b&iAaaC\£am Cïac/iM 71ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 27 October 1930 Derde Blad No. 21660 EEN 50-JARIG JUBILEUM TE BODEGRAVEN. UIT DE OMSTREKEN. HET HUWELIJK VAN KONING BORIS VAN BULGARIJE. FEUILLETON. De verloren Injectienaald. oven een foto van de Ohr. Jongelings-Vereeniging „Trmoöhêus te Bodegraven, die, zooais wij meldden op 31 Octdber /haar 50-jarig jubileum feestelijk "hoopt te herdenken. Eerste rij (van links naar rechts) het bestuur, de heeren: C. Groenendijk, 1ste biblio thecaris; M. Sc'hoo, penningmeester; F. Middelman, secretaris; J. J. Jongenecl, 2de voorzitter; Bh. de iDruin, voorzitter; Tz. Hoogendoorn, eere-voorzittei; W. Lammers, 2de bibliothecaris; C. Boef, algemeen secundus. NOORD WITK-BINNEN. AFSCHEID VAN Ds. W. W. VAN HAATTEN Groote belangstelling voor een "plechtig uur. Ds. W. W. van Haatten. Na ruim 13 jaren als predikant der Ned. Herv. Gem. alhier te hebben gediend, nam ds. W. W. van Haaften gistermiddag af scheid van zrjn gemeente, wegens vertrek naar de Ned. Herv. Gem. van Odrjk. 't Was duidelijk te merken, dat het hier iets meer was dan een gewoon afscheid nemen, daar er niet alleen van de gemeente zelf maar ook van omliggende plaatsen zeer velen waren gekomen, om den door allen zoo beminden ds. v. Haaften nog éénmaal 'te hooren! Onder het gemeenschappelijk zingen van Psalm 43 vs. 3, 4 en 5 beklom ds. v. Haaften den kansel en het was duidelijk te merken dat dit voor den predikant een zeer zwaren gang was. Toen votum en zegen waren uitgesproken werden de Art. des Geloofs gelezen en 1 Corinthe 2, waarna ds. v. Haaften voor ging in gebed. In een voorwoord wilde bjj laten uit komen de ernst van een scheiding als deze. Immers het beste deel, het middenstuk zijns levens heeft spreker in deze gemeente mogen arbeiden. ,t Is toch in dit uur aldus spr. als was het een droom die voorbijging. En toch is 't geen droom. Nadat men ruim dertien jaren het Evangelie aan deze Gemeente heeft gebracht, de zieken bezocht en heeft ver troost, dat alles maakt een ure als deze dan niet gemakkelijk. Wel is het eigen keus geweest, toen de roeping werd aanvaard, maar er op vertrouwend dat het 's Heeren wil was, mocht spr. ook gaan. Datzelfde Evangelie, Gods boodschap wil ds. v. Haaften ook nu nog brengen in dit afscheidsuur. Als tekst koos 'spr. Mattheus 28 vs. 20. „En ziét, ik ben met u lieden al de dagen, tot de voleinding der wereld". Nadat nog gezongen was Gezang 22 vs. 1, 2 en 3 besprak ds. v. Haaften naar aan leiding van den tekst, de heerlijke weten schap, dat bij alles dat wisselt of verandert, de trouwe Gods in Christus dezelfde blijft 't WavS eenmaal een heerlijke troost voor de jongeren des Heeren. deze belofte te mogen hebben. Ook in hun smart, ook in de vervolging, de Heere is met ons. Dit moge de gemeente ook als troost weten. Dezelfde Christus, welke nu ruim 13 jaar, aldus spr., door mji aan u is verkondigd, wil ook u nabij zijn biy 't vele dat verandert Deze wetenschap is ook een troost, wan neer de scheiding nadert, 't Was mij goed in Uw midden. Ik heb het bij mijn intrede gezegd, dat ik ook een gewoon mensch ben. met bet voornemen niets te prediken dan den Gekrnisten Heiland. Altijd mocht ik u wüzen on H*m, onzen Verlosser, hier in de kerk. bij de zieken, en op het kerkhof. Spr beeft wel eens ge dacht en gehoopt, hier te bliiven in de gemeente, om hier te sterven en begraven te worden op het kerkhof waarheen wij zoo menigeen hebben gebracht, 't Mocht zoo niet zijn En nu bij al de verandering wil de scheidende leeraar de gemeente wijzen op het ééne vaste, op den Eenige die blijft tot de voleinding der wereld. Na de predikatie werd nog gezongen Gezang 2 vs. 3, waarna spr. zich richtte lot Graaf van Limburg Stiruïn, vervolgens tot den Kerkeraad, Kerkvoogden, Notabelen en het Kiescollege, tot den consulent ds. N. J. Cupédo van Noordwrjk aan Zee, de Ring collega's van welke aanwezig waren, ds. Klomp van Voorhout, ds. Rutgers, ds. Kalk man en ds. Pras van Katwijk aan Zee, dss. Hermanides van Valkenburg, ds Jansen Schoonhoven van Oegstgeest, ds. de Bel uit Warmond en ds. Bollee, Elm. Pred. uit Kat wijk a. d. Rijn. Vervolgens bracht ds. v. Haaften in hartelijke bewoordingen dank aan den koster, organist en voorlezer en ten slotte klonk het woord tot catechisanten en de gemeente. Nadat spr. in dankgebed was voorgegaan, werd gezongen Psalm 72, vs. 11, waarna ds. Klomp van Voorhout, dankwoorden sprak en een groet overbracht, namens het Classicaal Bestuur van Leiden Ds Hermanides deed zulks namens den Ring Noordwijk, van welke ds. v. Haaften praese3 was. Vervolgens sprak de consulent ds. Cupédo, namens de gemeente van Noordwgk aan Zee in welke gemeente ds. v. Haaften driemaal als consulent optrad. Namens de gemeente zelf sprak ouderling Sleeboom waaruit wel de groote liefde bleek die er in de gemeente voor den schei denden predikant heerscht Na deze toe spraak zong de gemeente ds. v. Hkiaften staande toe Gezang 96 (gew.). Ook de Ein. Pred. van Katwijk a. d. Rijn, ds. Bollee sprak nog als vriend enkele hartelijke woor den, er tevens op wijzend hoe ds. v. Haaften nog in deze omgeving in betrekking blijft, door het regentschap van het Koningshof te Katwijk. Met een enkel woord dankte de schei dende leeraar alle sprekers, en legt voor de laatste maal de zegen op de gemeente, waarna tenslotte de Chr. Zangvereeniging ..Advendo" nog zong het „Beveel gerust Uw wegen". Diep onder den indruk verlieten de kerk gangers daarna het kerkgebouw. Van de gelegenheid om persoonlijk afscheid te ne men van ds. en mevr. v. Haaften- werd ten slotte door bjjna alle aanwezigen gebruik gemaakt. VALKENBURG. Bazar ten bate der N. H. Kerk. De Christelijke Meisjesver. al'hier heeft besloten om op 11, 12 en 13 November een 1 bazar te houden ten bate van de Ned. Herv. i Kerk. Voor dit sympathieke doel hebben de leden dezer vereeniging reeds een paar jaren hard gewerkt ep veel lot stand ge- j bracht. Het belooft een -schitterend geheel te worden. Natuurlijk zijn giften en bijdra gen hartelijk welkom. VOORHOUT. GEMEENTERAAD. Begroeting Gemeente-Opzichter Nienwe auto Werkloozen. Dezer dagen vergaderde de Raad dezer gemeente onder voorzitterschap van deu burgemeester. Secretaris W. van Elk. Aan wezig alle leden De notulen der vorige vergadering werden onveranderd goedgekeurd en de ingekomen stukken en mededeelihgen gingen bijna alle onder de hamer door. Een verzoek van den toeristenbond' A. N RECLAME. 8153 HET HUWELIJK van koning Boris en prinses Giovanna van Italië, Assisië in Italië plaats gehad. heeft in W. B,, om lid te worden van dien bond te gen een minimum van f. 25 per jaar werd, na een kleine toelichting van den burge meester met algemeene stemmen aangeno men. Het derde punt van de agenda n.l. een wijziging in de aflossing der geld'leenin-gen groot f. 60 900 en f. 150.000 ten behoeve van het waterleidingbedrijf was noodzakelijk ge worden, omdat volgens de leenings-overeen- komsten met de aflossing van de leening van f. 60.900 in 1930 reeds een aanvang moest worden gemaakt en met die van f. 150.000 in 1931. De middelen voor die af lossingen moet het waterleidingbedrijf aan de gemeente verstrekken uit de gelden, welke dat bedrijf krijgt door het doen van afschrijvingen op zijn bezittingen, terwijl volgens de verordening ex art. 114 bis, geen afschrijving mag plaats hebben voor 1932, I zoodat er in 1930 en in 1931 nog geen gei- I den beschikbaar zijn voor de aflossing. Deze wijziging is door de bank voor Ned Ge meenten reeds goedgekeurd en werd thans door den Raad met algemeene stemmen aangenomen. Nu werd overgegaan tot de behandeling van de begrooting 1931 en het Rapport van de Commissie van Onderzoek. Bij de alge meene beschouwingen spreekt de Commissie hare waardeering uit voor de duidelijke en keurige wijze, waarop de ontwerp-begroo- en toelichting zijn bewerkt. De heer Witteman biengt eveneens dank aan B. en W. voor de schitterende afwerking der ontwerp-begrooting en de Commissie voor hun mooi samengesteld rapport. Verder geeft hij zijn teleurstelling te kennen, we gens het met aanwezig zijn van een post voor de ophaling van vecaliën, daar de thans geldende bepalingen daaromtrent alles behalve schitterend zijn. Hij wijst er op, dat de gemeente zelf het materiaal daartoe bezit en dat er heel goed een man te vinden is die deze werkzaamheden wil verrichten. Waardeerende woorden doet hij hooren we gens een uitgetrokken post groot f. 2000 voor werkverschaffing, doch spreekt er de wensch bij uit, dat dit geld niet noodig zal blijken te zijn. Hij geeft nog in overweging, om zoo de gemeente geen werk heeft voor den werklooze. particulier werk te sub sidieeren, om het uitgevoerd te krijgen en wijst in dit verband op het werk. door den heer van der Laan niet uitgevoerd. In den Boekhorstpolder, dat met subsidie wel uit gevoerd had kunnen worden. De voorzitter antwoordt den heer Wille- man dat het college van B. en W. zoo noo- dig met voorstellen in zaken de veoalien- ophaling, zullen komen en wat de werk verschaffing betreft, zegt hij nog geen werk in uitzicht te hebben, doch dat een en ander nog kan komen en dat eventueel par ticulier werk gesubsidieerd zal worden om het uitgevoerd te krijgen. Bij post 90 een uitgaaf van f. 800 voor het benoemen van een ambtenaar ter secre tarie acht de beerReisen de tijd daarvoor nog niet gekomen en stelt voor deze post niet toe le staan. Dat voorstel vond geen steun, zoodat de bijpost werd aangenomen Dan hoofdstuk III (Politie); de Commissie vestigt de aandacht op de baldadigheid der jeugd langs den weg en verzoekt het hoofi der politie om maatregelen te nemen ter verbetering. Hierbij brengt de heer Nijssen den toe stand langs den weg voor sommige bouw werken ter sprake, waar grind en zand soms de helft der weg bedekken. Wethouder van Reisen noemt het erger lijk en bij avond hoogst gevaarlijk, als men alles zoo maar op den openbaren weg neer werpt. De heer van der Voet spreekt zich in den zelfden geest uit Wethouder van der Laan zegt dat deze klachten niet in den Raad thuis behooren, maar bij het hoofd van de politie. De heer van der Vnefc vindt een en ander thans wel ter plaatse en wenscht ook deze eenige „kans" te benutten om zich in den Raad uil le spreken over deze ongehoorde toestan den. Hij wgnseht niet de handelingen der politie af te keuren, in tegendeel, doch hij wenscht, dat vooraanstaande personen hoo ren: „Helpt mee, opdat dergelijke ongehoor de toestanden voortaan achterwege blijven De voorzitter zegt, als hoofd der politie te weten, dat juist de laatste dagen bekeurin gen zijn gemaakt tegen dergelijke wetsover treders. Bij post 164 (wedde personeel openbare werken) komt het der Commissie voor, dat een salaris van f. 750 per jaar voor een ge meente-opzichter niet die werkzaamheid en arbeidsprestatie kan worden verlangd, als voor deze gemeente noodig is. Zij is van meening, dat in deze gemeente een op zichter noodig is, die zijn volle arbeidstijd ter beschikking stelt van de gemeente. Hier bij wordt door het commissie-lid van der Voet een pleidooi gehouden voor de instel ling van een instituut, dat voor onze ge meente nieuw is, n.l. een opzichter geheel in dienst der gemeente, los van een andere zaak. De Commissie van Onderzoek stelt voor het salaris te bepalen op f.2000 en dat van technisch ambtenaar van het waterleiding bedrijf, dat die functionaris tevens zal moe ten waarnemen, op f. 500. Voorts is de Com missie van meening dat de tegenwoordige opzichter de aangewezen persoon is voor boven gemelde functies, onder voorwaarde dat hij zich voldoende los maakt van zijn te genwoordige, particuliere werkzaamheden. De heer van der Laan verklaart zich tegen die ingrijpende verandering en zegt. dat de Commissie niet de noodzakelijkheid heeft aangetoond en dat enkele door de Commis sie genoemde voorbeelden niet opgaan, zoo als contróle over particulieren bouw. De heer van Reisen is het geheel met van der Laan eens, dus ook tegen het voorstel. De voorzitter juicht het voorstel van hartè toe en zegt dat het tegenwoordige sala ris van den opzichter, in aanmerking ne mend, le aarzelen hem veel werk op te dra gen. Op een vraag van wethouder van der Laan beweert de burgemeester wel een volle dagtaak te hebben voot den gemeente- Van ALICE CAMPBELL. Geautoriseerde vertaling uit het Engelsch door J E. DE B. K. 17) Roger, achterover in zijn stoel geleund, was blijde over de wijze waarop zijn vader zijn rapport ontvangen had en begreep nu pas goed wat het slagen voor den ouden man beteokende. Tot nu toe was hij zich alleen maar bewust geweest van eigen voldoening over een groote persoonlijke triomf. Hst grootste wat hij nog ooit volbracht had. Van den aanvang af was hij altijd gehin derd door die twee conservatieve, stijve oude men9chen, die boven hem stonden. Henri Seabrook en zijn vader, nu was het de eenige maal geweest, dat hij eens zijn eigen weg had kunnen gaan. De firma was niet met haar tijd meegegaan, zooals mededin gers van minder gehalte wel hadden gedaan. Volgens Roger wa9 dit te bespeuren in hun niet slagen om de Amerikaansche markt te veroveren. Hij had getracht de oude dee'- genooten hiervan te overtuigen, maar gedu rende vele jaren waren zijn pogingen vruch teloos gebleven. Eindelijk had hij op eigen initiatief jonge artisten van kunstnijver heidsscholen in Londen en Parijs verzocht, om nieuwe teekeningen voor het drukken van katoen te maken en zoo kreeg hij een heele collectie. Toen, na harden strijd, had hij eindelijk en met weerzin toestemming verkregen om zijn plannen eens te beproe ven en gewapend met een groote keuze van modern Seacliff fabrikaat was hij vier maanden geleden naar Amerika vertrokken, met het bekende gevolg. En nu zouden ze toch in hem moeten ge looven, die twee koppige oude heeren: ze konden hem nu niet meer beschouwen als een onbeduidend kereltje vol malle theorieën. Plotseling kwam de wensch bij hem op, dat ook zijn moeder zijn welslagen had mogen weten Zij. dat wist hij zeker, zou van den beginne af vertrouwen in hem gehad heb ben. Hij sloeg zijn oogen op naar den schoor steenmantel, naar haar portret in de klee ding van achttien jaar geleden- Zonder mooi te zijn had zij een prettig gezicht, de oogen keken hem aan met een uitdrukking van humoristisch begrijpen, zooals zij in haar leven zoo dikwijls hem had aangezien. Op het andere eind van den schoorsteenmantel stond een groot schaduwachtig Dortret van de tegenwoordige vrouw van zijn vader, een van de soort die men camerastudie noemt; de houding prachtig, haar en kleeding ver schemerend tegen den donkeren achter grond, de oogen peinzend en droomerig. Zender zich te bewegen bezag hij het nauw lettend. 't Viel niet te ontkennen, dat Thé- rése een zeer bekoorlijke vrouw was. Er kwam een harde trek op zijn gezicht en hij voelde het b'oed langzaam naar zijn wan gen stijgen tot zij gloeiden als vuur. Hij her innerde zich een gebeurtenis, alleen aan hem bekend, maar die altijd een gevoel van schaamte en afkeer bij hem wakker riep. j Het dateerde uit de -erste dagen van zijn vaders tweede huwelijk en alvorens het te j vertellen is het beter eerst uit te leggen hoe de ontmoeting van den katoen fabrikant met de tegenwoordige lady Clifford tot stand kwam. Eenige jaren geleden had de oude I man kennis gemaakt met een baron en ba ronesse de Rummel bij het organiseeren van een muziekfeest in Manchester. De Rum- mels ontvingen in hun woning in Londen zeer vele begaafde, min of meer artistieke menschen. Sir Charles, die op en top een man van zaken was, vond de uitstapjes in die geheel andere wereld wel aardig en had het gevoel daar wat meer van het leven te zien. De mannen en vrouwen, die hij daar ontmoette, waren décoratief en amusant, spraken luchtig over duizenden en vertelden je in vertrouwen dat ze geen cent bezaten. Van velen waren de antecedenten wat nevelachtig, maar allen hadden veel per soonlijke charme als aardig bedrijfskapitaal. Daar waren jonge mannen die muziek com poneerden anderen maakten ontwerpen voor lampekappen en balletdécors, jonge vrouwen die zongen of dansten, actrices die niet vooruit kwamen. Allerlei typen en stan den waren vertegenwoordigd, maar eenzelfde doel bracht hen allen tezamen in de salon van de Rummeis en dat was de hoop er een helper te vinden, iemand die genoeg ver trouwen in hen had om geld in hun onder nemingen te steken. In den winter van 1919 was Thérèse Re main. voornamelijk door haar opvallende etherische schoonheid, de schitterende ster in deze artistieke zodiac. Haar stem betee- kende niet veel en ze had geacteerd voor de film, doch zonder bepaald succes. In den oorlog had zij jaren gearbeid en er kwa men tranen in haar mooie oogen, wan- neer zij sprak over haar man, die gesneu- veld was. Zij vertelde evenwel niet, dat j toen -hij sneuvelde zij bezig was zich te amuseeren. ook vertelde zij nooit wat dat voor arbeid geweest was en er waren lieden, waaronder ook Roger, die dachten dat het wel heel goed betaald moest zijn geweest. Hoe het ook zij, de baron begon heel vee; belang in haar te stellen en noemde haar zijn pupill een nog al rekbare benaming. Toen hij bemerkte, dat sir Charles interesse in haar toonde, vroeg hij hem ondér vier oogen wat voor Thérèse te doen. Wat de ba ron daarmede bedoelde was vaag, maar wat sir Charles deed was zeer afdoende, hij trouwde haar. Deze handeling had de uitwerking van een ontploffende ballon, zoowel op den baron als op de omwonende families in Cheshide en misschien meer dan Thérèse lief was. Het was een geweldige buitenkans, maar het bracht beperkingen mede, die spoedig ver velend werden. Het buitenleven in Nord- Midlands wa9 buitengewoon saai. Om tennis gaf zij niets en na driemaal op jacht te zijn geweest gaf zij het op omdat zij zoo gevallen was en daarna weken had moeten liggen. Alles bij elkaar genomen vond zij Engeland en de Engelschen bij den dag afschuwe lijker. In Londen had zij het wel kunnen uithouden, maar het leven buiten beduidde uitdooving. Zelfs de sensatie die zij maakte kon haar niet amuseeren en zoekende naar iets om de verveling te verdrijven, liet ze het oog vallen op Roger als mogelijke af leiding. Wat Roger aangaat, hij had onraad ver moed, maar was er niet op voorbereid dat de dingen zoo zouden loopen. Hij had geen antipathie tegen de jonge vrouw, half Fransch. half Belgisch, met de hoedanig heden van beide volken, maar in zijn hart vond hij het dwaas van zijn vader dat hij haar getrouwd had Maar niettegenstaande zijn persoonlijke overtuiging behandelde hij zijn stiefmoeder uiterst beleefd vast beslo ten zich te schikken in de omstandigheden. Toen ThérèsQ herstellende was van haar ongeval, kwam Roger eiken avond wat bij haar zitten. Zijn vader ging om tien uur naar bed en dan had Thérèse nog een paar uren voor zich. Toen begon Roger te be merken dat zijn stiefmoeder alles deed wat ze maar kon om hem verliefd op haar to maken Hij deed zijn best te doen alsof hij het niet merkte, zocht uitvluchten om weg te gaan, maar dit gaf aanleiding tot verwij ten, waardoor hij zich nog onbehagelijker begon le voelen. Onder het voorwendsel dichter bij de fa briek te moeten zijn, was hij naar Manches ter verhuisd en zij ging hoe langer hoe meer naar het buitenland. Drie jaar geleden was zijn vader overgehaald om zijn werk op te geven en voor zijn gezondheid naar het Zuiden van Frankrijk te gaan. Dat had alles gemakkelijker gemaakt. „Ik geloof, dat ik u nu weg moet zenden. We moeten ons houden aan het voorschrift Snel keek hij op en sprong uit zijn stoel. Door het scherm voor de deur had hij niet opgelet, dat de verpleegster stil binnen was gekomen „Ben ik te lang gebleven?" „O neen en ik ben zoo blij dat hij rustig ligt. U moogt vanmiddag nog wel wat terug komen. als hij goed blijft." Roger nam afscheid van den zieke, die even de oogen opende, doch ze dadelijk weer sloot. „Komt u even buiten de kamer" zeide hij tegen de zuster, toen hij bij de deur stond. Ze volgde hem op de gang en zag hem vra.gend aan. „Gelooft u dat hij heel ziek is?" (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 9