisme ru9l op den tweevoudig onzedelijken grondslag, dat macht gaat boven recht en dat het doel de middelen heilig!. 5e. Het autontair-heerschzuchtige karak ter van het moderne mililairisme i6 met ai'.c begrip van menschenwaarde in strijd. 6e Het moderne militairisme worlelt in de slechte drijfveeren van het menschelijk gemoed. in angsl, haal, wantrouwen, heerschzurht en hebzucht. 7e. Een genezing van onze door en door verziekte moderne maatschappij zal alleen bereikt kunnen worden op den grondslag van het eeuwige en hoogste gebod- Hebt uwen naaste lief als u zelf. Hij wees er op, hoe inen elkander mol moet verketteren, wanneer men het oneens is. Het verheugde hem, dal hier nu een ge legenheid geboden was, om principe tegen over principe te stellen. Spr. is er trolsch op hel internationale insigne te mogen dragen van „het gebroken geweer'd.w z. dat hij alle oorlog ziet als een zonde van hel menschelijk ge slacht. Hij is er tevens trotsch op, zich Ne derlander te mogen noemen. Nimmer ver loochende hij zijn Nederlanderschap, hoe wel hem meermalen do gelegenheid geboden is zijn carrière le verbeteren, indien hij zich licl naturaliseeren. Spr. zou te allen tijde zijn Nederland- sche nationaliteit willen handhaven, maar nooit met de wapenen, vlammenwerpers of gifgassen, nimmer geweldl „Heb uwen naasle lief als u zelf": hooger gebod is cr geen, aldus spr. Spr. is er van overtuigd, dat men in zake de ontwapening niet van twee wallen kan elen, zooals z. i. de liberalen het doen. Er is geen middenweg mogelijk: men moet kie zen vóór of tegen Nederland mag niet achteraan komen en moet voorgaan op den weg naar nationala ontwapening. Men mag niet wachten, totdat anderen het voorbeeld daartoe gegeven hebben. Dit voe'.t spr. als een schande. Sprekers tegenstanders verwijten hen:, dat hij in de kaart der communisten spelct. Spr. weet, dat er op het oogenblik in Rus land waanzinnige gruwelen plaatsvinden en welk een ellende daar heerschl. Maar hij vraagt zich af, wat de oorzaak van dat com munisme is en noemt het een reactie o. a. op een militairsme, dat de mensehen tot moordenaars maakte Gewapende oorlog ts- gen het communisme acht spr. uit den boozs. Wanneer het West-Europeesche militairisme met geweld zou gaan strijden tegen hel communisme, dan is dit, alsof Satan zou gaan strijden tegen zijn dubbelganger. Naar aanleiding van zijn stellingen her innert spr dan allereerst aan de gruwelen van den oorlog. Vervolgens wijst hij er op. dat in vroeger eeuwen achter den oorlog een „godsdienstige overtuiging" stond; het ging toen in waarheid om de „hoogste 'goe deren" der mensehheid, hetgeen nu tegen woordig niet meer het geval is. Wat stelling 3 belreit somt spr. een aan tal hijbelsche spreuken op. die van deze uit spraak getuigenis afleggen. Inzake stelling i zegt spr. dat gestreden moet worden mei „geestelijke middelen voor hel recht, terwijl het militairisme macht boven recht laat gelden. Het moderne mililairisme kweekt aan slaafsche onderwerping en een heersch zurht, die meent onfeilbaar le zijn. Spr erkent slechts het gezeg, waaraan men zich uit eigen vrije wil onderwerp. Spr. acht het voorts een schande voor onze regeering. dal in ons land granaten ge maakt worden, uitsluitend met de bedoeling om er geld aan te verdienen. Hij spreekt tenslolle over de „verziekte moderne maatschappij", waarvan verschil lende voorbeelden worden gegeven en wijst tenslotte nogmaals op het gebod „Hebt uwen naasle lief als u zelf", dat tot gevolg moet hebben het uiiroeien van het mili lairisme. Vervolgens sprak de heer Johs. Visstr naar aanleiding van de volgende stellingen: le Er hetsaat geen beginselverschil tus schen „modern" en vroeger militairisme. 2e. Een regeering heeft het recht, mili taire dienstplicht le eischen van de burgers des lands, mei eerbiediging van duidelijk gebleken persoonlijk gewetensbezwaar 3e Tusschen oorlog voeren, of zich ter verdediging en bescherming uitrusten be staat principieel verschil. -te Noch de Kerken, noch de georgani seerde arbeiders zijn in staat om oorlogen te voorkomen Alle betoogingen en verklarin gen hebben niel belet, dat alle partijen uit de verschillende landen met geestdrift leu oorlog zijn getogen in 1914. 5e. Hoewel de gevolgen van den oorlog 1914/1918 in vele opzichten rampzalig zijn te noemen zijn er b.v. op staalkundig ter rein eenige lichtpunten aan le wijzen. Ook is de organisatie van den Volkenbond regel recht een gevolg van dien oorlog. 6e. De ontwikkeling van het Internatio naal gezag van den Volkenbond kan slechts langzaam vorderen Is er een algemeen en voortdurend gebed der Christenheid voor den Volkenbond? 7e. Hel doeltreffend middel om den oorlog onmogelijk te maken, is tol op heden mei gevonden. 8e Alleen Internationaal kan een vrede tusschen de volken bereikt worden. Een „offer' van ontwapening, te brengen door Nederland, kan een nieuwe oorlog vlakbij brengen. 9e Ongeloof en revolutie leiden tot verlies van den vrede. Ook deze spr. acht de moderne oorlog een Verschrikking. Maar hij vraagt zich ai, hoe men zich tegen zulk een ramp moet be veiligen. In beginsel ziet spr. geen verschil tusschen het vroegere en het tegenwoordige militairisme: men moet zijn legen alle mili- tairisme Men dient echler le begrijpen, dat een re geering tegenover haar land een ontzag lijke verantwoordelijkheid draagt. Wanneer zij de overtuiging heeft, dal lol verdediging van hot land mensehen noodig zijn, dun heeft zij liet recht deze op te eischen. Spr meent, dat onze regeering nimmer de bedoeling heeft gehad een aanval.- oorlog" te voeren. Slechts waakle zij voor de beveiliging van ons land Spr. noemt zich zelf absoluut gem mili- tainst, maar acht preventieve maatregelen Ier verdediging noodzakelijk. Hij ziet in een algeheele ontwapening van een land, gele gen tusschen landen die zulks niet doen, een groot gevaar. Het zou wel eens kunnen zijn, dat de druk op dit z g. „luchtledig" te zwaar werd Ook spr citeerl teksten uit den Bijbel, d e echter wei degelijk van de noodzakelijkheid eener verdediging spreken. Hij is ervan overtuigd, dat men tegen een oorlog absoluut machteloos slaat, ondanks alle woorden en leuzen, de dingen moeten gezien worden, zooals zij werkelijk zijn. Hij juicht het werk van den Volkenbond loe, die zijn onlstaan dankt aan den oorlog. Men kan op dit werk hoop koesteren en vertrouwen dat dan uiteindelijk „internatio nale ontwapening" komen zai. Nederland kan niel lot ontwapening over gaan, zoolang de onzijdigheid (ook van onze Koloniën) tegenover gewapende vijanden bewaard moei blijven. Ook spr. huldigt liet gebod der lieide, maar daartoe is noodig „geloof" en daartegen, werkt ,.de revolutie". Daarna werd be,den sprekers nog gele genheid gegeven een kort woord le spreken, Dr. Kamerling voelde zich tenslotte niel zoo ver van zijn tegenstander afstaan. Hij wee? vervolgens nog op hel gegroeide rechtsbewustzijn en noemde het groote mid del tegen don oorlog „het breken van de ge weren". terwijl hij nog herinnerde aan hat woord „revolutie is eigenlijk een versnelde evolutie" Spr. wilde het laatste woord g.=s ven aan „den geest van Jezus Christus", die indeze tijden weder over de wereld rond waart. De heer Visser vestigde er de aan dacht op, dat hij met dr. Kamerling niet zoozeer van meening verschilt. Het gaat er tusschen hen slechts om,, welk offer ge bracht moet wnrdem-om den oorlog le be strijden Spr. j9 er van overtuigd, dat een bescheiden bewapening noodzakelijk blijft, om een oorlog, die niemand ooit voorzien kan en steeds plotseling losbarst, te voor komen Hierna werd de vergadering door den heer Waldkötter met een woord van dank voor de rustige houding der toehoorders, ge sloten Een gehouden collecte na afloop bracht ruim f. 67 op. ERNSTIG ONGEVAL. Op den Rijnsburgerweg. Gisteravond te ongeveer kwart voor acht is op den Rijnsburgerweg ter hoogte van de Johan do Wiltstraat een ernstig onge luk geschied. De 22-jarige motorrijder Th. V alhier woonachtig had zijn meisje af gehaald van het huis. waar zij in dienst betrekking was Deze. de 20-jarige M B uit Koudekerk, had ternauwernood op de duo zitting plaats genomen en den Rijnsburger weg overgestoken of het motorrijwiel werd van achteren aangereden door een auto. bestuurd door den 18-jarigen chauffeur D. van I. uit Rijnsburg. welke zich met groot* snelheid te groote zelf9 in de richting naar Leiden bpwoog. Zoowel de motorrijder als zijn vriendin werden van hun zitplaat sen geslingerd en kwamen eenige meters verder op de straat terecht Toen de Eerste Hulpdienst precies tien minuten later op de plaats van hel ongeluk arriveerde natuurlijk ondervond de auto oponthoud doordat de overweg gesloten was en de slachtoffers naar het Academisch Ziekenhuis had overgebracht, bleek, dat mej B. ernstige hoofdwonden en een ge compliceerde beenfractuur had bekomen terwijl tel: de motorrijder vermoedelijk een been had gebroken Laatstgenoemde kon gisteravond nog naar zijn woning worden vervoerd De toestand van het meisje was hedenmorgen redelijk wel Het motorrijwiel werd zwaar beschadigd De politie stelt een onderzoek in naar de schuldvraag. o Als waarnemend griffier bij het Leidsche Kantongerecht is hedenmorgen beëedigd mr. J. K Oostrijk. Bij beschikking van den minister van Financiën is met 17 November e.k. D. H. Everse alhier benoemd lot lijdelijk bouwkun dig ambtenaar Isle klas bij den Rijksgebou wendienst. Reserve-lste luitenants X W. Roepers en N. Knipscheer van het 6de■rceinv ~»t veld artillerie. komen van 1 tot en met 24 Dec. alhier voor herhalingsoefeningen onder de wapenen. Gistermiddag te ongeveer kwart over twee is een auto, bestuurd door J. V. uit Den Haag op de Hooiaraoht tegen een naast de gepekte brug staande lier opgereden De 19-jarige zoon van den bestuurder die naast hem zat, vloog door den schok met zijr. hoofd door de voorruit en liep snijwonden op Hij werd per politie auto naar het Aca demisch Ziekenhuis overgebracht en daar verbonden. Gistermiddag is mej. F. op den hoek van Stationsweg en Rijnsburgersingel aan gereden door een motorrijwiel, tengevolge waarvan zij een diepe vleeschwond' in de kuit bekwam De wonde moest in het Aca demisch Ziekenhuis worden gehecht. Maandagavond komt de heer dr. W. G. Burgers, uit Eindhoven, in het Leidsche Volkshuis. Apothekersdijk 38 spreken over het onderzoek van kristallen en krislallijne sloffen met Röntgenstralen. Dr. Burgers zal ons op dit gebied belang rijke mededeelingen doen; lichtbeelden zul len het gesproken woord verduidelijken. Voor toegang zie advertentie. Men verzoekt ons te verwijzen naar de in dit blad voorkomende advertentie betref- icnde de Conferenties voor Niet-Katholieken door pater F. Hendrichs S.J. De bekende apreker heeft dezen winter wederom een zes tal conferenties over het Katholief Geloof samengesteld onder den titel: Menseh denk na. De afzonderlijke lezingen zijn getiteld: Het Heelal overtuigt U; De Openbarirz ver rijkt U; Qhristus veiheft U; De Kerk wacht U; Rome bevredigt U; Wat zegt Uw ge- welen. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie en naar de aanplakbil jetten in de stad. N.V. VER. ROTTERDAMSCH HOFSTAD-TOONEEL. „IK HEB EEN MENSCH GEDOOD", Tooneelspel in 3 bedrijven van Maurice Rostand. Als tweede abonnementvoorstelling is gisteravond gegeven „Ik heb een mensch gedood". De titel duidt reeds eenigszins aan, dat men te doen heelt met een anti-oorlogs- tendenzstuk en dit is hel ook inderdaad. Over het algemeen is de interesse voor dergelijke tooneelproducten met zoo uitge sproken strekking hetgeen uit den aard der zaak iels gedwongens meebrengt! niel al le groot meer, en o.i. is er alleen dan reden, om zoo'n stuk op het repertoire te brengen, wanneer iets bijzonders is bereikt. Kan men daarvan spreken van dit product van den zoon van een grooten vader? Wij mee lit-n volmondig neen te moeten ant woorden: Daar is in de eerste plaats het onwaar schijnlijke van het geval zelf. Men oordeele: Een jong Fransch soldaat heeft in een hand gemeen een jongen Duitscher geveld, aldus een mensch doodend met eigen hand buiten het machinale geweer- en kanonvuur om, waarvan men de uilwerking bovendien zel den direct ziet. Hij heeft het identiteits- plaalje van den gedooden Duitscher mede genomen en na den oorlog wordt in den Franschen soldaat-moordenaar wakker hevige wroeging. Zelfs de absolutie, die de priester hem wil schenken, kan hem niet bevredigen. Hij vertrekt naar Duitschland om de verwanten te zoeken van den door hem gedoQde en berouwvol om vergiffenis le smeeken. Komende in het huis van zijn slachtoffer, waar een oude verzuurde vader, een fijn voelende moeder, die weet, dat overal moe ders treuren om haar gevallen zoons, van welke nationaliteit ook, en een treurende ver looide een cultus van doode-vereering oefe nen, wordt hij gedrongen in de positie van vriend van den gesneuvelde en mee te doen aan dien vereeringscultus en hij gaat lang zaam maar zeker innemen de plaats van den doode-, zelfs bij den vader! Tenslotte durft hij de bekentenis niet meer aan, die echter door de verloofde tenslotte wordt doorzien. Zij dwingt hem dan tot blijven: een tweede zoon te verliezen zouden de ouders niet meer kunnen dragen. En vrij waarschijnlijk zal zij zelfs hem als man accepteeren Maar bij een tendenzstuk is hel geval niet het voornaamste. Zelfs onwaarschijnlijk heden worden daarbij niet te zwaar geno men, zoo slechts voldaan wordt aan een anderen eiscli, dien wij aldus zouden willen stellen. Heeft de lendenz het onwaarschijnlijke kunnen opheffen, dit onvoelbaar kunnen maken? In 't geheel niet, luidt ons ant woord Hoe schoon de gedachte moge zijn, die aan het werk ten grondslag ligt, de uit werking is daarmede niet in overeenstem ming. De tendenz ligt er dik op vanaf het eerste woord lot het laatste en zoo krijgt men, helaas, dat bekende teveel, dat doodt. Ongetwijfeld is de bedoeling schoon: te deen uitkomen, hoe het gewelddadig afsnij den van een menschenleven een misdaad is, zelfs in den oorlog; hoe de bedrijver een moordenaar is En ook de opvoering heeft hel stuk niet kunnen redden. Het is niet, zooals dat soms mogelijk is, „opgespeeld". Erkend dient te worden daarbij, dat de vertolkers zich ge plaatst zagen voor een ontzaglijke taak. Jan van Ees hebben wij bewonderd in zijn volkomen beheerschl spel van den Fran schen soldaat; zelden zagen wij hem zoo'n vorm bereiken. Doch trots zijn gevoelige creatie, die ons af en toe aan Cor v. d. Lugt deed denken, trots de nooit genoeg in te prenten schoonheid van visie, in deze rol neergelegd, overtuigde het ons niet Naast Jan van Ees willen wij noemen de moeder van Dora Haus, die de haar geboden kans in een „groote" rol aardig heeft weten te benutten. Jammer, dat in deze rol geen climax ligt. dat zij blijft als bij den inzet. Louis van Gasteren als de verbeten, iater ontdooiende vadèr, voelde blijkbaar innerlijk de opgave, waarvoor hij stond, niet geheel aan. 't Was alles zoo zwaar. Bepaald slecht was Carla de Raet als de verloofde Angelica. Ook haar dictie en uitspraak mag zij wel eens hijzonder verzorgen Wat van een klein rolletje te maken is, Jan v. d Linden toonde dat als de boekhan delaar Het was een allerkeurigst getypeerd rolletje. Alle hulde. De schouwburg was prachtig bezet tol zelfs de loges toe. Gelukkig onthield men zich bij de pauzes van applaus. 2—1

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 2