22 Huiduitslag. 71ile Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 22 October 1930 Vierde Blad No. 21656 DE STERRENHEMEL IN NEDERLAND IN DE WEEK VAN 22-29 OCTOBER, DES AVONDS TE 8 UUR M.T. Ceerste UIT DE OMSTREKEN. ©volle maah o laatste kwartier #nieuwe maan ZUID venus mars jupiter saturnus AALSMEER. Flinke opbrengst De collecte, welke alhier werd gehouden voor de alleenstaande blinden te Wolfhezen, heeft f. 374.58 opgebracht. Voorwaar, een mooi resultaat, waaruit blijkt, dat de inge zetenen daadwerkelijk hebben willen too- nen, dat zij met recht met het lot der alleenstaande blinden begaan zijn. Vereenigingsgebouw. Bij diverse veTeenigingen op meer mó» dernen grondslag alhier, bestaat het voor nemen, om te komen tot de stichting van een eigen vereenigirigsgebonw. Een com missie van voorbereiding heeft zich uit de besturen der geïnteresseerde organisaties gevormd, welke het plan nader zal uitwer ken en zoo spoedig mogelijk met meer defi nitieve plannen zal komen. GEMEENTERAAD. Vaststelling diverse verordeningen. De raad dezer gemeente vergaderde onder voorzitterschap van burgemeester J. Kas telein. Na opening deed de voorzitter me- dedeeling van de goedkeuring door Ged. Staten van het raadsbesluit betreffende den aanleg van "de Primulastraat en Spoor, laan, wat voor kennisgeving werd aange nomen. Eveneens: proces-verbaal van op neming boeken en kas van het Gem. Elec- triciteitebedrijf en door B en W. verleende vergunningen tot plaatsing van gedenktee- kenen op de algemeene begraafplaats. Tot leden in de commissie van gemeentewer ken werden herbenoemd: C. Spaargaren Dzn., D. Jongkind en M. Zeestraten; in de commissie van het gemeentelijk electrici- teitsbedrijfM. Alderden, Jb. Alderden o-n Raadscheldersin de commissie van het grondbedrijfJb. Alderden, W. Keessen en D. Jongkind; in de committie van plant soenen: C. Spaargaren Dzn., M. Alderden en W. Keessen. De adressen van A. v?n Poelgeest, om inhuur rietlanden, van D. B. Been, om idem en Jb. Alderden Jzn., om inhuur perceeltje teelland, werden geren- voyeerd naar B. en W. om pro end vies. De aanvrage van C. de Bok te Kudelstaart, om voorschot van f. 3600 voor een plaatsje ingevolge de Landarbeiderswet, werd in be sloten zitting behandeld. De verordenlvrg op de heffing van besmettelijke ziekengel den. In de vorige vergadering werd be* sloten voor het ledigen van een beerput met een inhoud van 1 M3. of gedeelte daarvan f. 3 te berekenen, wat nu f. 1 wordt: voor perceelen, niet met vaartuigen te bereiken, was f. 6 berekend, wat nader op f. 3 werd bepaald. De verordening op de heffing van opcenten op de hoofdsom der personeele belasting, werd gewijzigd, in verband met een opmerking van Ged. Sta ten. De koop- en erfpachtprijzen der bouw» terreinen in het nieuwe uitbreidingsplan •vt-or het jaar 1931 werden, op voorstel van en W. en de commissie van het grond bedrijf, vastgesteld overeenkomstig de prijsbepaling voor 1930. De raad machtig de B. en W. om een regeling te treffen met het Prov. Electriciteitsbedrijf van Noord-Holland, ter verkleining van het terrein ten behoeve van een voedingspunt aan de Ophelialaan, noodig voor een doel matige exploitatie der aangrenzende bouw terreinen. Op voorstel van B. en W. en de commissie van gemeentewerken, stelde de raad een werkliedenreglement vast. Tot vaste werklieden werden aaneesteld: C. J. •Bosland, M. Kamminga en Th. Borst. De rooilhn voor de Ziidstraat. vastgesteld op 4.75 M. uit de hoofdas van die straat, werd, voor zoover betreft het hoeknprceel Sectie G. No. 1360 (eie. de heer B. Broeckman) nader vastgesteld op 3.85 M. uit 'Jic hooi*"' as. Bezwaarschriften aanslagen schoolgeld en belasting op de honden, werden ver volgens in besloten zitting behandeld. BENTHUIZEN. Burgerlijke Stand. OndertrouwdArie van Reeuwijk 22 j. cn Gerritje van Veen 20 j,, te Hazers- woude. LISSE. Enrgerlijke Stand Geboren: Johanna Helena, dochter van A. G Beijk en van J. H. v. Ruilen Elisabeth Paulina dochter van W. A Simo- mis en van A. M. E. Vos Jannetje Hen- drica. dochter van Ch. H. Sleen bergen en van G. Veensfra Wilhelmina Adriana, dochter van W. v. Ruiten en van A A der Kinderen. Ondertrouwd C Wijnhout en J. Molendijk Z. v d Burg en A Schipper. o NOORDWITK-BINNEN. Liefdadigheidsconcert. A.s. Vrijdagavond le 8 1/-4 uur hopen de Blinden van Grave alhier in het Juvenaats gebouw een kunstavond te geven Naast muziek zal ook een demonstratie blinden onderwijs worden gegeven. OEGSTGEEST. De tentoonstelling van „Triumph" De laatste avond van de tentoonstelling, gehouden in samenwerking met de R.K. •Teugdvereemgingen is wederom een gro>t succes geworden. Het bezoek was enorm °n de verschillende attractie? werden druk be zocht. Het harmoniegezelschap. ..Triumph" heeft er den moed ingehouden. Ten overstaan van notaris Stumpel, in te genwoordigheid van Rijkspolitie, heeft de trekking plaats gehad van de loterij van „Triumph". De hoofdprijs, een nieuw Sim plex-rijwiel is gewonnen door de wed. A. Bronswijk alhier. Zooals begrijpelijk, was de belangstelling voor deze loterij groot, en verdrong men elkander om zoo spoedig mo gelijk de uitslag te weten. De burgemeester heeft den geheelen-uit slag békend gemaakt Tot laat in den avond waren zeer velen in feestelijke stemming bijeen in het Patronaatsgebouw. o RITNSBURG. Reeds eenigen tijd bleek er een tekort te zijn aan zitplaatsen, in de Herv. Kerk al hier, waarom besloten is, gedurende de a.s. wintermaanden ook in de zaal voor Christe lijke Belangen aan de Brouwerslraat gods dienstoefeningen te doen houden. In verband hiermede is gisteravond een verhuring gehouden van zitplaatsen in die zaal. SASSENHEIM. GEMEENTERAAD. Langdnrige beraadslagingen over Hnnr en verkoop van grond. De raad kwam in spoedeischende verga dering bijeen. Afwezig waren weth. War- naar en de heer A. v. d. Voet De notulen werden goedgekeurd. Onder de ingekomen stukken waren ver schillende goedgekeurde raadsbesluiten, evenals de goedgekeurde begrooting dienst 1930. De A. N. W B. verzocht de gemeente toe te treden, als buitengewoon lid. B. en W. stellen voor het bedrag der contributie ad f.25 op de begrooting te brengen. Goedge keurd. Het bestuur der Visserschool vraagt een tweetal naaimachines, waarvan een trap- machine. B. en W. zullen met voorstellen komen. Inzake het adres om verkeerspolitie, wa? van den Minister van Waterstaat bericht ingekomen, dat hij geen gevolg kan geven aan dit verzoek. Vanwege den Min van Justitie, zoo deelde de voorzitter mede wordt een onderzoek in gesteld. Hij heelt een bezoek gehad van den commandant der Rijksveldwacht. Welh. Bader deelde mede, dat één zijner familieleden door een tweetal rijksveldwach ters, gezeten in een Fordje op een overtre ding werd gewezen. De zaak is dus in wer king. Inzake het verzoek van de IJsclub stellen B. en W. voor heden nog geen besluit to nempn. De heer v. Breda zegt dat er wel eenige haast bij is. doch gezien dat de raad met voltallig is, is hij ook voor uitstel. De voorzitter deelt nu mede, dat de eige naren aan de Zandslootkade allen de grond voor verbreeding hebben afgestaan. In dit verband deelt de voorzitter nog mede. dat voor de huizen van Patrimonium aan de Kerklaan eveneens een strook zal worden afgestaan. 2. Huur en aankoop van weiland voor den heer E. J. Speelman ten dienste van de vuil- verwijdering. Over dit punt wordt zeer langdurig ge sproken, niet minder dan ruim twee uur duurden de beraadslagingen. Ten slotte wordt besloten dat de gemeente het land huurt voor f. 600 per jaar mei het recht tot het ondergraven van vuil. Indien geen ver zet komt. zal de gemeente het land koopen. 3. Comptabiliteit. Goedgekeurd. Rondvraag. De heer Speelman vraagt hoe het hoofd der politie staat tegenover de inbraken. Hij zou willen adviseeren maat regelen te nemen tegen deze onveiligheid De voorzitter deelt mede. dat binnenkort de nachtpolitie versterkt wordt. Op de be grooting 1931 zijn gelden uitgetrokken voor uitbreiding met 1 agent De inbrekers zullen wel niet meer terugkomen, geld vinden ze toch niet. De heer Speplman wijst op de onrusl d:e er heer9cht. Hij zou hel willen vinden m meerder surveillance. De heer Schrama merkt op. dat men zelf maar een wacht moet zetten als men onge rust is. De heer Speelman wijst er op. dat in de steden per inwoner meer politie is dan hier. De heer Bisschops zegt: Willen wij voor komen. dan mogen wij de .geheel e gemeen'*: wel vol met politie zetten. Op een vraag varj den heer van Zonneveld wordt besloten de begrooting le behandelen op 6 November Nadat de heer Verkleij naar electrificalie van den Warmonderweg gevraa-id had waar omtrent de voorzitter mededeelt dat dit in bewerking is, wordt de vergadering te onge veer 10 uur gesloten Dezer dagen, nadat de spoorboomen aan Klinkenberg weder geopend waren, stelde de file van automobilisten zich in be weging. Plotseling moest een vrachtwagen stoppen, met het gevolg dat een open twee persoons-auto tegen deze aanbotste en zoo danig beschadigd dal zij moest worden weg gesleept. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor STOMPWIJK. Burgerlijke Stand. Bevallen: M. W. Rotteveel geb. Groene- weg, Z W. P. van den Brink geb. Hooy- mans, Z. C. A. van Rijn geb. Menken, D. A A. van Dorp geb. Van Meur? D Getrouwd: W. A. van Vliet en A. M. Aricesteyn H. M Heydt en M. A. Dieben. o VALKENBURG. Burgerlijke Stand. Getrouwd: C. Haasnoot van Katwijk en J. Ouwersloot van Valkenburg. Overleden: A. Varkevisser 41 jaar, Echtgenoote van J. F. Rhijnsbuiger. De verbouwing der school. De verbouwing van de Chr. School is nu zoover gevorderd, dat de lokalen weer alle gebruikt worden Ook het eer9te leerjaar, dat van April af in een andere lokaliteit heeft doorgebracht heeft nu ook weer zijn plaats in de schooi Tot groote vreugde van ouders en personeel zijn de schooltijden thans weer normaal o VEUR. Burgerlijke stand. Bevallen: W. A. Hooymans geb. Heems kerk D C. A van Geest geb. Van der Poel. Z VEUR—LEIDSCHENDAM. Nieuwe Telefoonaansluitingen. 102: Het Kinderhuis Veurschestraalweg 43 103 J. Meyer, scheepbouwer, Sluis- kant 104: C. J. van der Graaf, in assu rantiën, Veurschestraatweg 22 A. o VOORSCHOTEN. GEMEENTERAAD. Lokaal Naai. en Handwerkschool Behan deling Begrootingen Meerdere concerten Voorstel Braggaar werkverschaffing - Geen uitbreiding personeel kantoor Gemeente bedrijven. Voorzitter de heer E. Vernéde, Burg. Afwezig: de heer W. A. A. J. Baron Schimmelpenninck van den Oye. (met ken nisgeving). Na opening der openbare zitting worden de notulen der vorige vergadering door den waarnemenden secretaris voorgelezen cn onveranderd vastgesteld. Voor kennisgeving worden aangenomen cenige missiven van Ged. Staten: waarbij worden toegezonden enkele goedgekeurde raadsbesluiten en een mededeeling van de gemeente Katwijk, dat tot district-schoolart9 is benoemd de heer A. in 't Veld. thans nog district-schoolarls in Drente Z.O. hoek en wonende te Emmen. Vervolgens worden uitgeloot 3 Obligaties van f. 500.de nummers 919 en 87 en 1. obligaie van f 100.nummer 128. De naai- en handwerkschool huurde des tijds enkele lokalen in het voormalige Raad huis, moest dit verlaten en was toen gehuis vest in de voormalige Openbare School. De school moest dit gebouw verlaten voor de Ambachtsteekenschool Op voorstel van B en W. en in overleg met het bestuur van de school werd door den raad besloten een lokaal van het Am bachtshuis te verhuren legen f. 300 per jaar. le gebruiken 4 dagen per week De ver lichting, verwarming en schoonhouden van het lokaal komen voor rekening der ge meente: Hierna wordt besloten van W en M. Wassenaar te koopen ongeveer 45 vierkan te Meter grond tegen f. 10 per vierkante Meter in de Schoolstraat. Er zijn een paar perceelen gebouwd op de in 1914 vastge stelde rooilijn en er bestaan geen bezwaren, daf het gedeelte -grond, thans door een hek afgescheiden, bij belanghebbenden in ge bruik blijft, totaal de gemeente er over wenscht te beschikken. Dit gedeelte wordt aan W. en M. Wassenaar in gebruik gege ven legen betaling van f. 1.per jaar. Het volgende voorstel lot wijziging van het besluit lot voorloopige vaststelling Ge- meenterekening 1928. wordt zonder hoofde lijke stemming goedgevonden. Hel betreft alleen enkele administratieve wijzigingen die in de cijfers geen verandering brengen. De verordeningen op de heffing en invor dering van besmettelijke ziektegelden wor den eveneens vastgesteld, zulks ter voldoe ning aan hel bepaalde in art. 21 der Be smettelijke Zieklenwet 1928. De gelden zul len bedragen bij vervoer 'f 8.bij verple ging. dokterskosten inbegrepen f. 6per dag; bij reiniging en ontsmetting van vaar tuigen voertuigen, gebouwen of gezamelij- ke voorwerpen, daarin aanwezig, gelden de door de Z.-Hollandsche Vereeniginc ..Het Groene Kruis" vastgestelde, ten tijde der ontsmetting geldende tarieven voor reini ging en ontsmetting Van de bovengenoemde bedragen is verschuldigd door belasüng plichtigen wier belastbaar inkomen be draagt f. 1500.of meer; doch niet meer dan f. 2000.25 pCl., f. 2000.of meer doch niet meer dan f. 3000.50 pCt. f. 3000.of meer; doch niet meer dan f. 4000.—75 pCt. Hierna wordt overgegaan tot behandeling van de begrooting dienst 1931. De heer Limburg brengt B. en W. dank voor de verrassing den leden bezorgd door het toezenden van de begroeiing Hierdoor was de besludeering gemakkelijker. De heer J. W Bakker vraagt inlichtingen over ramingen inzake peTsoneele belasting en grondbelasting. Voor zoover, zonder bescheiden, le be grijpen zijn de posten in orde. maar is er verschil door uiteenloopende termijnen van ontvangst. Allereerst worden de begrootingen van de bedrijven behandeld. Bij begrooting Electri citeitsbedrijf vraagt de he"" J. Braggaar of het niet mogelijk is meerdere muntmeter? le doen aanbrengen. De heer Braggaar vraagt dit, daar T hem bekend is, dal som mige inwoners liever muntmeters hebben in verband met de gemakkelijke betaling Wethouder J. A. Mens denkt niet, dat de Chef der bedrijven hiertegen bezwaar zal hebben. Zij zijn reeds ingevoerd in het Bur gemeester Vernédepark De Voorzitter geeft de toezegging dit punt met den Chef fe zullen hespreken; maar hij weet, dat er moeilijkheden aan verbon den zijn. De Maan zet aanvankelijk haar tocht buiten onzen kaartrand voort, zij staat den 22en in de Weegschaal (dan is het één dag na Nieuwe Maan), den 25en tusschen den Schorpioen en den Schutter cn den 28en komt de Maan, als E.K., weer op ons kaartje voor. In het O.N.O. is nu de Stier weer opgekomen, met Aldebaran als helderste ster. Kien cfient er rekening mede te bonden, dat in werkelijkheid het Oosten rechts en Westen links van den toeschouwer is, wan neer deze met den rug naar 't Zuiden en he+ gelaat naar 't Noorden gewend staat: men pleegt echter bij sterrekaarten dit om te keeren, om geen spiegelbeeld van den hemel te krijgen. Wil men nu b.v. de sterrebeelden aan den Oo3themeJ opzoeken, dan neme men dat deel van deD kaarthorizon, waar OOST staat, vóór zich, zoo, dat de Poolster (aan het einde van den Kleinen Beer) van den beschouwer is afgewend: men zal dan voor bet NO-lrjke vierdepart van de kaart de sterrenbeelden zien. juist zoo, als zjj aan den heme) staan. De sterren in bovenstaand kaartje, die een gekartelden rand hebben, zjjn van de le grootte of helderder, de dikke ronde stippen zijn sterren van de 2e grootte en al de andere, kleinere, stippen zjjn sterren van de 3e of van een lagere grootteklasse. RECLAME. 1412 De begrootingen Gasbedrijf, Waterbedrijf en Badhuisbedrijf worden zonder bespre kingen vastgesteld. Bij de behandeling van de Gemeentebe groting, sluit de heer J. Braggaar zich aan bij de woorden van den heer Limburg. De# heer .T. Braggaar wenscht geacht te worden te hebben tegen gestemd bij de post „Burgewacht". Vervolgens wenscht hij een bedrag van subsidie aan het Groene Kruis ondergebracht te zien bij Volksgezondheid en niet bij Ar menzorg. De voorzitter geeft de toezegging, dat een volgend jaar hiermede rekening zal worden gehouden. Ook voor Ziekenhuis- verpleging wenscht de heer Braggaar een bedrag uilgetrokken te zien. opdat personen die al9 lid van een vereeniging van Zieken- huisverpleging. geen recht meer op uilkee- ring hebben door de Gemeente kunnen wor den geholpen De leden discusseeren onderling over Armenzorg of Volksgezondheid en onderling is men hel er over eens dat zij. die niet betalen toch wel geholpen kunnen worden. Bij den post „Volksfeesten" zag de heer Braggaar gaarne, dat er meer gebruik werd gemaakt van de mooie muziektent. Hij ves- sligt de aandacht van B. en W. er op de concerten en uitvoeringen uit te breiden, waardoor meer waardeering wordt ge kweekt. Hij wenscht voeling te houden met omliggende gemeenten Wethouder C. Egg ink Sr. wensdht alleen plaatselijke vereenigingen, voor zang en mu ziek gebruik le lalen maken van de muziek tent. De heer D. Limburg ondersteunt de woorden van den heer Braggaar B. en W. moeten bepalen wie zij zullen uilnoodigen, maar een uitvoering door een vereeniging uit een naburige gemeente is wel degelijk goed. Bij den post. uitgetrokken voor de werk verschaffing uit de heer J. Braggaar zijn waardeering voor het gemeentebestuur over de getroffen maatregelen. Hij vestigt echter de aandacht op de uitkeering van f. 14 aan een werkloozen vader met 4 kinderen (onge organiseerd) en f. 15 (georganiseerd) waar voor 4- dagen wordt gewerkt. Gaarne zag hij dit uitgebreid tot 5 dagen, waardoor dit bedrag op f. 17.50 zou komen De voorzitter verzoekt den heer Braggaar hiervan een voorstel te maken en in een volgende raadszitting in te dienen. Wethouder C. Egg ink Sr komt het voor. dat de thans geldende regeling goed is; ee/ vorig jaar is het bedrag ook al overschreden. De heer J. Braggaar zal met een voorstel komen. Ten slotte vraagt de heer Braggaar naar den uitslag van een gevoerde corres pondentie tusschen den Bond van Ambte naren en het gemeentebestuur. Het betreft de benaming van een meter- opnemer-incasseerder bij de bedrijven of dit is een gemeente-werkman of 'n ambtenaar. De heer J. W. Bakker vraagt naar het nut van de postreclame (poststempel) Lag" j belasting is nog geen leugen en de ge- meenle is de laatsle jaren uitgebreid. De begroolingen worden alle goedgekeurd en aangenomen. Nadat enkele besluiten comptabiliteit zijn genomen geeft de voor- 1 zitler antwoord op een vraag van den heer Braggaar naar aanleiding van een dame, aanwezig op het kantoor der gemeentebe drijven. Deze dame was voor inlichtingen hij den heer v. Amerom en is na enkele dagen weer verdwenen. Zij was in dienst van de gemeentebedrijven. Hierna geheime zitting voor reclames schoolgeld. Burgerlijke Stand. Geboren: Cornelia Geerlruida, d v. C L. van Brecht en W. Th. Schrader Herman, z. v. J. H. van Tuijl en M. de Geus. Overleden: A. Renee, 56 jaar. Gevestigd: L. Nobbe, van Vlagtwedde; A. Kluit, van Schiebroek; P. Voorn en gezin, van Heemstede: P. A. Leijdekkers en gezin, van Amsterdam; P. Zondervan en echtgenoote. van Leeuwarden: F. C. Broers, van N.O.I.; J. H. Hoek, van 'sGravenhage. Vertrokken: F. H F. Altevogt en echt genoote, naar 'sGravenhage: A. Visser en zoon. naar Rriswrjk (Z.HN. Kraan, naar Boskoop: H. Pirang, naar Leiden. ZOETERWOUDE. Schoolhoofdbenoeming. De heer N. Roos, hoofd der openbare lagere school alhier kreeg heden bericht dat hij benoemd is als hoofd der openbare lagere school te Maarsbergen, gemeente Utrecht zoodat er eene vacature aan de school alhier is ontstaan. De heer Roos zal vermoedelijk einde Januari e.k. in functie treden. Gedurende hel tijdvak 2 Januari-30 Sc-ptember 3930 werden door den keurings dienst van Waren te Leiden in deze gemeen te 50 winkels geinspecteerd, terwijl 2161 monsters werden genomen, waarvan er 151 in het laboratorium en 2010 ter plaatse werden onderzocht. Afgekeurd werden 14 monsters, terwijl in 14 gevallen eene waarschuwing werd gegeven en 2 maal een procesverbaal werd opgemaakt. Ter gemeente secretarie zijn inlich tingen te bekomen omtrent een gedeponeerd heerenrijwiel, hetwelk onbeheerd door een tweetal opgeschoten jongens is achtergelaten Door H. van A en G. O. alhier is aan gifte gedaan dat de aan hem toebehoorende vischkaren door onbevoegden zijn gelicht. De ontvreemden paling vertegenwoordigde een bedrag van ongeveer f. 30.De politie stelt een onderzoek in. RECLAME. Wasch de aangedane plaatsen met. warm water cn Purolzeep en doe er dan wat Purol op, cn bij jeukende of vocht-afschei- dende uitslag en eczema bovendien nog wat Purolpoeder Herhaal dit eiken dag, zoolang het noodig is. 1399

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 13