71ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 25 October 1930 Derde Blad No. 21659 Buiten!. Weekoverzicht. BRIEVEN UIT BERLIJN. H. P. H. KEEREVVEEri De vredesverdragen en Engelsche moeilijkheden. Nu eenmaal het gevaarlijke vraagstuk van wijziging der vredesverdragen is aangeroerd, nu eenmaal op dat zoo licht ontvlambare terrein a is gezegd, wordt het niet meer los gelaten en op de a is reeds de b gevolgd. Reeds werden de eerste proefballonnetjes op gelaten, voor welke concessies een volledig Fransdh-Duitsche verzoening, beter gezegd een Fransch-Duitsche toenadering binnen het bereik der mogelijkheden gaat vallen. Men is dus op den goeden weg, den weg, die reeds lange, lange jaren was afgebakend voor wie niet ziende-blind mocht heeten. Edoch, de afstand, daarop afgelegd, is nog slechts zeer minimaal, dat moet men vooral niet uit het oog verliezen. Uit de jongste redevoeringen van den Fransc'hen premier Tardieu is toch voor de zooveelste maal een klank gehoord, die moeilijk verkeerd kqn worden uitgelegd. Daaruit bleek overduidelijk hoe de Fransche regeering feitelijk nog niet zoover is als Briand al achter zich heeft, laat staan als deze zou willen gaan, zoo hij het voor het zeggen had. Dit afgezien van de krachtige veroordeeling van Briand's politiek door de chauvinistische nationalisten, die zich be ginnen te roeren en op de trom slaan, waar van de zuivere vaderlandsliefde" het kalfs vel heet te zijn. En dan moet vooral niet uit het oog worden verloren ,hoe Duitsch land, juist getroffen door een mijnramp, die in lange jaren niet zoo ernstig is geweest, vooral in het Oosten schadeloos gesteld zal moeten worden (corridor en Sileziël) zoodat Polen mede direct in het geding komt! Met het Polen van maarschalk Pilsudski, die daar op dit oogenblik weinig minder dan een dictatuur uitoefent, zal ongetwijfeld in dit opzicht niet te spreken vallen; zelfs •niet, al zou Frankrijk zich wagen aan zachte pressie op zijn vazal en bondgenoot. De Engelsche steun voor de idee van wij ziging in Frankrijk (niet geheel ten on rechte) van weinig waarde geacht, waar Engeland zelf geen enkel offer zou hebben te brengen zegt hiertegenover niet veel. Meer zou helpen, als Amerika krachtdadig hulp wilde toezeggen. Doch daarmede is het ook niet rooskleu rig gesteld. Wel drinkt men aan de overzijde van den haringvijver met een zeker welge vallende woorden van Schacht, den oud president der Duiische Rijksbank in, zooals blijkt bij zijn diverse redevoeringen aan de universiteiten etc., hetgeen moreel van in vloed mag worden geacht, doch op het ge bied der practische politiek geeft de Yankee niet thuis: van wijziging der oorlogsschul den-regeling moet Amerika niemendal heb ben, terwijl finantieél en economisch deze kwestie het vraagstuk volkomen heheerscht. Oud-president Coolidge b.v. heeft zich nog slechts enkele dagen geleden een volslagen tegenstander getoond van iedere concessie aan Europa dat de genomen gelden toch maar in oorlogstuig zou omzetten. Wee den wolf, die in een kwaad gerucht staat!' Hoe noodzakelijk voor de rust in ons we relddeel wijziging der vredesverdragen moge zijn, voorloopig blijft de wensch nog de va der der gedachte. En hetzelfde is het geval met de economische toenadering van Europa. In theorie wordt er voor gevoeld de prac- tijk beweegt zich, helaas, in tegenovergestel de richting en de taTiefmuur wordt geregeld hooger en hooger. 't Is allemaal bij elkaar weinig bemoedi gend Het schijnt, dat eerst het water tot de lippen moet zijn genaderd.Doch is réi- ding in zulke benarde omstandigheden dan nog mogelijk, dat is een open vraag. Zelfs Engeland het bolwerk van den vrij handel. ziet de proteetie-gedachte gevaarlijk veld winnen. Baldwin, de leider der conser vatieven, heeft zich zelfs genoodzaakt ge- zien om voor lord Beaverbrook te capitu- leeren. Anders is zijn brief aan den voor vechter der rijksvoorkeur-rechten moeilijk te beschouwen. Reeds halverwege, heelt Baldwin nu in één sprong den ganschen weg derwaarts afgelegd, ook al toont lord Beaverbrook zich nog niet tevreden! En Labour aarzelt. Stond Snowden niet als vrij handels-kampioen pal, wie weet, hoe snel ook daaT naar protectie zou worden afge gleden. Eerst met de noodige uitzonderingen als eerste levensbehoeften etc., doch een maal begonnen, gaat het geleidelijk verder. Die strijdvraag tusschen protectie en vrij handel zal de imperiale rrjksconf eren tie wij zeker zonder noemenswaardig succes doen uiteengaan. Het moederland weerstaat den aandrang der dominions, speciaal van Canada, doch de dominions zijn niet van zins te wijken voor de wenschen van Old-England. De handen worden al losser en losser. Twee nieuwe aangelegenheden komen bo venden de Engelsche moeilijkheden vergroo- ten. In de eerste plaats is daar Palestina. Tijdens den oorlog in 1917, heeft Engeland in de Balfour-nota den Joden een soort belofte gedaan om Palestina wederom te maken tot het joodsch Tehuis en in den beginne heeft Engeland, sinds den vrede optredend als mandataris voor den Volken bond van dit historisch land zich inderdaad moeite gegeven deze belofte te vervullen. Het bleek evenwel later, dat te weinig rekening was gehoulen met de huidige be woners. de Arabieren, die nï?t van zins zijn, zich te laten verdrijven of terugdring ?n. Men weet, hoe bloedige botsingen het ge volg waren van de tegenstrijdigheid van belangen, die door de extremisten van de Mohammedanen op de spits werden gedreven. En waar Engeland, gelet op de Indische muizenissen, den gang van zaken in Irak en dc Hedzjas, de Mohammedanen te vriend wil houden, heeft de huidige regeering in een witboek de Balfour-nota grootend ?els ingeslikt. Uit den aard de** zaak heeft dit o-d~r de 7iónisten en in Joodsche kringen 1 h vice verontwaardiging gewekt, -aar John Buil wordt beschuldigd van laf har ige trouw- J breuk, doch de Labour-regeering heeft, zich j koel houdend aan de realiteit der dingen, I de meegaandheid van de Mohammedanen in j de gegeven omstandigheden hooger gesteld dan den invloed van het Joodsche kapitaal. Het moge moreel zwak zijn, in de politiek is het geen uitzonderingsgeval. In de tweede plaats heeft Koning Foead van Egypte in den strijd tegen de Wafd het aangedurfd om een verlicht despotisme in te voeren. Hoewel dit ook de liberalen van den vroegeren premier Mahmoed pasja van hem vervreemdt. Engeland heeft zooge naamd geen direct belang daarbjj, doch dit is slechts schijn, als puntje bij paaltje komt. Wat in Egypte gebeurt, is voor Engeland van het hoogste belang! Labour staat niet achter den Koning, al houdt deze het op de Engelsche politiek. Het maakt de totale situatie slechts ingewikkelder. (Van onzen correspondent). De vooruitgang der techniek. Berlijn, 18 October. Zelden heeft in Berlijn een bericht een zoo diepen indruk gemaakt als onlangs de Jobstijding, dat de ,.R 101" in Noord-Frank rijk in brand geraakt was en vijftig dappere luchlvaarders in de vlammen omgekomen waren. Ik zat juist aan mijn radioltoestel en hoopte in zorgelooze stemming te mogen luisteren naar de danswijsjes van Berlijn en Boedapest, Weenen en Hilversum, Lon den en Leningrad, toen onverwachts de aan. gekondigde vroolijke melodiën verstomden en het sombere bericht de ronde romdom de aarde deed. Op zichzelf al een schokkend feit! Een stille triomf van de techniek, die in staat is in één seconde alle werelddeelen een zelfde mededéeling te doen geworden; die in alle hoeken der aarde op hetzelfde oogenblik de men.schen luidruchtig-ver- heugd of stil van smart en teleurstelling vermag te maken. Dien Zondag intusschen het was al weer uren na de catastrofe heeft 9tellig niemand gedacht aan het won der van de radio en eerder een zucht ge slaakt over de slachtoffers, welke diezelfde techniek nog bijna dagelijks ter wille van een nimmer stilstaande zucht naar snel heid en verkeersmogelijkheden meent te mogen opeischen. In Duitschland in het bijzonder, dat met zijn Zeppelins van de laatste jaren de menschen bijna reeds van hel ongevaarlijke van verkeer per lucht schip overfiiigd had, maakte de ramp van de ,,R 101" een indruk, die zich den vol genden dag in de kranten en in alle ge sprekken weerspiegelde Er waren ook hier tallooze menschen, die hun „Graf Zeppelin" vele malen geestdriftig toegejuicht hadden, of de menschheid goed er aan doet, in dit stadium reeds tientallen millioenen voor zulke luchtmonsters uit te geven en er de levens van vele vooraanstaande mannen en vrouwen aan te wagen. Maar die angst schijnt thans, eenige weken na het ongeluk, alweer vergeten te zijn.Zelfs in den laatsten tijd opvallend tal rijke doodelijke ongevallen met bestuur ders en passagiers van vliegtuigen schijnen niet in staat te zijn, der moderne mensch heid meer dan oogenblikkelijken schrik aan te jagen. Men is over de periode der voor zichtigheid blijkbaar in breede kringen reeds heen en gelooft de verzekeringen der lucht vaartspecialisten, dat vliegtuig en lucht schip volgens statistische gegevens meer veiligheid bieden dan tr^in en automobiel. Tragische ongevallen kunnen eenige dagen, zelfs weken de geestdrift alkoelen-, al te spoedig gelooft de moderne mensch weer in dat luchtverkeer en beschouwt het dagelijksch gebrom van motoren hoog boven huizen en steden en landen als een ver schijnsel dat even weinig aandacht ver dient als het voorbijsnorren van reis-auto's en het dreunen van D.-treinen met 90 tot 100 K.M snelheid in het holst van den nacht. Duitschland dat in verkeerstechniek een zoo opvallende plaats inneemt, dat ons de eerste proeven met rakettenauto's en raket ten-vliegtuigen gebracht heeft, schijnt nu weer een nieuwe stap voorvvaafts gedaan te hebben door een proeftocht met een pro peller-trein", die juist heden op het doode spoor tusschen Hannover en Zelle, waarop ook Fritz von Opel zijn raketlen-proeven gedaan heeft, plaats had en blijkbaar met volledig succes. Ik wil hier slechts samen vattend vertellen dat de vooihereidingen als gewoonlijk in het geheim plaat9 gehad hadden en dat slechts weinige belangstellen, den en journalisten de kans kregen, den nieuwen „trein" te zien en een eerste proef rit mee te maken. Het beginsel kan niet nieuw genoemd worden. We hebben reeds alle mogelijke proeven, gezien van voortstuwing door mid del van de motoren en propellers, die we anders voor vliegtuigen plegen toe te pas sen. Auto's zoowel als motorbooten heeft men van zulke propellers voorzien en het resultaat was steeds, dat men inderdaad zeer behoorlijke snelheden bereiken kon, zonder dat nu juist gezegd kon worden dat de luchtschroef voor zulk een voortbewe ging als bijzonder geschikt beschouwd moest worden. De ..Gesellschaft fÜT Verkehrstechnik", die zich ten doel stelt, voor het vervoer van passagiers en post proeven le nemen met bijzonder snelle verkeersmiddelen, heeft intusschen hard gewerkt aan den „propel ler-trein", zij was gisteren in staat met groot succes te demonstreeren met een eigenaardigen spoorwagen, dip er uitziet als een model van een zilverkleurig schip, dat met de kiel naar boven op wielén ge plaatst en aan de achterzijde van een vlipgluig-nropeller voorzien is. De wagen heeft de bekende „Stromliniën". die ook reeds bij auto's en snellp motorbooten, bij kleine bestuurbare ballons en andere ver keersmiddelen toegeph9t i9 om den weer stand van de lucht tot een minimum te be perken. En wordt voortgestuwd door een motor van 500 P.K,, die per 100 K.M. 60 Liter benzine verbruikt en aan de waggon een snelheid van 150 K.M. per uur kan ge ven. Wat volgens spoorwegdeskundigen de snelheidsgrens is om zulke treinen nog in het gebruikelijk stelsel van treinverkeer zonder storingen te kunnen invoegen, v Een mijner Duitsche collega's die de proeftocht meegemaakt heeft, weet er van te vertellen, dat de nieuwe trein, waarin 40 passagiers kunnen plaats nemen, zoo zacht voortglijdt, dat noch de meerijdenden, noch degenen, die zich langs den rails op stellen. den indruk krijgen, dat hier een snelheid bereikt wordt, welke bijna het dubbele bedraagt van die, waarmede onze D-treinen dagelijks rammelend en dave rend over de ijzeren staven plegen voort te snellen. ^n de vroege ochtenduren van heden had zich het kléine gezelschap opgesteld op het station Burgwedel, dat aan de lijn Hanno verCelle gelegen is, een traject van 18 K M. .zonder bochten, dat deel uit moet ma ken van een snellere verbinding, die echter cm financieele redenen nog niet tot stand gekomen is. De Rijksspoorwegmaatschappij beschikt daardoor over een doodloopende lijn, die reed9 voor allerlei proeven haar nut bewezen heeft. Ook ditmaal was het lijntje het aangewezen traject om den „pro peller-trein" in beweging te zetten. En nu zagen de toeschouwers plotseling een wonderlijk wit gevaarte op zich toe- snorren, dat met 150 K.M. snelheid voorbij- snorde en den indruk maakte, nauwelijks aan wrijving onderworpen te zijn! Even later mocht men zelf plaats nemen en toen kon men waarnemen, dat de wagon iets van een potvisoh heeft, met dikken ron den kop en spits uitloopenden staart, waaraan de groote schroef bevestigd is. De bestuurder zit in het kopgedeelte up een verhoogden zetel met allerlei hefboo- men voor zich en pedalen als bij een auto. Men neemt plaats op lichte metalen stoe len. De bestuurder zet den motor aan en als die op hoogste toeren is, worden lang zaam de remmen losgedraaid, met het ge volg dat na een halve minuut 50, na een minuut 90, na D/> minuut 120 en na 2 minu ten reeds 150 K.M. snelheid bereikt is met een geleidelijken overgang, die door alle deelnemers bewonderenswaardig genoemd wordt. Men vraagt zich nu al af, of hier de toekomst van het spoorwegverkeer gelegen is; en allerlei problemen doen zich voor! Moet men nog voortgaan met het electri- ficeeren der spoorwegen 1 Heeft de pro peller-trein. die geen extra-kosten voor de rails en voor de uiterst-kostbare aanbren ging van geleidingsdraden eischt, niet veel meer toekomst? En zal de reiziger niet veel meer neiging vertoonen. per propel ler-trein 150 dan per electrische of door stoom gedreven trein 75 tot 100 K.M. per uur af te 1 eg-gén Terwijl spoorweg- en luchtverkeer hun uiterste best doen om ons steeds sneller naar ons doel te brengen, heeft de hoofd commissaris van politie te Berlijn terecht ingezien, dat aan het waanzinnige razen der auto's en motorrijwielen in het druk ste gewoel van de straten dezer wereld stad, waardoor vrijwel dagelijks ongeluk ken met doodeliiken afloop te betreuren zijn, paal en perk gesteld behoort te wor den en hij heeft voor de „bebouwde kom" de maximumsnelheid op 40 K.M. vastge steld. Dat is voor de overvolle stralen van de :y, de arbeiderswijken en het „Westen" nog altijd een snelheid, die den leek zeèr behoorlijk zal voorkomen, die echter door de sterke remmen, waarover de auto thans beschikt, geen direct gevaar meer beteekent behalve natuurlijk, wanneer de straten vochtig zijn en het- gladde asphalt dat hier langzaam maar zeker rauw gemaakt wordt tot een ijsvlakte geworden is. De praktijk heeft intusschen reeds ge leerd, dat vele autobestuurders en vooral de jonge blagen, die met hun brommende, knallende en knetterende motorfietsen de moderne stad tot een hel weten te maken, zich aan deze nieuwe voorschriften bitter weinig te storen plegen. Overmatige snel heid en onzinnig lawaai van motoren, knal- potten en claxons maken het leven in Ber lijn en andere Dditsche steden nog altijd ongenietbaar. De qvergroote meerderheid der automobilisten beschouwt zich nog steeds als meesters van den openbaren weg en van de zoo hooggeroemde Duitsche discipline is tegenwoordig een bitter beetje meer over gebleven. Het is al teekenend genoeg, dat een der boulevardbladen, het „8 Uhr Abendblatt", onlangs op het denkbeeld gekomen is, een extra-plaquette uit te loven voor wat het blad „Ritter vom Steuer". ridder van het stuurrad noemt, en die het ten geschenke geeft (de namen en tie motiveering worden eiken dag publiek gemaakt) aan dames en heeren of beroepschauffeurs, die blijk gege ven hebben elkaar en den voetghnger met bijzondere beleefdheid te behandelen. Dat herinnert aan eenige jaren her, toen men in Berlijn in openbare verkeersmidde len bordjes kon aantreffen met de goedbe doelde maar voor de bevolking allesbehalve vleiende aanmaning: „Nimmt Rücksicht auf Kriegsheschadigte" (geeft invalieden een zit plaats!) pen wenk, die-nog heden niet altijd overbodig is! ROLAND. RECLAME. BEGRAFENISSEN v Tol. aei AUTO-TRANSPÖRT Aalmarkt 16. CREMATIE Cit 4762 HET GEVAAR VAN DUMPING. (Nadruk verboden.) Eenige maanden geleden wezen wij, in een brief over de nieuwste phase in de ontwikkeling van de Russische huishouding, op het groote gevaar van dumping van den kant van Sovjet-Rusland als gevolg van de pjatiletika. De toestand was toen van dien aard, dat vrijwel niemand in het Westen aan de mogelijkheid van zulk een gevaar 'heeft gedacht en de dumping zélf slechts als een mogelijkheid in de toekomst bekeken kon worden. Intusschen hebben de dingen zich ontwikkeld in de door ons gewezen rich ting en 'het vraagstuk van de sovjet-dumping heeft opgehouden een zuiver theoretisch karakter te dragen, het is een vraagstuk van den dag geworden. Zooals steeds teekenen zich daarbij twee stroomingen af. Een gedeelte van de Westersche pers, hoofdzakelijk de z.g. „gele" bladen" of de „boulevard-pers", die belust is op sensatie en zich zelden door een crrtischen geest onderscheidt, ziet al de geheele wereld overstroomd van Rus sische goederen, die het economische leven van de kapitalistische wereld ten gronde zullen richten. Een andere categorie jour nalisten, de openlijke en geheime vrienden van de bolsjewiki (de laatste groep is wellicht veel erger dan de eerste, omdat zij het publiek op een handige wijze om den tuin weet te leiden), ontkent de dum ping geheel of stelt de zaak als tamelijk onschuldig voor. Zooals steeds, ligt de zaak tusschen deze twee uilersten in. De veronderstelling, als zou Rusland de geheele wereld met goed- koope goederen kunnen overstroomen en daardoor het economische leven van alle landen in de war sturen, is natuurlijk te naïef om er ernstig over te spreken. Maar de beweringen van de tegenpartij zijn niet alleen dwaas, maar zelfs gevaarlijk. Wij willen nu den toestand beschrijven, zooals hij in de werkelijkheid is en ons daarbij niet op declamatie steunen (de vrienden van de bolsjewiki geven steeds de voorkeur aan deze manier van „bewijzen"), maar op de feiten en statistieken. Bij de beoordeeling van de dumping- mogelijkheden moeten wij scherp onder scheid maken tusschen de volgende groe pen van waren: 1. hout, 2. graan en andere levensmiddelen, 3. steenkolen, olie e.d., 4. fabrikaten en halffabrikaten. Het makkelijkst is de dumping met hout. Rusland heeft uitgestrekte bosschen' en bij oordeelkundige exploitatie van die bosch- I rijkdqjnmen zou het land altijd een der belangrijkste leveranciers van hout kunnen zijn. Het zou echter daarbij niet de eerste plaats kunnen innemen, omdat de Russische bossdhen zich hoofdzakelijk in streken be vinden, die moeilijk te bereiken zijn, die zoo ver van spoorwegen, havens enz. liggen, dat alleen reeds het vervoer van het hout naar de havens het grootste gedeelte van het geld zou opeischen, dat het hout in het buitenland zou kunnen opleveren. Daarbij komt nog, dat in die afgelegen streken geen arbeiders te vinden zijn. De sovjet-regeering heeft dit vraagstuk heel eenvoudig „opgelost". Zij laat alle bosschen vellen, die niet al te ver van rivieren verwijderd liggen, en bekommert zic'h in het geheel niet om de funeste ge volgen van de ontbossching. Aan nieuwe aanplantingen, om de aangerichte verwoes tingen eenigszins aan te vullen, denken de bolsjewiki natuurlijk in het geheel ndet. Arbeidskrachten verschaffen zij zich een voudig door tienduizenden menschen naar de bosschen te verbannen en er als slaven te laten werken. Die slaven krijgen gee;» vergoeding, alleen wat brood. Het sterfte cijfer is onder die ongelukkigen natuurlijk ontzettend hoog, maar daar bekommert zich niemand te Moskou om. Er zijn in Rusland immers „millioenen overbodige menschen". Op deze wijze kost het hout den bolsjewiki letterlijk niets (het brood voor de houthak kers, havenarbeiders enz. wordt eenvoudig den boeren afgeperst). Alles, wat de bolsje wiki boven de vrachtkosten krijgen, is dus volgens hun opvatting „zuivege winst". Dat stelt hen in staat, geweldige hoeveelheden 'hout op de wereldmarkt te werpen en tegen belachelijke prijzen te verkoopen. Wie, als schrijver dezer regelen, met verschillende deskundigen op houtgebied heeft gesproken, weet, hoe zeer deze dumping-poliliek van de bolsjewiki de houtmarkt gedesorganiseerd heeft en tot welke onhoudbare toestanden zij heeft geleid. Met graan en andere levensmiddelen (ook producten van de zuivelindustrie en vee teelt) staan de zaken iets anders. De sovjet- regeering dwingt de boeren een aanzienlijk gedeelte van den oogst aan de overheid af te staan. De boeren mogen alleen een mini male hoeveelheid graan behouden. Voor het den boeren gewapenderhand ontnomen graan betaalt de sovjet-regeering belache lijke prijzen en daarbij in de volkomen ge- deprecieerde tsjerwonets-valuta. De bolsje wiki betalen den boeren met bankbiljetten, die hun niets kosten (alleen den prijs van papier en verf). Practisch krijgen zij dus het graan vrijwel voor niets. Ook hier is dus elk bedrag, gekregen boven de vervoerkos ten, als een „zuivere winst" te beschouwen. De eigen bevolking is in Rusland op zeer minimale rantsoenen gezet, waarbij niet alle inwoners een distributiekaart krijgen, maar Slechts die groepen, welke de bolsje wiki noodig achten te vriend te houden. De overigen moeten maar zelf zien, hoe zij aan voedsel komen. Dat stelt de sovjet- Tegeering in staat, betrekkelijk groote hoe veelheden graan uit te voeren. De sovjet-uitvoer van graan zou dus wel tot een zekere daling van de graanprijzen op de wereldmarkt kunnen leiden, maar de tegenwoordige catastrophe op de graan markt kon die uitvoer niet bewerkstelligen. De eigenlijke oorzaken van den tegenwoor- digen toestand kent iedereen. Er is een voudig een overvloed, aan tarwe. Vergelijken wij de cijfers van 1913 (dus van vóór den oorlog) met die van 1928-'29 (de cijfers over het loopende jaar zijn nog niet volledig) dan zien wij, dat de productie van tarwe met 11 pGt. is gestegen. De hoeveelheden nict- gerealiseerde tarwe nemen steeds toe (in de laatste vier jaar waren die hoeveelheden als vblgt: 3,8 mililioen ton, 3,7 mil. ton, 6,2 mil. ton, 104 mil. ton). Daartegenover staat dat het gébruik van brood steeds daalt. Dat leidde tot de crisis, die wij nu aanschouwen. De geforceerde bolsjewistische uitvoer heeft den toestand nog verwarder gemaakt, het geen de bolsjewiki overigens opzettelijk doen. Ook de suikermarkt heeft te lijden on der een overproductie. Ook hier speelt de sovjet-uitvoer een ondergeschikte rol; die uitvoer verergert den toestand, die al erg genoeg is, schept wantrouwen. Om die re sultaten te bereiken, moet de sovjet-over- heid haar eigen bevolking vrijwel geheel zonder suiker laten, omdat de productie van Rusland ver beneden het minimale gebruik in dat land blijft. Om de eigen bevolking 'bekommeren de bolsjewiki zich echter niet. De hoofdzaak is; valuta te bemachtigen De bolsjewiki willen nu ook steenkolen tot een massaal exportartikel maken. Zoo als de lezer weet, bestaat er ook op dit gebied in de wereld overproductie. Rus land zelf produceert te weinig kolen en is nooit in staat geweest de eigen behoeften te dekken Den laatsten tijd is daarin zelfs een aanzienlijke achteruitgang ge komen, omdat de productie in het Don- bekken, het belangrijkste kolengebied van Europeesch Rusland, onrustbarend daalt, en zelfs de talrijke terechtstellingen niet in staat zijn den'toestand te redden. Dat zal echter den bolsjewiki niet beletten, kolen .uit te voeren om waardevolle valuta te bemachtigen. Die uitvoer zal1 betrekke lijk gering zijn, maar door te manöeuvree- ren, de kolen nu hier, dan daar op de markt te brengen, kunnen <fe bolsjewiki met hun betrekkelijk geringe hoèveelhedeü kolen veel verwarring scheppen. Bij den uitvoer van suiker, kolen e.d. komt een nieuw element voor de bolsje wiki de loonen. Hout wordt door slaven geveld, wier arbeid vtrijwel niets kost: graan wordt den boeren ontnomen en be taald met waardelooze papiertjes en daar bij tegen een belachelijke berekening. In de suikerfabrieken en in de kolenmijnen werken echter arbeiders en hun arbeid moet betaald worden. Indien de betaling alleen in papieren geld geschiedde, dan zou dat voor de regeerders weinig moei lijkheden opleveren; zij kunnen immer® zooveel papieren roebels drukken als zij maar willen. De arbeiders eischen echter behalve die papiertjes ook goederen: levensmiddelen, kleeren, schoeisel enz. Daar de prijzen van dergelijke goederen in Rusland zeer hoog zijn, zou het loon van den arbeider niet toereikend zijn voor het aanschaffen van het allernoodzakelijk ste. Daarom hebben de bolsjewiki zich* gedwongen gezien aan de arbeiders en eenige andere groenen van de bevolking goederen te distribueer en tegen betrekke lijk lage prijzen, zoodat de overheid aan die goederen verlies lijdt. Bovendien krijgt do arbeider zijn woning tegen zeer lage huur en worden hem gas, électriciteit e.d. tegen zeer lage prijzen geleverd, opnieuw met verlies voor de gemeenschap. Het loon van den Russischen arbeider bestaat dus niet alleen uit geld, imaar uit verschillen de andere dingen, waarmede men rekening moet houden bij het vaststellen van het reëele loon. Dat reëele loon is in Rusland veel lager dan in de kapitalistische lan den (nemen wij het reëele loon te Londen voor 100 aan, dan is het loon te Berlijn 71 en te Moskou 50), maar het blijft op de productie van Sovjet-Rusland drukken en en laat op dit gebied minder vrijheid van beweging toe dan op het gebied van den houtuitvoer e.d. Stalin en zijn naaste helpers willen ëoh- ter de pjatiletka (het industrialisatieplan, waardoor Rusland biftnen een paar jaar niet alleen Duitschland en Engeland, maar zelfs Amerika ver achter zich zou laten en het machtigste industrieele land der we reld worden) niet opgeven. De geweldige uitgaven voor den aankoop in het buiten land van machines e.d. moet dus doorgaan Daarnaast gaat de groot uitgaven voor de duizenden betaalde agenten van Moskou in het buitenland, wier salarissen niet in waardelooze roebels maar in volwaarde dollars, ponden en guldens uitbetaald moe ten worden. De kans op het verkrijgen van een groote leening in t buitenland is nihil. Er blijft dus slechts één middel over: den uitvoer tegen zeer lage prijzen steeds meer en meer op te voeren. Daarbij redeneeren de bolsje wiki als volgt: alle grondstoffen kosten ons niet9. Er blijven dus alleen nog de loonen over en die moeien gedrukt worden. Den laatsten tijd wordt dan ook al het mogelijke gedaan om de loonen te drukken. De arbei ders worden tot zoo iets als lijfeigenen ge maakt en gedwongen zich te verplichten den tijd, dat de pjatilétfka duurt, op dezelfde fabriek te blijven en tegen een zeer laag loon te werken. Het is natuurlijk een vraag in hoeverre het den bolsjewiki zal lukken de arbeiders in dezen toestand van lijfeigen schap te houden, maar dat daardoor de kostprijs in Rusland sterk daalt en dat het' gevaar van dumping steeds grooter wordt, is aan geen twijfel onderhevig. Dat gevaar bestaat in werkelijkheid, al is het niet te zeggen, welke afmetingen de dumping zal aannemen. Dr. BORIS RAPTSOHINSKY. RECLAME. HARDNEKKIGE VERSTOPPING, dikkedarm- catarrh, opgeblazenheid, maagstoringen, bloedstuwingen, traagheid van den lever, gele aders, pijn in den heup worden door het gebruik van natuurlijk „Franz-Josef"-bitter- water 's morgens en 's avond9 telkens een glaasje weggenomen. 1673

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 9