XELBERs THEE J. BAALBERGEN Winkelknecht! 7£ VERTEGENWOORDIGER NAMIDDAG L. G. en A. V. „D0NAR" SUIKERBEWERKER WIJ VERZEKEREN HET NIEUWE MERK WASCHMANDEN WASCHZAKKEN J. J, Schravendijk H. CR AM A - Maredijk 40 Per ons-pakje 42 cent UITVOERING MET BAL UIT DE OMSTREKEN. Breestraat 55 De geruischlooze, de bacteriënvanger (AFTERNOON) 1905 - 1930 MEISJE HAARLEMMERMEER. Posterijen. De heer E. ter Brugge uit Arnhem, be noemd tot directeur van het Post- en Te legraafkantoor te Hoofddorp, heeft zich aldaar gevestigd en het beheer van het kantoor overgenomen. (Aldus niet op X Nov., zooals aanvankelijk werd bericht). Raadsagenda. De raad van deze gemeente komt in openbare vergadering bijeen op Donderdag 33 October a.s. des namiddags te 2 uur. Aan de orde zijn: Ingekomen stukken; verzoek vao het R.-K. kerkbestuur te Vijf huizen om gelden beschikbaar te 6tellen voor de uitbreiding van het bestaande schoolgebouw; voorstel tot het vaststellen van de vergoeding aan besturen van bij zondere scholen; voorstel in zake de land- arbeiderswet. Vernieling, In het café van N. H. aan den IJweg alhier, werd 's avonds een groote ruit ver nield, De vermoedelijke dader wist zich per fiets uit de voeten te maken. Bij de politie werd van het gebeurde aangifte gedaan, Tot tijdelijk onderwijzeres aan de bij zondere school te Hoofddorp (hoofd de heer J. J. Dengerink) is benoemd mej. O. M. van Tilburg te Haarlem. HILLEGOM. Wegverbetering. De hoek van den Stationsweg en den Looster weg II zal verbeterd worden door langs den tuin van den heer Veldhuis een betonnen muur te bouwen. Het werk is door B. en W. opgedragen aan het timmer bedrijf NijmanRusman. Het gemeentebestuur onderzoekt de mo- gelijkfhoid en de noodzakelijkheid van ver breeding der Veenenburgerl-aan Deze weg is feitelijk een restant van het gerooide, af- geza-nde Veenenburgertjosdh. De weg is hoog en eigenlijk een dijk te midden van het lage bollenland. Het plan zou zijn na de verlaging een wegbreedte te verkrijgen van 10 Meter, Al? de Veenenburgerlaan verlaagd wordt verdwijnt een mooie wandelweg voot de bezoekers der bloembollen velden in 't voor jaar, maar er kan, en er moet een voor het verkeer geschikte weg in de plaats komen. Vergadering „Jeugd-Centrale". In de maand Juni 1930 werd opgericht een Jeugd-Centrale voor Ohr. Vereenigin- gen, wier afgevaardigden hebben vergaderd in de Doopkamer der Ned. Herv. Kerk. Het door ds. Mulder opgestelde reglement werd na enkele wijzigingen vastgesteld. Tot de Jeugd-Centrale traden toe: Het comité voor Jeugddiensten, C. J. V. Ps. 119 9. Chr. Kn.-Ver „Timothëus, Ohr. Zangver, Zingt den Heer, Ohr. Man nelkoor Soli Deo Gloria, Meiesjesvereonigingen, gr. en kl. Dorkas en Zondagsschoolvereeniging. Van den Ohr Nat, Werkmansbond, bet Herv. Dameskoor Irene en de Ohr. Gymn,- Ver. Jahn zal nog nader bericht worden gezonden daar deze niet in ledenvergade ring deze zaak hadden besproken. Een lid uit elke aangesloten vereeniging zal zitting nemen in het bestuur, hetwelk uit zijn raidden een dagelijksch bestuur verkiest. Ook werd besproken om zoo mogelijk te komen in overleg met H.H. Kerkvoogden tot de stichting van een groot vereenigingsge- bouw. DB HILLEGOMSCHE RAAD. Het conflict met een Hoofdambtenaar. Het conflict tusschen het Gemeentebe- sluur en een zijner hoofdambtenaren, waar omtrent de raad verleden week een beslis sing nam, is in het raadsverslag vermeld geworden- De lezers weten, dat den hoofd- ambtenaar een straf is opgelegd en dal de raad bovendien, conform een voorstel van een commissie besloot zich ..los le maken" van deze ambtenaar op een nader door B en W. vast te stellen datum met opdracht aan B. en W, om te trachten een financieele regeling te treffen. Deze zaak verdient een andere verkla ring door middel van de hoofdpunten uit het rapport, dal uitgebracht is De Vossevaart js door de gemeente van den vorigen eigenaar overgenomen met het doel daar de woonschepen een ligplaats aan le wijzen. Het was een koopje, want de vaart kostte slechts een gulden. Er kwam echter bij. dat de vaart gebaggerd moest worden, pil baggeren was oorzaak dat de vaart duur is geworden en was ook oorzaak van een conflict tusschen B. en W. en den Gemeen te-architect Deze heeft destijds krachtig ontraden het baggerwerk door werkloozen te laten uitvoeren terwijl de kosten geraamd werden op ruim f. 3000.Het Gemeente bestuur prefereerde de werkloozen en de kosten overschreden de raming met een 6 duizend gulden Toen is de bom gebarsten en B. en W. kwamen met een voorstel aan den Raad om een straf op te leggen. Op 25 Juli 1.1. besloot de Raad tot vorming van een commissie, bestaande uit de heeren Loerakker (voorzitter), Vermeer en Fijma allen raadsleden, wier (aak was: a, te onderzoeken, of de straf die Burge meester en Wethouders aan den Raad voor stelden om den Gemeente-architect op te leggen, in verband met onjuiste inlichtin gen, welke deze ambtenaar over de uitbag gering van de Vossevaart aan dat College heeft verstrekt al of niet rechtvaardig is en b, te onderzonken. alles wat daarmede samenhangt, in het bijzonder, welke be- teekenis moet worden gehecht aan de uit lating van den Gemeente-Architect: ..als ik val. vallen er meer". De commissie heeft het hoor en weder hoor toegepast en den ambtenaar op den man afgevraagd of de handelingen van le den van vroegere of tegenwoordige colleges van den Raad of van Burgemeester en Wet houders soms invloed hebben uitgeoefend op zijn optreden, m.a.w of deze ambtenaar zich meer vrijheden durfde te. veroorloven, omdat hij wist, dat zijn superieuren wel epns laakbare handelingen deden, die zondigen tegen hel algemeen belang. Hierop is door den heer Breedveld uitrukkelijk verklaard, dit niet het geval is geweest. Of deze verklaring nu in alle opzichten juist is. kan de commissie niet beoordeelen. ofschoon zij meent, dat het meerdere malen accepteeren van eerst door de gemeente af gekeurd materiaal en het gunnen van bouw. werken enz. tegen het advies van den ge meente-architect. niet opvoedend voor dezen ambtenaar zullen gewerkt hebben. De klachten van B. en W. zijn door de commissie onderzocht en in haar rapport gedetailleerd behandeld. De door haar ge constateerde feiten, ook in verband met de omstandigheid, dat de Gemeente-Architect zich niet gedraagt, zooals. zulks een goed en plichtgetrouw ambtenaar betaamt, ge ven naar de meening der commissie aan leiding tot -het opleggen van de_ straf, die door Burgemeester en Wethoudere wordt voorgesteld Om deze reden adviseert de Commissie de straf op te leggen en daaraan de voorwaarden te verhinden, die door ge noemd college nuttig en nqodig zullen wor. den geoordeeld. De commissie merkt nog op, aldus het rapport, dat omtrent dil punt geen eenstem migheid bestaat onder de leden: hier zijn weergegeven de meening en het voorstel van de meerderheid der Commissie (tw. de hoeren Loerakker en Verheer), terwijl de heer Fijma de straf wen^cht over te laten aan Burgemeester en Wethouders, die beter tot beoordeelen bevoegd zijn Want geno-nid raadslid kan zelfs né ernstige besludee- ring van alle rapporten en stukken, die aan de commissie zijn ingediend geen gefun deerde meening over deze zaak krijgen. Bovpndien heeft hij zijn benoeming tot lid der Commissie voornamelijk aangeno men met het oog op het tweede deel der opdracht. De commissie meende het tweede deel van haar rapport te kunnen eindigen met te constateeren. dat de uitdrukking van den Gemeente-Architect: „Al? ik val. vallen er meer", zelfs ook geen schijn van waarheid beval Eenparig is de Commissie van oor dcel. dat afgezien van de kwesties t.a.v. Wefh Balvers alle feiten behoorlijk zijn weerlegd en de Commissie verheugt zich daar van harte over. Zij hoopt nu, dat de j legendarische praatjes, dat er bij het Ge meentebestuur zooveel gebeurt, dat niet door den beugel kan, nu voor goed uil de wereld zijn. Aan het einde van haar taak gekomen, acht de Commissie het niet ondienstig om den Raad nog op het volgende te wijzen- De Commissie wenscht den steeds betoon den ijver door den Gem -Architect te waar deren Daartegenover staan ook zijn vele fouten, zooals: Gebrek aan takt bij zijn optreden tegen over het publiek en zijn ondergeschiktende voortdurende onbetrouwbaarheid van zijn voorlichting, en het meermalen negeeren van door Burgemeester en Wethouders ge geven oprachlen. Verer leidt het tot onhoudbare toestanden, dat de Gemeente-Architect de samenwer king met B en W. tevens gebruikt om mate. riaal te verzamelen legen dat college om dat materiaal zoo noodig later uit Ie spelen. Hoe fnuikend dit voor een goede gezagsverhou ding is. behoeft niet te worden aangetoond. De sfeer van vertrouwen, die noodzakelijk tusschen Burgemeester en Wethouders en den Gemeente-Architect moet bestaan, wil het belang der gemeente niet geschaad wor den, raakt op die manier totaal zoek De ecnige oplossing, die de Oommissie ziet. is de losmaking (sic.) van dezen hoofdamb tenaar. De onmogelijke verhouding wordt ook door den Gemeentp-Architect zelf gevoeld, daar hij in een vertrouwelijk schrijven aan den Burgemeester, dat deze de Commissie ter hand stelde ook deze oplossing aanwijst en mededaeling doet van de voorwaarden, waarop hij eventueel bereid is zijn ontslag te nemen. Hel ligt niet op den weg der Commissie om zich hierover verder uit le spreken, maar bij handhaving van den bestaanden toestand zullen de belangen der gemeente in ernstige mate geschaad worden». Daarom adviseert de Commissie den Raad Burge meester en Wethouders uit te noodigen om te trachten met den Gem.-Archilect tot over eenstemming te komen over de voorwaar den. waarop deze bereid is ontslag to nemen en eventueel met nadere voorstellen in den Raad te komen. Omlrent dit voorstelhorder9 fn obm da Omtrent dit laatste punt bestond ook bij de Commissie geen eenstemmigheid. De heer Fijma is het met deze conclusie met eens. aldus besloot het rapport. Deze heer heeft zijn meening dan ook in de raadver gadering nader uiteengezet; bij en zijn par tijgenoot Paass stemden tegen do laatste conclusie. De eerste conclusie, de straf, had één tegenstemmer, de heer van Dijk Zoo is het vertoop van het trg^-che con flict. dat wel is waar lang in de V<*M heeft gehangen, maar itt> h verassend is door de. gt-vol gen. KATWITK-AAN ?EE. De harinrjvisscbèrii. Het mooie kalme weer van de laatste dagen heeft de visseherij in de afgeloopen week begunstigd Er wordt nog veel harincr gevangen, voor\l op de Doggersbank eü onder tden Engelschen wal. met het gevolg dat de langste rei°dmir van de loggers hoosstens een paar weken is. Er kwamen loggers binnen met vleetsehade. ditmaal niet veroorzaakt door onstuimig weer. mnaT door te groote vangsten. Door den over vloed van haring, die in de vleeteD kwnm, scheurden de netten. Zulke schadeposten zijn wel te bejammeren, omdat het begin van den teelt niet te rooskleurig was. Door die vele aanvoeren en met de ver wachting, dat die zullen aanhouden. gaat de prijs van de haring in dalende richting vcort. De vraag naar haring is niet zoo groot als men gehoopt had. Duitsrhlana heeft niet zooveel gekocht, als waar men op gerekend had. Er zijn dnn nu ook ree- derijen, die de haring ophouden om ze bij betere marktprijs in den handel te brengen. W. Tem f Heden is alhier plotseling overleden de heer W, Tom, nettenfabrikant en vroeger •een bekend reeder hiep ter plaatse. Keurige afwerking en lage prijzen! Voorstraat 43 - Katwijk aan Zee. 833 Op het politie-bureau is gedeponeerd een heerenrijwiel, merk Dexel, dat in den afgeloopen nacht onbeheerd bij de Zwaan was aangetroffen. Niettegenstaande alle waarschuwin gen, gaat de baldadigheid steeds door. Van een electrische straatlantaarn, die hij het 1ste Duinpad staat, i? de kop verbogen, zoodat het licht naar boven «raaite. LISSE. Tccneelnitvosring. Door een combinatie uit de tooneelver- eenigingen van de R.-K. Volksbond, Joaef- gezcllen en Patronaat is opgevoerd ,,Dr Triomph der Kuischheid", welk tooneei- stuk volle zalen trok. Liefdadigheidsconcert. In het gebouw van den K.-K. Volks bond alhier hebben de blinden uit Grave een geslaagde muziekuitvoe. mg gegeven. Nieuwe Voetbalclub. Et worden pogingen in het werk gesteld om alhier te komen tot oprichting van een voetbalclub, welke niet op Zondag, doch 's Zaterdagsmiddags wedstrijden zou wil len houden. In de R.-K. kerk werd een "collecte gehouden voor het Vincentiushuis, welke collecte, ruim f. 625 opbracht. Het hoofd der R.-K. Zusterschool heeft haaT zilveren ambtsjubileum mogen vieren. Tot presidente der R.-K, Vrouwenbond is gekozen mevr. M. Vreeburg— Heems kerk. NOORDWITK. Een Zondagsrijder. Door de politie alhier word zekere G. ge verbaliseerd voor het autorijden en wel: 1. zonder geldig rijbewijs-, 2. zonder rood ach terlicht aan de auto; 3. zonder nummer plaat aan de auto; 4. zonder de vereischte verlichting en tot overmaad van ramp ble-^k zijn verkeersspiegel ook nog ongeschigt doch hiervoor is hij gewaarschuwd. Posterijen. De volgende onbestelbare brieven en briefkaarten van welke de afzenders onbe kend zijn, werden- terugonlvangen in de tweede helft der maand September 1930. Brieven Binnenland: Mina Schaap, Lisse. Briefkaarten Binnenland: A. Boissevain, Hilversum, Briefkaarten Buitenland: Eupen Grund, Zurich; J. Schiller Kelderman. Interlaken, Zwitserland (3 stuks) en 1 briefkaart zon der adres. Verg. „De Ncordwijksche Rederijkerskamer" In café Flora alhier had een vergadering plaats der tooppelciub „De Noordwijksche Rederijkerskamer". De voorzitter, de heer F. H. van Spanje, opende deze vergadering mt een hartelijk woord van wlkom en verzocht den secretaris de notulen voor te lezen. Deze werden na een kleine wijziging onder dank goedge keurd Enkele ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Na breedvoerige besprekingen werd be sloten de eerstvolgende uitvoering in de nieuw gerestaureerde concert- en tooneel- zaal van Hotel „Roijal" te houden. Al? da tum der uitvoering werd vastgesteld 24 No vember 1930. Tot leden der rolverdeelingscommissie werden benoemd mej. J Waal en de heeren J. Blok en L Banck. Als nieuw lid werd met algemeene stemmen aangenomen mej. Marijt. De rondvraag bracht geen nieuwe bespre kingen, waarna de voorzitter onder dank voor de opkomst deze vergadering sloot. De weg NoordwijkVelsen. Inzake de nieuwe snelverkeereweg van Noordwijk naar Volaen. waarover wij reods het eeu en ander melddon, vertelt het „Hbld." nog het volgende: Dit is de weg, waarover een jaar geleden al plannen zijn bekend gemaakt en die in zijn geheel van Den Haag tot het Noord- zee-kanaal zal loopenwestelijk van de be- staande wegen, zooveel mogelijk buiten de bebouwde kommen. Hij zal dus grootepdecls door het duin gebied moeten loopen en o.a, den Bloe- mendaalBohen Zeeweg kruisen. Met het oog op de particuliere gronden, waardoor de weg moet loopen, is nog niet vast. te stel len hoe de richting precies zal zijn. Het oorspronkelijke plan kan nog op verschil lende punten gewijzigd worden. Hoe de weg bij Velsen naar het Noordzeekanaal, bij de pont, zal afbuigen, staat nog even min vast. Als de bestaande weg Don Haag—Noord wijk in zijn geheel bruikbaar wordt ge acht waarschijnlijk is dit voor het ge deelte bij Noordwijk niet dan zal ook oen deel van den weg Noordwijk—Vogelen zang in het plan kunnen worden opgeno men. Een belangrijke verbreeding zal dan moeten worden uitgevoerd, omdat in het oorspronkelijke plan op een breedte van 60 M. gerekend is. Er zal voor den aanlog van dezeD weg met zooveel zijn rekening te houden overeenstemming met particuliere grond eigenaren, zoo weinig mogelijk schending van natuurschoon dat; er vooreerst niet tc denken is aan volledige uitvooring van het plan. Tot instructeur der Gym.- en Scherm- vereeniging ,,D. O. S." is benoemd de heer G. W. do Jong te Alphen a. d. Rijn. Bij het alhier gevestigd correspondent schap voor arbeidsbemiddeling zijn dezen week als werkzoekenden ingeschreven 35 personen, n.l. 6 visschers, 3 losse arbeider?, 2 schilders. 1 opperman, 13 timmerlieden, 2 metselaars. 1 stucadooT, 1 slager, 1 hotel bediende, 1 boekdrukker. 2 dienstboden en 2 jongens beneden 18 jaar. ZOETERWOUDE. Door de duisternis misleid. Door de duisternis misleid is Zondagavond een juffrouw met haar rijwiel in de Vrou wenvaart gereden. Op haar hulpgeroep kwa men eenige personen toegesneld, die èn de juffrouw èn de fiets op het droge brachten. Lezing pater De Greve. Gisteravond sprak pater De Greve in het Patronaatsgebouw op uitnoodiging van de R.-K propagandaclub „St. Paulus", over het „Communisme". De groote zaal van het gebouw was geheel met belangstellenden gevuld De pater, die een zeer diepgaande studie over dit onderworp heeft gemaakt, gaf in het kort de geschiedenis van het ont slaan van het communisme weer en besprak verder het doel en de propaganda, om te besluiten met een aansporing om stelling te nemen tegen het communisme, hettgeen o.a. bereikt kan worden door lid te worden van burgerwadht en land-form. Gevraagd: nel persoon, die genegen is alle voorkomende werkzaamheden te verrichten, leeftijd 40 tot 60 jaar. Moet goed kunnen fietsen. Vrij van sterken drank. Loon 35 ets. per uur; 53 uur werken per week. Brieven met afschrift ge tuigschriften aan het Bureau van dit Blad onder No. 1323. EN STERKE LINNEN met en zonder slot, in verschillende prijzen. u LEIDEN, BOTERMARKT 3, Telef. 1872 KLEEDING NAAR MAAT. 2207a HOOG IN STIJL, LAAG IN PRIJS - VAKKUNDIG KEERADRES. Firma in gedr. ZUIDVRUCHTEN, CONSERVEN en SPECERIJEN vraagt voor Leiden en omgeving een ENERGIEK JONGMENSCH, leeftijd pi m 20 jaar, op provisie-basis. Brieven No. 2623 WENSING'S Adv. Bur., Haarlem. 1355 iSüËüi i* een geurige, sterke en bovendien een zeer voordeelige thee in het gebruik. Koopt U eens een proef pakje; U zult onge twijfeld over de kwaliteit zeer voldaan zijn. TER GELEGENHEID VAN HET 25-JARIG BESTAAN op Zaterdag 25 October a.s., des avonds te 8 uur in de Stadsgehoorzaal, met medewerking van zestien Dames-keurturnsters v. d. Amsterd. Turnbond. Kaarten uitvoering 1 f. 0.50 (bei. inbegr.) verkrijgbaar bij de leden en 's avonds aan de zaal. Kaarten Uitvoering Bal (in den Foyer) i f. 1.(bel. inbegr.) aan te vragen aan de leden en schriftelijk aan het secretariaat Oude Singel 62. Sluiting dei Intiodnctie Vrijdag 2d October. 1360 gevraagd. Vereischten prima getuigen, niet boven 40 jaar en genegen eenigen tijd op proef te werken. Uitv. sollicitaties onder No. 1354 Bur. van dit Blad. 1354 Gevraagd een op fabriekskantoor. Vereischte snel en accuraat kunnende rekenen en schrijven. Aan vangssalaris f 40 per maand. Brieven Bur van dit Blad onder No. 1368. Gevraagd voor directe in diensttreding op kantoor voor lichte kanloorwerkzaam- heden Leeftijd niet boven 16 j jaar. Brieven Bur. v. d. Blad onder No. 2221a. 3—2

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 7