7Iste Jaar can ff DINSDAG 21 OCTOBER 1930 No. 21655 STADSNIEUWS. LEIDSCHE SCHOUWBURG. BINNENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIENf 30 Cis. per regel voor advertentiën uil Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordelndsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:; Voor Leiden per 3 maanden 'f 2.35, per weeï /STUiS'. 0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week 0.18 Franco per post f. 2.35 rE portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. DE LEIDSCHE BURGERWACHT Opening van hel seizoen. Gisteravond werden in de Morschpoort- kazerno de banen weder opengesteld voor de leden van de Leidsche Burgerwacht voor de te houden schietoefeningen in het seizoen 1930--'31, met'Buks en K.S.O.-geweer. Vele leden waren aanwezig toen te ruim half negen commandant van Mens allen op dezen eersten avond in het seizoen een hartelijk welkom toeriep, in het bijzonder aan den voorzitter van de Leidsche Burgerwacht, mr. Pjjnacker Hordijk, luitenant Steenhauer en verder het technisch personeel. Het deed spr. genoegen zoovelen weder vereenigd te zien en hij hoopte dat dit zoo zou blijven, waarna hij het woord gaf aan den voorzitter om op dezen avond ook de prijzen uit te reiken, door de leden behaald in het afgeloopen seizoen te Katwijk. Mr. Pijnacker' Hordijk, het woord nemende, begon met zijn blijdschap uit te spreken zoovelen wederom in de schietzaal vereenigd te zien. Uit deze opkomst meent hij te mogen concludeeren dat velen de Burgerwacht een warm hart toedragen. Spr. uit den wensch dat dit zoo moge blijven, want een goede geest kan de Burgerwacht slechts ten goede komen, en de band wordt daardoor hechter. Daarna ging spr. over tot het uitreiken der met scherp te Katwijk behaalde prijzen, waarbij hij eenige kernachtige woorden sprak aan het adres der prijswinnaars. De uitslag van de gehouden wedstrijden is als volgt Kampioenschap scherp 1930: J. H. van Staveren Jr. met 126 punten. Voor de 5e maal wist genoemde heer beslag te leggen op den Pijnacker Hordijkbeker, waaraan ver bonden de kampioensmedaille. Een kranige prestatie, zooals de voorzitter het uitdrukte. Afd. IJ: le prijs Hooijer, 47 p.; 2e prijs F. v. d. Velden Jr., 47 p.; 3e prijs D. Haver- korn, 44 p.; 4e prijs Segaar, 43 p. Afd. III: le prijs O. T. Kooreman. 56 p.: 2e prijs De Gunst, 55 p.; 3e prijs J. H. van Staveren Jr., 53 p.; 4e prijs Kapaan, 53 p.; 5p prijs A. van Vliet, 52 p.; 6e prijs L. van Es, 51 p, Afd. IV: le prijs T v. d. Velden Jr. 50 p.; 2e prijs Scheffer, 47 p. Vrije Baan: le prijs Segaar; 2e prijk J. H. v. Staveren Jr.; 3e prijs Tomeij; 4e prQfe T. v. d. Velden Jr.; 5e prijs De Lange; 6e prijs 0. T. Kooreman; 7e prijs Keur. Jaaroverzicht puntenprijs: 1. F. v. d. Velden Jr., 75 p.; 2. Segaar, 63 p.; 3. O. T Kooreman, 55 p.; 4 Bergman, 54 p.; 5. J. H. van Staveren, 49 p.; 6. D. Haver- korn, 42 p.; 7. Barendse, 32 p. Vervolgens werd door den voorzitter het diploma voor schietvaardigheid, klasse C., uitgereikt aan de heeren A. van Vliet en D. Oudshoorn. Nadat de voorzitter nog een slotwoord had gesproken, waarin hij allen aanspoorde de L. B. trouw te blijven, verklaarde hij het scbietseizoen voor geopend. Commandant van Mens bedankte daarna mr. Pijnncker Hordijk voor zhn svmpathieke woorden en sprak namens allen den wensch uit, dat het de Burgerwacht gegeven rnoge zijn. nog lang den voorzitter te behouden. Applaus. Hierna bleven allen nog eenigen tijd ge zellig bijeen. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuvre Inschrijving: Gebrs. M. en A. van Breda, Hoofdstraat, achter perceel 240, Sassenlheim. Aannemers- Indrijf Eigenaar: M J. van Breda, Sassen- heim. Mede Eigenaar: A. G. J. van Breda, Sassenheiro. Wijzigingen: Gebrs. van Breda Co., Hoofdstraat 174, Sassonheim. Aannernt'rsbedrijf. Uittredend Eigenaar: K W. van Breda, Sassenheim, M. .1. van Breda, Sassenheim. A. G. J. G. v. Breda, Sassenheim en J, Waasdorp, id. H T. Trossel. Hoogewoerd 109, Leiden. Heerenmodeartikelen. Vestiging Filiaal: Leiden, Korevaarstraat 5, dd. 17 Oct. 1930. Firma B de Kier, Nieuwe Rijn 45, Leiden Oude en nieuwe boekhandel Nieuwe Eige naar: Wed. M A. F. de KierJasperse, Leiden K. Tolk, Julianastraat 17, Alphen a. d. Rijn. Metselaar en aannemersbedrijf. Uit tredende Eigenaar: K. Tolk, Alphen a. d. Rijn, dd. 1 Juli 1930. Wijziging Handels naam thans: J. Tolk. Nieuwe Eigenaar: J. Tolk, Alphen a. d. Rijn. DE STRIJD OM GELOOF. Lezing van ds, F. Klein. Uitgaande van de Rem. Vereeniging „Ge meenteleven" hield ds. F. Klein uit den Haag gisteravond in de Rem. Kerk alhier een lezing over „De strijd om Geloof'. Ds. Tjalsma verzocht met eenige verwel komende woorden den spreker zijne inzichten betreffende dit belangwekkende onderwerp aan zijn vrij talrijke hoorders kenbaar te maken. Hierin is de inleider bijzonder goed ge slaagd. De inhoud van de boeiende rede in het kort weer te geven is niet doenlijk. Zooiets moet men hooren. Achtereenvolgens besprak spr. de vraag „wat is Geloof", den twijfel, het gebrek aan vertrouwen dat van zooveel geestelijke el lende de oorzaak is en tenslotte de uitkomst, het buigen, het zich overgeven aan het mysterie. Na een korte pauze, waarin, evenals dat voor den aanvang en gedurende het zingen van een openingslied was gebeurd, het ver nieuwde orgel werd bespeeld, besprak spr. nog 'n strijd om geloof uit een geheel ander milieu als het onze hoewel in wezen gelijk, n.l. uit „De pastoor uit den bloeyenden Wijn- gaerdt", het meesterlijke werk van Felix Timmermans, waar Isidoor, door het over lijden van "Leontientje komt tot het buigen voor het mysterie. Nadat nog een lied gezongen was, dankte ds. Tjalsma den spreker en wekte hij de hoorders op, de avonden van Gemeenteleven trouw te bezoeken. De eerste „groote" avond van „Gemeente- leven", die nog door meerdere gevolgd zal worden, was hiermede geëindigd. KINDER-OPERETTE „GOUDMUXLTTE". '^t Is altijd een hachelijke onderneming met een kinderoperette voor den dag te komen! Daar zit zóó veel aan vast voor dirigent zoo wel als regisseur. Maar het is altijd een heerlijke opgave om met jeugdige, goed willende krachten aan het werk te gaan en hen eenigszins wegwijs te maken in de dool hof van moeilijkheden, die het zingen en acteeren op het tooneel nu eenmaal met zich meebrengen 1 „De Kleine Stem" had het zich ongetwij feld niet gemakkelijk gemaakt, ditmaal te komen met de bekende, muzikale kinder operette „Goudmuiltje" van Brandts Buys Jr. Binnen het kader van haar kunnen heeft deze vereeniging er een af en toe reeds te prijzen uitvoering van gegeven: er was ten minste een ernstig streven merkbaar om het beste te geven, waartoe men in staat was. Niet dat de leider, de heer Beumer daar steeds in slaagde, er waren eenige vreemde momenten in de opstelling der koorgroepen. Waarom bleven bijv. de kabouters zulk een langen tijd met de ruggen naar de zaal ge keerd. waardoor het tooneel achterin vol komen voor het oog verloren bleef? Zoo was er meer, doch over het algemeen werd ove rigens getracht gracieuse bewegingen en houdingen aan te kweeken en de koortjes zuiver en overtuigend te laten zingen. Ook de jeugdige solisten spanden hun uiterste krachten in, vooral „Goudmuiltje" heeft een aardig stemmetje en reeds een duidelijke uit spraak. Daar is misschien later wel iets van te maken. Er waren fleurige groepen en lieflijke kleureffecten, waarvan de talrijke bezoekers zeker oprecht genoten. Mej Mien Verw°r gaf een muzikale pianobegeleiding, waarop de vele medewerkenden uitstekend konden steunen. De uitvoering verdiende, ondanks de te kortkomingen. waardeering Alle begin is moeilijk, maar men is op den goeden weg en dan is reeds veel gewonnen 1 ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd is voor het voorbereidend ker kelijk examen de heer J. de Ru (Scheveniu- gen); voor het doctoraal examen genees kunde de heeren K. A. N. Verveen (Sche- veningen), C. A. Kuypers (Rotterdam). J. M Soeters ('s-Gravenhage), en L. Herk (Voor burg). ENGLISH ASSOCIATION IN HOLLAND. Dezen winter zal de Leidsche afdeeling van deze vereeniging haar programma openen met een lezing van den Reverend Clarence May uit Londen over het bekende tooneelstuk ..Journey's End", waaraan hij een verdere beschouwing over de oorlogslite ratuur in het algemeen zal vastknoopen. Ds. May behoort tot de populairste predi kanten en redenaars van Londen; hij moet zeer duidelijk en helder spreken, zoodat men hem met gemak zal kunnen volgen. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit nummer. LEIDSCHE RADIO VEREENIGING. Gisteravond opende bovengenoemde ver eeniging in „Oud Hortuszicht" haar winter seizoen met een clubavond gewijd aan het leeren onderscheiden van storingen bij radio-onvangst en de beoordeeling van luid sprekers op weergave-kwaliteit. Het lid der vereeniging de heer A. P. Oostveen. exploitant van het Radiotechnisch Bureau „Wira" welkte middels een gramo- foon en een 25 watt krachtversterker ver schillende storingen op die veelal de radio ontvangst onaangenaam, zoo niet onmoge lijk maken, zooals bijv. storingen veroor zaakt door electnsche kussens, hoogfre quent apparaten, trams, stofzuigers enz. Tevens gaf hij de middelen daartegen waarna tot slot werd overgegaan tot beoor deeling van eenige, door leden der vereeni ging medegebrachte luidsprekers, op weer gave kwaliteit Het was voor de aanwezigen een mooie en leerzame avond. Naar wij vernemen hebben alle leden van het comité tot aanbieding van een hul deblijk aan H. K. II. Prinses Juliana, in totaal ongeveer veertig personen, een uitnoo- diging ontvangen om bij de overreiking a.s. Zaterdagmiddag ten Paleize Het Loo tegen woordig te zijn. Mej. M. P. Vreeburg, alhier, is be noemd tot onderwijzeres aan de R.K. Agatha- school te Lisse. Op de gisteren le Haarlem gehouden keuring van Bloembollencultuur werden aan de Vaste Plantenkweekerij K. J. van Veen alhier getuigschriften van verdienste toegekend aan inzendingen Chrysanthemum indicum pompon Zwergsonne en Chrysan themum indieum pompon Anastasia. De alhier tot semi-aris bevorderde stu denten P Swarts en J E. B. Wientjes zijn bestemd tot reserve-officier van gezondheid bij den geneeskundigen dienst der land macht. In het Academisch Ziekenhuis alhier is overleden een tweejarig kind van de familie S. te Voorschoten dat gedrbnken had uit een flesch met ammonia, welke bestemd wa9 om kleeren te reinigen. Op 23, 24 en 25 dezer woTdt onder auspiciën van de firma B S. van Kloeten wederom een demonstratie gegeven met de bekende Schoenfeld's verven. Voor bijzon derheden verwijzen wij naar de advertentie in dit Blad. DE VEREENIGDE SCHOUWSPELERS. „Vlammende Jeugd", looneelspel in 4 bedrijver naar Warner- Faibian. De gelijknamige roman is in de lees bibliotheken stuk gelezen. Het is derhalve niet zoo vreemd, dat door F. Patterson Frank een poging is gedaan om de roman voor het tooneel te bewerken. Of deze po ging volkomen is geslaagd? Dat zouden wij niet gaarne willen verklaren, al is de be werking niet minder dan bij andere voor het tooneel pasklaar gemaakte romans. Vlammende jeugd men ziet een echte, jeugdige flap-uit echt robbedoezig aan het werk. Speciaal op het terrein der eTotiek siaan haar de vlammen uit. Op dat terrein blijft het stuk zich vrijwel geheel bewegen en alle mogelijke en onmogelijke gevallen worden er te pas en te onpas bijgesleept. Men krijgt in het kort bestek een te-veel in deze milieu-schildering van het liefde leven der moderne jeugd, dat licht-ironisch nu en dan aan de kaak wordt gesteld. Dit trots een over het geheel genomen niet onverdienstelijke dialoog, die hier en daar het kenmerk draagt van speelsch vernuft. Alles draait om de flapper Pat, die door Enny Mol®de Leeuwe met groote charme, levend tot in kleine details, onvervalscht gamin-achtig en vol brutaliteit wordt ver tolkt. Zij brengt werkelijk spirit op het too neel en van haar vlammend spel laaiden de vonken over naar de zaal Na haar wil len wij in één adem noemen de creatie van John Timrott als de „verstandige" dokter en de Carv Scott van Pierre Mols. Zij vormen met hun drieën een gezonde kern van dit aparte, goed werkende troepje, dat in goed sluitend samenspel blijkbaar zijn kracht zoekt. De Schouwburg was slechts matig bezet, doch toonde zich dankbaar voor het ge- notene. HET DREIGEND CONFLICT IN DE TYPOGRAFIE. De dagbladdirecteuren zullen niet toegeven. De Vereeniging van Dagbladdirecteuren De Nederlandscbe Dagbladpers, gistermid dag in vrijwel voltallige vergadering te Amsterdam bijeen, ter bespreking van het dreigend oonflict in de typografie, heeft eenstemmig besloten niet toe te geven aan ongemotiveerde eischen der werknemers bonden. Uitgebreide maatregelen van verweer zijn in voorbereiding, waarmede de vergadering zich met algemeene stemmen vereenigde. Voor den aanvang der vergadering ver zocht de voorzitter namens het bestuur, den heer Y. G. van der Veen, directeur der Arbeidspers, d.i. van „Het Volk" en „Voorwaarts", die als lid de vergadering bezocht, niet aan de beraadslagingen deel te nemen en de vergadering te verlaten. De heer Van der Veen heeft daarna aan het bestuur der vereeniging bericht, dat hij in het feit, dat het hem belet is een alg. vergadering van zijn vereeniging bij té wonen, aanleiding heeft gevonden als lid te bedanken. De voorstelling van zaken van den heer Van der Veen, directeur van „Het Volk" en de „Voorwaarts" is echter onjuist. Het bestuur wenschte wel degelijk elke gelegenheid te geven tot spreken, maar bij voorkeur niet in het bijzijn van den heer Van desr Veen, die daardoor in een scheeve positie zou worden gebracht. Den heer v. d. Veen is, zooals uit het bovenstaande blijkt, niet belet de vergade ring bij te wonen, doch hem is vóór 3e" opening der vergadering slechts ver zocht deze niet bij te wonen. Aan welk verzoek de heer v. d. Veën vrijwillig gehoor heeft gegeven. De Fëderatie van "Werkgevërsörganisatiën in het Boekdrukkersbedrijf deelt ons méde, dat zij, in antwoord op vele vragen van haar leden besloten heeft, vast te stellen, dat evëntueel royement door werknemers bonden, van werknemers, die bij de aange kondigde, onverdedigbare staking blijven werken of gaan werken, nimmer door haar zal worden erkend. De werkwillige werk nemers zullen hun volle rechten blijven behouden. BINNENLAND. Het dreigend conflict in de typografie; de dagblad-directeuren geven niet toe. (Bin nenland, le Blad). Een sncces der Fokker-vliegtuigen in Roemenië. (Binnenland, le Blad). Het gouden feest der Vrije Universiteit. (Kerk en School, le Blad). Het wetsontwerp tot wijziging der Zni- derzeesteunwet is aangenomen. (Laatste Ber., le Blad). BUITENLAND. Ernstige mijnramp in Duitschland. (Tel. le Blad). Een Engelsche mede'deeling over het mandaatgebied Palestina. (Buitenl., le Blad) Overleden is de Spaansche kapitein-gene raal V. Weylen. (Buitenl. le Blad). H OOGLEERAA RSBENO EM IN G. DE FOKKER JAGER OVERWINNAAR. In een concours voor militaire gevechts vliegtuigen in Roemenië. Bij een onlangs in Roemenië gehouden concours voor militaire gevechtsvliegtuigen (éénpersoons jagers), waarin vele bekende buitenlandsche fabrikaten mededongen, heeft de nieuwe Fokker D. XVI een schitte rende overwinning behaald. Uit den aard der zaak hadden de deelnemende fabrieken hun beste piloten naar Boekarest gezonden. Zoo namen o.a. de bekende kunstvliegers Detroyat (Frankrijk) en Neuenhofen (Duitschland) aan de competitie, die ver scheidene weken duurde en alle denkbare proeven omvatte zooals snelheids-, stijg- en kunstvluchten, deel. Thans is officieel bekend gemaakt, dat de Fokker jager, type D. XVI, uitgerust met een luchtgekoelden Jaguar motor, 'n schit terende overwinning heeft behaald. Het toe stel werd te Boekarest gedemonstreerd aan vankelijk door den öhefpiloot der Fokker fabriek, den heer M. F. Eikerbout, wiens aanwezigheid echter voor de uitvoering van andere opdrachten elders noodzakelijk was en later door den lsten luitenant-vlieger jhr. G. Sandberg, van de lucht^iartafdee- ling Soesterberg, die zijn verloftijd benutte om de Nederlandsche Vliegtuigen fabriek op het concours te vertegenwoordigen. Alle tot het concours behoorende proeven werden door jhr. Sandberg gevlogen. De overwinning van de Fokker D. XVI is dus niet alleen een groot succes voor de Nederlandsche industrie, doch tevens mag ook de Luchtvaarlafdeeling trotsch zijn op het feit, dat een van haar vliegers de zege wist te behalen op mededingers, die onder de eersten tér wereld worden gerangschikt. Dr. E. A. D. E. Carp, hoofdassistent aan de Universiteit alhier is thans benoemd tot gewoon hoogleeraar in de psychiatrie als 'opvolger van prof. dr. G. Jelgersma. GEEN NIEUWE OMROEPGOLF VOOR NEDERLAND. Het „Hbld." kon uit de beste bron melden dat er te Boedapest noch ten aanzien van een eventueele 1100 M.-golf, noch ten aan zien van de 365 M welke aan Nederland zouden komen, eenigerlei bespreking is ge voerd. NIEUWE BEZUINIGINGEN BIJ DE NED. SPOORWEGEN. Door de Nederlandsche Spoorwegen zal binnenkort het geldelijk beheer van klei nere stations, die niet veel aan reizigers en goederenvervoer opbrengen, bij de naastbij- gelegen grootere stations worden onderge bracht. De stations-, resp. halte-chefs, worden dan overgeplaatst, terwijl de bediening en aflossing door het betrokken grootere sta tion plaats heeft. DE VLUCHT VAN DEN HEER VAN TYEN. Naar het Persbureau Vaz Dias ver neemt, is d? hee»r VaD Tyen op zijn vlucht naar Nederlandsch-Indië gistermorgen te 11.40 uur (plaatselijke tijd) uit Praag ver trokken en te 14.34 uur (plaatselijke tijd) te JVeenen yel^nd. VERSPREIDE BERICHTEN. Te Rotterdam is overleden de heer P. G. v. d. Have, sinds Januari 1927 ge meente-ontvanger van Rotterdam en als zoodanig opvolger van den heer Lamaison van Heenvliet. Hij is 56 jaar oud geworden. De overledene had een diensttijd van bijna dertig jaar bij de Rotterdamsche ge meente. waar hij verschillende rangen heeft doorgeloopen, totdat hij in 1927 tot ge meente-ontvanger werd benoemd. Te 's-Gravenhage is op 69-jarigen leeftijd overleden de gep. luit.-kolonel der artillerie A. van Toornenburg.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1