INDISCHE VOORDRACHTEN VANWEGE DE LEIDSCHE UNIVERSITEIT 71ste Jaarvanv DONDERDAG 23 OCTOBER 1930 No. 21657 STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. pei regel voor advertentiën oit LeideD en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd gijn. Voor alle VndeTe advertentiën 35 Cts. per regel Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrechL Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per weekƒ0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week 0.18 Franco per poet l. 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. ZILVEREN JUBILEUM, De heer P. Dévilé. Heden herdacht de heer P. Dévilé den dag dat hij voor 25 jaar in dienst trad bij de N.V Meelfabriek „de Sleutels" voor heen de Koster Co. Dit feit werd op fees telijke wijze herdacht. Nadat de jubilaris met zijn echtgenoote per auto van zijn woonhuis was gehaald, werd hij ten kantore der firm^ door de directeur met zijn jubileum gecomplimen teerd, onder aanbieding van een geschenk onder couvert. Daarna werd hij geleid naar de zakkenafdeeling, alwaar hij bij monde van den heer Ir. H. A. Bol in tegenwoordig heid van het geheele personeel werd toege sproken. Als aandenken werd hem hierbij door het fabriek9persoQeel een huiskamer- en een ganglamp, benevens bloemen aangeboden, terwijl het kantoor- en laboratorium-perso neel hieraan een bloemenmand toevoegde. Velen maakten daarna gebruik van de gelegenheid om den jubilaris persoonlijk ge luk te wenschen. Hem werd den verderen dag vrijaf gegeven, om het feest in huise- lijk'en kring voort te zetten. Aan belang stelling heeft het hem in zijn woning niet ontbroken! CREMATIE Dr. HORST. In allen eenvoud vond gistermiddag in het Crematorium te Velsen de crematie plaats van wijlen dr. R. Horst, oud-conser vator van 's Rijksmuseum voor Natuurlijke Historie alhier. Een kleine schaar familie leden en vrienden begeleidde den overle dene naar z'n laatste rustplaats. Toen de lijkbaar, die geheel bedolven ging onder bloemen en kransen, den weg naar het crematorium werd opgedragen, vormde zich daarachter een kleine stoet, waarin wij o.a. opmerkten prof. dr. E. D. van Oort, directeur, dr. G. Stiasny en R. van Eecke, conservatoren, P. de Koning, amanuensis en Nieuwenhuis, preparateur, allen van 's Rijks museum van Natuurlijke Historie. Eveneens was aanwezig dr. Kroon, conservator der Academische Bibliotheek alhier. In de aula wijdde de broer van den over ledene treffende woorden aan diens nage dachtenis. Vol weemoed getuigde spreker van zijn smart over het heengaan van zijn laatsten broer Hij schelste den overledene als een trouw echtgenoot en zeide, niet over zijn werk te willen spreken, doch al leen over hem als mensch. Het leed van de wereld is hem niet gespaard gebleven, maar hij klaagde nooit. Hij droeg z'n leed manne lijk en moedig. Prof. dr. Oort voerde daarna hel woord. Wij brengen hier ten grave een geleerde van de oude garde, die zoo langzamerhand aan het uitsterven is In korte trekken schetste Prof Oort den levensloop van den overledene. In 1883 werd dr. Horst de be trekking. van conservator aan het Rijks museum te Leiden aangeboden, welke door hem werd aangenomen. Van dat oogenblik tot zijn ontslag in 1923 heeft dr. Horst de wetenschap en het museum op voortreffe lijke wijze gediend en belangrijke publica ties het licht doen zien. Hij was een gesta dig en rustig werker. Na zijn aftreden bleef hij doorwerken, tot zoo lang zijn krachten hem daartoe in staat stelden. Door het monument der wetenschap, dat hij zichzelf slichtte zal zijn herinnering bestendigd blijven. Uit naam van het geheele perso neel van het Museum bracht spreker den overledene een laatsten groet. Onder de tonen van een koraal uit de Matthauspassion van 1. S. Rach werd de baar daarop neergelaten. Een zoon, dr M. D Horst dankte de aan wezigen voor hun belangstelling. Prof. Escher over Nederlandsch-Indië als aardbevingsland. De gedachte van de leden der Commissie voor de Indische Week om bij wijze van proef een reeks Indische voordrachten te doen houden, blijkt nu reeds een zeer geluk- dige te zijn geweest. Onder groote belangstelling het groot- auditorium was vrijwel geheel bezet, terwijl velen een toegangskaart moest worden ge weigerd heeft gisteravond prof. dr. B. G. Escher de reeks geopend met een voor dracht over Nederlandsch-Indië als aard bevingsland. Na een korte inleiding van prof. mr. G. André de la Porte, waarin hij de hoop uit sprak, dat deze serie voordrachten in den smaak zou vallen, verkreeg prof. Escher het woord. Spr. stelde allereerst de vraag: Wat is een aardbeving? In hel algemeen cn in verreweg de meeste gevallen een tril ling van den.bodem, die ontstaat'omdat in de aardkorst een verschuiving plaats vindt. Twee gedeelten van de aardkorst schuiven daar in de diepte even langs elkaar, waar door een trilling door de geheele aarde gaat. In enkele gevallen bereikt de verschuiving de aardoppervlakte (Mino - Orvari 1891, San Francisco 1906), meestal vindt zij slechts in de aardkorst plaats. De haard van de aard beving ligt dus onder de aardoppervlakte, vermoedelijk meestal lusschen 0 en 50 K.M. diepte. In den laatsten tijd heeft de Japanner Wadati echter gemeend diepe aardbevings haarden (300500 K.M.) te hebben gecon stateerd en onze landgenoot dr. S. W. Visser deelde in 1929 mede, dat de haarden van sommige aardbevingen op West-Java 320 490 K.M. diep moeten liggen. Vermoedelijk zijn dat uitzonderingen, maar ze zijn geheel in overeenstemming met theoretische be schouwingen van den Engelschen geophysi- cus Jeffreys. Het punt van de aardoppervlakte, dat vlak boven de haard ligt, wordt epicentrum ge noemd en het lijkt, alsof van dat punt de trillingen zich over het geheele aardopper vlak voortplanten. De oorzaak der aardbevingen is dus vol strekt niet vulkanisch. Wel treden bij sterke vulkanische uitbarstingen zeer zwakke aard bevingen op, maar de sterke aardbevingen hangen steeds samen met bewegingen in de aardkorst, in laatste instantie met ge bergte-vormende processen. Bij het verschui ven van twee gedeelten van de aardkorst langs eikaar ontstaat op het breukvlak een wrijfspiegel met wrijfkrassen. In zekeren zin is omgekeerd elke wrijfspiegel een ver steende voorhistorische aardbeving. Uit een vergelijking van een kaart der epicentra in Ned. Indië met een kaart der in de laatste eeuw werkzame vulkanen volgt ten overvloede, dat beide gebieden elkaar niet dekken. De epicentra van de groote bevingen in Ned. Indië liggen voor het groot ste gedeelte in zee. Dit kan worden vastge steld met behulp van gevoelige instrumen ten (seismografen), die de trilling van sterke aardbevingen over de geheele aarde opteekenen. Uit de automatisch geregistreerde aardbevingskromme (seismogram) kan de afstand van het instrument tot het epicen trum worden berekend. Uit drie seismogram men van drie verschillende stations kan de plaats van het epicentrum worden be paald. Over de verspreiding der epicentra in Ned. Indië had men, voordat betrouwbare seismo grafen bestonden. eeD onjuiste voorstelling, omdat de verspreiding der Europeanen over de Archipel een even grooten invloed op de berichtgeving van aardbevingen uitoefende als het optreden der aardbevingen zelf. De kaarten van Montessus de Ballore, die in 1906 het belangrijke werk „Géographie seismolcgique" uitgaf, hebben voor Ned.- Indië nu slechts historische waarde. Voor andere gebieden der aarde, waar goede seismografen nog ontbreken, blijft dat boek nog steeds een nuttig verzamelwerk. De aardbevingfrequentie is moeilijk vast te stellen. Zoolang slechts enkele goede seismografen in Ned.-Indië zijn opgesteld, worden slechts de sterke bevingen alle ge registreerd. De zwakke worden in het alge meen slechts door menschen gevoeld; maar het hangt van talrijke factoren af, hoeveel hiervan bekend worden op het Observato rium. Van 1909 tot 1926 werden per jaar 37 lot 71 aardbevingen door de seismografen opgeteekend. Het aantal berichten over aardbevingen schommelde in dien tijd tus- prhen 274 en 2759 pér jaar, en deze hadden op 156 tot 616 aardbevingen per jaar be trekking. Gemiddeld traden in Ned -Indië in die jaren 450 bevingen per jaar op, dus meer dan één per dag. In 1908 verzamelde het internationale aardbevingbureau in Straats burg berichten over 4880 aardbevingen of 13 A 14 per dag. Aardbeving-katastrophes kunnen zeer ver schillend zijn. Wanneer de primaire ver schuiving de aardoppervlakte bereikt, breekt natuurlijk alles, wat op het breukvlak staat: gasbuizen (brand), waterleidingen (geen bluschwater) (San Francisco 1906). Door de bodemtrilling, de eigenlijke aardbeving, scheuren en breken huizen, waarbij de bouwwijze en het bouwmateriaal een be langrijken invloed uitoefenen Metselwerk is zeer slecht tegen aardbevingen bestand, houtconstructies zijn veel elastischer maar brandgevaarlijk, het beste zijn goede gewa- pend-beton-constructies. In tossen bodem treden door de trillingen blijvende veranderingen op. Er ontstaan open spleten, vooral evenwijdig aan een dal of kust, en aardschuivingen. Bij de aard beving van Wonosobo in 1924 stortten halve kampongs met aardschuivingen naar beneden en werden andere kampongs door aardschuivingen bedolven; rivieren werden door aardschuivingen verstopt en de door braken veroorzaakten weer overstroomingen met modderwater (lahars). Zeebevingen, d.w.z. aardbevingen, waarvan het epicen trum in zee ligt, veroorzaken golven (Ja- pansch tsunami's), die echter in Ned. Indië in de laatste tienlallen jaren geen groote verwoestingen hebben aangericht. Deze voordracht werd door wandplaten en lantaarnplaatjes geïllustreerd. AANBESTEDING. Bestuurderen van de Stedelijke Werkin richting hebben gisteren aanbesteed de leve ring der benoonigde levensmiddelen gedu rende de eerstvolgende zes maanden, na 31 October a.s. als: Aardappelen, Gesmolten Rundvet, Gort, Rijst, Groene- en Capucijnerenvten, Bruine boonen, Groenten, Kropbrood, Zoete- en Karnemelk, Koffieboonen, Cichorei en Stroop. Navolgende inschrijvingen werden ont vangen Koffithoonen: Verkouw Stokhuvzen: Kwal. A f 1.50, B f.1.30, C f. 1.00 per K.G. Aardappelen: W. den Heeten Zn. f.6.36; Th. Haan f 5.58; M. van Klinken f. 6.75 per 100 K.G. E rophroodLeidsche Broodfabriek 1.0 111/2 per K.G. Gesmolten rundvet: M. Franke f 0.44 per Kilo. LEGATUM VISSERIANUM. Tweede voordracht over de Nederlandsch- Belgische betrekkingen. In de tweede lezing, die de heer Th. van Weideren baron Rengers vanmiddag in het klein-auditorium van het Academiegebouw gehouden heeft, werd de militaire positie van België behandeld. De spreker betoogde, dat Frankrijk's doel, met het bewerken van de opheffing van de Belgische neutraliteit was geweest om de politieke associatie van België bij Frankrijk mogelijk te maken; langzamerhand zou dan deze in een nog nauwere verbinding moeten evolueeren. België bleek van het vooruitzicht niet ge diend; noch van een economisch noch van een politiek verbond wilde het weten; alleen drong de vrees voor Duitschland het land een militaire conventie met Frankrijk aan te gaan (September 1920), nadat het de annexatie van Luxemburg bi] Frankrijk had weten te voorkomen. Al was het Fransch-Belgisch militair accoord geteekend, dit beteekende nog niet, dat er uitvoering aan werd gegeven. België wenschte zich niet eenzijdig met Frankrijk te verbinden en trachtte een parallel-loo pend verbond met Engeland te sluiten. Dit is niet gelukt. Toen Duitschland in Februari 1925 het Rijnpact aanbood, zag België daarin de ver wezenlijking van zijn verlangens, n.l. een garantie zoowel van Frankrijk, als van Engeland en Duitschland. Nu kon Brussel ook gerust de verdrags-herziening met Ne derland weer opnemen. Locarno verloor echter spoedig een groot deel van zijn beteekenis door het tractaat van Berlijn (Duitschland-Rusland) en het Nederlandsch-Belgisch verdrag werd ver worpen België werd daarop bereid gevonden, zij het met een beklemd hart, om uitvoering te gaan geven aan de overeenkomst van mili taire samenwerking met Frankrijk. Een nieuwe legerorganisatie werd in 1929 inge voerd en sedert dat jaar is België bezig om zijn verdedigingsslelsel „en fonclion" met dat van Frankrijk in te richten. Van Bazel lot Maeseijck wordt de Fransch-Belgische fortificatielinie in gereedheid gebracht, waarvan het kanaal AntwerpenLuik een zeer belangrijk onderdeel vormt Deze linie kan zoowel dienen voor de verdediging als voor uitvalsbasis, dus voor een strategie, die poogt den oorlog terstond buiten het Bel gisch grondgebied, dus in Rijnland of Neder land te brengen.* De uitvoering van de Fransch-Belgische militaire afspraken brengt voor Nederland gewichtige consequenties mee. ZWART-WIT OF GROEN-GEEL- Wat is binnen de muren van het school lokaal meer klassiek dan het zwarte school bord waarop de onderwijzer met wit krijt de noodige aanwijzingen geeft? En toch ook hier een zoeken naar iets anders. In meerdere scholen ook hier te Leiden ge bruikt men groene schoolborden en daarbij geel krijt. De inspecteur dr. Putto schrijft hierover in het verslag van de inspectie van de volksgezondheid 1929 het volgende: Daar ik eenige keeren in de scholen groene schoolborden had aangetroffen en voor een nieuwe school in Leiden vermeld zag dat groene borden waren gekozen en deze borden, waarop meestentijds met geel krijt geschreven wordt, geen enkel voordeel opleverden, in minder goed verlichte scho len zelfs nadeel, richtte ik mij tot de hoog leeraren aan de universiteiten en tot den oud-hoogleeraar professor H. Snellen om nadere inlichtingen. Behoudens door den hoogleeraar te Amsterdam, werd mij -met bekwamen spoed antwoord gezonden. De uitspraak was gelijkluidend. De eene hoogleeraar spreekt zich wat scherper uit tegen het gebruik van de combinatie groen bord, geel krijt, de andere wat minder scherp, doch zonder onderscheid keuren zij het gebruik van groene borden af. Professor Snellen schreef: „In antwoord op uw brief kan ik U mededeelen. dat het schrijven met gekleurd krijt op een ge kleurd bord m. 1. sterk achter staat bij het schrijven met wit krijt op dof zwart bord. Bij dit laatste toch krijgt men de grootste tegenstelling in lichtintensiteit en het groot ste contrast en het is dus verre te verkie zen boven schrijven met gekleurd krijt op een gekleurd bord. Nu is geel wel de minst slechte kleur, omdat wij na wit het meest gevoelig zijn voor geel, maar, wanneer het bord groen is, is de tegenstelling in licht intensiteit en vooral het kleurcontrast veel minder dan tusschen wit en dofzwart. Ik kan mij ook niet voorstellen, dat het schrij ven met gekleurd krijt op een gekleurd bord om technische redenen eenig voordeel zou opleveren en ik vermoed dus, dat het al leen een kwestie van smaak (zoo niet wan smaak) is." Het gevolg van de bemoeiingen van dr. Putto is geweest een bespreking van het onderwerp door hoofdinspecteurs met in specteurs en schoolopzieners van het lager onderwijs, die in een rapport aan den mi nister de wenschelijkheid betoogen, dat groene schoolborden allengs door dof zwarte worden vervangen. FILMVERTOONING. In hotel „den Burcht" heeft de firma Van Rietschoten en Houwens te Rotterdam gis teravond voor de Leidsche slagers de be drijfsfilm van de door haar hier te lande verkochte Koelkasten (Frigidaires) vertoond. De hier verkochten kasten worden vervaar digd bq de N.V. v.h. Hero de Groot te Bodegraven volgens de voor ons klimaat aangepaste patenten der General Motor Gij. Zoowel de films als de verklaringen werden met proote aandacht gevolgd. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijvingen: Gerard C. Hulst, Domkérsteeg 21, Leiden. Schoen- en sport artikelen (meest uitgebreid). Eigenaar: G. C. Hulst, loeiden. General Electric Verkoop Combinatie (be perkende bepalingen). Hoogl. Kerkgradht 23, Leiden. Verkoop van alle soorten electri- sche geluidsreproductie-apparaten. Vennoo- ten: H. G. van Luyken, Leiden; P. J. Eman Jr., Leiden; B. P. Vrel, 's-Gravenhage. DEMONSTRATIE STOFVERVEN Evenals het vorige jaar organiseert de firma Van Kloeten in de kleine Stadszaal heden, morgen en Zaterdag een demon stratie met de bekende dr. Schoenfeld's stof- verven, welke, dank zij het eenvoudige systeem,steeds meer en meer toepassing vinden. Bovendien spelen ook de uiterst ge ringe aansdhaffingskosten der hulpmiddelen een belangrijke rol bij de popularisatie van de-zen vorm van handschilderwerk. Niet alleen in de huiskamer, maar ook op vele scJholen worden deze verven reeds veelvuldig gebruikt. En het zij nogmaals gezegd: de resultaten zijn ongemeen fraai en bij eenige routine van een ongekend groote verschei denheid. We bewonderden het eerste werk stuk van een meisje van 12 jaar en al was het voor verbetering vatbaar, het getuigde toch van de prachtige uitkomsten, welke met deze verven te bereiken zijn. Het is niet wel doenlijk hier een beschrijving te geven van de werkwijze, doch we raden iedereen aan dezer dagen eens een kijkje te nemen in de kleine Stadszaal, waar men gratis onderricht 'krijgt in de behandeling met deze gegarandeerd kleur- en waschedhte kleurstoffen. BINNENLAND. Geen staking in de typografie; overeea» stemming bereikt over de loonkwestie; allé andere eischen ingetrokken. (Binnenland, 3e Blad). Op 65-jarigen leeftijd is te Den Haag overleden mr. dr. H. W. van Sandick, oud president van het Hoog Militair Gerechtshof. (Binnenland, 3e Blad). Een Zeppelin-werf te Rotterdam? (Bin nenland, 3e Blad). Ons parlementair overzicht. (3e Blad). Het Nederlandsch voetbal-elftal definitief samengesteld; drie spelers vervangen. (Sport 3e Blad). BUITENLAND. Nog steeds stijgt het aantal slachtoffers der mijnramp hij Alsdorf. (Buitenl. Gem., 2e Blad en Tel., Ie Blad). De ministerwisseling in Pruisen. (Buitenl. Ie Blad). Opzienbarende arrestaties in Roemenië en Finland. (Buiten., Ie Blad). DE FILM IN DIENST DER WETENSCHAP. De heer Jean Painlevé, directeur van het instituut voor wetenschappelijke cinemato- graphie te Parijs, heeft gistermiddag in hen Luxortheater, daartoe uitgenoodigd door de Leidsche vereeniging vcor wetenschappelijke voordrachten, een overzicht van z\jn ook elders vertoonde films gegeven. Onder de zeer talrijke aanwezigen waren onder meer de secretaris van den acade- mischen senaat, prof. dr. J. J. Blanksma, verschillende hoogleeraaren, lectoren, pri vaatdocenten en studenten en een groot aantal belangstellenden. Bq den aanvang der voorstelling sprak prof. dr. L. van Itallie een welkomstwoord, waarin hy o.m. herinnerde aan de film opnamen van Comandon en verder de groote verdiensten prees van den vader van den heer Jean Painlevé, den beroemden wiskun dige en oud-minister president van Frankrijk. De heer Painlevé, hield zijn inlei ding en ging vervolgens tot de vertoo ning der films over, waarbij hij vaak op humoristische wijze zijn uiteenzettingen ten beste gaf. Aan het slot werd luide en langdurig geapplaudiseerd, waarna prof. Van Itallie een slotwoord sprak. ROODE KRUIS. De gisteren alhier gehouden schaalcol- lecte en de vlaggetjes verkoop ten bate van het Ned. Roode Kruis hebben respsc- tiftveljjk opgebracht f. 611.58 en f. 242.86 tezamen dus f.854 44. Het vorige jaar waren deze bedragen respectievelijk f.577.81V2 en f. 201.13l/2, totaal f.778 95. Gistermorgen omstreeks half twaalf is een personenauto, bestuurd door ir. B. C. de W. uit den Haag op den Haagweg tengevolge van de gladheid van den weg geslipt en in de sloot gereden. Toen de auto dooi een kraan wagen van de firma van Ulden op het droge was gebracht, bleek de stuurinrichting defect en de vooras ge broken. Bij de politie zijn inlichtingen te ver- krrgen omtrent een op de Breestraat onbe heerd gevonden rijwiel. Voor een uitverkocht Huis heeft „Lit- teris" Sacrum" met een eenigszins gewij zigde rolbezetting gisteravond in den Schouw burg een reprise gegeven van ,,'n Partijtje Poker". De stampvolle zaal heeft zich ook ditmaal kostelijk geamuseerd en af en toe onbedaarlijk gelachen. In den afgeloopen nacht is door een der wakers van de N.V. Leidsche Nacht veiligheidsdienst en Controle, Heerengracht 18, een heerenrijwiel onbeheerd aange troffen, hetwelk door hem ten kantore der Maatschappij is gedeponeerd, alwaar in lichtingen zijn te verkrijgen. Op 22 October 1930 stonden 904 werkzoekenden bij de Arbeidsbeurs inge schreven tegen 348 op 22 October 1929.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1