AGENDA. STADSNIEUWS. VISSCHERIJBERICHTEN. BUITENLAND. j;pprri/nc| HEDEN: Neder). Leger des Heils, Lammermarkt, 8 uur nam. Oud-Hortuszicht: Leidsche Radio-vereeni- ging, 8 1/4 uur nam. Prediker: Geref. Bond. 8 uur nam. Stadszaal (groole zaal): „Kunstkring voor Allen". Concert van het Guarneri-kwarlet. 8 114 uur nam. Vrije Evang. Gem., Seringenstraat 6. Samenkorhst 8 uur nam. Dinsdag. Jeruël, Groenesteeg. Samenkomst. 8 uur nam. Nutsgebouw: Comm. Partij. Spr. A. Struik. 8 uur nam. Schouwburg. Ver. Rott. Hofstadtooneel „Ik heb een mensch gedood''. 8 1/4 uur. Stads-evangelisatie, Morschweg 59. Sa menkomst 8 uur nam. De avond-, nadht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 27 October ■lot en met Zondag 2 November a.s. waarge nomen door apotheek: W. Pelle, Kort Ra penburg 12, telefoon 594. HISTORISCHE COMMISSIE DER RITKSUNIVERSITEIT. De President-Curator der Leidscüie Uni versiteit Mr. A van de Sande Bakhuyzen heeft de Historische Commissie, welke op initiatief van Curatoren werd ingesteld, thans geinstatleerd. Tot voorziter werd ge kozen de archivaris van den Academischen Senaat Prof Dr. L. Knappert. Als secreta resse-conservatrice zal optreden Mej O. Siegenbeek van Heukelom, terwijl Mr. S. J. Fockema Andreae het penningmeesterschap op zich nam. Voorts hebben in de Commis sie ziliing: prof. Mr. D. van BJpm, Dr. .T. J. de Gelder, Dr. P. C. Molhuysen, Mr. P. .T Idenburg en de heer A van Hoogstraten. De heer H. van der Bijll, conservator var. de Historische Commissie van de Ilniversi- leii van Amsterdam, zal als adviseur der Commissie optreden. liet doel der Commissie is tweeledig. Ten eersle: Het bijeenbrengen van een permanente collectie, en het op onregelma tige tijden organiseeren van lijdelijke ten- ioonstellingen, waardoor een beeld gegeven wordt van de geschiedenis der Leidsche Universiteit. Ten tweede: Het verzamelen van gege vens betreffende de geschiedenis der Leid sche Universiieit en het bijeenbrengen van documenten, welke voor die geschiedenis van beleekenis zijn of kunnen worden. Een permanente tentoonstelling zal wor den ingericht in een voor dat doel gereed gemaakte lokaliteit in hel Academiegebouw Hel ligt in het voornemen daar tevens perio dieke tentoonstellingen over bepaalde onder, werpen te houden. Teneinde te geraken tot het bijeenbren gen van een zoo volledig mogelijke verza meling van voorwerpen en documenten be treffende de geschiedenis der Leidsche Uni versiteit, hare docenten en studenten, als- mpde betreffende de Academische gebouwen doet de Commissie een beroep op allen die daartoe bijdragen zouden kunnen leveren. IUBILEA BIT T. D. Een hartelijke huldiging. Hedenmorgen heeft in den kring van het personeel de huldiging plaats gehad van de lieeren J. S. Favier en F, G. Poptie, die heiden hun 40-jarig jubileum in de eveneens juhileerende afdeeling koek- en banket bakkerij van Tieleman en Dros, conserven- fahrieken herdenken. Toen de jubilarissen, vergezeld van hun echtgenooten de feestelijk versierde afdee ling binnentraden en bloemen ter verwel koming waren aangeboden, werd allereerst het woord gevoerd door den oudsten fir mant, den heer A. H. Dros, die herinnerde aan het ontstaan der bakkerij, welke een ges olg was van de behoefte om den land- genonten in Indië, behalve een twaalf-uurtje pa een diner ook „een koekje bij de thee" te kunnen geven. Onder dank voor de verleende trouwe diensten en met den wensch, dat beiden nog jaren werkzaam zouden blijven, bood de heer Dros den jubilarissen de gebruike lijke enveloppe met inhoud. Namens de kinderen der firmanten dankte mej. M. Tieleman voor hetgeen zjj in hun jeugd in deze afdeeling hadden mogen ge nieten, en bood elk een schilderij aan. Nadat da fabriekschef, de heer van Vel- zen en de afdeelingschef. de heer van der Velde ïr mens het fabriekspersoneel hun felicitaties vergezeld van bloemen en ge schenken. hadden aangebracht, waarbij ^0 hoofdboekhouder, de heer Haaksma zich namens het kantoorpersoneel aansloot, dankte de heer F.ivier voor deze hartelijke huldiging en fraaie cadeaus, daarbij opmerkende, dat hii „beter koekjes kon bakken dan spreken".- Tenslotte bleef men nog eenigen tijd ge zellig b-een, waarna het verdere gedeelte van dm dag in opp-rste feeststemming thuis werd doorgebracht BOND v. NED. ONDERWIJZERS. Vergadering der afdeeling Leiden. Zaterdagavond vergaderde de Leidsch- afdeeling van den Bond van Ned. Onder wijzers in huize Feenstra aan het Rapen burg. Bij de opening kon de voorzitter de verblijdende mededeel] ng doen dat sedert de vorige vergadering weer vijt nieuwe leden tot de afdeeling zijn toegetreden. Bésloten werd alle Leidsche leerkrachten op te wekken lot deelname aan de lande lijke salarismeeting, welke op 8 November a.s. te Amsterdam zal worden gehouden Met voldoening memoreerde de voorzitter de viering van hel 40-jarig bestaan der afdeeling De verloting, welke toen op de soiree gehouden is ten bale van het 2e va- cantie-kinderfeest, heeft een batig saldo op geleverd van f, 68 28. De penningmeester der commissie voor het vacantie-kinderfeest bracht verslag uit van de finanriëete uitkomsten der eersle feestviering. Er is een flink batig saldo. De vergadering wees twee leden aan, die de bescheiden zullen nazien en rapport uil- brengen, waarna de rekening en verant woording in hel afdeelingsorgaan ,,In en Om de School" gepubliceerd zullen worden. Een voorstel van een der leden, om sym pathie te betuigen aan het plan der afd. Oegstgeest van de Vereen voor Bloembollen cultuur om bloembollen ter beschikking van de scholen te Leiden en Oegstgeest le stel len, werd aangenomen. Nog besloot de vergadering, dal een com missie uit de leden hel bestuur ter zijde zal staan bi) de voorbereiding voor de ont vangst van de Algemeene Vergadering. Deze zal nl op 29 en 30 December van dil jaar hier le Leiden worden gehouden. INSTITUUT VOOR ARBEIDERSONTWIKKELING. GOUDEN 1UBILEUM. Naar wij vernemtfti zal de zaak in uur werken, goud en zilver Haarlemmerstraat 86, in 1880 opgericht door wijlen den heer J Dingjan, sinds .luli 1917 gedreven door den heer A. J. Verheul, op Zondag 2 Nov. 60 jaar beslaan. R.K. DILETTANTENTOONEEL. „Een groots nul''. Wanneer men als jongmensch, zelfs als huwbaar jongmensch, zooals dr, Heinz Gründel, een antipathie heeft tegen hel hu welijk, dan moet men wel bijzondere ge dachten krijgen, wanneer je beste vriend en studiegenoot, waarmee men al acht jaren samen woont, je op een goeden morgen met een opgewonden gezicht komt vertellen, dat hij zich verloofd heeft. Wal kan men in zoo'n geval anders doen. als je antipathie nog eens slerk te doen blijken. En is het dan le verwonderen dat na alle bronnen van ellende zoo breedvoerig mogelijk, maar zon der succes te hebben geschetst, dat men zoo iemand dan uitmaakt voor een groote nul. Nee, nielwaarl De vereeniging R.K. Dilettanten gai dit stuk gisteravond voor de bijna uitverkochte zaal van „Concordia". Het is een dankbaar stuk, vol geestige verwikkelingen. Wij den ken hier slechts aan het telkenmale ge stoorde dejeuner, dat men toch ter eere van de verloving hield en waarbij de studénten- moeder Juffrouw Winkler probeerde met radde tong dr. Gründel te overtuigen, dat hetgeen dr. Max Hellwich thans gedaan had, nog niet zoo dom was. Jammer voor haar dat zij zoo weinig succes had in haar pogen, temeer daar zij nog kort tevoren aan den neef van dr. Hellwich, maar al te goed had laten blijken, dat zij zelf ook niet afkeerig van een huwelijk zou zijn. Maar toch, wanneer men dr. Gründel in het tweede bedrijf ziet. waar hij temidden van dr. Hellwich's aanstaande familie ver blijft en waar hij dan. door een belofte aan zijn vriend gebonden, medewerkt om het liuwelijk tot stand te brengen tusschen den naaf van dr. Hellwich. en diens a.s. schoon moeder, dan gelooven wij dat waar men mee omgaat, men mede besmet wordt. Minder aardig is het dan om, door een vriend te redden, ielf eensklaps in allerhande ver wikkelingen te komen, welke leiden tot ren huwelijk met de schoonmoeder van dien vriend. Dit huwelijk blijkt alles behalve ideaal, vooral wanneer men ziet, dat men door dat huwelijk zelf een groote nut wordt, en dat zal blijven, wanneer niet de schoon vader de hand ter verzoening uitstrekt. Zonder afbreuk le doen aan de andere "medespelers, moeten wij hier in 't bijzonder een woord van lof spreken voor hel spel van dr Hellwich en diens neef, dr Gründel, prof. Lorenz als Opa en aan de sludentenmoeder juffrouw Winkler. De verdere rollen sloten zich zeer goed aan De ver. R K dilettanten zijn er met hun nieuwen leider, den heer J. v. d. Steen zeer op vooruit gegaan Het kap- en grimewerk was door den heer Kou- wenherg uitstekend verzorgd. Keylown mon keys hebben zich tijdens en na de uitvoe ring duchtig geweerd. Het was een succes volle avond, ook voor het vaandeleomité daar de gehouden collecte ongeveer tien gulden opbracht. DE PIETERSKERK. Ged. Staten van Zuid-Holland stellen voor, met afwijking van het Stalen-besluit van 12 Juni 1928, over de jaren 1928 tot en met 1937 aan de gemeen'.ecomimssie (kerk voogdij) der N. H gemeente te Leiden voor restauratie der Pieterskerk hel toegekende subsidie nader le bepalen op 18 pCt. der op f.301 000 geraamde kosten, tot een maxi mum van f. 6418 's jaars. Declamaties van Pu Mulder. Gistermorgen hield de plaatselijke afdee ling van het Instituut een Zondagmorgen- bijeenkomst in de groole zaal van het Volks gebouw aan de Heerengracht. De Voorzitter de heer P. Hessing, sprak in zijn openings woord zijn voldoening uit over de bevredi gende opkom9l. Hij deelde mede, dal de ver schillende cursussen een voldoend aantal belangstellenden trekken en dat in samen werking met de afdeeling Leiden van de V.A.R.A. op 4 November a.s. een Schouw burgavond zat worden gegeven. Door het groot Volkstooneel van Instituut en V A R A. zal dan het blijspei van Aaron Hoffmann ..Natihan heeft Mazzel" worden opgevoerd. Blijkende uit den voorverkoop van kaarten bestaat hiervoor groole belangstelling. Om teleurstelling le voorkomen wekle hij de aanwezigen op zich tijdig van plaats be wijzen te voorzien. Hierna gaf hij hel woord aan den heer Ru Mulder, declamator te Hilversum Voor dezen ochtend had deze fragmenten gekozen uit den roman van A M. de Jong ..Kruisendf Wpgen". Vooraf declameerde hij een paar komische schelsen van Herman Heyermans Met onverdeelde aandacht werd de spreker gevolgd en met een dank baar applaus beloond Met een dankwoord tot den inleider sloot de voorzitter de bijeenkomst. SPECIALITEITEN- VOORSTELLING. Gezelschap Ibelings. De heer Ibelings. die ook het vorige jaar reeds eenige malen met succes een specia liteiten-voorstelling in de Stadszaal arran geerde en zich gisteravond andermaal in een vrij groote opkomst mocht verheugen, zal goed doen bij de eerstvolgende reprise met een sterk gewijzigd programma le komen, want de nummers, welke bij ons gisteravond voorzette, waren meerendeels overbekend De inzet was al direct weinig succesvol: het ..groote orkest onder leiding van den kapelmeester A. Gerlach". bleek te beslaan uil een armzalige piano; de zang en dans-acl van de kaufmann sislers bleef wat het laatste betreft, beperkt tol het op treden van slechts één harer, terwijl we van zang heelemaal niels hebben gemerkt. Hot kunstwiplrijdersnummer viel geheel in hel water, maar gelukkig kwam daarna de jongleur Harrison met iels beters voor den dag. De twee Argo's verrichtten hun be kende halsbrekende loeren met vee! succes en ook de imitator Terlev, 'die op 3 October nog in de Sleutelstad optrad, oogstte .veel bijval Ook het snelleekenen van Drakois viel blijkbaar wel in den smaak, al vertoon den zijn carricaturen o. i. minimale ge lijkenis. De kunslwielrijder probeerde het na de pauze nog eens in een Russisch dansnummcr en kwam er ditmaal niet zonder toegiftje af. Robinson, ook al een oude bekende, toonde vervolgens staaltjes van zijn bui tengewone spierkracht en vooral de jam merlijke pogingen van eenige toeschouwers i om de zware halters op te tillen, ontketen den onbedaarlijke salvo's. Lesl best: de drie Hawcourls, accordion virtuosen, die een drietal nummers ten ge- hcore brachten. Een goed en pakkend sl t van een avond, waarop het goedlach-sche Zondagavond-publiek zich ondanks alle ge breken toch wel heeft geamuseerd. NIEUWE PLAATSBEWIJZEN LEIDEN—AMERSFOORT. Door de Nederlandsche Spoorwegen wor den vanaf heden nieuwe plaatsbewijzen (omwegkaarlen) LeidenAmersfoort afge geven voor reizigers die met plaatsbewij zen over BodegravenVleutenSoestdui- nen via den omweg LisseAmsterdam Hilversum willen reizen. De prijs der nieuwe plaatsbewijzen, welke aan de loket ten aan het slatioir alhier en bij de conduc teurs verkrijgbaar zijn. bedraagl voor de lste klasse f 0 85, 2de klasse f 0 70 en 3de klasse f. 0 50. Dezelfde bepalingen gelden ook in omgekeerde richting. FEESTAVOND LOTERIJ- VEREEN. W. W. W. W. Een geslaagde avond. Zaterdagavond gaf bovengenoemde ver eeniging, welke thans 3 jaar bestaat een feestavond in de Concertzaal Concordia". Deze avond, welkp in besloten kring gevierd werd, mag te meer geslaagd heeten, daar het zelden voorkomt, dat een loterijvereeniging op zoo royale wijze haar jaarfeest viert. Dit was groolendeels te danken aan den heer J. C. Steenbergen, die in samenwerking met het bestuur dezen avond op schitterende wijze heeft georganiseerd. Reeds bij het binnenkomen van de zaal voelde men de stemming, welke erin was gebracht door versterkte pathefoonmuziek van de firma Gebr. de Wit en de bekende Jazzband „Aufgepasl", onder leiding van den heer Alb. Gerritsen. Het was dan ook voor den voorzitter dezer vereeniging, den heer Geenjaar, geen moeilijke taak, toen hij voor het voetlicht verscheen om de aanwe zigen welkom te heeten en hun een aange nomen avond toe te wensehen. Dat men zoo'n feestavond niet alleen met muzeik kan vullen, wist ook het bestuur en het had voor het verdere gedeelte hel trio „Naar ieders Genoegen" geëngageerd, dat door hem warm werd aanbevolen en waar van de heer J. v. Rossen het eerst voor het voetlicht trad, lo'. het geven van eenige nummertjes, welke hij naar beste kunnen naar voren bracht en waarvoor hem een dankbaar applaus len deel viel. Verder in den avond zag men het werk van het ge- heele trio, dat alles in het werk stelde om het publiek zoo aangenaam mogelijk te stemmen en daarin dan ook, gelet op het applaus, wonderwel slaagde. Een bal onder leiding van den heer C. J. v. J. Wkdal zeker tot laat in den nacht geduurd zal hebben, vormde het einde van een genoeglijken feestavond, waarvan een groot aantal bezoekers genoten heeft en waarop de vereeniging met genoegen kan terugzien. In den loop van den avond wer den den voorzitter door de leden bloemen aangeboden voor de vele door hem in hel belang der vereeniging verrichte werkzaam heden, welke dankbaar werden aanvaard. De alhier lot arts bevorderde semi- arts J. J. Voskuil is bestemd lot reserve- officier van gezondheid 2e kl. bij hel reserve- personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht. Ter gelegenheid van het gouden docto raat van prof. dr. W. Noten hebben curato ren en Academische Senaat der Universiteit alhier hem hun schiflelijke gelukwenschen aangeboden. Ook van andere zijde mocht de juhileerende hoogleeraar vele blijken van ge'bkwjnieh in ontvangst nemen. Voor de tweede maal heeft het Hof- slad-tooneel gisteravond in den Leidschen Schouwburg het bekende blijspel ,,Een vrouw, zooals ieder zoekt" over het voetlicht gibracht Er was groole belangstelling en evenals bij de eerste voorstelling was het succes buitengewoon groot. In de omgeving van de Vrouwensteeg is een heerenrijwiel onbeheerd gevonden. Inlichtingen bij de politie. Men verzoekt ons mede te deelen, dal de Zaterdag aangekondgide Moedercursus vanwege het Leidsche Volkshuis wegens ziekte 14 dagen is uilgestetd. Maison Jo Neuteboom, Nieuwe Rijn 3, is de naam- van de hedenmiddag geopende dameskapperszaak, welke gedreven wordt door mej. J. Neuteboom De benedenverdie- I ping is door het aanbrengen van een drietal boxen, het opstellen van een jaermanent- en i een haarwascli-instailatie en het inrichten j van een wachtkamer in een keurige kap- i salon herschapen. Een keur van parfums, poeders en crèmes lokt de dames-cliënlèle tot koopen. De heer Jac. Mtiusse, exploilant van de kapperszaak Maison Marcel, Nieuwe Rijn 54, l;<.cft mei ingang van heden zijn lieeren- i salon opgeheven en daarvoor in de plaats een aanzienlijke uitbreiding gegeven aan de damessalon. De nieuw verkregen ruimte werd i^nul voor den bouw van twee boxen en een keurige, smaakvol gemeubileerde wachtkamer, waar de dames met genoegen zullen zitten wachten, totdat de beurt aan haai is om te worden geknipt of „geperma nent" znnals de vakterm schijnt te luiden. Voor dit laatste hooft de heer Muusse zich de ni'Uwste installatie aangeschaft. In de Stedelijke Werkinrichting waren opgenomen: volw. pers. kinderen tot. Maandag 20 Oct. 35 35 Dinsdag 21 Oct. 39 1 40 Woensdag 22 Oct. 39 1 40 Donderdag 23 Oct. 42 1 43 Vrijdag 24 Oct. 36 1 37. Zaterdag 25 Oct. 36 1 37' OTIUIDEN, 27 Oct. VISCHPRITZEN. Tarbot per K.G. f. 1-40115. Tongen f 3.102.73. Griet per kist van 50 K.G. f 5830. Groote schol f. 42—34. Middel schol f 4635. Zetschol f. 5435. Kleine schol f. 30—9. Schar f. 26—20. Roggen per 20 stuks f. 3424. Vleeten per stuk f. 4 2.80. Pieterman en Poontjes per kist van 50 K.G. f 16.5 50. Groote schelvisch f. 51 40. Middel schelvisch f. 42—33. Kleinmid- del schelvisch f. 29 20.50 Kleine schelv. f. 17.506.30. Kabeljauw per kist van 125 K.G. f. 98 -66. Gullen per kist van 50 K.G. f. 31—7.60. Lengen per stuk f. 2.17—1.10. Heilbot per K.G. f. 1.901.50. Wijting per kist van 50 K.G f. 11—5. Kgolvisch per stuk f. 2.16—0.53. Makreel per kist van 60 K.G. f. 14—9.50 840 kisten versehe haring f. 8.50—6.15 per kist. Aangekomen de Stoomtvwlers IJM 41 mst f. 4000; TJM 432, met f. 2800: I.TM 73, met f.5300: IJM 15. met f.4000- IJM 143, met f. 1600; IJM 59, met f. 33(10; IJM 60, met f. 3200; l.TM 482, met f. 3200; IJM 64, met f.2500; IJM 331, met f.900; IJM 365, met f. 2500; l.TM 75. met f.900: IJM 92, met f. 2400: IJM 107, met f tlOO; IJM 86, met f.2200; l.TM 69. met f.2100; IJM 50, met f.2600; l.TM 16. met f. 4500; l.TM 102, met f 2000: MM 85, met f 4600; TJM 40. met f. 1400: IJM 154. met f. 2200; IJM 155. met f 2000: l.TM 138. met f 3200; MM 24. met f. 3100: I.TM 116. met f. 2°nn: I.TM 117, met f.4000, en de loggers: KW 43. met f. 852; KW 65. met f. 865: KW -74. met f. 935 besomming; en de toggers KW 31. met 459 kantjes pekelharing; KW 23, met (25; KW 173, met 476- KW 141, met 544 KW 96, met 410; KW 33. met 474; KW 55. met 380: KW 160, met 512: KW 8, met 350 kantjes met bestemming Katwijk. DE ALGEMEENE TOESTAND. Antwoord van Hitier. Op het door Arnold Reckberg aan Hitier gerichte telegram betreffende de door Hervé gedane Foorstellen over een over eenkomst tusschen Duitschland en Frank rijk, antwoordt Hitler thans in de ,,Völ- kische Beobachter" in een uitvoerig artikel waar het in de inleiding heet: Ik moet met blijde dankbaarheid de tegenover ons volk rechtvaardiger gewor- dene beoordeeling erkennen vam een Franschman, die in het politieke leven staat. Ik geloof verder te mogen verzeke ren, dat er in Duitschlond niemand is, die niet innig wenscht dat er een verbetering mag komen in de betrekkingen tussoneci Duitschland en Frankrijk. Wanneer ik enkele "bedenkingen in het midden breng, dan is dit slechts een gevolg van bedachtzaamheid, die door voorzicht'g overleg latere ontgoochelingen voorkomen wil. Hitier zegt dan verder, dat het tele gram van Hervé aan een verkeerd adres gericht is. Het lijkt hem van weinig belang we^ke houding Duitschland aanneemt, tegenover een van particuliere zijdp ondernomen no- ginc cm verbetering te brengen in de hr- trekkinffen tusschen Frankrijk en Duitseh- land zoolang niet dc Fransche regeentig zelf en vooral ook Amerika zich daarover hebben uitgelaten: ..Hervé verwacht van mij dat ik mijn positie zal bepalen ten opzichte van een heel complex van voor stellen die moeten worden bekroond door een Frans^h-Duitsch militair verbond In verband daarmede moet ik twee vraven stellenten eerste waarom moet dit Fransch-Duitsche militaire verbond worden gesloten en ten tweede tegen wie moet dat verbond ziin gericht." Het Duitsehe volk heeft het ernstige voornemen met alle beschaafde naties en mogendheden in vrede en vriendschap te* leven. F:Her ban ten stelligste verzekeren, dat de door hem vertegenwoordigde bewé- ging niet voornemens is haar hand te rei ken voor een acUe, die slechts te makke lijk zou kunnen schijnen bij te dragen om de vorming van het vereischte even wicht der krachten in Europa te beletten en aldus den noodzakelüken vrede der Enropeesche naties in gevaar te brentren. Hervé, zetrt Hitier verde»\ stelt in geval dat dit Duitsch-Fransch militair verbond tot stand zou komen. voor. dat Duitseh- land zich zou warrenen tot op de hoogte van de Fransche bewapeningen. Wanneer echter Frankrijk werkeliik bereid is, af-» stand te doen van ziin bewnppning tegen over Duitschland. dan schijnt het minder1 belangriik, dat Duitschland wapent, dan dat Frankrifk ontwapent Dan zou Frank rijk ook beter in de gelegenheid ziin, ziih privaatrechtelijke schuldverplichtingen na tc komen. Ten slotte zegt Hitier, dat hij geen (rfs- oussie wil beginnen over de ten onrechte aan Duitschland geweten schuld aan den oorlog. Het Duitsehe volk heeft de plicht «aanvaard om nagenoeg alle oorlogsleenin- gen terug te betalen. Het komt ziin belof ten na en zal ock steeds in de toekomst zün particuliere commercieele schuldver plichtingen tegenover de wereld ernstig en trouw inlossen Doch het zal de nakoming dezer belofte weliswaar slechts dan op den duur kunnen waarborgen, wannper de onrechtvaardige en krankzinnige politieke afpersingen een einde nemen. DUITSCHLAND. Bloedige politieke botsingen. Opnieuw hebben in eert reeks plaatsen hevige botsingen plaats gehad tusschen no- tionaal-socialisten en communisten. Zoo b.v. te Dortmund. Toen een stoet nationaal-socialisten poli tieke tegenstanders voorbij marcheerde, werden er uit den stoet plotseling 25 scho ten op de cpmimunisten gelost. Tien com munisten werden gewond. Eén hunner, een 16-jarige jongeling, is in het ziekenhuis aan zijn kwetsuren be- zweken. Zes communisten zijn ernstig gewond. En te Leipzig vielen 7 gewonden waar van 2 ernstig. SCHOOL-GEVAAR. Onze abonné J Th B. Ié Zoelerwoude vestigt de aandacht op het feil. dal er'bij de R.K. School op dpn Hoogen Rijndijk te Zoeterwoude geen waarschuwingsborden zijn geplaatst. Daar dit zoowel door de ouders der scholieren als door automobi listen wenschelijk wordt geacht, dringt deze heer al9nog op de plaatging dozer borden RADIOKLACHT. Abonné klaagt er over dat iemand in de Oegstgeesterlaan zijn toestel onophoude lijk laat genereeren, soms minuten ach tereen. Weet bedoeldp persoon wel dat hij hierdoor het genoegen van meerdere perso- neD vergalt 1 Als die persoon niet op de hoogte is om zijn toestel behoorlijk af te stemmen, laat hij dan even zijn licht bij een deskundige opsteken, daar dan zoowel hem zelf als zijn omwonenden van veel last gespaard blijven. ENGELAND. Mc Donald antwoordt Smuts Verkiezingen in Nieuw Znid-Wnles In een antwoord aan Smuts zegt Mac Donald over de Paleslina-affaire: Uw stand punt berust op een onvolledig verslag van de regeeringsrverklaring. die in gemoede niet kan worden voorgesteld als een verraad der declaratie van Balfour. Zekere metho des. welke toegepast worden voor de vesti ging van een Joodsch tehuis zijn van dien aard om den toestand der niet-Tsraëlitische bevolking in gevaar te brengen veroor zaken groote ongerustheid en overtuigen ons van de noodzakelijkheid om de dubbele verplichting na te komen, die ons door het mandaat opgelegd is Ten slotte zegt Mac Donald, dat de Fngel- sohe politiek geen stopzetting of schorsing van de kolonisatie is op een aantal gron den. die nog onontgonnen, maar reeds het eigendom der Joden zijn maar een nieuwe bevestiging van het beginsel, dat de Jood- sche imigratie het economische vermogen van het land om de nieuw-aangekomenen op te slorpen niet mag te boven gaan. De Indische vorsten die reeds le Londen aanwezig zijn om deel te nemen aan de ronde tafel-conferentie hebben een vertrou welijke voorvergadering gphouden. Bij de verkiezingen in Nieuw-Zuid Wales hebben volgens de tot dusverre ontvangen heriehten de arbeiders 54 de nationalisten 23 en de landparlij 13 zefpls veroverd De verhouding voor de verkiezingen was 40, 35, 13. 2—1

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 2