AGENDA. UIT DE RAADZAAL BURG. STAND VAN LEIDEN BUITENLAND. SPQRT. BEDEN: Ned Leger des Heils, Lammermarkt Sa menkomst 8 uur nam. Oud Kath. Kerk, Zoeterwoudsche Singel: Lezing Pr. B. A. v. Kleel. Schouwburg- „Litteris Sacrum": ,,'n Par tijtje Poker." 8 1/4 uur nam. Vrije Evang. Gem.. Middelstegracht. Sa- menkomsl 8 uur nam. Donderdag. Volkshuis: Bijeenkomst Ver. tot Bev. der Bel. v. Sleehthoorenden. 8 uur nam. K a t w ij k-a a n-Z e e (Zaal Chr. Prot. Bel.) Jubileumuilvoering Zangschool „Kat wijk". 7 1/4 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 20 October a s. lot en met Zondag 26 October waar genomen door de apotheken G. F. Reysl, Sleenstraat 35. telefoon 136 en A. J. Donk, Doezastraat 31, telefoon 1313. de andere pianisten deden- flink hun best: een wat rommelige, te snel gespeelde en niet rhylhmisch beheerschte Griegverlol- king van Mej. A. de Graaf vermocht toch 't onderscheiden van een aardige technische hoogte niet onderdrukken. Mej Bots Jongenh. Noordenbos en Mej Modderman waagden zich aan een serie pianopréludes van den impressionist en eens ..zeer moder nen" Debussy, stukjes met Couperin achlige opschriften, herinneringen oproepend aan de 18de eeuwsche clavecinmuziek. Een droomerige teedere 9feer, vol innige en in nerlijke ontroeringen en nuanceeringen spreekt hieruit helaa9 is de jeugd nog niet in slaat de muzikale meditatie volkomen te verwezelijken. Daarvoor is de geest nog niet gerijpt en genoeg verfijnd, het toucher te lomp en te zwaar. Het was dan ook over het algemeen te monoloom. Maar de tijd kan wellicht nog veel ontwikkelen en dat gene brengen, wat voor deze muziek ver langd wordt. Ook hierin viel toch menig goed trekje te beluisteren en het streven van den paedagoog om met den lijd mee te gaan verdiend dankbaarheid. Een schoon en warm-brandend motet van Mendelsohn (Veni Domine) werd door het meisjeskoor gezongen. Ook nu weer was hel fraaie gehalte van het materiaal opmer kelijk, al zitten de stemmen, vooral in het middenregister nog lang niet vrij. hetgeen klank niet ten goede koml. Hierdoor lieten dan ook de pianissimo inzetten te wenschen over. Maar wat muzikaal begrip, samenzang en uitspraak betreft, was er ongetwijfeld reeds veel bereikt Ten slotte noemen wij nog Mej. B. Christiaansche, die Schumann's prachtige „Lied der Suleika" en Widmung" met gevoel en bravour voordroeg, hoewel ook aan haar stem kwaliteit en moge lijkheden aanwezig nog veel te werken valt, alvorens zij zal zijn losgemaakt De prestaties van alle leerlingen zijn als vorige malen luide toegejuicht en zij ver dienen dit ten volle. De jaren in aanmer king genomen, wordt ..de Muze" op de Mu ziekschool van Toonkunst waardig gehul digd een ba9is voor de toekomst, waarop de leerlingen rustig kunnen voortbouwen en die vertrouwen schenkt, wordt hier door kundige, gewetensvolle en ijverige paeda- gogen gelegd I o 'VOORDRACHTEN VANWEGE HET LEGATUM VISSERIANUM. Over de NederlandschBelgische betrekkingen. Op uitnoodiging van het Legatum Visse- rianum heeft de heer Th. van Weideren baron Rengers in het klein-auditorium der Universiteit hedenmiddag het eerste van een drietal colleges gehouden over: „De Neder- landsch-Belgische betrekkingen, beschouwd in hel kader van de internationaal-politieke positie van België als geheel". Na een korte inleiding herinnert spr. er aan, hoe aanvankelijk sedert de scheiding van 1839 tusschen België en Nederland weinig politieke aanraking is geweest. Eerst de groepeering der Europeesche Groole Mogendheden in Triple Alliantie en En lente heeft haar terugslag gehad op de BelgischNederlandscihe relatie. In 1906 heeft men van Belgische zijde het initiatief genomen tot een Entente-hoilando-be.ge, maar Nederland trok zich terug. Daarna is het verlangen naar Zeeuwsch-Vlaanderen en Limburg in België tot een politiek desidera tum van practische beteekenis geworden. In 1910 is het Comité de Politique Nationale tot stand gekomen, dat gesteund werd door invloedrijke joolitici. o.a. de Bro-.u.'Ville Spr. vestigt dan de aandacht op de onder handelingen, die in Augustus 1914, nadat de Duitschers in België waren binnengedron gen, te Leuven tuschen Frankrijk (Berthe- lot) en België (de Broqueville) zijn gevoerd. Deze conferentie had, naar het schijnt, plaats, omdat Frankrijk vreesde, dat België, nadat het zich te Luik tegen den inval had verzet, zou oordeelen, dat 's lands belang geen verder verzet wettigde. Bij die bespre king op 8 Augustus zijn door België waar schijnlijk eischen van territorialen aard ge steld voor de verdere medewerking aan den oorlog. Daarna wordt de annexionistische actie van eenige ministers te Lc Havre in 1915 aangeroerd en de vredespoging van von der Laneken in 1917: het is aannemelijk, dat België zich van een afzonderlijken vrede heeft talen weerhouden door de hernieuwde toezegging, dat het de vrije hand zou be houden ten opzichte van Luxemburg, waar door het gevaar van een „encerclement" door Frankrijk werd voorkomen De hou ding van België ten aanzien van Luxemburg wordt behandeld om aan te toonen. dat België voor. tijdens en na den oorlog een onafhankelijkheids politiek heeft gevoerd, ten einde de altijd dreigende opslorping door Frankrijk te voorkomen. Belgie's annexionistische politiek tegen over Nederland was een mengsel van Groot- Belgische neigingen en zorg voor de veilig heid: Frankrijk steunde die Belgische actie alleen voor zoover het meende, dat 's lands militair belang er door gebaat kon worden. Wanneer België annexionistische bedoe lingen ten aanzien van het Rijnland aan den dag legde, was dit naar sprekers mee ning alleen om Frankrijk's invloed in hel oosten van België gelegen deel van. het Rijn land te keeren. Het tweede college wordt morgenmiddag te kwart over drie gegeven. INDISCHE VOORDRACHTEN. De eerste lezing over Nederlandsch-Indiê als aardbevingsland vindt heden avond ,n het groot auditorium der Rijks universiteit, alhier plaats. De aanvraag om toegangs kaarten was zoo groot, dat het volstrekt onmogelijk is belangstellenden zonder toe gangsbewijzen toe te laten. Toegangskaar ten zijn niet meer verkrijgbaar. o SELSKIP „FRYSLAN". De Leidsche vereeniging van Friezen „Fryslan" opende gisteravond haar jaarlijk- sche reeks van „gearkomsten" met een ver gadering in de bovenzaal van de „Harmo nie" waar de Friesche vlag den geheelen dag lustig wapperde. Deze eerste bijeen komst had uil den aard der zaak een min of meer zakelijk karakter en daaraan valt'het waarschijnlijk toe te schrijven, dat de op komst ditmaal niet zoo groot was als anders steeds het geval is. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het leden-aantal geen noemens waardige verandering had ondergaan De penningmeester, wiens administratie in orde werd bevonden, kon wijzen op een batig saldo van f. 48 22. Er werd besloten om, in samenwerking met het „Boun fen Fryske selskippen billen Fryslin". op 6, 7 en 8 November a s. alhier een tentoonstelling te houden van Friesche litteratuur en Friesche schilderkunst en daaraan te verbinden een „bütengewoane gearkomsle" met declamatie, zang, muziek, enz., waartoe door Friesche sprekers buiten Leiden reeds medewerking was toegezegd In den loop van het winterseizoen zal voorts, behalve de maandelijksche bijeen komsten. weder een tooneelavond worden georganiseerd De heeren W. J. Nijholt en J. Bijlsma werden met algemeene stemmen opnieuw respectievelijk als voorzitter en penning meester gekozen. Tusschen dezezakelijke nummers door werd het programma van dezen avond afge wisseld met het gemeenschappelijk zingen van Friesche liederen en tot slot werden de aanwezigen nog vergast op een humoristisch getinte voordracht van den heer J. Bijlsma. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zjjn voor het candidaatsexamen rechtsgeleerdheid de heeren J. W. G. Kru- semaa (alhier). A. W. Lazonder (Rotterdam', J. Kist en A. R. Bueno (beiden Den Haag). Reserve-2e-luitenants C. C. van Hens- bergen en P. O. F. M. Cremers van het 6e regiment veld-artillerie, komen alhier van 1 tot en met 20 December voor herhalings oefeningen onder de wapenen. De heer E. bevond zich met brik en paard op den Rijndijk te Voorschoten. Plot seling brak het lemoen met het gevolg dat de brik tegen het hek van den heer van der H. botste. Het paard sloeg door den schrik op hol en bekwam een zeer ernstige wonde, zoodat- het bij den heer K. moest worden gestald. Blijkens een advertentie in dit Blad organiseert de N.V. Leidsche Auto-, boxen garage, welke hier ter stede ook den auto- dienst „Stadsverkeer" exploiteert, op Zate-- dag en Zondag a s een excursie per auto bus naar het in aanbouw zijnd raadhuis te Hilversum, volgens ontwerp van den heer Dudok, teneinde belangstellenden stadge- nooten de gelegenheid te geven zich een denkbeeld te vormen van den bouwstijl van dezen architect. Voor bijzonderheden leze men do adver tentie. De vaandeluitreiking aan de onder- officierenschielvereeniging „Generaal Snij ders" zal a.s. Dinsdag plaats vinden. Het be richt dat dit gisteravond zou geschieden, be rustte op een misverstand. Eén herhaling van 16 Juni j.l. Om half drie had de raad Maandag alle zakelijke agenda-punten afgehandeld! Be houdens een paar losse opmerkingen gingen alle punlen zonder eenig verzet onder den hamer door Doch toen begon het pas: de nieuwe interpellatie van Stralen inzake de werkeloosheid volgde En tot over vijf heelt deze den raad bezig gehouden Slechts zelden sorteert een interpellatie eenig nut of effect, meestal bepaalt zoo'n praat-college zich tot het uiten van grieven, die vanaf de gropne tafel dan worden weer legd of. zoo mogelijk, teruggekaatst, zoodat het eindverloop is: een politiek steekspel Zoo is het met de interpellatie van Stralen ook gegaan, zooals het verslag reeds zal hebben aangetoond. Feitelijk is het gansche debat een herha ling geweest van 16 Juni j.l en wij kunnen volstaan met uit ons overzicht van toen aan te halen- ..Concrete verwijjen konden, goed beschouwd, niet tot hel college worden gericht, slechts vage aanduidingen en voorts de persoonlijke opinie, dat men niet geheel gerust was op de diligentie van het college" Daarmede is deze herhaling wederom vol ledig gekarakteriseerd. Het einde was natuurlijk het politiek steekspel waarvan wij boven gewaagden als inhaerent aan een interpellatie. En dat met de ellende der werkeloozen als inzet. Hoewel beide kampen dit veroordeelden 1 GEBOREN Petrus Gerardus, z van P. B. Samson en G. W. Janssen Petrus Juhannes, z. van P. J. v. d. Voort en M. J, v. d. Geer Fukja, d van J Stevens en R. Botlinga Jansje, d. van C .v. Rhijn en J Fleur Gret'na Johanna d. van G Nust en J. H. Hemmes Aleida Geertruida, d. van H. G. van Tey- hngen en A. H Engel Maria, d. van A. C. Polane en M. Jansen Maria Elisabeth Thera., d. van L. B Hoogweg en II. H. Degger Peter, z. van W F. van Duuren en J S. Reijken Antonius Jacobus, z. van M. J. Moerkens en E v. d. Heijden Martinus, z. van A G Gerse en J. H. v. Lieshout Bertha Helena, d van D. lea Geuzendam en C Rijks Pielje, d. van G. A de Vries en H. Gross Johannes, z. van G. J. v. d. Poll en P. C. S. van Leeuwen Ario, z van J. Uyllenbroek en H. J. van Dommelen Wilhelmus, z. van W. Reijntjes en J. Taffijn Geertruida Pelro- nella. d. van F. D. Noest en J. C. de Wilde Maria Jannelje. d van W. F. Siraa en S T. de Marie Nicolaas Johan z van N'. de Tombe en J. W Hartevelt Catharina, d van J. de Haas en C. Verhoog Stee'en Fre- derik, z van F. iï. van Gorkum en II. Mer- bis Jacob, z van J Bekooy en J M van Vliet Adriana Margarelha, d van W 1. Petit en J A Tahhers Elisabeth Gcsina, d van G N. Meurs en G. Raasveld Maria Alida, d. van N. Disseldorp en C. Winters Jannv Nicolien, d. van J N. Roest en E. W. Dekker Francjscus Arnoldus. z van E. A v. d Kamp en C G Leenaarts Fred"- rik Theodoru3, z. van K. F. de Bree en M. C. de Lange. o GEHUWD T. J. J. Versteijneu jm en H. C. Tis- seur jd. N. J. v. Berge Henegouwen jm. en E. de Meij jd. 8. Brouwe-r jm en C- S. Mieremet jd. J. Hillebrand jm. en J. M. C. Klinkhamer jd. J. N. de Koning jm. en N. Beurze jd. M. Lagendijk jm en H, M. Kroon jd. H. v. Lienen jm en J Vatk jd. S. Ossevoort jm. en J S v. d Vos jd. P. Pijnnaken jm. en G. Har tevelt jd. J. Snijders jm. en G. Lub bert* jd. H Sommeling jm. en A J. Agema jd. H v. Venetien jm. en M H. Sommeling jd - M. v. 't Zelfde jm. en J. E. v. Biezen jd. o OVERLEDEN J G Schippers zn 26 j. A. Rijnsbur gerVarkevisser vr. 41 j. A Guijtv. d. Boon wed 70 j G. Turkenburgvan Driel vr. 60 j. C Blokker zn 8 mnd. W W Kriek man 34 j M. B. Leuring wedr 87 j. A. J. E. Metz zn. 10 j B. Horst man 81 j E.'C Vermont dr. 1 mnd. A. M de GrootBremmer vr. 59 j. P JMizee man 62 j. P Stolk zn. 2 H. G. Frankhuizen dr 82 j. GEVESTIGD A. C A. Marijnissénvan Aart, Heeren straat 90 A. R. D. Anijs, geneesheer, Fa- gelstraat 15 J Barnhoorn, dienstbode, Mezenstr. 2 A. Borst, idem, Hooigracht 29 W. Bos. hulp in de huish., Rijnsburger- weg 117 P P Bruna, Rapenburg 24 Th. A. Bruna, Merelstr. 7 M Bunn, dienstbode, Fagelstr. 34 S. C. H Cnen- ders, bakker, Seringenstr. 8 J. I Doedens en famlunchroomhouder, Steenstraat 27 J van Dolderen. verpleegster. N. Ae Zie kenhuis K. N. A Eelman. kmderjutfr N Ac. Ziekenhuis G. J. Gassner, Noord- einde 50 W. G van Griethuijsen. ver pleegster. Ac Ziekenhuis H. Hiimisch ten Cale. Rapenburg 58 J. Hartevelt en fam fabr.arbeider. Heerengracht 17 A. J. van Heijs en lam logementhouder, Janvossen- steeg 59 M. R. T 't Hooft. Rijnsburgonveg 62 A E. M. van Horn, Noord einde 60 H. Jakobs, Morschweg 38 J. van der Kaap en fam., arbeider. Langestr. 6769 J. van KempenSchrei), H Rijndijk 150 A Kessels. Boerhaavestr 12 a J J. Klinkhamer, marinier 3e kl., Oosldwar». straat 26 W. F. van der Kodde en lam., arts. Stationsweg 2 E. Kowalski. boek binder, Kraaierstr. 21 J. C van de Laar Munster, Valkensleeg 14 H de Lange. Leeuwerikstr. 18 Laukölter. dienst bode, Noordeinde 50 L. Leenheers en fam seinhuiswachler, 3 Ocloberstr. 53 Masdoelhak, W. Rozenstr. 12 a P van Mastrigt, pianostemmer, Nieuwsteeg 37 a G. S. Mom, meubelmaker, Pasteurstr 4 G. van Muijen, Rapenburg 21 N. van der Niet, winkelierster. Levendaal 155 M J. Noordman. Haagweg 59 H J. Overvliet, L Raamsleeg 61 O. C. M. Pierlot, bru- neerster, Mare 5 J D. C, Polet, Leeuwe- rikstraat 4 H tl Schneider, kellner, N. Rijn 8 G A. Slot, arts, v. Oldenbarne- veldslraat 29 A. A. A. Sniitz, priester, Haarleminerstr, 106 E. Sohn, Roodborsl- straat 2 G. M. J. van der Spek Juliana- straat 15 F. J. van Thiel. bouwk. opz. teekenaar. H. Rijndijk 99 H. Versteeg, verpleegster, N. Ac. Ziekenhuis C Wakka Maurilsstr. 42 M. Witlke, dienslbode. H. de Grootste 6 A Wolde en lam., timmer man. Vestestr. 10 F. P. van Zijl, koop man. Stationsweg 21. -o VERTROKKEN C Aarts, Amsterdam, Fazantenweg 36. H V. d. Beekde Beijl, Utrecht, Maasstr. 64 bis. M. C. van den Berg, Zeist, Tu.p- straat 19 C. A. de Boer. Amsterdam. Jan Evertsenstraal 30 III H. Bomhof, Bunnik, Langstraat 9. C. D. C. Bot, Westwoud. A. Broekema. Groningen, Noordersta'.ions- straat 18b, P Clay, Amsterdam. Prinsen gracht 1011 J. C M. Colla. Bennebroek, St Lucia Slichting W. F. Cramerus. China M. N. Datoek Pamonljak. Den Haag, Maystraat 13. W. Develing, Delft, Bilitonslraat 20. M. A. van DorpVan der Most v. Spijk, Oegstgeest. Emmalaan 76. G. Frei, Waalre, Aalst, Waalrescheweg 132. P. Goddijn. Warmond, St Luduina- gestichl. P C. Ie Grand, Amsterdam, Uit- hoornsli'aal 2411 G. E. Gijp, Valburg M. C A. Haarmans, Bloemendaal, Bloemen- daalscheweg 301, W. Haneveld, Zand- voort, Kl Krocht 3 D. P. Harmsen, N.O.I. W. K Heesterman, Maarn, Valkenheide. J van Hekezen, Ulrecht, Maliebaan 131. G. H Helfenstijn, Amsterdam, v. Speijk- slraat 48 11. J. P. van der Hoeven, Voor schoten, Leidscheweg 141. M. P. van Hooidonk. Hengelo (0 Magdalenalaan 16. T de Hoop, Avereest, Julianastraat. R M. Icksan, Den Haag, Maystraat 13. M A. de Jager, Den Haag, Wingerds'.raat 62. A H. Jansen, Zaandam, Kattegat 12. J C. M Janssens, Tilburg, Capueïjner- straal 175 -- H de Jong, Rotterdam, Hegge- pad 27 M. H. de Jong, Den Ilaag, We- senbekestraat 19. K R Judd, Den Haag, Malakkastraat 137. A. de Klerk, Wasse naar, Konijnenlaan 55 L. Kolk, Hilver sum, Zonnelaan 6. F, H. N. Kriek, van Musschenbroekstraat 27, Den Haag. C. Kwast, Heiloo, Burg. de WildlaaD 233b. J. Leget, Oegstgeest, Schoolstraat 2. I. Lepeiaar, Den Haag, van Ravesfijnstr. 442 A. Lipschits, Breda, Eindslraat 3. A. Lubitzky, Utrecht, Willem Barenlzstr. 66 R. Magermans, Den Haag. Van Swieten- slraal 98. M. Meijne, Wassenaar. C. J. Muider, Alphen a. d. Rijn, Hoofdstraat 241. A Niemolh. Tilburg, Wilhelminapark 56. T Pellenkofl, N O Indië G. Plag- meijer, Anna Paulowna, Oosterzandvaart. M. van der Pooi, Den Haag, Wld Pyrmonl- kade 21 W. Pouller, Haarlem, Zijl- weg 53. Mas Prawira Almadja, N O. nliiië. M Ras, Breda, Zandbergweg 92 G H Rasehe, Duitschland. E J. Romijn, Voorburg, Prinses Mariannelaan 46. A C. van Rooié, Ginneken, Duivenvoordestr. 58. H van Rijn, Voorburg, Naaldwijkslr 75. H M. Schreuder, Medemblik, Voor eiland 11 C W Snoeker, Hengelo (O.), Buitenweg 12. J. Snip, Haarlem, Kl. Houtslraal 103. W. Springer, Rotterdam, Marinierskazerne. G. H Stroobach, Am sterdam, Dijs«elho[plantsoen 2 L Top pers, Wateringen, Lange Noordweg 8. J M Torsij, Rotterdam, lagerstraat 50. R L'ges, Rotterdam, Kruiskade 60. P M. van Vegten, Koudekerk, Iloogewaard 63 L, P Verboog, 's-Herlogenbosch, Hinthamer- straal 165 A. C. Vermeer. Voorschoten, Voorstraat 23 J. de Vink, Den Haag, Koningstraat 347. J. J. Voskuil, Den Haag, Anenmonstraal 104 J. J Vreeburg, Oegstgeest, Huize Duinzicht J. A. H Vro- mans. N 0 Indië M. A Wesselingh, Breda, Hendrikstraat 1 DE ALGEMEENE TOESTAND. Antwoord van de Stahlhelm. - Weer een agrarische conferentie. Seldte. de leider van de Duitsche Stahl helm. heeft gebroken naar aanleiding van de artikelen van Hervé in de Victoire. Hij zeide o.a De opwekking van een te genstander om den toestand onder de oogen te zien en naar een Duitsch-Fran9che toena dering te streven, is van een beteekenis die wij niet onderschatten. Niettemin maakt één zwaluw nog geen zomer en wij zullen ons hoeden voor een overijld antwoord. Wij zullen nauwgezet ons antwoord overwegen- Als echter de wereld gaat inzien, welke waanzin in de vredesverdragen ligt, als zij bereid is Duilschland's levensrecht te er kennen. zijn wij bereid lot deze wereld te spreken Dan kan in plaats van een vroeger woord: „proletariërs van alle landen, vereenigt ui" een beter en sterker woord komen: ..Solda ten van alle tanden, komt hijeen om in deze verscheurde wereld orde op zaken te stel len Seldte herhaalde wat hij onlangs te Ko blenz heeft gezegd: „dat de Stahlhelm op komt voor de zege van Duitschbnd's recht en voor den waren vrede op aarde." Te Boekarest is wederom een agrarische conferentie begonnen van Oost- en Zuid- Oost- Europrescfm staten als gevolg van een besluit der te Warschau gehouden confe rentie Aan deze beraadslagingen nemen deel landbouwdeskundigen uit Bulgarije. Roe menië. Hongarije. Tsjecho Slowakije. Polen, Letland. Estland en Joego-Slavië. o BELGIE. De vervlaamschte Gentsche Hoogeschool. Gisteren is de /Gentsche Hoogesc,,.ool na de vervlaamsching 34 jaar is daarvoor gestreden! officieel geopend. Een half uur voor den aanvang der plechtigheid was de aula van het universi teitsgebouw reeds geheel gevuld. Aanwezig waren de vertegenwoordigers van het Dietsche Studentenverbond uit Lei den. Delft, Amsterdam. Utrecht, Njjmegen en Tilburg. Prof. Meeuwissen droeg het ambt van rector over aan prof. Aug. Vermeylen, die bewogen zijn vreugde uitsprak z'in jeugd droom te zien verwezenlijkt. Hjj zeide, dat reeds meer studenten waren ingeschreven dnn vorig jc.ar. Tot slot zou het orkest de Braban<?onne en daarna de Vlaam^che Leeuw ten gehoore brengen, maar nog was de eerste maat van de BrataoQonne niet gespeeld, of de neele zaai ree? overeind en uit honderden kelen dreunde alles overstemmend het lied van den Vjaeruschen Leeuw, dat tot tweemaal toe werd herhaald en gevolgd door het Wilhelmn= dat niet op het p-ogr^mma stond, maar door a'D aanwezigen, de autoriteiten en leden *ran den academiscben raad uit gezonderd, werd gezongen. DUITSCHLAND. De Pruisische Landdag - Open brief van Gröner. Het voorsteJ vaD de economische partij om den Pruisisehen Landdag te ontbinden op grond dat hij in zijd tegenwoordige samenstelling niet meer bet gevoelen vun het kiezerscorps vertolkt is met 240 tegen 189 stemmen verworpen. De uitslag werd door de radicale partijen rechts en links met groot misbaar begroet. Een voorstel der Duitsch-nationalen om het verbod voor arabtenareD in Pruisisehen staatsdienst van actief lidmaatschap der nationaal-socialietische partij op te heffen is eveneens met groote meerderheid ver worpen. In een open brief'aan den Duitsch-na- tionaal von Oldenburg Januschau verde digt Rijksweerminister Gröner de Rijks- weer en speciaal zijn voorgangers tegen den aanval, die de oude rechtscke ,,Drauf- ganger" in den Rijksdag op de Rijksweer en de leiding deed. ENGELAND. Een nieuwe onderwijswet - Aftreden van Zionistische leiders - Vooiloopige rust in Indië? Sir Charles Trevelyan, minister van Onderwijs, deelde aan een deputatie mede, dat de regeering hoopt nog dit jaar ten nieuwe Onderwijswet door het parlement te doen goedkeuren. Ten aanzien van de uitbreiding van den schoolplichtigen leeftijd met een jaar, tot 15 jaar. zeide Trevelyan, dat deze dienen om misschieü een half millioen kinderen vrij te maken uit de industrie en misschien door 150.000 oudere menschen te doen ver vangen. De Zionistische leider Weiszman, heert ontslag genomen uit de Palestina commis sie als gevolg van de Engelsche verklaring over dit mandaatgebied. Deze verklaring, zegt hij, zal een volko men verandering brengen in de sinds 1927 geldende regeling. Zij ontkent voor een groot deel de rechten en vernietigt de ver wachtingen van de Joden ten aanzien van een nationaal tehuis in Palestina. De te nemen beslissingen vormen een ernstige hindernis voor het toekomstige werk der organisaties, waarvan hij het hoofd is. En reeds is Weiszmann's voorbeeld ge volgd Oud-minister Lord Melchett heeft in een brief aan Weiszmann de aangekondigde regeeringspolitiek tegenover Palestina i-en daad van ondankbaarheid en verraad zon der weerga genoemd tegenover een geloo- vig en vervolgd volk, dat een toevlucht dacht gevonden te hebben onder de Engel sche vla*g. Bij wijze van protest is Lord Melchett afgetredeu in zijn dubbele hoedanigheid van vrvorzitter van het Joodsche agent schap en van de politieke commissie. - Motalal Nebru heeft gisteren bekend ge maakt, dat hij op laat van zijn genees- heeren ten minste een halfjaar volstrekte rust moet houden, want de gevangenis heeft zijn zenuwen deerlijk gesehokt De Coneresleiding zal alle politieke activiteit gedurende dien tiid laten varen. Kan het Indische congres nu rustig worden gehouden 1 NOORWEGEN. De verkiezingsuitslag. Afgezien van drie kiesdistricten, waarvan da definitieve uitslagen nog niet bekend zjjn, ziet de totale uitslag der verkiezingen er uit als volgt: Arbeiderspartij 52 zetels, conservatieven 38, radicale linkerzijde 32, boerenbond 25. D? conservatieven winnen tot nog toe 8 zetels, de radicale linkerzijde 2, de boeren bond zal waarschijnlijk 1 zetel verliezen en de arbeiderspartij heeft 9 zetels verloren en I g-wonnen. De burgerlijke pers betoogt, dat de zware nederlaag te wijten is aan de zeer radicale beginselen, die eenige van baar leiders tij dens de verkiezingscampagne verkondigd hebben. Vermoedelijk verliezen de communisten hun drie zetels. VEREENIGDF STATEN. De hnlp voor de werkeloozen. Na dagenlange besprekingen van Hoover met de leden van het kabinet, met indu strietien en bankiers, begint het nationale program voor hulp aan werkeloozen defi- r.itieven vorm aan te nemen. Alle kringen der industrie zullen thans worden aange zocht orc h:t systeem van beperkten arbeidt tnd in ts voeren, teneinde zoodoende verdere i rilagen te vermijden, en de gelegenheid t-cheppen voor moer arbeiders om aan het werk te kunnen gaan. VOETBAL. PROTESTEN. De behandeling van de prolesten van L.F.C. (L.F.C.A S C.) en Zeemeeuwen U.V.S.Zeemeeuwen) is uitgesteld tot 15 November. POLITIEDE POST. Morgenochtend te 10 uur speelt L. P. S. V II tegen de Post op het terrein achter Pomona. SCHERMEN. POLITIE—BURGERWACHT. Gisteravond is een wedstrijd gehouden lusschen de politie en de Burgerwacht. De L. P S V. won met 10 legen 6 gew. part. en met 43 onlv. tegen 53 geg treffers. 2—V

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 2