ONZE WELVAARTSPOLITIEK. GEMENGD NIEUWS. De crisis en de werkloozenkassen. Verlenging van de overgangsbepaling der Drankwet? Volgens het V V. der Tweede Kamer over de begrooling van Arbeid, H. en N., werd ge vraagd naar de beginselen, welke den minis ter bij de te voeren economischen politiek zullen leiden en welke gedragslijn hij ter ondersteuning van handel en nijverheid in de moeilijke omstandigheden, waarin deze verkeeren. voornemens is te volgen. In dit verband werd er bij den minister op aange drongen vooral geen nieuwe lasten op het bedrijfsleven te leggen, maar eerder naai vermindering van lasten te streven. Verscheidene leden merkten op. dat in de thans heerschende economische depressie nog meer dan voorheen sterk het gemis wordt gevoeld aan een krachtige leiding van onze welvaartspolitiek. Om daarin ver betering te brengen is het, maar hun oordeel allereerst noodig, dat er komt een behoor lijke organisatie en concentratie van de ver schillende economische diensten der daar voor in aanmerking komende departemen ten. Er moet eenheid in de leiding komen. Verscheidene leden drongen er op aan, maatregelen te treffen met het oog op de omvangrijke werkloosheid, welke in den ko menden winter is te verwachten. Zij vroegen, of de regeering bereid is om, indien de bestaande werkloozenklassen onder den invloed der crisis in moeilijkhe den mochten geraken, te bevorderen, dat zij door het toekennen van een hoogeren bijslag dan 100 pet. van Rijk en gemeente op de bijdragen der leden in staat worden gesteld haar reglementaire verplichtingen na te komen. Sommige leden vestigden de aandacht op den noodtoestand, waarin een aantal Neder landse he musici verkeeren, die tengevolge van de onbelemmerde toestrooming van bui- Qenlandsche werkkrachten werkloos zijn ge worden. De hier aan het woord zijnde leden dron gen aan op maatregelen, om de werkgele genheid van Nederlandsche musici te be schermen. Gevraagd werd, waarom in het Verple- gingsbesluit een wijziging wordt voorbereid, waardoor de wekelijksche rusttijd met twee uren zal worden verminderd. Verscheidene leden zouden bij den minis ter met klem willen aandringen op maatre gelen welke paal en perk stellen aan den hand over hand toenemenden arbeid van vrouwen en meisjes in fabrieken en werk plaatsen. Het liefst zouden zij zien, dat deze arbeid als regel niet werd toegestaan. Zoo zouden deze leden willen aandringen op een ver bod van arbeid in fabrieken en werkplaasen voor de gehuwde vrouw. Andere leden kwamen op tegen den aan drang om fabrieksarbeid voor gehuwde vrou wen te verbieden. Er moet mede rekening worden gehouden, dat deze vrouwen gaan werken uit noodzaak. Verscheidene leden betreurden, dat de landarbeiders, in het bijzonder de in den landbouw werkzame vrouwen en kinderen nog geen wettelijke bescherming genieten tegen overmatige arbeidstijden. Zij meenden dat in het iand- en tuinbouwbedrijf verschil lende wantoestanden voorkomen, welke dringend voorziening vereischen. Ook drong men aan op een wettelijke re geling ter verzekering van een vrijen dag voor particuliere chauffeurs. Sommige leden vroegen of de minister be reid is de overgangsbepaling van de be slaande Drankwet (art. 66) wederom met een jaar te verlengen omdat zij vreesden, dat de behandeling van het aanhangige wetsontwerp niet tijdig genoeg zal kunnen gereed komen om te voorkomen dat de ver gunningen. verleend aan vennootschappen, zedelijke lichamen of besturen daarvan, op 1 Mei a.s. automatisch zouden vervallen. DE TERUGKEER VAN HET EERSTE POSTVLIEGTUIG. Van Dijk zeer tevreden. Het eerste retourvliegtuig is gelijk wij meldden. Zaterdag op Schiphol geland. De aankomst had zonder eenige plechtigheid plaats. Er was weinig publiek; wel waren er natuurlijk familie en vrienden van de bestuurders, de stationschef, de heer Thom son, de waarnemende havenmeester, de heer v. d. Becke, en collega's van Van Dijk, Wiersma en Buitenhuis. Het toestel bracht 240 K.G. post mee, die direct uitgeladen werd. om het gedeelte voor Engeland en Frankrijk nog met den mid- dagdienst door te zenden. Van Dijk verklaarde, zeer tevreden te zijn over zijn tocht, dien hij, ondanks den omweg over Egypte, en Griekenland, in 8 dag heeft volbracht. Boven Griekenland heeft hij zeer slecht weer gehad, op 4100 M. hoogte was hij nog niet boven de wolken. Boven Bulgarije was het weer beter. Aan vankelijk heeft hij er nog over gedacht den vorigen dag door te vliegen naar Amster dam, doch daar hij geen weerberichten had is hij voorzichtigheidshalve te Weenen ge land. Even na de aankomst kwamen de heeren Plesman, directeur der Kon. Luchtvaartmij. cn Smits, voor de directie der Fokkerfabrie ken, op Schiphol, waar zij de bemanning geluk wenschten met het behaalde succes. DE VLUCHT VAN DEN HEER VAN TYEN. Het Persbureau Vaz Dias verneemt uit Constantinopel. dat de heer Van Tyen twee dagen te Stamboel zal blijven, in verband met een panne aan de motor van het Pan der-vliegtuig. Daarna zal de reis worden voortgezet. DE POSITIE DER PARTICUL. BINNENSCHIPPERS. Maatregelen tot verbetering noodzakelijk. In het Kol. Instituut te Amsterdam is een vergadering gehouden, bijeengekomen op initiatief van het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart te Amsterdam ter bespreking van den toestand der particuliere binnen scheepvaart. In deze vergadering, die gepresideerd werd door den oud-minister van Marine den heer E P. Westefveld, waren verscheidene leden van do Tweede Kamer en vele vertegen woordigers der betreffende binnenscheep- va:-r tor ganisaties en vakvereenigingen aan wezig. Ais inleiding van de besprekingen in deze vergadering heeft de heer M. van der Sleen, oud-adjunct-inspecteur voor de Binnenscheep vaart te Leeuwarden, een toelichting ge geven op een lezing over de economische positie van de particuliere binnenschippers, die hij in Augustus j.l. aan boord van het instructievaartuig .Prins Hendrik" van het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart heeft gehouden. De heer Van der Sleen heeft uitvoerig de oorzaken van den slechten toestand in de Binnenscheepvaart, in het bijzonder in het Noorden van ons land, uiteengezet. Er is gebrek aan vracht, en de schippers, die stilliggen, ontvangen geen uitkeering, noch hebben zij zelf reserves. De kosten voor de binnenschippers zijn te hoog in vergelijking met de lage vrachten en de slechte voor waarden, waarop de schippers moeten varen. Spreker heeft verder een uiteenzetting ge geven van de indirecte lasten, die den toe stand moeilijk maken, als dure schepen, hooge rente, geforceerde aflossing en duur onderhoud. Daarnaast wees hij op de con currentie van de spoorwegen, die met re- geeringssteun werken en op de concurrentie van net autovrachtvervoer. Als algemeene oorzaken wees de heer Van der Sleen erop, dat de schippers geen voldoende onderwijs hebben ontvangen en nog niet ontvangen, waardoor zij ook niet in staat zijn in dezen tijd zich b\y het maatschappelijke leven aan te sluiten. Voor de schippers bestaat door gebrek aan or ganisatie evenmin gelegenheid zich te uiten over den toestand in het bedrijf. Tenslotte wees hij erop, dat er voor de schippers geen overheidszorg voor de sociale nooden is. Als inleiding voor de besprekingen gaf hi] verschillende middelen ter verbetering van den toestand aan. Als algemeene middelen noemde de heer Van der Sleen in de eerste plaats voldoende en afdoende onderwijs, in stelling van een Centrale Kamer van Koop handel voor de schapers, tevens scheep vaart-register en verder plaatsing der schip pers onder de sociale wetgeving en wijziging van het kiesstelsel voor de schippers. Ter directe voorziening in den noodtoe stand wilde spreker rijkssteun voor de be hoeftige schippers en verder werkloosheids verzekering, verbetering der tarieven en afschaffing of verlaging der tollen. Tenslotte wenschte spreker een onderhoud van rrks- wege naar den toestand van het binnen- schippersbe^rijf om te komen tot opruimmg van overbore scheepsnvnVe en overheids bemoeiing inzake bevrachting, tarieven en conditiën. Tenslotte beval de inleider een spoedige en goede regeling voor de Binnenscheep vaart aan. Aan de besprekingen werd deelgenomen door de heeren Harkema, Mellema. de Boer, Bouwman en de Jong. Zij leidden tot de conclusie, dat naast directe steun verleening een onderzoek van regeringswege naar den toestand in de particuliere binnenscheepvaart noodig is. De heer Westerveld. de conclusies rele- veerende. constateerde in znn slotwoord, dat het lager en het vakonderwijs voor de schip pers en schipperskinderen noodig zijn, niet alleen voor het betrof zelf, doch ook om dat vele schipperskinderen niet meer in het binnpnscheepva*rthedrh'f zullen kunnen ko men en in de maatschappij moeten worden opgenomen. o DE OUD-VOORZ. DER EERSTE KAMER BEDIEND. Naar De Tijd verneemt, is de oud-voor zitter der Eerste Kamer, de heer J. J. G. baron van Voorst tot Voorst van de laatste H H. Sacramenten voorzien. De staatsman heeft in het voorjaar een ernstig ziekbed gehad. Vrijdag is hij plotseling weer zoo zwaar ongesteld geworden, dat men het raadzaam oordeelde, hem de H.H. Sacra menten der Stervenden toe te dienen o EEN NIEUW GENEESMIDDEL TEGEN RACHITIS. Het U. D. meldt, dat men in de Philips'- laboratoria te Eindhoven erin geslaagd is na tal van onderzoekingen en proefnemin gen om een vloeistof samen te stellen, die den naam mocht dragen van een vitamine oplossing. Prof. Holst, die daarover eenige mededeelingen deed aan de pers ter gelegen heid van hel persbezoek aan de Philipsfa- brieken, vestigde er de aandacht op, dat deze oplossing zoo rijk is aan vitamine-D.. dat een kleine hoeveelheid van de vloeistof vol doende zou zijn rachitis (Engeische ziekte) te genêzen. In dit verband verneemt het blad thans, dat kort geleden een nieuwe N.V. is opge richt, die zich ten doel stelt dit geneesmid del te exploiteeren Philips te Eindhoven en de. firma Van Houten te Weesp hebben n.l. een combinatie gevormd onder den naam Philips-Van Houten, die zal gaan fabriceeren chocolade tabletten waarin de vitamine-D. oplossing is verwerkt. Deze tabletten zullen dienen ter bestrijding van rachitis bij kin deren. ONZE SCHOENEN-EXPORT. Een boycot van Dnitsche machines. De Federatie van Nederlandsche Schot* fabrikanten heeft aan de Duitscbe leveran ciers van grondstoffen en machines voor de Nederlandsche schoenindustrie een cir culaire verzonden waaraan wij het volgen de ontleenen, zegt het ,,Hbld.": De ontwikkeling van het handelsverkeer tusschen Duitschland en Nederland in het algemeen en wat betreft de grondstof fen en eindproducten der schoenindustrie in het bijzonder, vervult onze leden met ongerustheid en doet bij heD ernstig de vraag rijzen, of niet het oogenblik is aan gebroken om met klem bij de Nederland sche regeering op maatregelen aan te drin gen, en, voor zooveel hun eigen aanschaf fingen betreft, zelf eveneens maatregelen te nemén. Terwijl het Nederlandsche tarief van in voerrechten den invoer van Duitsche sehoenmachines vrijwel geheel, en zool- en overleder geheel vrij laat en de schoenen zelf aan een matig uniform invoerrecht van 8 pCt. ad valorem onderwerpt, wordt de exportmogelijkheid der Nederlandsche schoenindustrie naar Duitschland door zeer hooge tarieven bemoeiliikt, terwijl volgens onze inlichtingen een belangrijke nieuwe tariefsverhooging bij eventueele inwerking treding van het nieuwe Duitsch-Oostenrijk- sche handelsverdrag van kracht zal worden. De export van Nederlandsche schoenen naar Duitschland, toch reeds van zeer be scheiden beteekenis na de belangrijke ta- riefsverhoogingen der laatste jaren, dreivt geheel verloren te zullen gaan, indien de tengevolge van vorenbedoeld handelsver drag te verwachten verdere tariefsverhoo- gine in werking zou treden. De Nederlandsche schoenindustrie kan echter in deze abnormale <vmeurrenHe- verhoudingen niet langer berusten en zij meent daarom zich tot u te moeten wen den als belanghebbenden bij het behoud van Nederland als afzetgebied uwer arti kelen met het verzoek u tot de Duitsche Riiksregecring te wenden, teneinde te bewerken, dat van de voorgenomen ver dere tariefsverhooging voor het artikel schoenen wordt afgezien. Mocht toch on verhoopt tot verdpre tariefsverhooging voor schoenen in Duitschland worden overge gaan, dan zal het bestuur onzer organisatie zich verplicht zien een voorstel aan de leden te doen om Dnitsche machines, Puitsch zool- en overleder en verdere Duitsche grondstoffen zooveel mogelijk te boycotten. DE POSITIE VAN HET RITKSPERSONEEL. Te Amsterdam heeft de Centrale van Ncd. Overheidspersoneel een salaris- en pensianecongres gehouden, waar de vol gende resolutie is aangenomen. Het Congres van. dp Centrale van Ned. Overheidspersoneel (C.N.O.P.), enz. gehoord de inleidingen over de finan- cieele positie van het Rijkspersoneel overwegende 1. dat met een beroep op een te ver wachten zeer engunstigen toestand van 's Lands financiën aan het personeel zware lasten werden opgelegd in den vorm van pensioen-premie-heffing en salarisverlaging; 2. dat de toestand van 's Lands financiën niet alleen niet ongunstig, doch buitenge woon rooskleurig is geweest, hetgeen o.a. blijkt uit de laatst verschenen millioenen- nota, die sinds 1924. het jaar dat de salaris, veriaging tot stand kwam, tot en met 1929 een oveschot van bijna 300 millioen aan wijst, terwijl volgens de gepubliceerde mid- delenstaten de opbrengst der rijksmiddelen over de eerste negen maanden van 1930 de raming met zeventien millioen over treft 3. dat de technische herziening van het Bezoldigingsbesluit van 1 Nov. 1928 niet de verlangde rust heeft doen ontstaan, om dat noch de verhouding, tusschen dp groe pen bevredigend is geregeld, noch de sa larissen op peil zijn gebracht, terwijl de bijzondere beDalingen ten aanzien der on gehuwde ambtenaren ontevredenheid heb ben verwekt; stelt vast- 1. dat de t-eD laste der ambtenaren ge nomen maatregelen steunden op onjuist gebleken motieven 2. dat de herziening van 1928 onvoldoen. de is gpweest: 3. dat volledig herstel een eisch van rechtvaardigheid is; draagt daarom het bestuur op om on verzwakt te blijven ijveren voor algeheele herziening van het Bezoldigingsbesluit cn wederinvoering van premievrij pensioen en besluit deze resolutie ter kennis to brengen van de regeering. de Staten-Oe- neraal en de Centrale Commissie voor ge organiseerd overleg in ambtenarenzaken. o BEGRAFENIS Mr. Dr. H. W. v. SANDICK. Eergistermiddag is op Oud Eik en Dui nen te Den Haag het stoffelijk overschot van mr. dr. H. W. van Sandick, in leven oud-president van het Hoog Militair Ge rechtshof, ter aarde besteld. Op de begraafplaats werden opgemerkt o.a. van het Hoog Militair Gerechtshof de vice-admiraal graaf Van den Bosch, lid, jhr. mr. P A. J. van den Brandeler. advo caat-fiscaal, en luit. mr. J. Tuinstra, grif fier. Vele kransen en bloemstukken dekten de baar. In de rouwkapel deed de organist C. Littooy gezang 160 hooren. Ir. R. A. van Sandick, broeder van den thans ontslapene schetste diens ver diensten. Namens vrienden voerde nog dr. Ban ning uit Utrecht het woord, waarna de oudste zoon dankte voor de belangstelling. VERSPREIDE BERICHTEN. De Koningin-Moeder, die Zaterdag Par- tenkirchen heeft verlaten cn naar Müncben is vertrokken, is voornemens een van de laatste dagen van October hier te lande te rug te keeren. De winterzitting van de Prov. Staten van Zuid-Holland zal geopend worden op Dinsdag 25 November des voormiddags te 11 uur in de vergaderzaal van de Eerste Ka mer. UIT NED. OOST-INDIE. AUTO DOOR EEN TRETN GEGREPEN. BANDOENG, 25 October Anela Het hoofdbureau van den staatsdienst der spoor- en tramwegen ontving een telegram uil Palembang meldende, dat gisteren trein No 22 met een auto in botsing is gekomen. Op hel emplacement van Niroe. Een per soon werd gedood, terwijl vier personen zwaar gewond werden RECLAME. fvtfze haren niet oeroen! cNTRUPAL- hoartlerMngswater, gocJoponeerd, S varwl|dort op gehool natuurlljle wl|zo grijze /W haren, doordat hel de haarwortola tot nlouwo 'p pigment-vorming on elzottlng hiorvan In het F haarmorg aanzei Oaarom hot eonvoudlgsto on gemakkelijkst), mlddol. Mlsklourei. uitgesloten I Uitste- kond tegon haaruitval en roos.Fl.13.85 Prospoktua gratia. Hoofcl-dépöt Jan Sol» Vereen, Apoth. Rozengr.so Amsterdam - R. Hartstr.7'i „ENTRUPAL bevat o.a. actief Oholesterin Lcldco. rirma REYST KRAK. Steoustrtiat 41. «34 DE NIEUWE BOERHAAVE. Een onderhoud met den directeur. Naar aanleiding van de berichten over de Nieuwe Boerhaave heeft de x\. R. Crt. een onderhoud gehad met den directeur, den heer G. G. Douwenga Wzn. Wij ontleenen hieraan het volgende; De heer Douwenga bevestigde oïis, dat de Nieuwe Boerhaave in liquidatie is. Een ge deelte van de portefeuille 19 overgenomen door de N.V. Cu ra. de overdracht zal per 1 November geschieden. Dat gedeelte heeft alleen betrekking op de verzekeringen voor ongevallen-, z ekenhuis- en operatiekosten en voor geneosKunciige behandeling van dienst boden. Hiermee zijn, naar de heer Dou wenga verzekerde, nimmer moeilijkheden geweest. De rest van de portefeuille, de verzekering voor dokter- en apotheker wordt nu afge wikkeld. Dezë groep verzekeringen 19 de oorzaak van de moeit ij kb ed én, in welke de maatschappij verkeert. E11 meer in het bijzonder is dat het geval met die verzekeringen, welke voor 1 Novem ber 1928 afgesloten zijn, want de daarvoor berekende premiën zijn te laag. i^Bij de ver zekeringen, die na 1 November 1928 zijn' af gesloten, is reeds een hoogere premie bere kend). Wij vroegen den heer Douwenga hoe het komt, dat de maatschappij met de verzeke ringen van voor 1 November 1928 niet uit komt. Zijn antwoord was, dat dit het gevolg is van de onvoorziene stijging van de dok tersrekeningen, welke de maatschappij te vergoeden krijgt. Volgens hem maken vele doktoren tegenwoordig voor ziektegevallen, die vroeger met een of twee visile9 werden afgedaan, een zeer veel grooter aantal visites. Hij schreef dit toe aan het teveel aan doktoren, waardoor diegenen onder de dok toren, die weinig praktijk hebben, hun patiënten veel langer aanhouden dan eigen lijk wel noodig is. I11 verband hiermee loopen ook de apothe kersrekeningen sterk op, want bij de meer dere visites wordt er ook meer voorgeschre ven. Van den kant der patiënten bestaat hiertegen geen rem. Iemand, die zelf voor zijn doktersrekening moet opkomen, zal een dokter een wenk geven zoo deze hem over loopt, want hij vree9t de rekening. Bij dege nen, die in een ziekteverzekering zijn, komt het er echter niet op aan hoe vaak de dok ter komt, want de verzekering is er toch goed voor en de patiënten vinden het wei aangenaam, dat de dokter notitie van hen neemt. Deze bewering voor rekening van den heer Douwenga latende, spraken wij er onze verwondering over uit, dat dit verschijnsel zich zoo plotseling, immers sinds 1 Novem ber 1928, zou hebben geopenbaard; waarop de heer Douwenga ons antwoordde, dat er geen sprake 19 van een plotseling verschijn sel en de Nieuwe Boerhaave sinds haar op richting eigenlijk nog ieder jaar haar premie heeft verhoogd. Een door de Avondpost gemaakte opmer king, dat van de f. 2.800.000, welke in 11 jaar aan premies zijn ontvangen, ruim f 1 230.000 aan onkosten, salarissen enz. zou'zijn verbruikt, sprak de heer Douwenga met verontwaardiging tegen. Directie, noch commissarissen, hebben van het begin af hun volle salaris in contanten uitbetaald gekregen en hebben lelkenjare genoegen moeten nemen met gedeeltelijke uitbetaling in obligaties. Het personeel van de maatschappij heeft eigenlijk onder de markt gewerkt, „wij heb ben de menschen eigenlijk geëxploiteerd" riep de heer Douwenga uit. Ik heb een auto, maar die kan ik niet missen, omdat ik een lichaamsgebrek heb en het meubilair van de directiekamer is niet eens van de maat schappij, maar van mij persoonlijk. De heer Douwenga legde ons een tot alle verzekerden gerichte circulaire voor. waarin gezegd wordt, dat in de 12jaar, dat de maat schappij beslaat, aan de verzekerden voor schade is uitbetaald een bedrag van f. 1.795 833.83, zijnde ruim 64 pet. van alle ontvangen premiën. Volgens de reglementen en statuten had de schade in den loop der jaren 60 pet. van de premie-ontvangsten of f. 1.677.536 68 mogen bedragen, zoodat de maatschappij f. 118.297.15 meer uitbetaald heeft dan waartoe zij volgens haar regle menten en voorschriften verplicht was. Voorts verzekerde ons de heer Douwenga, dat de exploitatiekosten gebleven zijn be neden het daarvoor door reglementen en sta tuten toegestane bedrag. Is het waar, vroegen wij hem verder, dat er een tekort is van drie ton? Hierop kon hij geen stellig antwoord geven Het hangt ervan af, zei hij, hoe de zaak wordt afgewikkeld. Laat men de liqui datie doorgaan, dan krijgen de verzekerden naar alle waarschijnlijkheid 100 pCt. uit betaald en zal. vermoedelijk, alleen de obligatieschuld (f. 80 000) erbij inschieten. Maar stuurt men het op een faillissement aan hij had nog niet gehoord van de door de couranten vermelde aanvrage dan kan het tekort wel 3 ton worden. Als men een rustige afwikkeling wil, moeten de verzeker den zes maanden wachten. Wij hebben, zeide hij, onze verzekerden altijd binnen de vijf dagen uitbetaald (bij informatie is ons gebleken, dat deze bewering niet overeen komstig de werkelijkheid is en dat verschil lende verzekerden integendeel langer, soms zeer lang. op hun geld hebben moeten wachten), maar nu moeten zij zes maanden wachten. Waarom? vroegen wij erop wijzende, dat het meerendeel van de verzekerden perso nen zijn, die uit eigen middelen het geld ter voldoening van dokters- en apothekersreke ning niet bii de hand hebben, zoodat zij wel eens in moeilijkheden zouden kunnen komen door dit uitstel van afrekening. Zij moeten wachten, hervatte de heer Douwenga. wij moeten eerst tijd hebben de declaraties te constateeren. Op een vraag om nadere toelichting van dit antwoord, zeide de heer Douwenga, dat er nagegaan dient te worden of de gerecla meerde bedragen rechtmatig gereclameerd worden. Er zijn. beweerde hij, verzekerden wier gezin sedert het aangaan van de ver zekering is uitgebreid, die éf kinderen bij gekregen, een schoonmoeder in huis geno men hebben e.d. Van verschillende van zulke gevallen komen wij niets of pas achteraf te weten, want de declaraties staan allemaal op naam van het gezinshoofd. De premie is dan ge lijk gebleven, maar het risico is ongemerkt verhoogd. Dat gaat niet. Dergelijke gevallen moeten zij eerst uitzoeken. Als de verzekerden willen wachten komt voor hen, die ter goeder trouw zijn, alles terecht. Wij geven de mededeel ingen van den heer Douwenga voor wat ze zijn, zonder ze op het oogenblik te kunnen controleeren en stellen ons voor zeer spoedig op de zaak terug te komen. o TWEE MEISTES DOOR AUTO AANGEREDEN. Een hunner op slag dood. Gistermiddag omstreeks 3 uur werden twee fietsende meisjes aan den Gelderschen kant van de IJsselbrug bij Zwolle) door een auto, komende uit de richting Zwolle aange reden. Mej. Harms, oud 17 jaar, wonende aan den Gelderschen Dijk, gemeente Hatte- merbroek. werd overreden en was op slag dood Per brancard is het lijk van het onge lukkige meisje naar haar ouderlijke woning vervoerd. De auto kwam uit Amersfoort. 0 BRAND. De brandweer te Amsterdam werd gister middag te ongev. drie uur gealarmeerd voor een brand, die uitbrak in den glashandel van den heer F. van Tetterode, in de Anlh. Heinsiusstraat No. 6 Toen het eerste voer tuig aankwam, sloegen de vlammen reeds uit dat gedeelte van het complex, dat ge legen is achter het kantoor en dient voor opslagplaats van de emballage voor het glas. Met twee stralen op de motorspuit werd het vuur bestreden, hetwelk zich aanvan kelijk nog een weg had weten te banen naar het naastgelegen gedeelte van het gebouw, dat gebruikt wordt voor het opstaan van glas. Hier werd een groot aantal kisten met glas aangetast door het vuur en gedeeltelijk verbrand. Vermoedelijk zal een groot aantal van deze glasplaten door de hitte gesprongen zijn. De bergplaats van emballage brandde geheel uit en een gedeelte van de opslag plaats kreeg eenige brandschade. De meer naar achter gelegen glasslijperij liep geen 9chade op Vermoedelijk is de brand ont staan door broeiing in dat gedeelte van het stroo, dat was opgeslagen tegen den wand, waartegen de centrale verwarming is aange bracht. Een monteur, die in de fabriek bezig was een motor te herstellen, had enkele mi nuten voor het uitbreken van den brand nog door de magazijnen geloopen. Hii had van eenig onraad niets bpmerbt. MOTORRITDER GEDOOD. Eergisteravond omstreeks halfzes is op den Rijksweg bij Hakke'aarsbrug bij Muiden een motorrijwiel met een vaart van 120 K.M. tegen een auto gereden. De botsing was zóó •hevig, dat de auto zijwaarts in de sloot werd gedrukt en de motorfiets totaal ver nield. De motorrijder, de chauffeur E. van Lei den. uit Laren, was op slag dood. De autobestuurder, afkomstig uit Amster dam, bek wam een been fractuur. UIT HET RAAM GEVALLEN. Bij het verhoor, dat eergistermorgen com missaris Hamoen te Utrecht het uil het raam gevallen slachtoffer heeft afgenomen omtrent de toedracht van het ongeval, bleek, dat de omstandigheden zoodanig bezwarend waren voor de vrouw van het slachtoffer, dat de politie termen aanwezig achtte haar ter beschikking van de justitie te stellen. 2—2

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 6